Rrëfimi i nipit të Zogut: Ari shqiptar gjendej në Londër, ja çfarë morëm kur ikëm nga Shqipëria

geraldineSkënder Zogu, djali i vëllait të Mbretit Ahmet Zogu, tregon në intervistën e tij të dhënë për gazetën Panorama, edhe të vërtetën e tyre në lidhje me historinë e vjedhjes së floririt nga ana e Zogut, kur iku nga Shqipëria.

Një nga çështjet, që ende ndan shqiptarët në pro dhe kundër Mbretit, është edhe ajo e floririt. Është thënë se Mbreti Zog ka marrë me vete florinjtë kur është larguar nga Shqipëria. Ju keni ikur bashkë me të. Ku është çuar ai flori?

Bashkë me plaçkat e familjes, Mbreti Zog ka pasur me vete ar osmanlli, atë e kam parë me sytë e mi. Edhe unë i kam dëgjuar ato fjalë sikur Mbreti ka marrë me vete 170 kg ar. Si mund të merret 170 kilogramë ar në atë mënyrë? Ari shqiptar ka qenë në Londër. Atje depozitonte rezervën e tij çdo shtet. Kjo vërtetohet me faktin që pas incidentit të Korfuzit me anijen luftarake britanike, Anglia i bllokoi Shqipërisë sasinë e arit të saj në Londër si dëmshpërblim ndaj atij incidenti e që më pas u zhbllokua pas vitit 1990, kur në pushtet erdhi zoti Berisha. Mbreti Zog dhe familja mbretërore ka jetuar me ar osmanlli.

Nga ka ardhur ky ar?

Këtë ar ia ka sjellë Lalë Krosi nga Stambolli prej gjyshit dhe babait të Ahmet Zogut. Me ato para ne kemi jetuar dhe jemi shkolluar. Por në një moment mbaruan dhe ato florinj, sepse jeta në Europë ishte e shtrenjtë. Atëherë Mbretëresha Geraldinë dhe princeshat u detyruan të shisnin stolitë e veta. Po të kishin 170 kilogramë ar me vete, nuk do t’i shisnin, do të kishin mundësi të blinin edhe automobila. Ahmet Zogu nga shteti atë ditë ka marrë vetëm rrogën e vet, që është firmosur nga kryeministri dhe ministri i Ekonomisë dhe ka ikur. Nuk e di sa ishte rroga.

REMOTE_ADDR:[]

49 komente në “Rrëfimi i nipit të Zogut: Ari shqiptar gjendej në Londër, ja çfarë morëm kur ikëm nga Shqipëria”

 1. Alban says:

  Cfare mashtrimi mer hej! Ari qe u sekuestrua ne Londer nga anglezet e mutit ishte ari qe u transferua nga Gjermanet nga cfare kishte ngel ne Banke. Ate e pranojne dhe ushtarak gjerman. Qe Zogu mori arin e shteti e kane vertetuar dhe qeverite kuislinge qe erdhen pas tij, por jo i gjithi sic aludohet. E mundesisht te mos na hedh hi ne sy. Ari i shqiptareve, djersa e balli dhe pasuria e ketij kombi eshte vjedhur nga ZOGU, GJERMANET e ne fund ANGLEZET qe gjeten preteks te vidhnin dhe ate pak qe kishte ngelur.

  1. Miri says:

   Ke harru Ilir Meten o shok

   1. Judi says:

    Hahahaha e forte kjo. Bravo

  2. xy says:

   Kto jan lajme qe i interesojn me teper atyre qe mundohen te harrojn

   thesarin e shtetit te vjedhur ne 97 !!!!!!! ?

   turqeta mono.

  3. Bashkim says:

   Po mor po vetem rrogen moret juve. Po me cfare jetuan pa punuar gjthe jeten madje edhe sot vete Zogu, djali i tij, nipi i tij, motrat e tij dhe shpurra qe e shoqeronte apo me lemoshat e rrugeve? Me te vertete dashke te na shesesh sapunin per djathe!? Shko more hajdut e nip hajduti, leri genjeshtrat menjane. Anglia vodhi arin qe kishin marre Gjermanet gjate luftes se dyte boterore dhe qe i duhej kthyer Shqiperise. Ahmet Zogu vodhi gjithcka kishte ne banke para pushtimit te Italise ashtu sic beri edhe Sali Pashe Toptani me ardhjen ne fuqi, vodhi te gjithe arin te depozituar ne tunelet e Tiranes.

 2. Entoni says:

  Mire nipi i Zogut qe ka pjerdhur, po gazetari si ka vajtur i papregatitur ne interviste. Ari i bllokuar ne Londer ishte i Bankes Italo-Shqiptare i marre nga selia e saj ne Rome ne formen e huas per trupat e pushtimit ne Shqiperi. Sasia e pretenduar nga ana shqiptare eshte rreth 2500 kg. Fuqite e medha na njohen gati gjysmen 1257 ( shifrat jane te peraferta). Kjo sasi u bllokua nga anglezet pas vendimit te gjykates se Hages kunder Shqiperise, per incidentin e Kanalit te Korfuzit.

  Zogu akuzohet me te drejte per grabitjen e nje sasie 50-60 kg monedha flori, nga filiali i bankes ne Tirane gjate diteve te para te prillit 1939.

  E pranoj arsyetimin qe Zogu e mori arin per ta ruajtur nga fashistet. Pastaj nuk donte t’ ua dorezonte komunisteve. Por ne momentin qe kerkon kthimin e pronave nga qeveria demokratike (per te cilat jam dakord), duhet te ktheje edhe ate sasi ari qe gjyshi i vet i mori kur u largua.

  1. Ervin says:

   Enton te pershendes, me pelqeu komenti yt por po shtoj edhe dicka tjeter nga artikulli i gazetes angleze the Independent duket se ari shqiptar iu eshte marre gjermaneve pas kapitullimit te ketyre te fundit. Dhe pas ardhjes se komunisteve ne pushtet dhe incidentit te korfuzit u bllokua ne bankat e anglise deri nga viti 1992 kur filluan negociatat per kthimin e rreth 1.500 kg.
   Nuk dihet se sa mori mbreti zog me vete por besoj se nuk ka qene aq e lehte te udhetoje ne ate kohe lufte me karvan neper vende te ndryshme te botes dhe me sasi ari te madhe ngarkuar.
   Nuk kam gjetur ndonje artikull te besueshem te vertetoje sesa mori ne te vertete Ahmet Zogu pevec propagandes dhe historianeve komuniste qe dihet se cfare i bene historise se shqiperise.
   http://www.independent.co.uk/news/world/pounds-65m-in-war-gold-returns-to-albania-49-years-1320490.html

  2. qwert says:

   or lali,or enton
   për kë e ke fjalën kur thua “gazetar i papregatitur”??
   në shqipëri nuk ka GAZETARË!!
   nuk egzistojnë!!
   në shqipëri ka njerëz që bëjnë pyetje sipas qejfit të personit që kanë përballë!!
   në shqipëri nuk egzisotn gazetaria!!
   duke filluar nga kjo paçavurja e meros!!këtu egziston manipulimi!!
   manipulim që gjen tokë pjellore në kombin shqiptar!!

 3. ........ says:

  KE PIDHI GRUST TATE E GJETE ARIN OSMANLLI TI BIR KURVE ? ARI QE KA QEN DEBATI ME ANGLIN ISHTE I DEMEVE TE LUFTES KUR U BERE TI IDJOT ME DY SUY TE NA HEDHESH NE HI SYVE O TRADHTARET E KTI KOMBI O PEGERA E KTI KOMBI O HAJDUTET DHE TRADHTARET E KTI VENDI BANKAT ISHIN DRANGULL KUR IKU AI I VETQUAJTUR MBRETI DOBIç qe vetem per mbret nuk e njfte njeri , erdhi kokrra legenit te shfajsoj hajdutllikun e xhaxhait shteti duhet ti mbaj rrogen kokerr me kokerr djalit lekes tia konfiskoj te tera se i ka borxh qe se lan dot kurr kti populli ky kopuk dhe mos na hapet bythesh kot si karagjoz , por erdhi koha batakçinjve e maskarenjve dhe antishqiptarve dhe hapen bythesh antishqiptaret dhe hajdutet duke na shitur pordh neper televizione te ndryshme vari k….t vetem shtet nuk do behet ndonjeher ne kte vend qe e dhjesin dhe e perbuzin dobiça si ky qe na tregon prralla me mbret degjenerata.

 4. emigranti says:

  Nje jete te tere eshte genjyer ky popull nga propaganda komuniste si dhe nuk eshte treguar e verteta nga qeverite ” demokratike ” postkomuniste duke sjelle me shume paqartesi dhe kontradikta midis njerezve, nderkohe qe vete majmeshin cdo dite me djersen e popullit.
  Qeverite postkomuniste e kishin per detyre te flisnin me dokumenta ku ti thuhej troc popullit se jeni mashtruar per 45 vjet per ” vjedhjen e floririt nga Zogu ” , ndersa ” historianet ” e tipit Xhufi & Co. duhet te mbyllin gojen, te harrojne refrenin e vjeter dhe minimumi te kerkojne falje monarkise dhe popullit te mashtruar.

  1. mirel says:

   Morracakeve te Burgajetit nuk i kerkohet falje. Ata qe bien serbet dhe vrasin shqiptaret per tu bere “monarke” me e pakta duan komunizmin.
   Po dhe ate presidentin e Filipineve qe ti qerroje rrugeve.
   Nipi i Myzejenit vetem po luan ne durimin e popullit.

 5. NjeQytetarOptimist says:

  E ke ne arkiva qe kur kaloi lumin ne Afrike nje nga makinat e karvanit mbreteror (iken me karvan makinash dhe jo me duar ne xhepa me nje cope leter pagese) pervec peshes se saj, por edhe nga pesha e bagazhit beri qe varka te mos e perballonte peshen qe krijoj disballancim dhe rreshqitje te makines ne lumin Afrikan.. Ke deshmitare te karvanit qe e kan pohuar kete fakt.. Edhe nje fakt tjeter.. Keni shpenzuar aq shume ne Europe, sa gjithe ajo grabitje e justifikon gjithe ate shpenzim.. Vila ne Europe, shkolla private, fotografi ne vilat me mobilje moderrne.. Rrethi mbreteror qe paguhej, pastruset e sherbetoret ne ato vila.. Keni jetuar 50 e ca vjet qe ne kohen e arratis pa asnje dite pune..

 6. Darius says:

  Degjoni djema merreni me te bute…..
  sic ben Hashim Thaci me 1.2 miliarde te Kosoves buxheti i saj jepet me qera ne Englland me ℅ ate beri dhe Hajduti Zog,Ate ka bere dhe Enver robqiri,dhe Sali,Ed,Like fis qirat!!!!
  Leket e shqipetareve nga ribqiri i pare Zogu e deri te keta Robqirat sot,leket e Shqiptareve kane 100 vjet qe jepen me ℅ hajduteve te Londres.
  Kur keta moterqira qe do zoti vdesin sa me pare te gjithe,kur nuk kane para te japin,japin Trepcen,Qymyrin e Kosoves,Patos-Marinze me koncesion.

  Ne shqiperi do zhdukur cdo gje fare e keqe !!!

  1. Arion says:

   Me ne fund dikush qe mer vesh se ca po ndodh.Po nuk i shef me lart o mik komuniste e zogiste grinden.

 7. aj.vlora says:

  Prandaj i ngriti vleren lekut leter dhe uli vleren floririt para se te ikte.

 8. JIMMY says:

  MBRETI MUT ZOGU ,,,I rriti vleren NAPOLONIT lekut KARTMONEDHE dhe i uli vleren MONEDHES SE FLORIRIT ME TRE PIK..TREGTARET U MASHTRUN NGA KJO MANOVER ..DHE KEMBYEN MONEDHEN E FLORIRIT ME KARTMONEDHAT LETERE,,KSHU ARRITI TE GRUMBULLOJ FLORIRIN DHE U ARRATIS ME GJITH FLORIRIN 170 KG …….DEPOZITUAR NE LONDER ,,PASTAJ BLEU NJE MINIER DIAMANTI NE AFRIK ,,KU DOLI HUQ ,,,POR EDHE SHQIPRIN E SHITI ME KONCENSION TEK ITALIANET .I LA SHQIPTARET NE MES 4 RRUGVE ..KJO ESHT E VERTETA E SATRAPIT AHMET MUT (ZAGOLLI) ZOGU POR KUR KEMI QEVIRITAR TE PANGOPUR HAJDUT KSHU ESHT

 9. Ivani i madh says:

  Per vjedhjen e arit nga xhaxhai jot hajdut satrapi e tradhetari Zog ishte planifikuar me kohe se ai e dinte qe Shqiperia nje dite do pushtohej nga Italia fshiste. Si mase per te grumbulluar arin qe ndodhen neper Shqiperi perdori levizjet duke ja ngritur vlere lekut letrer 10% me shume se arit dhe ka filluar qe ne fillim te 1938 ne mos gabim. Per kete mund te pyesni kush ka ndonje te moshuar ose ka degjuar nga pleqte. Prandaj ky birbua mos genjeje se jo jane te gjyshit o te leshit per tu kethyer sbehet fjale po mos mashtrojne se edhe godinat e pasurite qe ka mare ky kopili i Zogut qe ja dhane keta maskarenjte tane politikane pa dallim ngjyre e bindje. Te cilet jane ngritur me kredite qe i mori Zogu Italise dhe paguesh nga taksat e popullit per kete ka dekumenta te sakta ne arshivash e shtetit nqf se ka drejtesi e prokurori e pa varur qe mund te ndjeke ceshtjen.

 10. kombi says:

  Ha ha ha , kalojne ne cmenduri komentuesit idiot ,pallosha ,gjysemanalfabet ,per vjedhjen e zogut .Harrojne qe Enver qeni ,vodhi florinjt e Shqiperise , ato te tregetareve ,duke futur dhe gjyshrit e mi ,i nxori nga shtepite e tyre ,qe i kishin ndertuar me djerse dhe futi te banojne jevgjit ne ato ndertesat e tyre ,kurse ata jetonin neper kasolle ,sepse nuk kishin asnje kacidhe per te blere shtepi tjeter ,ja mori dhe mobjljet e tyre qe ne ate kohe ,tregetaret i kishin blere ne Itali . Sot po ju vjedh me tonelata ,sa shtetin dhe sa popullin Berisha ,Meta ,Rama ,por idioteve Shqipetar ,ju ka mbetur ora te Zogu . I cili po te kishte qendruar me gjate ,shqiperia nuk do te ishte kjo qe eshte sot .

  1. Ervin says:

   Kombi te pershendet je shume i sakte qe po te ishte Zogu Shqiperia do ishte shume me mire se sot.
   Te pakten ne ato pak vite qe qendroi ne fuqi, shqiperia u njoh si monarki dhe mardhenie me mbreterite perendimore, njehsoi monedhen me vendet e europes, filloi reformat ne nje shtet feudal ottoman ku bejleret ishin si sulltane, levizja dhe tregetia e lire ne mbare boten nuk ishte e cunguar.

   Me ardhjen e komunisto-zagareve ne pushtet filloi edhe zhdukja e asaj pak inteligjence dhe borgjezie, filloi percarja dhe lufta e klasave si dhe shplarja e trurit per t’i sherbyer regjimit te kriminelit qe e beri veten sikur te ishte perendi

 11. Korabi says:

  Zogu iku nga Shqiperia si zog kurve, me nje karvan makinash. Nje nga oborretaret qe ishte bashke me Zogun, ne kujtimet e tij shkruan qe fjeten nje nate ne Bilisht para se te kalonin ne Greqi. Ne cdo ndalese qe benin Zogu kontrollonte personalisht floririn se nuk kishte besim as tek me besniket e tij qe kishte pe vete. Hengren 50 vjet me kete flori te vjedhur shqiptareve, tani na shesin dhe dengla. Kerkojne dhe prona ne qender te Tiranes pale. Prona te ngritura ne kohen qe ishte mbret, pra “toke e xanun”. Nese ka prona per te marre ato i ka ne Burgajet. Keto ne qender te Tiranes jane prona te vjedhura.

  1. Lugati says:

   Si si jan mledh ktyshat e komunistave o ju zotrinj ..mos merni si plaka m kar..e verteta osht se historia nuk osht mo prone e juja dhe as e palaco shkrimtar si ato qi kom permen ke shume komente ktu ke tema..ka maru prralla ka vjedh zogu n dac tju vi mir dac keq..juve ju ka hik per lesh trute..se ju jeni (komunistat) parazite krimimela hajdut plena zagare tradhtare kurva hale degjenrum..dhe e bukra osht se i veni gishtin te tjerve per poshtersite qe boni vet ju..pranej mylleni gojen e honkshit kart e juj me dhome.
   Poshte komunizmi m n krye sali berishen +lugatin kryeminister..rrofte monarkia

 12. butroja says:

  une jame nipi i oficerit te zogut z selim gjoka qe me ka tregu vete me goje qe kame shku ne banke dhe kame marre 8 valixhe me flori i kame shoqeru me makine e roje deri ne zemlak aty zogu me ka dhene 3 napolona flori dhe jame ndar per te mos u pa me kurre, kete ka deklaru edhe blerim cela ne parlament ne vitin 94 . te tjerat jane prralla me mbret se sa peshon nje valixhe kjo ha diskutim

 13. emigranti says:

  Bravo kombi. ky popull idiot I bie daulles tek Zogu dhe harron qe 1000 here me teper mblodhi Enveri duke I vrare njerezit dhe ja dha Titos.
  Bjerini zurnase o idiote tek Zogu dhe harroni Salen, Gerdecin, Ramen, Meten dhe gjithe hajdutet e parlamentit. Si duket keta perdorin lubrifikant dhe nuk e ndjeni, mbani mend periudhen qe nuk keni jetuar por lexuar tek librat e xhaxhi Enverit.

  1. Hamut Zagari says:

   O koqe! Tani po flitet per Zogun dhe vjedhjen e tij.Kur te flitet per Enverin nese ka vjedhur le ti thone e tja marrin se nuk po na rruhet.

   1. Mzati says:

    Ik hamut rri urte

  2. mirel says:

   Ha mut emigr ant. Historine s’e shtremberon dot.
   Ushtrine serbe e futi Zogu i kurves se Myzejenit.
   Dhe Shen Naumin ai e fali.
   Kujtohu mire qe kuvendi i Kosoves Viti 1944 votou te rrinin me Jugosllavine. Enveri beri unifikimin dhe integrimin e Shqiperise qe la Zogu dhe 1913. Se as ate spo e mbajne mbajne dot pinjollet e sotem demokrato zogistet Rilindas.
   Me rastin me te pare qe pas 90 e shqyen Shqiperine, e shiten dhe e vrane. Ja kaluan dhe zogut..dhe per keto krime qe i bete atij shteti qe krijoi Enver Hoxha, akuzoni vete Enverin.
   Kjo nuk mund te quhet llogjike. Por plumbin ne balle.
   Vetem ashtu e doni rraca juaj e qelbur qe doni te shiteni dhe mbreter

  3. mirel says:

   Ha mut emigr ant. Historine s’e shtremberon dot.
   Ushtrine serbe e futi Zogu i kurves se Myzejenit.
   Dhe Shen Naumin ai e fali.
   Kujtohu mire qe kuvendi i Kosoves Viti 1944 votou te rrinin me Jugosllavine. Enveri beri unifikimin dhe integrimin e Shqiperise qe la Zogu dhe 1913. Se as ate spo e mbajne mbajne dot pinjollet e sotem demokrato zogistet Rilindas.
   Me rastin me te pare qe pas 90 e shqyen Shqiperine, e shiten dhe e vrane. Ja kaluan dhe zogut..dhe per keto krime qe i bete atij shteti qe krijoi Enver Hoxha, akuzoni vete Enverin.
   Kjo nuk mund te quhet llogjike. Por plumbin ne balle.
   Vetem ashtu e doni rraca juaj e qelbur qe doni te shiteni dhe mbreter .

 14. Briklona says:

  O mashtrues, bir dhe fis mashtruesish!
  E lini popullin shqiptar rehat dhe mos i gervishni plaget se po shpertheu edhe njehere zemerimi i tij ,nuk do gjesh vrime te futesh ti dhe ai qe u martua para pak ditesh! Cfare pune benin keta neper bote? Vetem nuk punonin, te gjitha te tjerat i kane bere.E vodhet more e vodhet, jo vetem arin, por te gjithe Shqiperine! Edhe sot kush e di se sa keni akoma ne bankat e botes. E la mender mbreti popullin shqiptar
  ne pike te hallit, ne ditet me te zeza, ne varferi te tejskajshme dhe bridhte te tere boten me soj e sorollop nga Burgajeti me floririn e shqiptareve.
  Si keni fytyre dhe dilni e tregoni perralla me mbret!
  Prinderit e mi e kane jetuar o Skender dhe na rrenqethej mishi kur na tregonin, prandaj mos tregoni perralla dhe.mos shikoni endrra me mbret..

  1. Mzati says:

   Yppppp xhixhi posht komunizmi laskar dhe kto morracaket qe shajne mretin e shqiptarve..komunista ke turra druve e keni venin..paska dale dhe shota galica nevrike (brimklona) mere me kadale se da smuhesh

 15. Ilir floriri says:

  Zogu paska qene lule! Ne krahasim me keta sot!!!

 16. Ilir floriri says:

  Zogu paska qene lule! Ne krahasim me keta sot!!!

 17. Gasper says:

  Ari ka qene ne Londer ne pronesi te Rothchildeve, te cilet e kane pronen e tyre Banken e Anglise dhe sot c’do banke qendrore ne Bote. Kartmonedhat dhe monedhat, qe priteshin ne kohen e Zogut, qe te ishin te pranueshme ne vlere nga sistemi financiar nderkombetar i asaj kohe, duhet te balancoheshin me sasi fizike ari te depozituara ne nje Rothchild Bank. Zogu ndoshta ka mare me vete Kurush Osman qe i mbante si pasuri personale.

 18. Gasper says:

  Ari ka qene ne Londer ne pronesi te Rothchildeve, te cilet e kane pronen e tyre Banken e Anglise dhe sot c’do banke qendrore ne Bote. Kartmonedhat dhe monedhat, qe priteshin ne kohen e Zogut, qe te ishin te pranueshme ne vlere nga sistemi financiar nderkombetar i asaj kohe, duhet te balancoheshin me sasi fizike ari te depozituara ne nje Rothchild Bank. Zogu ndoshta ka mare me vete Kurush Osman qe i mbante si pasuri personale..

 19. Gasper says:

  Po te vini re nje detaj te vogel te Leku Shqiptar i pas 98-es, do te shikoni se aty shkruhet Banka e Shqiperise. Para kesaj shkruhej Banka e Shtetit Shqiptar. Diferenca eshte, se sot Banka e Shqiperise eshte private nderkohe qe me para ishte shteterore. Si ndodhi kjo. Ai Floriri ne rezervat e shtetit Shqiptar, nuk u vodh nga Likja, por kaloi si garanci apo u sekuestrua per privatizimin dhe nderkombetarizimin Bankes se Shqiperise . Politikanet tane e shiten Banken e Shqiperise dhe sot pronaret e saj, na shesin ne dhe qeverise Shqiptare lekun me interesa.

 20. detashmenty says:

  ky do fut n burg per baqshkepunim ne krim,ne formen e fshehjes se krimit,per mashtrim,per tradheti kombtare…
  zogu flutroj si kurv me florinjt e kurvnimit.

 21. Mentari says:

  Ari shqiptar qe gjendej ne banken angleze ishteari apo floriri I shtetit shqiptar tedepozituar ne Itali si garanti e kredive qe merrte shqiperia ne ate Kohen 1927-1939 nga Kompanite Italiane dhe kurGjermania e pushtoj Italine ajo e rrembeu ate flori ne bangen Italiane dhe e dergoj neGjermani por kur Gjermania e humbi luften dhe ishte e pushtuar nga Aleatet Anglia e mori ate flori per vete duke menduar se Aleatet e tjere nuk do ta e diktonin por Amerika e morivesh dhe Anglia e tregoj ate mirepo mbas aksidentit te korfuzit te cilet Anglia e fitoj gjygjin ajo kerkonte demshperblimin qe e caktoj gjygji dhe shqiperia komuniste e kundershtonte se gjoja shqiperia nuk kishte dijeni per minat qe vendosi Jugosllavia me kerkesen e komunisteve.Ai Flrori ishte vetem 280 kilogram dhe jo 2500 apo apo 1500 dhe shuma e saj ishte vetem 8 milione dollar me 1990 qr shqiperia mori me pak se 5 milione dollar.kjo ishte histoia e floririt sqiptar.Kurse Ahmet Zogu mori gjithsej vetem 42 kilogram flori dhe nga ai 10 kilograme ishte stoli te tjerat ishin napolona floriri te tijat dhe te bankes shqiptare.Po komunistet ku I erguan 180 milione dollar qe kishin investur me 1989 ne Stoqet e Zvicres ? kjo eshte mistria me e madhe e thesarit te shqiperise qe asnjehere nuk u gjet ku shkuan 180 milionet e invetuar ne stoqet agresive te Zvicres.Interesohuni per keto para dhe harrojeni Zogun se Zogu nuk mori me shum sesa mori Luigj Gurakuqi me Ismail Qemalin me 1913 qe jetuan ne Bari te Italise tek hotelet me te shtrenjta,dhe gjeni florinjte qe mori Fan Noli me 1924 qe jetoj me vite neper hotelet e Austrise dhe te Spanjes.Kto gjeni O Sperma Enveriste dhe pastaj shkoni e gjeni floririn qe ju vodhet ne Krrabe (Ilir Meta eshte komunist e socialist 24 karatesh) keto gjeni o Pjelle e poshtersise njerzore.mjaft tani se kam shum per tju informuar mbi poshtesite qe ju I ke bere e I beni ketij vendi

 22. Brezi i djegur says:

  Zogu i fali kosoven serbeve per ta ndihmuar qe te vinte ne pushtet, edhe nje gje tjeter or ti mut nipi, perpara se xhaxhai yt te vinte ne pushtet ne shqipri monedha ishte floriri, cdo gje qe blihej Apo shitej paguhej me napolona, ke degjuar zotrote??? Xhaxhai yt shpiku letren qe e ndrroi me florite. E kupton Apo Jo keni Ikur me floririn e nje vendi plus ca kishit cuar perpara. E tha mire njeri siper keni bere kokrren e qefit per 50 vjet.. Une do shtoja dhe financimet e bandave diversante dhe sponsorizimin e Nje sere organizatash terroriste. Po tregtine e armeve me ca e bente xhaxhai yt mor pis.. Ju komunizmin e keni pak..!!

 23. DREJTESIA E MUNGUAR says:

  O KOMBIIIIII ENVERI VODHI VERTET DHE I BERI TE GJITHA TE ZEZAT E MUNDSHME PERVEC TE BARDHAVE QE BERI POR AMA NUK PO KTHEHEN NIPERIT E VET DHE TE KEKROJNE PRONAT , TE KERKOJNE PUSHTETIN, TE MARTOHEN SI PRINCER, TE KESHILLOJNE PRESIDENTIN ETJ POR PO RRINE URTE SI KLYSHA KESHTUQE CAFRE DO TE THOTE KKRAHASIMI YT O PECE PIDHI?? HAJDUTI DHE ANTISHQIPTARI KUSHDOQOFTE DUHET TRAJTUAR NJESOJ. QOFTE ENVERI ME KELYSHET QE LA MBRAPA AMA QOFTE EDHE AHMUT ZOGU ME KELYSHET QE KA LENE MBRAPA. SHQIPTARET E SHKRETE , SHUMICA JANE ANALFABETE DHE VUAJNE PER TE SHTYRE MUAJIN SE KESHTU I KATANDISI SAL MOTERNGJYERI MBAS 91 DERI NE DITET E TIJA TE FUNDIT NE PUSHTET. MJERE NE !!!!

 24. Arber says:

  Ashtu sic erdhi Zogu ne fuqi me bajonetat dhe parate e serbeve, po me parate e agjentures serbe e beri dasmen edhe djali i djalit te adoptuar te hajdutit, kriminelit dhe tradhtarit te popullit dhe atdheut, Ahmet Bej Zogolli.

 25. Lagunez says:

  O TI PLAKO PA SHKOLLE , ENVERI NUK KA BERE ASGJE TE BARDHE ,PERVEC TE ZEZAVE . PERSA J PERKET MARTESES SE NIPIT TE ZOGUT ,AI ESHTE PRINC I CERTIFIKUAR DHE SA PER ZGJUARSI, ESHTE ME SHUME SE SA ENVER SATRAPI ME FEMIJET DHE NIPRIT E TIJ BURGAXHI . SOT CDO NJERI KA TE DREJTE TE BEJ DASMA TE TILLA MBRETERORE ,NDRYSHIMI I TIJ ISHTE QE NE ATE DASEM ISHIN TE FTUAR PRINCER TE NDRYSHEM ,TE RENE NGA FIKU . KETIJ POPULLI TE PJERDHUR DHE PA TRU NE KOKE PO E SHKERDHEJNE MIRE CA PALO POLITIKAN ,QE PO FITOJNE MILIARDA DHE JU HANI BAR .

 26. Kanali korfuzit says:

  Eshte e vertet qe mbreti zog ka mare shume flori ky flori edhe e gjith pasuria e Mbretit zog u depozitua ne Loyds Bank ne Angli mbasi priti 3 dite ne port per te mar aprovimin nga mbreteresha pasi home office nuk pranoj te shkelte ne UK. Por me e dhimbshme eshte si ja falem ne (Qeveri PD) Anglise ne 92 -shin. Duhet te kemi parasysh me sa mundim qeveria komuniste (te pakte beri nje gje te hajrit) e ka kerkuar kete ar ne lidhjen e kombeve qe me pas u quajt OKB. Ishte çeshtja pare ne historin e kesaj organizate. Si perfundim mbas shume vitesh stermundimesh me nje avokat francez ne mbrojtjen tone (qe u dekurua nga presidenti Topi mbas vdekjes) ne e humbem serish arin 92 duke hedhur poshte te gjithcka qe ne kerkonim per gjysem shekulli. Pak rendesi ka kush qeveri ishte ari ishte shqiptare edhe qeverit shqiptare ishin. Ja vlen te lexohet ” kanali korfuzit” Paskal Milo, “Mbreti Zog” Arben Puto

  1. Lugati says:

   Paskal milo.. arben puto??? O ti cun du nai liber ta kete shkrujt nai shkrimtar o historia..po jo t lexoj librat e ktyne qi i shesin

 27. loni says:

  Nuk quhet “marrje ari”,po “vjedhje ari”,ne momentin qe ti nuk ke dashur ta kthesh mbrapa shtetit Shqiptar mbas clirimit,vjedhja denohet penalisht,e ca toke kerkon ti tani ?Familja Zogu duhet te hyje ne Shqiperi qysh “Duhet”te hyje. Drejtesi!

 28. like says:

  Nuk u mjaftuat me gjyshin qe i mbushi valixhet pasi shiti vatanin po dashkeni edhe nipin tani!

 29. Fshatari says:

  O shqiptare kudo qe jeni- lahuni njehere me sapun pastaj komentoni sepse nuk mund te beni edhe historianin edhe qelbesin
  Po i BIE shkurt
  A Zogu nje mut-muti i korruptuar ne cdo firme qe hidhte per koncesionet,nje klysh serb qe fali toka Shqiptare
  S.Berisha nje mut-muti ne katror,nje Zogist i koheve moderne ,nje mi serb autor i rrumpalles dhe pisllekut dhe fatkeqesise jo vetem intelektuale te ” shqiponjave”
  Enver Hoxha qe e vuri ne brazde kete popull autokton me qytetari te dyshimte,qe e la gruan te jetonte ne Laprake ne 70 m2 nderkohe qe Elia Zaharia jeton ne 10.000 m2 ne Tirane dhe Durres dhe qe e detyroi nipin te merej me droge per t’i shpetuar fukarallekut
  Dhe ne fund Edi Rama qe kerkon te imponoje qytetari nepermjet zbatimit te ligjit qe BIE ndesh me natyren dhiare te shume bijve te maleve dhe shpellave

 30. Servet says:

  Erion Veliaj beri dy dasma edhe me te medha vetem me kursimet e mamase pensioniste dhe ju komunistave nuk ju beri pershtypje.

 31. DREJTESIA E MUNGUAR says:

  O LAGUNEZ KU NXORRE KONKLUZIONIN TI QE JAM PA SHKOLLE UNE MER PLAK APO HAJT TA THEMI IHERE VK . ENVERI 80% I KA BO TE ZEZA VENDIT DHE KJO NUK DISKUTOHET FARE PO KA DHE CA TE BARDHA SI PRSH ELEKTRIFIKIMI UZINAT FABRIKAT QYTETET HEKURUDHAT UNIVERSITETET , SHKOLLIMIN QE TI PERMEDNE SE KEMI QENE TURQ FARE NGA INTELEKTI O PLAK. NGA BARINJ U BENE INXHINIERA SHQIPTARET DHE DOKTORA PO VARIU KARIUS SE E SHTE E KOTE TI PERMENDIM NUK JA VLE. MBRET SHPALLET AI QE SHPETON VENDIN DHE FITON BETEJA PER TE KRIJUAR SHTET TE PAVARUR SI ANGLIA SPANJA ETJ O PLAK NUK SHPALLET NJE INDIVID SEPSE THJEHST ASHTU I DO PALLA DHE ZAPTON PRONA NEPER GJITHE SHQIPERINE PA ASNJE TE DREJTE QE ME VONE NIPERIT E TIJ TI GEZOJNE. PER MENDIMIN TIM TI E MERITON MBRETIN QE TI THURESH LAVDE DHE TI RRISH NEN URDHRA , POR VETEM TI AMA E MERITON , NE TE TJERET NUK E DUAM JEMI MBRETER TE VETES, MERITOJME NJE NENPUNES QE TE JETE KOKULUR DHE PUNTOR NE SHERBIM TE INTERESAVE TONA. TI VAZHDO MBAJ MBRETIN VLLA DHE IK PUNO NDERTIM NDERKOHE.

 32. mirashi says:

  Me vjen keq per gazetaret dhe gazetat qe merren akoma me keto letyra. Une kam deshmime e personit qe ka qene ushtare i “mbreterise” dhe e ka percjelle Zogollin ne kufi bashke me te tjere. Nuk dua ti permend emrin se tani ka vdekur dhe nuk dua te shqetesoj dhe dy djemte e tij, bile njeri edhe pedagog universiteti, jo se ata nuk e dine se ishim bashke me djemte e tij kur bisedonim per kuriozitet. U thyem ne veshja, thoshte N.Z. kur ngrinim arkat me flori. Kaq. here tjeter me shume.

 33. Nuk dua te hyj ne “debatet’ e mesiperme. Dua vetem t’ju tregoj mbi nje fakt qe kam lexuar ne nje gazete ne Cekosllovaki me 1959. Eshte shkruar e zeza mbi te bardhe:” Ish Mbreteresha e Shqiperise ka nxjerre ne shitje pjese te kurores mbreterore sepse nuk ka te holla per te mjekuar te shoqin-ish Mbret I Shqiperise qe ndodhet I semure rende!”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *