Nju Jork, një Tropojë e tërë kundër Berishës

1111Nga Erjon Braçe

Qe shqiptaret sot protestojne pa patter frike se i vret kryeministri, ky eshte fakt dhe i dobishem per demokracine madje.

Por qe mediat, te cilat politiken editoriale e kane te varur nga pronari lekmadh, te mos thone asnjehere se hidrocentralet ne Valbone jane pune dhe kontrate e dhene nga Sali Berisha, ky eshte me shume se turp.

E verteta ja ben muuuuu;

Proceduren, fituesin, kontraren per nje zinxhir hidrocentralesh ne Valbone e ka bere e lidhur Sali Berisha.

Eshte kaq e vertete kjo sac eshte e vertete se Sali Berisha eshte njeriu, pushtetari qe i ka bere me shume deme Tropojes.

Unë jam kundër hidrocentraleve në Valbonë.

Jo sot, por kater vite me pare kur qeveria e Sali Berishes nisi marrezine e superfuqise energjitike dhe kerkush nuk pipetinte nga frika e madhe; ndaj tek degjoja dje nje aktiviste te fliste per “gjera qe po ndodhnin se fundi” me reference Valbonen, nuk me shkoi mendja tek pyetja “po ti ku ishe?”, por tek mungesa e deshires per tu informuar dhe deshira e pamate per tu keqperdorur.

Sot kam tjeter gje;

Nuk duroj dot alibine “nuk i prish dot kontraten se na cojne ne arbitrazh”!!

Ka paligjshmeri pa fund ne ate procedure, ka paligjshmeri pa fund ne ate kontrate, ka shkelje pa fund ne zbatimin e asaj kontrate.

Duhet vec vullnet per te shpetuar Valbonen nga vendimmarrja e Sali Berishes.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Nju Jork, një Tropojë e tërë kundër Berishës”

 1. fotografi says:

  sa me kultur protestojn shqiptart jasht shtetit,qofshin edhe tropojan. tamam si qytetar. jan von ne rresht edhe mas barriers madje!!
  po t jen n shqipni do fillojn me gjujt m gura dhe shishe dhe pse jo edhe me plumba.

  1. dfg says:

   Ne titull thuhet se po proteston nje Tropoje e tere kunder Berishes,ndersa ne shkrim eshte vetem fjala e Erion Braces!
   KU ESHTE TROPOJA KETU DHE KU PERMENDET BERISHA NGA TROPOJANET?

  2. Pelasgian says:

   Jo ne shqipKaaari rrin si qen te rrahur ,,,,te kishin bole me protestu me gur e shish do ishim me mire , flas per PROTESTUESIT E VERTET e jo per horrat me patllake ne brez qe i mbron shtetbordelloja .

   Shif shkinjant ,sllavomaqedont , kroatet ose bullgart ose grekt kur protestojne , ajo quhet proteste , te digjet veni , t’iu q….heeet mooootra politiqenve . Me te urte e te bute vetem kaaaaarin han , te pshurrin ne koke si at gjytrymin ke video .

   Ish polic me siguri ke qene o sestre …rraca ma e flliqte ne planet…qent e zagart e pushtetit

 2. e verteta says:

  o zot cfare shkrim skandaloz..pa pike lidhje ………..hipokrizi e gjalle…..hajduti krimineli deputet cirret per drejtesi …..

 3. nje gjykues i drejte says:

  Ti , e verteta e Sali Berishes , d.m.th. e verteta e bythes , ka mundesi te na thuash nje per nje e me dokumenta , çfare ka vjedhur Erion Braçja ? Dhe neqoftese disponon prova te tilla , pse nuk i shpije ne Prokurori ? Te siguroj , qe Prokuroret do te te prisnin me kenaqesi , se jane po ata qe ka emeruar Sali Qenefi . Shpifes i peshtire !

 4. Qelbesira e Vicidolit says:

  Ti e Verteta qeke kopil nuk ha mu…kot.

 5. Labi Vlore says:

  Tropojanet e New Yorkut kishin pankarta kunder Rames dhe asnje pankarte per Sali Berishen.Kjo eshte me shume se qasharake.Bene thirrje kunder Rames per nje krim mjedisor te Sali Berishes.Ke degjuar ndonje “Intelektual” nga Tropja te kritikoje Sali Berishen per Valbonen??Agron Gjekmarkaj dhe kishte votuar nje shkrim ne Panorama me elozhe per Sali Berishen.Keshtu Erjon i nderuar mos prit te dalin Tropojanet dhe te thone nje fjale kunder Berishes.

  1. Arbër says:

   Labo,
   Agron Gjekmarkaj nuk është tropojan. As mos qoftë!
   Veçse, Agroni (nga malësia e Dukagjinit-Shkoder) , intelektual i hollë dhe pasardhës i një familjeje të persekutuar nga enverizmi, bën gabimin trashanik që për inat të komunizmit mbështet …komunistin saleh!
   Ndjej keqardhje…

 6. Asim Semani says:

  Saliun dhe Valbonen i muarem vesh(kuptuam) ne shkrim, po Nju Jorku ku ish?

 7. Fillori says:

  O e “verteta”, vetem disa psikopate si ti vazhdojne te mbeshtesin te keqen me te madhe te kombit shqipetar ne shekuj, VICI-DOLASIN.Por e verteta VONON POR NUK HARRON -thot eksperienca e gjate e histories boterore. Dale , dale c’do shohesh!

 8. Zenel says:

  Tipike, titull dhe shkrim tendencioz qe fare ska te bej me temen.
  “Nje Tropoje e tere… marrira vetem nje lagje ne Bronx apo Brooklyn te NY ka disa qindra tropojan.
  Ata ne foto perveq 2 personave tjeret nuk kane te bejne fare me Tropojen. Mjaft me marrira te tilla.

 9. mirel says:

  o Brace, o qen, nje Tropoje e tere eshte kunder koncesionit, eshte kunder Hidrocentraleve,sic duhet te jete nje Laberi e tere kunder hidrocentraleve ne Vjose.
  Eshte nje Shqiperi e tere kunder zbatuesit te koncesioneve.
  Dhe ky zbatues nuk eshte Berisha, por Rama.
  Boll me me genjeshtra o qener, doni ti beni hidrocentralet, dhe tja hidhni fajin akoma Berishes.

  1. marion says:

   Lereni more Edi Ramen se ka pune te medha per te bere!A nuk e shihni qe ne SHBA paska vajtur per te marre mbeshtetjen e USAID-it per te futur fene ne shkolla???
   Ka harruar i shkreti qe ishte feja ARMIKJA me e madhew e arsimit dhe gjuhes shqipe sa vrane edhe prifterinjte e tyre ATDHETARE qe nga Papa Kristo Negovani etj!
   A nuk mjaftojne qindra kisha e xhami qe predikojne fene ,por u dashka edhe shkolla te merret me kete pune???
   Ky eshte jo vetem SKANDAL,por veprim i hapur ANTIKOMBETAR!
   Futja e fese ne shkolla do sjelle percarje shume here me te madhe se sa kane sjelle dhjetra fete qe kane futur kthetrat e tyre ne Shqiperi!
   Ky veprim i pa TRU do te rrise KRIMIN dhe do te shthure disiplinen ne shkolle!

 10. Tropojani i Amerikes says:

  Keta bashkekombasit tane po protestojne gjate vizites se Kryeministrit te Shiperise. Ai duhet te sillet si Kryeminister ne detyre dhe jo si Opozitar . Ne si popull e beme tonen. Pushtetin ja dhame , hyqmin me pashë, Policine aty e ka megjigje Sajmo Qorri. Çfare pidhin e motres kerkon nga populli ky legen. Verju hekurat atyre qe kane shkelur ligjin pastaj le te shkoje ne hale te gomereve Ropqiri.

 11. aleko says:

  Ore Mirel karafili a je ne mendje?.Akoma nuk e di qe sala ka bere vendime per keto hidrocentrale?..Si ka bere Rama keto o zotri jane bere me pare ,dhe nuk eshte e lehte ti anullosh se te thyen brinjet me gjobe.Sala eshte pergjegjes per prishjen e magjise se valbones e megjithate eshte shqetesuse qe edhe kejo qeveri po thuajse hesht..Duhet te ngrihet populli ne kembe dhe ta kundershtoje keto projekte me cfsredo kosto dhe jo te merrrn me nje park femijesh ne Tirane..

  1. mirel says:

   O leko, shteti nuk ka vetem piktore qe te pershkruaje dhe vizatoje kushtet e kontrates dhe pasojat e prishjes.
   shteti eshte nje institucion complex qe ka dhe sistemin e ligjit dhe insitucione juridike te afta per te luftuar mareveshjet e keqia ne dem te interest te shtetit. Ka llogjike me te thjeshte se kaq?
   Perndryshe cdo shtet ne bote do ishte shperbere nga pazaret e maskarenjve..
   Sikur Edi Ramuti te fuste ne burg Berishen, me akuzat qe I rendojne me te drejte ne emer te popullit dhe shtetit shqiptar, cdo mareveshje e Berishes do ishte shpallur kriminale dhe e paligshme, ne dem te interest te popullit shqiptar dhe per rrjedhoje do kishte argumente te forta per ta luftuar mareveshjen dhe kushet e borxhit.
   Pse nuk tregon Ramuti procedurat e duhura ne nje rast te tille?
   Pse nuk I ben publike?
   Sepse cdo kontrate ka dhe kushtet e mosabuzimit te paleve nenshkruese..
   Po Ramuti jo vetem qe I fsheh keto procedura, por edhe ben tjetren qe verteton qe ai eshte mese I interesuar personalisht per zbatimin e koncesioneve ne Valbone. Cfare eshte kjo tjetra qe I cjerr masken Ramutit? Pergatitja e draftit qeveritar per fillimin e koncesioneve te hidrocentraleve mbi Vjose. Draft ky I kaluar ne fshehtesi dhe ne heshtje nga qeveria e Pustecit.
   Prandaj mos me beni viktimen ju shurraket qe mbroni Ramen.
   Rama merr persiper tju edukoje per fene, por nuk merr persiper tju edukoje cfare perfiton dhe cfare humbet shteti nga nje prishje kontrate te demshme per shtetin..
   Pis me pis nga Berisha.
   Tani Berishen e ka mburoje te cdo pislleku qe do beje vete. Ka dhe ju hajvane qe ende e keni inatin me Berishen dhe nuk ju vjen aspak nder mend qe Ramuti eshte me I interesuar nga Berisha per Hecet, se I ka fitim per xhepin e tij. Dhe ju ve para juve idioteve qe e votuat me shpresen qe nuk do lejoheshin me koncesione, sic premtoi vete Ramiu.

  2. katarakti says:

   A nuk e ke kuptuar akoma o Aleko se me keta fanatiket e Berishes nuk ia vlen te diskutosh?! Ti i thua ja ujku, ai thote: Po ku eshte gjurma?! Nuk hane sepate ata lloj njerezish o Aleko. Mos u lodh kot t’i bindesh a t’i mesosh. Enveri qe me 1966-ten dergoi ekipe mesuesish dhe punonjesish te kultures ne zonat verilindore te vendit, qe t’i mesonin ato qenie qe te hanin ne tavoline me luge dhe pirun, dhe jo me duar, qe te perdornin jastikun ne vend te kercurit etj etj. Tani ata jane kthyer ne origjinen e tyre. Dmth ne kohen e qiklopit Polifem.

 12. flaka says:

  ik o papagall i paguar..Tropoja di dhe do e dje gjthmone se nga kush i vjen e keqja dhe si te mbrohet,nuk ka nevoje per papagaj te paguar..dhe per qeveritar antiverior ti mbroje…vazhdoni ju punimet se do ju ecin mbare..do i mbaroni me shume sukses …

 13. xhemil says:

  perse nuk u ngriten ne kohen e berishes. Mire tu behet.

 14. Mysafiri says:

  O Braçe, o i biri Veres, e kam ditur me kohe, dhe jo vetem une qe ke qene dhe je nje komunist i qelbur, por qe qenke edhe analfabet kete tani po e marr vesh. Ne cilen shqipe mund te shkruhet fjalia:-“Eshte kaq e vertete kjo sac eshte……….”.Kjo fjala “sac” ne cilen shqipe egziston? Me siguri ne ate te Veres. Edhe shum faj nuk ke, se me paçavure si “Zeri i Popullit” je marre.

 15. tarrasi says:

  o Brace o kone e zgjebosur

 16. Rigoni says:

  My safari ….Cfare Loki je?Komento dhe shpreh Cfare te duket ty me e drejte,por c’ke qe ofendon dhe aq me teper nenen e tij?Duke shkruar pa edukate Edhe ato gjera qe mund te kesh te drejte ne mendimin tend,ti vete i shumezon me zero.
  Kure do te behemi njerez ne shqiptaret e shekullit 21….?

 17. Konja says:

  Do te ishte mire te filloje o brace me kundershtimin e koncesionit te tvsh.

 18. Los Vjerda says:

  Berisha vertete nuk ishte i mire por keto qe po qeverisin sot Shqiperine jane edhe me te keqinje.

 19. Skatine says:

  Une jam vete Tropojan dhe qesh me te madhe kur
  shof mbrojtesit e “Sali Gadafit” qe ulurasin pa asnje
  njohuri per temen,tamam si kafshe!
  Ne Tropoje asht nje thanje e vjeter “ka ra ujku me ngrene gomarin,dhe gomari thot ishalla asht enderr”Shkurt per ata qe njohin Tropojen mire ne kohen e Gadafit jan dhane tre kontrata per tre Hidrozentrale:
  1)Biberi ne Çerem
  2)Aratan Metaliaj ne Dragobi
  3(shoki im kelcyre)
  Filloni tani dhe shani dhe me palle te madhe si Lopa!!
  Edhe per ty Braçe do te thoja po ti dje ku ishe o Lavire
  kur u bene keto kontrata,ne Parlament ke qene o Buqe,perse nuk shkrove dje kete artikull????????

 20. Ed tironci says:

  Po nqs keta tropojont e dun akoma sale sunitin ..qekan me te vertete shpellare!!ai derrmoi..i vrau…i preu…i zhduku me tritol…i vuni kunder njoni tjetrit…ene tani do me u shkatarru ene valbonen!!cohuni o shpellare prej gjumit…nasi prishet dhe e bote mut tironen…tani ene valbonen!!yyyyyyy…shpellare!!

 21. Sorge says:

  Ju qe mbroni poshtersit e Sali shpelles beni gabim se e domtoni ate ne gabime te matejsme qe ai eshte i mbushun me veprime vandale Saliu ua ka dhen shoqerive per ndertimet e HC ne lumin Valbona Atehere pse u kerkohet llogari per kete RAMES kesaj i thon ba ti une laj haqet. Protestuesit ne Njujork kado qofshin edhe amerikan po qene jan teper te gabuar sepse jane te shtyre nga grupe te shpellave te Saliut e Bashes.

 22. Shoqe fshati says:

  E sa turp! Nje dite ne mengjes ne emisionin qe drejton, Z Eno Popi se bashku me shoqen tone Mira, pati nje lidhje telefonike me nje zonje qe se bashku me disa miq te saj te “Shoqerise Civile” ishin nisur per ne Valbone per te kundershtuar ndertimin e HC ne kete vend te bukur. Shume mire bene dhe per veprimin qe do te kryenin, por ketu ka nje problem i cili nuk mund te kalaoje thjesht dhe pa u vene re, pasi kjo zonje eshte bashkeshortja e deputetit “te nderuar” te PD-se Z. Gerti Bogdani. Keto koncensione, per ta bere Shqiperine nje ‘GJIGANT ENERGJITIK” z. SALE HALJA, i ka firmosur me doren e tij dhe te ministrave te kabinetit. Athere, ku ishte kjo zonje ne ate periudhe, apo ngrohte veze se bashku me pjestare te shoqerise civile ? Po ky trim qe fshihet pas fustanit e llapes se gruas ku ishte, apo i bente fresk kreut te qeverise si iiot qe eshte? E kemi pare edhe vellane e kesaj perfaqsueseje te shoqerise civile, i cili merakoset shume edhe per gomarret qe shtrihen ne rruge, por nuk dime a kane ndonje lidhje me kete kafshe te gjore w shumw inteligjente.

 23. deja says:

  O lapanjoz ,o zhapik bunkeresh,o bajga,o analfabet,si nuk keni llogjik fare,si meri me RAM Leshin dhe me Erjon preshin.I mbani per Burra te mir keta.
  Po keto fundrrina e detyruan popullin te kerkoj Azil ne vendet e perendimit.
  A shihni me sy,cfar po bejn keta shushunja me ne.Vete pasurohen cdo dit ,dhe bejne zhurmuesin nga ana tjeter.SA per Saliun ai hiku ,tani cfar kemi,ngelem ai ishte keshtu !dhe ky eshte keshtu!Dhe sa per verilindoret nuk kein cfar te thoni ! te lani gojen para se ti permendni!SE burra veriu ka nxjerr!Se o shushunja ju dhisni gjak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *