Pjesa dërrmuese e shqiptarëve lexojnë vetëm 3 libra në vit

bookTë dhënat sa i përket leximit nga të rinjtë në Shqipëri janë cilësuar si shqetësuese. Anketa që ka realizuar Shoqata e Botuesve Shqiptarë, ka nxjerrë në pah se 60 për qind e të rinjve shqiptarë, kryesisht studentë, lexojnë një deri në tre libra në vit.

Ndërsa ka shpalosur këto të dhëna, kryetari i ShBSh-së, Petrit Ymeri, ka krahasuar edhe botimet e vitit të kaluar me këtë vit, raportojnë mediat shqiptare.

Në ditën e dytë të edicionit të 18-të të Panairit të Librit në Tiranë, sipas shifrave të ofruara nga Ymeri, në vitin 2014 në Shqipëri janë botuar rreth 627 tituj nga letërsia shqipe, përderisa këtë vit numri ka rënë për 50 për qind.

Shifrat konsiderohen alarmante edhe kur krahasohen titujt e përkthyer nga letërsia e huaj. Nga 327 tituj të përkthyer vitin e kaluar, këtë vit një muaj e gjysmë para Vitit të Ri, janë përkthyer dhe botuar vetëm 94 sosh.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Pjesa dërrmuese e shqiptarëve lexojnë vetëm 3 libra në vit”

 1. Drumba, says:

  shoqata e sharlataneve e thot kte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  s’i nuk u ngopen njiher me m..kta funderina

 2. Iliria says:

  Tre libra ne vit?? Kaq shume??? :O

 3. nji kafe me pak te lutem says:

  JA fut kot gazetar vetem noj msus ose intelektual i vjeter lexon noj liber, te tjeret nuk e njohin librin duke filluar nga gazetaret qe shkruajn me gabime drejtshkrimore,98 perqind e SHQIPTARVE nuk kan prekur liber me dor kto 25 vjet demokraci esht genjeshter qe lexojn tre libra.

 4. Fotaqi says:

  Nuk e besoj kete lajm. 3 libra per nje Alvanos eshte nje gje jo reale. Shimica merret me drogen, prostitucionin, vrasjet e vjedhjet, te lexoje liber nje alvanoz eshte nje gje e tepert qe nuk i hyn ne pune. Alfabeti i pare alvaniko u krijua para afro 100 e ca vitesh. Atje duket kultura…

  1. shqiptari says:

   Po Fotaqi cfar e sa libra lexon ?
   I del koha per te lexuar ,
   sepse duket shume i angazhuar te fyej shqiptaret ktu ne kte Kazan corbe.

  2. Lelegu says:

   Nuk u ngope duke ngrene mut o fotaqis

  3. Iliria says:

   Fotaqis

   te jesh i bindur qe grekqirat jane me keq se shqiptaret, vertete kane pak ekonomi dhe jetojne me mire se shqiptaret, po nga ana kulturore jane cope cope, dhe ato dy leke qe kane ne xhep, nuk blejne ndonje liber, apo te shkojne ne ndonje teater apo veper letrare, por shkojne pijne frapè dhe hane suvlaki ne fundjave.

   Kam qene ne shtepite e disa grekerve te thjeshte (nuk flas per intelektuale apo mesues), dhe mezi gjen ndonje liber, nuk i njohin pothuaj fare librat, e kane mendjen per bozuqe, suflaki dhe uzo, keshtu qe kot leh si qen i zgjebosur.. Pune grekqirash, varu kkkkk..!!

 5. Fotaqi says:

  Un lexoj librat e Aristotelit, Platonit, Ploutarhos, Thoukidhidhis,nqs ke degjuar per ta… mund te te rekomandoj disa nga veprat e tyre qe ti lexosh, jan ne gjuhen greke por po te dish greken moderne kupton natyrisht edhe te vjetren. Po i lexove besome qe do ta rrisesh nivelin tend te perceptimit,do ta kuptosh me mire boten edhe njerzit, jan te pekthyera e ne gjuhet e tjera. Nuk e di a jan perkthyer e ne albanishte.

  1. Shpellari says:

   Fotaqi alias Bythophagos, po J.Ph. Fallmerayer-in e ke lexua?

  2. Z says:

   Fotaqi,shume mire qe lexon por…kush nuk din gjuhen amtare mire ,sado te dije gjuhe te tjera ,dhe lexues i veprave te letersise botrore nuk mund te quhet “me kulture”!- Shkruhet:..qe t’i lexojSHE – do ta kuptoJSHE- JANE te perkthyera – DHE ne gjuhe te tjera- perkthyer ne SHQIP-!!!

 6. Lili says:

  Po kjo shoqate,Cfare bene qe njerezet te lexojne ma shume? Pse nuk inspirohet nga simotrat e saj ne evrope ?

 7. enter bithekiri says:

  Jo, tre libra s’behet fjale! Jo per gje por nuk e kane te nevojshme se i dine te gjitha. Vetem shikojeni kur komentojne, gjithe kompetence. Mezor i lidhin dy fjali bashke. Leqe andej nga fb te ik truri krejt, 99% analfabete qe as te shkruajne nuk dijne. Ua heqin ë-te fjaleve ne fund, ngaterrojne c (cekani) me q, gj-ne me xh-ne…..fjali pa kurrfar shenjash pikezimi sa nuk merret vesh ku mbaron nje e ku fillon nje tjeter. Te lodhur ne te shprehur dhe me nje mungese teper te theksuar intelekti. Te gjitha keto tregojne qe nuk hapin liber me dore.

  1. Lelegu says:

   Injoranti ketu je ti se pari, zevendesimi i shkronjave ‘q’ me ‘ç’ eshte dialektore. A arrin ta kuptosh o injorant, se kjo ka te bejme DIALEKTIN DHE dialekti eshte me i sakte dhe me afer gjuhes shqipe t paster se sa standardi!

 8. pjatalarsi says:

  Nje pelivan i vertete ky Petrit Ymeri! Sapo mbaroi muhabetin e lekeve per panairin e librit, hidhet tek meraku i leximit te librave!!! Aq sa ka merakun nese do i jap ndonje lek Bashkia e Tiranes, po aq ka dhe merakun e lexuesve shqiptare! I shkreti pelivan! Lere qe aty jane bere te gjithe pelivaner cirku!

 9. O Milet says:

  Mos se I chit nonen fare ! Shumica ne Shqypni se kon hoberein e librit ! Nje nga kta jam edh un , libri I fundit qe kam prek me dor ka ken libri historis ne klas te 7 . Hajt mo mos ja fusni si kau-peles .

 10. Abetarja says:

  60 per qnd nuk I njohin fare librat

  1. Shpellari says:

   Sidoqofte, simbas statistikave te viteve 80-ta Gerqia kishte 18%
   analphabet, Italia 8%, kurse Shipria 0%

 11. Lelegu says:

  Greqishtja moderne s’ka pike lidhjeje me jonishten e eolishten. Pse shkruan te paverteta? Nuk jane perkthyer shkrimet jonike dhe eolike, keshtuqe genjen sumen tende te zeze me kete.

  Po ky ‘thoukipidhis’ c’eshte?
  Ai e ka Tukididi o cope injoranti. As emrat e heleneve te vjeter nuk di te shkruash.

  Meqe ra fjala, cfare kane arritur greket e sotem ne historine e botes? Asgje prej gjeje. Vetem dine te qihen ne sume e te bejne aheng nate e dite. Sot ju jeni komplet DESHTAKE. Dhe Europa ua di sumen sa te palare e keni, prandaj iu jep miliarda, qe dhe asaj mos i dale gabimi. Por kohet po ndryshojne. Cdo gje e ka nje fund.

  Merr o JEVG e lexo per Marko Bocarin, Kapodistrian, Bubulinen e Xhavellen e te tjere shqiptare trima.

 12. bekim says:

  ma do mendja se eshte i vetmi vend ne evrope ku njerzit rrine me ore te tera neper kafenet dhe nuk shikon njerin te lexoje libra vetem tek-tuk shikon ndonje me ndonje gazete,shumica mbajne gazetat e basteve vetem neper tavolina
  Ne transportet publike nuk behet fjale qe te lexoje njeri pasi duan te shikojne kush hipin e kush zbret ,si vishen te tjeret si sillen .

 13. Nderkohe qe ne boten e civilizuar shef stacioneve te metrove ,APO tramit , ulur stolave diku parqeve ,ne udhetim e siper te rinje e cdo moshe tjeter qe lexon e lexon .

 14. Libri, ky aveturier ,ky vagabond zemrash qe me kot endet rrugeve te atij vendi ,si lypsar per te gjetur pak strehim ne gjirin e ftohte te nji shoqerie
  pa jete , njomur nga pikellimi …

 15. Zdralaj says:

  Kjo eshte rrene me i pakti shqipetare lexon 3 libra ne jave jemi popull bukdashes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *