“Greqia kërkon të heqë ligjin e turpit, trembet nga aleanca shqiptaro-amerikane”

ngjelaNga Spartak Ngjela

Greqia po kërkon që të tërhiqet nga ligji i luftës me Shqipërinë.

Po tërhiqet nga turpi i saj shtatëdhjetë e dy vjeçar, sepse mbante një ligj absurd në dukje, por otomano-oriental në thelb, dhe antishqiptar në substancën politiko-historike. Por pyetja që duhet të ngrihet është kjo:

Pse sot pas 72 vjetesh?

Sepse e ndërmori më në fund për të lejuar Thesprotinë e Vjetër dhe Çamërinë e Re që të flasë shqip në atdheun e vet. Sepse Greqia, si edhe Serbia, e kishte gjetur Shqipërinë pa miq të fuqishëm, dhe, me një propagandë rraciste, i quante shqiptarët myslimanë turq, dhe gjuhën shqipe “të mallkuarr”, pikërisht për faktin e autoktonisë reale të shqiptarëve në Ballkan, dhe të gjuhës shqipe, si gjuha më e vjetër sot aty.

Po tani?

Tani kuptohet se politika greke po ndihet e trembur nga aleanca shqiptaro-amerikane: koncepti i ri për Çamërinë i Bashkimit Europian dhe i politikës amerikane; sidomos njohja e genocidit grek antishqiptar në Çamëri, ka krijuar tkurrje frike në Greqi. Në këtë shqetësim grek, ndërhyn si fakt edhe pastrimi që do t’i bëjë Reforma shqiptaro-amerikane në Drejtësi të gjithë korrupsionit në qarqet e larta të politikës shqiptare: politikanë të lartë, që shumica e të cilëve janë edhe ata që janë paguar nga antishqiptarizmi i Ballkanit Perëndimor.

Por, çdo të ndodhë pas Reformës shqiptaro-amerikane? Sigurisht ngritja e personalitetit shqiptar dhe e gjuhes shqipe. Do fillojë patjetër evolucioni me galop i çeshtjes shqiptare në Ballkan dhe garantimi i të drejrave të dhunuara të shqiptarëve në një shekull, sepse “të fortët e Evropës”, që pas rënies së Austrohungarisë, të cilët nuk kanë dashur fare të ekzistojë një shtet shqiptar, tani e kuptojnë faktikisht se historia ka ndërruar udhë.

Koha ka ndryshuar në favor të së drejtës të shqiptarëve.

Heqja e ligjit të luftes me Shqipërinë, është vetëm hapi i parë i politikës greke, në rrugën e saj për të hequr dorë nga racizmi antishqiptar.

Eshte mirë që ndërkohë të trembet edhe korrupsioni i lartë politik shqiptar: gjithçka këtej e tutje do të vijë e të ecë në favor të të drejtave të shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor, shitësit e pushtetshëm të këtyre të drejtave, në favor të fqinjëve tanë, tani janë drejt penalizimit.

Shqiptarët duhet të jenë të sigurt për këtë.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në ““Greqia kërkon të heqë ligjin e turpit, trembet nga aleanca shqiptaro-amerikane””

 1. mirel says:

  Hajde Taku tunde dybekun
  Nga Reforma te fitorja mbi Greqine.
  Me nje te thene te Takut..

  1. I.Hoti says:

   Nga bombardimet ne beograd ne …….. …! Eshte ceshtje kohe !!!!!

  2. tfgs1 says:

   aleanca me amerikanet e cileve ”shqiptareve” more [email protected]@r me syze….!!!??? e hasaneve,hyseneve e atyre 90% suniteve apo shiiteve qe qelbin shqiperine me eren e tyre arabe………!!!??? keta jane amico-t e amerikoneve more rrot cari…..!!!!????
   po me keto njethundrake shkretetire amerikonet qelbin detin more koqe,perse mos te bejne amici greket kristiane qe i dhane kulture dhe DIMOKRATIA botes,por u dashka te bejne amicizia me njethundraket sunite or shiite nga Albanistani…………!!!???
   o Zot,cfare plehrash mban shqiperia njeri me i tredhur se tjetri…………..!!!

   1. grameno says:

    Te tmerron kjo ty Infekto tfgs1,gjithmon kur flitet e verteta infektet si ky tfg1 shpurdhin so zorra ne prush, q’tju bejm qe ket ngrehin qe po rreshqasin kto infekto,e kan mbaruar vete infektot hibride,une quhem RRahman por per flamur e shqipetari i shkerdhej krejt greqise e turqise e arabise,edhe meken mu ne zemer arabie e zhduki po te me vie mundesia,pra ti kot flete antibiotiki kunder infekto po ndikon.

   2. Serbofagus says:

    Si ka mundesi qe ne cdo shkrim qe lexoj del emri yt qe qelbet era serb o pjelle e shejtanit. Ska mundesi. Ti duhet te jesh pjelle e ndonje perdhunimi. Po duro edhe pak se shpejt ke per ta shiju mllefin tend.

 2. zef says:

  Shume i sakte ne amalizat e tuaja avokat, BRAVO..

  Do te shtoja ate edhe nje dicka tjeter qe te doktrinuarit e
  Janulles islamortodokset nuk e kuptojne,,, qe greqia duhet
  te bisedoje per zgjidhjen e ceshtjes Came ne interes te vete
  greqise sepse ne nje kohe te afert apo te larget ne vite kejo
  ceshtje munde te perdoret nga ndonje shtet tjeter kundra
  greqise, historia na meson shume gjera.

 3. Shefi says:

  Me idiot se Taku eshte veshtire te gjesh. Kujton se me fjale bombastike do fitoje nam! Ah i mjeri Taku. Burreli I ka lene plage ne tru.

  1. ben says:

   Shefi
   Jo nuk eshte idiot
   Eshte thjesht legen rilindas eshte nga soi rilindas qe I duan njerzit per tu tallur per ti perdorur kuptohet me qellimin per ti vjedhur.
   Dhe ky eshte rasti nga me flagrantet.
   Sepse vizita e Metes ne athine pati nje perfundim konkret dhe jo si gallatat pa vlere te te gjatit . Pikerisht kete do te sabotoje ky legeni sepse e di shume mire qe vec nje parti e ekstremit te majte si cipras mund ta heqe ligjin e luftes dhe mqs kjo duket konkrete ka 2 gjera te keqia per rilindjen.
   a) sepse e negocioi ilir meta
   b) sepse nese hiqet ligji I luftes atehere camet nuk do votojne me rilindjen nuk do votojne me pdiu nuk ju duhet me politika . Dhe nuk ka per se te perdoren me nga maskarenjte qe bejne si nacionaliste.
   Nese do ta vinit re me kujdes ky eshte kopja karagjoze e kreshnik spahiut.
   Nuk ka vertetim me te madh e te qarte te shprehjes “nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjve “

 4. korcari says:

  Asnje “zgjidhje e ceshtjes came” sepse kjo eshte thjesht ne imagjinaten e disave. Po te hapet ceshtja came do dale roli britanik. Kini takat te hapni lufte diplomatike me Londren???

  1. albani says:

   O korcare shkruaj emrin e vertet dhe thuaj se je palo coban, se une ndjehem i fyer kur shikoj shkrimin tend me psedonim korcari . Se ti ne te vertet nuk je korcare por nje palo coban qe e mban veten per greke . Ah dhe nuk kam as nje gje te keqe me cobenjt por me palo cobenjt .

  2. ***** says:

   Problemi eshte ngritur nga vendet qe bejne pjese ne BE ku vete Greqia eshte shtet anetar.
   Anglia me sa di une votoi per BREXIT, dhe me kete status do e kete pak te veshtire te ndikoj ne punet e brendshme qe trajtohen ne BE apo Jo?

 5. alban says:

  Racismi anti-shqiptar, rracismi, anti-Shqiptar,,,,,,, cdo person ne bote iu eshte volusur ne koke se shqiptaret nuk duhen ne bote dhe kete propogande e hapin me shume shqiptaret….

 6. prokuror i Enverit says:

  lidheni more kete te rrjedhur,gjynah paska ik per lesh fare ky IDIOT.jo se nuk ka qene trep qe me pare.

 7. maloket back ne shpell! says:

  shqiptaret e kan mendjen me shit drog dhe kurva rrugve t botes e as pjerdhin se a ka apo jo ligj lufte..

 8. spectrum says:

  O tako kam pasur respekt mos u fut ne ceshtje qe nuk I di sepse nuk je I fushes ja ke fut kot fare, ligji I luftes eshte mbajtur per tjeter arsye me kete artikull me dhe te kuptoj qe nuk e paske idene se si fuksionon sistemi nderkombetar

 9. albani says:

  Eshte per te ardhur keq per kete nivel njohjeje te shqipes se shkruar qe ka Taku. Hajde varja pastaj po deshe per ato qe thote…

 10. Alban Hamzai says:

  “Avokati”endrat qe shikon naten I shkruan diten.I ka mbetur ne mendje “aleanca shqiptaro-amerikane”,sikur Amerika ekziston vetem per hir te Shqiperise,por Greqia ka shume me teper lidhje me Ameriken se sa ka Shqiperia.edhe Hilary ne Shqiperi erdhi sa per numer,lere pastaj Tramp.Nga ana tjeter nuk ndjehet I fyer ne seder “avokati”qe Shqiperia e vitit 2016 nuk ben dot shtet ligjor sikunder Shqiperia e vitit 1916?Te huajt,ambasadoret per cdo gje?Nuk kemi degjuar per ndonje shtet tjeter qe te huajt te jene ne fakt qeveria.Edhe dicka “avokat”:Amerika nuk ka miq e shoke,ka disa aleate te medhenj tradicionale,te tjeret si puna e Shqiperise jane sa per te kaluar rradhen.Prandaj mos shiko endra ,fli I qete ,qe te jesh me mendje te kthjellet diten e lepin ndonje kocke nga ndonje qeveri.Ju lutem botoni komentin tim!

 11. tema says:

  Nje pyetje , cfare e mire do te na vije nga heqja e ligjit te luftes ???? Nqs nuk e heqin dhe e mbajne dhe 720 vjet te tjera ,cfare e keqe na vjen nga Grekeqia ,meqenese tashme jemi ne NATO ???

 12. capi says:

  Taku flet si Enveri ne vaktit, gje qe u pelqen shume shqiptareve te Diktatures te Proletariatit. Dhe mire ben, se ky popull ka nevoje per pak frymemarrje.
  POR, gjithesesi, sado amerikane qe te behet Shqiperia, ajo eshte dhe do te mbetet gjithmone larg, gjeografikisht dhe menderisht, nga SHBA. Kujtoni Rusine, Kinen. Dhe, morali: A erdhi Qaniu? Erdhi, Naqiu dhe iku. Qaniu, moj Qaniu. Po, po erdhi Naqiu, mua dhe Lulen, dhe iku.

 13. te na rroje vetingu; po me greket; ti, berisha, rama dhe gjithe llumi “Anti Grek,” te vetvritet; se eshte paradoksi me imadh, qe eshte fabrikuar ne historine postkomuniste te vendit tone, nga mendje me perverse te ketij kombi, qe truri jot i that, nuk arrin t’i kuptoje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *