Sinjal për “qeverinë”, jo për Çamërinë!

Mero-BazeNga Mero Baze

Ka një teprim me retorikën e nxehtë kundër vizitës së Ilir Metës në Athinë dhe qëndrimeve të tij diplomatike për çështjen çame dhe marrëdhëniet dypalëshe me Greqinë. E vërteta është se vizita ra në sy, se ishte tradicionale dhe në kornizat e çdo takimi të çdo udhëheqësi shqiptar që ka qenë në Athinë, prej vitit 1991 dhe jo se ka ndonjë hap pas.

Çështjen çame në raport me Greqinë, qeveritë shqiptare e kanë trajtuar thuajse njësoj, që nga viti 1992 e deri më sot. Traktati i Miqësisë i vitit 1996 bën një hap para, duke njohur të drejtat e qytetarëve shqiptarë me origjinë greke dhe ansjelltas, që t’u njihen të drejtat e pronës. Ka pasur disa manovra procedurale greke, me mos heqjen formale të ligjit të luftës, për të penalizuar shqiptarët e dëbuar nga Çamëria dhe po ashtu, ka pasur përpjekje nga qeveria shqiptare, që kjo çështje të mbahet gjithnjë hapur.

Në vitin 2005, me ardhjen e Berishës në pushtet, ka ndodhur një ndryshim, jo në raport me çështjen çame, por në raport me axhendën e re që Greqia vendosi në raport me Shqipërinë, për shkak të inferioritetit të Berishës ndaj Greqisë dhe përvojës së hidhur që ai kishte nga ikja nga pushteti, edhe për shkak të Greqisë në vitin 1997. I kompleksuar aq shumë nga Greqia, Berisha firmosi një pakt me Greqinë në vitin 2005, ku bëri konkrete idenë e pesë varrezave të ushtarëve pushtues grekë, brenda territorit shqiptar, çështje të shkollave shqipe në Himarë, si dhe disa axhenda kulturore, fetare e nacionaliste greke, të cilave u hapej rrugë në emër të “paqes” së Berishës me Greqinë.

Janë këto kushte të reja që e kanë kaluar në ofensivë Greqinë dhe ajo tani sa herë përmendet çështja çame, apo probleme të vjetra mes dy vendeve, nxjerr në plan të parë probleme të tilla si varrezat greke, Himara, Kisha, tekstet greqisht etj.

Pra Berisha i ka dhënë luksin Greqisë të ketë një axhendë balancuese për çështje të tilla vendimtare, si ajo e popullsisë çame.

Ilir Meta nuk ka bërë ndonjë hap prapa. Ai ka ruajtur qëndrimin traditcional të shtetit shqiptar për çështjen çame në Greqi dhe është fokusar më shumë tek axhenda praktike e raporteve Shqipëri-Greqi, siç janë pensionet, patentat, kontributet financiare të shqiptarëve në Greqi etj, të cilat janë jo vetëm të prekshme për emigrantët, por dhe simpati elektorale prej tyre.

Fakti që ka një “kërcitje” të qëndrimit të Ilir Metës, vjen nga fakti se qeveria e Edi Ramës, i ka ftohur raportet me Greqinë, dhe ka krijuar një distancë reale mes Tiranës dhe Athinës. I pakompleksuar nga Greqia, dhe për shkak të origjinës së tij jugore, dhe i gatshëm për “polemika rajonale”, pasi ka fituar emër të mirë nga qetësimi i raporteve me Ballkanin Jugperëndimor, Edi Rama, i ka përçmuar raportet me Greqinë, dhe nuk ka hezituar të sillet me arrogancë të panjohur më parë nga një Kryeministër shqiptar këto 25 vite. Ai është i pari Kryeministër që ka lënë jashtë qeverisë Partinë Bashkimi i të Drejtave të Njeriut, dhe ka përfshirë thuajse zyrtarisht në vend të tyre PDIU, ose siç njihet ndryshe parti e komunitetit çam. Ai po ashtu ka çuar në axhendën e BE, çështjen çame dhe e ka përdorur këtë dhe si një “shpërblim” politik për partnerët e tij huqeli në koalicion.

Ilir Meta thjesht i ka bërë opozitë këtij pozicioni të Ramës dhe qeverisë shqiptare, duke u shfaqur si një lider tarditcional shqiptar në raport me Greqinë dhe duke i kujtuar nga Athina se “qeveritë janë nën presion nga faktorë elektoralë”. Ai nuk ka tradhëtuar as veten dhe asgjë nga çfarë ka bërë më parë për çështjen çame, por ka mundur të gjejë mirkuptimin e palës greke për t’i çuar një mesazh Edi Ramës nga Athina.

Është e gabuar, madje vulgare të thuash që ai është pro grek. As grekët nuk e duan të tillë. Edhe ata e duan më shumë si një leksion diplomatik për Edi Ramën. Për t’ia bërë dhe atij më të lehtë “antigreqizmin”, duke ia justifikuar me faktorin elektoral çam.

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “Sinjal për “qeverinë”, jo për Çamërinë!”

 1. theo says:

  I dashur Mero. eshte artikulli i pare qe do te bej vrejtje, 80% ke te drejte por 20% nuk ke fare te drejte, Ai shkoi ne Greqi per luxin e Berishes dhe jo per ceshtjen came, kurse qendrimi i qeverise per kete ceshtje eshte perfekte dhe dinjitoze. IM=Meta eshte ai qe eshte iceberg, dmth me shume eshte nene uje se mbi uje. eshte njeriu qe s’ka punuar asnje dite ne ate vend, e filloi si deputet dhe do ta mbyll tek mbyllja qe do ti jap vettingu ameriako-gjerman

  1. Skypion says:

   Nacionalizmi eshte streha e fundit e horrave!
   Shprehja e njohur,qe aq per zemer e kane te majtet e qe aq shume kane spekuluar dhe spekulojne me te,gjen kuptimin e vet te plote,per ironi,tek kjo loje e ndyre,tmerresisht e ndyre,antishqiptare dhe antikombetare,qe po bejne me ceshtjen came, dy protagonistet e Aleances se Qelbesirave,dy lideret e se majtes shqiptare,dy horrat,Edi Rama dhe Ilir Meta.
   Pa asnje rekord pozitiv,me te cilen mund t’i ofrohen shqiptareve ne zgjedhjet e 2017,dy protagonistet e Aleances se Qelbesirave,Edi Rama dhe Ilir Meta,jane turrur me vrap ne strehen e fundit te nacionalizmit,kush e kush te kete poziten me te mire ne ate strehe horrash.
   Ceshtja came eshte streha e fundit e dy horrave te Aleances se Qelbesirave.Gjiithcka behet per interesat e tyre te ngushta politike.Zgjedhjet e pergjithshme po afrojne.Partia e cameve te Idrizit duket se mund te kete nje rol ne marredheniet plot helm dhe pabesi mes dy aleateve te Aleances se Qelbesirave.
   Ne kete kerrleshje antikombetare,eshte perzier edhe PDIU-ja e Idrizit,sidomos Idrizi,i cili ,edhe ai,kerkon te kete perfitimet e tij personale politike ,pa as me te voglin dyshim.
   Horrat Rama dhe Meta,jo vetem qe po i japin kuptim shprehjes se famshme,por po e zgjerojne dhe pasurojne ate me permbajtje edhe me horre.Horrlleku nacionalsocialist eshte ngritur ne nivele te papara ndonjehere.Te majtet shqiptare,socialistet shqiptare kane merite per kete.
   Njeri ne Serbi e tjetri ne Greqi!
   Edi Rama ne Beograd dhe Ilir Meta ne Athine, kane nisur betejen e paprecedente,se kush eshte me horr,me maskara nacionalist!
   Dhe,shqiptart rrine e veshtrojne kete spektakel horrash nacionaliste!
   Dhe,shqiptaret rrine e veshtrojne kete spektakel horrash te majte,maskarenjsh socialiste!
   Nuk dua te merrem aspak me ate ,se c’thote njeri ne Athine e c’ben tjetri ne Beograd.Me vjen ndot.Me vjen peshtire.Ata qe e durojne kuterbimin,le te merren me to.
   Ajo cka dua te theksoj,eshte,edhe njehere,se horrat e vertete nacionaliste,ne pergjithesi,jane socialistat,jane te majtet.Kete mendim e kam krijuar me vakt.Kurse ne Shqiperi,as kam patur dyshim ndonjehere.
   Horrlleku nacionalist ne Shqiperi u be norme ne kohen e diktatures komuniste,me te ashtuquajturin nacionalkomunizem.Socialistet e sotem,si pasardhes te drejtperdrejte,politike dhe biologjike te komunisteve,vecse i permbahen kesaj norme.
   Ne kohen e nacionalkomunizmit,Kosova u shit tek serbet,Cameria tek greket.Per Kosoven s’po themi gje,se nuk ka shqiptar qe nuk eshte i ndergjegjshem tashme per pabesine madhe komuniste ndaj saj.Per camet,po ju kujtoj se ajo mendesi diskriminuese te krijuar per ta,qe shprehej me klishte te tilla si “cam i mire, me thike ne brez”,”cam i pabese” etj etj,kane autoresine e baballareve te socialisteve te sotem ,me te cilet kaq shume eshte i dashuruar Idrizi i cameve.
   Ne kohen e nacionalkomunizmit,u zhbe Autoqefalia e kishes ortodokse.
   Ka plotesisht te drejte Hiresia e tij, Kryepeshkopi Janullatos,kur si argument kryesor ne debatin per Autoqefaline,paraqet anullimin dhe nulizimin juridik qe i beri shteti komunist Autoqefalise se ngritur me aq mund,djerse dhe gjak nga eterit e kishes shqiptare.
   Eshte po ky soj horrash nacionalkomunist apo nacionalsocialist,qe i bene forcat bashke me perfaqesuesit greke,laike e fetare,ne Shqiperi Greqi e Diaspore greke,per te luftuar Sali Berishen,ne 1992,1993,1994 (referendumin ne ate kohe e humbi Berisha ,edhe per shkakt e mbeshtetjes se fuqishme qe paten horrat socialiste shqiptare nga Greqia me bashkepunetoret e saj brenda vendit) 1995,1996,1997 kur horrat socialiste shqiptare bashkuan forcat me me ekstremistet greke antishqiptare,deri ne ShBA!
   Edhe ne Kushtetuta e 1998 e bere nga pushteti socialist i kohes,ka patur nderhyrje te posacme nga miqte e tyre greke(sidomos per ceshtje te kishes).Sabri Godo,si nje nga protagonistet e saj,e ka pohuar kete publikisht,si nje ndjese te vone.
   Ishin po keta nacionalsocialiste qe pergjate gjithe periudhes kur ishin ne pushtet 1997-2005 i bene te gjitha koncesionet ,e medha dhe te vogla,Greqise.Ekonomike,politike,fetare.Sektoret strategjike te ekonomise shqiptare,i’u dhane Greqise pikerisht ne kete kohe nga nacionalsocialistat shqiptare.
   Varrezat greke,me te cilat aq shume abuzojne,spekulojne,mashtrojne e shpifin,sidomos historianet nacionalkomuniste shqiptare,si i nderuari dhe i respektuari profesor Pellumb Xhufi bie fjala(ketu s’po permend keto qe thote analisti yne Baze,sepse jane aq te lehta,sa edhe eteri eshte me i rende se to),u bene fakt i kryer pikerisht gjate periudhes se qeverisjes socialiste 1997-2005.
   Gjithcka ishte kopsitur.Deri ne detaje.Kur erdhi Berisha ne pushtet ne 2005,u gjet para FAKTIT TE KRYER.
   Sali Berisha,sa i perket ceshtjes se varrezave te ushtareve greke,u gjet para FAKTIT TE KRYER.Te kryer nga socialistat.Pike.
   AShtu sic u gjet para faktit te kryer,per te gjitha koncesionet e tjera.
   Le te gjejne qorra dhe budallenj,historianet nacionalkomuniste, si i nderuari dhe i respektuari profesor Xhufi,per t’ua mbushur mendjen per te kunderten.
   Kurse,sot,horrat socialiste,po duan te bejne edhe spektakel me nacionalizmin…
   Edi Rama ne Beograd,Ilir Meta ne Athine…
   E te dy,kerkojne nga shqiptaret te jene spektatore te ketij spektakli nacionalsocialist!Kerkojne duartrokitje nga shqiptaret!
   Horrat!
   Maskarenjte!
   Qelbesirat!

   1. TRIBALET E PD-se says:

    Leh sa te duash, o Skypion , se nuk te lexon askush ! Sapo shikon siglen tende , i vjen era kerme !

    1. Adriatik says:

     O Mero…mos lesho dhe ti klithma. Acionaliste tani. Ca pushtuesi ishin ushtaret greke ne L2B….erdhen deri ne Permet se nga andej erdhi sulmi i fashisteve me bashkepuntoret e tyre turkoshqiptare. Edhe mire bene se ne Permet kishin gjakun e vet helen.

     Ne turkoshqiperi cdo pashallar e bejler e hoxhe qe i ka sherbyer sulltanit e ka nje monument e xhami…po ushtaret qe degdisen fashistet dhe sherbetoret e ture turkoshqiptare nuk meritojne respekt??

  2. xheJ eN Bi says:

   Skypion -rupi-çupi ….

   Frazen e pare e ke qare me lote si i thote populli:
   ” Nacionalizmi eshte streha e fundit e horrave ”

   Po ne fakt ke ngatruar adresat.Memorien e ke shume te manget ,ose i harom
   me qellim.
   Po te freskoje pak memorien.
   Nacionalisti me i thekur ka qene Kreshnuk Spahiu ( Ministri i PB
   ne qeverine hije te PD-es ),qe nga ky nacionalizem ne sontazhet
   e kohes dilte partia e trete me shume pak diference nga dy te parat.
   E keqja e Spahiut ishte se ashtu si u fry shume shpejt dhe u çfry shume
   shpejt se u pa qe ishte leva e Berishes.

   Para se te shfryhej Spahiu ,Berisha u be xheloz per fryrjen qe pesonte
   Spahiu, i mori stafeten e nacionalizmit per te prere shiritin i pari .
   ( Se Berisha i kishte shume per zemer shiritat e vertete )se per metaforat
   nuk do tja dije.

   Besoj se keto i mban mend ne 100 vjetorin e Pavarsise dhe fushaten
   e zgjedhjeve te 2013 -es.

   Ne strehen e nacionalizmit nuk u strehuan horrat K.Spahiu e S. Berisha ?
   Apo kur strehohen Beqo-Saliu e vegla e tij nuk quhet streha e horrave ,
   po e quajme streha e “patrioteve” , se ata ne te vertet jane PSEUDOPATRIOT
   dhe jo patriot.

   Po te duash ti rendis faktet pse jane PSEUDOPATRIOT ,
   se kete e dine gjithe shqiptaret ,perveç teje!

   %

   Skypion -rupi-çupi ….

   Frazen e pare e ke qare me lote si i thote populli:
   ” Nacionalizmi eshte streha e fundit e horrave ”

   Po ne fakt ke ngatruar adresat.Memorien e ke shume te manget ,ose i harom
   me qellim.
   Po te freskoje pak memorien.
   Nacionalisti me i thekur ka qene Kreshnuk Spahiu ( Ministri i PB
   ne qeverine hije te PD-es ),qe nga ky nacionalizem ne sontazhet
   e kohes dilte partia e trete me shume pak diference nga dy te parat.
   E keqja e Spahiut ishte se ashtu si u fry shume shpejt dhe u çfry shume
   shpejt se u pa qe ishte leva e Berishes.

   Para se te shfryhej Spahiu ,Berisha u be xheloz per fryrjen qe pesonte
   Spahiu, i mori stafeten e nacionalizmit per te prere shiritin i pari .
   ( Se Berisha i kishte shume per zemer shiritat e vertete )se per metaforat
   nuk do tja dije.

   Besoj se keto i mban mend ne 100 vjetorin e Pavarsise dhe fushaten
   e zgjedhjeve te 2013 -es.

   Ne strehen e nacionalizmit nuk u strehuan horrat K.Spahiu e S. Berisha ?
   Apo kur strehohen Beqo-Saliu e vegla e tij nuk quhet streha e horrave ,
   po e quajme streha e “patrioteve” , se ata ne te vertet jane PSEUDOPATRIOT
   dhe jo patriot.

   Po te duash ti rendis faktet pse jane PSEUDOPATRIOT ,
   se kete e dine gjithe shqiptaret ,perveç teje!

   tona

   aaaa

   %

 2. Devolliu says:

  Like Floriri, njësoj si Sali Krimineli dhe Lul-ush Hollandezi, për pushtet e shet jo vetëm Detin e Çamërinë, por krejt Shqipërinë.

 3. nora says:

  Vizita e z.Meta ne greqi ishte per konsum politik, me sa po kuptoj une ky zoteria do te behet kryeminister edhe me bekimin e athines. Ndoqa me vemendje Z.Cipra ku u shpreh tekstualisht se disa zera nacionalist nuk duan qe te dy vendet te kene fqinjesi te mire, eshte per tu pershendetur qendrimi qe keni ju kunder ketyre zerave.Shume kush nga ne mude te kuptoj gjithca per ceshtjen came. Une mendoj se qeveria shqiptare po trajton me reciprocitet ceshtjet me shtetin grek. Z,Baze po jepni disa pike te pamerituara z.Meta

 4. mirel says:

  U shqetesua Merozoi per komentet kunder Mete Mutit.
  Ckujton ti se do zbutesh gjakrat e miletit. Qe shikon me sy si po e shesin Shqiperine aristokratet e rinj zogiste?
  Nuk eshte ky i njejti Ilir Bajga qe bente pazaret me bllok ne dore me Dritan Priftin?
  Vrapoi ne Greqi me te njejtin bllok dhe stilolaps per ti siguruar filaraket greqe qe nuk ka Cameri, por biznese mbi Vjose.
  Keto jane punet e kriminelit qe mbartmbi vete 26 viktima dhe nje popull te tere kokepalare.
  Si mendon ti ? Po na ben gati sapunin per te lare koken? Apo per tia futur shqiptarit si gjithnje ne te pasme?

 5. berti says:

  Shkrim plot te paverteta… nacionalist, i rrezikshem per paqen. ndersa qendrimi i ilir metes ne athine dinjitoz prej shtetari.
  sa per te verteten, ushtaret greke nuk ishin pushtues, por po ndiqnin pushtuesin italian qe i lishte sulmuar. po njesoj partizanet shqiptarevluftuan deri ne Vishegrad te Bosnjes. Ne Himarevka shkolla greke ne baze te vendimit te Gjykates Nkombetare qe e detyron Shqiperine te lejoje shkolla private. Edhe sa per 97-en , Saliu vazhdon ta mbaje Arben Imamin afer. Nuk e hodhi Greqia poshte Saliun ne 97. Dhe e fundit Shqiperia censhten came ta mgrere ne Okb dhe ne gjykaten nkombetare.

 6. emigrant Greqi says:

  NESE BERISHA ESHTE KRRIMINEL PA FAKTE ,ILIR META ESHTE ME ZE DHE FIGURE!

 7. rako ferra says:

  Duke lexuare shkrimet e gazetareve mbi viziten e Metes ne Greqi te krijohet pershtypja se ne qeverine shqiptare cdo perfaqesues i nje ministrie apodikasteri ka nje axhente te pavarure dhe individuale !!!!!!!
  Dmth Kryeministri ka nje program te tijne i cili eshte krejtesishte i shkeputure nga ai i ministrave te kabinetit Apo kryetari i kuvendit ushtron nje politike te tijen personale e keshtu mund te themi edhe per ministrin e jashtem!!!!!!
  Dmth ju si mendoni z Baze
  Nuk ka dhe nuk ka patur nje kanal komunikimi ndermjet kryeministrit dhe z Meta ne pergjithesi por edhe para vizites se tij ne Athine ne vecanti!!
  Nuk ka nje kanal komunikimi ndermjet ministrise se jashteme dhe kryetarit te kuvendit!!
  Dmth z META nga Athina ngeli ti dergoi mesazh kryeministrit me te cilin qeverisin!!!!
  Ne qofte se eshte me te vertet keshtu sic analizoni ju dmth secili minister apo krytar kuvendi ushtron politike te pavarur dhe axhente personale nga njeri tjetri atehere mjere shqiperia!!
  Une mendoje se cdo gje ashtu sic eshte e logjiksheme eshte e planifikuare
  Ne kete rast politika shqiptare ka perdorur kulacin pas kerbacit
  Apo nje dush skocez per politikanet e Athines
  Vecse ketu duhet patur shume kujdes
  ZMeta ben nje vizite ne vendin e diplomacise se dinakerise dhe te dredhise(kali iTrojes)
  Qendrimi i moderuare i tij dhe heshtja per ceshtjen came perkthehet nga diplomacia greke si pohim i asaj qe ajo mbeshtet te mos ekzistences se ceshtjes came
  Kete heshtje qe merret si pohim i tezave te saj ajo nuk e do per ta degjuare greket e greqise
  Jo ajo e do qe ta percjelli ne Bruksel aty ku para disa javesh u permend kjo ceshtje si pjese e axhentes se bisedimeve greko-shqiptare
  Ajo do tua perktheje Brukselit se ne politiken shqiptare ka forca te moderuara qe gjoja sikojne te ardhemen larg qendrimeve nacionaliste te kryeministrit Edi Rama
  Pra ne nje ceshtje te politikes se jashteme kombtare ne vend te paraqitemi unik do te dukemi perseri ne syte e botes te percare
  Problemi tjeter i vetos se Athines per fillimin re bisedimeve per hyrjen ne BE eshte perseri nje rrezik jo real
  Kam mendimin se me shume frikesohet politika greke e jashteme se sa duhet te frikesohet ajo shqiptare
  Politika e jashteme greke nuk me as nje kusht te veri perseri veto per nje vend tjeter te ballkanit dhe fqinj
  Ajo tashme mban kaq kohe Maqedonin larg Natos dhe BE per ceshtjen e emrit duke pasur trysni dhe presione nga vendet perndimore se me kete qendrim nuk i sherben stabilitetit ne rajon
  Ajo as s mund ta mendoje te ndjeke te tille strategji edhe me Tiranen
  Kjo do te jete katastrofike per te pasi do te tregoje se kush eshte vendi problimatik i cili pengon stabilitetin ne rajon duke mbajtur peng jo nje por dy vende!!!
  Dhe kjo ne nje kohe kur faktori rus kerkon destabilitetin e rajonit
  Ajo do te ndodhesh ne nje presion te madh duke pasur parasysh edhe gjendjen e keqe ne aspektin ekonomik
  Nje zhvillim te tille nuk e do me cdo kusht Athina
  Prandaj kerkon duke perdorur si presion te harrisi c te mundet para fillimit te negociatave me BE
  Eshte krejtesishte e pamundur vendosja e vetos per nje vend te dyte ne rajon pasi kjo gje do kthehet ne bumerang per vete politiken e jashteme greke

  1. Brest says:

   Bravo.
   Koment i drejte, realist dhe i mencur.

  2. paradoxal says:

   Me pelqeu edhe mua llogjika jote. Koment i bukur me vlere.

 8. Shqipe says:

  Mero, qenka normale qe meta te shesi çamerine per ti bere presion rames! ?

  1. Lugati says:

   O shqipe…ska per t dhone kurr pergjigje per pytjen e drejte qe ke bo ..sepse kte editorial e ka bo dje me vrap per ti dal krah ilir metes dhe si pergjigje artikullit qe boni kundra SOKOL BALLA dhe mero djali pa pike turpi bllokoj komentet

 9. Mentari says:

  Ilir Ali Baba me 200 hajdute nga Skraparieshte servil,Hipokrit dhe I pasinqerte nga pozites qe populli shqiptar e ka vendosur ate.Ky shkerdhate ngeli sa ne Beograd e sa ne Athine? Per cilin komb eshte vlefshem ky indvid hajdut? Ky nuk eshte per shqiperine kete duhet ta e ken te qarte Skrapallinjte shpellave qe kane pushtuar Tiranen qysh me 1944 sepse ishin qe te gjith kapterra ushtrie pa asnje klase shkolle dhe sot na jane bere “Politikane”.Ilir Mrta eshte Kali I trojes se patriotizmit shqiptar,njeriu dhe politikani me i pabese qe ka pasur ndonjehere pushteti shqiptar qysh me krijimin e tij me 1912.Kushedi se cfare premtimesh antishiptare I jep grekerve ashtu sic I jepte Serbeve per etj.Ikja e tij per Muajin e Mjaltit me Greqine eshte tradheti ndaj shiperise.

 10. Egnatia says:

  ILIR META kollona e peste ne demokracine shqiptare.

 11. kozmo says:

  TASHME TE GJITHE QE RANE DAKORT ME KETE KOALICION ME ILIR MUTIN E KUPTOJNE QE ME DJALLIN NUK BEHET PAKT .
  ILIR MUTI ,VETEM DIPLOMAT NUK ESHTE !!

 12. Don says:

  Pensionet dhe patentat mund ti zgjdhte dhe nje zvendes minister i qeverise dhe axhenda e vizites se Metes nuk justifikonte nivelin e delegacionit. Per mua kerkesat greke ndaj shqiperise jane te padrejta dhe absurde. Meta kerkon te na mbushe mendjen qe ndertimi i varrezave greke ne shqiperi eshte ne perputhje me konventat nderkombetare.Kjo eshte nje mashtrim i paster. Cila konvente dhe kush e ka nenshkruar nga pala shqiptare qe ne te detyrohemi per kete. Greket duhet ti marrin eshtrat e ushtareve dhe ti varrosin ne greqi ku dhe nga erdhen. Ata jane shtetas greke dhe jo shqiptar. Mero kesaj rradhe nuk te kuptoj. Ky hajdut i pashpirt nuk duhet te lejohet te jete protagonist ne ceshtje kaq delikate per shqiperine. Kalit grek i kane rene patkonjte dhe 450 miliard dollare borxhe qe ka shteti falimentuar grek nuk ka per te ngritur koke edhe per 200 vitet e ardhme. Jo shume kohe me pare keta filogreket silleshin si kapadainj arrogante neper televizionet shqiptare dhe si zoter te shqiperise. Doktor mortja na la si kopil Janullatosin dhe groposi Fan Nolin dhe kishen Autoqefale shqiptare. Greqia dhe qeveria e saj besojne vertet se ne mund te marrim fryme vetem nen hyqmin e grekut. Me fundosjen e shtetit te tyre ka mare fund edhe protagonizmi grek ne ballkan dhe shyqyr se kush i duronte dot keta filogreket qe kemi ketu mes nesh.

 13. Kola says:

  Me perjashtim te Berishes i cili kreu tradheti kombetare duke shitur detin e tokes me varrezat greke, per te cilin nuk u gjykua asnjehere, por qe s’besoj se do i shpetoje, ka edhe shume veprime te tjere te politikaneve qe na ulin koken. E tille eshte ardhja e gjithe qeverrise se Fatos Nanos ne Athine ku beri betimin pas 1998. Ne politike Athina perhere ka qene superjore ndaj nesh. Ketu perjashtoj Ramen i cili i vuri kufirin tek thana dhe i la te lihnin si per varrezat qe duan te shtojne edhe per detin qe u dhuroi Berisha. Kete qendrim te Rames, shkon Ilir haleja dhe e cvlereson.

 14. Tr says:

  Shpresat jane tek reforma ,por nqs rrjeta do te kapi vetem peshq te vegjel ,ose asgje ,atehere kjo reforme e shumepritur do te deshtoj totalisht . Ky popull do te presi dhe percjelli po keta hajdute me rrotacione .

 15. Safo says:

  Ndonse Mero eshte nje mbeshtetes i perhershem i ceshtjes came, ai nuk terhiqet nga turmat per te dhene gjykimin e tij. Konsideroj shume te sakte analizen e mesiperme. Shqiperia ka nevoje per orientim te ri ne marredheniet me Greqine qe Edi Rama nuk duket se e kupton qarte. Me kujtohet qe Edi Rama erdhi edhe ne Athine per tju drejtuar elektoratit te tij per ta votuar, ju vu ne dispozicion edhe nje stadjum per tu folur bashke- athdhetareve tij, por kjo nuk e pengoi ate te mbaje nje situate konfliktuale me Greqine, se pari duke cuar ne gjykaten kushtetuese nje marreveshje dypaleshe 6 muaj pasi ishte firmos nga dy qeverite. Kjo eshte konsideruar nga pala greke drejtperdrejt si nderhyrje e Turqise te cilet nuk e kane njohur Marreveshjen Nderkombetrare mbi Detet (Law of the Sea Convention) dhe pranimi i nje marreveshjeve te tille nga Shqiperia krijonte nje precedent ne Ballkan.
  Ndonse Greqia eshte bere atdheu i dyte i rreth njemilion shqiptareve te cilet kontribuan fuqishem per zhvillimin ekonomik te Shqiperise, Ndonse Greqia ze vend te pare si investitor ne Shqiperi, Edi Rama ka konsoliduar marredheniet me Turqine dhe jo Greqine, aq sa Erdogan thote se “ai eshte ne shtepine e tij” kur vjen ne Shqiperi!
  Kujt i ben dem? Se pari emigranteve shqiptare. Kontributet e tyre ne sistemin e pensioneve do te mund te njihen vetem ne se Shqiperia avancon projektin e afrimit me EU.
  Prandaj Mero Baze e sheh viziten e Metes me sy realist.

  shenim: Mero Baze do bente mire qe te kerkonte nje kod elementar te shprehuri nga diskutuesit, ashtu sic egzistonte tek “odat e burrave” qemoti kur ishte turp qe dikush te shprehej me fjalor te papershtatshem.

 16. xheJ eN Bi says:

  Skypion -rupi-çupi ….

  Frazen e pare e ke qare me lote si i thote populli:
  ” Nacionalizmi eshte streha e fundit e horrave ”

  Po ne fakt ke ngatruar adresat.Memorien e ke shume te manget ,ose i harom
  me qellim.
  Po te freskoje pak memorien.
  Nacionalisti me i thekur ka qene Kreshnuk Spahiu ( Ministri i PB
  ne qeverine hije te PD-es ),qe nga ky nacionalizem ne sontazhet
  e kohes dilte partia e trete me shume pak diference nga dy te parat.
  E keqja e Spahiut ishte se ashtu si u fry shume shpejt dhe u çfry shume
  shpejt se u pa qe ishte leva e Berishes.

  Para se te shfryhej Spahiu ,Berisha u be xheloz per fryrjen qe pesonte
  Spahiu, i mori stafeten e nacionalizmit per te prere shiritin i pari .
  ( Se Berisha i kishte shume per zemer shiritat e vertete )se per metaforat
  nuk do tja dije.

  Besoj se keto i mban mend ne 100 vjetorin e Pavarsise dhe fushaten
  e zgjedhjeve te 2013 -es.

  Ne strehen e nacionalizmit nuk u strehuan horrat K.Spahiu e S. Berisha ?
  Apo kur strehohen Beqo-Saliu e vegla e tij nuk quhet streha e horrave ,
  po e quajme streha e “patrioteve” , se ata ne te vertet jane PSEUDOPATRIOT
  dhe jo patriot.

  Po te duash ti rendis faktet pse jane PSEUDOPATRIOT ,
  se kete e dine gjithe shqiptaret ,perveç teje!

 17. Ekzekutori says:

  I nDERUAR @Mero Baze!…Jeni Perpjekur qe te “Justifikoni” Ilir Meten me c´do Menyre..ose se paku jeni Perpjekur…
  Ne i Dime Pazarlleqet e Berishes….por Kame nje Pyetje per ty Mero Baze:Pse me kaq Ngute Vizita e Ilir Metes ne Greqi???Nuke jame Kunder biles edhe une Nje Jugor Den-babaden Mbeshtes te gjitha Inisjativat e Ndermarra nga te dyja Qeverite si Greke dhe Shqipetare, per te miren e te dy Popujve…poooorrrrr Nuk po Zgjatem ..PSE U DASHKA ME KAQ NGUTE..Thua se po i vjen Fundi Botes..qe Ilir Meta..te Shkoj ne Greqi sapo i “Erdhi Ftesa”???Dhe Kjo “Ngutje” Bie Ere te keq(Tradhetie) KUR Kry-Parlamentari Ilir Meta pa u “Thare” Peshtyma e Then jes se Komisjonerit Hahn:Se Shqiperia dhe Greqia duhet ti zgjidhin me djalog C´eshtjet e Mbetura nga e Kaluara si ajo e “Camerise”….ne Athine na Mberrin “Diplomati” “Interlokutori” dhe “Shpetimtari” iLIR mETA??????????????
  Pastaj Z.Mero Baze tani kur Shume Shqipetare dine te Lexojne Greqish..dhe shikojne TV-Greke..nuk pane Ndonje Deklarate te “Mikepritesit Greke” ::
  pra Athere pse u be kjo VIZITE?????Pergjigja eshte Mero Baze:Greqise i Duhet nje Ilir Meta, qe te DEKLAROJ PO NGA GREQIA SE SHQIPERIA DHE GREQIA NUK KANE C´ESHTJE TE PAZGJIDHURA TE SE KALUARES..pra kjo Fjali e ARTE U duhet Grekerve qe ta PARAQES NE EUROPE SI FAKTE TE KRYER:SE NUK KA C´ESHTJE CAME….por ne te njejten Kohe ka “C´eshtje Greke”:::Varreza…ose me Mire “Pushtim” te Trojeve Shqipetare me Varreza te Vdekurish::::qia….nenen……shiko se c´fare Politikane kemi…eshte per te vene Kujen Mero Baze…..dhe jo te Justifikohemi…Ilir Meta eshte nje Bastarde iNdyre qe per te Qeverisur eshte gati te beje Gjithcka….
  Nga Vizita e Ilir Metes ne Greqi dolen te FITUAR GREKET…Ilir Meta U Perdor…do apo nuk do ai.dhe mori edhe n je “Hajde Gamiksou Palo Alvane”(Hajde Qiu Shqipeta i keq)…Ilir Meta me Vizitat e tije nuk i ka sjelle asgje te Mire Kombit Shqipetare….vetem i ka Hapur Plage “Serbe”..si dhe eshte bere Ombrella e Greqise ne rastin me te fundit…
  Mero Baze:Pse ushqejme keta Lloje POLITIKANESH Qe Po na Bejne Varrin????
  C´eshtja e te Vrareve Greke:DUHEJ KONSIDERUAR SIKUR E KISHTE KONSIDERUAR Qeveria e Enver Hoxhes per 50-te vjet:Te Vraret merrini sikurese i Moren Italjanet…Shqipetaret nuk e kane per Tradite te Hapöin Varret e Okupatorit ne Shqiperi…lol
  ILIR META ESHTE MARJONET E DUOS:SERBE-GREKE….Shqipetare Ngrihuni kunder Spiuneve dhe Tradhetareve te shqiperise…lol

  1. Shefi says:

   Konceptim drite shkurter, Shqiperia ka nevoje te perhape idene se ajo eshte nje fqinj i mire i nje vendi te EU, pra duhet te futet ne EU, Greqia nuk eshte ne nevoje per kete. Ajo ja perplasi ne fytyre qarte Hanit ky ai mbolli nje genjeshter qe u quajt si e vertete nga shtypi shqiptar.

 18. Ledio says:

  Mero mjaftonte nje fjale: Qe qeveria shqiptare pranon edhe njeh vuajtjet e popullsise Came gjate Luftes se Pare edhe te Dyte boterore, si edhe kerkon zgjidhjen e tyre me mirkuptim, ne menyre paqesore larg ekstremizmave, si edhe ne perputhje me te gjitha konventat nderkombetare. Po cdo deputet ne Shqiperi sapo mer mandatin fryhet si gjel edhe ka axhenden e vete edhe takon ke te doje edhe si te doje. Sic e kam theksuar edhe me pare qe te gjithe personat qe ne te ardhmen do te zgjidhen deputet ose ministra duhet te nenshkruajne nje dokument ku te betohen per besnikeri ndaj shtetit edhe popullit shqiptar si edhe te njohin vuajtjet edhe persekutimet qe u jane bere edhe po u behen te gjithe shqiptareve qe ndodhen jashte kufijeve shteteror te shqiperise. Ilir Meta, Sali Berisha, Fatos Nano e shume e shume te tjere nuk jane as kaq trima edhe as aq te zgjuar , thjesht grumbullojne rreth vetes njerez te degjeneruar, pa moral edhe qe 5 aspra shesin nenat edhe motrat e veta. Me keta ndertojne administraten , ushtrine, policine , gjyqesorin etc edhe pasi i fryjne me leke i kane veglat e tyre per vitet ne vazhdim. Zgjidhja e problemit Cam por edhe mbare shqiptar do jete vetem paqesore, duke argumentuar me fakte , emra, data, fotografi, artikuj, deshmi nga persona qe jane gjalle etc cfare ka ndodhur , kur e ku ka ndodhur. Spiunet Berisha, Meta, Basha nuk do jene gjithe kohen, tani per tani rrendesi ka qe ceshtja u hap por na duhet doemos qe ne parlamentin tjeter te kemi sa me pak tradhetar si puna e ketyre qe kemi tani. Nuk do jete e lehte pasi Greqia edhe Serbia hedhin shume leke, por nuk eshte e pamundur. Me pak atdhetarizem, me ca manovra elektorale mund te leme jashte mbi 50 % te ketyre gjarprinjeve.

 19. Robert says:

  zoti Mero jo vetem Paria e Tiranes ,por dhe ju po beheni pjese e grupit te tradhetareve te kombit..

  KJO QE KA BERE META ESHTE PUNE E PISTE POR ESHTE PAMBARIMISHT E VOGEL ME ATE QE KA BERE
  DINASTIA KRIMINALE E BERISHAJVE ME LOBIN GREK NE AMERIKE.

  NESE NE AMERIKE “KU LUHEN LETRAT” KEMI NJE DIASPORE KRIMINALE QE I VETMI SUKSES ESHTE KANIBALIZMI ME KAMUNIZMIN E ENVERI.

  KURSE LOBI GREK ESHTE AQ I FUQISHEM QE DREJTON POLITIKANET TANE NGA SALLONET E SHTEPISE BARDHE.

  SHENIMET E MEPOSHTME TREGOJNE SE CESHTJA KOMBATARE SHQIPTARE ESHTE DORZUAR PARA ATHINES QE NE KOHEN E SALI SATANAIT.

  Historia 200 vjecare e perplasjeve fetare Shqiperi Greqi duke perfshire dhe ditet e sotme eshte invazioni me cdo kusht i vorio-epirit .Deri tani ky invazion ka patur sukses POLITIK-FETAR-EKONOMIK..Kisha greke
  me “komandant” AMERIKANIN ME ORIGJINE SHQIPTARE Nikolas Geixh,’
  me “komisar” Janullatos”
  me kellefin nje perdorimsh Sali Qenef Berishen dhe deri diku vasalet meta-basha-rama-nano pothuajse i kane vene PIKETAT E VORIO EPIRIT.
  MATERIALI I MEPOSHTEM DUHET TE JETE KEMBANE ALARMI PER VOTIMET VENDORE SIDOMOS NE VIJEN IMAGJIANRE TE VORIO EPIRIT PER TE CILEN PO FUTET DHE KALI TROJES NE KETO VOTIME:

  Ish-kongresmeni amerikan dhe kryetar i Ligës Qytetare shqiptare amerikane akuzon kryetarin e PD-së

  Dioguardi: SERBerisha na tradhtoi

  “Të takosh Geixh është njëlloj sikur t’i kërkosh avantazh politik Milosheviçit”

  TIRANË – SRBBerisha duhet të bëjë publike se çfarë ka folur me Nikolas Geixh. Kështu u shpreh dje në një intervistë për ish-kongresmeni amerikan Xhozef Dioguardi, i cili është presidenti i “Liga qytetare amerikane-shqiptare”. Dioguardi njihet si një prej mbështetësve kryesorë të SERBerishës në lobin shqiptar në SHBA, por duket se takimi i para dy ditëve mes Berishës dhe Geixh ka ngjallur revoltën e Dioguardit. “SRBBerisha ka tradhtuar interesat e shqiptarëve të Amerikës dhe ato të Shqipërisë që është takuar me armikun e shqiptarëve Nikolas Geixh”, -u shpreh dje Dioguardi.

  Zoti Dioguardi, Nikolas Geixh deri para pak ditësh nuk ka qenë i mirëpritur në Shqipëri për shkak të shpalljes së tij “non grata” nga qeveria e zotit Berisha më 1994, por ai ka zhvilluar një takim edhe me zotin SERBerisha, ku nuk dihet se për çfarë është folur, por në një deklaratë të SRBBerishës lihet të kuptohet se Geixhi ka ndryshuar. Cili është komenti juaj për këtë takim?

  Jam shumë i shokuar dhe i hidhëruar që zoti SRBerisha ka takuar zotin Geixh, i cili përfaqëson pjesën më radikale të lobit grek në Amerikë. Dhe dua t’u kujtoj një artikull që ka shkruar Geixh në gazetën “Nju Jork Times” në tetor të vitit 1994 ku ai akuzon Sali Berishën që është përpjekur për të fituar Shqipërinë e Madhe dhe ai sulmon qeverinë demokratike drejtuar në atë kohë nga SRBerisha, ku shkruan se doktor SERBerisha fliste shumë keq për minoritetin grek. Ai pretendonte se minoriteti grek përbëhej nga 450 mijë njerëz, kur dihet se janë vetëm 58 mijë banorë sipas statistikave të asaj kohe të OSBE-së. Dua t’ju bëj të ditur që zoti Geixh ka akuzuar qeverinë shqiptare për diskriminim të të drejtave të minoritetit grek, ai ka mbështetur përfaqësuesit e “Omonia”-s në ’94 kur ushtarët shqiptarë u vranë dhe u sulmuan dhe për këtë arsye doktorSRBerisha kërkoi që Geixh të largohej menjëherë nga Shqipëria duke e quajtur atë një armik të popullit shqiptar dhe i kërkoi që të mos shkelte më këtu derisa të mbarojë mandati i qeverisjes demokratike. Çfarë ka ndodhur për të ndryshuar situatën, Geixh është akoma problem shumë i madh për Shqipërinë dhe popullin shqiptar, përveç Serbisë. Në fakt është lobi grek në kërkim të lobit serb dhe maqedonas në Uashington.
  Ne dimë se kush e mbron SHBA-në, janë shqiptarët dhe jo grekët, ne dimë kush i mbron shqiptarët, ata janë amerikanët dhe jo grekët, tani zoti SRBerisha nuk mund të ndryshojë mendje. Por ai e bëri, nuk arrij ta kuptoj këtë veprim të SRBerishës. Shqiptarët në Amerikë mendojnë se ai i ka tradhtuar, por Sali Berisha ka tradhtuar Gjykatën Kombëtare të Shqipërisë dhe atij i duhet të shfajësohet përpara popullit, pasi njihet në historinë shqiptare si njeriu që kritikoi ashpër diktaturën komuniste dhe regjimin grek. Nuk e kuptojmë si e ka bërë këtë ndryshim të madh, prandaj jam shumë i zhgënjyer si president i lobit shqiptar, si ish-kongresmen i SHBA-së, si shqiptaro-amerikan dhe si president i lobit shqiptar “Liga qytetare amerikane-shqiptare”. Dhe është e vërtetë që ky takim u nxit nga ambasadori amerikan dhe për këtë do të ankohem në Departamentin e Shtetit në Uashington duke kontaktuar kongresmenët e rinj. Kjo nuk duhej të ndodhte dhe duhet të di motivin e këtij takimi. Zoti Geixh ka shkruar letërsinë më negative, më radikale, kundër popullit shqiptar. Do t’iu faktoj artikullin që ai shkroi 1994 dhe përgjigja që iu bë këtij artikulli. Shqipëria ka nevojë për zgjedhje të reja që populli shqiptar të zgjedhë një qeveri që t’i japë siguri, punësim, respekt, një qeveri që të integrojë Shqipërinë në NATO përpara Rumanisë dhe Bullgarisë. Dhe këtë e kishte në dorë edhe zoti SERBerisha, por nuk ishte i zoti ta bënte.

  Mendoni ju se negociatori i këtij takimi ishte ambasadori amerikan në Shqipëri zoti Xhejms Xhefri?

  Nuk e di dhe më duhet ta zbuloj. Por mendoj se ai duhet t’i bëjë publike motivet e këtij takimi, sepse zoti Geixh nuk është qeveria greke, ai thjesht përfaqëson lobin grek në Amerikë dhe lobi grek në Amerikë është përpjekur që të ndërpresë Aleancën që çoi drejt luftës në Kosovë. Gjatë luftës në Kosovë nuk i mbështeti sulmet e NATO-s. Geixh nuk do ta pranojë që minoriteti grek nuk është 450 mijë, por kaq janë shqiptarët ortodoksë. Vetëm 58 mijë janë ortodoksë grekë dhe askush nuk ka të drejtë t’i ngatërrojë se çfarë kërkojnë ortodoksët shqiptarë dhe çfarë kërkojnë ortodoksët grekë. Dhe nuk mund të themi që ortodoksët shqiptarë janë minoritet grek, kjo është propaganda e Nikolas Geixh dhe e lobit të tij. U përpoqa t’i përgjigjesha këtu në Amerikë dhe më duhet të investigoj. Berisha nuk duhet të takohej me të përderisa të kuptojmë besueshmërinë e këtij hetimi. Dhe tani duhet të bëjë publike çdo gjë që tha në atë takim për shqiptarët në Shqipëri dhe ata në Amerikë, që ne të kuptojmë pse ai ndryshoi mendjen. Duhet pyetur se ky takim që ai realizoi ishte për avantazh politik. Por megjithatë, çfarë avatazhi politik mund t’i japë atij Nikolas Geixh, sepse nuk ka avantazh politik që mund të të japë Milosheviçi. Zoti Hollbruk u përpoq të tradhtonte shqiptarët kur u përpoq ta bënte Milosheviçin palë këtu në Amerikë për paqen në Ballkan, përderisa ai kishte vrarë mijëra boshnjakë në Bosnje. Lobi shqiptar së bashku me lobin e herbrejve e ndryshoi këtë ide dhe NATO vendosi të hedhë bombat mbi serbinë e Milosheviçit, rrëzoi regjimi i tij dhe më pas u nxor para drrejtësisë. Zoti Geixh nuk mbështeti luftën në Kosovë. Zoti SERBerisha tha se ai është për pavarësinë e Kosovës. Pse ka ndryshuar tani zoti SERBerisha?

 20. tomorri says:

  Degjoni dhe lexonoi skypionin se ky vertete eshte masha e florinjte e kreminelit Sali.

  1. mirel says:

   Cthua mo? Masha e Saliut eshte Ramiu. Saliu ishte masha e Metes.

 21. ISH ANTIENVERIST says:

  DY FJALE PER MERON

  I NDERUAR BOTUES I GAZETES TEMA

  SINJALIN DUHET TA JEPNI JU GAZETARET SHQIPTAREVE..

  JEMI ME KEQ SE TE PUSHTUAR….JO VETEM NGA KLASA POLITIKE (VECANERISHT SALI BISHA) POR DHE NGA INDIFERENCA E NDERKOMBETARVE

  Me cfare ka ndodhur pas 1992 ( pushtimi nga micotaqis,milloshovic dhe islamiket e elez biberit) duhet ta shpallim Enver Hoxhen JEZU KRISHTIN E SHQIPTAREVE
  -lejimi cerekshekullor Janullatosit ( erdhi si i perkohshem)
  -lejimi i varreezave greke sipas vijes vorio epirit
  -shitja parcjale e detit jon
  -harresa e ceshtjes came
  PERBEJNE NJE KATER-KENDESH TE TRADHETISE SE SALI SATANAIT dhe te klases politike.
  PERBEJNE NJE SUKSES TE LOBIT GREK NE AMERIKE:

  **********
  AJO QE ME BEN PERSHTYPJE ESHTE:
  CFARE BEN LOBI SHQIPTAR NE AMERIKE KRYESISHT VATRA.
  CFARE BEJNE ANTISHQIPTARET E VOA-S TE ELEZ BIBERAJT QE ESHTE KTHYER NE KANIBAL ANTIKOMUNIST DHE KURRE NUK FOLI PER LOBIN SERB & GREK NE AMERIKE QE E SHPERFYTYRUAN ATE VEND ??

  Janullatos ne 100 vjetorin e Nolit ne Boston. Komuniteti shqiptar ne protesta. ‘Janullatos go home’

  8 Mars 2008 – Këtë te diele ne Boston, për te gjithë shqiptaret dhe veçanerisht, per ata te besimit te krishtere ortodoks ka nje feste, nje kremtim, nje përshpirtje me emrin e te nderuarit Imzot Nolit. 100 – vjetori i krijimit te katedrales se Shën Gjergjit nga shqiptari i shquar Theofan Stilian Noli.

  Duke marre referime nga nje artikull me titull “Elegji per Nolin – Ose buzëqeshja e vrerosur e IMZOTIT” nga Bostoni, thuhet se ata janë njoftuar se ne festen e besimtareve shqiptare, do te marre pjese edhe prifti greke, hirësia e tij – Kryepeshkopi Anastasio Janullatosi, i ftuar nga kisha shqiptare ortodokse Shën Gjergji ne Boston. Ky lajm ka tronditur thelle bashkësinë shqiptare , te kësaj zone. Te gjithë pyesin se “Ç’pune ka Janullatosi me Nolin? Ç’pune kanë besimtaret shqiptare me Janullatosin? Pse duhet drekuar me te? Shqiptaret shkojnë te nderojnë Nolin e jo atë njeriun qe diten e pare qe mori kishën shqiptare ortodokse, e hoqi portretin Nolit nga çdo zyre. Pse Janollatosi nuk e pavarësinë e Kosoves? Pse Janullatosi nuk mori pjese ne lutjen e përbashkët ne Shqiperi, kushtuar gjenocidit te vëllezërve e motrave tona, prindërve tanë Çameve te martirizuar?

  Sipas te njëjtave burime thuhet qe ceremonia do te filloje me nje meshe ne katedralen Shën Gjergjit, e me pas do te vazhdoj me nje dreke ne lokalin e famshëm PIER -4, njohur si restoranti i patriotit te shquar Anthony Athanas. Organizatoret, nga frika e protestave anti Janullatos, dhe reagimeve kundra Janullatosit e prezencës se tij ne kjo feste e bashkësisë shqiptare, ne Boston, është mbajtur e fshehte dhe çdo detaj mbi këtë aktivitet ende nuk është bere publik. Madje nje artikullshrues per HermesNews, ka pohuar se s’ka nje program, te njoftuar, s’ka nje agjende te ditës për te madhin tone Nolin, dhe krijesën e tij, katedralen e Shën Gjergjit. Sipas artikull shkruesit, konspiracioni me i madh, për këtë feste është se çdo pjesëmarrës duhet te jete aty kundrejt nje shume te vogël te $65, te cilat kërkohen për te ngrenë dreke me Janullatosin.

  Nder te tjera thuhet ne letrën e botuar nga HermesNews, se bashkësia shqiptare ne këtë zone ka bere nje reagim qe me tepër se sa fetar është i pastër, shqiptare. Thuhet se shume shqiptare e kane bojkotuar festen ne prezencën e priftit grek Janullatos, pasi megjithëse ata me pare kishin bere rezervime kur kane mësuar lajmin, shume vete i kane anuluar prenotimet ne lokal.

  Ne këtë lokal ku nuk ka guxuar me pare te shkele këmba e Janullatosit, jo se nuk ka dashur, por nuk ka qene aspak i mirëpritur nga shqiptari i madh Athanas, shkruan nje besimtare nga Bostoni. Ai thotë se nuk do te ishte pjese e asnjë grupi, por mesa duket qenia e Janullatosit ne keto kremtime, e paska krijuar tashme përçarjen. Shume vete e kane marre vesh me vonese prezencën e tij. Organizatoret kane tre muaj qe e mbajnë te fshehte këtë fakt, megjithëse pranojnë me krenari kur i pyet se e kane ftuar ata Janullatosin grek, ne kremtimet për panshqiptarin Noli, thekson artikullshkruesi.

  Me tej thuhet se besimtaret shqiptare, atdhetaret e patriotet ne Boston e zonën përqark tij, megjithatë te dielën e kësaj jave ne Boston, simboli fetar i festes te zbehte, për t’i lënë vend Nolit Shqiptar, qe Janullatosi nuk e pranon si figure te kishës autoqefale shqiptare. Madje dhe portretin e tij e ka hequr nga muret. Për te vetmen arsye, sepse Noli me shume se sa Imzot, ishte udhëheqës, politikan, shkrimtar, opinionist, krijues etj, etj. E megjithëse Janullatosi, thuhet se ka ardhur për kurim pasi vuan nga nje sëmundje e rende, ai do te jete prezent ne Kishën e Shën Gjergjit. 100 vjet pasi Noli fitoi aq mundimshëm pavarësinë e nje kishe shqiptare drejtuesit aktuale te saj, ftojnë nje prift greke me emrin Anasatasios Janullatos. Nuk ka ofendim me te madh. Me kujtohet Odisea i lashte, dhelpër dhe krijimi i tij djallëzor Kali i Trojës. Nje kalë Troje modern, qe nuk pranon te beje përshpirtje fetare, për viktimat çame te gjenocidit grek, por e politizon qenien e vet, duke mëshiruar çështjen politike te Qipros Veriore. Nje Kalë Troje qe ka ngulur këmbët e veta ne fshatin Kosine – Përmet, dhe zhvarros te vdekurit e lashte te ‘fakirëve’ përmetare dhe u ve emra luftëtaresh greke, qe kane mbrojtur te ashtuquajturin ”Vorio Epir” ne Luftën e Dyte Botërore.

  “Imagjinojeni Imzot Nolin, sot te kthehet përmbys ne varr”- tha nje bashkombase e nderuar kur mori vesh se kush do te merrte pjese ne 100 vjetorin Nolian. Te gjithë qe ata kane vendosur te bojkotojnë festen ne kishe aty te jete prezentë prifti greke Anastasios Janallatos, te dielën, kane vendosur te shkojnë tek varri i Imzotit Nolit, dhe do te vendosin tufa me lule ne emer te gjithë bashkëkombësve. Ata thonë se ende shohin fytyrën e Nolit te gjalle, e kane parasysh tashme Nolin tone, me ato vetulla te ngrysura, nje rrudhe me shume dhe nje nënqeshje te vrerosur ne cep te buzëve te lodhura. Vështrimi i syve te tij pyet: ”Edhe këtë ma bëtë o vëllezër ???”

  Çirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, çarmatosur,
  As i gjall’ as i varrosur,
  Pres nje shenj’ e pres nje drite,
  Pres me vjet’ e pres me dite,
  Se ç’u tera, se ç’ u-mpaka,
  Se ç’ u-çora, se ç’ u-mplaka….

  Mendohet se asgjë me shume se ky varg i madhërishëm i Imzot Nolit nuk do ta përshkruante me mire gjendjen shpirtërore te tij nëse do te ishte gjalle..

  VETEM ENVERI JU QINTE NONEN GREKUT SERBIT ISLAMIKEVE DHE KETYRE XHAMBASDOREVE QE EDHE PSE AI E VEND PO SHKERDHEHET NGA TE KATER ANET ZGERDHIHEN AKOMA…BASHKE ME MEDIAT QYRRAVECE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *