Ministri i Jashtëm i Kosovës: S’na duhet ndihma e Shqipërisë për dialogun me Serbinë, Tirana s’është SHBA apo BE

hoxhajMinistri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë në një prononcim për televizionin ART në Maqedoni se Kosova nuk ka nevojë për mbështetjen e Tiranës për dialogun me Serbinë.

Enver-HoxhajAi ka thënë se për këtë punë, Kosova e ka mbështetjen amerikane dhe europiane, ndërkohë që duke komentuar bashkëpunimin Beograd-Tiranë, kryediplomati kosovar ka theksuar se kjo është çështje bilaterale e këtyre dy vendeve.

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj ia ka dërguar një porosi Tiranës rreth zërave të mundshëm për një rol të Shqipërisë në raportet e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Madje Hoxhaj ka shkuar më larg duke thënë se Shqipëria nuk është aktor global dhe Kosova natyrisht kërkon ndihmën amerikane apo të BE-së, por jo të dikujt tjetër.

Për sa i takon normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi, vetëm Kosova është aktor politik dhe Shqipëria besoj historikisht e ka të qartë këtë proces dhe besoj që edhe në të ardhmen do ta kenë të qartë.

Kosova është shtet i pavarur sikurse çdo shtet tjetër në rajon ndërsa Shqipëria nuk është një aktor global sikurse SHBA-ja apo BE-ja, prandaj ne në raport mes Kosovës dhe Serbisë natyrisht që kërkojmë mbështetje amerikane, dhe natyrisht që kërkojmë mbështetje evropiane meqë këta kanë edhe instrumente që të ushtrojnë ndikim.

Ndërsa çdo bashkëpunim që mund ta ketë Shqipëria në rrafshin ekonomik është çështje bilaterale mes Shqipërisë dhe Serbisë” ka deklaruar Hoxhaj.

Dje dhe sot, në Serbi po qëndron për vizitë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, takim i cili është pritur me shumë rezerva në Kosovë jo vetëm në mesin e mediave, por edhe të politikës zyrtare.

Pothuajse njëzëri kanë deklaruar se Shqipëria nuk duhet të ketë ndonjë rol në raportin mes Kosovës dhe Serbisë sepse normalizimi i marrëdhënieve mes këtyre vendeve i takon Prishtinës dhe Beogradit.

REMOTE_ADDR:[]

72 komente në “Ministri i Jashtëm i Kosovës: S’na duhet ndihma e Shqipërisë për dialogun me Serbinë, Tirana s’është SHBA apo BE”

 1. razo says:

  Kryeministri i Shqiperise eshte zgjedhur nga qyqetaret shqiptare te mbroj interesat e shqiptareve brenda dhe jashte shtetit. Lexo kushtetuten e Shqiperise o analfabet qe as shqip nuk di te flasesh. Rama po kryn detyren qe ju politikanet e Kosoves nuk dini ta beni dhe askush nuk ka ditur ta bej keto 25 vjet.

  1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   Enver Hogjaj e mprehi shpatën
   Adhe i her o për situatën
   Kjo asht shpata qi trimat ngjeshin
   Asht kosorja qi na rrun leshin.
   .
   Enver Hogjaj or ty të huptë fara
   (Oj Kosov nuk vujke për kara)
   Si vllau Buzhala ksaj dite ja mrrite
   Të tan zeherin në drit e qite.

   1. Kumarxhiu says:

    Bravo Gopist, mjaft e goditur. Nuk harron te na argetosh me bejtet e tua cdo dite.

   2. Lugati says:

    Ku je poet moter gruqim me ry e kom e nisharak..te qifsha baben n buth se moma me motren ka venin

   3. Lani says:

    I pa pare..bravo.

  2. bimbashi says:

   Edi Rama thote: Serbi njihe Kosoven dhe Serbia nevrikoset me te drejte. Po kosovaret ca m…duan qe nxehen? Apo duan qe vetem Amerika t’i thote Serbise njihe Kosoven, se ndryshe u iken oreksi ketyre? Dhe i zgjebosur dhe bishtin perpjete i themi ne. Kaloni njehere lumin me ndihmen edhe te Shqiperise dhe pastaj thoni ju q… lundren.

  3. Qytetari i Revoltuar says:

   PO KETA TURQ TE KOSOVES MIRE NA E BEJNE !!!! KRYEMINISTRI INE SA HERE QE SHKON NE SERBI GJITHMONE MBRON KETA ARABE KOSOVARE: PO KETA QELBESIRA DUHESHIN SHFAROSUR TE TERE NGA MILLOSHEVICI : EDI RAMA O KRYEMINISTER TI NUK KE PSE I MBRON KETA TURQ LERI MORE TE SHKERDHEHEN NGA SERBIA SEPSE ATA NUK BEHEN NJEREZ KOSOVARET DUAN NDIHME VETEM NGA BABA DOVLETI ERDOGAN I TURQISE: NE NUK KEMI PUNE ME ME KOSOVARET ATA JANE SHTET ME VETE KAN FLAMURIN E TYRE HIMNIN E TYRE :

 2. sit... back..and relaks →→→ says:

  Po kur ngritet plackat dhe iket nga syte kembet prej serbit e u strehuat ne shqiperi, as atehere nuk ia kishit nevojen shqiperise? Po per armatimin qe ju vinte nga shqiperia dhe europa nepermjet portit te durresit, as atehere nuk ia kishit nevojen shqiperise? Po per ushtaraket shqiptare qe trajnuan dhe drejtuan trupa te UCK as ath nuk ia kishit nevojen shqiperise? Minister loqe.

 3. BERISHA LARGOHU says:

  Kosovaret duhet te dijne se kryeqendra e shqiptareve eshte vetem Shqiperia, bashkim Kosove-Shqiperi eshte humbje kohe dhe nje krim per njeritjeterin. Shqiptaret nuk kane bere dhe as qe nuk bejne per njeritjeterin.

 4. I drejti says:

  Per dreq me emrin qe ke je nje kopje e shemtuar e legjendarit tone. Po ku keni tru more idiote te trajtoni çeshtje te rendesishme me nderkombetaret. Jeni mesuar te shtypur per nje shekull dhe kujtoni se akoma jeni nen Serbi.Thoni faleminderit per ato qe ben kryeministri shqiptar se ate qe ben ai per nje dite per ju duhen vite.

 5. Mbesa e Radajve says:

  Cfarë tipi i kompleksuar!

  Ti je njeri pa integritet, gjithë komplekse inferioriteti që mundohesh t´i mbulosh me gufje, provincialist, deficitar kombëtar, me identitet të fabrikuar koSOVOR.

 6. Baton KITA says:

  Haj “Avni” e na i hiq një sheqerkë metali!

 7. Drenicak says:

  Edi me gjithe se eshte shqiptar i mirepor raportet serbo shqiptare nuk i din .
  Sot ai deklaroi nje fjali te Ivo Andriqit qe ky Iva ka qen nobelist serb por qe ka ban memorandumin per shfarosje te shqiptarve.
  Edi nun eshte i keq por thjesht nuk i kuoton djallzit e serbit.
  Enver Hoxhaj eshte diplomat kogja i mire dhe eshte shkollu ne Vjen te Austris dhe e njef djallzin serbe.

  1. I drejti says:

   Mesoni të shkruani shqip se latë nam more ditēzinj.

  2. Mbaroi shkollen ne Austri jo ne Oxfords apo Harvard…..big deal Austri.
   Egzistenca e Kosoves varet nga Shqiperia, politikanet kosovare nuk dine te bejne diplomaci

  3. Votren says:

   Drenicak,edhe ti po merresh me politik a? Kaja nanen kesaj pune.Une nuk kam degjuar per Andriqin e per Qubrilovicin po.

 8. vito says:

  O idiot. Rama ka thene ato qe ju politikanet e Kosoves perserisni cdo dite: Serbia te njohe pavaresine e Kosoves,Trepca eshte e Kosoves. Po te mos i keshte thene keto ju do te ankoheshit se pse Rama harroi Kosoven. Ju qenkeni te gjithe Berat Bukshkale.

 9. Arben says:

  Po mbase ketij ministrit Enver Hoxhaj I duhet te thote keshtu qe te mund te vazhdoje te mjele lopen e ‘kosoves’ duke vjedhur e plackitur pronen publike e duke u shitur si I pari I cubave. Pse te nderhyje kush tjeter qe mbase I nxjerr ne pah pislleqet qe ben ky si I pari I cubave. Per aferat e tij korruptive lexoni se ka shume nga te huaj, te mbrendshem, bile dhe nga organet gjygjesore ne Kosove.

 10. bimbashi says:

  Keta qe kur bene kombtare futbolli s’mbahen me… Ja te teshtise njehere Serbia dhe ketu i kemi prape, me soj e sorollop. As ua kam merakun qe ne dialogun me Serbine ia dalin mire keta, me kujtohet i ndjeri Rugova qe vajti e i shtrengoi doren Milloshevicin kur ai po perdhunonte, digjte dhe vriste shqiptaret …oops, kosovaret ne mase. Vari qillon, gjynah se i kujtonim patriote te medhenj…

 11. Mbesa e Radajve says:

  Qenie mosmirënjohëse; tipik fabrikat pa ndërgjegje kombëtare. Kuadro për “vlaznim – jedinstvo”.
  Turp nuk ke, të lëpiftë lopa!

 12. ........ says:

  KA te drejt ministri jashtem i kosoves pra ky kosovari , çfar mutin duam ne kur kosovaret jo qe nuk kan me nevoj per ne por nuk kan as piken e rrespektit per ne , ne jemi dy shtete ne jemi SHQIPTARET kurse ata jan kosovaret me hymnin e tyre dhe flamurin e tyre ,historia kombit kosoves si komb me vete fillon me rugoven , bile edhe federata futbollit mos haj mut kot te grumbulloj lojtar kosovar mos kerkoni te shqiptarizoni njerzit me zor se vertet naj shpifet , po na beni legena sikur ne kemi noj interes per kosoven ne i afrojm ata naj marin per çarje bythe afrimin dhe ndimen ton , po ne te pakten rregullojm mardheniet me serbin o njerez se po prishemi per nje popull qe nuk i rruhet fare per ne , ne behemi te kqinj me te tjeret kot, shqiptaret jemi ne dhe popullsit shqipfolse ku shteti shqiptar si shteti am mund te interesohet jan shqiptaret e malit te zi shqiptaret e presheves dhe shqiptaret e maqedonis por edhe kta kur ndihen vet shqiptar , se kush ndihet kosovar nga kta le te kerkoj ndimen e kosoves , kjo esht historia midis nesh dhe kosoves ,mjaft me falje stadiumesh apo ku ta di un jepini me qera nuk din tju thon falimderit mos u lodhni kot o njerez. ne nuk kemi qen kurr bashk nga koha SKENDERBEUT , ata kan huqe sllave , zakone sllave pra jan me afer me serbin se kan ndenjtur 100 vjet te bashkuar me serbin me ne nuk kan ndenjtur asnje dit dhe tani qe kujtuam se u bem me vlla , e hengrem me brryl se po na del vlla me non tjeter, se nuk ju pjerdh njeri nga kosovaret ju ata ndihen larg jush , per kto qe them mos me shani mua , lexoni shkrimin e ministrit dhe usta beratit dhe mbushuni me mend,ky esht rrealiteti qe ne nuk na pelqen po qe duhet ta pranojm.

  1. DARDANI says:

   MOS or trukënetë
   Mos cani kokën për këso SHIPTARELLASH nga KOSOVO

   Ky është kosovOr, kokëlopë (fjalë e rëndë por referimi i drejtë)

 13. Tani. says:

  Ky nuk është diplomat por një fundërrin nga ata që i duan të keqen Shqipërisë dhe Kosovës. Kush do ta kishte bërë këtë që ka bërë Rama ,ky duhet ti bënte një falënderim. Po qelbësirat qelbësira ngelen.

 14. ***** says:

  Si shqiptar Shqiperie, shtetit te ri te Kosoves I uroj vetem prosperitet, begati dhe harmoni.

  Vilajeti I Kosoves me emer sllav (ish province e Dardanise) ashtu si shume krahina te tjera si ajo e Camerise, Manastirit, Plaves dhe Gucise, para se te kishin mbeshtetjen e shteteve europiane historikisht Kane pasur vetem ate te Shqiperise.

  Renkimi I zerave qe kane dale prej shpirtit te Shqiptarise, e ka pasur jehonen aq the larte dhe te ngulcem saqe edhe pas 100 viteve nuk ka reshtur se perpjekuri per te vene drejtesine ne vend.

  Kjo gje eshte trasheguar brez pas brezi dhe pasqyrohet edhe sot.
  Cfare ka patur mundesi Shqiperia e ka bere me doren me zemer dhe eshte mekat te behet fajtore perse nuk kishte mundesi te bente me teper.

  Ama kur mendon se politika e jashtme e Z. Enver Hoxhaj nuk perkrah politiken e jashtme te Shqiperise, si PSH per ceshtjen Came aktualisht; me ben te mendoj se ne ne Shqiperi jemi pak mbrapa kohes dhe se po demtojme interesat tona per hicmosgje.

  Mgjt, njekohesisht mendoj nganjehere nese keto deklarata e kane burimin prej gjykates se Hages ngritur per krime lufte kunder UCK-se?

 15. Relax says:

  Edi Rama eshte Kryeministri historik i gjithe shqiptareve,sa i perket ketij turkut Enver hoxhaj le te then qafen ne Turkistan.

 16. sucks says:

  Mos do te thuash qe nuk e duam kete mbrojtje ng Rama? Edhe sikur mos ta duash ti, pune e madhe, kush je ti? Kosova dhe Shqiperia jane nje komb dhe kushdo ka te drejte ta mbroje kombin e tij pavaresisht nese ai person eshte politikan apo qytetar i mire apo i keq.

 17. lelegu says:

  Kosovaret, si gjithnje, mosmirenjohes dhe te pabese.

 18. Moni says:

  E dini pse nuk e duan bashkimin me Shqiperine kta karakucka ta Kosoves. Sepse kryeqytet do te jete Tirana dhe nuk do te kene mundesi te jene qeveritare. Keta thone me mire i pari i fshatit sesa i dyti i qytetit.

 19. manhatan kapllan hasan haman says:

  s kan faj kta kosovart!
  bukeshkalet!
  kur I msyu serbi me ushtri dhe tanke ke shqipnija e shqiptarve u strehun,dhe nga shqipnija u ndihmun per te mbijetu.
  dhe me vrap ju sulen amerikes dhe natos “Amani o perendim se na vrau serbi”!
  tash qe u kapen dhe u pasurun njicik,me drog dhe krime,hjedhin shurren perpjet “s na duhet ndihma e shqipnis” duke pordhnu si bythqima.
  paradoksi shqiptar I rradhes : edhe bythqim,edhe pordhac.!!
  edhe I dhjer edhe krenar!!!
  edhe dhi e eger pidhperjasht edhe bishtin perpjet!
  barbaret,
  I jep buken,te permbysin kupen!
  prandaj “qijani ropty kosovarve se po u fuqizun do t ju shkelin me kemb”!
  mos harroni historin e xhaferr dev kosovarit qe sapo u fuqizu njicik vrau shqiptart!
  kosova e shqiptarve
  Karin n goj kosovarve!

 20. Faro says:

  Sa primitiv!
  Ku mund te kuptoj ky, nje mendjehapur si Kryeministri i Shqiperise!

 21. DEFRIMI says:

  kalova lumin te dhjefsha kalin i thone kesaj pune njeres te pabese.dhe ne hapem dyer dhe dritare kur milloshevici i vuri perpara si delet .ku dine keta ceshte dinjiteti.

 22. Greece & Turkey are shit says:

  Ore shoku Enver, po ju i keni breket te grisura akoma more pusht i keq. Kaq shume ju ka hypur vetja ne qejf ju more morra, morra e pleshta. Nuk keni faj juve, fajin e kemi neve. Gjeni rruge te dilni ne det, te blini energji dhe te lani turpet qe po beni tani. o bukeshkale! Kosova eshte pjese e Shqiperise dhe nuk pjerdhin ne per ca morra qe drejtojne Kosoven sot, populli do pyetet ne referendum dhe juve do yju shtypin koken si morra.

 23. Amerika says:

  Kane te drejte kombi i kosoves!Se bashku me Sali berishen,Hashim thacin dhe disa te tjere si puna e ketij palo ministri nuk duan qe kosova te shkeputet nga serbia prandaj nuk duan te nderhyjne ne punet e tyre.

  1. Liu says:

   .. ja ke fut kot o verior … nuk jetohet vetem me lufte, urrejtje … por duhet te kuptosh se nuk mund te rrish i izoluar se te ha ujku.

 24. L leshi says:

  Kosovaret as kane qene dhe as nuk jane shqipetare por Race e perzier turke me serbe bashke ,kur kane halle te lepijne bythen sa kalojne lumin te dhjesin kalin…….rrace muti me pak fjale.

 25. feniks says:

  Kur i vuri serbi para dhe i theri si lopet keta koqevaret moren rrugen e Shqiperise se te tjeret i vune kufirin tek thana!
  Kane mbi 15 vjet qe akuzojne per cdo gje Shqiperine dhe sidomos Enver Hoxhen se e kane shitur Kosoven tek Tito,por keta vete kane qene te gjithe spiune te Tito-Rankovicit!
  Nuk shikojne mijra viktimat e groposura ne varre masive nga serbet,por merren me Shqiperine!
  Dhe kete e bejne se keshtu ju intereson serbeve!
  Edhe ky palo minister koqevare i duket vetja si me i afre dhe nuk e do mbeshtetjen e Shqiperise!

 26. jani says:

  Diplomat i madh ky loqja nga kasova

 27. luani u.s.a. says:

  Nuk ka pas faj njani se kish pas thane – Eshte mbush dynjaja me budalle..!

 28. jani says:

  Harruat legena kur iket nga frika e serbit dhe erdhet na zute vendin ketu. Qe jeni fare e keqe ne kete e dime biles dime dhe qe me keq se’c jeni do beheni. Serbi shpetoi nga fara juaj.

 29. Aso says:

  Gjynah qe eshte minister I jashtem. “Jemi shtet I pavarur, njelloj si te tjeret ne Ballkan” thote. Po si qenke I pavarur dhe si te tjeret more qyqar. Vendi jot eshte mbushur me ushtar te huaj dhe gjysma e botes nuk te njeh per shtet. Po te ikin trupat e huaja ty ta hipen serbi. A e mban mend, mor qyqar, kur serbet Ju detyronin te flinit me deren e shtepise hapur?
  Eshte per te ardhur keq qe je minister e ulesh ne tavoline me Mogerinin apo dhe Dacic e Jeremic. Vajmedet si perballesh ti me ta me keto terma e fjali qe s’kane lidhje me diplomacine. Se je I zoti e s’le nevoje per ndihme, prandaj Kosoven po e njohin perdite shtetet e ndryshme. Ne vend qe te thuash falemnderit kujtdo qe thote nje fjale te mire per vendin tend, ti ben te kunderten. Po ku di Derri se c’ eshte nderi – thone kendej nga anet tona.

 30. Liu says:

  … Edhe une bashkohem me gjithe komentusit:
  Z.Kryeminister (nuk eshte hera pare qe … ), kujdes me Kosovaret, leri ata te veprojne vete …
  I
  ATA nuk duan miqesi te mire me fqinjet por vetem acarrim, lufte-politike dhe urrejtje … vertete qe Serbia ka bere krim, por ama dhe kosovaret kane bere plot vrasje ….
  I
  SHQIPERIA si shtet eshte per fqinjesi dhe per mirekuptim me gjithe vendet e BOTES …

 31. tomsojeri says:

  Te mbuloft turpi ftyr e tradhtis dhe e mosmirnjohjes ! Koha ,plehra si ty ,i nxjer ne kanalet e filtrimit per tu ber mesim i brezave qe vijn ! Pabesia ,paftyrsia, mosmirnjohja ,cinizmi dhe tradhtia nuk nxjerin brira, por kan nje ftyr si e ytja ! Haram qumshti nanes shqiptare, nese ke nan shqiptare !……..Kjo tregon sa ftyra si e ytja, ka lan serbi atje, kur u detyru te hik nga bombat amerikane !

 32. katarakti says:

  E more vesh tani o Edi Rama? Ta tha troç edhe ministri i jashtem edhe presidenti i Kosoves: “Mos u merrni me Kosoven. Shihni punet tuaja”! Prandaj edhe ti mos i fut me hundet ku nuk te takon. Kosovaret aq kishin hall: sa te çliroheshin nga serbi. Tani te kthejne bythen. Dhe dikur na quanin “Vendi Ame”! Ndersa sot i gezohen atij flamurit me pulla dhe duan te krijojne edhe nje popull te veçante. Pra popullin kosovar! Rruga e mbare u qofte. Ndofta e kam gabim kur mendoj se ne Kosove jeton ende Rexhep Qosja. Edhe Albin kurti dhe Jakup Krasniqi jane aty. Por me duket se shumica e kosovareve duan shtetin e tyre te baraslarguar nga Beogradi dhe Tirana! Siç i mesonte para 20 vjetesh “kryetari” i tyre Ibrahim Rugova. Une qe kam qene gjithmone per bashkimin kombetar tani kam filluar te lekundem. Ndofta me mire secili me vete. Tung.

 33. Asper says:

  Si mund te jete minister i nje shteti shqiptar dhe per me teper, she i diplomacise ky shqiptar bastard. Vendi ame eshte me shume se SHBA apo BE e, nese s’di alfen e pekatesise morale, duhet te jape urgjentesisht doreheqjen. Ne te kundert ekspozohet ashiqare si perkrahes i interesave serbe, si minimum

 34. WEB1 says:

  Në fillim berat buzhala,pastaj grupi i tifozeve kosovare dhe tani një minister.3-0për kosoven dhe akoma vazhdoni dhe i shani.Po ju thone te vërtetën o pyka ne diell ,palo komentues pa tru qe jeni qe nuk na e kanë nevojen,qe jemi shtet pa peshe dhe pordhet e edi rames nuk i merr ere njeri ,as edhe ne kosove .Lereni te bejne shtetin e tyre ,eshte me mirë për ne ,eshte me mire per ata

 35. Shpallja says:

  Bush zgjodhi ta paralajmeronte shpalljen e pavaresise se Kosoves ne Tirane. Pse valle? 🙂

 36. Relax says:

  Gjate Luftes se Kosoves Enver Hoxhaj bashke me familjen Jashanica(ish drejtori i konviktit te studenteve te Prishtines,gruan e ka kengetare)u strehuan ne Diber te Madhe).Te dy vazhdimisht e mbanin me vete foton e Titos,shpresonin se Jugosllavia do ringjallet.

 37. Ndoci qe ta fut deri te koci says:

  Pederasti sunnit enver hogjaj se hoxhaj nuk dine ta shkruajne serbet turq te kosovostanit eshte kunder Rames,
  Ai do vetem ndihmen e Erdoqenit te ndertoje xhami dhe te dergoje muxhahedine ne Siri.Po leri te ju qije grate dhe motrat serbi O Rama.Nga raca e anadollit mos prit fjale te mire,Ata i ushqeu serbi 100 vite dhe i vodhen edhe token.Vendos kufi dhe viza dhe leri te hane koken si ne Gaza.

 38. Durrës AL says:

  1) Kur kosovarët erdhën në 99 erdhën në tokën e tyre dhë hëngën bukën e tyre !
  2) As sot as kurrë nuk ka burrë none (aq më pak tradhtarët e gjakut tim) që të më tregojë mua se kur të flas e kur të mos flas për tokat e vëllezërit e mi kudo qofshin!

 39. Drin Dreni says:

  Po ti çfare muti je, fare shkau! Ndihma e kujt Shqiperie s’ju duhet shqiptareve? Kjao sperme serbe mendon si Sali serbi andej kufirit te Kosoves!

  Te keshe turp, qenef!

  Drin Dreni

 40. Kosovar says:

  Kosovart jan me gjak te paster shqiptar pyetja vjen pse ? Kosovart kan jetu te mbyllur ne vetvete nga friga e asimilimit dhe sot jemi ata qe ndihemi krenar per brezat qe sakrifikuan me shekuj . Ne jemi Dardanet e paster jo perzierje racash si ne shqipri ( shqiprar,arumun,grek, sllav, jevg,,e njemije e njeqind raca qe i thon vetit shqiptar a ne gjak as nje pike gjak shqiptari se kan. mos te ishin kon kosovart me e mbrojt trojet shqiptare nga sllavet (sepse ishin direkt ne kontakt me ta) juve peshkaqent ju kishin ngrene nga friga prej shkive

  1. ***** says:

   Ka disa te verteta ne ato cfare shkruan, por une desha te shtoj dicka tjeter.
   Nese vazhdoni te vetquheni kosovar dhe te krijoni nje komb kosovar, me keqardhje them se pas 200 viteve do njiheni si komb sllav pasi Kosovo ne origjine eshte fjale serbe.

  2. Pjeshka says:

   Ti kosovar qe pretendon se je gjak i paster e ndihesh krenar se ke rujt trojet si pasardhes i dardaneve, po te them dy fjale:
   Se pari shqiptaret e Shqiperise nuk jan sllav, rumun, grek, jevgj etj, por jane shqiptar me gjak shqiptari te paster e te beses, mikprites e te respektushem si askush. E kemi treguar me fakte qe ju pritem e ju hapem shtepite kur ju kositi serbi si dele, e cfar bete ju? Na vodhet, na shate e peshtyte mbi mikpritjen tone aq sa nuk patet me fytyre dhe u kthyet nga erdhet menjehere sa ju dha mundesia. Ju jeni mosmirnjohes e te pabese, pseudo patriot qe as gjuhen shqipe nuk dini te flisni e te shkruani drejt. Ju primitive, fanatik e mendje ngushte qe edhe pse prej vitesh keni jetuar neper europe, prap jetoni si kope nga 20 veta ne nje shtepi e me 70% te grave pa arsim e punesim. Ju kemi hapur dyert kudo ne Shqiperi si ne bisnes, ne art, me sport, ne tregeti e kudo dhe prap jeni mosmirnjohes e xheloz ndaj nesh. Kjo sigurisht vjen se jeni inferior e te prapambetur, prandaj ju siguroj se kurr skeni per te ecur perpara edhe sikur ta keni presidentin amerikan apo europian. Prandaj beni mire te qendroni ku jeni e te mos jau shohim bojen ne Shqiperi, skeni pse shijoni as detin tone, as shtepite tone, as skenat tona, as stadiumet tona, as universitetet tona. Qendroni ku jeni o rrace inferiore se mire ka thene Fan Noli: merr 10 kosovar ti vesh flaken botes mbare. Mesiguri aq shume sa ju ka perdhunuar serbi ne dekada, 90% e gjakut tuaj eshte gjak serb e aspak shqiptar

  3. .... me sqepar kokes se Janulles says:

   Hahahaha koqevaret jane me gjak te paster !!! Te perzjere me Turq, Boshnjake…te martuar ne fis. Kjo e fundit arsyeja pse kane defekte gjenetike.
   Koqevaret trima ?! Shumica jo. Rreth 90 % e koqevareve i hypin traktorit kur kercet pushka. O burra ne Shqiperi dhe ne Maqedoni. Kendojini hymnin Titos qe ju dha pasaporten, me fal pasoshat per kllufat koqevar qe nuk kuptojne, qe emigruat neper Evrope. Rrofshin “baustelle -t” e Gjermanise dhe Zvicres qe mundet te mbushnit barkun me speca. Koqevaret paskan mbrojtur trojet Shqiptare?! Hahahaha ….ti o mut dhjet gjak akoma kur sheh nje serb me sy. Ik ne Mitrovicen e veriut, ose ne do te qeshesh me trimerine e Koqevareve shko ne Merdare, shiko si rrine si pula kur kalojne kufirin, dhjesin gjak.

 41. vang says:

  plac te prefte mor budalla Enver

 42. Tema says:

  Kosova ësht pjell e jona.

 43. alma says:

  Perfundimisht keta duhen lene ne injorancen dhe provincilitetin e tyre. Nuk e meritojne Ramen keta. Ketyra ishalla ja hym dhe njehere serbi se i kemi pa sa trima jane. Iken si te tredhur ne 1999. Brakstisen cdo gje. Asnje shqipo ketej kufirit skishte per ta bo. Vari leshte. Keta vetem llafe e llogje kane.

 44. VK says:

  Vec SHBA dhe BE? O Enver o te qifsha trut. Po luni me Kosoven qe Shqiperia rrezikoi aq shume per ju.
  Shqipetaret sakrifikuan per Kosoven e ti byth palam thua se pjerdhim Shqiperine.
  Te jesh kaq idiot sa se kupton ckemi bere “ne” qe “ju” te arrini kete dite?
  “Ne” popull i varfer e i vogel midis Sllaveve e Grekeve?!
  “Ti” o bukshkale duhet te puthesh token e Shqiperise sa here hyn ne shtetin tone.

 45. dash says:

  Driteshkurter…… Te kompleksuar…

 46. Presheva says:

  O FATMIR LIMA KU JE BURRE SHTETI SHKREPE I HER E TRUJT ZOTI CAO KA THOTE KY SHKAU ENVER..A PER KTE SEN TE PSHTIRE LUFTUM O FATMIR ME DALE KUNDRA VLLAZNISE TONE NONES SHQIPNI..O ADEM JASHARI NREHU PREJ VORRIT E THUJE I FJALE

 47. 17nentori says:

  cdo shtet i botes ka te drejte ti thoje serbise cfare te doje, si ta njohi apo jo kosoven, ne varesi te interesave te tyre, kurse shqiperia duhet ti vere interesat e veta ne sirtar dhe te mos flasi demek per kosoven ….derisa tu vije goja e vete kosovareve nga xhelozia qe u ka zene kryet!!!

 48. 17nentori says:

  do apo nuk do qe te kuptoje ministri i kosoves, pavaresia e kosoves nuk eshte vetem per interesat e ngushta te kosoves por per interesat e gjithe rajonit duke perfshire shqiperine ne rradhe te pare. per keto interesa gjitheperfshirese flet PM i shqiperise dhe ka shume te drejte te flasi!!!

 49. Aleko says:

  O mortje e gjalle qe e quan veten dhe minister I jashtem cfare te keqe shef o lume e perrua se kryeministri I nje vendi vella thot nje fjale ne mbrojtje te pasurive te kosoves qe kerkon ti grabit serbi…Po pse cfare me3ndoni ju se SHBA dhe BE ka kohe te merret gjithmone me ju ,nje krahine shqipetare qe e quan veten shtet.Hajde udheheqesia kosovare hajde… vazhdoni ,vazhdoni se koken tuaj do hani deri sa shqipetaret kuq e zi te kosoves to fusin ndonje shqelm e te bejne hi epluhur synimin tuaj per tu bere si princa te kosoves martire… turp

 50. paci says:

  Edi Rama eshte nder i madh qe perfaqeson me kurrajo e zgjuarsi Shqiperine nene , o Enveri i Kosoves se mos kujton qe i ngjane Enver Hoxhes qe ne 45 tundi Boten nga Parisi kur kerkonte te drejtat e shqiptareve ne Ballkan dhe diti ti mbronte ne cdo situate .

 51. ABC says:

  Nuk mund te priteshe dicka pozitive nga goja e ketyre qe ju ushqenin ish liderin me doren e tyre vet serbet. Ndersa ai “patrioti” tjeter qe u be president do te dale nga politika miliarder. Bravo Rames se demaskovi vetem me nje fjali dhe po ju dalin fytyrat e verteta. Jo se nuk i dinim por mbase ve mend dhe populli i kosoves per te arrdhmen.

 52. Liria says:

  Ne krenohemi me Kryeministrin e Shqipris Edi Rama as nje Kosovar s’ ka mundur te flas aq shtruar ne Serbi si Kryeministri Edi Rama !!
  Mos ja zini per te madhe se ku ,, ministri ” flet per Sa ka degjuar nuk eshte se ka degjuar shume !!! Turp ?

 53. NACIONALISTI says:

  Ky bq do jet nji nga ata KRIMINELAT qe i dhurojn tokat shqiptar sllaveve. Na mbyten legenat

 54. xhemi says:

  Po vetem ky s’mund te fliska! Aq shume e ndjeni Shqiperine ju, sa qe jot’ eme e yt’ tate, te paskan vene emrin e Legjendarit.
  Po kur nuk i’a kishit nevojen Shqiperise ju, te luftonit vetem!!!
  Mbanka postin e kryediplomatit te Kosoves ky dhe emrin e Legjendarit te Shqiperise…

 55. DRENICA E KUQE says:

  A keni pare kesi “shqiptari” kund se?! Kjo tregon se krejt shkiet e Beogradit i perfaqeson Prishtina, e cila siç po shihet ashiqare nuk e do Tiranen shqiptare!… Eu fare shkau e fara ju hupte me temel! Toka ju lshofte e mos ju pafte kush! Po per çka e per sa jepet kjo deklarate anti shqiptare?…

  DRENICA E KUQE

 56. Mali says:

  Mut ka qen ai Enveri edhe ma mut eshte ky Enveri , tipik politikan shqipetar qe bejn veprime antishqipetare

 57. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  I nderuari Enver Hoxhaj,
  Deklarata juaj e bërë më 14 Tetor 2016 se “nuk na duhet ndihma e Shqipërisë për dialogun me Serbinë, Tirana s`është as SHBA dhe as BE”, nuk më pëlqeu aspak, por vendosa të mos reagoja, ndonëse kam mbi 50 vjet që merrem me Çështjen Shqiptare dhe shumë gjëra i di më mirë se ti. Jo vetëm kaq, por qysh kur ti kishe buzët me qumësht, unë dhe të tjerë dhe jo më atje “lartë”, e dinim mirë se në Kosovë kishte një a dy “Enver Hoxha”.
  Reagimin tuaj, fare të papjekur, të hedhur në efir si një “tullumbace” e mendova një cast emocional dhe një “krenari” kapricioze. Por, kur shikoj se ju vazhdoni edhe për më tepër se dy muaj e gjysëm në “tuajën”, detyrohem t`i them nja dy fjalë. Së pari, Kosova dhe viset e tjera etnike shqiptare në Ballkan, janë Shqipëri. Këtë nuk e them unë, por e thotë historiografia shqiptare e botërore, e përqafuar tashmë edhe nga politika ndërkombëtare, pavarësisht qëndrimeve konjunkturore. Së dyti, shqiptarët, në trojet e tyre etnike në Ballkan, pavarësisht se janë të copëtuar në gjashtë shtete, kanë një hapësirë homogjene etnike, me kufij shqiptaro-shqiptarë nga të gjitha anët, një gjuhë të njësuar, një histori të pakontestuar, një kulturë të demonstruar, të njëjtat doke e zanone, pasuri mbi e nëntokësore mbi dimensionet europiane, një traditë luftarake, prandaj shqiptarët përbëjnë një komb homogjen, rezistues, nga që historikisht “njëra dorë ka larë tjetrën dhe të dyja fytyrën”. Së treti, shqiptarët, andej e këtej kufijve shqiptaro-shqiptarë, kanë pasur dhe vazhdojnë t`i kenë pandërprera “enët komunikuese” natyrore, pavarësisht pengesave qofshin ato edhe drakoniane, të cilat kanë funksionuar edhe në çastet më të egra për ta. Së katërti, ndërsjellësia e marrëdhënieve ndërshqiptare nuk ka qenë asnjëherë konjunkturore, as periodike, as e lidhur me interesa të afatshkurtra të ndikuara nga sfera të influencës, por një konstante jetike e ekzistënces kombëtare, shoqërore, politike, ushtarake, ekonomike, socialkulturore të kombit tonë.
  I dashuri Enver,
  Për këto dhe për njëmijë e një arsye të tjera objektive, Shqipëria është shumë e më shumë e domosdoshme se sa SHBA-ja dhe BE-ja, pë Kosovën e ciset, sepse ajo është MEKA e të gjithë shqiptarëve në botë. Mos mendo se politikanët profesionistë, pro e kundërshqiptarë, të duartrokasin, përkundrazi nënqeshin me këtë deklaratë, habiten, stepen apo marrin zemër. Proshqiptarët, në rastin konkret SHBA-ja e BE-ja, duan një faktor homogjen gjithashiptar në Ballkan, i cili, “denbabaden”, ka qenë një barrikadë e penetrimit sllavoortodoks në Ballkan.
  Duke ju uruar të mirat e gjithë botës, ju lutem mos u matni më me Hijen e mëngjezit!
  I nderuari Enver Hoxhaj,
  Deklarata juaj e bërë më 14 Tetor 2016 se “nuk na duhet ndihma e Shqipërisë për dialogun me Serbinë, Tirana s`është as SHBA dhe as BE”, nuk më pëlqeu aspak, por vendosa të mos reagoja, ndonëse kam mbi 50 vjet që merrem me Çështjen Shqiptare dhe shumë gjëra i di më mirë se ti. Jo vetëm kaq, por qysh kur ti kishe buzët me qumësht, unë dhe të tjerë dhe jo më atje “lartë”, e dinim mirë se në Kosovë kishte një a dy “Enver Hoxha”.
  Reagimin tuaj, fare të papjekur, të hedhur në efir si një “tullumbace” e mendova një cast emocional dhe një “krenari” kapricioze. Por, kur shikoj se ju vazhdoni edhe për më tepër se dy muaj e gjysëm në “tuajën”, detyrohem t`i them nja dy fjalë. Së pari, Kosova dhe viset e tjera etnike shqiptare në Ballkan, janë Shqipëri. Këtë nuk e them unë, por e thotë historiografia shqiptare e botërore, e përqafuar tashmë edhe nga politika ndërkombëtare, pavarësisht qëndrimeve konjunkturore. Së dyti, shqiptarët, në trojet e tyre etnike në Ballkan, pavarësisht se janë të copëtuar në gjashtë shtete, kanë një hapësirë homogjene etnike, me kufij shqiptaro-shqiptarë nga të gjitha anët, një gjuhë të njësuar, një histori të pakontestuar, një kulturë të demonstruar, të njëjtat doke e zanone, pasuri mbi e nëntokësore mbi dimensionet europiane, një traditë luftarake, prandaj shqiptarët përbëjnë një komb homogjen, rezistues, nga që historikisht “njëra dorë ka larë tjetrën dhe të dyja fytyrën”. Së treti, shqiptarët, andej e këtej kufijve shqiptaro-shqiptarë, kanë pasur dhe vazhdojnë t`i kenë pandërprera “enët komunikuese” natyrore, pavarësisht pengesave qofshin ato edhe drakoniane, të cilat kanë funksionuar edhe në çastet më të egra për ta. Së katërti, ndërsjellësia e marrëdhënieve ndërshqiptare nuk ka qenë asnjëherë konjunkturore, as periodike, as e lidhur me interesa të afatshkurtra të ndikuara nga sfera të influencës, por një konstante jetike e ekzistënces kombëtare, shoqërore, politike, ushtarake, ekonomike, socialkulturore të kombit tonë.
  I dashuri Enver,
  Për këto dhe për njëmijë e një arsye të tjera objektive, Shqipëria është shumë e më shumë e domosdoshme se sa SHBA-ja dhe BE-ja, pë Kosovën e ciset, sepse ajo është MEKA e të gjithë shqiptarëve në botë. Mos mendo se politikanët profesionistë, pro e kundërshqiptarë, të duartrokasin, përkundrazi nënqeshin me këtë deklaratë, habiten, stepen apo marrin zemër. Proshqiptarët, në rastin konkret SHBA-ja e BE-ja, duan një faktor homogjen gjithashiptar në Ballkan, i cili, “denbabaden”, ka qenë një barrikadë e penetrimit sllavoortodoks në Ballkan.
  Duke ju uruar të mirat e gjithë botës, ju lutem mos u matni më me Hijen e mëngjezit!

 58. Dasareti says:

  Mos e denoni Ministrin e jashtem te Kosoves kaqe shume.,sepse atij i takon te thote ate dhe mire ben qe e thote. Ai flet me”gjuhen”diplomatike dhe jo sic flasim ne! Cdo shqiptar e di dhe e ka te qarte se Shqiperia eshte shteti ame dhe eshte gati te beje cdo gje per te arrdhmen e kosoves edhe viseve te tjera etnike ne ballkan.por,per disa ceshtje aktuale duhet qe te mbaje distance,kur e sheh se mundet te beje me shume per Kosoven sot,faktori nderkombetaret sesa mund te beje shqiperia. Pastaj,serbia kerkon te anashkaloje Kosoven dhe te bisidoje me shqiptaret(Udheheqesit)e shqiperise per ceshtjen Kosovare,duke shpresuar qe te perfitoje me shume me keta te fundit sesa me udheheqesit e Kosoves.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *