Gjenerali amerikan: Lufta me Rusinë e garantuar! Do jetë e shpejtë dhe shkatërrimtare

gjeneraliNjë gjeneral amerikan ka deklaruar se lufta mes SHBA-së dhe Rusisë është e “garantuar”.

Duke folur në një takim të Shoqatës së Ushtrisë në Uashington, gjenerali Mark A.Milley deklaroi se “lufta me Rusinë është thuajse e garantuar”.

“Do të jetë një luftë që nuk është parë deri më sot. Do jetë e shpejtë deh shkatërrimtare”, tha gjenerali.

Komenti i tij vjen pas një lajmi të pakonfirmuar, sikur Rusia po bën teste ndaj sulmeve të mundshme bërthamore.

Mediat amerikane shkruajnë se 40 milionë njerëz po marrin pjesë në këtë stërvitje masive që kanë nisur në 4 tetor dhe përfundon nesër.

“Ne jemi gati për luftë dhe po sfidohemi, ndaj mendoj se lufta është shumë afër”, tha gjenerali Milley.

Gjeneral Milley është gjeneral me 4 yje dhe Shefi i Stafit i ushtrisë amerikane.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Gjenerali amerikan: Lufta me Rusinë e garantuar! Do jetë e shpejtë dhe shkatërrimtare”

 1. enter"" says:

  Shko ore koqe, ik mbyt veten

 2. kuq e zi says:

  gjer sa te jete kolonel janulla ju amerikanet skini ku fshihni
  apo nuk i shikoni qe jane gjithmone ne balle te komenteve ????

  1. enter"" says:

   Pershendetje kuqalafshe
   Civilizohu kuqalafshe
   Lexo kuqalafshe
   Iluminohu kuqalafshe

 3. majmuni says:

  do fitojn dobicat kinez sepse kur du zihen perfito I treti.

 4. Mario says:

  Avash-avash , yyy lalo,provoje po deshe.

 5. Lpl. says:

  Amerikanet jane te pa bese dhe inatqore kafsherore ato edhe kishin dashur te na hidhshin bombet atomike , shkaterruan lindjen e mesme per inate , kane kohe qe i jane versulur Rusise qe se kane kerkuar vendosjen e sistemit antirakete .Ne njeren ane bej marrveshje kurse ne krahun tjeter vepruan ne fshehtesi per te realizuar synimet e dominimit global , te gjithe me Rusine e paten historikusht te dyja luftrat jane filluar me mposhtur Rusine bile edhe Bonaparti te gjithe humben dhe Amerikanet duan te qojne nderin e te pareve ne vend .Nuk jam komunist pir Amerikanet nuk me kane pelqyer kurre dhe as sot qe kane dale hapur se eshte shteti me barbare i globit me Antikrisht dhe demokracine e kane fallco vrasin njerezit rrugeve kjo vetem ne filipine ndoll njerz qe jane te kenaqur vetem se ngopin bargun dhe ju pelqen me qene skllav , kane heke skllaverine e zezakeve dhe kane bere skllav gjithe boten vetem per te mbushur barkun .Fillone mor kara luften se ju mbi luften e keni egzistencen tuaj te gjitha luftrat i kane humbur ne vietnam ne lindjen e mesmse vetem se bejne shkaterrime .

  1. Saliu says:

   Lpl,qenke malok…

  2. Tony says:

   Sikur te mos ishte amerika ti nuk do ekzistoje o kafshe e mesjetes

 6. F.K says:

  Kolonelit i paska ikur rradakja,,,,që kur keshtu niset lufta me nje shtet qe ka bombe bërthamore?.Hiqjani drogen qe merr ky panxhar me uniformë ,dhe dikush ti shpjegoje qe nga një lufte ruso-amerikane gjysma a globit kthehet në mesjete,perfshi ketu edhe shtetin ku rri koloneli

  1. TON PESHKU says:

   Ca the ti shoku gjysma Globit ?!!!!!!!!!!!!!
   E ke gabim, i gjithe GLOBI iken per lesh. Per mendimin tim me te fituar do dalin atyre qe u bie ne koke direkt, se ata qe mund te mbesin per ca kohe do zvarriten si zombi deri sa te vdesin nga efektet e shperthimeve BerthaAMORE……
   Don Zoti dhe nuk CMENDEN, se nuk mbetet me per asnji asnji gje…….

 7. gjergji says:

  another fucking idiot.. … there will be no winners.. idiot..

 8. Pellazgos says:

  Shtete si Amerika,vetem se ka parane dhe nuk eshte nje shtet me i forte se ai,se ndryshe do kapitullonte.
  E kuptojne keta legena qe ne Irak lufte civile njeri me tjetrin,ne Libi po ashtu,vune disa afrikane dhe gjoja skishin te drejta dhe e shikoni,po ashtu,ne Siri,u dhane arme “clirimtareve”te heqin qeverine e Asadit se eshte me Rusin,kurse Mubarakun qe e kishin te tyre plot 43 vjet dhe asgje.Kur zezaket skishin te drejta ne vitet 60te Amerika “demokrstike”u kerkonte llogari te tjereve.
  Sepse duan shtete si Hani i Stavros qe ta kene tr lehte ti fusin ne lufte me njeri tjetrin dhe keto ne emer te Lirise dhe Demokracise
  Maheni mend cu be kur erdhi Italia per interesat e saj,ja qiu nenen Greku sa erdhi Gjermani dhe shkaterroj dynjane.
  Pastaj thoni pse ikim,ska teknologji,dka pune.Po kur i do te keqrn gjitonit atehere ku do perplasesh?

 9. Natalia says:

  Vetem lufte reale me keto shtete nuk mund te kete sepse te dy vendet disponojne arme te zhdukjes ne mase plus edhe arme qe nuk i kane reklamuar akoma .Putin madje para ca kohesh deklaroj se po te cenohet rusia e kthen boten ne pluhur radioaktiv dhe llogariti se sa humbin jeten diten e pare sa diten e dyte dhe se ne diten e katert nuk do kete me jete mbi toke,por ky gjenerali i madh do kete qene jerm…

 10. Mentari says:

  Amerika e perundon rusine ne vetem 45 minuta.E ka rrethuar Kafsherine Ruse nga te gjitha drejtimet,nga Japonia,Afganistani,Bahrein,Anglia,Turqia,Norvegjia etj. e ka perqendruar flloten e tyre nen uje dhe mbi uje me raketa atomike precise,dhe ka nje seri mbrojtje ajrore anti- rakete ne te gjitha rejtimet.Ka gjithashtu Radaret mbytes kunder Ajroplaneve dhe Sateliteve Ruse etj.Mos I qani hallin e Amerikes se ajo eshte 50 vjet perpara Rusit ne armatim,teknollogji dhe inteligjence,Ata qe kerkojne te shajne Ameriken dhe jane ne mbrojtje te rusise ata jane antishqiptare dhe krimba bythe, nje kope injorantesh dhe idiotesh me culture primitive Sllave.

  1. Crusader says:

   Kurse ti je kolon Turk qe te la pas baba Sulltani, kur ngriti plackat nga Ballkani. Mesove Shqipen dhe mburresh me shkaben dykrenore te Bizantit. Jeni specie te vecanta ju, qe evoluat as mish dhe as peshk ne token e Arbrit. Deri dije i beje hosana Turqise, pastaj ja lepije Bashkimit Sovjetik, kurse sot ja merr ne goje Amerikes. Neser kushedi se cfare.

   1. undefined says:

    Ti “autokton ” hahahaha ti je nje rasat b…q… ku te paret e tu dikur ju turren keryre aneve per nje kothere buke dhe e shitnin b…ku te mundeshin si puna jote sot per 300 euro si kurve tretusresh shkon ne gjak e gen ajo pune si dikur edhe sot dhe tani na ben “autoktonin” nje zagare si ty ik ore b…q…futi nje pjate supe ne Kishen e Janelles se aq vlere kane bajga si puna jote more vesh mora thuaj qen zgjebs ju jeni te duruar ne kete toke shqiptare por JO TE DESHITUAR

 11. Gasper says:

  Simply a Psycopath. Te imagjinosh qe keta njerez te semure, mund te kene ne dore kodet e Armeve Berthamore dhe japin urdhera ne kohe lufte, eshte dicka me te vertete e frikshme te imagjinosh se kush e qeveris kete bote.

 12. Une... ti... ne te gjithe... says:

  Pranvera arabe pati dy qellime qe duhej te arriheshin me cdo kusht ne stilin “fitore-a-vdekje”.

  Qellimi i pare ishte parandalimi i bashkimit afrikan te cilin po e financonte me para reale Kadafi. Ky bashkim nuk mund te ndodhe kurre per aq sa afrika duhet te qendroje si mall pa zot ku firmat amerikane dhe evropiane bejne cte duan dhe marin cte duan. Parandalimi i nje bashkimi efikas afrikan u arrit pothuaj 100% me vrasjen e kadafit dhe shkaterrimin e libise. Bashkimi afrikan ka mare fund si ide dhe amerika e evropa nuk kane nevoje te negociojne me njeri per pasurite natyrore afrikane, mjaftone te kene nje kasap ne krye te cdo vendi afrikane (si sali berishen ne shqiperi) dhe cdo gje eshte e tyre.

  Qellimi i dyte ishte efekti domino ku qeverrit njera pas tjetres do rrezoheshin dhe ne fund te zinxhirit edhe asi spathi qe eshte irani, vendi i 4 ne bote per nga rezervat e naftes. Kaq i domosdoshem eshte ky perfundim me iranin sa ai ja vlente rriskun e nje akrobacie revolucionare edhe ne egjipt. Vec se deri tani jane realizuar thjeshte frikat vertetuar pesimiat pasi rrezimi i ranit nuk mund te kryhet pa u shkullur nga themelet shteti sirian, te dy vendet kane bere pakt per mbrojtje te perbashket dhe regjimi iranjan pa nderhyrje nga jashte nuk levizet kollaj – nje thurje irak-siri do te ishin kundrapesha e nevojshme ndaj iranit. Rrezimi i sirise dhe iranit dhe instalimi ne keto vende i qeverrive te modelit kukull-WEST do i garantonte amerikes dominim te plote te te gjithe hapsires euro-aziatike dhe me kete edhe celsat e te gjithe naftes se lindjes se mesme nga irani ne egjipt (prvec pjeve te sudanit afriken e ka te gjithe ne dore me gjithe nafte), dhe gazit te kaspikut. Pra nuk i thone pak, behet fjale per nje bote te tere.

  Siria eshte pra dominoja e fundit perpara iranit dhe vendi i pafat ku po perplasen superfuqite e cmendura: rusi-kine nga nje ane dhe amerika me aleatet e saj te vegjel ne anen tjeter.

  Pozicionimi i sirise si mburoje ndaj iranit e ka bere vendin nje fushe gjaku ku amerika dhe rusia i kercenojne dhembet njera tjetres mbas perdeve diplomatike dhe ne terren kane futur nje tyrli forcash qe i perdorin si mish per topa. Por kaq e rendesishme eshte kjo lufte, pavaresisht se ne po mesohemi te jetojme me pamjet dhe tmerret qe ajo prodhon co jave e cdo dite, saqe ne fillim te pranveres arabe kryeministri rus paralajmeroi ne menyre fare direkte dhe te hapur se nese vazhdojme te futemi me ushtri ne vende te vogla (si kemi bere ne afganistan dhe irak) atehere nuk ka dyshim qe ne rruge e siper do te kemi perplasje berthamore.

  Me putinin si nje megalomanjak te pa terheqshem dhe te pakompromentueshem ne maj te nje arsenali berthamor, amerika vendosi te mos perveshi menget per tu futur ne siri por thjesht te perdori te lajthiturit e sisi-it qe ti futeshin asadit si krimb nga brenda, por me pak rezultat. Nga ana tjeter te vetedijshem qe rusia mbahet ne kembe nga shitja e energjise, ulja artificiale ne maksimum e cmimit te energjise ne tregjet globale ku rusia shet eshte nje tjeter lev qe nuk po jep shume rezultat, edhe kur eshte e shoqeruar me sanksione per krimene dhe ukrainen.

  Pra gjendja po arrin nje pike kritike ku te gjitha dozat e buta nuk po japin efekt. Me kalimin e kohes dhe shfrytezimit te cdo mundesie per ta fituar sirine nga amerikanet dhe bllokimit te kanaleve te komunikimit midis tyre dhe ruseve situata po perfundon ne nje fushbeteje te tipit wilde-wets ku kaubojsat amerikan dhe ruse ne duelin e tyre mbajne ne dore butona te armeve berthamore ne vend te kobureve me plumba. Nese qeverrija siriane vazhdon te mbijetoje atehere eshte nje ceshtje momenti se kush nga kaubojsat do ia plasi i pari tjetrit me shperthime atomike.

  Asnjera pale nuk mund ta pranoje terheqjen per te kaluar ne izolim nga ku te beje sehir tjetren duke ngrene energjine e kaspikut dhe te lindjes se mesme.

  Pra cfare thote gjenerali nuk eshte pa esence

 13. Bledi says:

  CUDI E MADHE ME KOMENTET.URDHRI PER LUGTE BERTHAMORE NUK DEL NGA KOKA E 1 NJERIU QOFTE PUTINI APO OBAMA.KU ISHIN KETA KUR BOTA ESHTE QEVERISUR ME SHEKUJ TE TERE.LUFTA FILLON DHE MBARON KUR E VENDOSIN FAMILJET ARISTOKRATE QE KOMANDOJNE BOTEN.DJE KANE QENE FEUDALE SOT JANE KAPITALISTA.KANE ZGJIDHUR SKEMAT KETU E 200V JET NE TE ARDHMEN.NJOFIN QIELLIN REZERVAT E TOKES DHE TREMBEN NGAD KOMETA DHE METEORI SE PUTIN-OBAMA JANE KUKLLA EDHE PO I MORRI KOKA ERE I PRITET QARKU ATOMIKEVE.DEKLARATA TE TILLA BEHEN ME QELLIM .SHMANGET VEMENDJA NGA TE VERTETAT QE POPULLI TE MERRET ME LLAFE SIC PO MERREMI NE TASHTI .KOT DISKUTOJME .TE PASURIT E KANE ZANAT T JA FUSIN FUKARENJVE DHE SIC CDO ZANAT J’A TRADHEGOJNE FEMIVE.EDHE MBAS VDEKJES TE PUTINIT DOVAZHDOJE E FUTMJA POPULLIT.

 14. pitaku says:

  Eh mo idioter antiamerikan. Kur do kuptoni qe sot e kesaj dite, flasim shqip vetem prej Amerikes?

  1. Crusader says:

   Shqipja ka ekzistuar para se Amerika te ishte ne bolet e Kolombit dhe do te ekzistoje edhe kur Amerika te jete fshire nga faqja e dheut, or taj. Per Turkoshaket qe e ndjejne veten te huaj ne Ballkan, eshte normale qe te ndihen te kercenuar dhe kerkojne qe ti sh….rdheje Amerika ashtu si i ka bere c’do pushtues neper shekuj, por autoktoneve nuk ju plas shume nese rrojne apo kane vdekur perandorite, sepse ata ndihen ne vendin dhe token e tyre, pavaresisht derrave qe hyjne e dalin ne nje vath fatkeqesisht pa zot, si Shqiperia pas luftrave Ballkanike.

  2. Donaldi says:

   ca muti ke shqiptare ti o pro ameriqon? gjuha u be pis me fjale te huaja, nderin. moralin. parimet. kulturen po i merr nga perndimi
   ca te ben ty shqipta!!!!

 15. Mersin says:

  Do te jete gjeneral ne pension, jo fizikisht, por nga mendja

 16. Sa legena jeni ju gazetaret qe beni komente te tema, se vete ju i beni. Talleni nga zyra ne zyre. Ne cdo koment tuajin shoh teksa del nga pak antiamerikanizmi juaj i yshqyer thelle nga gjysherit dhe prinderit tuaj komunist apo sigurimsa. Sherbetoret me te ndyre te sistemit te kaluar. Ju imagjinoj teksa nenqeshni duke shpresuar per nje fitore te rusise si ne kohen e stalinit. Ju imagjinoj te veshur me kemisha dhe poshte nje kanatiere me fytyren e che guevares. Jeni komplet te pa shprese. Nje brez i degjeneruar nga gjyerit tuaj e deri tek femijet tuaj. Jeni po ata qe keni spihunuar njeri-tjetrin per 50 vjet dhe edhe sot e keni ves te spihunoni shokun tek Mero. Deri aty arrin barbarizmi juaj sa nga inati i dhjetorit 90 anatemoni cdo gege vetem se flet me dialektin e Saliut. Jeni derra qe nuk behni kurre njerez. Shyqyr qe u shtypin dhe u mbajne me 200 mije leksha ne muaj se aq meritoni. E doni klasen punetore, ashtu mbeteshi tere jeten. Me 200 mije leksha dhe me vonesa nga paga ne page madje. U pafsha gjithmone me duhan te dredhur e me rroba te grisura se ju nuk mundeni ndryshej te ushfaqni ligesine tuaj pa keto element. Ju jeni minj qe fshiheni pas skrivanise dhe orgazmen metale me te madhe e keni kur shani dike apo kur me stil nxirrni te nderuar enver hoxhen dhe sistemin e tije. Sinqerisht u mora gjate me ju. Kaq kisha. Keni vetem nje menyre per te me kundershtuar dhe kjo eshte duke e publikuar komentin tim dhe duke shfryre vrer kundra meje.

 17. UNASALIU says:

  Sala; QEVERIA TE PASTROJ URGJENTISHT BUNKERARTIN !

 18. mali says:

  mos ki merak imperializem amerikan se nuk te pjerdh njeri fare kot shef endra se do te komentojne. Po tet eme kush e ka shk…. dhe nga ke dale ti qe je ndryshe nga shqiptaret e tjere pusht dhe krimb gjirizesh

  1. reiz says:

   O Mal qe s je as krrimb
   Ketu shikoj vetem RUS sigurisht jeni rasati i ruseve qe qeverisen per 20 vjet me enver kurve bythqirin
   Kjo eshte gazeta e Mero Gelbazes dhe rreth gelbazes rrine vetem insekte te ndyra si ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *