“Karteli i gjykatësve të Shqipërisë doli hapur kundër reformës në drejtësi, njësoj si presidenti dhe PD”

gjyqtaretGjyqtarët kanë shprehur sot pikëpamjet e tyre për reformën në drejtësi.

Ata kanë qenë në shumicë kundër propozimeve që janë bërë deri më tani, duke thënë se anatemohen të gjithë gjyqtarët, ndërkohë që sipas tyre, të korruptuar mund të jenë vetëm disa.

Kjo ka bërë që deputeti socialist Erjon Braçe të reagojë ashpër.

Ai i cilëson si një “kartel” gjyqtarët.

Braçe thotë se tashmë është e qartë se kush është kundër reformës në drejtësi: presidenti, PD dhe gjyqtarët.

Për këtë arsye ai thotë se nuk duhet konsensusi i tyre, pasi një gjë e tillë do ta shkatërronte reformën në drejtësi.

Karteli i gjykatësve të Shqipërisë u rreshtua sot kundër reformës në drejtësi.

Ishin të qartë:

Të mos bëhet gjë.

 Të mos ngrihen struktura që hetojnë pasurinë dhe aftësitë e tyre profesionale.

Këtë e kishin kërkesë kyçe e propozim pot ë tillë.

Tani jam i bindur se gjithçka që është bërë gati si përmbajtje e reforrmës në drejtësi është e duhura.

Kundërshtarët janë rreshtuar.

Presidenti, PD dhe Karteli i Gjyqtarëve.

Duhet shkuar përpara me vendosmëri pa kërkuar konsensusin e tyre.

Nuk ka nevojë fare për konsensusin e tyre.

Madje mendoj se konsensusi do ta shkatërrojë reformën”, shprehet deputeti socialist.

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në ““Karteli i gjykatësve të Shqipërisë doli hapur kundër reformës në drejtësi, njësoj si presidenti dhe PD””

 1. zyber says:

  Z.Brace,
  Populli ju ka thene votat,qeverisni.Lereni keto koncensus no koncensus.

  1. Devolliu says:

   Reforma duhet bere siç e duan gjingjonet e Sali Kriminelit.

   1. armand says:

    Konsensus?
    Lerini llogjet dhe beni shtet. Shteti mbahet me ligje dhe ligjet i harton parlamenti.
    Keta qe jane mbledhur rreth tryezes blu e kane per detyre ti zbatojne dhe jo te diskutojne ligjet.

    P.S. Kerkoni konsensus edhe nga vrasesit nese pranojne burgim te perjetshem dhene prej gjykates o thjesht nje terheqje veshi prej policise.

 2. Dean says:

  Keta duhen shkarkuar te gjithe.
  Keto Monstra jane te gjithe produkt i Filoqylit qe formimin e tyre profesional e kane mare ke lokalet rreth Juridikut.
  Jane te gjithe te Paafte,Burracak,pa Kurajo profesionale dhe e vetmja gjo qe kan mesu ne Kete jete eshte si t’ja marrin ne goje “te fortve” dhe si te bojne te Fortin me Krahun Politik nga i cili e dine se nuk u vjen e keqja.

 3. Bato says:

  Habitem pse kan frike nga reformat keto gjygjtare ? Nese nuk je i korruptuar dhe te kesh perfituar nga asgje nuk ka pse te kesh frike nga asnje reforme,por ato duhen ndeshkuar me pushkatim jo me reforma e me drejtesi 🙂

  1. Tironci says:

   po ju ngushtohet rondelja, sepse dikush qe eshte i paster as nuk e rrun shapken fare, hajde thote bujrum me heto, punen pasurine etj. Nje i paster dhe i ndershem nuk e ka frike kontrollin dhe ligjin. PSE VENDOSEN LIGJET? PER TE DREJTET? SIGURISHT QE JO. I DREJTI DHE I NDERSHMI NUK KANE NEVOJE PER LIGJ SEPSE ATA JANE LIGJ VETE, PER LIGJ KA NEVOJE I PADREJTI DHE I PANDERSHMI, AI KA NEVOJE PER LIGJ SEPSE ESHTE ANTI LIGJ.

 4. po pastaj? says:

  Duken keta laro qe i ka vene Saliu.
  Degjova edhe pretendimet e tyre qe s’jane dakort se ligjet qenkan;pse s’jane zbatuar?
  Pasurite u “kontrollokan” ; pse s’i hyri gjemb ne kembe te pakten Gjin Gjonit.
  Keta plehra (e vertet eshte : jo te gjithe);Po te ndershmit c’kan bere?
  Jane te gjithe te lidhur si derrat bisht pas bishti.

 5. sapa says:

  Asnje Kriminel ne bote nuk do votonte per denimin e vet!

 6. pse says:

  kjo e para ketu mos eshte gje kuçka Elbana LLu(m)ri!!Plehra qe duhet te beje kujdesssssse!

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Ajo zhgarravine eshte.. Prapanic-lepirese eshte..

 7. pse says:

  Shikoni sa te pavarur jane : blu e kane sallen ku bejne mbledhje!

 8. nini says:

  Brace, qe ti ipni force dhe qendrushmeri reformes ne drejtesi ,mos e votoni ne kuvend , se ky kartel dhe opozita mohuese e cdo reforme ,do ta quajne votimin politike ,prandaj te kaloj me referendum popullor dhe mbyllin gojen te gjithe ato kundershtar te saj ,ndryshe vetem debate te kota do keni dhe asgje nuk do te ndryshoj .

 9. Lëmi Llukës says:

  Erion !
  Gjykatësit janë produkt i politikës gangsterre 25 vjeçare !
  Rama s’doli gjë , thjeshtë një llafollog i pështirë. Janë të tjerë ata burra që e kapin demin për briri. Gjykatësit do vazhdojnë ti bëjnë varrin këtij vendi . Krimi na ka mundur . Paskemi qenë popull bandit !

 10. katarakti says:

  Nuk behet Shqiperia. Eshte plot me llum. Dikush qe nuk do te paguaje taksat, se eshte mesuar keto 25 vjet vetem te vjedhe, grabise dhe mashtroje, i thote Bashes se do te djegi te gjalle Ramen si qen! I ke hyre nje pune o Edi, si Don Kishoti qe luftonte me mullinjte e eres. Leri derrat te zhgryhen ne llumin e tyre. Nuk eshte hera e pare qe ngjan keshtu ne Shqiperi. Im gjysh me ka pase treguar dikur se ne vitet 1924 kur Noli ishte ne pushtet ne Shqiperi, Lal Krosi dilte rrugeve dhe shkulte floket nga marazi!!! “Pupupu ke kemi zgjedhur neve per kryeminister! Njerin qe i bie fyellit”, – renkonte Klosi. Ne fakt Noli ushtrohej ne veglat muzikore te frymes. Dhe kur Zogu erdhi ne pushtet po ky Lal Krosi ulurinte: “Zoti ne qiell dhe Zogu ne toke”!Ky eshte niveli. kjo eshte qyeteria ne Shqiperi! Keshtu eshte puna edhe me Edin dhe Sale Shpellarin. A e degjuat ate kengen e re? I kerkojne shpellarit te bashkoje burrat me plisa!!!! Qyfyre. Ishe mire ne Paris o Edi. Nuk ta dijne shqiptaret. Mos u lodh kot t’i besh njerez dhe ta besh Shqiperine shtet.

 11. saliu says:

  Forca Brace.

  Mos i lini te marrin fryme.

  Kur ta marrin vesh reformen tuaj do te tmerrohen.

  Bejuani sic e bete me dritat.

  Sic e bete me tatimet.

  Me nje fjale . Ju a rruani .

 12. lehin qent se kan frike per kocken

 13. perkthyesi says:

  Zoti Brace, lerini lloqet, por beni punen per te cilen jeni votuar! Po na zhgenjeni totalisht. Po flini gjume, por neser pasneser do zgjoheni te humbur. Verini gishtin kokes, pasi u iku gjysma e mandatit, dhe ne drejtesi vihen re veprime te frikshme arbitrare dhe sjellje arrogante te perbindshme. Kjo kuptohet fare mire te reagimi i ketij sistemi krejtesisht te kalbur. Verini urgjentisht para pergjegjesise fajtoret, dhe skanoni sa me pare pasurite e ketyre rrugaceve dhe horrave, duke i sekuestruar nje sahat e me pare, pasi po marrin ne qafe nje popull te tere, dhe jane bere pengesa kryesore per anetaresimin ne BE!

 14. faro says:

  Jam me “pse”-ne e mesiperm!
  Shikoni ngjyren e mbuleses se tavolines qe i kompromenton keta palo gjykates si kooperues me ato qe thote Brace (me presidentin dhe pd).
  Te lumte ” pse” , qenke vrojtues i forte!

 15. Jimi says:

  Nuk jam dakord Brace!
  konsensu duhet, por me ke duhet ky konsensus? Me malaviten?
  Cfare konsensu tjeter kerkoni more te shushatur?
  Po a ka ka konsensus me te gjere e me ideal se me nje popull qe ju votoj ne menyre plebishitare? Po me cilin kerkoni ju konsesus? me ujkun qe po shfarros tere grigjen? Pika qe s’ju bie, frikacake! qe nuk e meritoni gjithe kete mbeshtetje. Po a memdoni ndonjehere se c’munde te bente qoftlargu ne kete vend, me ju e me ne qe ju mbeshtesim juve, po te kishte nje mbeshtetje kaq masive sic keni ju sot?
  Ai edhe me ate dhemb qe i ka ngelur ne goje, pasi ja thyem te tere ne 21 qershor, po ju shqyen e po ju bene cope e cike cdo te enjte ne parlament dhe ju rrini si pula te lagura! si ajo viktima qe pret shpaten e xhelatit kur do ti bjere mbi krye! TURP.

 16. NjeQytetarOptimist says:

  Dolen ujqerit dhe po renkojne se mjergulla po shuhet.. Propozim, kundershtim, referendum. Asnje kompromis per ndryshime. Kush ndryshon e ka per qellime politike I majte a I djathte qofte ai.. Shqyrtim ne Kominisjonin Parlamentar te Ligjeve dhe kaq.. Mos harxhoni frymen ne parlament, populli s’do te degjoje asnje duke gerthitur per ore te tera ne podjum. Shperndajeni ta lexojn dhe DIREKTE PER VOTIM..Mosvotim, direkt kerkese per REFERENDUM..Asnje séance per diskutimin e saj.. Populli eshte lodhur nga kjo bande qe I KA PIRE GJAKUN per 25 vjet. Jepi Brace forca..

 17. shvejk says:

  Nje nder pikat e reformes duhet te jete verifikimi i diplomave.Nuk duhet te kete gjyqtare me kurse 6 mujore te plepave.Beni referendum dhe do te shikoni se si do te behet reforma edhe pa grupet e inkriminuara te interesit.Pastaj verifikoni pasurite dhe bejuni testim si infermiereve dhe mesuesve.Vetem keshtu minimizohet korrupsioni dhe inkriminimi i sistemit te drejtesise.

 18. Templarius says:

  Nga te gjithe dihet qe kriminelet me te medhenj ne Shqiperi jane gjykatesit.

 19. DUMBABEN says:

  ….keta ankohen se po u nderhyn politika….po kane nje problem te madh te provojne se si iu nderhyn politika, dhe te provojne edhe reagimin e tyre per pasoje, normalisht influenca e cdo faktori jashte sistemit gjyqesor duhet ti kundervihet se pari FORCA E LIGJIT dhe SE Dyti INTEGRITETI i cdo gjyqtari, Une nuk di qe te ankohesh per nderhyrje dhe per pasoje te mos japesh drejtesi sepse nese nuk jep drejtesi te denon LIGJI, Por nga ana tjeter Eshte edhe valvula e Dyte e sigurise NDERGJEGJA e cila i reziston cdo nderhyrje dhe madje i denoncon Ato publikisht duke u Fisnikeruar, Keta nuk Kane as ndergjegje, dhe nuk jane te afte te japin drejtesi , jo se nuk dine por se jane te shitur tek miljonat qe vijne nga bota e piset, dhe per te krijuar ALIBI per batakun ku e kane degjeneruar shoqerine , ne nje realitet te mbushur me konflikte sociale gati per shperthim cfare thone …E KA FAJIN POLITIKA QE NDERHYN

 20. Mihallaq Furxhi says:

  Nje referendum ne popull do ta zgjidhte problemin ne rrugen me te rregullt.

 21. Petrit Zela says:

  Neqoftese maxhoranca, nuk do te jete ne gjendie,te beje reformen e thelle ne drejtesi,atehere te ndezi driten jeshile,per referendum popullor..Se vetem forca popullore I tregon vendin kriminelave politik.Apo gjykatesit mafioze,qe kane pushtuar cep me cep=shqiperine..As nje privilegj [Kartelit te gjykatesve],por ti tregoni grushtin e hekurt,te popullit per te shbere kete klan zgjebarakesh..Qe na linden nen hijen e plepave te durresit,si ata zogjt e pulave…

 22. Iliri says:

  Dikush ne klse tha se 2+2= 3
  shumica e nxenesve dolen kundra.

 23. Nina says:

  I gjithevpopulli te cohet me oanjarta be dore, te direhiqen te gjithe gjycqtaret qe nuk han dakort me reformen ne drejtesi… Te mis oresin as nga jasht as nga brenda.. Po nuk u cua vete populli, Shqiperia do mbetet ne doren e bandave , hajduteve e te droges.. Se te gjuthe gjyqtaret jane te tille , te lidhur me krimin me drogen dhe vjedhjen e parave te popullit… Se ata nxiren dhe Fullanin nga burgu, se gjija ska lidhje me 700 milion paret e vjedhura….

 24. nostradamus says:

  Konsensi behet midis partive: Pozite -Opozite ! Por ne rastin konkret
  kemi te bejme me nje koalicion pozitar dhe me nje bande mafioze,vrasese,
  hajne, mashtruese, intriguese,shpifese,etj. Nuk dua ta cilesoj fashiste
  sepse merr ngjyren e nje partie ! Si e tille, e ahtuquajtura PD jo vetem
  nuk i duhet kerkuar konsensus por duhet katalaguar si bande e per pasoje
  t’i sqarohet PPE ta perjashtojne nga radhet e ketyre partive duke vepruar
  se pari nga Parlamenti shqiptar i nxjerrjes jasht ligjit te kesaj bande
  kacakesh e vrasesish….!!!

 25. artur says:

  Drejtesine ne shqiperi,e shkateroi serbi Sali,Spahiu Kreshnik dhe spahinjte e tjere si gjingjoni me shoke.

 26. VARFERIA says:

  Korrupsionin nuk ua solla une. Ate e gjeta aty ne mes tuaj! Mos me lini te rritem shume se pastaj…

 27. beni says:

  O popull, a e dini qe reforma qe ka bere Fatmir Xhafa quhet ” Cohu Prene dhe ulu Lene”?.. se te kishte jo reforme vertet zgjidhje qe do permiresonte berjen e drejtesise hallall, por per fat te keq formulimet i sherbejne vetem dhenies dore te lire qeverise per te hequr gjyqtare dhe prokurore..Mire u hoqen, por cilet do vihen? njesoj do jene edhe ata qe nuk jane sot ne sistem…dmth zhurme… shume zhurme..

 28. mira says:

  reforme edhe me te ashper se e dritave e tatimeve se jene bere te plotfuqishem kane cveftesuar shtetin jane bere qikllope ,me sy ne balle ne nje kohe qe krimi sundon ne te gjitha format e tij,bejeni reformen se keni mbeshtetjen e popullit,ndryshe zgjedhjet e tjera do ti humbisni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *