FOTOT/ Fshati misterioz kinez ku të gjithë janë të pasur dhe disa kushte të pabesueshme

Në një vend të madh si Kina ka hapësira të bollshme edhe për ide të çuditshme, e njëra prej të cilave është një fshat sa i pasur, aq edhe misterioz, të paktën për ata që jetojnë jashtë tij.

Bëhet fjalë për fshatin Huaxi, që shtrihet në një hapësirë prej 97 hektarësh. 5 dekada më parë ai ishte si gjithë zonat e tjera të vendit komunist me banorë të varfër që mezi siguronin bukën e përditshme.

Një ide e Wu Renabo, ish-sekretar i Partisë Komuniste për këtë provincë, do të ndryshonte përgjithmonë jetën e banorëve vendas dhe do ta shndërrontë fshatin në një prej zonave më të lakmuara të Kinës.

Luksi nuk është i vetmi favor që u bëhet banorëve të fshatit. Ata kanë drita, ujë, shërbim shëndetësor dhe gjithë shërbimet e tjera falas. Megjithatë, të gjitha këto vijnë me një kosto të madhe; atë të lirisë.

Që të bëhesh banor i fshatit ka filtra të fortë, fillimisht politikë e më pas edhe ekonomikë e socialë. Së pari duhet që në llogarinë bankare të mos kesh nën 250 mijë dollarë, së dyti të punosh 7 ditë të javës, së treti të heqësh dorë nga shfaqja në publik, pasi ndalohet që të flasësh për mediat, raporton TCH.

Të gjitha këto janë kushtet për të qenë banor i Huaxisë dhe me t’u plotësuar problem më vete është edhe shkëputja. Nga fshati mund të largohesh, por vetëm duarbosh, pasi banorëve që zgjedhin ta lënë atë, u ndalohet që të marrin me vete pasurinë që kanë aty.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d1-149-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d1-149.jpg","attachment_id":"564562"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d2-147-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d2-147.jpg","attachment_id":"564563"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d3-146-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d3-146.jpg","attachment_id":"564564"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d4-138-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d4-138.jpg","attachment_id":"564565"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d5-125-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d5-125.jpg","attachment_id":"564566"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d6-108-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d6-108.jpg","attachment_id":"564567"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d7-101-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d7-101.jpg","attachment_id":"564568"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d8-89-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d8-89.jpg","attachment_id":"564569"}]

3 komente në “FOTOT/ Fshati misterioz kinez ku të gjithë janë të pasur dhe disa kushte të pabesueshme”

  1. Edkari says:

    Ne kemi Surelin e gerr-verrit.

    1. Salbytha says:

      Ne kemi Vicin e dolit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *