Mbyllet hekurudha shqiptare, s’ka karburant për trenat

hekurudhe67 vjet pas ndërtimit të linjës së parë hekurudhore në Shqipëri, Durrës-Peqin vendi nuk ofron më shërbimin e transportit me tren.

Asnjë vagon udhëtarësh nuk ka lëvizur prej katër ditësh.

Mungesa e karburantit dhe borxhet e akumuluara të ndërrmarjes janë shkaqet kryesore të kësaj situate, siç pohojnë për Abc News drejtues të hekurudhës

Nga  situata e krijuar është paralizuar jo  vetëm transporti i udhëtarëve por edhe ai i mallrave.

Drejtori i Përgjithshëm i Hekurudhave shqiptare Genc Alizoti, pranoi paralizimin e transportit të udhëtarëve, por premtoi se do te kete nje zgjidhje të shpejtë.

Për çdo vit buxheti i shtetit, në formë subvencionesh, akordon rreth 4 milionë USD për aktivitetin e operimit dhe 3-4 milionë USD për investime kapitale.

Megjithatë bilanci vjetor rezulton me humbje rreth 1 milionë USD.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Mbyllet hekurudha shqiptare, s’ka karburant për trenat”

 1. ledi says:

  Nuk drejtohet gjithe ajo hekurudh nga mesues militant te Lsi sic eahte Αlizoti ,qe jane emeruar vetem per te pasur rrogen e larte . Hekurudha kerkon specialista te mirefillte qe e njohin sektorin dhe jo qofte qe reine ne detyre me be ndonje qoke .

  1. Sharmuta says:

   Po shoku Enver ku e gjente karburantin,qe s,e ndali trenin kurr.

 2. XXX says:

  DREJTOR HAHAHAH CILI DREJTOR I HAJDUTEVE DHE DEMBELEVE,,, APO EDHE KJO ESHTE VEPER E KOMUNISTEVE DHE DUHET PRISHUR,, KANI 25 VJETE QE PO E VJEDHIN TANI U KUJTUAN TE THINE SKA KARBURANT,,, DUHET TE ISHIN MBYLLUR ME KOHE,,,

 3. sikur te isha djale says:

  KJo demtohet qellimisht qe te shitet lire.
  Pas transportit detar,ai hekurudhor eshte me i liri.
  Pse ndodh keshtu? Se do “shitet” si nafta qe greket shshpresojne te dalin nga kriza me naften qe do gjejne(se ne e kemi te gjetur),ne ua falem kanadezeve dhe sali_ezeve,qe perfituan miliarda.
  Shqiperi e mjere!!!! (me politikan te dh……)

 4. Faro says:

  Hajd mos e ruani se do e blej djali i nenkryetares se parlementit ose i servet pellumbit ose nodnje pellumbeshe tjeter te ps! Po si nuk e kishin futur hekurudhat ne ate videon e sukseseve ne kongres!!! Gjynah u ka shpetuar kjo arritje.!!

 5. bonbon says:

  Nuk i paska marre akoma shinat e trenit per skrrap Ilir Meta ashtu si beri me azotikun e Fierit?

 6. mirel says:

  Ou, ja dhe koncesioni I rradhes,.
  E rropen naften qe e shesin privatisht ne Serbi, tani do e kalojne dhe hekurudhen me koncesion..
  Direkt pas Kongresit te PiSave.
  PPSHja e vuri popullin ne pune te pakten me tren, keta po I heqin dhe hekurudhen
  Ramiu I kaloi tere parashikimet..
  Nuk ka lene me koncesione deri ne kongresin tjeter

 7. Petro says:

  Edhe nje tjeter veper monumentale e LSI-se.Epo s ka se si ndryshe.Drejton thjesht nje idiot.

 8. Timi says:

  Hahahahaha! O sa kom qesh!!! Hahahahaha!
  Hapu dhe e na mbulo…Si muk kane turp keto qena mor!

 9. qytetar says:

  Ja kush eshte Shteti , i cili rrenon hekurudhat , Kane shpenzuar miliona e miliarda ,por hekurudha ka mbetur ne meshire te fatit . Ku eshte Haxhinasto me premtimet e tij ???

 10. ZZZZZZZZZZZZZ...... says:

  KY ESHTE KULMI I HAJDUTLLIKUT DHE NE RIME DHE I VESHTROJME…..???!!!

 11. Iliria says:

  Normale qe s’ka karburant, Albanistani nuk prodhoon karburant, prodhon vetem pordhitikane..

 12. trenisti says:

  s ka me u mush me karburant?
  bejini mor shurren!

 13. tuli says:

  Per mendimin tim Hekur – udha duhet te ishte mbyllur me kohe. Nuk e kemi Luksin qe per 10 deri 15 pasagjer qe hypin ne nje tren me 3-4 vagona(qe duken si te luftes se dyte boterore) te paguajm deri 10 milion euro subvencion, e pse? sepse aty (ne hekurudhe) do punojne ca militante te LSI.
  Urgjentisht te ishte mbyllur me kohe sepse keto 8 deri 10 milion euro shkojne ne xhepat e Ministrit , drejtorit etj, dhe jo per eficence te hekurudhes.

 14. enter"" says:

  Gjith Europa perdor trenin si nje mjet teper efikas transporti, ne e leme ne meshire te fatit. Ku eshte shoqeria “civile”?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *