Ledi Shamku në Zululand: Jam shumë e shqetësuar për fatin e toskërishtes. Në zyrat e shtetit të flitet standardi

ZululandAjo është deputete në Parlamentin e Shqipërisë, por e lidhur shumë me gjuhën shqipe dhe që dëshiron fort paskajoren. Ndaj edhe gazetari Mustafa Nano e ka thirrur në Zululand si sociolinguiste. Manjake për të folur shqip e ku s’ka fjalë gjen përshtatje në huazim. Ledi Shamku ishte e ftuar sonte në Zululand për të folur për gjuhën standarde dhe për dialektet e shqipes.

Edhe pse gege, ajo ndjen keqardhje për toskërishten, dhe e dini pse? Sepse toskërishtja është e barazuar me standardin e gjuhës shqipe.

“Po e them këtu për herë të parë. Sot që flasim unë jam më shumë e shqetësuar për toskërishten sesa për gegnishten, sepse gegnishtja duke u lënë e papërdorur aty në qosh përveç magjinalizimit, ka dhe fatin e madh të jetë e pakonsumuar, kështuqë kur vjen nevoja për të thithur mjete letrare sidomos në tërësi të pakonsumuara është si një rezervuar që po vijon e po merret. Jam e shqetësuar për toskërishten sepse asaj i ka rënë qyrku i standardit, sepse gabimisht e kanë barazuar standardin me toskërishten. Do jetë një punë e vështirë të shpërbëhet ky paragjikm që të shpëtohet toskërishtja”, është shprehur Shamku në Zululand.

Por si një gege që dëshiron paskajoren, ajo thotë që edhe pse paskajoren thonë që nuk e pranon standardi, ajo mund të përshtatet shumë mirë, pa bërë fare ndryshime. “Paskajorja ka lindur kur njëriu ka pasur nevojë të abstragoj”, tha Shamku.

Por Shamku respekton standardin e vendosur në vitin 1972 dhe madje kësaj i qëndron në mënyrë të saktë.

Ajo thotë se asnjëherë në Parlament nuk ka folur në gegnisht, por gjithmonë në standardin e shqipes. “Unë respektoj gjuhën e shtetit, përndryshe nuk i lëmë vënd pasurisë të ketë situatën e vetë kur përdoret, dmth të bëj një krahasim: gjuha dhe regjistrat e ndryshëm gjuhësor nga më formali te më informali janë teshat e mendimit. Ne na kanë mësuar që në një vend të caktuar shkohet me një kod veshje të caktuar. Njësoj për këtë garderobë regjistrash ka nevojë edhe gjuha, sepse ka nevojë mendimi”, tha Shamku. E duke qëndruar tek standardi, ajo mori shembullin e Ramiz Alisë që ishte një respektues i standardit, por që e tradhëtonte vetëm emërtimi KeGeBe (KGB).

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Ledi Shamku në Zululand: Jam shumë e shqetësuar për fatin e toskërishtes. Në zyrat e shtetit të flitet standardi”

 1. gjuha says:

  shko moj pirdhu,

  gjuha shkruhet standart por nuk flitet standart,


  jam ne dakort qe gjuha qe shkruhet ne libra te kete nje standart te perbashket.
  por ajo qe flitet nuk mund te jete e perbashket sepse aty humbet bukurine e vete shumellojshmeria e dialekteve te bukura te ndryshem, fjale te ndryshme me disa kuptime nuk do te perdoreshin me do te shuheshin do te humben, pasuria e nje gjuhe eshte pikerisht tek dialektet e saje te ndryshme sepse aty ajo mbahet gjalle dhe i bene kohes dhe kohrave globalizuese kolonizuese trendit modern etj….

  u be edhe kjo pordha te na jap mend…

  1. antifashisti says:

   Ne te gjithe botren e qyteteruar perdorimi i GJUHES STANDARTE tregon shkallen me te larte te kultures se nje njeriu,nje kombi,ndersa dialektet i takojne se SHKUARES dheprapambetjes shekullore!
   Nuk mund te mburret njeri me DIALEKTIN e tij!
   Fakti qe ka shume dialekte kane qene jeta e vetmuar e grupimeve te caktuara te njerezve,qe te shkeputur nga te tjeter as jepnin e as merrni kulture nga te tjeret!
   Eshte PRIMITIVE sot te ngresh DIALEKTET,vetem ne se ke per qellim te perbaltesah kete arritje madheshtore te gjuhesise shqiptare dhe te futesh percarjen ne popull!
   DIALEKTET i takojne….HISTORISE e jo te ardhmes se nje populli!
   Bile sot eshte bere ANGLISHTJA nder gjuhet zyrtare te BOTES dhe nuk mund te thone kinezet apo arabet se PSE NUK PERDORNI EDHE HERIOGLIFET TONA meqenese perbejme 50% te numurit te popullsise ne bote!
   Mjaft me keto mbrockulla,zonja Shamku,ne se nuk keni pune tjeter!
   Edhe kembengulja sot ,e ndarjes se shqiptareve ne GEGE e TOSKE,percaktime keto te pushtuesve turq per percarjen e shqiptareve per t’i sunduar me lehte,eshte nje provokim kriminal,qe u behet shqiptareve si edhe ne shume fusha te tjera keto 26 vjet!
   ARMIQTE e Shqiperise kane punuar FORT ne te gjitha drejtimet per ta SHPERBERE DHE NJOLLOSUR TE SHKUAREN DHE VRARE TE ARDHMEN TONE per interesat e tyre kriminale!
   Nje tufe sharlatanesh kane 26 vjet qe i jane SULUR historise,LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE,dites 29 nentorit,heronjve,zhvillimit te vendit,arsimit,shendetesise etj sipas nje SKENARI OGURZI nen dirigjimin e agjentit te UDB-se Sali Berisha!

   1. millosh kopiliqi says:

    Perdorimi i madhe i dialekteve po e pengone perhapjen e shqipes ne ballkan, pore ku eshte faji, natyrishte te budallenjet tani.
    Me Dialekte nuke munde te behemi popull i ngriture evropian

 2. LLL says:

  Nuk i duroj dot femrat që shesin pordhë !

  1. EdscobarRamaMetaKunderReformes says:

   Leni pordhet e femres. Po kjo si 70% e shqiptareve dhe jo vetem ata te veriut sdi Shqip.

   Abstragoj, jokonsumim,magjinalizmi , o zot…

   Shembull me te mire jep ose ka dhene Zhizefina ZheleZhele.

 3. arnold says:

  shamku! kjo (gege qafekuqe) e bija e hamitit,kjo karikature e bukur qe qenka( aq e lidhur )me gjuhen shqipe ne te vertete nostalgjike fanatike e ps ,kjo fytyre femerore,,nuk eshte as me shume e as me pak nje nga reprezentueset e atyre mbeturimave ,funderinat qe. i lepine bythen sistemit. e dikatatures qe spiunuan e bene keq sa munden me kurriz te popullit shqiptar dhe sot te habitur qe e (lkaluan lumin pa lagur) japin edhe leksione mbi dialektet per te na bindur qe( dialekti i veriut) nuk eshte aq i mire sa i toskerishtes kur dihet se. ai perdoret nga shumica e shqiptare te vertete! kjo fare e mallkuar qe sot e kesaj dite. kundermon e ben qe shqiptaria te vuaje e populli te beje cmundet te caje ferren per tu arratisur nga ai vend

 4. Klimax says:

  Kur i kerkon dikujt, ne rastin ne fjale nje takim, “duhet te vish” apo “vini” dhe “duhet me ardh” ngelet ne te dy rastet urdheruese sepse eshte percaktuesja “duhet” para foljes! Ne gjuhen shqipe perdoret “mund te vish” apo “vini”. Ne kete rast duke futur “mund” perpara foljes, kerkesa nuk eshte me urdheruese, por lutese!

 5. Drin says:

  Ky eshte mediokritet. Plus kesaj i ka hy dhe vetja ne qejf.

  1. Zekthi says:

   Epo kur nje tufe injorantesh, qe s’dine te shkruajne as shqip, i japin vetes te drejten te diskutojne gjithe kompetence mbi gjuhen shqipe, te kundershtojne e te peshtyjne virtualisht kedo qe guxon e shpreh nje mendim, kupton qe persa kohe forca gerryese e kompleksit triumfon mbi mendimin, nuk ka trishtim me te madh.

 6. Thanasi qe ta plasi says:

  Ik moj kellire. E nderrove strategjine tani e?

 7. joel shkodra says:

  U ndala ne nje çast kur zonja thote: “E dini kush eshte problemi ketu?”. Do te deshiroja ta dija nese e di zonja ne fjale se peremri pyetes “Kush?” perdoret vetem per njerezit. Ketu duhej te thoshte (duhej me thane) “Cili eshte problemi”.

 8. Dalipi Bleones says:

  Po qe qenka e mire pa syze!!!

 9. BUJARI JU DEGJON says:

  Eshte nje nga te metat qe kemi ne shqiptaret:Duam te dukemi te gjithe te mencur e te zgjuar per cdo fushe,edhe per gjuhesine,sic po bejne komentuesit e mesiperm…
  Respekt per Ledi Shamkun!…

  1. @Bujarin qe degjon po nuk shikon says:

   Eshte pikerisht nje e mete qe ka edhe Ledi si gjithe shqiptaret, shto ketu edhe propaganden politike qe ben e qe zhvlereson shume anen e saj akademike. Ne kohen e para viteve ’90 ishte rehat me babain komunist e anetar i KQ. Pas viteve ’90 na doli fetare e flakte dhe me katolike se Papa. Ky or lum miku quhet oportunizem dhe deshire e madhe per tu dukur deri ne snobizem.

 10. terranova says:

  Kjo mbeshtetese e gegerishtes? Po kjo shkruan nje standard qe aman-aman, te vesh duart ne koke. Ku e njeh kjo bibe gegerishten. Perpiquni te kapni ndonje llokme se bashku me tet shoq tek Rama dhe lereni rehat gjuhen shqipe.

 11. joel shkodra says:

  Perse nuk e lejoni ne komentet ate qe kam shkruar per zonjen per perdrimin e peremrit pyetes “kush?”

 12. Illyrians says:

  Margjinalizim, abstragoj?? Sa u shqetesoka kjo per gjuhe shqipe..!!! :/

 13. I du per vdekje dialektet e shemtum ,
  sidomos ato qi jan fol shpelleve nga shpellart vesh m’zhele ,
  t’kombinu me gjuhn e ariut etj kafsh ,qy e kann pasuru aq Shum gjuhn ton ,
  sepse m’kujto prejardhjen ,per t’cillen jena krenar. vallah 😀

 14. sozi e zhozit sharlatania says:

  shume inteligjente kjo deputetja e Rilindjes,
  njesoj si ajo qe shistezhele ne parlament ,por kjo eshte e PS-isteve paska nje mision nga qe e kam degjuar edhenje rasttjeter , qe te hedhe mbi gjuhetaret e shquar ,profesoret cabej, domi, kostallari,demiraj,e te me falnishume te tjere, q certifikuan me merite gjuhen zyrtare dhe te embel shqipe, ku sot kerkohet nga specialistja e arsimit, qe dilte e fliste per maturen shteterore ne 2006, dhe qeatehere nuk eshte ndiher me,per intelektin e saj, por ka meritokraci arkitekt shkrelin , mikun e edit, qe u fut ne ekipin e rilindjes, ledi makbeth i gjuhes sone te embel, te bekuar, nga brezat intelektuale

 15. para pasqyres says:

  kush eshte me e bukur o pasqyre
  me e bukur eshte ajo qe shiste zhele ne parlament, ajo foli e para edhe per ndryshimin e gjuhes shqipe…
  dhe kjo rilinase, e bere me liste nsaje te meritokracise te arkitektit shkreli , djale punetor,del e kerkon te hedhe balte
  mbi ate qe certifikuan profesoret akademik e albanologet CABEJ, DOMI, KOSTALLARI, DEMIRAJ e shume te tjere, qe te me falin per persomalitetin e tyre.
  pra pasqyra i tregoji si ledi makbeth, jo nuk ishte e bukur, poe as e mencur……
  vlerat e respektimit te punes dinjitoze te gjuhetareve me perparimtare te djeshem e te sotem,eshte mirenjohje dhe kjote ben me te bukur se makjazhi i permanentit …politik

 16. leshi says:

  ej, po i leme ceshtjet gjuhesore te gjuhetaret, po ky nanua nuk gjeti ndonje kemishe qe del me bluze me menge te shkurtera. o nanooooo, na e shpife me lesht e kraheve o alpin mode. po pyet mor burre si dilet ne ekran……….yfffffffff cfare arome

 17. Bedri says:

  Me aq pordhe sa shiska kjo, duhet ti kete breket si te Shukriut.

 18. Dervishi says:

  Heu bre po ombel koka, tamon race iliro-dardane, kjo e meroton t’a thirrish ‘Lady’ e jo Ledi, lezet koka t’a nigojsh.

 19. lelegu says:

  Gegenishtja eshte me e vjeter se toskerishtja dhe dialekti gege eshte ilirishtja e vjeter. Te gjithe e dine kete.

 20. Ben Dibrani says:

  E shikoj qe i jane versulur egersisht injorantet te vetmit person qe kemi te sakte ne gjuhesine e sotme. Gjuha Shqip eshte shume me e vjeter se standardi dhe shuuuuume me e ditur se ajo dhe ata qe e bene standardidn dhe injorantet qe e mbrojne si te ishte dogem. “Dialektet” jane toka fertile ku Gjuha Shqip lulezoi dhe ato nuk mund te zhduken me urdher te peshkut, qofte ky edhe “peshkaqeni i diktatures” qe shkaterroi gjithshka ne emer te standardit. Dialektet duhet te nxiten qe te prosperojne jo vetem per merite historike qe na kane ardhur deri tani te pacenuara por edhe si nje burim i patjetrsueshem njohje te vete asaj dhe proceseve qe e kane sjelle si te tille deri sot.
  Falemnderit Ledi Shamku, je e vetmja gjuhetare qe edhe pse ndoshta pa ndergjegje te plote, je ne nje linje qartesisht te drejte, edhe ne kuptimin historik, edhe ate dialektik edhe ate praktik te zhvillimit dhe kujdesit ndaj Gjuhes Shqip, Gjuhes se pare te folur ne Europe … te pakten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *