Mbretër me gjak blu, mbretër me gjak të kuq, o mbretër me gjak kopili!

berishaNga Anri Bala

Mbreti u martua, ai quhet Leka i dytë, sepse Leka i parë, sipas thashethemeve të këtij populli gojëligë, nuk ishte i biri Ahmetit, por një fëmijë befotrofi i marrë në ekzil, për të mbuluar vdekjen e Lekës së vërtetë, në moshën 1 mujore.

Tani Leka i dytë, me thënë të drejtën është biri i një jetimi të adoptuar. Por, edhe po të mos jetë kështu, kush ishte Zogu që fluturoi, Leka i parë që mashtroi, apo Leka i dytë që gëzoi?! Gëzoi të mirat e mbretërisë në vitin 2016, në Republikën e qafirëve të qorruar.

Edhe nëse do t’i u dukem shumë dallaveraxhi, këtë do e them, se nuk e mbaj dot për vete. Thonë se dhe Leka i Ahmetit nuk ishte shumë qejfli femrash, kjo dal nga vetë goja e truprojes së tij personale: një djalë trup gjatë, muskuloz dhe me ngjyrë.

Nejse, unë e vendosa, do të martohem, po fiks në pallatin mbretëror, se mbret jam, princ jam, jam çfarë të dua unë, sepse doni apo nuk doni ju, më keni zili apo jo, unë vetëshpallem!

Ja thjesht fare: Poshtë Republika! Rroftë Monarkia! Mbaroi, mbreti Anri Bala martohet në kasollen e tij, ku ka ftuar të gjithë princët, princeshat dhe mbretërit relike të gjithë Europës, sepse këto lloj aristokratësh me gjak blu, tashmë janë aq të “holluar”, sa kasollja do të ishte saraje.

Ju, do të thoni se nuk të njohin, po pse Lekën e Lekës së Zogut, që fluturoi në ditët më të zeza të Shqipërisë, kush e njihte…askush?! Tani, monarkia u rrëzua njëherë me refendum, por kjo nuk do të thotë se aristokracia me gjak të kuq flakë të mos gëzoi. Mbretëri me gjak blu, mbretëri me gjak të kuq, mbretëri me gjak kopili… doni apo nuk doni, janë mbretëri sepse i mbretëron paraja.

Këto janë mbreti dhe princat e vërtetë: Ish udhëheqësi “legjendë” i ngrehur e i pispillosur, “republikani” i republikës së menderosur, drejtuesi i dytë i shtetit me trup liliputi dhe princi “parveny” holandezo-shqiptarë.

Mbreti, i pakurorëzuar gjakëkuq, mori pjesë në farsën mondane të aristokratëve të vjetër, me të vetmin qëllim, për të treguar mbas shumë vuajtjesh, se mbreti i vërtetë është ai.

Është ai, që atë kopilin e befotrofit, që e pagëzuan Leka i dytë, e theu në mes, sapo filloi të cingëronte për marrje pushteti. Ndaj po i’a shpërblen, me respekt dhe dashuri, të birit dhe “princeshës” Elia, sepse Leka i parë  i të parëve dhe i vetmi, u tregua burrë i bindur.

Humor i paparë… për monark. Sepse “monarqia”,  ishte “monarqi”, si e imja sot a nesër… kur të martohem e vetëshpallem. As mos t’u shkoi ndërmend se do më ndaloni. Tani, nuk do më njihni për mbret, e kujt i plasi! Më njohin ata, të ftuarit e mi të madhërishëm, sulltan pa sulltanat, por me saraje sa edhe Sulejmani do i’u a kishte zili. Më njohin, sepse duan të më shtojnë në listën e tyre të miqve aristoktratë.

Ky i quajtur mbret, a princ, me orgjinë dhe gjak të përzier, a të zier në kazanin e rrobave të botës, nuk besoj se është më fisnik se unë. Ndaj jeni të ftuar të gjithë. E di që do vini, por ju… jo ata. Kush është ai që nuk vjen në gosti me lugë në brez.

Do gëzoheni e kënaqeni, duke e fyer dhe pshurrur Republikën, ashtu siç ka qejf çdo mbret e princ, i rrëzuar dhe i mbaruar. Ashtu, siç e pshurrën mbreti me princët e tij, me gjak të kuq e trëndafil, që akoma nuk janë rrëzuar, e që shpresojmë të rrëzohen dhe të mos ngrihen më!

“Love you” o “mbret republikan” dhe ju o princër! Edhe unë jam fisnik, sepse jam shqiptarë, me gjak shqiptari, por ju dua, se jeni aristokratët më të çuditshëm në botë, me mbretin ekzemplar në llojin e vet. Ndaj, nga dashuria, dua t’iu shoh në ferr, në mes të flakëve, duke bërtitur teksa nuk i’u dëgjon askush. Amin!

REMOTE_ADDR:[]

44 komente në “Mbretër me gjak blu, mbretër me gjak të kuq, o mbretër me gjak kopili!”

 1. tfgs1 says:

  nuk ka mbret me gjak turku,flitet per dobic sulltani………………..

  1. 1sgft says:

   nuk ka as mbret abramik ortodhjaks nga lidhja e mesme…………………..

  2. mbreterua e dordolecave says:

   Po sali berisha ku vete me kete grua me down sindrome? Pu pu pu pu se na turperove monarkine.

   Ilir meta si dopi i harry poterit, liri berisha eshte me down syndrome. Sali berisha si kukudh qe sa eshte ngrit nga varri, me dhembet e prishur sikur ti ket gerrmuar nga dheu.

   A thua i ka ftuar mbreti per te prishur syne mbi dasmen apo ngaqe ka patur frike se te tjere nuk do ia vershellenin ketij dobici.

 2. PidhiISateme says:

  Epo mire o Anri Bala, ja e volle edhe ti ziline dhe non-sensin tend, e pastaj? Mos kujto se u rruhet atyre qe u ze emrin ti ne kete pacavure?

  1. kobra says:

   po ti ku vete o i vrare me kete emer qe ke. do edhe te besh komente pastaj. ik o druvar ik piq ndonje geshteje se shume e ke.

   1. PidhiISateme says:

    Po ty o sharrtar Librazhdi mos te duket gje gjarpri me i mire se pidhi, qofte edhe i sat’eme/ Te rrosh vete po truri te paska lene me kohe.

 3. Treviso says:

  Ah telumte dora!

 4. Luan Baci says:

  Me bukur nuk ka si shkruhet. Urime artikulshkruesit me gjakut shqiptari. Jeni I nderuar.

 5. oni says:

  Po per Sofine e Spanjes se Burboneve kishe gje o Anri… dhe shume te tjere. Paske ngel pa pune o vogelush. Per ty duhet te jesh nga Librazhdi qe te quhesh fisnik . Djale i keq. Zoti te falte per fjalet qe i thua nje jetimi

  1. mirel says:

   Ja dhe zedhenesja e Sofise. Sikur gezon eksluzivitetin e permendjes se emrit. Me krenari bilr.
   Tufe idiotesh , nuk i ze as electroshoku

  2. kobra says:

   po te jete nga librazhdi do ishte nje ndere i madh se eshte i vetmi qytet qe flet gjuhen letrare,po ku ta dishe kete ti o druvare.besoj se e kupton gjuhen letrare, po cthem dhe une ju nje deftese e moret me hashash o te mbaruar, e do me zesh librazhdin ne goje ti o hale.

 6. albani says:

  Ore bastard po ti je me mbret gjerman dhe me kryeminister alvanitas dhe del ketu e na cane trapin.

  1. mirel says:

   Me falni, cfare po thoje?
   Ka ndonje lloj specie me deficente se kjo lloj gjallese ?

   1. PidhiISateme says:

    O mirel, o idiot i lindur.

 7. Moni says:

  Po le te beje ADN-ne per te pare eshte nipi i Zogut apo i biri i ndonje kopili irlandez i mare ne shtepi te femijes. Se nga pamja nuk kane asgje te ngjajshme me Ahmetin.

 8. Arben says:

  KOMUNISTAT, KUJTOJNE SE JANE TE GJITHE DOBICA MASHTRUESA E VRASES, SI PUNA E TYRE.

  VDEKJE KOMUNIZMIT.

  1. Komunisti says:

   A c´me ha mune o Arben !

 9. Emigranti says:

  Me mire,me qarte ,me orgjinal,qofte historik dhe aktual nuk ka me si te shkruhet.Keto gazetar i duhen kombit dhe jo servile si fevzijat me shoke qe i bejne freske kush te vjeri ne fron. Duhen ikurajuar keto sepse ka ne Shqiperin tone njerez me integritet,inisiator dhe trima.Nje gje duhet te ja beje te qarte ketyre gazetareve se kane mbeshtetjen e shumices se popullit.Shqiperise i kane hypur ne çdo kohe sharrrlatan,hajdut dhe tradhtar te kalibeve te ndryshemetj.Ne dasmen u turren shum nga keto sevile e bashibozuk per te shkuar ne dasem per te kurorezuar nje mbret qe nuk egziston.Cfare pret populli nga keto figure te qe na udheheqin.Edhe nji here ju lumte kalemi ketyre gazetareve dhe presim edhe me shum.

 10. Babkulla says:

  Edhe per maman tende dhe gjyshen tende keshtu thuhet .Pra me fjale te tjera ,populli thote : i shami te shane .Turp per ty dhe sojin tend.

 11. Ballisti qe vrau veten ne hale says:

  Booooo booooo cdo ti pervishet intelektuhaleja. Prf shurran ballist sumka ketij??? Ta teegon shurrrrani ty tani.

 12. Baxhanaku says:

  QE TE DY jane bastarde serbe, Sllobodanka= Liria eshte e bija e Milices, Saliu eshte djali i partizanit te plagosur serb,qe qendroi ne vitin 1943,ne kullen e vicidolit te sheqeres,mamase te saliut.Kjo eshte edhe nje arsye pse berisha eshte kunder amerikaneve-sic jane ne pergjithesi serbet.
  Kjo shpjegon edhe faktin e pranuar nga vet berisha per naften qe i jepte Milloshevicit,Fazllicit e kompani,kunder kosovareve .

 13. Shurran bubla says:

  Shiko shiko. Na e ban dhe princin kopil tani. Na e ben si blendi fevziu.

 14. duno says:

  Anri Balashi langoi i fundit i Edvinit duket se po i ben sherbimin e radhes padronit te vet . Meqe duket se i pelqejne shume historite konspirative , njera prej te cilave eshte ajo e zevendesimit te princit treshegimtar te vdekur me nje femije jetimoreje , atehere duhet ta kete degjuar edhe ate historine e asaj putanes shkodrane qe punonte si kamariere e mbretit Zog e qe rezulton te jete gjyshia e Edvin Rames . Kjo fare zonje qe kish per bure nje njeri 160 cm te gjate lindi Kristaqin 2 m bure e qe cuditerisht i ngjante mbretit , e Kristaqi solli ne jete Edvinin qe gjaku blu mbreteror te mos humbiste . Ndaj dhe Anri eshte kaq i ashper me princin e reme sepse ne vend te tij duhet te jete ky i verteti Edvin Kristaq Zogolli .

 15. sokol Gogo says:

  Sa te shpifura jane shkrimet e ketij bastardi qe quhet Anri Bala. Sikur eshte vellai i Blendi Manes por qe eshte rritur ne jetimoren e Tiranes…

 16. Zhelani says:

  Perse e bukura e embela e brishta sulmohet ofendohet dhunohet poshterohet ?
  Cifti ne fjale te kete jete te lumtur dhe sa me shume fisnika , duke e dukesha te vijne
  me mire I behet ketij vendi, se po na shpifet me ekranet e tv te mbushur me sharlatan droge
  doce e njerez te pa skrupullt.
  Cofto ish I bukur te mbrekullueshem.
  Jete te lumtur.

  1. mirashi says:

   o zhelani, po na plasi neve per çifitin sikur pak çifte martohen ne Shqiperi. Ketu problemi eshte se ca bastarde duan te monopolizojne Shqiperine sikur e kane prone te tyre. Se u martua nje dobiç, kujt i plasi. Gazetat dhe mediat duan lajme , por keto jane lajme me te ndyra kur ne dasmen e nje dobiçi merr pjese nje kriminel si Sali Berisha, nje hajdut si Ilir Meta dhe ca shqiptare te qelbur gezojne “lumturine” e tyre pa pyetur per jeten e gjithe shqiptareve. E çfare duan te tregojne? Se jane me bastardet dhe njerezit me te poshter te kesaj kohe, por edhe ata do te perfundojne atje ku perfundoi Ahmet Zagolli me bemat e tij. Ca nga ju i admironi se dhe gjarperi gjarperin do mbroje,por ne fund e ha dhe vete. Ketu s’ka as komuniste, as balliste , as demokrate, por ca menxyra qe jane qepe si m….pas kepuce ketij vendi.

 17. Mbesa e De RADAJVE says:

  Nuk ta kuptoj humorin e larëm, o gazetarth!!
  Do pi ndonjë gotë raki sade e të zbulojë qesharaken e përmbajtjes së tekstit.
  Forma e shkrmit – tamam për të qeshur.

 18. Flamur says:

  Te lumt dora. Shkrim I persosur

 19. lelegu says:

  Shkrim prej nje debili mllefaxhi. Kuptohet, kryekopili i Beogradit, mbreti i shqipkareve komuniste sic eshte dhe autori i shkrimit, Enver Peder Hoxha, pasi i shkerdheu mire nenat e shqiptareve debilat ende e kane nostalgji, kopilin e Mugoshes dhe Popovicit qe shkaterroi Shqiperine per 50 vjet, mbrapa tere botes, te izoluar ne ekstrem e duke pasuaruar Beogradin.

  Rrofte Enver Hoxha dhe kopilat e tij shqipkare

 20. lelegu says:

  Rrofte Enver Hoxha, kopili i Mugoshes dhe Popovicit!

  1. mirel says:

   Kopili i serbeve ishte Zogu. Ai vrau shqiptaret me ane te serbeve.
   Dhe la pas pjella bastarde si puna juaj.
   Enver Hoxha te behet dhe njehere gjalle, dhe tju kish shuar si rrace te mos kishit me fare e fis, se e la pergjysem e u la gjalle.

 21. Mzati says:

  Kur t bo moral edhe ky momqimi varikarin ka shku kjo pune o anri o pocavure dobic ik e pi nai bisht dahoni..a m fal ti jep mamqira leket ptuu bythqir djale

 22. mirel says:

  Leken e pare Zogu i pare e ka bere me Myzejenin
  Ndaj leka i dyte eshte menderisht i pazhvilluar.
  Dhe ate hundsorren qe martoi serbet do ja qullosin deren.
  Pune zogistesh

 23. Te gjithe shqiptaret jane mbreter bythegrisur qe vetem mburren.
  Ky shemtaraqi i ashtuquajturi princ ,shyqyr qe e la mbreti komunist fshatari sali qe erdhi ne Shqiperi se do kishte ngel pa nuse.
  Me e bukura eshte se ky i ashtuquajturi princ martohet me nje vajze nga familje spiunesh me gjak komunisti.
  komb mooti shajne komunistet dhe duan komunistat si salehu e fahri balliu faqe bytha.

 24. PISHTARI says:

  une jam i dekuruar nga ky kriminel me titullin pishtare i demokracise por dekoraten nuk e kam marre personalisht ka qene jasht shtetit ne belgjike ai qe e ka marre ka qene ish im ate ishte nje mallkim per mua ta merrsha dekoraten e sali berishes kur ai ishte kundershtari im kam vuajtur si ne sistemin diktatorial te enver hoxhes gjithashtu deri tek krimineli berisha etj shpresoj se do vi nje dite e lumtur per ne shqiptaret
  kur kriminelt te jene ne banken e te akuzuarit per krime dhe tradheti ndaj ATDHEUT.

 25. E says:

  Megjithese jam dakord me idene e shkrimit, autori eshte shkrimtar jashtezakonisht i dobet dhe eshte turp qe tipa si ky e Bled Mane promovohen. Keta jane turp.

 26. lina says:

  bravo! shkrim me original se ky nuk kisha lexuar ne lidhje me dasmen butaforike !

 27. @ says:

  Per te mbyllur dhe pastruar nje here e pergjithmone te gjitha krimet dhe pislleqet e pashallareve te kuq, blu, jeshil, roze, etj., qe kane shkelur me te dyja kembet dinjitetin dhe sovranitetin e shqiptareve dhe qe vazhdojne te rjepin akoma dhe mjerisht kete popull te pa civilizuar, ka vetem nje zgjidhje: Protektorat Nderkombetar (BE + SHBA) te pakten per 25 vjet. Te pakten do te mbledhin mendjen shqiptaret nga perrallat me mbret e me parti (te majta, te djathta, kuqezi dhe lesh e li) dhe do ti kthehen punes dhe prosperitetit te familjeve te tyre dhe te krejt shoqerise.

 28. Dino says:

  Dasma mbreterore u be akoma me interesante kur mberriti mbreti i vucidolit dhe princi i skraparit. Se per Lylin sja vlen sepse akoma se ka titullin princ eshte sekretar i mbretit.

 29. Anti-Zhgarravites says:

  Zhgrapsje e dobet ne kulm. Shkrim i stimuluar nga dikush (ose disa dikusha) qe nuk iu vjen mire se edhe ne Shqiperi ka aristokraci, ashtu si dhe vendet e tjera, sado formale apo ne venitje.
  Çfare pate, si te erdhi, sa te dhane, o zhkarravites??

 30. shtangist skrapari says:

  Anri, e vertetove qe je palle e balo.
  Sa e gezove shoqen nexhmije, sa e jargavite kongresin belgradist te permetit, sa i kenaqe shovenet fqinj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *