Lindita Nikolla në Zululand: Asnjë nga universitetet e mbyllura nuk është hapur, 4000 mësues janë jashtë profilit

Sonte në Zululand-in e Mustafa Nanos ishte e ftuar Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Lindita Nikolla e cila foli për reformën në arsim. Ministrja në emision forcoi deklaratën e saj duke nënvizuar se në Shqipëri nuk është hapur asnjë nga universitet që u mbyllën para dy viteve. “Nga 18 universitetet që janë mbyllur nuk është hapur asnjë”, tha ajo në Zululand, duke theksua se përveç universiteteve private janë mbyllur edhe ato shtetërore, siç mori rastin e atij të Arteve në Shkodër.

Ndërsa sa i takon filtrit të mësuesve dhe ngritjes së sistemit të kaulifikimit të mësuesve, Nikolla tha: “Kemi gjetur 4000 mësues jashtë profilit”, duke pranuar se mund të ketë edhe emërime politike. “Emërimet politike apo korruspioni nuk mund të zhduken menjëherë”, tha Nikolla, duke saktësuar fort se tashmë është sistemi që i përzgjidh dhe jo më drejtoritë arsimore.

E ngacmuar nga Nano sa i takon mësimeve mbi fenë, ministrja tha se nuk do të bëhet asnjë veprim pa u diskutuar mirë edhe në opinionin publik.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Lindita Nikolla në Zululand: Asnjë nga universitetet e mbyllura nuk është hapur, 4000 mësues janë jashtë profilit”

 1. Daliu says:

  Zonja Ministre,

  Ne arsimin e mesem dhe 9-vjecar gjetet 4000 mesues jashte profilit,
  po ne arsimin e larte sa Pedagoge keni jashte profilit?

  Zonja Ministre a e pranoni deshtimin e Ligjit per Arsimin e Larte.
  Cila eshte gjendja reale e arsimit apo preken interesat politike te te gjithe spektrit partiak te cilat e kane Universitetin cerdhe te shpalosjes se mediokritetit te tyre?

 2. Rilindja vlonjate says:

  Po reformen me zhdukjen e drejtores se korruptuar te DAR-it Vlore sh. Albana Hodaj kur do ta besh? Apo ja ke nevojen se te paguan mire ajo ,zhduku dhe ti moj ministre se na vjen per te vjelle kur ti flet

 3. erdi says:

  kjo ministre eshte nje qe s merr vesh nga arsimi fare si cod gje kto 23vjet shkerdhatesi qe cdo gje u vodh u vra u pre dhe erdhen banditet kudo qe i ben gropen shqiperis qe ishte nje zvicer e vogel vendi me i virgjwer ne europe dhe arsimi kete po vuan
  kta dogjen gjith shqiperine kto 23 vjet kjo klas politike dhe shkaterna me themel; arsimin
  e ben si farmacit qe duan klient dhe arsimi cdo qytet nje universit dhe studenta ska dhe dalin sekser dere me dere kerkojne studet per ta fut shkoll te larte dhe te rrjepin leket se shkolla do para
  dhe kur mbaron ska vend pune se u ben t gjith me diplloma
  bota jashte europa ecen me plan sa vende pune duhen aq student futen shkolle dhe per cdo 10 milion banore nje universitet psh itali STADALE DI MILANO qe ka si qytet 5 milion banore dhe nje universitet po ketu 2 milion banore 1000 universitete ??????????????kur duhet t ishte nje ja dy por jo me shume
  pse nuk mbyllen do thoni ju po s kan si mbyllen kur ka akoma pune ka student qe paguajne.eshte per pazar paguaj dhe dipllomen dhe po te jesh tap fare ka mundeis as emrin tend mos ta dis ta shkruash universitetin dipllomen e ke ne xhep
  shkatrerim total i arsimit kta jane te paturpshem piramida gjigande e arsimit vledh studentet arken taksat tona dhe niveli shkolles ka rene pertoke fare ai i shkolles tetevjecare dikur para 30 vjetesh eshte 20 here me i pregatitur se nje qe ka mbaruar me diplllom sot qe sot ke interent dhe iformacion pa fund te vjen keq tew shikosh injorant me diplloma ne xhep
  ky eshte nivlei shkolles shit libra dhe bej fotokopje nxensit e studentet qe si lexon asnje
  TURP TURP TURP dhe kte e di gjith shqiperia realitet i hidhur
  duhen mbyllur urgjent t gjitha universitet qe jane hap pa fund si puna farmacive
  universitet shtetero tirane studenti paguan 470 mije ne muaj plus libra plus provime 40 mije provimi po t ket ngelur dy here plus para merr universteti shteteror nga arka shtetit
  pra dhe nga studentet dhe nga arka????????????????????pse s ja mbyll shteti rubinetin kur studenti pagun vete pse duhet t marri para nga arka?????????????
  universitet shtetror dhe fusin lende kot vetem qe te punsohen pedagog kot sajojne lloj lloj lendesh kot sepse paguan shteti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *