FOTOT/ Gjendje lufte në Dallas, 5 policë të vdekur dhe terror në qytet

Të paktën 5 policë kanë vdekur dhe disa të tjerë janë në gjendje të rëndë.

Është ky bilanci i një sulmi të ndodhur mbrëmjen e djeshme në qytetin e Dallasit në Teksas.

4 snajperistë kanë qëlluar ndaj 11 oficerëve të policisë duke u marrë jetën pesë prej tyre.

Sulmi me snajper erdhi pas një proteste kundër vrasjesve të dy njerëzve me ngjyrë nga forcat e policisë.

Veç sulmit të armatosur sulmuesit kanë shpërthyer edhe një bombë në mes të qytetit duke shkaktuar panik.

Mësohet se tre nga snajperistët që qëlluan mbi policinë janë arrestuar.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/1-101-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/1-101.jpg","attachment_id":516299},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/2-95-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/2-95.jpg","attachment_id":516300},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/3-92-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/3-92.jpg","attachment_id":516301},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/4-85-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/4-85.jpg","attachment_id":516303},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/5-82-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/5-82.jpg","attachment_id":516305},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/6-77-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/6-77.jpg","attachment_id":516307},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/7-75-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/7-75.jpg","attachment_id":516309},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/8-69-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/07\/8-69.jpg","attachment_id":516310}]

26 komente në “FOTOT/ Gjendje lufte në Dallas, 5 policë të vdekur dhe terror në qytet”

 1. loni says:

  po pse objekt sulmi jane gjithmon zezaket ne amerike,pse nuk i binden rregullave te shtepise se tyre???apo jane mesuar te jetojne neper peme dhe keshtu nuk do te ndryshojne kurre edhe 2000 vjet te jetojne ne amerike,me mijera shqiptare ka ne amerike dhe askush nuk vritet nga policia amerikane,vetem zezaket behen tabela qitje,jevgjit afrikan duhet ta kuptojne se diku edhe ata kan gabimet e veta,qe dalin sot dhe qellojne kunder policise,duke futur 5 police ne dhe ne krye te detyres,cfare ka per te thene plera trump per kete ngjare,mos valle ne programin e tij eshte edhe largimi i afroamerikaneve nga amerika????po keta zezaket do quhen terrorista nga FBI?????apo po nuk paten emra mysliman nuk do quhen terrorista,,por skicofrena ashtu sic u quajt edhe norvegjezi me afro 100 krime ne norvegji vetem sepse ishte krishter,por krimi njelloj eshte,edhe keta ne dallkas terror kan shkaktuar por kurre nuk do quhen terrorrista nqs krishter,,ngushellime policave te vrare ne krye te detyres,,ju qoft dheu i lehte…….

  1. Edkari says:

   Bravo,
   pergjigja i erdhi e shpejte per krimin qe kryen.
   Pse nuk duhet te paguajne policet per krimet e tyre.
   Amerikanet jane mesuar qe te jene te forte me te
   pambrojturit dhe kur vjen puna me te fortet ulen ne
   bisedime.
   Vrasja e dy shtetasve amerikan me ngjyre me revoltoj
   pa mase dhe ndjeva neveri per Ameriken por dhe per
   nje morr aziatik qe eshte ambasador i tyre dhe mundohet
   te luaje rolin e sekserit duke kapur prej menge deputete e
   opzites…..ik Donald Lu,qerohu nga vendi im o njeri i degjeneruar
   ashtu si eshte politika juaj.

   1. Bekimi says:

    Kur një president me babë zezak bëhet president, Amrika nuk është rraciste, por kur zezakët i kundërpërgjigjen vrasjeve nga shteti, me vrasje, atëhere faji është i zezakëve…
    SHteti në Amerikë, (mjersisht si kudo) është në oponencë, për të mos thënë në armiqësi me popullin. Në Amerikë kjo tablo ngjyroset edhe si rraciste, por nuk është ashtu. Është thjesht një shtet policor.

 2. Uzo 12 says:

  Ja pse duhet Donald Trump!

 3. Kritiku says:

  Kur do te mesoni qe te shkruani ashtu siç duhet? I lexoni keto qe shkruani? Keni shume gabime. Analfabete funksionale!
  Shiko se çfare shkruani: “Te pakten 5 police….”. – Ku e keni pare kete menyre te menduari dhe te shkruari?!
  “4 snajperistë…..! – Jeni ne vete ju?! Çfare eshte kjo fjala “snajperistë”?
  “Sulmi me snajper erdhi pas nje proteste….” – Ne rradhe te pare nuk shkruhet “sulmi” por shkruhet “e shtëna”. Ne rradhe te dyte nuk ishta pas protestes, por ishte pikerisht gjate protestes qe filloi si paqesore, por u kthye ne masaker.

  Mos na hapni barkun ju te vetequajtur gazetare me te tilla shkrime. Ku e keni bere shkollen, ne Kosove? Na mbytet me kete stil te shkruari dhe te menduari si kosovaret. Shkruani shqip dhe jo ne gjuhen kosovare!

  1. Karatafut Pashe Bushati says:

   @Kritiku, kur shkruaj: “T’shkerdhefte Kosova nonen n’goje”, a ka ketu ndonji gabim?

   1. Nishan jari me quhet kari says:

    Ja dhe nje intelektual koqevar.Keta as shqipen nuk e dine,as serbishten,keta vetem ne turqisht bejne namin.
    O koqevar pse nxjerr edukaten tende islamike ne gazetat e shqiperise.ik shkruaj ne ato te getos tende ne kosove.Eshte turp te njesohet shqiperia me keta serboturq jetimet e titos dhe hordhite e sulltaneve te sjellur ketu nga azia.

   2. Kritiku says:

    Te duket vetja trim, mbas ekranit te kompjuterit? Ta tregoj une trimin ty, spurdhjak! E kemi pare se sa trima jeni ju kosovaret. E keni treguar shpesh, kur ia mbathet nga frika dhe nuk donit t’ia dinit se ku i late grate, femijet dhe te moshuarit. Mjaftonte qe koka juaj e shtrember, me gunga, te shpetonte.
    Mos e kruani shume me shqiptaret, ju kosovaret, sepse ua tregojme se sa ju vlen lekura.

    1. Karatafut Pashe Bushati says:

     Kritiku, fort te dogji? Hahahahaha, qetesohu se ka edhe ma zi, ik pjerdhu tash, se
     po bona e ta futa edhe njihere, ka per te kullua bytha gjak se paku 6 muaj!

     1. Lisus says:

      Koqevare zhdukuni nga ketu,sbehet kurre Shqiperia vend turkoshak si ju. Mbeturina turkoarabe.

  2. MetaMafia LSI says:

   Plepat e Temes….me gabime enorme, shkrime exlelente.

   1. Polyglott (KS) says:

    @LSI, Errata: Nuk shkruhet “shkrime exlelente” po “exellente”, ik tash se na humbe ftyren!

    1. MetaMafia LSI says:

     Komentit tuaj ekselent, excelente, excellent nuk i hec kurgja.

  3. mondi nga Vlora says:

   O kritik. ..! i ke thënë të gjitha o derman, njësoj sikur i kam thënë unë. Na mbyti analfabetizmi….

  4. preshevali says:

   Gjuhën kosovare e flasin 80% e shqyptarëve,
   dhe se nuk ka gjuhë kosovare por ka gjuhë shqipe me dy dialektet e sajë;
   1 Gegnishten me 80% dhe
   2 Tosknishten me 20%

   E shti diktatura ashtë permbysë, kufit janë hapë dhe pakica do të shkrihet,
   jo nga shumica por nga koha.

   Dhe se rreziku i shqipes nuk ashtë zotnimi i njenit apo tjetrit dialekt,
   por bastardhimi i sajë nga gjuhët e huaja ku shqiptarët varësishtë se ku jetojnë,
   flasin xhysë shqip xhys; ghermanishtë, italishtë, greqishtë dhe disa gjuhë ku më pak ka shqiptar.

   Pra,mallkuar njaj bir shqiptari,
   qe kete gjuhe te Perendise,
   trashegim si na e la i pari,
   trashegim s’ia len femijes;
   dhe atij ju thafte goja,
   qe e perbuz kete gjuhe hyjnore,
   e ne gjuhe t’huej kur s’asht nevoja;
   flet e t’veten len mbas dore.
   Neper gjuhe shqipe bota mbare,
   ka me u njofte se c’fis ju kini,
   ka me u njofte ju per shqiptaret:
   trima n’za sikurse jini.
   Prandaj n’se e doni fisin,
   mali,bregu dhe malsia,
   prej nje goje t’brohorisim;
   “Me gjuhe t’veten rrofte Shqipnia

   1. Kritiku says:

    E quani veten shqiptare, ju kosovaret? Qe kur jeni shqiptare ju? Nuk njoh ne histori qe te keni qene ndonjehere pjese e Shqiperise. Ju kosovaret jeni njerez me komplekse dhe deshironi qe te perfaqesoheni me diçka qe eshte shume me mire se sa ju. Nje nga keto eshte edhe deshira qe keni, qe te quheni shqiptar. Kosova nuk ka asgje te perbashket me Shqiperine. Mos degjoni disa qe duan per qellime te tyre qe te njesojne Shqiperine me Kosoven. Ku asgje te perbashket ndermjet ketyre dy shteteve, as gjuhe, as kulture dhe as tradita. Kur do t’ju mbushet mendja ju kosovareve qe te pranoni ate qe jeni ne fakt? Na lini rehat ne punet tona. Ne shqiptaret as qe duam dhe as do te perfaqesohemi si kosovare. Ju perse doni me padurim qe te quheni shqiptar? Nuk e kuptoni ju kosovare qe jemi shume larg, ju dhe ne, nga shvillimi shoqeror?
    Ai qe ka nje mendje te shendeoshe i shikon faktet ashtu siç jane dhe jo me deshire. Historia shkruhet nga faktet dhe jo nga deshirat e dikujt. Ju e quani diktature ate qe kishim dikur, por ju harroni qe ajo “diktature” beri nje shtet qe kishte krijuar respekt ne bote dhe tani me perzierjen e juaj, shqiptaret fuuten tek njerezit me te padobishem. Erdhet ju tek ne dhe nuk erdhem ne tek ju. E kuptoni se ku eshte ndryshimi? Erdhet me ate kulture analfabete qe keni dhe kujtoni se do te na e ndikoni? Ju ngelet po ata njerez te pazhvilluat, sepse ashtu jeni dhe ky ehste ndryshimi i madh ndermjet ne shqiptareve dhe ju kosovareve. Ku eshte pika qe na bashkon ne me ju, sipash jush?
    Harrojeni, nuk jemi as nje komb me ju dhe as qe kemi ndonje pike te berbashket, perveç kufirit tokesor qe na ndan, por nga ana e zhvillimit na ndan nje oqean i tere.
    Tani mbushuni andej nga erdhet dhe mos u ngaterroni ne punet tona. Nuk kemi nevoje ne per mendjen e juaj anadollake!

    1. edi shanc says:

     i sakte kritiku

    2. preshevali says:

     Faktë i dhimbshëm por realitet, dhe ketë e ka arrit ajo që ti nuk e pranon se ishte diktaturë.
     Ajo ju zhveshi nga ndjenja e te qenurit shqiptarë, ju shpërlau trunin me propagandë sllave,
     duke ju krijuar një identitet që aspak nuk ashtë vazhdimësi e shqiptarisë, por më tepër sllavo kumunistë.
     Nuk thuhet kot se atë që ta benë vetja, nuk mund[ ta bejë as armiku më i zi.
     Neve sllavët nuk arritën te na zhveshin nga ideali shqiptarë, sa për informim, Presheva nuk eshtë brenda
     kufive administrativ të Kosovës sikurse edhe Kosova dhe 2/3 e shqiptarëve, jo atyre të Shqipërisë.,
     mirëpo ne në Preshevë ruajtëm të qenurit shqipëtarë dhe ate me gjak të kulluar, nuk e përzim gjakun
     as me të shkaut e as me të turkut, e sa e ke ti gjakun e kulluar e din ti vetë, për atë edhe i urren shqiptarët.

     Shqipërin nuk e betë ju që mbetët brenda kufive administrativ, por kushti i perandoris osmane për krijimin
     e një shteti të vogël me popullat shumicë muslimane, dhe se ajo shumicë ishte Shqipëria e sotme administrative.

     Dinastia e Habsburgëve kishte për qëllim krijimin e një Shqipërie te madhe sa edhe Bullgaria me dalje edhe ne Selanik,
     mirëpo kishin parë se me shqipëtar si puna jote s’bëhet dot shtet dhe kursesi me përmasa të tilla çfarë ata dëshironin,
     dhe ketë pikërishtë si pu jote deshmuatë, me dhurimin e Shën Naumit, pjesë rreth Vermoshit , se fundi marrveshja detare me helaçet,
     diktatori ytë i nderuarë që përpos kundër shqipëtarëve nuk shkrepi as edhe nje kapsollë për shqipëtarë as ata të Çamëris e as atyre të mbetur në Jugosllavi, e treguat gjat shembjes se diktaturës se nuk keni ndjenja shtetnore dhe kombetare e dëshmuat edhe më 1997 ku edhe tanket e shinat e hekurudhës i shitët për skrapë.

     Ti jo që nuk je shqipëtarë i viës por në radhë të parë nuk je njeri.

  5. argenti says:

   Shkruhet te shtena dhe jo e shtena,sepse nuk ishte vetem nje e shtene por disa….hajt tung e mos na hap barkun dhe ti bashke me keto gazetaret e temes

 4. kolonizimi says:

  Ti debil loni apo ramy. Pusht injorant.
  Zezaku u vra ne makine pa asnje aeesye. Polici e ndaloi dhe i kerkoi dokumentat. Ai u zgjat te merrte lwtrat dhe polici e qelloi ne koke. E dashura qe ishte pasagjere i filmoi te gjitha. Ti je nje kafshe apo lloj kafahe qe po jeten ne keto 25 miljon vjetet e fundit ne tokat shqiptarw.
  Nje kafshe qe u bete muslyman te thekur, gjykates plepash, vjedhes pronash, djeges kadastrash, vjedhjen e bregdetit, mafioza drogash. E cte numeroj me pare.
  Rrace me e ndyre se keta zezaket qe permend. Te dale nga shpellat.
  Ndersa ti qe hiqesh si shqiptaew dhe shan kritikun dhe kosovaret jw greku tkfgos. Edhe pse nuk pajtohem me kritikun. Ketu nuk po diskutohet drejtshkrimi por jeta e nje zezaku te pafajshem

  1. Illyrian says:

   E dashura nuk i filmoi të gjitha!
   E dashura filloi të filmonte pasi polici gjuajti.

   Gjithashtu, ajo tha se Philando Castile e informoi policin që kishte armë zjarri në makinë dhe kishte leje, dhe U MUNDUA TË MERRTE PORTOFOLIN!

   NGA CNN: “He let the officer know that he had a firearm and he was reaching for his wallet and the officer just shot him in his arm,” Reynolds said as she broadcast the details of Wednesday’s evening shooting on Facebook.

   Pyetja eshte: pasi informoi policin për praninë e armës, ju kërkua nga polici që të nxirrte lejen?
   Nëse jo, nuk duhej të lëvizte.
   Policët nuk e dinë me ke kanë të bëjnë kur ndalojnë dike, dhe janë nervozë. Bindu policit, mos bej lëvizje të cilat mund të interpretohen si kërcënuese për policin.
   Në rast se nuk ju kujtohet rasti ideal Diallos në New York… policia italiane kërkoi të ndalonte, ai donte të nxirrte portofolin… nga ta dije polici që ti nuk je duke nxjerrë arme?

   Rasti I Alton Sterling:

   http://www.cnn.com/2016/07/06/us/baton-rouge-shooting-alton-sterling/

   Pasi I rezistoi policisë, u qëllua, nga xhepi ishte tij unë nxor një pistoletë. Ndiq linkun nga CNN

   1. Illyrian says:

    Rasti I Diallos në New York…policia i kerkoi…
    Në komentin më sipër është shkruar gabimisht “ideal” dhe “italiane”

 5. enter"" says:

  Kam kohe qe skruaj per degjenerimin e shoqerise amerikane, per menyren e ndyre si funksionojne gjerat ne vendin gjasme me demokratik ne bote. Keto jane shenjat e para te kaosit qe tashme po fillon.

 6. Kosovari says:

  o ti KRITIKU -( kikiriku apo pishpiriku apo si te quajn )
  Ne Kosovaret hoqëm dhe vuam por diçka mësuam,
  e sa per qe bejn ndonje gabim gazetaret mos tjerr lesh shum ok se ai qe punon edhe gabon ,
  sa shkrimin e shkruajn keta eshte gje normale te gabosh ndonje shkronj ,sepse tek e fundit nuk jan duke shkruar libra te ismail kadares,apo ku ta di une naj lektyr te qefit tend qe e han pluhni e nuk e lexon kush,ajt shko flladitu n’pishin ske nevoj te nxesh koken me gazetar qe mundohen edhe ne ket vape te bejn punen e tyre ,shko flladitu klm 😉

  1. Karamahmud Pashe Bushati says:

   Kritiku oshte sorre bythzeze greqe, a more vesh o kosovar?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *