Dritan Abazoviç/ Shqiptari i opozitës proserbe në Mal të Zi, njeriu që refuzoi t`i jepej Ramës e Thaçit titulli “Qytetar Nderi” i Ulqinit

abazovicNga Ylli Pata

Ai është 30 vjeç. Eshtë nga nga Ulqini. Drejton Lëvizjen Qytetare “Ura” dhe prej kohësh është një kritik i fortë i politikës së qeverisë së Milo Gjukanoviç por edhe të establishmentit shqiptar në Mal të Zi.

Quhet Dritan Abazoviç, por është shqiptar pavarësisht prapashtesës “viç” në fund të mbiemrit.

Abazoviç është deputet i Malit të Zi i zgjedhur nga lista e tij pas një aleance me forcat opozitare të Malit të Zi, të cilat bërthamën e tyre e kanë serbe.

Abazoviç është i vetmi shqiptar që ka shpallur hapur qëndrimin e tij pro opozitës me linjë proserbe, pasi bashkëpunimin e kanë edhe të tjerë por nuk dalin hapur.

Dritan Abazoviç është diplomuar për politiolog në Universitetin e Sarajevës.

Njihet si veprimtar i shoqërisë civile si bashkëpunëtor në projekte lidhur me promovimin e multikulturalitetit në zonat e ish-Jugosllavisë ku janë zhvilluar konflikte të armatosura.

Dritani ka drejtuar edhe televizionin shqip në Ulqin, TV Teuta.

Në vitin 2012 është zgjedhur si deputet në Parlamentin e Malit të Zi me partinë Mali i Zi Pozitiv. Më 15 tetor dha dorëheqje nga partia Mali i Zi Pozitiv dhe formoi Lëvizjen Qytetare “Ura”

Ai është bashkuar me Frontin Demokratik në serinë e protestave qytetare kundër qeverisë, por ka deklaruar se nuk do të mbajë qëndrim të njëjtë për nojkotimin e Parlamentit.

Abazoviç ka kundërshtuar edhe vendimin e komunës së Ulqinit për t’i dhënë titullin Qytetar Nderi Edi Ramës dhe Hashim Thaçit.

Vendimi për çmimet Qytetar Nderi i komunës së Ulqinit është i diskutueshëm për dy arsye: së pari, ai është një akt personal i kryetarit të komunës së Ulqinit, i cili nuk është në pajtim me Statutin e Komunës, të cilin nuk e ka shqyrtuar Kuvendi Komunal dhe Këshilltarët e sajë të cilët janë kompetent për një gjë të tillë. Dhe së dyti, për shkak se nuk janë përcaktuar kurrfarë kriteresh për emërimin, por me sa duket është një vendimin politik”, u shpreh në muajin prill Abazoviç, kohë kur Rama dhe Thaçi bënë deklaratën e fortë për emisionin e Baton Haxhiut në lidhje me bashkimin e shqiptarëve…/tesheshi.com

REMOTE_ADDR:[]

45 komente në “Dritan Abazoviç/ Shqiptari i opozitës proserbe në Mal të Zi, njeriu që refuzoi t`i jepej Ramës e Thaçit titulli “Qytetar Nderi” i Ulqinit”

 1. greku u pabesë me garuzhde në brez says:

  Hahahahaaa nga tourkoalvane ne slaviko, nga Abaz ne Abazvic. Nga tourkoeline ne eline, karamanli ne karamanlis !!!! Nga Novruz na Jorgo per 300 evro !

  1. Berja Durresit says:

   Une nuk e di se kush eshte Dritan Abazoviç po mendoj se duhet te jete njeri i drejte dhe i ndershem.Mendoj keshtu mbasi mesova se ky paska kundershtuar nderimin per Hashim Thaçin dhe Edi Ramen

   1. Realisti says:

    Berja e Durresit,ti a je bishe apo trushperlare.Lexo,por edhe duhet kuptuar me mire se keta shqipfoles me prapashtesen:Vic,jane me te zi se malazezet.Keta jane te shiturit e niperve te Knjaz Nikolles.Opozita raciste malazeze ne kete legen qytet te Ulqinit,e mban dhe e dirigjon kete spiun dhe sperme kanibali malazezo-serb.Per kete dhe shume gjera te pista qe ka ne Ulqin,une asnjehere nuk pushoj ne kete vend racist dhe fashist te Mrk Milanit.Por,mendoje se kishte qene nencmim,per Ramen dhe Thacin te marin ndonje dekorate nga keta palaco shpellaresh.Me se miri e ka thene Homeri yne shqiptar,Gjergj Fishta ne Lahuten e famshme te Malecise…..

    1. Pelasgian says:

     Berja Durresit eshte SHKAU HELMUS qe ndjell percarje ktu tek TemA!

    2. Tani says:

     Berja eshte koqe fare se nga Durresi ka por kemi pak ky ose do te jete nga te paktit ose eshte serio grek

    3. Ul says:

     Realist Shka marr pjel e keqe , ti nuk je shqiptar pa Grek deri dje ke qen klushi Enverit e tesh pa na shet mend ske marre me shkru kshtu diçka ,ti nuk je as sa thoni Dritan AbazoVIĆit
     Ishalla kurr nuk vjen në Ulqin

  2. kuq e zi says:

   z.mere
   pse nuk po flet per shefin e ditmir bushatit qe i ka dale emri per ushtar ne greqi?????
   kto do e zgjidhin ceshtjen e detit qe kane pasaporte greke???
   mos e bojkoto lajmin se del qe i sherben janulles e co.

   1. ... says:

    Dritan Abazovic i ka njofur nga afer racen e pa bese Islamike Turk-Arnaute. Nuk eshte rastesi qe ka bere kete “revolucion” brenda vetes dhe shoqeris qe e rethon, ska perse te sajoni hamendesi, se ne Ulqin nuk munde te thuash qe ka presion Serb ndaj Shqipetareve por e kunderta, as favore ekonomike ose politike, por e kunderta.

    Bravo djaloshit 30 vjecar qe kishte guximin dhe lundron kundra Rymes. “Shqipetet” e Malit te Zi, Kosoves, dhe FYROM, jane mbetje Otomane, jane me shume Islamo-Arab, sesa Shqiperare, nuk eshte rastesi qe Shqipetaret e ketyre trojeve zene numerin 1 ne ushtar te ISIS-it.

  3. Dardan says:

   Mos u ngutni me komente mos paragjykoni pa arsye e fakte pse dikush ka prapashtesen ” vic apo ic” Pasi shumica e shqiptarve ne Maletezi kan ket prapashtes mbiemra te sllavizuar dhe kjo nuk i ben me pak shqiptar se shqiptaret tjere thjesht nuk esht zgjedhje e tyre kjo prapashtes por dicka e imponuar nga rexhimi sllav. Sllavet kan kontrolluar administraten ata ju kan cen shqiptarve prapshtesat sllave pa i pyte fare. Edhe shqiptaret e Maqedoni nje numer i madhe kan prapashtesa sllave si “Ovski” etj. Edhe shqiptaret e Lugines se Presheves nje numer i madhe kan prapashtesa sllave si “Vic e ic” Edhe ne kosove der ne 1974 shumica kan pas mbiemra me prapashtesen “Vic”

   1. selita54 says:

    jam shum dakord zoti Dardan me ju por nje gje me bene te kundershtoj per punen e vicit ne fakt slavet na e dhan vicin pa i pyetur prindrit dhe gjyshrit tan por tashi nuk eshte aq e veshtire ti heqin edhe ata pakice qe i kan vicat se si shum nga neve qe i kemi hequr un isha ne klase te katert kur e hoqa vicin e tashi jam 62 vjecar gje qe do te thot ishte aq kohe e veshtire e tashi nuk eshte kohe e veshtire , ndoshta dokush don te ngrene me dy luge , pra mos te ju lejme femijve apo neprave dhe mbesave vicin , se kam pas rast kktu ne diaspore me pyetshin per nje sportis te madh ktu ku jetoj , e quanin boshnnjak sepse kishte emer musliman e mbiemrin me vic . se ka raste nje vlla eshte pa vic e tjetri me vic.te pershendes.

  4. Silver KORDA says:

   Komentet e lexuesve nga Shqipëria, janë shumica primitiv, me sharje dhe fyrje rrugaçësh ndaj z. Dritan Abazit. Ju jeni Çeçen, rebela, e truzbraz, që përdorni gjuhë fekale, as që dini se ku gjendet Ulqini (shumica e juaj e vendosin në Kosovë), as që keni far idee lidhur me politikën e Malit të Zi (pushtetit të Millo Gjukanoviqit dhe farefisit tijë), as që jeni kompetent të shkruani një fjalë, pasi që edhe me shkruar korrekt gjuhën e vetë amnore-shqipe, nuk jeni në gjendje… Edhe autori/autorët e tekstit në TemA si dhe “komentatorët” -rrugaç, janë gjysëmalfabeta, shesin patriotizëm-shqiptarizëm, kurëse nga ana tjetër janë adhurues të sërbofilizmit, malazezizmit, UDB-ës dhe fanatik të muzikës dhe këngëve sllave, tekstet e të cilëve i dini përmendhësh dhe i këndoni më me kënaqësi të madhe se sa ato shqipe. Por, me këtë artikull “TemA” dhe gazetat tjera të Shqipërisë ia kanë mbyllur derën vetë vehtes… Gabimi më i madhë eshtë atyre me i dhanë intervista ose të bisedosh me to… E, që ta dini juve të gjithë në Shqipëri: djaloshi Dritan Abazi është kapaciteti dhe intelektuali politik më i madhë i Balkanit të sotëm, i cile edhe për pakë vite do të ngrihet në parketin politik të Europës-si YLLI!!! P.S. Une identifikohem me emër dhe mbiemër, kurëse ju-“lexues” nga Shqipëria mshifeni pas çubave të emrave të çorodituar, ashtu sikurëse i keni edhe emrat e vërrtetë… Jeni frigacak, pa moral, dhe pa kurajo civil…

   1. LARG-NGA-ULQINI says:

    Silver – Dritani eshte intelgjent dhe e ka drejtimin e vete politike. Ti po e mbron se eshte “ulqinak”. Edhe Ti dikur e ke patur mbiembrin Kordiq, nuk do te thote se nuk je shqiptar i mire, por situatat ndryshojne.

 2. E po kjo pune! says:

  e pra, po ta persekutosh kete, i bie pas 50 vjetesh te dale disident!! Antishqiptari nuk mund te jete disident, dhe ndonse diktatura ishte diktature, kur u ra hakut kolaboracionisteve, serbo-grekeve dhe pinjolleve te tyre qe donin te hakmerreshin me vone, beri mire. Te jesh kunder diktatures nuk te ben automatikisht demokrat e atdhetar dhe ky surrati ketu me siguri e terheq kushtrimi i te pareve qe do kene qene pale me serbin se nuk ka mundesi te jete kot proserb.

 3. dystabani says:

  Ky ka nje te mire se te qetson se mbaron me vic ne fund po ky popull njohu dhe Kreshnikun e maleve qe i hengri meneren Saliut dhe ka marr briskun per Edin

 4. Frank says:

  Sunnit hesap,keta e kane ne gjak sherbimin ndaj sllaveve dhe turqve,cdo sunnit ka 5-6 emra varet ne cilin shtet ha buken dhe pastaj kthehet dhe i vret sunnit=bukeshkele.koqevaret jane spiunet e serbeve edhe xhaxhi rugova qe vdiq me shall te palare ishte spiun i tyre.

  1. Arberia says:

   O Frank grekqiri

   nuk e di sa sunit mund te jete ai Abazoviçi, por nje gje eshte e sigurte, qe eshte me i bardhe se ju jevgjit grekqira..!! Sa per thiken pas shpine, vazhdon te behesh qesharak me traplliqet qe thua, o rrote kkkk, sepse thiken pas shpine e keni zakon vetem ju plehrat greke.
   Shqiptareve dhe kosovareve ti t’u rruash topet nga mengjesi ne darke dhe t’u besh gojore dite e nate. Po kenaqemi me motrat tuaja, o grekqira..!!

  2. Taulant/Tirane says:

   Cdo trup ka nevoje te nxjerre jashteqitje .Edhe ne kemi jashteqitjet tona:Ky Dritani,tfg,Frank,e ca te tjere.
   C’a ka per tu habitur????

  3. ... says:

   Jo o Fran, ve bast qe ky djalosh eshte nje Islamik i penduar, nje i Krishter i ri, qe shikon hipokrizin dhe hororet e Islamit dhe ka “shperthyer” ndergjegjia e tij.

 5. anticensurë says:

  sot e quajnë tradhëtar,nesër ndoshta do ta quajnë patriot të madh!!intelektual të madh!!
  ky të paktën nuk ka asnjë pozitë politike dhe nuk mund të firkosë flet arreste si koliqi e kruja gjat pushtimit nazifashist!e aq më pakë nuk mund të bëjë masakra si patrioti i madh xhafer deva!!
  megjithëse kohën e ka përpara!!mund të ngrihet në nivelin e tyre!!
  nesër do të gjënden idiotë që do ta justifikojnë në veprimet e tij!!
  sidoqoftë që tashti e ka të sigurtë vëndin për një përmendore në beograd në krah të esat patrioti i madh shqiptar toptani!!

 6. Meli says:

  Shqiptaret po heqin qafe njani tjetrin. Si nuk e heqin qafe kete Abazin me gjithe vic.

 7. Scandal says:

  Si Kreshnik Spahiu qenka te dyte PROSERB…………

 8. deputeti says:

  armiku me i madh i shqiptareve jane vet shqiptaret. Abazovic. no koment.

 9. Miss Bathorja says:

  Kujt I plasi pi…..se ne planet ekzistoka nje Abaz me nje prapashtese…vic. Me mire na tregoni ku eshte Bleona, aktivitetet e saj patriotike.. mundesisht te shoqeruar me foto.

 10. Ben says:

  Ky esht si puna bishnjakve sllav musliman. Ka dhe ne shkoder me origjin boshnjake po e quajn veten Podgoriqan. ..

 11. teNi says:

  po kujt i plasi per kete . as se njeh njeri ne ulqin e ska asnje mbeshtetje . e as mos kujtoni se dhe sllavet e duan

 12. Pelasgian says:

  me buke ne goje ta vrasesh , s’ben mekat!

 13. Lelegu says:

  Ky me kujton thirrjen e te madhit gjigandit, Faik Konica: “Zot, ruaje Shqiperine nga shqiptaret!”, sepse shqiptaret e shitur, konvertuar apo qe kane harru rrenjet, kane qene te vetmit qe e copetuan Shqiperine….dhe te vetmit qe e demtuan rende interesin e vendit, eshte fakt!

 14. TuzMalesi says:

  Nuk eshte aspak e vertete kjo qe shkruani sepse Abazovic sa ka qen Deputet me te gjitha forcat ka kontribuar per shqiptaret ne Mal te Zi ka qene prezent aty ku nuk ka qene asnje deputet shqiptar ne Protestat per te drejtat e shkollimit te shqipetareve ne Mal te Zi…Ky ka bere me shum pune per 5 vjet sesa tjeret udheheqes per 20…
  Por kto qe shkruani Ju jan vetem Propaganda…

 15. TuzMalesi says:

  edhe poashtu po te ishte ky me Partite ProSerbe do te ishte Kunder qe Mali i Zi te prenohet ne NATO sikurse Partite tjera te cilat po bejne protesta vetem me ni qellim qe te rrexojne qeverin e tashme qe te veshtirsoje hyrjen e Malit te Zi ne NATO.Por Abazovic eshte 100% Pro qe Mali i Zi te hyje ne NATO edhe neper qender te Podgorices jan Bilbordat ku Abazovic ben thirrje qe Mali i Zi duhet te hyje ne NATO…

 16. Noli says:

  Qenka politikan i formatit Kreshnik Spahiut. Karagjoz nuk pritet asgje prej ketij tipi.

 17. Rama says:

  Abazoviqi nga nji familje ulqinake por irritun ne sarajev edhe shkollen ekakry ne gjuhen boshnjake aj ska dinje shqiptare aj asht pro serb malazias aj nukedon familjen evet shqiptare ndoshta aj eka babin serb apo boshnjak.

 18. Rama says:

  Abazoviqi aht nga nji familje shqiptare ulqinake aj eka kry shkollen ne sarajev aj nuk ka ndinje shqiptare aj asht pro serb e malazias aj ndoshta ekababin serb apo boshnjak.

 19. Nje shqiptar says:

  Vete fakti qe ka ndertuar nje organizate civile me emrin URA e nderon si politikan i ri 30 vjecar. Vetem ndertimi i urave te bashkepunimit ndermjet kombesive ne Ballkan do te mund te sjelle paqen ndermjet nesh dhe te ardhmen evropiane. Parmbreme Dritan Abazovic, me nje energji te pazakonte, se bashku me dy personalitete te tjere te kombesive te ndryshme nenshkroi ne thirrje per gjakeftohesi ne Malin e Zi qe eshte ne keto momente eshte ne valen e perplasjeve politike shume te rrezikeshme per rajonin tone. Ne po presim me gezim qe brenda pak muajsh Mali i Zi te jete anetar i Natos dhe pjestar i BE, me te cilin ka filluar bisedimet qe prej 2012. Shpresoj qe energjia e tij te mos manipulohet nga armiqt e perbetuar te demokracise perendimore.

 20. mustaf says:

  Per mos me u zgjat shum ky deputeti me origjin sh.qe ka marr mb.vic per kyt ka kunreshtuadekurimin e E R ,sepse eshte i shitur e i pa vler esht Si Hamza Kastrioti tradhtar.

 21. Korabi says:

  Te gjithe ata qe e paragjykojne Dritanin per shkak te prapashteses “vic” jane injorante dhe, rrjedhimisht, antishqiptare.C’i duhen kombit shqiptar injorantet, pervec se per t’i bere dem. Prapashtesa “vic” iu eshte imponuar shqiptareve ne Mal te Zi,per t’iu bere presion qe te shperngulen nga vatrat e tyre.
  Tani,ju injorante te pandreqshem,a ju mjafton kjo e vertete,apo paguheni ose nga serbosllavet ose nga greket?

 22. emigranti says:

  Dritan, hallall. Qenkerke djale kurajoz e i mencur. Tju jepje titullin dy hajduteve do ish shume me turp se veprimi dinjitoz qe ke kryer.

 23. Mirsad Cuca says:

  Po thuaj se 95 % e ktyre komentusve jan tu ja fut kot ne kete koh kur vetem me google e YouTube çdo kush mund te informohet mjaftueshem per mos me komentu me paragjykime injorarante ?
  Shqiptaret nga Mali Zi kan qen mburoj e trojeve shqiptare se bashku me çdo shqiptar qe gjendet jasht kufijve te shtetit Shqiptar po mos te kishin rezistuar shqiptaret qe gjendeshin ne vijat kufitare me fqinjt tone shovenista te pa skrupullt e te etshem per gjakun dhe tokat shqiptare qofshin ato Grek,Bullgar,Serb,MalaZez etj. Shqiperia nuk do exzistonte si shtet sot ?!?
  E verteta eshte se shqiptaret qe u lan jasht kufijve te shtetit am te tyre u perdhunuan u persekutuan u vran u përzun shperngulen e po vazhdojn te ken kete gjendje nga se as me par e as tash nuk kan asnje mbeshtetje nga ato qe meritat i kishin e i kan krejtsisht te pakta per ate ne te cilen ato po jetojn te pamvarur sot ?
  Sa per historikun e prapashtesave iç,ov,viç etj. Ktyre ju eshte imponuar pa deshiren e vet planet e Pashićit , Knjaz Nikols e te gjith shembultyrave te tyre qe ben regjistrimet e popullatave shqiptare qe mbeten nen sundimin e tyre te pameshirshem e te skrupullt ku per qellim kishin asimilimin me dhun ose shpernguljen e shqiptarve nga trojet e tyre atoktone shekullore ku edhe paten goxha sukses Nish, Berane , Novi Pazar,Podgoric,Virpazar,Plav,Guci,Hot,Grud,Tivar ku Migjeni botoj vargjet e Tij ?
  Nuk mund ti arsytoj asesi sot gjeneratat e mbetura Shqiptare qe nuk marrin pergjegjsin per ndrrimin legal te mbiemrave te tyre ( qe tu a presin kryet te gjith viç –ave ) qe ju paten imponuar e ti kthejn ato mbiemrat e tyre ne origjinalitetin e duhur ?
  E sa per Dritan Abazin-/vićin mund te them se eshte nje rinosh intelegjent dhe i uroj qe te gjej vendin e duhur e te denj per intelegjencen e vet (Ne gjirin e popullit te cilit i takon aj vet ?)Rrugen e Cafo Beg Ulqinit ( dashurin e pa mposhtur per popullin e vet SHQIPTAR )

 24. Bindi says:

  Ja nje interviste Interesant per ato qe nuk e njohin mire AbazoVIQin ku ai thote se ne Mal te Zi eshte veshtire te jesh Serb! Tani me thuani ju per Dritanin.

  http://www.in4s.net/index.php/abazovic-u-danasnjoj-crnoj-gori-najteze-je-biti-srbin/

 25. Bindi says:

  Abazoviqi eshte fix lojtari i poshtetit te Malit te Zi.

  Me veprimet e tija ka arrit tia maj pozitat Djukanoviqit ne Podgvorice dhe Niksic.

  Ne Kohen kur ish partia e tij ka mujt me vendos qe ne Podgorice te vij opozita ne puishtet ai ben nismen e shkarkimit te kryetarit te partise. Si pasoj e kesaj Djukanoviq mban pushtetin ne Podgorice dhe Dritani me nje grupm te tjeresh ben parti te re.

  Ne kohen kur opozita fitin zgjedhjet ne Niksiq ( vendlindja e Djukanoviqit) Dritani udheheq bisedimet per pushtetin ne Niksiq me kerkese qe parti proserbe me te cilat duihet bere pushtetin nenshkruan deklaraten per srebrenice dhe kosove cka si pasoj e ketyre kerkesave absurte per pushtetin lokal ne niksic bisediumet deshtojne dhe Djukanovic prap mban pushtetin ne Niksic.

  Abazovoq ne Ulqin fiton dy keshilltzar ne zgjedhjet lokale duke dobesuar partit shqiptare dhe pas ketyre zgjedhjeve DPS doli partia me e forte ne Ulqin ku si pasoj e kesaj per kryetar u zgjodh nje kleptoman Fatmir Gjeka partner kryesor i Dritan AbazoVIQ

 26. Silver KORDA-KORDIQ says:

  Komentet e lexuesve nga Shqipëria, janë shumica primitiv, me sharje dhe fyrje rrugaçësh ndaj z. Dritan Abazit. Ju jeni Çeçen, rebela, e truzbraz, që përdorni gjuhë fekale, as që dini se ku gjendet Ulqini (shumica e juaj e vendosin në Kosovë), as që keni far idee lidhur me politikën e Malit të Zi (pushtetit të Millo Gjukanoviqit dhe farefisit tijë), as që jeni kompetent të shkruani një fjalë, pasi që edhe me shkruar korrekt gjuhën e vetë amnore-shqipe, nuk jeni në gjendje… Edhe autori/autorët e tekstit në TemA si dhe “komentatorët” -rrugaç, janë gjysëmalfabeta, shesin patriotizëm-shqiptarizëm, kurëse nga ana tjetër janë adhurues të sërbofilizmit, malazezizmit, UDB-ës dhe fanatik të muzikës dhe këngëve sllave, tekstet e të cilëve i dini përmendhësh dhe i këndoni më me kënaqësi të madhe se sa ato shqipe. Por, me këtë artikull “TemA” dhe gazetat tjera të Shqipërisë ia kanë mbyllur derën vetë vehtes… Gabimi më i madhë eshtë atyre me i dhanë intervista ose të bisedosh me to… E, që ta dini juve të gjithë në Shqipëri: djaloshi Dritan Abazi është kapaciteti dhe intelektuali politik më i madhë i Balkanit të sotëm, i cile edhe për pakë vite do të ngrihet në parketin politik të Europës-si YLLI!!! P.S. Komentuest e Shqipërisë mshifen pas emrave “futja kot”, pasi që janë frigacak-rrugaç, pa kurajo civile; e përqeshni mbiemrin e Dritan Abazit (AbazoviQ), kurëse nuk i ndigjoni tingllimet e emrave dhe mbiemrave të juaja: sikurëse Kinezët, Çeçenët, Huagadugujanët… ia përgjasin çdo gjuhës por jo asaj- shqipe. “Pirdhuni”!!!,, po iu drejtohem me gjuhën e juaj fekale, pasi që veç ate e kuptoni!!!

  1. Bindi says:

   U lajmerua edhe nje tjeter, KORDA – KORDIQ. Turp na qofte me keto Gjakprishur!!

 27. Mirsad Cuca says:

  Partit Shqiptare ne Ulqin jan te teperta per popullaten qe ka ky qytet , po te pyetem un do vendosja rregulla strikte ne zgjedhjet lokale per te mos mundsuar krijimin e partive te vogla Shqiptare ngase ato vetem damtojn aftsin e reprezentimit ne nivel parlamentar , un mendoj se shumica e disa prej ktyre partive jan thjesht financime e intriga te pushtetarve Mala Zez per te dobsuar reprezentimin zërin e shqiptarve ne parlament .
  Perveç partis Te par Shqiptare te krijuar me sinqeritet te plot per avancimin e te drejtave te shqiptare ne Mal te Zi un kisha kerkuar qe te gjitha partit tjera pa perjashtime të shkrihen çbëen ose te jen nën udhheqjen e nje koalicioni te perbashket pa perjashtime kush do qoft qe nuk pajtohet te jet nen nje koalicion te perbashket shqiptar te shkrihet ne mos exzistenc ?

 28. Mark K. Shkreli says:

  Para se gjithash, ai quhet Dritan Abazoviq e jo Abazoviç (perndryshe shkruaje ne formen internacionale Abazovic).
  Dritani eshte nje i ri, intelektual, i cili per fat te keq eshe kycur ne parti opozitare, ashtu qe talenti i tij nuk eshte duke u cfrytezuar sa duhet. Luften me te forte mund ta bejsh nese vepron brenda nje partie apo grupi e jo nga jashte. Vete fakti qe kaq kundershtuar nje marri te madhe qe e beri z. Gjeka, shpallje qytetare nderi te dy personave qe nuk kane bere asgje per Ulqinin, tregon se eshte i pavarur (ai eshte ne koalicion me Gjeken e Cungun). Une e kundershtoj qeverine e Malit te Zi, sepse shqiptaret akoma po i mban si te dores se trete, por opozita malazeze eshte edhe me e keqe, eshte proserbe e kunder “shiftare”. Per kete Dritani nuk ka vend ne nje bllok me ta. Me ne fund, Dritanit i deshiroj nje kariere te suksesshme, ne te miren e kombit shqiptar.

 29. bindi says:

  Mark Shkreli.

  Eshte mire te lexosh disa artikuj te Dritan Abazoviqit.

  1. Intervista ne portalin in4s ku thot se ne Mal te Zi eshte veshtire te jesh serb!
  2. Vijesti: Perkrahja Abazoviqit parades se Homoseksualeve në Podgorice.
  3. Te lexoni librin e tij ku kosmopilitizmi eshte mbi secilin komb.

  Tipike per ikjen nga identiteti. Qe eshte intelektual nuk e mohon askush por mos te lem anash aktivitetin e tij te heshtur antishqiptar!

 30. Mirsad Cuca says:

  Cafo Beg Ulqini ja filloj karieren e tij ne nje parti Malazeze (Radikalna ) dhe permes saj u be kryetar i komunes se Ulqinit ,u fol u perfol u qortua u sha se ishte ne nje parti Malazeze ?!?
  Por Cafo Begu e ka ditur se vetem ne kete menyr mund te bente diçka per popullin e vet mbas dorzimit te Ulqinit nen sundim te Malazezve me kete mundsoj qe te hapet Kriporja e te punsohen njerzit , mundsoj vendosjen e shqiptarve nga malsija ne Shtoj duke ju dhan prona ne kete vend , parandaloj shum e shum te kqija qe ju versuleshin shqiptarve nga qeveria Malazeze per kolonizimin e Ulqinit , me gjith se ishte ne nje parti Malazeze Ai ishte perbrenda nje nacionalist i devotshem ku me kontributin e tij dhe diysa te tjerve ne 1942 mundsoj qe Ulqini , Tivari ,Malsija ,Kosova e troje te tjera etnike Shqiptare te kalojn nen administim Shqiperis , per fat te keq Shqiptaret si ne shumicen e rasteve ne histori zgjodhen te rendohen me komunishtat prosllav dhe e psuam keq per kete zgjedhje si ata ne Shqipri e po ashtu edhe ato qe mbeten jasht saj ?
  Un them ti japim koh kti rinoshi shum intelegjent , ndoshta mund te gjindet nje Cafo Beg ne mbrendin e Tij , se sa per intelegjenc kjo asht e pa diskutushme ?!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *