FOTOT/ Ushtria shqiptare tregon “dhëmbët”

Ushtria shqiptare është duke marrë pjesë në disa stërvitje të përbashkëta me NATO-n.

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, thotë se kjo është stërvitja më e madhe e dekadës.

Stërvitja më e madhe ushtarake e NATO-s në dekadën e fundit, “Trident Juncture 2015” ka nisur.

Forcat e Armatosura të Shqipërisë janë aty, përkrah aleatëve dhe partnerëve tanë, më të përgatitur dhe më të mirëpajisur se kurrë”, shkruan Kodheli.

ushtria

 

REMOTE_ADDR:[]

69 komente në “FOTOT/ Ushtria shqiptare tregon “dhëmbët””

 1. Me ne fund ,
  bimbios skipetar , i doli dhombi par !

  1. tfgs1 says:

   nuk e dija se suma e ”zikes” paska dhembe……….!!
   prandaj me gjakosej ”erdogani”……

   1. Web says:

    Eshte e vertet qe ushtria ka qene me e madhe ne ate kohe, por nuk jetojme me ne kohe paranoje. Jetojme ne kohe Aleancash. Prandaj jemi ne Nato. Kemi efektive te pergatitur jashte vendit ne Gjermani dhe qe jane te afte aq sa aleatet e tyre.

   2. Po Kur beri ushtri dhe bytha e zeze dhe e shqyer e grekut me ndihma dhe duke vjellur Pse Mos e bekemi dhe ne??????

    1. Mali says:

     Po me flamurin e gjelbert te arabis saudite qpatem?!

  2. Wendy-B says:

   Uaaaa ushtria qenka nje moshe me cunin tim, biles atij i kane dale 2dhembe ?

  3. klodi says:

   ne jemi deshmitar te asaj kohe qe kemi jetuar .
   ushtri beri vetem nje burre ai quhet enver hoxha kto t tjerat jane kot
   aramtim i fundit per kohen cdo shqiptar nje qender zjarri aleat t fuqishem rusin e kinezin pavarsisht se prishi mardheniet ne fund
   nenedetse tipi fundit,ANIJE TE FUQISHME DETARE , katiusha topa tanke aione helikoptera raketa arme te shfarosjes ne mase e cdo gje e kohes e cod gje qe i duhej nje ushtrie te asaj kohe 2 milon shqptar 2 milion ushtar
   cdo shtetas tre arme zjarri kallashnikov prodhim rus
   le plot te tjera pastaj dhe pregatija njeriut e gjithanshme e pa arritshme
   .do duhen shekuj t besh prap nje ushtri te tille dhe me nje moral q te larte sa t gjith jepnin jeten per atdheun .le te tallemi e t bojm sot gallat dhe t shtremberojme realitetin si koqe kanari qe jan sot kta t rinjte.
   s kishte vend ne europe qe t besh cdo shtetas ushtar dhe cdo shtetas ushtar dhe te armatos deri ne dhembe dhe cdo shtetas nje qender zjarri prej betoni. mijra tynele dhe mijra qendra zjarri kudo dhe per cdo ngacmim te tokes shqiptare vellai madh rus e kinez ishin gati si pjes e traktatit te varshaves qe benin pjes keto shtete
   shqiperia mbohej dhe ruhej nga aleatet nga cdo vend ne rast se dikush te ngacmonte dhe nje qimefloku.
   greku rrinte urte dhe serbi po ashtu s luanin m zjarrin ne ato kohra dhe me arin polar rus qe kishte bazen me te madhe ne mesdhe ne shqiperi dhe floten me te madhe ne brigjet mesdhetare.
   sot KJO USHTRI SKA ME AS USHTAR E JO ARMATIME REPARTE TE BRAKTISURA TOPA TE PRISHUR AVION ASNJE SA QIELLI ESHTE LEN NE MESHIRE TE FATIT FUTET KUSHDO E BEN SHKELJE AIRORE
   TANKE ASNJE, ANIJE ASNJE, BLINDA ASSNJE DHE CDO GJE ZERO AS HELIKOPTERA ASNJE PER CFAR USHTRIE NA THON KTA E CFAR ARMATIMI? ca cadra dhe asgje ska sot ushtria shqiptare le pregatitja zero lodhen t bojn dy metra vrap.

  4. Partizani says:

   Ne se keto pamje i ka fotografuar Ministria e mbrojtjes dhe ua ka dhene mediave,atehere titulli i vene ne krye eshte nje TALLJE e pa skrupullt per kete turme njerezish te veshur me rroba ushtarake dhe qe i quajne “USHTRI”!!!
   Ne se fotot i kane bere vete mediat,atehere autori i shkrimit NUK KA HABER FARE NGA USHTRIA nga qe arma e vetme LODER qe ai ka pare do kete qene AUTOMATIKU KINEZ ME XIXA!!!
   Sa per “DHEMBET”,qe gjasme paska treguar kjo qe quhet “USHTRI E NATOS”,jo vetem qe nuk duken gjekundi,por pamjet qe tregojne ushtaret ne pozicion luftimi gati per qitje ne fushen e luftes,vertetojne se ata qe stervitin keta ushtare jane te PA AFTE KOMPLET!
   Ne nje terren fushor,ushtaret mund te marrin pozicionin ne gjunje vetem ne rastin kur ARMIKU I TMERRUAR ESHTE DUKE IA MBATHUR ME VRAP DUKE U TERHEQUR,KA HEDHUR ARMET DHE MUNICIONET NE TOKE dhe i lemerisur eshte gati te DOREZOHET!!!
   Edhe ne raste te tilla kur ARMIKU DEZERTON FRONTIN E LUFTES nuk mund te qellohet per ta asgjesuar,por kaper ROB dhe zbatohen ligjet e LUFTES !
   Ne terrene fushore,kur nuk ka asnje transhe,grope,hendek,ndertese,etj,prapa se ciles ushtari mund te mbrohet nga zjarri ARMIK,ai ne asnje menyre nuk duhet te mos SHTRIHET BARKAS dhe te hape zjarr prej andej dhe te sulmoje para me zvarritje ose me levizje te shpejta ,nje nga nje,i mbrojtur nga zjarri i shokeve te tij.
   Se fundi,FORCA E NJE USHTRIE nuk jane makinat e transportit,cadrat e fushimit,bile as kuzhina me tenxheret plot me pilaf e fasule,por ato luftarake qe transportojne RAKETA,ARTILERI,MUNICIONE etj,tanket,diagacet etj
   FORCA E USHTRISE TREGOHET GJATE STERVITJEVE LUFTARAKE ME PERDORIMIN E ARMATIMIT ME TE SOFISTIKUAR SE ARMIKU!!!
   Ne fotot pervec automatikeve,ASNJE ARMATIM tjeter nuk dukej!!
   Shtrohet pyetja:
   -Kunder kujt po i tregon dhembet kjo ushtri me kete armatim te lehte dhe ushtaret ca me helmeta,ca me kapele dhe ca pa asgje ne trup??
   AS KUNDER KACAKEVE TE DIKURSHEM nuk mund te luftoje keshtu se te fluturonin koken!!!Pamjet ne foto tregojne se USHTRIA PO PERGATITET KUNDER ARMIQVE TE PA ARMATOSUR DHHE ME DUAR NE XHEPA,ose kunder REFUGJATEVE SIRIANE!!!
   NDRYSHE,kjo nuk mund te quhet STERVITJE USHTARAKE,per me teper ne perberje te NATO-s!
   Nuk ma merr mendja se ka ndonje USHTRI TE NATO-s te ndonje shteti tjeter,qe te zhvilloje stervitje te tilla QESHARAKE!!!
   Si ish ushtarak,sot ne pension QESHARAK,jam i TRISHTUAR te shoh, qe ushtria shqiptare te jete katandisur deri ne kete shkalle te ulet stervitore!!!

  5. rezart says:

   Me keto foto MJERANE qe keni nxjerre ju vetem USHTRI nuk mund te quhet ajo pa le per DHEMBET qe as vete nuk e di ku i ka!!1
   Ne se do ta emertojume USHTRI,me kaq sa shohim duket si nje TURME KACAKESH qe as per uniformen nuk kane respekt pale per nivelin e stevitjes!!
   As te GENJENI nuki dini!
   Kujtoni,o te MJERE se do i hidhni HI SYVE shqiptareve,qe tere jeten ka ne pare se cfare ishte USHTRIA ME DHEMBE CELIKU e jo kjo qe tregoni ju me BREKE NEPER KEMBE!
   Nuk mjafton te thoni se jemi ANTARE TE NATO-s dhe t’ju duket vetja sikur jeni aq te forte sikur keni ARMET BERTHAMORE ne ushtri!!!
   DO BENIT MIRE TE….MBYLLNIT GOJEN,se per USHTRINE ,qe keni eshte TURP ta zesh ne goje!!!

 2. KORÇARI says:

  Cilët dhëmbë tregon, ata që i kanë rënë me kohë, dhëmbët i tregon me xhipa, pa asnjë mjet të blinduar, apo armatim të rëndë, më 15 çadra domethënë i ndritëm dhëmbët ne, PROTEZAT PO por dhëmbët jo, dhe PROTEZAT JANË TË KALBURA,TURP TURP TURP

  1. ??? says:

   Po tregon kicat jo dhembet.

 3. hasan says:

  Protezat ndoshta se dhembet nuk po i shoh gjekundi. Po Mimi ka pare disa filma aksion ku me jo me shume se nje makine Rambo ka vrare nje batalion te tere dhe i duken mjaftueshem ato 10 makina qe ka gjithsej ushtria shqiptare (dhe ato te falura). Pjesen tjeter te makinave i vodhi Ilir Meta me Shkelzen Berishen duke i shkrire per skrap.

 4. Taulant/Tirane says:

  Tregon mishrat e dhembeve,se dhembe nuk ka.

 5. gent says:

  dhembet me cadra dhe kallash

 6. skurrreeee says:

  jo dhembet por gojen me proteza perendimore. dhembe ska asnje.

 7. AL citizen says:

  po Hekuranin qe llustronte kepucet te zogu zi e keni mar?

  1. kollodoku says:

   Nuk besoj. Ai nuk ka dhemb.

 8. kampaçurreta says:

  USHTRIA SHQIPETARE NA ISHTE NJE HERE KUR KISHTE 350 AVION GJUAJTE,MIG 15,17,19 DHE MIG 21 ME SHPEJTESI 2100 KM ORE,GJUAJTES BOMBARDUESI I VETEM NE BALLKAN ETJ 3200 TANKE,MIJERA GRYKA TOPASH KUNDERAJROR,DETARE E TOKESOR,RRAKETA,NENDETESE,TANI TE NA RROJE MIMI KODHELI SE USHTRI KA VETEM EMRIN, NUK KA USHTRI ME MERCENARE QE BEJNE 8 ORESHIN DHE SHKOJNE TEK KOPESHTI PER TE MARRE CILIMIJET. TE FALA NGA UNE

 9. Niko says:

  e kujt ja tregon këto dhëmbë “ushtria shqiptare” kur deri edhe drejtorët e ministrisë të jashtme të Shqipërisë thirren për të kryer shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Greqi? Nga fotografitë duken si skautistë që kanë ngritur çadrat dhe kanë bërë një kamp për të pritur refugjatët sirjanë. Do merren me këtë punë deri sa të vijë behari dhe të shkojnë të pastrojnë përsëri plazhet dhe kanalet buzë rrugëve. Fatkeqsisht ky është realiteti.

 10. Hysen says:

  Ushtria shqiptare po forcohet nga dita ne dite, dhe ketu padiskutim ka kontributin e vet dhe ministrja Kodheli. Por mos prisni te behet menjehere, pasi trauma qe i ka shkaktuar Berisha dhe qeverisja e tij dy here qeverise shqiptare eshte veshtire te kalohet ne kaq pak kohe.

  1. Bledi says:

   Zoteri, Nuk forcohet Ushtria me Buxhet ne zbritje e pa plan afat gjat sic po ben Mrika (Zonja Kodheli. Pza pasur, siguri monetare, mbeshtetje logjistike, Uniforma edhe garanci per familjet e Ushtarakeve. Jo qe ske Ushtri po nuk ke asgje pervec politikes injorante te qeverive Shqiptare.
   Ushtria nuk mbahet me miell te huaj edhe ushtarat bark bosh e te reckosur or Zoteri.

 11. ▌sit..back..and relaks ▌ says:

  aq ushtare sa ka aty nuk dalin as per shofera ta atyre xhipave

 12. ENDRI says:

  Bravo dhe duhet pergezuar, vetem qe duhet te mbyllin hundet se me nje pordh i vret te gjith kto.

 13. ushtria e ketij timit ktu says:

  Aq ushtri pa dinjitet kemi ne sa edhe fkrcat elit komando e kan per nder qe kan instruktore te huaj. Pa karakter!

 14. Lollil says:

  THUANI JO LUFTES!

 15. fieraku realist says:

  Keta jane nen urdherat e Natos,edhe kur eshte nevoja shkojne me forcat e Natos.Do te thote qe ushtaret me mjetet e natos edhe drejtues te natos,mund te kryejne cdo aksion.Nese duhen trupa per nderhyrje ne Siri atehere nuk shkon ushtria shqiptare,por trupat shqiptare nen udheheqjen e Natos.

 16. Une says:

  hahahahahahahahahahah sa kam qeshur…..

 17. .. says:

  Kjo ishte barsaleta e fundit edhe “ushtri” edhe shqiptare,shkojne keto te dyja mos znj Ministre?!?!Ushtri kishe deri ne 90 me pas..ahaa as puplat nuk u agjen,per turp te zotit,lolot e ballkanit jemi katandis,na futen ne NATO me qeru patate

 18. Antares says:

  Me nje Cluster Bomb bien gjithe ata dhembet qe na tregoni ne fotografi ne 1 sekond, neqoftese jane keto dhembet qe po diskutohet. Neqoftese eshte per lufte, ushtria Shqiptare nuk ka as kapacitetet njerezore dhe as ato materiale per tu perballur. Te rroje Nato dhe tenderat per rroba, fisheke dhe distiktiva, qe blejne Jaguaret per komandantet tane te strategjise se larte te kusarise, se per ndonje gje serioze keta katandisen ne nje turme refugjatesh.

 19. Kristo says:

  Nuk ka nje tank, nje avion, nje anije lufte dhe tregon dhembet?!?!

 20. beso says:

  Me leket qe u mban ushtarakeve ne rezerve nga perllogaritja gabim qe bene Qendra e Personel Rekrutimit te Ministrise se Mbrojtjes qe i bene Komandant Leonard Çoku dhe Rreshter Dritan Omeri me urdher verbal te Ministres se Mbrojtjes Mimi Kodhelii mban aq forca e mjete se leket e tyre jane derguar large, large ne USA per biznes hamshoresh.

 21. ehuuuuuuuu says:

  kta s’jan ushtar ,por ushkar ..
  e tuj -tuj-tuj

 22. valbona says:

  sa qesharak qe jane nje pordhe te leshoje greku do ngjiten per ne serbi e nje shure te leshoj serbi do dalin ne adriatik

 23. Mastr says:

  Po cfare dhembesh mor aman…
  Ushtria jone i ka dhembe qumshti akoma.

 24. fatmiri says:

  Ky qenka nie spektakel se sa per dhemb masapit skoka as afer turp.

 25. I gjati me 1 koqe says:

  Keto xhipet konvertohen ne tanke me shtypjen e nje butoni.

 26. Ola says:

  Urime zonjes ministre, po ben nje pune te jashtezakonshme per Forcat e Armatosura. Turp shume per balten qe po hidhet dhe shume turp per komentet qe po shoh me siper. E keni me kollaj te shani per sa kohe jeni te paafte te beni gje tjeter. Ushtria Shqiptare po merr seriozitetin qe i takon ne saj te znj.Kodheli…..

  1. Niko says:

   ky ishte koment i shkruar nga vetë zonja Kodheli, apo nga ndonjë vartës i saj?

 27. beneti... says:

  Djemte tane ne kete stervitje te madhe te NATO_s duhet perkrahur dhe jo Ne te merremi me fjale boshe e militantizem Partiak. Atyre ju Lumte dhe ju shkofte mbare.

  1. Bledi says:

   Djemt tane, duan mbeshtejte financiare, dieta, paga, veshje e jo elozhe bosh. ushtri bark bosh e kemb zbathur pa strategji, nuk na ben ndere edhe pse ata djem a vajza derdhin djerse edhe gjak..

   respekte

 28. Armandi says:

  Krenar per forcat e armatosura Te shqiperise qe marin pjese ne nje ster itje aq Te rendesishme qe organizohet nva NATO. Shqiperia mer pjese me dinjitet perkrah forcave te aleateve ne cdo mision. Krenar per forcat e armatosura. Urime

 29. benid says:

  Forcat e Armatosura jane krenaria jone dhe nuk bejme sapak mire qe shfryjme e perdorim fjalor jo qytetar kur komentojme per Ushtrine dhe Ushtaraket tane.

  1. Zeus says:

   Replike shoqerore per “benid”,”Armandi”,”beneti”,” ola”!
   E duam Shqiperine,prandaj e duam edhe USHTRINE ,por keto qe na serviren ne keto foto jane SKANDALOZE!!
   Ju kujtoni se ne po shajme ushtrine,ndersa ju po e mbroni!
   E kunderta eshte:NE USHTRINE E KEMI MBROJTUR TERE JETEN,ME SAKRIFICA TE PANUMERTA,kur ne perdorim kishim nje ARMATIM MODERN dhe gjigand.Shumica e atij ARMATIMI ishte ne gatishmeri te plote me municionin tek “GOJA”,gati per te hapur zjarr per disa minuta drejt kufijve te vendit nga parashikohej sulmi ARMIK!!!
   Ne, ate ARMATIM DHE MUNICION E PERDOREM DHE E MIREMBAJTEM NE GJENDJE TE SHKELQYER,por sa erdhi DEMOKRACIA KAPITALISTE qe caktoi SUNDIMTARET e rinj,agjente te saj ANTISHQIPTARE, i coptuan TANKET,RAKETAT,TOPAT DHE MORTAJAT,etj qe populli i kishte blere ato me GJAK !
   Sot nga shitja e atij ARMATIMI GJIGANT ne ARKEN E SHTETIT nuk eshte derdhur ASNJE QINDARKE dhe askush nuk kujtohet te denoncoje FAJTORIN!!!
   Sa per keto stervitje,qe tregoni ju,ne kohen tone mund t’i bente edhe nje komandant toge rezervist nga kooperativa bujqesore dhe do quhej stervitje ditore RUTINE e jo sa per t’i “TREGUAR DHEMBET ARMIQVE”!!!vNe se USHTRIA E SOTME ka per detyre te mbroje Shqiperine nga ndonje agresion i mundshem,atehere ajo NUK MUND TA BEJE VETE KETE PUNE!!!
   Ne se duhet per ne IRAK,,Afganistan etj,mua si qytetar nuk me interesojne!
   Do thoni ju:PSE NUK TE INTERESOJNE?
   -Ne ish ushtarakeve shteti DEMOKRATIKO-KAPITALIST qe ne 1991 na SHPALLI …..ARMIQ dhe na trajtoi si te tille duke mos zbatuar as ligjet e veta per pensionet tona!
   Nje shtet qe PERBUZ qytetaret e vet eshte i PERBUZUR edhe vete nga keta qytetaret!!!

   1. nje replike per zeus says:

    Pavaresisht se jam dakort per armatimin… nje gje duhet te jete e qarte per te gjith. Ushtrine e ben forca e karakterit!!!! Nuk mund te quhet ushtri e shqiptareve nje ushtri ku forcat elite te saj trajnohen nga instruktore te huaj se si te mbajne automatikun e se si te levizin bythet alla-hollivudce!!! E per me teper te jen krenar qe kan instruktore te huaj. Eshte turp a faqja e zeze per nje popull si yni me nje tradite luftarake si askush tjeter! Nuk eshte ushtri as kur ke gjenerale qe rrine si te dhjere nen uniforme sepse bejne avokatine dhe spoksmanin e nje shteti tjeter ne debate televizive. Forca e karakterit nuk ka nevoje as per hekur e beton e as per levizje ter pordhe qe na mesojne instruktoret e ketij timit ketu qofshin nga amerika apo cfaredo haleje qofshin. Ishte forca e karakterit qe mposhti sulltanet ne kruje, qe permbyti krahinen e Lumes me gjak armiku dhe qe I krisi dyfeqet ne Vlore sa u degjuan anembane botes. Pra ne rradhe te pare le te kemi burra e gra me karakter ne ushtri, qe duan atdheun dhe kan shpirtin e sakrifices pastaj ta kompletojme ushtarin me ushte. Ushta pa ushtar ska vlere. Ushtria popullore kishte ushtare e kompletoi dhe me ushte prandaj ishte pa pike diskutimi ushtria numer 1 ne bote!

 30. Drejtori i MM says:

  Quo vadis FA,nuk arrij ti kuptuj me keta qe kemi mbi krye ne MM,te ShPFA,dhe gjith drejtoret civil dhe ushtarake.A pysni se me c’veshtersi sociale perballet shtetesi nen uniforme.jo por jeni kthyer ne ca kerrma qe qelbeni neper zyra duke pire dhe dhe duke u masturbuar me rasti qe nje epror ju vuri yllin e rradhes pa merita mbi shpatulla apo se kolegt tuaj te zyres i futet shkopin tjeter nen rrota.quo vadis FA ku shume prej specialisteve po largohen dhe kermat qe vijne ere po mbeten duke e pare FA si nje strehe ku mund te fshihen dhe vazhdojne jargaviten me jarget e tyre helmuse kur dikush shkruan nje artikull mjeran mbi FA.

 31. fanfara says:

  Nuk besoj se do te vije nje dite qe ushtria shqiptare te arrije armatimin, mjetet dhe pergatitjene ushtrise se Enve Hoixhes me qindra aeroplane e raketa.
  Vetem ne u ngritte Enveri.

 32. nji uj selite te lutem says:

  USHTRIS SHQIPTARE i kan ren dhembet mos them ja shkulet me dhun kto 25 vjet,tani ushtria jon ha vetem pershesh, se dhembet qe kerkon te tregoj i ka proteza jan dhemb borxh te te tjerve ose si i themi shqiptarçe nallone,me kallaç dy çadra borxh dhe me ca kamjonçina borxh te lyera me boj ky gazetar idjot ve kryeartikullin ushtria tregon dhembet,shikoni filmin ball per ball ai ishte tregim dhembesh jo mburreni me ca plera te falura nga kryqi kuq lat nam, shtet pa ushtri vetem ne jemi, mburremi me armatimin e te tjerve se vet vetem koqet neper shal na kan ngelur tek kjo qe esht turp ti thuash ushtri shtet qesharak vetem me polic.

 33. Dashnori I motres se tfgs says:

  Paska mbledhe nato gjithe kuzhinieret the pastruesit tu beje trajnim..

 34. Pirxh pirxh se lirohesh says:

  Nuk ka faj ushtria, fanin e kane keta gaze(k)taret qe vene tituj si ne kohen e xhaxhit, kjo eshte thjesht nje stervitje qe kryhwt cdo vit, te pakten mesa mbaj mend une prej 2008, kesaj rradhe behet
  Ne shkalle pak me te madhe. Ne perfaqesohemi me nje kompani kembsorie kaq. Ska dhembe per te treguar aty gazekar leshi

 35. A.R says:

  Ballkani duhet te dale i gjithi nga aleancat ushtarake per t’u bere asnjanjes, duhet te ç’militarizohet sa me pare!
  Shihni shembujt e Kosta Rikes dhe disa shteteve te tjera qe s’kane as ushtri. Gjithe shpenzimet ushtarake ne kete menyre behen civile duke i shkuar arsimit, shendetesise, kultures.
  Ja ky eshte shembulli qe duhet te ndjeke Ballkani, nga Turqia ne Rumani.
  Por ç’militarizim do te thote firmosje e nje karte te perbashket te mospretendimeve ujore e territoriale, te miqesise dhe bashkepunimit te ngushte me popujve.
  Nje ç’militarizimi fitojme te gjithe, nga armet humbasim te gjithe. Jo vetem ne lufte por edhe ne paqe, se ato miliona e miliarda €uro te shpenzuar per armatime, pajisje dhe sherbime ushtarake, jane para te hequra taksapaguesve qe mund te perdoreshin per qellime civile.

  Do ta pyesja politiken shqiptare: sa i kushton NATO Shqiperise çdo vit?
  Le t’i bejme transparente shifrat ne menyre qe njerezve t’u hapen syte!

  Andrea Radi

 36. kollodoku says:

  Shqiptaret nuk jane per ushtri. Ata bejn mire luften guerrilje.

 37. astrit says:

  Ushtrise shqiptare i kane rene dhembet e dhemballet me kohe, ky gazetaruq thote se po tregon dhembet.

 38. Bredhibut says:

  Hahahahahahahahahaah
  Ne te gjitha teorit ushtarake, qofshin ato te lindjes apo te perendimir, forca e nje strukture ushtarake percaktohet nga fuqia e zjarrit e jo nga emri, numeri i forcave apo aleanca ku ajo eshte e rrjeshtuar. Forca e aleances eshte force aleance por ajo nuk e shton e as nuk e pakson forcen e nje strukture te vecante, e kunderta ndodhe, struktura e vecante e shton ose jo forcen e aleances.
  Duke u kthyer tek e ashtu quajtura ushtrine jona, ajo, si maket, perbejet nga tri te quajtura forca por qe ne te vertete, bazuar ne fuqin e zjarrit jane FA me pake se nje skuader, FD po aty, mdersa Forcat Toksore munde te shkojne deri tek nje batalion.
  Pra kaq eshte forca e kesaj ushtrie, nje batalion e dy skuadra, te mir pergaditura thuhet…….., ketu nuk kam deshir te futem.
  Ne kete situate te mjere kan kontribuar, kush me shum e kush me pake te gjitha qeverit e pas 1991- shit
  Por peshen me te madhe ne kete krim kombetare e kan te gjithe te ashtu quajturit gjeneral te kesaj ushtrie te pas vitit 1991 qe ne asnje rast te vetem nuk i rezistuan ketij shkaterrimi te ushtrise por i sherbyen besnikerisht politikes se dites.

 39. Klara says:

  Ushtria shqiptare po ringrihet me shpejtesi. Po lexoj ketu komente nga ushtarake, kuptohet me pseudonim, dhe me vjen turp mua qe s’jam ushtarak, se cfare thone per ushtrine ku kane milituar dhe ndoshta vazhdojne te militojne, por kane dhe tesere partie te Saliut, atij qe shkaterroi nga themelet shtetin shqiptar, vetem e vetem qe ti sherbente vjehrrit serb, pasi ka per grua Sllobodanken(Lirien). Kujtoni 97-ten si e bene ushtrine cope cope pasi hapen depot, kujtoni gerdecin, kujtoni shitjen e armeve dhe gjithcka qe ishte metal Libise dhe per skrap. Po ca pret prej njerezish qe shkruajne me pseudonim..

 40. Azemi says:

  Paska mobilizuar goret Saliu per te sulmuar ministren Kodheli dhe ushtrine shqiptare. Ndonje gore qe shet rroba ushtarake te Petro Nini, pasi vodhi tere ushtrine dhe ushtaret, e ka vendin ne burg…pavaresisht se thote se ka dhene kontribut per ushtrine..!

 41. Klara says:

  Nuk kane fyerje komentet, pse nuk i publikoni!

 42. Klara says:

  JU jeni njerez anonime, perderisa akuzoni fshehur pas emrave te rreme. madje mund te jeni dhe ushtarake apo ish-ushtarake me teseren e Saliut ne xhep dhe sulmoni ministrine dhe Ministren Kodheli! E verteta eshte se askush, as ju qe rrini gjith diten duke sulmuar prapa ferres, as ndonje ushtarak qe ua beri jeten ferr ushtareve duke u marre lek per te shkuar ne misione jashte vendit, dhe qe tani shet rroba ushtrie, gaveta dhe luge ushtrie te Petro Nini nuk mund ta zhbejne punen e madhe qe eshte bere ne keto dy vite ne ushtri nga Kodheli dhe kreret e FA, dhe ku shqiperia perfaqesohet me dinjitet ne takimet e NATO-s por dhe ne misionet jashte vendit.

 43. zekthi says:

  Kujtoni 97′ qe ia mbathen gjithe administrata ushtarake?
  Dhe kishte vetem krisma aty ketu. Akoma nuk behej fjale per lufte.

  Ushtri zeza. Disa te papune kane gjetur pune.

 44. nji uj selite te lutem says:

  KLARA ka hallin e partis, kuse AZEMI ben mir ti fusi nje sufllaqe dhe mos diskutoj per kte tem se nuk ka ber ushtri fare me duket se po te kishte ber ushtri nuk do shante komentusit me pa te drejt, nuk jemi te saliut por na dhimset ushtria qe e ngritem dikur me njemij sakrifica kjo esht historia qe ne komentusit tallim bythen me kte ushtri qesharake se e dim mir kush quhet ushtri se kta politikanet tan te te gjitha partive jan te aft per ta shkaterruar ushtri, kurse per ndertim ushtrie nuk kan dhunti fare as deshir se per kta politikan jeta o qef na rrun amerika.

 45. Bardh e zi says:

  Vertet nuk kemi me ushtri si ne kohen e Xhaxhit, por kemi permiresuar ndjeshem standartin e jeteses se politikaneve dhe te administrates shqiptare!
  Sa mire do kishte qene qe leket e ushtrise te ishin perdorur per te patur nje infrastrukture, spitale e pensione me te mira!
  Iku kjo pune…

 46. Hanxhiu says:

  Shkoni andej nga Putin-i, që t’ja “u rregullojë dhëmbët”… Hahahahaha…”ushtria shqiptare tregon dhëmbët” (?!)…këto nuk janë as “pordhë”, por janë “fënda” që qelben erë…!!!

 47. arben says:

  Ushtria shqiptare per fat te keq sot eshte pa dhembe pasi ja pordhi Saliu ne kohen e vet kur e coj per skrap.Nuk po kerkon njeri qe Forcat e Armatosura te arijne ne standartin qe ishte aritur ne kohen e legjendarit Enver Hoxha por te pakten te radhiten me dinjitet perkrah forcave te NATO ku ne jemi antare.Qeveria aktuale duhet te mendoje seriozisht per te rikuperuar shkaterimin total qe pesoj ushtria dhe gradualisht edhe ne te kemi nje force te tille ushtarake te afte per te mbrojtur teresine tone teritoriale dhe interesat tona kombetare e jo te fleme mbi dafina se na mbrojne te tjeret.Po te hedhim nje veshtrim ne ushtrite e vendeve fqinje qe na rrethojne do te shikojme se jane te armatosura deri ne dhembe dhe megjithse kane veshtiresi te theksuara ekonomike buxhetin per ushtrine vazhdojne ta ritin.Dhe nje gje qe eshte dhe me kryesorja tradhetaret e kombit duke hequr sherbimin e detyrushem ushtarak per te gjithe popullin kur te gjithe fqinjet tane e kane dhe e quajne si nder e detyrim moral per Atdheun e shkateruan ate lidhje shpirterore qe krijohet kur nje njeri shkon ushtar dhe i sherben kombit te vet dhe pregatitet te jape edhe jeten per Atdheut.Shikoni fqinjet tane qe te gjithe ata te huaj qe deshirojne te behen nenshtetas te saj ne radhe te pare duhet te kryejne sherbimin ushtarak dhe te betohen para flamurit se do japin edhe jeten per te.Kurse ne fleme mbi dafina dhe gajasemi me barcoletat e farmakosura per ushtrine e zboret ne kohen e Enverit.

 48. Z.Mero Baze; Kur lexoj komente me shumice ofenduese per Ushtrine tone, me lind e drejta te them se kemi kapur majen e injorances keto 25-vite hapje derjte Perendimit “Demokratik”. Te komentosh me fryme ofenduese apo ne menyre Partiake eshte nje marrezi kolektive, qe asnje komb tjeter ne Rajon-Europe dhe Bote nuk e ka. Ka nga ato komente qe paraqiten sikur jane ish-ushtarake dhe u “digjet barku”per Ushtrine e sotme qe eshte ne NATO, e japin lloj-lloj mendimesh ofenduese deri ne poshtrim, pikerisht per ate rrobe qe kane kane veshur ne shume vite e i kane sherbyer ne cilendo kohe qofte. Para hyrjes ne NATO apo me pas, apo dhe ne kohen kur ishim ne Traktatin e Vaeshaves, e me pas asgjekundi te veterrethuar e te strukur neper reparte-ushtarake bunker me supe e groshe pa gje brenda…
  Te ofendosh Ushtrine e sotme anetare te NATO_s vetem se je mjeran Partiak e kalon permbajtjen ti quash te gjithe keta PROVINCIALE e MONSTRA, duke i kujtuar gjithkujte nga Ne shqipfolsve thenien brilante te filozofit gjenial Gjerman, Dr. Arthur Shopenhauer: *** Qytetaria edhe gabon ne drejtim te shtetit, por Provincializmi shkatrron shtetin deri ne ate q,e ky shtet nuk rikthehet me ne shtet***.

  1. Niko says:

   te mbrosh dhe ta quash ushtri te NATO-s kete lloj marshimi per te ngritur kamp fushimi eshte kamuflim i nje militanti partiak qe komenton per te treguar devotshmerine ndaj partise se tij dhe ndoshta per ruajtur vendin e punes. Mbase edhe per te pretenduar qe te ngrihesh ne detyre, apo ne grade. E pse jo? Ne boten ku jetojme mund te behesh gjeneral brenda dites, sidomos per heroizem te treguar duke mbrojtur partine qe te fut dhe te mban ne pune.

 49. astrit dhima says:

  Ushtria shqiptare eshte pjese e NATO dhe si pjese e saj ka realizuar me sukses cdo detyre

 50. astrit dhima says:

  Detyra jone eshte te jemi pjese e pandare dhe te zbatojme detyrat e NATO. Ne nuk i tregojme dhembet askujt por i shwrbejme atdheu tone dhe paqes ne bote

  1. Niko says:

   mos na tregoni prralla me propagande justifikuese per rolin e ushtrise. Ushtrite ndertohen dhe pergatiten per lufte, e per te vrare dhe jo per te sjelle paqe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *