Muç Nano- Lubonjës: Makthet e frustracionet e tua nuk janë halli ynë! Dhe mjaft më me këtë gjuhë mejhanesh!

Sonte në Zululand, Mustafa Nano ka patur një monolog të tijin, me të cilin ka vijuar një polemikë me Fatos Lubonjën. Monologu zgjat afro 15 minuta, dhe në të, Nano e fton Lubonjën t’i lërë insinuatat e shpifjet, dhe ta bëjë polemikën ashtu si duhet, jo në stilin e polemikave të shëmtuara shqiptare.

Mesazhi kryesor i monologut është: “Ti Fatos je në pikën që emocionet e tua personale i shet për interes publik. Makthet e tua i shet për interes kombëtar. Frustracionet e tua na i shet për hallin tonë.” Në fund, Nano i kërkon që të mos polemizojë më me të me gjuhë mejhanesh. Më poshtë po publikojmë një pasazh nga monologu.

“Makthet dhe frustracionet e tua nuk janë halli ynë”

Monologun e plotë mund ta ndiqni në videon më poshtë

REMOTE_ADDR:[]

40 komente në “Muç Nano- Lubonjës: Makthet e frustracionet e tua nuk janë halli ynë! Dhe mjaft më me këtë gjuhë mejhanesh!”

 1. Lennard says:

  Per Reformen eshte i gjithe populli shqiptar.Me ka vajtur mendja tek Revolucioni Francez, Kur priteshin kokat e tradhetareve ne Gijotine.Nje Gijotine meritojne te gjithe zullumqaret qe kundershtojne Reformen per Drejtesi.Respekte Zoti Nano.

  1. Edkari says:

   Mustafa Nano eshte njeri pa personalitet.

  2. vk says:

   Muci……dihet qe Lubonja…..thjesht ka nje xhelozi te brendshme me Edi Ramen………..ska lidhje me interesat e vendit, PS, PD, demokracine e reformen ne drejtesi………….ka thjesht nje urrejtje-dashuri me shokun dhe mikun e tij te vjeter Edi Rama………….. ne kete pike Doktori, ka qene gjithmone i avantazhuar……duke qene 75 vjec……te gjithe analistet ose gazetaret, ngaqe nuk i ka pasur bashkemoshatar, keta te fundit e kane pare si profesorin e tyre, ose si nje me te madh…………….kurse Ramen e kane njohur si bashkemoshatar…….dhe te gjithe ish shoket e tij tani e urrejne……… e ke vene re? por kjo eshte e kuptueshme, xhelozi normale

 2. Llulla says:

  Z. M. Nano,

  Ka shekuj qe Tosat e Shqiperise jane rob te shpif…nje nga ta eshte tos lubi qe e ka hallin te rivarrose Skenderbeun!!!

 3. Valentin says:

  Kjo eshte nje nga menyrat me te shemtuara te perdorimit te hapesires publike.
  Replikes se Lubonjes, se i kane nxjerre fjalet nga konteksti, minimalisht i duhej pergjigjur me argumente po me shkrim.
  Zoti Nano, mos harroni se jeni bere i njohur ne shtypin shqiptar, pikerisht nga “letrat” e hapura qe i shkruaje tek Shekulli, ti Lubonjes, dhe ai ju kthente pergjigje. Ku Lubonja ju jepte ne kete menyre njohjen qe nuk e kishit. Mos u beni mosmirenjohes. Ky vend eshte i mbushur me te tille, dhe elitât tona jane deshperimisht mosmirenjohese. Mos e shtoni dhe ju emrin ne kete liste.

 4. tetanozi says:

  Faleminderit Nano.

 5. arbereshi says:

  Dy koqe ne nje dere, thone kenej nga anet tona.Para pak diteve mbas finales se kampjonatit europian e pashe zoterine Muc ne nje studio per te folur per sportin. Mbas nje komentofilozofie te Mucit tone qe na drejton programe ne televizionet tona te kohes ngela dhe nuk dinja te rreagonja per te matur me mendjen time madhesine e budallallekut “filozofik” ne nje koment futbolli.Thenia ishte kjo ” Sikur nje qenie e mbi natyrshme ta hiqte futbollin qe ai te mos egzistonte me mua ( MUCIT) do ti mungonte shume”. E vetmja gje qe me shkoj nderment direkt dhe e thashe me ze ishte: – Sa gjynaf, por te pakten nuk deklaroj qe do vriste veten-. Por qe do ta ndjente mungesen apo per gjendjen filozofike te trurit te tij as une nuk jam i sigurt sepse Ai (MUCI) duhet te jete gjynaf.

 6. naku says:

  Bravo Mystafa! Njerze si Lubionja,Zheji,Bushati e ca te te njejtes bajge jane ndyresia e vendit. Large tyre.

 7. edd says:

  Nano, je hic, prandaj fletgjithnje gjera qe te tjeret i shmangin si te besdisshme dhe jo te frutshme.
  Temat e tua mbi fene ( te besdisshme sidomos ne nje ambient agnost dhe ateist si Shqiperia , jane varferi intelektuale.
  Ne ameriken e veriut , kur nje diskutim eshte rreth gjerave bosh thuhet: as the religion discution..
  Lubonja ka te drete te revoltohet sepse shprehjet ja nxorre jashte kontekstit( kam lexuar ato qe tha ai dhe ate qe thua ti).
  Dihet se cprodhon nxjerrja jashte kontekstit…demagogji dhe disinformim.
  Ne ka nje tavoline mejhaneje ne tv te e Shqipefise eshte ajo jotja.
  Sa per ty…perdor fjle te huaja …referenca te lexuara diagonal ne fb…autore qe u di titujt dhe ndonje thnie…dhe nderton emisjone per ” te magjepsur” provincialet..
  Rrotullohesh ne fjalet qe thua pa thene asgje, ” revoltohesh ” per te dhene pershtypjen e intelektualit temfrustuar nga ” injoranca ( pjese e te ciles je).
  Per fat te keq , ky lloj ” intelektuali” i tipit “koncert ne vitin 36 ” eshte portreti jot..
  Na lodhet..vertet na lodhet..vertitet ekrani rreth 10 15 fytyrave te vetequajtur analiste …eshte uzurpim..po po uzurpim…
  Interesant eshte mekanizmi i uzurpimit..se mora vesh si funksionoi, si funksionon kush e ndertoi..
  U shohim?! L o l….kjo me kujton gjyshen qe me thosh kur isha femije…haje( dreken) ate ke sot neser pasneser… deri sa t a mbarosh..
  Na lodhet

 8. Diaspora says:

  Te lumte goja mustafa.ma ke heqe nje siklet te madhe qe kisha ne vetevet.ky gjake prishur ka shqetesuar shume njerez me shkrimet e ti.une gazetare nuke jame po jame populle i djaspores dhe krenare qe jame shqipetare.nje gazetare ne qofe se arrine te beje nje botime te rreme.nga ai moment ka mbyllure karrjeren dhe punen e ti profesionale si gazetare.eshte nje pune shume e veshtire dhe kerkone shume dinjitet e pasterti.ky njeri shefe andrra naten dhe i shkruan diten.kshtu sic e ka nise eksperienca ime me thote se shpejte dikujte do ti ngeli ne dore.gjyna ai bi nane qe do te mari ndonje akuze per per rrahje a ku ta di une ne deri ca pike munde te arri sa te cfry nervat pe kte legen .ishalla se ka fate te plaset me mu ne ket jete.minimumi as vete se di sa nerva kame per kte gjake prishur te vendit time se dri ne ca pike do munde te arri. kti tradhtari qe diritura flet dhe kundra nen terezes kundra skendrebeut dhe kundra histoiris shqiptare neper televizione qe ka nje rendesi shume te madhe.me fole neper kafe eshte e falshme se pia ben te veten.edhe ne qofte se nuke pi alkol se nuke e di i lehet muhabete klubi edhe eshte e falshme.po ne tv njeres si ky as telekamerat mos te arri ti shoi me sy ky flliqesire.mendoi qe te shpallet njeri non grata per televizione si njeri genjeshtare dhe te vihet nen akuze pe shpifjet ose te japi prova qe normale dihet se nuke ekzisoin.me ca politike e krahasone ky injorant politiken e amerikes demokratike.apo me llogjiken dhe plitiken e sales e barazuar nese do ta vlersoim me nota e barabarte me brigadieret e koperativave ne komunizem.dhe nji here shu faleminderit mustafa se me intervisten tende mi ke cfryre nervat deri me nje fare pike.inteligjenca jote e pergjigja jote e kti flliqesire .respekte mustafa

 9. Edit says:

  Ti kishte rene shkerdhates o Muc,pse u kurseve.

 10. Lpl. says:

  Hajde komunist poliçani hajde bolshevik i mbrapambetur po qpune ke me Lubonjen ai shpreh mendimin e tije dhe ka preferencat e veta kurse ju e dramatizini ceshtjen dhe se te gjithe duhet te flasin me nje ze te bashkuar rreth Rames i cili munde te kete te drejte por te tjeret skane simpati per te mua me duket ky monolog i tipit te lakejve te diktatoreve qe duan te shtrojne rrugen me propagande siq peri propaganda komuniste deri sa ju mbylli gojen perfundimisht atyre qe kishin tjeter mendim . Per mua eshte i turpshem ky monolog nga ky person i pa afte qe e ben me nje njeri te afte ne puplicistike dhe te denuar ne regjimin e ngritur nga baballaret dhe xhajet e tezet e ketyre .Dhe sulmi i nje ta pa afti kundrejt nje te afti eshte dhenj i keq dhe aq me shume qe e ben ne mbrijtje te qeverise dhe pushtetit shume turp o gazetare i varur per loqesh komunist fanatik .

  1. TP says:

   esht nga tepelëna muci jo nga policani orre malok

 11. igli says:

  Qelbesira te cdo lloji mblidhuni per te mbrojtur Ramen

 12. hajdari says:

  Je i madh muc nano.lubonja eshte plere.si mund te degjosh karagjoslluqet e tij

 13. ylli says:

  Muc Nano kritikon Lubonjen ?!?!?!.O Muci ,je vite drite larg Lubonjes.Nje urrejtes patologjik dhe nje provincial hakmarres nuk mund te kritikoj Lubonjen.Jo se ku i fundit nuk ka gabime por nuk gjendet asnje opinionist gazetar ti beje moral Ljubes.Eshte detyre e gazetarit te jete me opoziten ,uleriste Muci ne kohen e opozites Rama.Po sot ?!?!? Nje klloun fytyrkuq i oborrit Rama.Te vjen per te vjell kur ben kur ben “kritikun” e qeverise Rama ne nje 20 sekondesh e pastaj leshohet si hiene skrapari mbi opoziten e Bashes.O Zot ,cfare burrash !!!!!.

 14. S says:

  Te lumte mire ja ke kenduar…

 15. gero says:

  Mustafai kokaine e gjalle .

 16. NIKO RAPO says:

  JU NDOQEM NGA MATANE ATLLANTIKUT.ISHE TAMAM VETVEHTJA, POR NJE GJE MENDOJ TE THEM.LUBONJA KA MBARUAR ME GJITHESEJ.EDHE TRUTE I JANE VYSHKUR.LERE NE UDHEN E VET.AI ECEN NE TOKEN E DJEGUR.DHE NESE VAZHDON ME TE FLASE JEPI GODITJEN E FUNDIT.VLERSIM MAKSIMAL PER RUBRIKEN TENDE.JU NDJEK GJITHMONE.

 17. iliri says:

  Bravo Muçi, më ke pëlqyer jasht mase me Mavrajn dhe, briliante kjo me bythq…. e burgjeve, me legenin e Saliut, me nji nga njerzit më pa moral dhe fytyrë të mediave Shqiptare.

 18. Gjergji says:

  I madh Muci. Si gjithnje..ec perpara..
  Kurr nuk me ka pelqyer lubja eshte tmeresisht reaksionar ne mendime. Nje percares i ndyre..

 19. funerali says:

  mire ja bere ckerdhates, nuk ka respekt per asnje pervec vehtes dhe berishes.
  me kujtohet lubi ne nje emisjon ka thene fjale per fjale:
  megjithe gabimet qe mund te kete bere, e them I bindur qe berisha eshte nje patriot I vertete.
  vetem dy lloj njerezish mund ti thone keto fjale. nje idjot ose nje I shitur.

 20. SS says:

  E po shyqyr qe i dilet zot ketij vendi hapur kunder tradhetise se tipit Lubonja apo Blushi e Njgjela ,Stefani e spurdhjake te tjere qe i lane Shqiptaret ne mizerjen e humbjeve shekullore! Faleminderit z.Nano,megjithse pak me vonese!

 21. Kola says:

  Bravo Muc Nano. Me keta plehra qe na enden neper kembe, duhet ndare mendja.

 22. adem maha says:

  Reforma ne drejresi dhe ligjet kostitucionale qe jane per tu ndryshuar jane pas 103 vjetesh nje mundesi e dyte per tu rreshtuar ne perendim e jo me ne lindje. Sot na ofrohet Princ Vidizmi pa princ Vidin fizikisht. Shpresojme qe mos mbetemi ne kapercyell si keta 500 vjetet e fundit. Cohuni Shqiptar prej gjumit cohuni………

 23. ardian says:

  z.Nano, ju , nepermjet sherbimit tuaj, (qasjes ndaj pseudointelektualesh, sharlatanesh), gjoja nen emrin e perfaqesuesve te shoqerise civile, qartesoni sado pak, se cfare vemjesh ka prodhuar shoqeria shqiptare, por me duhet t’ju terheq vemendjen per nje gje fare te vogel.
  Nje shprehje e hershme kineze thote : “edhe m..in, po e permende, mos kujto se e ke share, perkundrazi, e ke lavderuar”. Keshtu qe, lere ate hale’ ne vendin e tij, se ashtu eshte mesuar ai, te qelbet me eren e vet.

 24. Renaldo Bregu says:

  Shume bukur Muc!

  Sepse Tosi vertet i ben art Demarkacionit Politiko Shoqeror, por ky Demarkacioni i Tij po kthehet ne nje destruktivitet te demshem per ata qe e degjojne (shoqerine) dhe qe instiktivisht arrijne t’a filtrojne ne krahun mbeshtetes ndaj Lubonjes, por qe nuk qendron.

  Tosi me shume duket sikur po shet imazhin e Tij dhunshem, ne vend qe te bej nje analize te ftohte, te qarte dhe racionale per ato qe thote ne interes te vetes ne rradhe te pare, pastaj te shoqerise . . . .

  Tosi, ka qene Demarkacion-ist i perlyer ne publik, por “Makthet dhe Frustacionet e Tij nuk jane halli yne”, besoj se eshte perkufizimi i gjetur qe i ve qylafin Fatos Lubonjes.

 25. Tr says:

  Revolucion kunder berishjaneve. .fuck

 26. mengegjati says:

  bravo muc bravo, ka nevoje ai cmenduraku per kete qe i bere. vec nje gje, estetike, vish kemishe qe te seriozosh edhe me shume ato qe thua, se me menge te shkurtera edhe fjale perendie te nxjerresh nga goja nuk kane value, miqesisht

 27. Xen deledashi says:

  Pse i kushtoni kaq shume vemendje ketij miu burgjesh ?

 28. Avni says:

  Drejte e ne balle bravo muc

 29. angelo says:

  … ky eshte ai Muç Nano qe tha dikur : te behemi 1 milion qelbesira e te permbysim qeverine e Berishes ???!!! nuk ma don mendja qe edhe keta qe e lavderojne nuk bejne pjese tek ai milionshi i qelbesirave

 30. Ali Pasha says:

  Ky (Mustafa) eshte i vetmi njeri ku emri i Sali Berishes i eshte kthyer ne obsession. Nuk e kam besuar, por ky eshte vertete i semure.

 31. alban imp says:

  vazhdon teatri shpifur kujt i ngelet K mac ne dore, kto jane momente te rralla ne politiken e bandave partiake ku kryehajdutet sdine me si te aktrojne. Me i zgjuari eshte ai qe pranon i pari fajin se ka lehtesime. ceshtje te tilla qe me ne fund i sherbejne popullit si reforma ne drejtesi i nxjerrin bythjashte hajdutet.
  Paftyresia e tyre barazohet vetem me impotencen popullore per te ndikuar dhe marre ne dore fatin e saj.
  Referendumi eshte leva e fundit e dajakut popullor. Nuk doni ju, ska problem se e vendosim vete. Presidenti, gjyqtaret, kryeprokuroret, kryetatimori e kryedoganieri, kryetari sh. informativ me referendum. Ti pergjigjen vetem popullit, jo te dridhen para politikaneve. Vetem atehere do kishim nje shtete te forte e tepavarur.
  Per mua shteti eshte i superkapur. Imagjino lejojme deputetet ti kene ne dor tre kryetare partish. Po kush paguan 500 mije euro per tu ber deputet. Ose ai qe duhet te mbroje 100 fishin ose ai qe i investon per 100 fishin. E nga do dalin kto para, nga rrogat ????? Tenderat dhe blerjet ska se ku. Pse vazhdon ne shqiperi mungesa e transparences. Se si ha trapi fare politikanit, opo nxirrri video e fatura e ca te duash, kush do e gjykoje, gjykatesi qe ka paguar 300 mij euro per vendin e punes, prokurori qe e ka ven si xhol vete aty apo kush.
  Reforma ne drejtesi eshte nje hap i madh drejt shtetit te pavarur. Do i hiqen thonjte nga fyti per here te pare. Reaksionet do jene zinxhir keni per te pare.
  E keni vene re se sa here eshte dicka kunder interesave te popullit dhe shtetit, politikanet bien menjehere dakort, si qente fillojne lepijne bythen e njeri tjetrit, dhe sa eshte dicka ne interesin tone ka show e zvarritje dhe ne fund dhe puc.
  Eshte indiferenca jone qe skmi rruget shkollet e spitalet qe duhen skemi parqet si i ka bota e zhvilluar, kemi ate turizem te dhimbshem, fatura te fryra papunesi dhe rroga qesharake. Jane te gjitha nga apatia jon sociale indiferenca skandaloze.
  Un se di pse jemi aq me fat sa i eshte kundervene USA DHE EU hajduteve shushunjave tona kunder.. ekuptoni qe te ishte per ne do ishim 97 akoma.
  Shifeni se me sa zor permbahet ambasadori LU qe mos ti shaj nga robt te tere. Ka kapercyer cdo maniere diplomatike po i plas zemra se si spo reagojme ne se ata te tre i njeh mire.
  Falenderoj me shpirt amnasadorin LU dhe perfaqesuesit e EU po me shpirt po them. Jemi me kaq fat FLM, Shpetojeni kete popull se eshte gjynah. FLM

 32. niku says:

  Bravo Muci.Je i pavarur.Mir ja ke kthy reston ati zhgaravines.

 33. Belgu says:

  Te them te drejten , kete Mustafain ( me siguri qe dihet fshatar i rritur shume keq ) e kam degjuar disa here dhe mu ka dukur sikur do identitet intelektuali me cdo kusht sepse
  1- Ka harru pantallonat( qillota) e shajakut ne fshat
  2- Nuk di te eci mire ne bulevard ( thyen gjunjet kur ecen)
  3-ka ardhur be Tirane ne vitin 91( mbas krijimit te Pd)
  4- paguan shume leke per t’ ju ngjit ndonji gazetari sportiv(ndeshjen e pare ne stadim e ka pare shum i madh ne moshe sepse nuk i njef tribunat 30, 20, dhe 10 lekeshe si thoshim dikur)

 34. Carli says:

  Gjithsesi nje beteje e bukur, pas gjithe atyre debateve televizive te cilave u vjen era fjalomoni, mes Analistit Nano i cili mundohet te mbetet racional dhe korrekt argumentit te bisedes dhe Opinionistit Lubonja, i plot me ngarkesa traumatike nga e shkuara e tij ne burgjet imorale te terrorit te kuq, i cili pa dashur del nga tema dhe dyshon cdokend te jashteligjshem pa patur guxim te pranoje qe komunizmi qe i tille, jeta e tij dikur genjyer pas bandes komuniste qe e tille, dhe kafshon Ramen nje ‘komunist'(bandit) te hapur jashte klimes qe mund ta mbeshteste direkt dhe ti tregonte perseri vendin Lubonjes.

 35. Loreta says:

  Sakt. Bravo Muci

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *