Provokimi i Mustafa Nanos te “Zululand”: Të zëvendësojmë përmendoren e Azem Hajdarit me Mustafa Krujën

Ka qenë “provokacioni” më i ri i Mustafa Nanos në emisionin e tij “Zululand” që nisi sonte në TemA TV.

Sfida më e re e Mustafa Nanos, nisi i nxitur nga debati mbi Lef Nosin, ka prekur temën e vlerësimit të figurave historike që gjatë veprimtarisë së tyre kanë pasur edhe pjesë të errëta, siç është bashkëpunimi me fashistët Italianë dhe nazistët gjermanë.

Në tryezën e “Zululand” bashkë me Mustafa Nanon kanë diskutuar: Agron Gjekmarkaj, Koloreto Cukali dhe Sokol Shameti.

Gjekmarkaj ka theksuar se duhet mbajtur një qëndrim më dialektik ndaj figurave të mëdha siç ishin Pater Anton Harapi dhe Lef Nosi. Ai tha se kopaboracionistët shqiptar nuk ishte njëjtë me ata që e kanë bërë këtë në Finlandë dhe në Francë.

Gjerkarkaj theksoi se duhet marrë për bazë dhe argument nacionalist që ata figura bënë zgjedhjen e tyre.
Ndërkaq, Koloreto Cukali, tha se duhet të gjykojmë në mënyrë krahasuese.

“Shqiptarët në të njëjtën mënyrë si u komportuan me komunizmin u sollën edhe me fashizmit. Nosi ndoshta është nisur në aktin që mori me idenë se si ndihmohet Shqipëria”.

Cukali theksoi se duhet marrë për bazë akti apo vendimet që ata kanë marrë gjatë fashizmit.

Mustafa Nano, nga ana e tij, tha se ia kam bërë pyetjen vetes dhe nëse do të isha në kohën e Luftë Botërore: ose do të isha me partizanët ose me anën tjetër. Zgjedhjet e tjera nuk më duken të qortueshëm.
Nga ana e tij, Sokol Shameti tha se nën regjencën e Lef Nosit dhe Anton Harapit janë vrarë njerëz nga Betri Pejani dhe Xhaferr Deva, të cilët kryen masakrën e 4 shkurtit 1943.

“Lef Nosi ka qenë njeri i pasur dhe një njeri i pasur mund të jetë lehtësisht në moment kyçe pasi e ka shumë kollaj të jetë aty ku duhet të jetë”, tha Shameti.

Nano pyeti se nëse do të duhet të jemi para dilemës: të ngremë përmendore për Mustafa Krujën apo Azem Hajdarin, ku kë do të zgjidhni?

Vetë Mustafa Nano tha se do të zgjidhte Mustafa Krujën, ndërsa Sokol Shameti tha se nuk kemi bronx të mjaftueshëm për të ngritur përmendore.

Kurse pyetjes finale të Nanos se kush ishte personaliteti më i madh shqiptar në 100 vitet e dundit, Agron Gjekmarkaj, tha se Gjergj Fishta, Sokol Shameti zgjodhi Fan Nolin ndërsa Koloreto Cukali, Migjenin./ Redaksia TemA TV

Zululand

ZULULAND EMISIONI I PARE PJESA 01.mp4_snapshot_00.45_[2015.11.02_20.49.14]

ZULULAND EMISIONI I PARE PJESA 01.mp4_snapshot_06.46_[2015.11.02_20.55.39]


– See more at: http://www.tematv.al/video/JcqjEj9SapC6Hjo#sthash.8xhHEf8I.dpuf

 

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Provokimi i Mustafa Nanos te “Zululand”: Të zëvendësojmë përmendoren e Azem Hajdarit me Mustafa Krujën”

 1. xixa says:

  PSE KENI FRIKE TE THONI ATA QE MENDONI,FRIKACAKE,SERVILE,MASHTRUES TE HISTORISE. JU E DINI SHUME ME MIRE SE UNE QE SHQIPTARI ME I MADH PER 500 VITET E FUNDIT KA QENE ENVER HOXHA.

  1. KOZi says:

   Ndersa une mendoj qe i takon Mehmet Shehut , luftetar i Spanjes, drejtues i Brigades se pare dhe 40 vjet kryeminister….

   1. Adriatik says:

    Koloreto…Migjeni eshte kolos po nuk e duan turkoshqiptaret se eshte kristian dhe pak sllav.

  2. pirro says:

   mustafa nano dhe analistet e sot jane nje grup ushtaresh dhe sherbetor te ketij sistemi e klase politike 25 vjecare qe kane plackitur vjedh pasurine e madhe te ketij populli .kta t gjith analista qe jane vetem parazite dhe asgje me shume qe bejne profesorin per cdo gje duhet ti fusim n i thes e ti hedhim ne det t gjithe dhe njerzit duhet ti abandonojne emisonet e tyre dhe ti mosperfilli si njerez kta parazit t shoqeris qe s din akoma c eshte puna e si nxirret leku si bejne njerzit e thjeshte
   per te heq vemendjen e popullit nga vjedhjet gjigande hapin gjithmon tema qe askujt nuk i intereson RILINDASIT KANE QENE PATRIOT DHE SHQIPTARE TE MEDHENJ DHE ESHTE E PADISKUTUESHME dikush me pak dikush me shume pak rendesi kane kto gjera .problemi me i madh qe ka ky vend eshte korrupsioni
   jane 19 ministri qe vjedhin gjith arken e shtetit makina karburant tendera pa fund administrad e tej fryre e dhjet fishuar merr e fut njerez kot ne pune
   jane me dhjetra drejtori pa asnje fuksion me njerez qe paguhen kot biles ka plot qe kane dhe pune te dyta
   Televizioni shqiptar personeli 5 fishuar njerez qe rrine kot pa pune qe nga drejtori e t gjith tjeret dhe sherbime e dieta e karburant pa fund me leket e arken e popullit pse nuk mbyllet ky televizion ?ose t kaloj privat apo vetfinancim ?jane me qindra parti qe sja di emrin njeri dhe marin perqindje para nga arka shtetit gjith kjo para e madhe duhej t shkonte ne drejtin tjeter investime shkola rruge etj pensione me te larta e asistence por kto para i marin njerez parazit qe rrine kot e punsohen kot neper ministri drejtori e kudo
   dje e keni intervist vetem nje sektor i bashkis ujsjedhsi kishte punonjes 2 fish e me shume se gjith bashkia vete e tiranes DEKLARATE E KRYETARIT T TIRANES ERION VELIAJ
   DJE nje rast po kudo keshtu eshte dhe asnje nuk flet pse nuk flasin kta analista per kete TEME?
   pra sot ne shqiperi t jeni t qart dhe ju t paqartet kemi nje klas politike kemi nje parti jetojme kohen parti shtet
   s ekziston ne shqiperi e djathta apo e majta e kuqja apo bluja etj por nje ngjyre e parti qe gjoja eshte nje here PD PS LSI etj
   nje shembull sa te lidh jane bashke psh kur ishte pd pushtet qe akuzon sot ramen qe ka vjedh miliarda kur ishte bashki pse se futi burg por si preku fije floku etj po sot kur rama eshte pushtet dhe akuzon gjith ish ministrat e kohes pd per vjedhje masive pse sju prek i fije floku
   pra kta bene cmoc te zgjasin mbijetesen e tyre nuk bejne reformen ne drejtesi sepse kane vjedh t gjithe e kan frike nga burgu
   pra me dy fjal nuk duan DEMOKRACI ne shqiperi sepse kane frike te gjithe se vjedhin ne menyre masive marrin rroga maramandese punesojne e bejne ndere sikur puna shtetit eshte privat etj
   me kte t meret ky analist mustafa turku duket qe nga emri dhe historine e shqipris lerja historianve t flasin ti sje historian
   u bet ju anasitat t gjithanshem arkeolog historian ekspert krimesh arkitekt politikan gjeometra gjeograf etj

   1. ariff says:

    …po si nuk pertove byrazer.

  3. Viscont says:

   Zululand eshte toka e Zulu, tribuja me e fuqishme ne afriken e jugut. Nuk ka asnje arsye qe te zgjedhesh kete emer me cfaredo lloj preteksi. Nano lexo pak me teper per hostorine dhe gjeografine e popujve dhe shteteve. Presidenti i Afrikes se Jugut qe eshte nje nga shtetet a afrikes se jugut eshte zulu. Afrika e Jugut pervec prapambetjes ka avancime ne mjekesi shkence etj ne nivel boteror fale kolonizimit. Ky emri qe eshte zgjedhur per programin nuk ka asnje kuptim qofte edhe sikur ironik. Eshte njesoj sikur eritrea te kete nje program te titulluar Shqiperibrekgristani. Dhe duhet te dalin ca me breke te thone po ca eshte ky emer se ne jemi me te famshem se skemi arna ne breke po tregtojme dhe patate. O Nanometer rrite pak shkallen e krahasimit shiko hallet e tuaja leri talljet me traditat e shteteve te tjere

 2. i says:

  Po na nxirrni dhe videon e plot o redaksia

 3. nini says:

  Per mua si lef Nosi dhe mustafa kruja ,duhet te lavderohen per pjesen nga pamvaresia deri ne kohen para se te hynin ne qeverine kueslinge ,dhe mbeten tradhetar si regjent kuesling. Prrallat e Gjermarkajt se menduan me mire per ceshtjen kombetare dhe u bashkuan me gjermanin jane pa efekt. Sa per pyetjen ,se kush jane figurat me te medha per 100 vjetet e kaluara ? Une mendoj se te tre figurat ,si te Fishtes ,Nolit dher Migjenit jane me te medhate . Sa per Azem Hajdarin ,te mendojne shoket e tij dhe PD qe erdhen ne pushtet per ta xhvatur Shqiperine ,dhe ashtu bene .

 4. Lili says:

  O mos shkoni aq larg sa gjate luftes,sot ku jeni me ato qe vjedhin mashtrohen ,shkaterojne Shqiperine apo jo?
  Kolaboracioni eshte edhe sot!kolaboracioni me te keqen!

 5. arben says:

  .Megjithse sot po e shajme e po e mallkojme dhe te gjitha gjynahet tona po ja hedhim vetem Enver Hoxhes ne brendesine tone te gjithe ne qe e jetuam ate kohe duke e krahasuar me ate te sotmen jemi te bindur se njeriu me i madh qe kane nxjere keto troje ishte dhe eshte po ky njeri.Enver Hoxha ishte njeriu qe diti me hir apo pahir ti bashkonte te gjithe shqiptaret e ti bente nje grusht te hekurt per te miren e Shqiperise.Ishte kjo aftesi dhe zgjuaresi qe shpetoj vendin nga situata tragjike e luftes se dyte boterore qe nuk ariti te shnderohej ne nje tragjedi si ne rastin e luftes se pare boterore kur fuqite e medha per te kenaqur orekset e shovinisteve fqinje coptuan trojet tona.Mendoni vetem per nje cast se cfare do te kishte ndodhur me Shqiperine ne qoftese historine do ta benin kolaboracionistet dhe jo Enveri e forcat nacl.Nuk do ekzistonte emri Shqiperi.Edhe vetem per kete fakt Enveri e meriton te jete buri me i madh i kombit shqiptar.

 6. feliks says:

  Po ke pyet o Mustafa! Gjekmarkaj, ai eshte per vete fashist ne shpirt e shkrime. hajde gazetar , hajde!

 7. Moisi Golemi says:

  O Muc Nano. Pervec faktit qe te ka pjerdhur truri, nje arsye tjeter pse ti pranon nje bust te Muc Krujes, eshte edhe fakti qe je adash me te. Pra, Mustafa per Mustafa. Ai Mustafa qe vrau Qemal Stafen dhe qindra anti-fashiste te tjere, ne emer te Duces, o Muc Nano. O i pjerdhur menderisht. Ku ka rene gazetaria shqiptare, ne dore te kokebosheve dhe halldupeve.

 8. Rigoni says:

  Xixa,he me te lumte qe ua fute xixat!

 9. padrino says:

  Shqiptari, me i madh, per mijvjecarin e dyte, o opinionista, dhe ju o gazetaruce, dallkauker , dhe Ju kondutore emisionesh servile ,dhe frikacake, eshte Shqiptari dinak , Enver Hoxha .

 10. Al kapone says:

  Akoma ju shqiptar kapeni mbas koqeve te stalinit, dhe nenes Rusi e cila ka ngordhur nje here e pergjithmon. Sa idioter jeni, krahasoni kolaboracionistet e fashizmit me ata te komunizmit; NUk e kuptoj perse ju shqiptart e urreni Hitlerin Madh; me duket se ju nuk jeni as cufuter as padofila as pedera as jevgjit dhe as rrac sllave..

 11. timmy says:

  konkluzione pa ndonje vlere .te thuash se migjeni dhe fishta jane personalitetet me te spikatura ne keto 100 vjet eshte njelloj si te shetisesh me mbathje banjo neper nje bulevard .poeti sado i shquar mbetet vetem poet .historia i ka denuar politikanet sidomos ne shqiperi te jene ne krye.per mua enver hoxha i ka vene vulen ketij 100 vjeteshi .te tjerat jane llogje pazari.

 12. jkoreshi says:

  gjermania luftoi e vetme kunder gjithe botes, duhet te ishe driteshkurter qe te dyshoje ne fitoren e aleateve.
  e keqja ishte se me aleatet ishin edhe vendet fqinje qe kishin e kane ende oreks per ta ngrene shqiperine.
  pra me zemer te thyer dhe me gjermanine. tafti bafti do zoti fiton gjrmani. keshtu kemi shku gjithmon, rakapjekthi dhe me ishalla. jemi popull pa bythe per te bere epoke. per nga temperamenti dhe intiligjenca pra nga genet jemi identic si irakenet. me keq nuk ka.
  enveri e filloi mire, mer nga rusi, mer nga kinezi, cdo gje per irakenet e tij, 30 vjet nje ndryshim I pa imagjinuar, mirpo ne nje moment nuhatja, intuita e lane ne mes te ruges. I ngeli vetem druri ne dore dhe nje popull bashibozuk, pa discipline, as per pune as per lufte.

 13. lartegjatesia e tij edvin vet rama says:

  Yyyyyppppp xhixhi.
  Nje popull qe mutit i thote mjalt

 14. Moisi budallai says:

  @moisi golemi
  Ti qeke komplet hajvan mor i shkrete qenke nga ata qe marrin “Zeri Popullit ” qysh ne 5 te mengjesit. Or idiot qemal stafen e spiunoi vete krimineli hoxha ke italianet. Por meqe paske nostalgji per monstren hoxha, shko dhe kerko strehim politik ne Kore te Veriut. Ju mori enver hoxha nga ferrat dhe kujtut se do boheshit njerez. Yyyyyy rrace e poshter, qe me shekuj keni qene rrace inferiore.

 15. Hanxhiu says:

  Fatkeqësisht, realiteti është (pavarësisht që “na djeg”), se shqiptarët kanë qënë dhe janë kolaboracionistë gjatë gjithë historisë së tyre…(?!) Mund “të shesin dhe nënën” për interesa të çastit…duke besuar shumë kollaj dhe “përralla me mbret”…!!!

 16. Mersin says:

  Migjeni eshte poeti me madh dhe i pakrahasueshem jo vetem ne Shqiperi, ndersa personaliteti me i madh per mua eshte Fan Noli.

 17. real says:

  keta qe lavderojne Enverin duhet te informohen se ketu behen komente artikulli dhe jo nje gare se kush eshte me idjot dhe palaco se tjetri … keshtu qe nese duan te perhapin idjotesi te tilla duhet te marrin nje foto te enverit dhe te kalojne naten me te … cdo nate …

 18. grava says:

  Keto 25 vitet treguan per kedo, me pese pare mend ne koke, se personaliteti me i madh i historise shqiptareve ka qene e do mbesi perjetesisht ….Enver Hoxha !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *