FOTOT/ Çfarë po bëhet me nëndetësen 105 në Pashaliman?

Dikur krenaria e flotës sonë detare, tashmë qëndron vetëm si relike në Bazën e Pashalimanit.

Dita sjell fotot e realizuara sot në këtë bazë nga gazetari Glorjan Janjaj ku qëndron e heshtur ajo që do të ishte “tmerri” i vendeve të NATO-s në vitet e “Luftës së Ftohtë”.

Vetëm një nga katër nëndetëset që kishte ushtria, i ka shpëtuar skrapit dhe furrave të shkrirjes së turqve të ‘Kurum’.

Bëhet fjalë për nëndetësen që njihet si ‘Nëndetësja-105’, ku është përjetuar e xhiruar në film një ngjarje e detarisë shqiptare, përkatësisht konflikti i ashpër mes ushtarakëve shqiptarë dhe atyre rus në Bazën e Pashalimanit, të cilët donin t’i rrëmbenin të gjitha nëndetëset nga Shqipëria.

Ajo do të qëndrojë në mjediset bregdetare të Pasha Limanit, i cili do të përshtatet si muze detar, në mënyrë që brezat që do të vijnë, të njohin armatimin e teknikën e kohë dhe historikun e  nëndetëseve shqiptare.

nendetese 2

 

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “FOTOT/ Çfarë po bëhet me nëndetësen 105 në Pashaliman?”

 1. Tarrasi says:

  Mire duket keshtu, jo edhe aq keq.
  Sa ton hashash mund te mbaje per nje “rruge” deri ne Itali?

  1. Alb says:

   Hahahahhaah. Mir bere qe ja shtive ne mendje. Jan duke e menduar tani. ??

  2. Tarrasi says:

   Ka sa te duash me moderne dhe me te vogla ne Ameriken e jugut qe perdoren per mall me te mire se hashashi.

   Me $1’000’000 blen ndonje te perdrur.

  3. D says:

   Ta shihje nja dy vjet me pare si ishte bere,si ato fucite e zjarrfikesve ne kooperativat bujqesore.

  4. ENVERI says:

   Degjoni ketu ju more djem,une them ta mbushni me kurva e ta coni ne Itali! Ku do i gjeni kurvat mo!? Ne shtepite tuaja i keni … 😀 😀 😀

  5. ...... says:

   Ndoshta 100 ton(po tani po behet njera).Po valle motorat i punojne????

 2. ne demokraci dy budallenj vlejne me shume se nje i mencur/ ainshtanj says:

  Tani kemi pikturat e corape kuqit

 3. ermira says:

  shtepia e re e Auron Tares.

 4. iliri says:

  Mbusheni me polistirol espans se do mytet.Te pakten ashtu do ri mbi uj.

 5. Na bashkoj kenga popullore says:

  SHtrejt u ka ba gjaku

 6. enter''" says:

  Prit kur ta kthejne ne pub

 7. Lili says:

  Objekt turikstik,edhe me page se 5 euro sa rruga e kombit-!

 8. zqk says:

  Kjo nuk tregon historine e nendetseve shqiptare, por nendetsen e fundit shqiptare. Aty ku historia mbaron.

 9. A says:

  “”Nuk kemi nevoje per ushtri, nuk kemi nevoje per mjete ushtarake tokesore, ajrore dhe detare, kemi NATO-n””.
  Sepse se me cfare ushtrishe te shteteve te tjera eshte perbere NATO eshte “mister”.
  Shkaterrimi i ushtrise dhe ne pergjithesi i forcave te armatosura shqiptare eshte TRADHETI KOMBETARE.
  Kush e prishi ushtrine shqiptare, eshte “veshtire” me e gjetur??!!

 10. goni says:

  Ca gazetar leshi!!!! Shkon e hane dreka i fut nja dy foto shkruan dy rreshta,, asnje informacion ,,,gazetar lapanjoz dhe dembel me diplom te bler..

 11. timy says:

  PSE FLISNI PALLAVRA KJO ESHTE PROVE E NJE TE KALUARE TE LAVDISHME PER KOMBIN SHQIPTAR, ITALIA DRIDHEJ NGA NENDETESET SHQIPTARE PA LE CTHONE SOT CA BYTHQIRA TE SHITUR.KRENOHUNI MOR BURRA NJE HERE,SE LATE NAM DUKE SHARE VEHTEN .

 12. Majmuni says:

  Mire qenka.. Vetem nje pale amortizatore i duhen!!

 13. Lexuesidallga e detit says:

  Duhet te kuptojme se 105 eshte histori por dhe krenari ku nje vend i vogel u ndesh me nje superfuqi ! Pashalimani ka qene nje baze e fuqiashme per mesdheun ! Asnje shtet ballkanik nuk i hodhi armet vetem politikanet shqiptar me ne krye sali qenin e katandisen shqiperine ne kete fare rrenoje pa brek e sutjena !

 14. enveri says:

  talluni talluni se do te tallem edhe une me ju , prisni edhe ca vjet .
  derra mire mua por edhe prinderit tuaj qe punuan e luftuan per kete vend.

 15. Barist ne Vucidol says:

  Cfare beni keshtu more te “marrosur”, qe pyesni se sa leka apo para ben nendetesja 105 qe i rruante bythen Amerikaneve, a shitet historia moooo…. Te tjeret nuk kane histori dhe e blejne, ne e kemi dhe duam t’a shesim, apo me mire t’ja cajme Turqeve te Korumit per skrap qe te qelbi Elbasanin, por jo para ndeshjes me Serbine, se do te na denoje Platina per tymin ne fushe dhe ndeshja do te nderpritet e nuk mund te vazhdoje….

 16. tomi says:

  MIRE THOTE KOMENTUESI TARRAS,,,,PSE vIKTOR BUND NUK BERI TREGTI ME AJER DHE ME TOKE …..

 17. xoni says:

  Kjo i tajon gjeneral i jugut ARBEN IMAMBALLAJDIS-

 18. seldi says:

  na cmendet fare …te gjitha i dini edhe per nendetese u bete specialista ? po lereni o djema ngelet duke share tjetri me kurva e tjetri me hashash …le te krenohemi me ato pak qe kemi megjithese kjo nuk eshte fare pak po nejse ju i dini te gjitha

 19. Asim Zeneli says:

  Nendetse shqiptare? Cfare flisni, ato ishin nendetse ruse, dhe baza ishte ruse. Kur iken ruset ne s’kishim me fuqi ti mbanim dhe ato filluan te ndryshken. 105-a le te mbahet si muze por edhe per kete duhen para per ta mirmbajtur se ndryshe, per pak vite do mbeten nje grusht hekurash qe as Kurumi nuk do ti pranoj.Shqiperia nuk mban dot njerzit e saj dhe jo me nendetse, aeroplane dhe ushtri te madhe. Po doni te kini ushtri pranoni te hani BAR si ne kohen e Enverit. Kur nuk do mesoni te diskutoni per tema serioze qe preokupojne shoqerine shqiptare, jeni dhe do te mbeteni injorant klasik.

 20. Bigix says:

  do ishte bukur te sillej ne tirane dhe te vendosej diku per ekspozim. si pjese e historise. mjaft vende te tjera kane ne muze nendetese nga lufta e dyte boterore dhe teerheqin mjaft turiste

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *