Tsipras gati amendamentin për shfuqizimin e ligjit të luftës me Shqipërinë?

meta tsiprasKryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras është i gatshëm t’i dërgojë presidentit të vendit, Prokopis Pavlopoulos, një amendament për heqjen e ligjit të luftës me Shqipërinë.

Lajmi është bërë i ditur gjatë emisionit “Top Story”, ku u njoftua se Tsipras ia ka bërë të ditur këtë qëndrim kreut të Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Metës, gjatë vizitës së këtij të fundit në Athinë.

Edhe presidenti Pavlopoulos është i gatshëm për një lëvizje të tillë, që do të ulte tensionet mes dy vendeve.

Kusht i vetëm i palës greke është që ky vendim i Greqisë të mos brohoritet dhe të mos përdoret kundër tyre nga partitë nacionaliste shqiptare, duke iu referuar PDIU-së së Shpëtim Idrizit.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Tsipras gati amendamentin për shfuqizimin e ligjit të luftës me Shqipërinë?”

 1. ben says:

  Cipras eshte Komunist si Enver Hotxha nuk mund te presesh gje tjeter
  …me Arnautat nuk duhet asnje marveshje

  1. like says:

   Ti kujton se greqine po e pjerdh njeri shume ne europe per ligjet e saj te luftes? ska nga tia mbaje me pa e heq se po te ish ne dore te saj ne hell i shkonte te gjithe, apo akoma Nuk e njeh racizmin grek.
   arrnautat siç i quan ti i ka detyruar pretendimi territoria dhe mosrespektimi grek te lidhen fort me turqine se ne fund te fundit Nuk ia kane vene syrin territorit te saj si puna e serbo-maqedonasve apo suniterve grek!

 2. Zhozituta says:

  Cipras jo Tsipras. Gjuha shqipe e ka germen koresponduese te tingullit “c”. Te njejten gafe e beni kur shkruani “tsunami” ne vend te cunami.

  1. NACIONALISTI says:

   Une jam i mendimit qe emrat duhen then SIC JAN dhe jo ti perkthesh ne gjuhen tende. Per shembull Shqiperia njihet ne gjith boten me emrin Albania: GABIM!!! Durrsit ne Itali i thon Durazzo: eshte gabim, se emri i vertet eshte DURRES dhe vetem kshtu duhet then. Pastaj ka edhe shume qytete te tjera shqiptare qe i kan ndruar emrin ( Valona, Scutari etj)

 3. albani says:

  O meta tani qe dole para shqipetareve si mut del dhe flet budalleqe , merre ate ligjin e luftes e fute ne byth.

 4. lesheli says:

  Doni ti jepni merita Metes. Greqia u drodh nga ceshtja Came. Ftoi Meten se e dine qe LSI cenohet nga rritje e cameve. Ligjin e luftes nuk e heqin; do thone qe jane te fyer nga qendrimi nacionalist Cam dhe camet e kane fajin qe ata nuk e heqin ligjin e luftes. Do bejne me faj camet dhe do vleresojne Meten.

 5. abdylmutalipi says:

  Hellas nuk eshte e Qipres mor turkallvanoza,kuptojini kaq gjera te thjeshta.

 6. Ata votuan mosndeshkimin e tyre(PD+PS) says:

  HAHHAHAHAHAHAHHA, KETE e beri te mundur Like Floriri.

  Vetem per pislliqe i shkon mendja keteij rufjani dhe matrapaz karriere:

  PRA, pakti eshte ky:

  Greqia te heqi ligjin e luftes dhe kjo ti faturohet Ilir Metes si fitore e madhe dhe Greqia rregullon zbut gjakrat e sunitave disi dhe perkrah Ilir Hajdut Metes neser.

  Pra ,Ilir Meta shkoi ne Greqi jo per Camerine por per karrieren e tij politike ne kurriz te Shqiperise .Ashtu si Serbia mbeshteti Sali berishen, ky paturpsisht si sunit kerkon ndihme nga jevgjit e Janullatusit.


  O ilir ore Ilir, ose sunit Meta, se ai emrI iLIR ste shkon , po cna plasi bi..a se Greqia ka ligj lufte….apo se do kundershtoje hyrjen tone ne EU.Kush e pyet neser Greqine edhe pse me te drejte vote po qe se Shqiperia do plotesoje kushtet.O popull langaraq qe kujtoni se Greqia na ka ne dore.

 7. Arjan says:

  Prape me kushte keta ligjin e luftes si ta hiqni si ta mbani nuk ka ndonje ndryshim te madh Po te doni merreni futeni ne s–e ndoshta ja ndieni lezetin.

 8. MafjoZ SKRAPARI says:

  TEMA shume mbrapa gazetave te tjera qe duken me serioze ne informacione dhe jo bazuar ne copeza propagandistike te frymezuara nga prirjet politike apo per qellime politike si me siper ku nuk tregohet e verteta e vizites tinzare te Ilir mets, ketij matrapazi te cifligut shqiptar.


  Nga nje ane gjoja se heqja e ligjit do zbuste maredheniet, ne fund te fundit, Greket kur se kane arsyetuar apo faktuar domethenien e ketij ligji idjotik,nga ana tjeter Greket u shprehen se nuk ka nevoje per ndonje ndryshim se ne praktike nuk eshte e mundur te zbatohet pasi Shqiperia dhe Greqia jane ne NATO. DHE kRYELOPA JONE eshte shume dakort me kete zgjuarsi dhe cinizem te Grekut, vetem e vetem se mendon qe neser keta do mbeshtesin poitikisht mafjozin e Skraparit.

 9. grameno says:

  Skem nevoje per brohoritje,e pershendesim,dhe rrefelktim edhe ne qeshtje te tjera,qamerine,paktin e detit,te drejtat e shqipetareve,arvanitasve ne gjuhen shqipe,kto kerkesa nuk jan armiqsore,por jan kerkesa te civlizimit boterore.vlera fundamentale,per nje drejtesi te drejte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *