Ilir Meta takohet me Tsipras: Plagët e së kaluarës t’i trajtojmë në mënyrë konstruktive

meta tsiprasNë kuadër të vizitës që ai po zhvillon në Greqi, kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta zhvilloi një takim me kryeministrin Aleksis Tsipras.

Gjatë takimit, Meta u shpreh se, si të gjithë fqinjët, në historinë e marrëdhënieve tona kemi disa plagë, por nuk janë këto që dominojnë marrëdhëniet tona.

Ato dominohen nga interesat e përbashkët, dhe dihet që një plagë edhe kur e përkëdhel, prapë e lëndon.

Por unë besoj që ne me urtësi dhe me vullnet pozitiv, jo vetëm që do t’i japim një hov të ri marrëdhënieve të gjithanshme shqiptaro-greke, sepse kjo është një kërkesë e qytetarëve tanë, por dhe t’i trajtojmë në mënyrë konstruktive sipas edhe përkatësisë evropiane që na takon të gjitha çështjet e mbartura nga e kaluara”- theksoi Meta.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Ilir Meta takohet me Tsipras: Plagët e së kaluarës t’i trajtojmë në mënyrë konstruktive”

 1. Pulp Fiction says:

  Ca plagesh? Nuk i thua dot CAMET,apo te jvjen turp! HAJDUT.

 2. un,ti,ai,ajo,ne,ju,ata,ato says:

  ore po ky!?
  ky ka shkuar si kryetar shteti apo si krytar kishe apo xhamie ne greqi?
  te tilla deklarata vetem udhehesit fetar japin.
  si guxon te pretendoj ky te zgjidhi problemet?
  me durim dhe dashuri,apo duke i injoruar komplet.
  o likeeeee!!!
  ka nje problem historik midis dy vendeve.nuk zgjidhen problemet duke i varrosur.
  ose je injorant dhe nuk e ke iden se per cfar behet fjal,ose po u servilosesh grekerve per pak me teper popullaritet.
  thirri mendjes dhe jo bythes!
  nuk behen te gjitha gjerat me byth ,me kuptimin e par te fjales,pordhe me mendje e me zemer.

 3. Ekzekutori says:

  Ilir Meta:Nuk na Thuar mor “Zoteri” :Cili eshte Qellimi i Vizites suaj ne Greqi???Na u tha se ju “Ftuan”::::pra nese ju Ftuan Greket athere edhe sipas Zakonit Lerjani Grekerve qe te Prononcohen te PARTE..dhe c´fare Duan….
  1-I Zoti i Shtepise(Greqia) eshte ai qe e Fillon Biseden..athere Ilir Meta(Muti qe ta hashe) per c´fare Biseduat apo per Ratifikimin e Marreveshjes Detare dhe Hapjen e Varrezave te Ushtareve te rene Greke..jo vetem ne Gjirokaster po edhe ne “Shkoder” Mallakaster..dhe diku Tjeter vetem dhe vetem te Quhen “Greke”???
  2-Nuk po shikojme ne Shtypin Greke asnje Presje per Viziten Tende “Madheshtore” ne Greqi Ilir Meta…shikojme vetem Surratin tende qe na Del Foto
  gje qe “Kokpalaret” Shqipetare nuk jane te Interesuar, ne “Kokepalaret” jemi te Interesuar te Degjojme Reagime te Qeveritareve dhe Politikaneve Greke per sa i Perkete Marredhenjeve Shqipetare -Greke qe jane ne Piken ZERO; me Ardhjen ne Pushtet te Zotit Rama..dhe Rama mire bere qe u Vuri Kufirin te thana Grekerve, sa na Mbyten…ja dhe na dole ti Ilir Muti…dhe po shkone te “Shkrish” Akullin , dhe te hapesh nje “Era-te Re” ne Marredhenjet Sh-Greke…
  3-Ty Ilir Meta nuk te “Ftuan” te URDHERUAN te Shkosh ne Greqi, dhe tu Lepihesh Grekerve,dhe me deklaratat e tua Antishqipetare dhe ne Kurrize te Kombit Shqipetare u Hape Rrugen GREKERVE qe ti thone Europes E SHIKONI:Krye-Parlamentari SHQIPETARE NA THA SE NUK EKSZISTOJNE C´ESHTJE TE SE KALUARES NE MARREDHENJET Shqiperi-Greqi….Ekzistojne vetem C´eshtje Greke te vjetra Si Vorio-Epiri dhe Varrezat e “Heronjeve” Greke qe u vrane gjate Luftes se Dyte Boterore ne Shqiperi….
  Ilir Metovici…Greket thone:”DHEN MPAJ I PUSHTJA STO PUSHTI”(Nuk shkon Kodoshlleku te kodoshi)…Ti ilir meta je nje Kodosh i Rendomte qe me ty TALLIN BYTHEN GREKET , dhe se c´fare thua ti as e rruajne Fare Fatkeqesisht kjo eshte e Verteta e Hidhur…Greket Ilir Meta, sa te kalosh ti pragun e Portes THONE:Hajde dhe Gamisou palo Alvane(Hajde dhe Qiu Shqipetari i keq)…..Por ti Ilir Metovici MERITON ME SHUME SE KAQ , TI MERITON NJE KOQE “Leku”..qe te shkosh ne Esfel….lol

 4. Ben Dibrani says:

  Po ja keshtu, plaget ne pergjithesi, nuk ka rendesi te kujt jane dhe kush i shkatoi. He pra si te gjithe fqinjet, nuj ka rendesi qe te gjitha jane plaget tona, nuk ka rendesi qe te gjithe fqinjet kane kryer krime te tmerrshme, mjafton qe nuk jane plaget e Likes dhe atij personalisht mos t’i hyje gjemb ne kembe ne te ardhmen.

 5. Qipro says:

  O like e di cke rri atje me grekt jemenita se atje o veni jot..na u bone dipllomat bytha jote

 6. Arlina says:

  Prej vitesh Ilir Meta ka dhene prova per zgjidhjen e ceshtjes se camerise. Prova prej burri shteti. cdo interpretim tjeter eshte dashakeqesi e njerzve qe nuk e duan kete zgjedhje

 7. my says:

  Ilir Meta eshte kryeministri i pare qe ngriti ceshtjen came ne kohen kur askujt nga politikanet nuk u piptinte zeri.
  Ju qe na beni patriotin nga interneti, mos prisni qe ilir meta te merrte Bazuken dhe tu kerkonte zgjidhje per ceshtjen came.
  Mos e ngatrroni kete ceshtjen me ceshtjen LGBT sepse kjo ceshtje nuk zgjidhet duke share nga nena kristi pinderin, sic e shau mesila doda.

 8. Denisi says:

  Ju qe jeni mesuar me fryme konfliktuale hidhini benzine bythes tuaj dhe merrni armet e shkoni luftoni nese jua mban. Politika eshte komplet ceshtje tjeter dhe prandaj ne krye te saj vihen njerez me vizion te cilet dine ta luajne mire politiken e jashtme,sepse kjo na ka munguar ne gjithe keto vite qe jemi katandisur ne kete derexhe.Nuk me intereson politika por kete rradhe jam me Meten.

 9. Duaje says:

  Per Ilir Meten klima e bashkepunimi dhe stabilitetit ne rajon eshte thelbesore. Diplomacia nuk eshte si nje faqe interneti, ku nga kompjuteri ne anonimitet, mund te futesh dhe te besh trimin dhe te shash sa te duash

  1. Ekzekutori says:

   @@Duaje…Denisi..dhe Gjithe ju qe na u “Mallengjyet” NGA “Trimerit” DHE “Diplomacia” e Ilir Metes…
   Askush nuk po Akuzon Ilir Meten, vetem VEPRIMET E TIJE E AKUZOJNE ATE AUTOMATIKISHT…
   1-Per c´fare Fryme Bashkepunimi behet Fjale???Per Greqizimin e Jugut te Shqiperise..apo per Orekeset e pangopesise Greke, qe Perfiton nga Dobesia e Shtetit Shqipetare dhe me keq akoma PERFITON DHE NGA Politika Nenshtruese , si e Sali Berishes ..dhe Ilir Metes…lere pastaj Marrveshja Detare..
   per keto lloj Bashkepunimi behet Fjale te Dashur Komentues “Mbeshtetes te zjarrte te Ilir Mutit”????
   2-Nje Kryeparlamentare i nje Vendi Sovrane sa do i Dobet te Jete…nuk Prononzohet per Problemet e PAZGJIDHURA Kombetare..kur behet fjale se PIKERISHTE KJO C´ESHTJE SA KA HYRE NE AGENDEN EUROPJANE…PRA SHKURT Ilir Meta, shkon ne ATHINE PER TU THENE GREKERVE:NUK KA C´ESHTJE CAME..te tjerat jane Komente Emozjonale nga ata qe Paguan Ilir Meta…
   Greqia asnjehere nuk ka per ta Pushuar “Luften” e saj per Vorjo-Epirin..me Ilir Meten ose edhe pa te….Keqrdhje te thelle per Komentet e “Cekta”nga Mbeshtetesit e Ilir Metes….ILIR META MBETET NJE FIGURE KONTRAVERESE DHE NEGATIVE NE POLITIKEN SHQIPETARE,,,AI ESHTE N JE ESAT PASHA I DYTE…dhe si i tille Mereiton NDESHKIMIN..lol

 10. andi says:

  nese ndokush deshiron qe nga goja e ilir metes te dalin mesazhe konfliktuale, mesazhe qe ti hedhin benzine zjarrit, mesazhe nacionaliste, mesazhe per Patriotizem fals, mesazh qe cenojne stabilitetin e Ballkanit, ta harroje. Ilir Meta ka treguar qe eshte nje lider rajonal, nje lider me fryme europiane.

 11. Emigranti says:

  Merkeli vjen ne greqi dhe serish kur vjen sillet normalisht politikisht edhe pse ja fut deri ne fyt te gjatin grekut , keshtu duhet te bejme edhe ne se nuk ka shpate ne politike , kuptojeni edhe ju qe jeni ne shqiperi se ne qe jemi emigrant ktej e kemi kuptuar

 12. Xhesi says:

  Ore kjo eshte nje teme aq e zjarrte sa askush nuk ka guxuar ta preke deri tani, askujt sja ka mbaj: as mesilkes me canta 3 mije euroshe e as avukat Spartakut qe del e prononcohet pa pike lidhje dhe qe ende nuk ka fituar nje tek gjyq me numer e del na jep leksione gjeopolitike. Metes bravo i qofte qe shkon dhe e diskuton ceshtjen Came dhe e quan nje ceshtje te hapur qe ka nevoje seriozisht per zgjidhje, por ne politike gjerat nuj behen menjehere, aq me teper ceshtje kaq delikate

 13. un,ti,ai,ajo,ne,ju,ata,ato says:

  nuk kerkon njeri konflikte nese egziston qoft dhe vetem nje shanc per te mos i patur.por ti denis,duahe apo dhe andi mos na beni si palo pleqesh 100 vjecar qe po u plas truri siper ballit apo sikur per ceshtjet kombetare ,sa here qe kan qen ne kriza,keni dal e keni rrojur armet.
  pa na tregoni ju se si zgjidhen te tilla ceshtje?
  duke u ulur ne gjunje dhe tia marrim ne goj grekerve qe ne fund te marrim shperblimin?
  ndoshta ju e shikoni si variant por ne ,”trimat pas kompjuterit” nuk e imagjinojme dot si opsion.
  mos ngaterroni ilir meten kur ka qen kryeminester dhe ilir meten qe eshte tani.me pare ska pasur nevoj per kredo politike sepse fliste ne emer te partis se tjetrit,kurse tani ai eshte vet partia.
  nuk ka shqipetar qe kerkon konflikt me fqinjet ,por nuk as SHQIPETAR qe te heqi dhe breket tani se u ha k**** grekerve.ai eshte kryetari i legjislacionit dhe duhet te flas troc.kjo eshte e bardha dhe kjo eshte e zeza ,hajde ta zgjidhim!e jo te na dali si jezusi atje duke dhen mesazhe dashurie .apo nuk ja mban bytha.ceshte kjo miqesi me te futur qe kerkojme ne me keta.?
  mba qendrim ilir meta!!ashtu si i ka hije nje burri!!e jobte perdridhesh sa andej e kendej nga frika e karriges.nuk po kerkon njeri as me shum e as me pak.vetem ate qe na e ka dhuruar perndia !!!
  jo si kurve qe ulesh ne cdo preher vetem e vetem qe tu vi buzeqeshja klienteve.

 14. Arif says:

  Ne mbajme qendrime evropjane, thote Meta. Po greket pse nuk e thone kete lidhur me ceshtjen came e te tjera. Apo qendrim evropjan do te thote: ata ga, neve na! Neve ga ata: ha, ha! Meta shfaqet sikur ka shkuar per te hequr dore nga arat e babait…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *