Ambasadorja çeke: Nuk e kërcënuam Shqipërinë me veton për CEZ. Banka Botërore dhe Komisioni Europian mbështetën marrëveshjen

tomasovaAmbasadorja çeke në Tiranë, ka mohuar se vendi i saj i ka bërë presion Shqipërisë për të arritur një marrëveshje me CEZ, në të kundërt do te vendoste veton për marrjen e statusit nga Shqipëria.

Tomasova ka thënë nga Elbasani se veto vihet vetëm për reformat.

Ajo ndërkohë pohoi se marrëveshja e arritur mes qeverisë shqiptare dhe CEZ është mbështetur nga Banka Botërore dhe Komisioni Europian.

Nuk besoj se probelmi kryesor është CEZ-i.

Si diplomat i huaj, nuk dua të komentoj për një çështje që është një çështje ndërpolitike në vendin tuaj.

Në fakt, zotërimi i ligjit dhe një gjyqësor i pavarur janë shumë të rëndësishme për operimin e kompanive në vend, për zhvillimin e suksesshëm të punës së tyre dhe për prosperitetin e vendit tuaj.

Në fakt, marrëveshja me mirëkuptim e qeverisë shqiptare me CEZ-in është mbështetur nga Banka Botërore dhe Komisioni Europian.

Kur ne japim statusin për një vend konsiderojmë se si kanë ecur reformat në atë vend.

Ne tani po presim raport-progresin që lëshohet nga Komisioni Europian dhe do të diskutojmë mbi të”, u shpreh Tomasova.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Ambasadorja çeke: Nuk e kërcënuam Shqipërinë me veton për CEZ. Banka Botërore dhe Komisioni Europian mbështetën marrëveshjen”

 1. bujana says:

  Juni ne rregull ju moj zonje , Problem qendron te politikanet e kurruptuar qe kemi ne . Juve ju lumte .

 2. Kole jakova says:

  Po eshte mbeshtetur, si nuk eshte mbeshtetur. Eshte mbeshtetur ceshtja qe te meren 800 milion euro nga xhepat e shqiptareve fukarenj e te futen ne xhepat e matrapazeve ceke.
  Pra e para qeveria Ceke nuk paska vene veton per ceshtjen e CEZit.
  E dyta, ne populli fukara shqiptar i paskemi xhepat aq te medhenj, sa i japim matrapazeve ceke 800 milion euro, keshtu me nje mareveshje me mierkuptim, duke ja mare xhep me xhep cdo shqiptari nga 1500 euro ose me mire duke ja mare fyt e fyt cdo shqiptari.

  Kurse une mbeshtes idene qe ti kethehen 800 meleonet e eurove shqiptareve lek me leke.
  Pasi te kthehen 800 meleonet e eurove popullit fukara shqiptar, meqe Banka Boterore dhe Komisioni Evropin meshtetka mareveshje te tilla—–le te mbeshtese dhe nje mareveshje tjeter, qe populli cek ti jape popullit fukara shqiptar dhe 800 milion euro te tjera, pervec hakut te vet.
  Shpresojme qe nje mareveshje te tille ta mbeshtese dhe Qeveria Ceke.

  Kesaj i bie, sa kur te mbesin 800 milion euro ne xhepin e cekeve, me mire pasi te marin hakun tone prej 800 milion euro, le te hyjne dhe 800 milion euro plus ne xhepat e shiptareve se sa ne xhepat e atyre qe na zhvaten 800 te parat.

 3. Kole jakova says:

  Duhet te shtoj ketu, se pasi ti marim matrapazeve ceke 800 meleon eurot tona, e si shperblim per demin te na japin dhe 800 meleon te tjera, meqe i mbeshteska lehte gjera te tilla Banka Boterore dhe Komisioni Evropin e ne, ne kembim i japim me deshire videon e b****s se Priftit, sic me te drejte e ka quajtur Anika Dokle.
  Ndoshta matrapazete ceke ,pasi t marim hakun tone e me pas dhe ic me shume se haku, ku i dihet ndoshta i pelqen me shume video e b****s se Priftit.

 4. sit..back..and relaks →→→ says:

  me nje llaf saliu nuk ja paska fut kot qe qeveria ben gjasme sikur kishin presion nga ceket qe te justifikoje marreveshjen nga e cila dikush ka perfituar dicka nga diku.

 5. suzi says:

  dmth Banka Boterore dhe Komisoni Europian e ka ne kethyer Shqiperine ne gropen e zeze te pastrimit te parave te pista te botes

Lini një Përgjigje te suzi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *