A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit?

isa boletiniAi njihej si “gjenerali me qeleshe të bardhë”.

Nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante një kobure të fshehur kudo që shkonte.

Ishte njeriu i fortë i Ismail Qemalit dhe organizoi forcat e armatosura për mbrojtjen e Qeverisë së Përkohshme të Vlorës.

Tregohet se kur Ismail Qemali i ofroi një post ministri, ai ìa ktheu “Jo Ismail, se duhen njerëz të shkolluar” dhe i rekomandoi  M.Derallën.

Isa Boletini (1864–1916)pati një nam të madh për guximin dhe arritjet.

Kthesa fatale e jetës së tij duket se nisi një vit pas shpalljes së pavarësisë në Vlorë, me përfshirjen e Kosovës nën Jugosllavinë, sipas vendimeve të Fuqive të Mëdha në takimin e Londrës më 1913.

Legjendat për vrasjen e tij janë të shumta, por një botim i 1971 jep me detaje një skenë krimi ku duket se janë implikuar autoritetet malazeze dhe diplomatët francezë të kohës.

Botimi i 1971 ka për autor Skender Luarasin dhe jep një dëshmi të nipit të mbijetuar nga ngjarja, Tafil Boletinit.

Në vitin 1915, malazezët pushtojnë Shkodrën. Isa Boletini kërkoi ndihmën e ndërkombëtarëve.

Francezët ofrohen dhe konsulli i tyre në Shkodër, i thotë Isa Boletinit dhe njerëzve të tij që të shkojnë në Ambasadën Franceze në Cetinë, asokohe kryeqytet i Malit të Zi, nga ku do të merrnin vizë për të shkuar në një vend neutral.

Anglezët, më bujarë, e ftojnë Boletinin ta marrin nën mbrojtje, por nisur nga ligjet e maleve, ai preferon “mikun që i hapi derën i pari”

qemaliPak orë më pas, në mëngjes, Isa Boletini sheh se shtëpia ku rrinte ishte rrethuar me xhandarë malazezë.Boletini dhe njerëzit e tij mbërrijnë në Cetinë dhe më tej bëjnë një vizitë në ambasadën franceze, ku u tregohet një telegram i paraqitur si urdhër i ministrit të Jashtëm francez për t’i nxjerrë në një vend neutral.

Ai dhe familjarët që e shoqëronin merren dhe dërgohen në Nikshiq, duke u mbajtur gjatë gjithë kohës nën survejim.

Thyerja e frontit malazez nga austriakët në të njëjtën periudhë kohe dënon me vdekje përfundimisht Isa Boletinin.

Ushtarët malazezë e shoqërojnë atë bashkë me njerëzit më të afërt në Danilograd dhe më pas në Podgoricë.

Më 23 janar 1916, në ditën kur malazezët po u dorëzonin kryeqytetin pa luftë austriakëve, duket urdhri për vrasjen e Boletinit dhe njerëzve të tij nuk mund të shtyhej më tej.

Ekzekutimi i besohet një njësie ushtarake që kishte për qëllim mbajtjen e rregullit në qytet, deri në dorëzimin e tij trupave austriake.

Ja rrëfimi i Tafilit, nipit të Isa Boletinit, që i mbijetoi ngjarjes, sipas librit të Skënder Luarasit, cituar sot nga DITA:

“Rreth 80 xhandarë ishin në të dyja anët e urës së Ribnicës, karshi prefekturës, afër kishës katolike. Unë me dy vëllezërit, sipas lajmërimit po ktheheshim për në shtëpi, te axha (Isa).

Patrulla në krye të urës na ndali. Xhandarët pyesin: Kush asht Isa Boletini?! Por oficeri ndërhyn duke u thënë: Mos shtini, nuk është asnjë nga këta!”.

Në këtë kohë Isa Boletini, vetë i tetë, kishte hedhur hapat e parë në dërrasat e urës së Ribnicës. Një oficer u kërkon të dorëzojnë armët, por Isa Boletini kundërshton.

I pari që shtie ishte njëfarë Pero Buriqi nga Vasoviçi. Menjëherë flakë për flakë përgjigjet edhe Isa Boletini dhe të tijtë me nga dy revolverë në duar.

Brenda disa minutave, vriten të gjithë, Isa Boletini dhe dy të bijtë, Halili dhe Zahidi, që ishte student në Vjenë, dy nipërit, Jonuzi dhe Halili, Hajdar Selim Radisheva, kunati i Isait, djali i vëllait të Hajdarit, Idriz Bilimi dhe Misin Bala nga Isniqi”.

DITA

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit?”

 1. Kellira says:

  Pyetje idiote.
  Po ka qene i pozicionuar ne krahun franko-anglez normal qe tjetri do ta konsideronte armik.
  Lexo pak histori o titull-beres se te ben mire per trurin.

  1. tfgs1 says:

   te gjithe turkoshake asnje shqiptar,kshq varu kkkkkkkkkkkkk……….Isa,Cetin,Tafil,Bajrom,Halil,Zaid,Hajdar……………..

   1. Kaqaki Junior says:

    @tfgs1, hahahahahahahahahahahaahahaha, po Karatafutin pse e harrove? Kuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, kopa t´u keshe!

   2. KORÇARI says:

    O koqe kandari, SHQIPTARIN NUK E BËN EMRI POR SHPIRTI, TI përshembull , je fëlliqësirë fekalesh,sepse ske shpirt , je si minjtë ,pra si Grekët.

 2. historiMjegull says:

  – Të arratiset në një vendë neutralë në kohën kur tokat shqiptare pushtohen e kur më shumë ka nevojë,
  e dëbonë nga Shkodra “tradhtari” i cili mbronte Shkodrën, e ky shkon te ata që sulmonin Shkodrën dhe atje vritet.

  – I ofron një vendë në mistri dhëndërri grekëve i cili një ditë më parë ishte puntorë në administratën osmane,
  e i cili shpallë gjoja pavarsinë e Shqipërisë një ditë më vonë.

  – Idriz Seferi ( i cili në vendlindjen e vet njihet si hajdut) benë namin kundra turqve e kur ata shkojnë dhe mase ishte e nevojshme të luftohet ati i heshtë pushka.

  – Ai popi (prifti ) super inteligjent orthodhijakë rrezon mbretin dhe shkakton kaos, e kur mbreti kthehet prapë ai i mbath dhe bredh me gjith atë inteligjencë kush e di sa vite rrugeve të Gjermanisë për të arrit disi në USA për të përfunduar në një sharrë, e dihet se USA të mençurit i mblidhnin qofshin ata edhe nacistë.

  -Vie ky Hoxhidisi me ndihmën e shkive dhe ban namin në Shqipëri duke larë vendin në gjakë dhe mjerim dhe duke zhveshë nga vlerat shqiptare dhe krijimit të nji kombi që shumë më afer vlerave sllave eshtë se atyre shqiptare që kishte.

  Ore kur do të na shkruani historin ashtu si ishte dhe të vlerësohet edhe e tillë si kishte qenë, mjaftë më me falsifikime.

 3. zaho says:

  Cercizin e vrane malazezet Isen e vrane malazezet shume patriot shqipetare na kane vrare sepse shqipetaret e kane pasur dhe e kane akoma mendjen te vriten me njeri tjetri se po tua kishim bere gropen ne te paret nuk do perfitonin sic kan bere I vetmi burre qe u tregoi vendi pas 500 vjetesh ishte KOMANDANT ENVER HOXHA po ne shqiperi sic thote Noli heroi behet tradhetar dhe tradhetari hero

  1. Baton Kita says:

   ZAHO, nuk e kuptoj mencurinë (p….)tënde për byrazerin e Miladinit, të madhithit tënd, Enver SERBI.
   Ma sqaro me logjikë e pa p…..ë.

 4. CIA operativ says:

  ka gallat kjo “histori”!
  shkodra shqiptare pushtohet nga malazest dhe partioti shqiptar shkon ne kryeqytetin e malit te zi ,armiku pushtues,per me marr viz n ambasad !!!!
  sa I drejt paska qen!
  edhe kacak,edhe I drejt I nershem dhe me ligj!
  tash e tan diten shqiptari me I pafuqishem gjen nje viz fallco a nji skaf me u largu,kurse ky “i forti” is boletini na ngelet duke lyp viz dyerve te ambasadave t europit!!!
  pallavra! dhe ku!
  ne podgoric,ne kryeqytetin e armiqve qe na kishin pushtu dhe prej kercnimit t’te cilve donte te largohej!!!
  llogjik pa byth!
  at kan qen tu vjedh ,se shqiptart,sidomos kosovart kur shkojn neper bot s punojn por duan me rrojt me vjedhje grabitje..
  dhe ata kan pas qen tuj shku me bo nanji “pun” te till dhe ran ne prit te milicis qe I qeroj.

  1. Gasper says:

   Njelloj sikur pas 100 vitesh te thone, qe Zan Caushi shpetoi Vloren nga pushtimi Grek ne 97-en, dhe tradhetaret e kombit e burgosen.

  2. historiMjegull says:

   Vizën në Cetinjë se ajo ishte kq, në Podgoricë e vranë.
   E vranë nga frika duke mendu se kish ardhë të mbroj edhe Podgoricën si Shkodrën, se edhe ajo ishte Tokë shqiptare. Se sa për vizë, isa te hynte ne Londër edhe ate hypë ne kali me dy kobure n shokë.

 5. Gasper says:

  Nje gje nuk dime. Ismail Qemalin kush e helmoi ne Itali? Nje gje dihet, jo se e helmuan per te vjedhe tokat Shqiptare, por per ti mbyllur gojen sepse ishte nje aset i shpenzuar nga ata qe e perdoren dhe dinte shume gjera, te cilat ai mund ti nxirrte ne drite nje dite.

 6. Mentari says:

  shkodra eshte pushtua nga malazezet e serbe me 1912 dhe jo me 1915.

 7. Qorri says:

  O historiant e dulles malazezt kan pushtu pidhin e motres vet u dorzun se ushtaret edhe buk skishin..municion..nuk ishin konditat me vazhdu luften..morracaket e malit zi t pushtokan

 8. zaho says:

  B…. K,,,, nuk duhet nje llogjik superiore te kuptosh se Enveri beri nje shtet te qendrushem ku nuk futeshin me dhe te benin cte donin gjetonet Ne 49 greket e provuan te futen por mbeten rrepirave te Gramozit u vrane dhe djem nenash por ishte ai Enver qe i perkrahu i mbeshteti dhe inderoi familjet e tyre Enveri ishte i imi por me hir apo pahir ka qene dhe i joti

 9. ushtari deshmitar says:

  Ore qe vjen ere kjo histori “perralle”, kjo nuk diskutohet ku asgje nuk perputhet me renditjen ne kohe dhe llogjike ,por une kam nje pyetje : ky deshmitari (nipçja bandit i Ises) si paska shpetuar i gjalle kur te tere u vrane , me miç e maç !!!!!!!!!??????? Kete “nipçen” e paskan kursyer malazezet se ky i çoi ne prite (banden) apo ushtareve ju mbaruan fisheket (thikat i kishin te pa mprehura) dhe bene “sevap” dhe e lane te lire qe tu tregonte botes se si vrane malazezet ISA in ne prite !!!!!!!!!!!!!!!

 10. taqo says:

  Buletini nuk e kuptoi mamentin historik, konservatorizmi i tij tradicional nuk e lejonte te kuptonte situatat e reja politike ,nuk ishte dakord me ndryshimet ,ai ishte kunder pavaresise te I Qemalit ,ishte per statukuone me turqine ,revolta e tij ishte edhe kunder jon turqve te cilet i prene pensionin e akorduar nga suklltani (si truproje e tij) keto ishin shkaqet e revoltes se tij dhe oficereve te tjere te dale ne pension ……..gjithashtu thuhej se mernin pare nen dore nga qeveria turke per kundeshtimin e europianizimit te shqiperise te sapo krijuar ……..

 11. tarasi 2 says:

  o taqo po ti car ke qene mo kurve e pa shkerdhyer,llogaritar i sulltanit , po te bej dhe nje sqarim , qe te mos e vrases mendien kurve e pa shkerdhyer , do te thote , se je kurve ne shpirt se per te shkerdhuer ste shkerdhen njeri se je shume e infektuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *