Rama: Kur do të anëtarësohemi në BE? Pyesni Merkelin. Ka shumë paragjykime për Shqipërinë

rama merkel-faqe kryesoreGjatë vizitës së tij në Bavari, kryeministri Edi Rama ka dhënë disa intervista për mediat gjermane.

Në një intervistë për “Abendzeitung”, ai është përgjigjur për një sërë çështjesh.

Një prej tyre ishte edhe se kur Shqipëria do të anëtarësohet në Bashkimin Europian.

Ju duhet të pyesni kancelaren.

Nëse do të ishte mua, unë do të thoja që tani”, ka thënë Rama.

Gazetari gjerman Volker Isfort, e pyet Ramën se pse Shqipëria ka një imazh jo shumë pozitiv në Gjermani:

Shqipëria ka vuajtur shumë nën imazhin e saj të keq – dhe ende ndodh kjo.

Ne shqiptarët jo se jemi krejtësisht të pafajshëm.

Por, mediat ndërkombëtare kanë krijuar këtë stereotip të Shqipërisë së prapambetur.

Të huajt që udhëtojnë në Shqipëri janë gjithmonë të habitur plotësisht.

Kontrasti midis paragjykimet dhe atë që ata shohin në terren është shumë i madh”, shprehet Rama.

Kurse i pyetur nëse e dëmton statusin e tij politikan të qenurit artist, Rama thotë:

Oh, njerëzit thonë shumë gjëra në lidhje me mua.

Disa thonë se unë nuk jam një artist i vërtetë, sepse unë jam një politikan, të tjerët thonë se unë nuk jam një politikan, sepse jam një artist.”

REMOTE_ADDR:[]

42 komente në “Rama: Kur do të anëtarësohemi në BE? Pyesni Merkelin. Ka shumë paragjykime për Shqipërinë”

 1. Beni says:

  Po sigurisht Merkeli ta ka fajin qe ti nuk ke bere ate qe duhet te beje nje patriot dhe politikan.

  Ti duhet te besh reformen ne drejtesi mik i dashur qe me pas te perligjet reforma ne shendetesi, ne arsim etj etj.

  Ti duhet te cosh ne banken e te akuzuarit te gjithe hajdutet dhe kriminelet e Qeverise Berisha, qe te kuptojme qe i ke pasur me gjithe mend akuzat 10 vjecare per ta.

  Keto dy vjet ke goditur vetem shtresn me te varfer te popullsise dhe ke vjedhur pa hesap bashke me ministrat e tu dhe drejtoreshat e tua KURVA.

  Veji gishtin kokes dhe mos akuzo plot pordhe qeverite e vendeve te tjera qe kpunet e tyre i kane ne rregull. Shume mire ben Merkeli qe nuk na fut ne Europe, me ca politikane palaco si ju, as per 100 vjet nuk hyjme dot!

  1. opa opa says:

   Tashti me poshte degjoni korin e frymoreve te shpellave,qe do pellasin me gezim e hare… 😛

   1. lakja says:

    Po ca paragjykime thua . Me keta deputet edhe mua me vjen turp te hyj ne BE

   2. kuku kuku says:

    na e sill mamin ne kor se pasi te ta …ime de te ndjehet e lehtesuar nga barra e madhe e propoganes ku e ka vene ps,mos harro jane te mirepritura ne kor edhe motra edhe gruaja jote besome se do te kalojn bukur,do ti mbajme opa opa..ha ha ha

   3. tfgs says:

    perse i duhet Gjermanise apo evropes nje shtet me 87% sunite…….!!??

    1. ik o xhaxhi says:

     pse ku ke pare ti qe ne evrope te kete shtete me kushtetuta qe mbeshteten mbi parimin e perkatesise fetare. pa na na thuaj pak sa perqind e atyre shqiptareve qe njeh ti praktikojne ndonje besim fetar te caktua, sa perqind e qytetareve evropiane dhe e vendeve mesatarisht te qytetruara e rruajne per besimin fetar te njerit apo tjetrit? madje ne disa vende po te besh te tilla biseda i ekspozohesh edhe pasojave ne mos legale te pakten morale si njeri i prapamebtur i paqyteterua etj etj. biseda te kesaj natyre kane dale ne mode tani se fundi, pasi ra komunizmi duke qene se botesi i duhet gjithmone nje armik, me kete rast perfitojne edhe shoqerite e paqytetruara si ajo greke, te cilat tani dalin si pararoja e vetshpallur te cilen nuk e pjerdh njeri, te nje shopqerie te krishtere e cila ne te vertete nuk ekziston. nuk di nese ndonje zonje franceze gjermane angleze a hollandeze, do te pranonte ti palikohoeshin ato qe parashikon feja e krishtere ne lidhje me grate edhe pse me bute eshte po aq regresive e shtypese sa ajo islame, se helbete zakone cifutesh kane te dyja. ndaj ti zoteri mos leh kot, se keto brrockulla nuk i ha njeri, as ne shqiperi as ne europe dhe mbi te gjitha as ne greqi ne paste mbetur ndonje njeri i qyteteruar. dhe e feundit mos hajde te na tregosh neper site gazetash, per gjoja superioritetin e grekeve te krishtere, te cileve edhe nje mut revolucion qe bene gjysmen ua bene shqiptaret e krishtere e cerekun anglia me francen e rusine, se nuk i ha njer aq me teper kur e dime mire sjelljen e ketyre pseudo te krishtereve ndaj pares se sheikeve fanatike arabe, po dallari ti ulka breket me sa duket. po hajde se tani qe po vijne velai nga siria iraku e afganistani ne greqi do te beheni edhe me te forte se jeni nje rrace aziatike

  2. befana says:

   Sikur vetem ne gjermani eshte ky opinion,shqipetaret cfar nuk kane bere,vjedhje ,vrasje,droge,prostitucion,etj etj edhe filma kane bere kundra nesh me bandat qe rrembejne vajzat per prostitucion.
   Para te ashtuquajtures demokraci,keto fenomene nuk ishin.

  3. piktori i falimentum says:

   Ore, me duket se fajin e ka Berisha. Ai me siguri do ket folur keq per qeverin e kryeinjoranteve. Nuk ka mundesi tjeter. Pastaj edhe Merkel e ka fajin. Per te falimetuarit gjithmon fajin e ka dikush tjeter.

   Ore, edhe Enver Hoxha i zgjidhte deputetet me mir se ky idioti. Ky nuk ka len lamash e analfabet pa ber ministra.
   pupupu

 2. A says:

  Problemi eshte tek politika shqiptare ne pergjithesi qe keto 25-se vjet ka futur nje fryme shume te keqe negative ne shoqerine shqiptare.
  Ku hajdutit, grabitesit dhe shperdoruesit i thote “I SHKATHET”, kurse mashtruesit, genjeshtarit dhe demagogut i thote “I ZGJUAR”.
  Rasti me flagrant ishte vjedhja dhe hajduteria e BANKES se SHTETIT SHQIPTAR, ku Governatori i kesaj Banke ARDIAN FULLHAJNI nuk quhet HAJDUT, por MEKATAR. Kurse nje tjeter e quajti NEGLIZHENT.
  Dhe nje pjese e shoqerise shqiptare shqiptare ederrojne te behen si keto tipa.
  Prandaj dhe ne drejtime te tjera negative na ka dale nami ne gjithe Evropen.

 3. texi says:

  tani na e paska fajin evropa..normal qe na e ka evropa ,sidomos me ate administrate qe kemi ne..e nuk po flas per ata qe jane poshte qe sigurishte,ti nuk i kontrollon dot,po per ata qe ke zgjedhur direkt ti..ti nuk ke shkopin magjik,dhe kjo eshte normale,po te largosh korrupsionin nga ministrit kjo eshte detyre,dhe eshte vullnet.poor ti mendon qe edhe te ecim para po dhe te bejme ndonje lek..e ketu gabohesh,o do ndash mendjen e do ecesh para,o do rrini e do beni lek.e per kete sduhet shkop magjik.gjithsesi tu kemi me jete se na e ndritet kete vend.erdhe me shume shpresa ,the shume fjale,propogandove shume per pasurit e vendit,nafte krom po kokerr kacidhe se po nxjerr per ne..ketu qenka toke e mallkuar…hiq enver e ve sali e ve nano e ve meta e ve rama nje rezultat jep ekuacioni

 4. Alban says:

  Domosdo qe do kete opinion negativ per Shqiperine Merkeli. Ambasadat i raportojne cdo gje asaj qe nga deklaratat e Kokedhimes per legalizim hashashi deri tek deputet kriminela. Keto jane per te vene duart ne koke ndonese Rames i duken pune normale.

 5. stela says:

  Hahahha paragjykime??? Po pse te jesh ne kualicion me nje kryehajdut (kanceri i Shqiperise), ku drejtesia funksionon vetem per fakiret si Sicilia e viteve 60-te, ku shendetesia eshte kthyer ne sherbim funerali, eshte paragjykim?????

  Edhe mos shko e jep show ne München me ato ekspozita, po shko tako bashkekombesit e tu azilante, qe mos te paragjykojne. Po shko Merkel e Camerun te takojne azilantet e huaj, ti na bo si VIP, ben show te dhime. Na bo si familje mbreterore, si Elisabeta e II-te.

 6. Artan says:

  Z Rama!
  Duhet te jesh pak me modest ne keto deklarata butaforike qe te gjitha jane per konsum te brendshem sepse jasht thjesht te kuptojne qe ti nuk je i afte bashke me qeverine te drejtosh kete shtet ne rrugen e duhur asaj te antaresimit sipas rregullave ne BE
  Mos tento te imitosh Greqine sepse kjo forme nuk pi uje me me BE-ne
  Ne duhet tti bejme vete gjerat ne rregull per kete je Votuar mjaf u justifikove
  Sdua te shtoj asgje me shume sesa te kane thene me siper!
  Ky vend ka nevoje per koka te ftohta, te ndershme dhe profesionale
  Mjaft me me teorine na e ka sistemi. Ka njerez qe bleihen e shiten e ka te tjere patriote qe ne emer te gjysherve, baballareve te tyre duan te bejne emer.
  Ti po humb mundesine per te ngele ne analet e Historise per mire, ndoshta ka ngeleur dhe pak kohe
  Zgjidh drejt bashkpunetoret Edi!

  Une besoj akoma dhe kam akoma dhe pak shprese te Ty!

 7. rinia says:

  Ndersa shume te tjere thone qe ti nuk je as piktor, por as politikan .Kete te fundit e ke pohuar vete ,ndersa per te paren nuk kemi pare asnje rezultat nga ato penelat ety pervec se i mban ne tavolinen e Kryemjnistrise ,per imaxh piktori.

 8. Taksixhiu i Nates says:

  Kam humbur nje klient te cmuar, spo me begenis me Gjate Nates,
  se me bente dhe ca pyetje se si eshte gjendja Ekonomike etj.
  Me duket se ka Filluar te bej xhiro me nje Taksi ne Gjermani dhe te pyes per situaten ne Gjermani! Do e nxjerri Merkelin blof, se ajo Genjen, Gjendja ne Gjermani eshte Cope-Cope!
  Se harrova,
  Edhe per ato pikturat, a ka marre kase Fiskale Ky?
  Duhet te dergojme Xhandaret per Kontroll dhe t’a Fusin ne Burg,
  se po punon ne te ZEZE!

 9. ed says:

  Bej detyrat e shtepise Rama.

 10. faro says:

  Pergjigje te sakta diplomatike.kontrasti midis paragjykimit dhe asaj qe shohin ( te huajt ne Shqiperi)”, eshte thenia me e sakte. Megjithate, kur nje i huaj shikon nje mikrobuz te udhetoje ne drejtim te kundert te autostrades, nuk ka propagande me te keqe per ne. Sepse tregon mentalitetin krejt primitiv dhe dobesine ekstreme te shtetit ligjor. Nje ngjarje e tille me ndodhi jo me larg nga dje prane Lacit. Mikrobuzi udhetonte tek korsia e emergjeces ne krah te kundert, pra perballe gjithe vargut te makinave te rregullta.
  Keto skena primitive, i kane pare te gjithe turistet qe hyjne e dalin. Vecanerisht kalimet e kembesoreve permes autostrades qe jane ngjarje krejtesisht te zakonshme.
  Turp i madh per gjendjen ku jemi!

 11. petro says:

  Poooooooo e kane fajin te tjeret.me kete fobi qe keni ju(ti i pari) per kulturen dhe arsimin perendimor as mos t ju shkoje ne mendje se do te pranohen ndonjehere.Qeveri anadollake(jo turke sic e cilesoje ti),pushtet vendor anadollak.Te gjithe bashke vetem cvates pa skrupull.E si mund te pranoheni ne BE?

 12. Tiku says:

  Per shqiperin do pyesim merkelin po ty per cfare te pyesim per kurva apo per pello

 13. Toni KS says:

  Nje gjuhe e ketille nuk ndihmon. Shpresoj se Rama behet i vetedijeshem per kete.
  Paragjykime ka, por Merkel eshte personi me i fuqishem i shtetit me te fuqishem ne Europe. Diskursi duhet te jete ndryshe. Pikesepari duhet nje ekip njerezish te pergaditur gjermanfoles qe te jene ne kontakt te perhershem me administraten dhe mediat ne Gjermani, qe te plasojne anet e mira te Shqiperise dhe te punojne se bashku per te reformuar gjerat qe nuk shkojne. Pervoja e shteteve baltike dhe Sllovenise duhet te jene model per ne.

  1. tralala zura nje gale says:

   Edi po tregon (qofte edhe me nje fjali te vetme) se ky vend ka respekt per veten,karakter dhe personalitet (pavaresisht difekteve)!
   Le ta beje cdokush kete (ne cfaredo gjuhe) dhe imazhi yne mund te jete shume me mdryshe!
   Perndryshe zvarraniku dhe qaramani mbetet i tille perhere 😉

   1. Toni KS says:

    Jam dakord me ty per veterespektin dhe karakterin. Duhet ti kesh.
    Mirepo ke parasysh peshengritesit. Nje peshngrites i imte me trup mund te shkelqeje ne kategorine e vete, por kjo nuk do te thote se duhet ta sfidoje cilindo peshengrites te kategorise super te rende sepse do humbas secilen here. Kapaciteti i tij i brendshem, sado qe perpiqet ne maksimum, nuk i lejon te ngreje pesha te kategorive te renda.
    Zgjerimi i BE-se eshte peshe e kategorise se rende. Shqiperia (&Kosova) maksimumin qe mund te beje eshte te rregulloje oborrin e vete, te behet nje vend i vogel simpatik, i jetueshem, pa shume krim e korrupcion (si vendet baltike) dhe keshtu te bind vendet e medha se meriton anetarsimin.

   2. anticensurë says:

    ti me të vërtetë e paske zon njalën!!
    trunin e paske të fshim or taj!!
    “rrespekt për veten”??
    çfar respekti mor patollogjik??
    për drejtësinë që vetëm e tillë nuk ëhstë??
    për rendin që vetëm rend nuk është?për korrupsionin që fillon nga lart posht e posht lart e ska polic që i vjen në fije!!
    kjo që bën ky i çmëndur nuk është krenari por është çmënduri!!është idiotizëm!!
    ku jeton ti moj galë?apo dhe ti si ky faro debili që mendon se problemi i shqipërisë ësthtë vetëm mungesa e edukatës!!
    shkoni mor debila të tredhur në tru!!

 14. Beni says:

  Ska paragjykime Leri propogandat hiq cowboys prej parlamentit pse kujton ti se europa nuk e din qe kemi deputet qe futen ne parlament me pistolet ne brez si ne filmat me sherifa. .. rrac otomansh

  1. uhahaaa says:

   Natyrisht qe Evropa e di qe ne Shqiperi ka Cara si Salia dhe Benia 😛

 15. ananananananannannanana says:

  Armiku i jashtem shoke, se ne per vete dhe sidomos me kete udheheqje jemi fanar ndricues ne brigjet e Adriatikut!

 16. Sh says:

  Pergjigja e Rames e papjekur
  shmangie komplet nga pergjegjesia ,duke fajesuar BE dhe direkt Fr.
  Merkel ,gjoja ne si shtetet jemi ne rregull ,biles kete e thone dhe te huajt qe vijne tek ne.Si mund te flasi nje Kryeminister keshtu ,kur ne si popull i dime mire ku qendrojne problemet tona ,te cilat presin zgjidhje vetem nga kjo qeveri e zgjedhur .
  No Go

 17. daniel says:

  Lufto korupsionin,zoti Rama se po te gryen qeveri .Raste te fresketa ne bashki ku Aldrin Dalipi ka punesuar njerez me diploma te falsifikuara,por qe nuk kane mbatuar as 8 vjecaren,sepse u duhen militante rrugace.

  1. c'a po thu mre says:

   Ik se tallesh!!!

 18. turi says:

  Me 2 milion banore i lusim b…. Gjermanise per ne BE ne na ka rreshqit truri komplet keshtu eshte kur i shkon mbrapa HOXHES JANULLES dhe rri tere diten neper Klube komplet popull i prapambetur SKANDAL

 19. Aqif says:

  Une kam mendimin se çfare dolloj reforme te bej shqiperia evropa nuk do te na pranoj sepse evropianet nuk duan qe te jemi nje lloj me ta

 20. ska europe pa dale nga liga islamike.shqiptaret duhet ti kthehen fese krishtere says:

  pa dale nga liga islamike qe jemi antarsuar ne 1992 nuk ka be. e keni pare se si kishat greke edhe xhamirat turke kane futur nje injorance fetare ne shqiperi sa harrijne shqiptaret thone turqit nuk ishin pushtues te rrishikohet hsitoria

 21. hari boo says:

  Shqiptaret kane bere ckane bere kjo nuk con shume peshe sa demi qe jep politika kur ajo eshte e mbrapshte. Dmth. Politika shqiptare 25 vjet i ka ushqyer resentimentet e te huajve, pra imazhin dhe pershtypjen e tyre jo te mira.
  Jemi keta qe jemi , meritojme pikerisht ate qe vet japim…..mos ti vije askujt keq.

  1. Refuzimi says:

   Refuzoj nje ish president dhe ish kryeminister kriminel si Berisha, nje

   ish kryeparlamentare kafshe si Topalli, nje trap si mul Noka, nje

   psikopat dhe skizofren si Rama, nje kurve te paafte si Brisi, si edhe nje

   megahiperhajdut e vrases si Ilir Meta. Gjithashtu refuzoj Koqen, Frrokun,

   Mediun, klanin Duka – Koka etj etj

   UNE NUK I MERITOJ ATA. Aspiroj per shume me lart dhe shume me mire!

   1. Gjergji says:

    Edhe une i refuzoj keta plehra qe ke rreshtuar te me drejtojne ne Shqiperi dhe te me perfaqesojne jashte saj!

 22. Kol Tivari says:

  “iku” dhe ky, vate me “të tjerët”…!

 23. mistreci says:

  A thua vall se ne keto 25 vjet, ne Shqiperi, ka udhehequr vetem Rama.
  Ndoshta eshte i vetmi qe po mundohet qe Shqiperine nga “Afghanistan” ta beje nje vend te civilizuar…

  1. Ema says:

   Hahahahahahahahaaaaaaaaa! Kush quhet civilizim, te mos ngresh pensionet

   sepse nje kurve diletante duke mesuar doren ne drejtim te shtetit dhe

   duke vjedhur shkakton nje dem te vogel prej 160 milione Euro??????? Dhe te tilla ka shume, ne dogana, tek ANTA, AKPT, tek Inuku etj etj

   Te pakten gjerat te ishin me e madhe baraz me Berishen, por jane bere

   shume me keq.

   1. Pelasgian says:

    Kush na qenka kjo MRE?

    Ka dolen kto shifra

 24. mistreci says:

  Ema
  Ju jeni mesuar me ligjin e xhungles! Shko kerko ndonje pune te”ushtari i panjuhur” ose para SHQUP-it.

 25. anticensurë says:

  poliartisti na doli me brroçkullën e rradhës!!
  ose më mirë të themi me idiotësinë e radhës!!ky del jashtë segmentit të njerzve normal!!hyn me të vërtetë në atë grup që kanë vetëm fillim!!të kuptohemi je tek gjenitë!!bën pjesë tek budallenjtë!!ky po shkon gjithnjë e më tepër drejt pafundësisë!!
  as artist,as politikan,por një idiot i trashë që vështirë se mund tia masësh a parashikosh idiotësinë!!

 26. Pelasgian says:

  Ore e kemi Harru fare ne….

  Eshte mesi i shtatorit…..ku eshte “Reforma e Drejtesise”????

  Ke pi…cka Lindes akoma????

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *