Kathimerini: Bisedimet Shqipëri-Greqi drejt fundosjes

rama ciprasUdhërrëfyesi i rënë dakord qershorin e kaluar mes Shqipërisë dhe Greqisë, për të përmirësuar lidhjet dypalëshe duket drejt fundosjes, sipas burimeve diplomatike në Athinë, të cilat paralajmërojnë se nëse bisedimet nuk nisin në mënyrë të shpejtë, plani mund të shpërbëhet.

Gazeta greke ‘Kathimerini’ shkruan se çështjet kryesore ku ndahen dy vendet përfshijnë trajtimin e pakicës etnike greke në Shqipëri, një mosmarrëveshje të pazgjidhur për kufirin detar dhe kërkesën e Tiranës për kompensimin për anëtarët e komunitetit çam, që u dëbuan nga Greqia në Luftën e Dytë Botërore. Greqia ka hedhur poshtë prej kohësh kërkesën, duke pretenduar se çamët që jetojnë në vend ishin bashkëpunëtorë të nazistëve.

Burime diplomatike ia atribuojnë ngecjen në bisedime, problemeve në frontin e brendshëm një pjesë, por kryesisht tek retorika nacionaliste që buron nga qeveria e Edi Ramës në Tiranë, e cila ka krijuar tensione të freskëta si me Greqinë dhe Serbinë, raporton BW.

Mosmarrëveshjet kanë lindur edhe me Turqinë, mbi kërkesën e saj për mbylljen e shkollave myslimane të lidhura me klerikun turk Fethullah Gulen, i cili sipas Ankarasë qëndron pas përpjekjes për grusht shteti të dështuar në korrik.

Autoritetet në Greqi janë të shqetësuara se bashkëpunimi i Ramës me çamët do të pengojë përpjekjet e normalizimit, sidomos duke pasur parasysh faktin se Shqipëria do të mbajë zgjedhjet e përgjithshme verën e ardhshme.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Kathimerini: Bisedimet Shqipëri-Greqi drejt fundosjes”

 1. Dielli says:

  Greqia me Parti NAZISTE ne Parlament jepka mend haha

  1. tfgs1 says:

   jane te lutur gjithe plehrat turkoshake te kalojne nga lavazho,pasi u qelb site ere turku……………….

  2. Qazim Mulleti says:

   Greqia sillet me Shqiperine ne kete enyre se e di qe ne Shqiperi nuk ka shtet por vetem bandite dhe bagetia qe ushqehet me bar me qetesi dhe dashuri, dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete inatin e ka jo me Banditet e Shqiperise por me Greqine qe ne fund te fundit lufton per interesa kombetare.E ku ishit ju patriotet e le… shit kur pa ju dridhur syri SALEHU JUAJ DHE lULBASHA JUAJ i shiten detin Greqise se Janulles duke kryer krim dhe tradheti antikombetare.
   Pse nuk e hapet gojen dhe te varrosnit tradhetaret e kombit? Pse i mbroni akoma si idhuj dhe heronj, SALEH bERISHEN DHE lULZIM bISHEN, APO JANE tURQ mYSLO SI DHE JU?


   E dini ckeni ju, i kerkoni ndihme babait shpirteror Edroganit se ai ju do shume, me shume se e doni ju, te shitur dhe shqipfoles .


   Kur Greqia peshkon ne ujrat tona, kur derdh plehra ne ujrat tona, kur fik kompjutrat ne Kakavije, kur i vdes shqiptaret ne burgje duke i “hedhur nga kati i dyte”, kur Camet njihen akoma si bashkepunues me nazistet gjermane, kur ne parada ushtria Greke therret “vdekje albanistanasve..etj etj…kujt duhet tja tregoni ate urrejtje shtazarake, Greqise apo Edscobar SALEHKOKELOPEluluBashes.

 2. tfgs1 says:

  asnje symfonia me tourkoalvanous,tsamides,gylenista,doganista,beqirista,jihadista,mujahedina etj kesisoi rrace bastardesh arabe……………………..

  1. sokol says:

   Gamiete Eladha kathe mera re pusti

  2. Ermir says:

   O tfgs qe do te thote tu q……te farefisi i gopit te sateme ka rrace me te ndyre dhe bastarde se ju pseudogreket….

 3. Thoma Dhima Gojor-aqis says:

  Shqiptaret ane e mbane, kudo qe ndodhen, duhet te bojkotojne prodhimet dhe sherbimet Greke.

 4. durrana says:

  Më vjen keq për gruan tënde tfgs1 (nëse je burrë) , duke pasur gjith këtë mllef dhe duke ndenjur gjith kohës duke shkruar këtu, e ke lënë shumë pasdore dhe atherë e gjora do “vetshërbehet” ose do ta “shërbejnë” shoqëria.

 5. england says:

  Keta greket pervec se ne krize te thelle ekonomike,shpirterore,dhe fizike jane shume qesharake me ato qe pretendojne!
  Po pse mos i duhet Rames te marre leje nga Athina zyrtare se me ke do beje,dhe me ke nuk do beje koalicion!Cfare i duhet jevgjiteve gjitone se si formohet qeveria ne Tirane,kur ndonjehere ka ndodhur qe qeveria e Tiranes te perzihet ne marrveshjet brenda perbrenda partive greke,ne parlamentin shqiptar ka disa parti midis te tjerash dhe ajo Came ku ka njerez normal brenda vetes,nderkohe qe ne parlamentin e gabeleve eshte nje parti naziste qe ka perkrahje masive ne ate vend,dhe kjo ndodh sepse ai vend sic e thashe me lart eshte ne krize te madhe financiare,parash por dhe mendimesh dhe ideshe,e si mund te presesh qe keta qe nuk kane vete,te perpiqen te japin mendime ty.

 6. tfgs1 says:

  tsamides ”normale” brenda partise ton tsamidon………….!!!!??? o Zot,cpo na shohen site……………..!!!!

 7. millosh kopiliqi says:

  kerkojme zyrtarizimine e gjuhes shqipe dhe identitetit arvanit ne greqi

 8. Asnje marrveshje me jevgjitet parazite dhe mashtrues nga Ponti si dhe arvanitet e pabese keto turma llumi pa u rene dakort per Ceshtjen Came qe ato te kthehen ne tokat e stergjysherve te vet ne ato toka ku sot jane ulur kembkryq jevgjitet kolon te Azise se Vogel ky duhet te jete kushti shqiptare perndryshr ne te semes me llumin Ponto-jevgjito-arvanit

 9. Pellazgos says:

  Te jene kaq te trashe keta te ashtuquajture Shqipetare qe ne 1912ten?
  Ore do na shpjegoni kush ishte Ilyrios, ke kishte baba, ishte dobic, fliste latinisht sic flasin keta me identitet Osmane?
  Ne qofte se ju nuk kini dinjitet, nder, bese kur I thoni turkut vella, te tjerat jane po….dh me rigon.
  Njerez qe kane si flamur Greke te Bizantit dje bejne duvane e turkut.
  Po pse mefe te mjere genjeni ceten, dalloheni dhe ureheni nga e gjithe bota.
  Si tha presidenti I Frances para kater muajsh qe identiteti jone eshte me preardhje te Civilizimit Greke.
  U ben ketacme bisht qe te perdhunuar per 500 vjet nuk kini as gjak, as kujtese, as nder.

 10. Tahir Gashi says:

  Vetem sal Berisha na rregullon nave me gerqine e serbijen! Qysh se kane ardh shqiptaret ne pushtet jena prish me miqte tane! Ene tallava nuk po jep ma televizori! Vec sale Berisha na I hap punet nave! Po deti cna duhet ! Na dhi kena rujt gjithe jeten?! Ky Rama ene peshkatar don me na ba! Kukuku!

 11. astrit ruci says:

  Ore. Tfgs1 ore. Idiot ore injorant. Ore. Funderrine. Ta nisa keshtu qe te me kuptosh se dua te dale ketu pse rri ne shqiperi kur nuk te pelqejne as vendi dhe as njerezit shqiptare. Se ti vetem shqiptare nuk je dhe ne qofte se je atehere me bindje theme se edhe. Natyra paska gabuar me ty. Shko ne greqi the te perfundosh ne koshat e plerave. Se shqiptaret kudo qe jane jane te zote te punes nuk flasin shume si ti kaq si fillim per ty or zero me bisht te fala nga une tropojani kthe pergjigje sic i ka hije burrit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *