Mediat greke në ekstazë pas deklaratës së Berishës kundër Turqisë

berishaMediat greke, të cilat kanë shkruajtur edhe më parë se pas rrëzimit të marrëveshjes së ujërave të nënshkruar nga qeveria e Berishës me Greqinë, qendronte Turqia, i janë rikthyer sërish kësaj çështje.

Kjo, pas deklaratës së Berishës në Kuvend këtë të enjte, sipas të cilit, pas kundërshtimit të PS-së për paktin detar, qendronte një palë e tretë.

Unë them me siguri të plotë se e keni bërë këtë në interes të një pale të tretë”, akuzoi Berisha në Kuvend socialistët, që ankimuan në Gjykatën Kushtetuese paktin detar me Greqinë, i cili pas kësaj ankese u rrëzua.

“Kathimerini” lë të kuptohet se pala e tretë që përmend Berisha, është Turqia.

Edhe pse disa vëzhgues të ndryshëm kanë folur për presionin turk që të anulohet kjo marrëveshje, asnjë zyrtar shqiptar, përfshi Berishën, nuk e ka pranuar këtë në publik,” shkruan gazeta.

“Një marrëveshje midis Athinës dhe Tiranës për përcaktimin e shelfin kontinental dhe kufijtë detarë në detin Jon u nënshkrua në vitin 2009 mes Berishës dhe homologut të tij grek në atë kohë, Kostas Karamanlis. Marrëveshja u anulua më vonë nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë pas veprimit nga ana e liderit të opozitës Rama”, shkruan më tej kjo gazetë.

Mediat greke në fakt, kanë shkruajtur shumë për këtë çështje më parë, madje ka pasur nga ato dhe që kanë aluduar se Turqia ka paguar anëtarë të Gjykatës Kushtetuese për të rrëzuar paktin detar.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Mediat greke në ekstazë pas deklaratës së Berishës kundër Turqisë”

 1. kombi says:

  Budallalliqe , nuk ka nevoje te paguhet para .Rama e hodhi poshte kete marrveshje te poshter .

  1. Raimond vlonjati says:

   Nuk e hodhi poshte Rama
   Por e hodhi ai oficeri

  2. Agron says:

   Kjo marreveshje eshte kunder Shqiperise. Shkencetari i jone e nxori me argumenta qe deti i jone i falej Greqise. Eshte Berisha dhe Lulzim Basha qe u blene nga Greqia dhe jo Edi Rama u ble nga Turqia. Keto jane idiotizma greke qe nuk i ha njeri ketej kufirit. Berisha do te shpetoje nga burgu bashke me Bashen qe u shiten tek greket me detin dhe varrezat qe ju dhane grekerve. TURP more Sali Pashe Toptani qe e shite Shqiperine.

 2. Tahir Gashi says:

  Asnje habi, eshte vete i permjerri Doktor MORTJA !
  Perfaqesuesi i Allahit per Albanistanin, normalisht eshte aleati me i madh i serbeve e grekeve!
  Ka qene perhere keshtu, qe prej dukjes se turqve ketej pari!
  Dhe ne bote e njejta histori! Pashallaret e turqise dhe sirise aleat te tyre Rusine! Dhe pashai yne i permjerri Doktor MORTJA , aleat i klysheve te Rusise!
  Islami dhe terrorizmi sllavo grek jane aleate natyrale, asnje habi per kete!

 3. albani says:

  Ne qofte se eshte paguar ndonjenjeri ai eshte sali berisha me 40 hajdutet meta dhe basha , keta jane paguar nga greku atehere kur nenshkruan dhe tani po nxjerrin fakte te rreme . Po iku koha juaj merni leket dhe i fusni ne byth se shqipetaret e din mire kush jeni ju .

 4. Greece & Turkey are shit says:

  …..dhe del tani ky kar e kryekar dhe na thote se qenka me e keqe turqia se tradhtari sali qen kari!!!….plehre sllave qe te rriti kjo toke per tju bere ferre neper kembe.

 5. Fran Elezaj says:

  Doktor Mortja , i biri i Sheqeres e baba i Xenit!

 6. Ganiu says:

  Po Sala me Lulin duhet te ishin ne Hage te vendi bosh i Sllobodanit aty i takon urgjent bashke me Jar Kapterin.

 7. jerusalem says:

  RRofte Populli Turk poshte plehrat SllAVE.

 8. Adrenalin says:

  Po pse mor i paudh, shitjen qe i bëre detit njësoj si ahmet zogu i bëri tokave tona, do ta mbulosh dhe ta fshish nga mëndja e popullit me këto gomarlliqe.
  Populli nuk ka për ta haruar kurrë që tre tradhëtar ka njohur kjo kohë , je ti ,pinjolli që le në krye të pd dhe të vetshpallurin mreti ahmet palo zogu.
  Kur të kthesh patkonjët nga djelli edhe historia do të shkruaj për bëmat e tua ashtu siç ka skruajtur për paraardhesit e tu.

 9. VK says:

  Te mbrosh token tende dhe ajo cvjen me te, detin. Qenka shitje?
  Per se gjalli je nje MUT. Te pakten para se te ngordhesh lere nje testament, dhuro organet.
  Po qe se i merr njeri.

 10. Fatosi-kosove says:

  Prandaj nuk duhet hudhur kurre fjalen e vjeter popullore,se qeni i keq ta sjell ujkun ne torishte,ky eshte sali berisha qe pa fije turpi thot se keni plotesuar interesat e Turqise!!!!!!
  Po a ka poshtersi me te madhe se kaq,dmth se turqia e duaka shqiperine me shume sesa shqiptaret,kete mund ta mendoje vetem nje si sali berisha qe e deshmon se ishte ne pushtet dhe kerkon me çdo kusht te kthehet per ti plotesuar interesat e serbise dhe greqise,asnje interes tjeter ska,kete e kemi pare per 25 vjet rresht,ku vetem serbofilet,grekofilet,krimineslet dhe shpiunat ishin dhe jane me sali berishen,kete ethem me bindje te plote apsi ne kosove vetem ata qe ishin me tition dhe millosheviqin jane me sali berishen,e ky eshte mjerim,deri me sot e dinim se vetem kafshet kenaqen lur shofin kafshen tjeter qe theret,por se ka edhe njerez te tille mjerishte ne bote jemi i vetmi komb.

 11. Na bashkoj kenga popullore says:

  Nuk çudisin ma tradhtirat e Saleh kriminelit,po Cuditem si ka mundesi akoma shkel me kembe token Shqiptare dhe mbi te gjitha dinjitetin Shqiptar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *