Blushi zyrtarizon largimin nga PS: S’mund të jem në një qeveri me banditë, përdhunues, trafikantë e injorantë

blushiFjala e Ben Blushit sot në Parlament: Pse po ikim nga Rilindja!

Dua të bej sot me dije një vendim që kam marrë bashkë me kolegen time te nderuar, zonjën Mimoza Hafizi.

Nga sot zonja Hafizi dhe unë nuk do jemi më deputetë të Rilindjes.

Sot jemi të çliruar, si njerëz të lirë, të cilët kanë vendosur të ndahen nga e drejta e qeverisë për të qenë e padrejtë,nga tendenca e partive për të qenë private dhe nga vesi i ëshqiptare per të qenë e dëmshme.

Nëse doni një arsye po jua them: Ne vendosëm të largohemi nga një grup politik që zgjodhi të eliminojë zgjedhjet e lira.

Ne nuk bashkëjetojmë dot në një parti që nuk do zgjedhje.

Në fillim të këtij viti, për çudinë e gjithkujt, por jo tonën, Rilindja vendosi që në Partinë Socialiste të Shqipërisë të mos ketë më zgjedhje.

Ky ishte një akt pushtimi, me të cilin as kemi rënë dakord dhe as do biem kurrë dakord, pasi konkurrencën e lirë të ideve e konsiderojmë themelin e një shoqërie të bazuar mbi lirinë dhe demokracinë.

Besoj se është rasti këtu të kujtoj se në mënyrë absurde Rilindja vendosi që njeriu që do drejtojë Partinë Socialiste të mos zgjidhet me vota, por me referendum, sikur të ishte një çështje dhe jo një njeri, çka duket sot edhe më qesharake në kushtet kur të njëjtit njerëz që zgjodhën kryetarin e tyre me referendum, i mohojnë referendumin gjithë shqiptarëve, të cilët nuk janë dakord me importimin e mbetjeve në vend.

Megjithatë nuk jemi as të fundit dhe as të parët, të cilëve u rastisi të hyjnë në një parti demokratike, e cila u kthye në një ndërmarrje private, që përveç pasurisë së ortakëve, nuk respekton asnjë normë tjetër.Partia Socialiste nuk është as i pari dhe as i fundit aset publik që blihet nga disa aksionerë për t’u administruar si një biznes privat.

Natyrisht ky privatizim është një nga arsyet për të ikur me vrap. Ne besojmë se partitë duhet të jenë publike dhe vendimet e tyre të merren në mënyrë kolegjiale. Çdo gjë tjetër është një sipërmarrje që i shërben interesit privat dhe jo atij publik.

Megjithatë nuk është vetem kaq. Sigurisht që nuk është kaq pak.

Ne besojmë se Rilindja nuk ka mbrojtur asnjë ditë interesin publik, përkundrazi ka thelluar traditën e qeverisë së vjetër, duke mbështetur të pasurit kundër të varfërve, të fortët kundër të dobëtve, të ligjshmit kundër të paligjshmëve, duke nxitur kësisoj pabarazinë dhe polarizimin social, që është plaga më e thellë e një vendi, i cili po zhytet çdo ditë në depresion, në korrupsion dhe emigracion kronik, për shkak të qeverisjeve të dobëta dhe klienteliste.

A ka rast më tipik se sa vrasja e një fëmije që punonte në Sharrë, për bukën e gojës dhe për të cilin Rilindja nuk ka thënë qoftë edhe një ngushëllim, megjithëse ai humbi jetën duke punuar në një territor publik, për të cilin shteti ka përgjegjësi?
Shumë njerëz me siguri ikin nga Shqipëria për të shpëtuar fëmijet e tyre nga fati i Ardit Gjoklajt. Ne po bëjmë shumë me pak se ata: po ikim nga partia që nuk mbrojti Arditin, por vrasësit e tij. Çfarë duhej të na detyronte të bëheshim me pronarët kundër puntorëve? Asgjë, në asnjë rast! Ne zgjodhëm të mbrojmë Arditet, Rilindja zgjodhi të mbrojë importuesit dhe kjo na ndau.

Megjithatë nuk është vetëm kaq.

Ne besojmë se Rilindja ka ushqyer me qëllim banalizimin dhe vulgarizmin e politikës, duke sjellë në këtë parlament si dhe në administratën shtetërore njerez që më parë kishin vrarë, kishin dhunuar dhe kishin trafikuar, duke e kthyer banditizmin në një normë shoqërore dhe duke i krijuar vendit imazhin e një xhungle, ku fiton i forti dhe ku humb gjithmonë ai që respekton ligjin.

Rilindja e ktheu Shqipërinë në një ferr për të varfërit, në një burg për të mjerët dhe një parajsë për spekulantët, kriminelët dhe shkelësit e ligjit. Ndoshta edhe pak më shumë se kaq: Parlamentin e Shqipërise e ktheu në konviktin më të madh politik të atyre që kërkohen nga drejtësia ndërkombëtare dhe atyre që duan t’i shpëtojne drejtësisë shqiptare.

Ne nuk duam të jemi bashkë me këta njerëz në një parti.Nuk kemi asnjë arsye të kthehemi në çadër të banditizmit që mbrohet nga shteti.

Ne largohemi sot si njerëz të lirë, të cilët besojnë se Rilindja i tradhëtoi me ndërgjegje të varfërit dhe shtresën e mesme të këtij vendi, duke marrë vazhdimisht masa që cënojnë jo vetëm besimin e tyre tek një rend demokratik, por duke i varfëruar ata edhe më shumë për shkak të masave represive, çnjerëzore, të cilat nuk ishin asnjë ditë reforma, por një eksperiment njerëzor që duhej të ushqente nënshtrimin para detyrimit dhe të testonte poshtërimin e dinjitetit në emër të delirit të pushtetit.

Rilindja beson se një vend duhet të ketë shumë të varfër dhe pak të pasur, kurse ne besojmë se një vend duhet të ketë sa më pak të varfër, në mënyrë që të ketë më shumë të pasur dhe në këtë çështje ndoshta nuk do jemi kurrë dakord.

Rilindja ka zgjedhur të mbrojë pakicën, ne duam të mbrojmë shumicën.

Ne jemi të bindur se Rilindja e cënoi me qëllim arsimin publik, duke lënë rrugëve mijëra fëmijë dhe studentë, në emër të të cilëve prindërit e tyre kishin paguar taksa për një të ardhme më të mirë se ajo që kishin patur.

Nëse një rregjim vendos t’i tradhëtoje qytetarët e vet, kete nuk e bën as tek ushqimi, as tek kurimi, as tek taksimi, as tek pensionimi, por tek arsimi. Ne këtë drejtim Rilindja është unike. Të gjitha qeveritë zakonisht tradhëtojnë të shkuarën. Rilindja ka vendosur të tradhëtoje të ardhmen, duke e nisur me arsimin, të cilin e degradoi krejtësisht. Kurrë një vend nuk ka prodhuar më tepër injorancë dhe mediokritet. Rilindja do mbahet mend si laboratori më i madh i injorancës në historinë e këtij vendi dhe nuk ka nevojë të shkojmë shumë larg: Shihni çfarë ka sjellë në parlament, për ta kuptuar dashurinë e Rilindjes për budallallëkun dhe injorancën.

A mund të bashkëjetonim ne në këto kushte?
Pothuajse e pamundur dhe e panevojshme.

Ne jemi të bindur se Rilindja e ktheu në politikë shtetërore kanabizimin e vendit, duke shkatërruar ëndrrën e një vendi normal, që e bazon të ardhmen e vet mbi punën dhe meritën dhe jo mbi ekonominë e zezë, e cila po shton skllavërimin e të papunëve, po korrupton intistucionet dhe po ndez vatrat e konfliketeve hakmarrëse në mbrojtje të aktiviteteve ilegale.

Ne kemi qenë vazhdimisht kundër kanabizimit, por ai fitoi të drejtën e qytetarisë me shumicën e votave të Rilindjes dhe pa asnjë votë kundër. Kanabisi sot është e vetmja politikë ekonomike që Rlindja ka çuar deri ne fund me sukses të dukshëm dhe të merituar.

Vetem kaq do mjaftonte për të ikur nga Rilindja me vrap dhe nëse une kam një pendesë, është si nuk e kam bërë këtë më përpara. Nëse diçka më ka mbajtur, ka qenë nevoja për të kuptuar deri ne fund dëmin dhe peshën e tmerrshme mbi shoqërinë, por ndoshta dhe shpresa se diçka mund të ndryshojë.

Por sot nuk kam më shpresë dhe dua t’i them gjithë shqiptarëve që Rilindja është një fatkeqësi kombëtare, e cila duhet ndëshkuar me votë.

Për këtë arsye kemi vendosur t’i bashkohemi me mijra shqiptarëve të tjerë, të cilët besojnë se vendi ka nevojë për një projekt të ri politik, i cili garanton barazi, drejtësi, mbrojtje të interesit publik dhe mbi të gjitha modesti.

Ne besojmë me bindje se Shqipëria sot është më e gatshme se kurrë t’i bashkohet një iniciative politike, e cila ju jep mundesi njerëzve të zakonshëm ta drejtojnë Shqipërinë.

Dhe kjo është ajo që do bëjmë: një projekt për njerëzit e zakonshëm, të cilët nuk ndahen për shkak të pasurisë, por bashkohen për shkak të drejtësisë së bindjeve të tyre.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Blushi zyrtarizon largimin nga PS: S’mund të jem në një qeveri me banditë, përdhunues, trafikantë e injorantë”

 1. ben says:

  Ky eshte si gjithmone brilant.
  Jo vetem ne elokuence
  Ky eshte ndoshta nga te paktit ne politiken shqiptare qe ka qene gjithmone ne anen e drejte te historise dhe shoqerise.
  Cfare e shtyu Blushin te ishte ndoshta luftetari me i forte I sali berishes se pare si kryeredaktori I gazetes “koha jone ” ishte vetem ideali te nje shoqeri e drejte.
  Cfare e shtyu Blushin qe te perkrahte ramen nderkohe qe ishte minister I nanos?
  Patjeter ideali se rama atehere kishte vetem celsat e kashtes .
  Cfare e shtyu Blushin ti kundervihet I pari rames.
  Perseri ideali per nje shoqeri me te mire,ai ishte I pari qe paralajmeroi socialistet dhe shqiptaret per humneren ku rama po conte PS dhe shqiperine bashke.
  Ne shqiperi te qenurit pleh si qenie si njeri eshte bere sport shume I perhapur.
  Dhe keta lloj qeniesh mundohen ta sulmojne Blushin ketu ku ai ku ka piken me te forte te morali politik.
  Nese Blushi do ishte I prerjes dhe seres se legenave qe ju hedh nje kocke dhe te lepijne gabohen se e ka treguar me fakte kur ishte minister I nanos dhe nuk perkrahu leket rehatine me te fortin po perkrahu ate qe dukej si nje levizje e re ramen.
  Gjithashtu sojsezet e rilindjes me gojen e nje tellalli te pavlere thone se Blushi e sulmon ramen se nuk e beri minister dhe nuk e la te vidhte.
  Edhe kjo eshte demagogji rilindase qe svlen 2 leke.sepse ja ku I ke gjithe garden e vjeter nga ruci dokle majko qe ju ka hedhur rama nga nje kocke diku ose thele diku tjeter apo qente e rilindjes te tipit balla po blushi nuk eshte I tille perseri ajo qe e ndan me rilindjen eshte principi.
  Prandaj per gjithe keto Blushi do kete sukses se shqiptaret dhe socialistet e njohin kush eshte ai ne te vertete. Prandaj dhe rilindja e plerave nuk le rast pa e sulmuar nepermjet fletrufeve rilindase.
  PUNE TE MBARE BLUSH. ATA QE DO TE VOTOJNE DO JENE SHUME ME SHUME EDHE SE SA TI MENDON.

 2. Plehrat PS says:

  Thjesht ndryshon ne ate qe je njeri I Fatos Nanos dhe kaq mjafton te humbesh respekt.

  Akoma me keq, je I vetmi ti dhe Pandeli Majko apo Gramoz Ruci me the cilet e ka shume mire Sali berisha. Si shpjegohet kjo?!

  PRA, ike nga plehrat e PS, por bisht qeni ke per te qene tere jeten.

 3. Koco says:

  Fytyre e Poshter e Ketij te Pa fytyri , Po si nuk e kabere kete distancim ky i pa udhe , Ky Fjale lume e pune Gjume . Zoti Rama eshte Vlere e Pasuri e Vertete Kombetare . Me shume te drejte Populli thote : Edhe Kali i Kuq e ka nje Huq ! dhe duhet pranuar pa asnje medyshje duke e vene ne ballance me qindra e mijera vlera te cilat e bejne ate Lider Historik , Kollos , Shpetimtar ngaj shume te keqijave dhe te zezave qe kane kanosur e kanosin kete vend , duke llogaritur edhe kete Lili putin , Hamza Blushin ?! ? Me mire Djepin bosh se Shejtanin mrëna ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *