“Të krishterët po shfarrosen në Lindjen e Mesme”

christiansTë krishterët po përballen më një persekutim mizor duke u detyruar të braktisin shtëpitë e tyre natën për t’u larguar nga vendet e Lindjes së Mesme.

Ata por vriten, dhunohen fizikisht dhe mendërisht, deri sa të mos ngelet asnjë i krishterë në Lindjen e Mesme.

Alarmi është ngritur nga një organizatë katolike në Lindjen e Mesme e cila monitoron situatën e të krishterëve në vendet islamike.

Vetëm në Irak janë zhdukur  725 mijë të krishterë.

Në 2002 në Irak numëroheshin 1 milionë të krishterë, por me nisjen e luftës kanë mbetur vetëm 275 mijë persona.

Një pjesë e madhe janë ekzekutuar nga kasapët e ISIS ndërsa pjesa tjetër ka braktisur vendin.

“Të krishterët po largohen me dhunë nga toka antike e tyre. Aty ku lindi krishtërimi të krishterët po trajtohen si bagëti. Irani, Siria, Iraku, gjiri arabik, të gjitha këto vende po bëjnë çmos për zhdukjen e të krishterëve. Duhet të reagojmë, dhe duhet bërë tani”, thotë organizata “Kisha në Nevojë”.

E njëjta situatë është edhe në Damask.

Vetëm javën e shkuar janë përzënë me forcë nga shtëpitë e tyre 15 mijë të krishterë.

Nëse gjithë bota është e shqetuar për përplasjen e fuqive të mëdha si Rusia dhe SHBA-ja kundër ISIS, ajo që po ndodh me të krishterët ëhstë një luftë mizore me pasoja katastrofale./a.l

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në ““Të krishterët po shfarrosen në Lindjen e Mesme””

 1. ortdoks me janullon ne krahe| says:

  lufta ne irak u nise qe ne 2003
  e kasapet e amerikes dhe perfunduan me kasapet e isis po me te amerikes!

 2. faikonica says:

  Akuzoni Perendimin per lufte te shenjte??!!Te njejten gje kane bere edhe ne Shqiperi per 500 vjet…e pastaj thone kemi jetuar si vellezer.Si vellezer duhet te jetojme,por te kemi kurrajon me i thane te vertetat ne sy…dhe te jetojme ne paqe,harmoni e te prosperojme si kombet e qyteteruara

 3. enter bithekiri says:

  Aq me mire. Dy-tri bomba atomike pjeses qe ngelet atje dhe u pastrua bota.

 4. nje lexues normal says:

  Islamistet zhdukin te krishteret ne Arabi , arabet strehoen tek te krishteret ne Evrope . Beheni vete krahesimin , kush jane myslymanet e kush jane kristianet .

 5. ...... says:

  C na hyne ne shqiptareve se cbejn jevgjitet e Lindjes se Mesme me njeri tjetrin pune e tyre le te vriten e coptohen vlla me vlla me njeri tjetrin cja keto lajme leshi kujt po duhen keto lajme ne Shqiperi kemi hallet tona nuk na duhen hallet e te huajve

  1. sokol says:

   po gazeta per lajme eshte o palle;lajme bga bota lajme nga vendi o debil

   1. ..... says:

    Debili i p…. satem ore jevgjit

  2. tfgs1 says:

   e mer korrak ty nuk te duhet se c’behet me te krishteret ne Irak,Siria et,por harron mor i pa bese se te njejten fat kishin edhe krishteret shqiptare 6 shekuj me pare,genocid i cili vazhdon edhe sot………..
   pra,thundra sunite zaptoi dtokat arberore dhe ndoqi prej aty vero shqiptaret kristiane…………

   1. kd says:

    Qaja ti hallin o shkerdhate e Janulles jevgjiteve meqe i ke kaq per zemer badhke me ket pallen e kkkk me lart me nick Sokol por na kurseni ne te tjereve komentet e juaja ore shurrtore

   2. zz says:

    Po te vjen keq per vellezerit e gjakut tgfs ha ha ha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *