Kompleksi i Prishtinës zyrtare nga shteti amë: Pse e refuzon ndihmën e Shqipërisë?

rama 8Vizita e Edi Ramës në Kosovë duket se ka patur sërish një impakt pozitiv mbi shqiptarët.

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës e thanë troç mendimin e tyre: që nga momenti kur Tirana zyrtare ka intensifikuar dialogun me Beogradin, gjërat në Luginë kanë ndryshuar për mirë.

Njohja e diplomave është thuajse një çështje e zgjidhur, ndërkohë falë ndërhyrjes së kryeministrit shqiptar, takimi i sotëm mes të zgjedhurve të Luginës dhe kryeministrit serb ka prodhuar rezultate konkrete.

Librat në gjuhën shqipe që prej dekadash mungojnë në Luginë do të mundësohen nga shteti shqiptar.

Ambientet sportive do të rindërtohen me kontributin financiar të ambasadës gjermane në Serbi dhe të qeverisë së Beogradit.

Ndërkohë, në prezencë të kryeministrit Rama, Vuçiç konfirmoi se qeveria e tij do të financonte me 50% të fondeve çdo kompani të huaj që do të zgjidhte të investonte në Luginë.

Kryeministri Rama nga ana e tij premtoi binjakëzim të komunave të Luginës me Bashkite shqiptare, për të lehtësuar kështu financimin e projekteve të domosdoshme për shqiptarët e Luginës.

Por kjo situatë e re e krijuar falë dialogut mes Tiranës dhe Beogradit, duket se ka xhelozuar së tepërmi Prishtinën.

Javë më parë, ish- zëvendësministri i Jashtëm kosovar, Petrit Selimi, akuzoi kryeministrin Rama se duke mbështetur projektin e ndërtimit të autostradës Nish – Prishtinë – Durrës, po bënte asgjë më shumë se sa “lojën e shkjaut”.

Fakti se kjo autostradë do të mundësojë rritjen e shkëmbimeve tregtare mes Serbisë dhe Shqipërisë, apo shumëfishimin e flukseve të turistëve serb drejt brigjeve shqiptare, duket se pak i intereson Prishtinës.

Për ta çështja qëndron gjetkë.

Sot, radhën e kishte ministri i Jashtëm kosovar Enver Hoxha, për të kritikuar kryeministrin shqiptar.

Përmes intervistës në një portal fare pranë presidentit Thaçi, Hoxha theksoi se Tirana zyrtare duhet të qendroje larg dialogut Serbi – Kosovë.

Përse kjo qasje e Prishtinës ndaj Tiranës?

Së pari, pasi qeveria e Kosovës është sot në një ngërç të madh.

Presidenti Thaçi, kryeministri Mustafa, ministri i Jashtëm Hoxha duan të jenë aktorë në dialogun Prishtinë-Beograd, pasi ata e kuptojnë fare mirë rëndësinë e këtij dialogu për të ardhmen e Kosovës dhe integrimin e saj në Bashkimin Europian.

Por Lëvizja Vetëvendje ua ka komplikuar fort situatën.

Duan të dialogojnë me Beogradin, por janë nën trysnine e Visar Ymerit dhe Albin Kurtit. Të trembur se ky dialog, edhe pse tejet i nevojshëm, do u pakesojë mbeshtetjen në raport me Vetëvendosjen, koalicioni qeverisës në Kosovë ka zgjedhur të kopjojë qëndrimet radikale të Albinit, Visarit dhe Shpendit.

Pikërisht prandaj Prishtina zyrtare është në hall të madh. E dinë fare mirë se ata duhet të ishin sot në Beograd, duke dialoguar me zyrtarët serbe, por kanë frikë ta bëjnë një gjë të tille.

Dhe nga ana tjetër, kur shohin se kryeministri shqiptar Rama për here të dyte rresht thotë në mes të Beogradit atë që Thaçi, Mustafa dhe Hoxha do kishin dashur shumë ta thonin vetë, xhelozohen tej mase.

Fakti është se Edi Rama u tregua sërish udhëheqës i shqiptarëve, pavarësisht kufijve ku ata banojnë.

Përsëriti sërish në mes të Beogradit se Serbia duhet të njohë Kosovën. I kujtoi qeverisë serbe se Trepça është në Kosovë e nuk mund të transportohet kurrë në Serbi. Dhe se listat e të kërkuarve të palës serbe duhen pastruar njëherë e mirë.

Në vetëm 20 minuta, Edi Rama i tha në sy Aleksander Vuçiç atë që kosovarët kanë ditë që ia thonë njëri-tjetrit në kafene, me shpresën se fjalët e Prishtinës do shkojnë në vesh të Beogradit.

Pikërisht prandaj sot, më shumë se dje, Prishtina zyrtare ndjehet e kompleksuar nga kryeministri shqiptar. Aq e kompleksuar, sa sulmet e Thaçit e Mustafës nuk vijnë më nga pena e një zëvendësministri, por nga goja e vetë ministrit të Jashtëm./ Lexo.al

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Kompleksi i Prishtinës zyrtare nga shteti amë: Pse e refuzon ndihmën e Shqipërisë?”

 1. Moni says:

  Kosovaret po kuptohet cdo dite e ma shume,se jane ba pishman qe jane shkeput prej Serbise. Para do kohesh kam lexu se 50 % e banoreve te Prishtines jane agjente te Beogradit. Prandaj prishtinallinjte nuk levizen nga shtepite gjate luftes.

  1. xoni says:

   Pirdhu qelbesire e mutit ku merr vesh ti ku eshte Prishtina!

   1. Greece & Turkey are shit says:

    nuk do shume mend per te kuptuar se ku eshte Prishtina, nje kazan me plehra si Hoxhaj e Thaci e soj e sorrollopi serbo-francez.

 2. Faro says:

  Perfundim i goditur, nga nje specialist qe ua njeh mendjen ketyre drejtuesve xheloz primitiv.

 3. Greece & Turkey are shit says:

  Kosova eshte krahine e Shqiperise dhe nuk kane asnje mundesi te ngrene koken para nje shteti, sepse jane krahine, dhe si krahine duken teper primitive dhe te poshter nga deklaratat e nje spiuni francez.

 4. alieni biblik ha ha ha says:

  o,kosovaret jan njerz te destruktit!
  ata vetem per sherre jan.
  dhe mos kujtoni se jan “t fort”
  se pasi bejn sherrin ja mbathin me vrap maleve per me u mcef ne shqipni dhe thrrasin ameriken dhe nation”aman se na vrau serbija”
  njers bythqima!
  edhe bejn sherr edhe si dalin sherrit per zot.
  jua qifsha rracen!

 5. Relax says:

  Te lumte o Kryeminister,edhe pse nuk jetoj brenda teritorit te shtetit te pavarur shqiptar e ndjej veten te perfaqesuar.Para dy vitesh pas fitores se kombetares se Turqise(basketboll)ndaj Serbise,shqiptaret e Mitrovices dolen ne shesh per te festuar fitoren e Turqise!Jo kurre nuk do festoj as fitoren e Turqise e as te Serbise,por vetem fitoren e Shqiperise.Arbereshet ne Itali 6oo vjet e ruane identitetin e tyre kombetar,te njejten gje gati 300 vjet e bejne nje grusht shqiptaresh ne Ukraine,shqiptaret e Kosoves qe jetojne ne Turqi,qe kane shkuar para 60-70 vitesh jane shnderruar ne turk ajvan.P.s.mos me keqkuptoni,jam shqiptar me perkatesi fetare muslimane.

 6. Relax says:

  Te lumte o Kryeminister,edhe pse nuk jetoj brenda teritorit te shtetit te pavarur shqiptar e ndjej veten te perfaqesuar.Para dy vitesh pas fitores se kombetares se Turqise(basketboll)ndaj Serbise,shqiptaret e Mitrovices dolen ne shesh per te festuar fitoren e Turqise!Jo kurre nuk do festoj as fitoren e Turqise e as te Serbise,por vetem fitoren e Shqiperise.Arbereshet ne Itali 6oo vjet e ruajne identitetin e tyre kombetar,te njejten gje gati 300 vjet e bejne nje grusht shqiptaresh ne Ukraine,shqiptaret e Kosoves qe jetojne ne Turqi,qe kane shkuar para 60-70 vitesh jane shnderruar ne turk ajvan.P.s.mos me keqkuptoni,jam shqiptar me perkatesi fetare muslimane.

 7. Kosovar says:

  Kosova gjithmon ka qene diqka e veqant(e mbyllur ne vetveti per tu mbrojtur nga perzirje gjaku me racat tjera te ardhura nga qdo ane e botes) dhe ja ka arrit qellimit deshen apo nuk deshten dashakeqesit e shumte te races DARDANE .Ne kemi shtetin me te forte ne bote Aleat (Zoti e bekoft Ameriken) .qent tjere le te lehin sa te dojn .ne Kosove ne thojm : nuk na ha palla neve per bubrreca

  1. Greece & Turkey are shit says:

   O kosovar, fisi dge fara me paster Shqiptare jane Doret (laberia) dhe Epiri. Te qifsha shtetin e kosoves, sepse kosove eshte nje fjale serbe. Evropa gjithmone ka deshtuar ne ndertimin e shteteve artificiale dhe nje deshtim i tille ju pret edhe juve, prandaj, ulni koken dhe pranoni realitetin.

 8. joel shkodra says:

  Nje analize e tille e meritonte emrin e atij qe e ka shkruar. Perse nuk e keni vene? A mund te na e thoni kush eshte?

 9. korcari says:

  kurre mos duan. as ne nuk i duam.

 10. ILIR says:

  kjo qendron si pas temes shteti i dobet i kosoves nuk ka kurajo dhe as moral as nivel te perballet me shtetin serb ka tetevite shtet dhe nuk eshte ne gjendje te eci me kembet e veta tetevite shtet cfar avancimi ka bere dhe ku eshte rezultati vecse jan vend numuro zero edhe me keq kur vitet e fundit kosova po thuaj se po boshatiset sepse nuk te ardhura jetese gje qe flet qart shteti i hashim thacin shtet qinglash komplet injorant ne fushen e politikes etj, pastaj cfar te keqe ke mor pis shtet i(kosoves)qe shteti AME po i thote gjithmone shteti serb njiheni kosoven si shtet dhe se trepcia eshte ne token e kosoves dhe i takon kosoves cfar te keqe ka meqenese skeni pasur byth dhe as keni bythecka cfar te keqe ka

 11. DRENICA E KUQE says:

  A e kini marre vesh ju andej kufirit shqiptaro shqiptar se Serbia i ka zgjedhur pushtetaret e Prishtines qe 100 vjete rresht dhe i ka bere me shkie se shkite!…

  DRENICA E KUQE

 12. Relax says:

  Ne kohen e Jugosllavise femrat e Kosoves i perdhunonin serbet,lexoni romanin,necista krv,(gjaku i papaster),…te Borislav Stankoviqit.

  1. IB says:

   KURSE TANI FEMRAT E SHQIPERIS MARTOHEN ME SERB BILE BILE SHUM MA TE VJETER SESA FEMRAT SHQIPETARE

 13. Relax says:

  Te lumte oj Drenice e kuqe,me pare ne Shqiperi ishte Enver Hoxha ndersa ne Kosove ishte Fadil Hoxha,sot ne Kosove vazhdon Enver Hoxha ndersa ne Shqiperi eshte Edi Rama pasardhesi i Gjerrgj Kastriotit,Ismail Qemalit,…

 14. VK says:

  Ju ne Kosove vuani akoma luften, normale. Puna eshte se po ju perdorin me ate shkak.
  Cdoni me shume nga Rama? Njihni Kosoven. Trepca eshte ne Kosove. Njihni te drejtat e pakices Shqiptare.
  Cdoni me shume o krimba te qelbt?
  Kush ka pas bythe me shku ne Beograd e me fol hapur?
  Mbylleni gojen ju Kosovare qe mbeshtesni ke keni ne krye se po ju del per zot dikush tjeter.
  E duam se duam shkoi atje e po flet hapur.

 15. Relax says:

  Te jem me i qarte,ne kohen e Jugosllavise meshkujt serb perdhunoheshin nga femrat kosovare,shifeni koken e Enver Hoxhaj-fare e perzier ruso-turke.

 16. kombi says:

  Xhelozia e Prishtines nuk paska limit . Rama nuk vuan
  nga inferioriteti , nuk eshte kaq primitiv sa po tregohen vellezrit tane Kosovare . Rama ka shkuar ne Serbi si Kryeministri i Shqiperise dhe vendi meme e ka per detyre ,te ngrej ceshtjet e Kosoves . Nqs. do te shkonte ne Maqedoni ,do te fliste per problemet e shqipetareve qe jetojne ne ate vend .
  Ku qendron e keqja ketu ???? Prishtina nuk eshte e zonja
  te stabilizoje mardheniet me Serbine ,sepse ne radhe te pare duhet te stabilizoje mardheniet brenda grupit parlamentar te tyre , por per kete pamundesi ,ata duhet te falenderojne Ramen per ndihmen e tij .por egoja e semure nuk i lejon qe te gezohen .ha ha ha presin ti rregulloje Belgjika .
  Per cdo problem me Serbine shkojne ne Bruksel .
  Nga Tirana nuk i duan ndihmat ,sepse nuk duan qe te dalin me te afte se ata . Thaci eshte nje bylmez ,bashke me shoket e tij dhe ketu ,eshte i gjithe ngerci qe sjell kete qendrim kritik ndaj Shqiperise .
  Turp per Kosoven ,ky popull nuk do te gjej kurre paqen ne ate vend dhe perparimin .

 17. Edi says:

  Edi Rama e quan Vuqiqin vella, e ju rikujtoj se ky vellau i Edi Rames ende nuk ka kerkuar falje per gjenocidin ne Kosove, ende plaget e luftes i kemi te hapura ende nenat dhe baballaret tane nuk i dine se ku i kane femijet e tyre te zhdukur, rreth 20000 vajza dhe gra te krahines tuaj Kosoves jane dhunuar e ende askush per keto krime nuk ka kerkuar falje nga Qeveria Serbe qe Edoua i juaj e quan vella e mik, ende per keto krime nuk jane gjetur dhe denuar fajtoret. Ne nuk kemi problem me perfaqesimin e Rames, ne mezi presim qe nje dite te na perfaqesoj Tirana, por para se te na perfaqesoj duhet te na kuptoje plaget. 100 vjet Kosova u dogje e u poq nga Serbia e ju ende na quani serbe, sllav etj, ky eshte turp turp nga ana e juaj.
  Per fund Edi Rama nuk mund te jete factor garantues i kurrfare dialogu mes Serbise dhe Kosoves sepse Edi fillimisht duhet te jete nje nga NE duhet te na njoh plaget e hapura dhe ne kete drejtim duhet te punoj teper pastaj te mendoj per hapat e tjere.

 18. Tomori says:

  Mos bini viktime e politikes percarese serbe e greke.
  Ne jemi shqiptarete gjithe. Jemi njw komb, kemi nje histori e gjuhe.
  Rrofte vellazerimi ishqiptareve ne Republiken e Kosoves, ne Republiken e Shqiperise, Maqedoni, Greqi e Mal te Zi e kudo ne bote.
  Poshte percaresit antishqiptare grekofile e serbofile.
  Koha punon per shqiptaret. Historia po korigjon gabimet e se kaluares.
  Percaresit e shqiptareve nuk kane te ardhme.

 19. Matjani says:

  Sa interesant jemi ne shqiptaret,
  Njani i bi thumbit tjetri potkoit.
  Rrace budallejsh!

 20. Vjosan says:

  Edi, ti komentuesi me lart, njehere shtiresh si kosovar e pastaj te tradhetojne foljet e kohes kur shkruan ” te krahimes tuaj, kosoves jane dhunuar….” po pse me dy fytyra, o i shkrete?! Thuaj mendimin tend, mos u ndaj kater copash se tregon mungese dinjiteti dhe dukesh si mashtrues….

 21. Kushtrimi says:

  Kosova ka kohë që nuk ka qeveri.

 22. TungFM says:

  Keta pseudongjallesa qe revoltohen me Shtetin Shqiptar, te ishin revoltuar dhe me para se Kosova te clirohej, pra ta kishin cliruar ate me forcat e veta, sic e ka bere dhe Shqiperia, sic dhe duhet ta bente cdo vend qe me te vertete kerkon te jete i pavarur. Nese nuk duan te marrin shembullin e Shqiperise, qe ka arritur pamvaresine e shqiptareve megjithese kundra shume interesave anti shqiptare, atehere ngelet ti pergjigjen pyetjes se shembullin e kujt duan te marrin? Dhe ju lutem mos thone budalliqe te tilla si do marrim si shembull SHBA, BE apo dhe UN.

 23. Shqiptari says:

  Ka ardhe ditet qe ne shqitaret te jemi afer dhe jo te shajme njoni tjetrin, ky eshte fillimi I bashkimit tone shqiptare por brezat me te shkolluar do ta cojne ate me perpara. Aresyet tona bashkekombetar shqiptare kane pase ndarje nga fuqite e Europe’s dhe injoranca fetare turke dhe dashakeqesia serbo greke na lane si jete. Aleatet tane te vjeter USA dhe Gjermany po vendosin shqiptaret ne themelet e ballkanit qe zeri shqiptare te jete ku I takon ne mbare boten. Eshte fillimi ka probleme por me perkrahjen e aleateve
  Nje komb shqiptare do triumfoje Duke larguar te korruptuarit qeveritare shqiptare qe po ja blokojne frymen kohes moderne te shqiptareve, te dy vendet tona kane rini te shkolluar dhe me gjak shqiptari jo fetare islamike jo ndyresira serbe dhe greke por shqiptare te paster kastrioti dhe Isa buletini me ismail qemali dhe vellezrit frasheri, ata jane kombi jone ata jane mendja jone dhe jo ndyresira Erdogan serb greke

 24. Relax says:

  Qellimi i Prishtines zyrtare si duket eshte qe Kosoven ta shnderroje ne Kore te Veriut,por kete nuk do e lejoje pjesa dermuese e shqiptareve te Kosoves.Gjate Luftes ka pasur rreth 15ooo ushtare te UCK-se,sot jane paraqitur per pension rreth 5oooo veterane!Kontributin me te madh per Luften e 1999 e kane dhene Shqiperia,shqiptaret e Maqedonise,te Malit te Zi,lugines se Presheves.Ndersa kosovaret benin pushime ne vendet turistike te Shqiperise,ne Maqedoni dhe Ulqin.Pas clirimit te Kosoves shume shqiptare u larguan ne Perendim sepse nuk mund ta imagjinonin Kosoven pa Millosheviqin.

 25. KosovAri për kosovOrin says:

  Do flas thjesht. Kjo puna e kosovOrëve (jo të shqiptarëve të Dardanisë Kosovë) na është, sic thotë populli: Hip se të vrava! – Zbrit se të vrava!
  Po të kishin një fije integriteti kombëtar, po këta kosovOrë, do të belbëzonin së paku që KOSOVA të quhej KosovA edhe nga ndërkombëtarët, do belbëzoni kundër formës dhe përmbajtjes së flamurit XIXA – ZIZA, do belbëzonin e do të shpërfillnin atë farë himni. Me këto “pak” elemente
  ndërkombëtarët morën masat dhe kosovOrët miratuan ckombëtarizimin.
  Na mbetet të shpresojmë se shqiptarët kosovArë do t´i ndryshojnë gjërat në të mirë të shqiptarizmit.
  Të fala nga Gostivari.

 26. Akili says:

  Eshte i vetmi kryeminister qe shkon aty ku vatra shqiptaresh jashte kufirit ,pra gezon respekt nga ata dhe ne qe e kemi.

 27. haku says:

  Kosova, Serbia apo Rama jane ‘sherr’ Ballkani!? Rama gjithsesi jo, absolutisht jo. As Shqiperia e Rames kurre nuk ishte “molle sherri” i Ballkanit. Shqiptaret po. Pasiqe Shqiperine eliminova, atehere “molle sherri” mbeten shqiptaret e Jugosllavise dhe Serbia. Refuzimi i Enver Hoxhes qe Kosova te shpallet Republike e Federates Jugosllave ishte ishte, sic thone, shpate me dy tehe. Kjo meriton nje studim serioz e te detaluar. Per kete dytehshe une do tyhem per ate pozitive. Ne te vertet largimi apo izolimi i Shqiperise nga ceshtja shqiptare ne Jugosllavi e ne Ballkan i detyroi shqiptaret e Jugosslavise te vetorganizohen ne mbrojtjen e te drejtave te veta, te themi tani edhe nacionale. Me numer ishim diku te tretet apo te katerte. Edhe pse ishim te shperndare ne tri Republika, prapseprap teriotarialisht ishim kompakte:te gjithe ishim rreth kufirit shqiptaro jugosllav, qe nga rajoni i Manastirit e deri ke rajoni i Tivarit. Kjo ishte nje lehtesim per organizatoret. Hap pas hapi Kosova behet qender e te gjithe shqiptareve te Jugosllavise. Kjo ishte merite e sakrificave te papara. Te them nje realitet: shqiptaret e Jugosllavise behen me dy UNIVERZITETE, ai i Prishtines dhe ai i te gjitha burgjeve te Jugosllavise. Dihet se shumica e te gjitha burgjeve jugosllave e serbe ishin te “banuar” nga shqipteret. Lexuesit duhet te dine se ne burg shkohej edhe per Trepcen, po edhe per “Trepcen” e Rames. Demonstruesit e kishin edhe pankarten “TREPCA PUNON BEOGRADI NDERTON” cka do te thot se Beogradi e bartte “Trepcen” ne Beograd ashtu sic po e barte edhe sot.
  Thene shkurtimisht, te gjitha keto jane elemente te nje shoqerie te ndare nga trungu, Ndarja shekullore e bene te veten-e ndane edhe kombin. Ne kete rast duhet te dallojme faktet nga deshirat. Ne nuk i deshtem dy shtete. Bashkimin nuk na e lejuan. Por te gjithe duhet te dine se kombin nuk mund ta ndajne.!? Do te jemi nje komb!
  Jemi ne dy shtete dhe si te tille, tash per tash, duhet te sillemi. Levizjet e Metes dhe Rames Shqiperi-Serbi duke kaluar neper Luginen e Presheves e duke e shmangur Kosoven nuk eshte gjest i mire. Ne diplomaci kjo llogaritet si skandal. Politikan me te afert se z. Rama shqiptaret momentalisht nuk kane. Mirepo shmangja e kosovareve eshte nencmim. Ende nuk jemi NJE!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *