FOTOLAJM/ Anija e parë turistike me 119 turistë mbërriti në Sazan

Ishulli i Sazanit u hap sot zyrtarisht për turistët e parë që shkelën aty me një anije turistike. 119 turistë zbarkuan në Portin e Sazanit, i cili ka qenë mollë e ndaluar për 25 vite për turizmin. Ishulli do të ruhet në gjendje natyrale vetëm për vizitorë. Gjate regjimit komunist ai ka qenë një bazë e rëndësishme ushtarake ku banonin dhe familje ushtarakësh
imageimageimageimage

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “FOTOLAJM/ Anija e parë turistike me 119 turistë mbërriti në Sazan”

 1. tfgs says:

  hahahahahahaaaaaaaaaaaa………….

 2. Vladimir says:

  Filloni dhe beni blloqe betoni dhe jepjani kokllimes se mendon ai per ju se vicino mendon per tiranen

 3. rinia says:

  Kjo anije duket si anija e Kolombos ,sikur ka zbuluar nje ishull te ri .

 4. Vladimir says:

  Filloni dhe beni blloqe betoni dhe jepjani kokllimes se mendon ai per ju se ne tiran mendon Rama

 5. Flamur says:

  Kush trapin jane keta turiste, te huaj apo shqiptare dhe kush i ka sjelle e cfare kane bere ne ate ishull te shkrete. Apo mos jane familjaret e shoket e plackitesit te thesareve nenujore, studiuesit me diplome fiskulture Auron Tares.

 6. linda says:

  Sa per ate pune nuk eshte hera e pare qe shkohet ne sazan, ka vite te tera qe shkohet ne menyre gjys ilegale.

  edyta nuk ka piken e infrastruktures per turistet qe ti shpiesh atje. Jane vetem disa gerdhmadha.

  z, Tare merr persiper gjera qe as i takojne e as di ti beje. Ky eshte nje deshti i rradhes. keta njerez qe i japin fonde per keto pune e besojne vertete apo ndajne ndonje pazar me te.
  Ashtu beri me rojet bregdetare, cdo lajm qe degjonte per plazhet e nxirte menjehere ne shtyp si atribut te agjencise se vet.
  Qeveria nepermjet nje vendimi i dha qindra milion leke dhe mjete te ushtrise per pastrimin e plazheve, dhe asgje nuk duket se ka bere, dhe po ben. Plazhet pastrohen nga privatet. Detyre kryesore e auronit eshte te manaxhoje plazhet. Asnje plazh publik nuk kemi sot.
  Ku i ka subjektet me siperfaqe 5000 m2 plazh.
  Keta turistet agjencia e gruas se tij i ka sjelle?
  Ai eshte njeri i paafte dhe i pacipe, per kedo qe e njeh sado pak,

 7. hipo says:

  Sukses i madh i turizmit shqiptar,116 shqiptar shkuan dhe pane asgje ,shkurre shtepi te braktisura,beton ndonje lepur,dhe asgje me shume,si te thuash shkuan dhe pane nje parajse qe do ta kthejne ne nevojtore si gjithe shqiperine.Me siguri qe do te kete pronar ky ishull i cili do te ndertoje drogen dhe kontrabanden,vrasjet dhe qelbesirelleqet .Nuk e di a kishte ndonje Nga Cekia qe ti jepnin besen dhe ta mbytnin te gjalle ne ndonje bunker.Sazani ka qene pike strategjike e shtetit dhe nuk hynte as droga dhe as kontarbanda,shteti ruhej mire dhe njerzit ishin te qete.shqiptaret e pare astronaut qe shkuan me nje varke rrashqele vetem bene shurren ,pane shkurret dhe menduan se kush do te vjedhi me shume.Lum Koco dhe Fevziu qe do behen pronare te ishullit,e dine ata se si do te kompesohen ne natyre etj etj,por duhen para,populli yne shume i pasur do te filloje punen vjedhjes,mashtrimit,vrasjes etj.OPor aty duhet uje,Koco e gjen,aty duhet energji elektrike prap Koco e gjen,aty duhet hashash prap Koco e gjen.Pergezoj turistet e pare qe pane shqiperine e cila eshte kudo njelloj.Oh sa tendera do te behen dhe sa do te vidhen,I admiroj Ceket per guximin qe kane se mund te bien edhe turist te tjere ,dhe timtregojne se si ketu Hoxha ndertoi bukere kurse sot ka heroine dhe ,grabitje ska gje se mund te hash dhe nje pumb ne koke,e rendesishme eshte qe kompanite e huaj do te bejne namin edhe 25vjet te tjera.

 8. mali says:

  Po Flamurin demokrat Shqiptar kush e ndgriti!me siguri ndonje figure si Fevziu ose Ndonje hale tjeter,aty ka qene Sazani,25 vjet e vodhen e rrenuan dhe tani ngrenenflamurin e droges.Lum turizmi dhe Bregasi per ditet qe na dha Rama,Sala dhe Nano

 9. Libri says:

  Urrraaaa!
  Punë e madhe per mungesën e ujit e dritave edhe në mesë të Tiranës!
  Justifikoe rrumpallen A. Fare!

 10. demokrat says:

  Mekat qe edhe oazi i fundit qe kishte ngelur pa u eksperimentuar me aftesine e shqiptareve per te bere turizem elitar do te kete fatin e fatin e Durresit dhe Shkembit te Kavajes. Lereni si e ka bere Perendia,nese sjeni te zotet te shtoni dy dhi te egra dhe lepuj, atje nuk duhet te shkele kemba e turisteve/barbareve. Kush do ta shijoj, nje milje larg bregut vetem sa per foto.Zhvillim i turizmit jo domosdoshmerisht do te thote kontakt i natyres me antropomorfet, por edhe konservim i natyres, she aty mund te behet me nje kosto fare te vogel. Ne vend qe te coni anijen ne Sazan, ngrini nje ure druri ne Zvernec, megallomane qe kurre nuk beni nje pune per se mbari.

 11. Vladimir says:

  Me se fundi.
  Por mbase ka vend per te vendosur nje status mbijetese. Nje studim per resurset e Ishullit, historiku i tij, ndonje investim i vogel si tabela rrugetreguese dhe nje guide, veçanerisht per ditet e vere, do te duhej. Eshte normale qe shpenzimet do ti perballojne vizitoret permes nje bilete te pranueshme si ne çdo atraksion turistik.
  Vetem jo kioska qoftexhinjesh e “pronaresh” qe ta sjellin ne gryke.
  Besoj se Kryetari i bashkise se Vlore, si djale i Ishullit, do te kete idete e tij e do te na beje te ndjehemi mire, kur te shkojme aty.

 12. I LOVE CANNABIS SATIVA&INDICA says:

  Ka bar atje?

 13. Nji anije tille te krijon pershtypjen e nji anije e vjedhur ,
  nga muzeu i koleksionit anijeve te shekullit 18 .
  Qysh ne pamje te pare ,le te kuptosh ,pasigurine qe vet konstruksioni saj i brisht ,tregon,
  e se per kte shekull eshte nji ironi mbi dete.
  Turustat e huaj do qeshnin me te madhe sapo ti afrohej nji ofert e tille ,
  si mjet lundrimi mbi dete dhe do largoheshin duke falenderuar .
  Nji shka te tille ,si mjet transporti turistesh ,per ne ishull ,
  mundet ta beje vetem nji shtet i papergjegjshem ,
  nji shtet rrumpalle ,qe nuk ja ka iden cdo te thote,
  turizem i shekullit te 21.
  Ajo anije duhet te ndalohet menjiher ,sepse nuk afron asnji lloj sigurie
  dhe mundet qe te shndrohet nji fatkeqsi per udhetaret naiv shqiptare .
  Qe te afrosh nji art trageti aty vlore – sazan , duhet me pare ,
  mendoj un , te ndertosh ishullin ,ti krijosh kushte normale turistit qe do vizitoj ate ishull ,me gjithcka te nevojeshme per turistin sepse ,
  per te pare germadhat e ishullit ,s’besoj te ket te beje me vend turistik.

 14. enter''" says:

  Ja pra jemi Balle per Balle

  1. arbereshi says:

   Balle per balle me enter Bolen po pa dhite dhe delet me vete

 15. tafa says:

  bravo ju qofte per kete inisiative te mrekullueshme. nje perle si sazani i mire administruar do te jete nje burim i madh te ardhurash per vloren. Bravo te madhe Auron Tares i cili sic e beri butrintin nje vend pelegrinazhi per turizmin e kultures tashme po i futet nje sfide te re.

Lini një Përgjigje te Vladimir Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *