“Paska dehur vdekjen ky lugat”, zbulohet poezia e Dritëro Agollit për Berishën

berisha agolliAktivitetet për ditëlindjen e Dritëro Agollit janë përmbyllur mbrëmjen e së enjtes në Teatrin Kombëtar me mbrëmje miqësore letrare, ku merrnin pjesë ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe personaliteteve të kulturës, artit e politikës.

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes të shkrimtarit kanë recituar pjesë nga krijimtaria artistike e tij aktorët Dritan Boriçi, Gent Hazizi, Erjona Kakeli, Niada Saliasi, Genti Deçka.

Ndërsa deputeti Namik Dokle është ngjitur në skenë duke suprizuar me disa shënime që ia ka “rrëmbyer” dhe ruajtur Dritero Agollit gjatë seancave plenare kur shkrimtari ishte deputet.

Në njërën anë të fletës Dritëroi shkruante diskutimet për çështje të ditës në Parlament dhe në tjetrën poezi. Mes tyre Dokle ka përzgjedhur edhe poezinë vdekja, ku satirizon Sali Berishën.

“Veç me vdekjen s’jam takuar kurrë,

Ndaj e pres nderuar ne shtëpi,

Për respekt një qengj manar në furrë,

Për humor një shishe me raki.

Do ta ftoj ne sofër tok te pijmë,

Vdekja mbretëreshë e unë mbret!

Dehur bashkë natën do ta gdhijmë,

Dehur do te dalim ne qytet.

Xurxull vdekja do këndojë: “U prisha,

Moralisht u prisha!…Ah, ç’mëkat!”

Do çuditet president Berisha:

“Paska dehur vdekjen ky lugat!”…

Poezi satirike ka lexuar edhe ministrja Kumbaro nga libri më i ri.

Vetë Dritëro Agolli nuk e vlerësonte shume faktin që kishte qenë deputet, duke u shprehur se do ishte më pak mëkatar, tha Dokle.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në ““Paska dehur vdekjen ky lugat”, zbulohet poezia e Dritëro Agollit për Berishën”

 1. Lugati says:

  O bo bo o bo bo n.dokle.s.berisha.ene ky matufi plak 85 vjec o shejton lugat e komunist kurve kriminel bythqire..po ai kurva tjeter kardare ska qene

  1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   @Lugati

   Kjo nuk është vjersha e satëme
   Jo nuk është o nënë e motër qirë
   Mirë sill mua që të treja (gruan tënde)
   Që ta përmirësoj ty racën mirë e mirë !

   1. Adriatik says:

    Ky 85 vjecari turkoshqiptar i sherbeu cdo bejleri dhe u shperblye mire.

    1. I.Hoti says:

     Vec grekbyqis nuk eshte !!! Eshte nje shqiptar i madh ! Ju shkoni ne QIPRO TE VERIUT ! Ose pirdhuni ‘……… Trojet e fiset tona i dime jo vetem ne , por qithe bota e civilizuar…vecanarishte aleatet tone USA _EU …Kujtoni bombardimet e beogradit !!!!!!!!!!!!!!

   2. santiago says:

    Gopist …je njish

   3. Sokol.Mi says:

    Bravo Gopist.
    Se paku te shoqen e lugatit me ler mua se jam i pa fe dhe do ta bej te kerceje pogonishten lakuriq.

    1. Lugati says:

     Hajde te listen e dasmes hajde mom qim dukeni qi i keni pas nonat e motrat ke semafori.ju ka ble motra kompjutra me lekat e punes e???

    2. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


     @ Sokol.Mi

     Një të thënë
     E një të bërë
     Mes e poshtë
     Ta jap të tërë 🙂
     .
     Vure qënen
     Ty të dëfrejë
     Pogonishten
     Ta kërcejë.
     .
     Po këllufin
     Vur patjetër
     Mos o zot
     Dalin lugetër 🙂
     .
     Jo për ty
     Më mirëkupto
     Po s’i dihet
     Ç’pjell ajo.
     .
     .
     .

   4. Lugati says:

    Ku e njef nonen time ti mer te qifsha kalamojt va do lloj moshe ti kesh mer xhins pidh motre ti qifsha rronjet e familjes e ca t kesh per zemer mer nisharak
    .se ti je tipik i atyne qi qine motren e vet

   5. Populli says:

    Bukurjaktheve Sali kurves

 2. capi dhia says:

  Driteroi erdhi i dehur nga Rusia.

 3. gysi says:

  prap duke u lepire sa nga berisha e sa nga socialistet I eshte bere ves matufit nga koha e enverit lepirja

 4. goni says:

  Kjo eshte poezi per vdekjen idiot gazetar…jo per Berishen.,

 5. tomsojeri says:

  Hahahahahahahahahaha…..gje me te bukur skam lexuar ! Vec nesh, qe ky “lugat”spo na shkulet nga syt e qe na ndjek si hije ,e qe na beri gjemen ,nuk mundet ti shijojn kto pak rjeshta sa nje roman……
  Te lumt ajo pen o Driteroi i madh, ke shkruar hymnin e ksaj epoke, qe shqiptaret po jetojn me nje lugat ……….

  1. joel shkodra says:

   Ne fakt po ta lexosh mire “lugati” eshte vete Driteroi e jo Berisha.

 6. Raimond vlonjati says:

  Hahaha

  Poezi e bukur ajo me vdekjen

  Gezuar Ditelindjen Driteroit tone !

 7. Rr. B. Gramshi says:

  Patjeter qe ti LugatI edhe nga emeri qe i ke vene vehtes duhet te jeshe biri i ndonje kurve komunisto-demokrate.

  1. Lugati says:

   Une te qi ty gramshin grun e robt e ca ke per zemer ene salen qi e ke ti babe vllain tat edin ene komunistat su agolli gjakatar mu n byth

 8. drita says:

  Punw bejtesh, sic ka bere gjithe jeten. Nuk e di pse marrosen njerezit pas tij. Pse nuk lexoi pak ate raportin e plenumit te katert me te cilin betohej se do ta pastronte Lidhjen e shkrimtareve nga gjithe kokelakrat moderniste dhe ku beri nje liste te gjate emrash artistesh “me ndikime nga arti borgjez revisionist” . S’i behej shume vone per artin socialist, sic betohej se do ta mbante te paster, por donte te fitonte pike me KQPPSh dhe Enverin e tij te dashur qe tani e ka zevendesuar me idole te tjere. Keshtu thote xhepi dhe interesi.

 9. Zhozituta says:

  Poezia eshte botuar 20 e ca vjet me pare.

 10. andromeda says:

  Kjo pozi e Dritëroit bie erë servilizëm, dhe siç dihet vetëm servilat ecin para në jetë. Driteroi prej Menkulasi ka lulzue në çdo lloj regjimi.

 11. Ermir says:

  Plehrat malokare te saliut gati pet tu hedhur ne sulm ne cdo rast ,

 12. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Pamvaresisht nga epitetet “i madh” qe i vene Dritero Agollit,krijimtaria e tij,e cila eshte shkruar gjithmone per ti sherbyer pushtetit te kohes ne Shqiperi,do ta kete jeten aq sa zgjatin pushtetet.
  Shikoni qe te bindeni se ku i kane shkuar atij ato”kryevepra” qe u mbur 45 vitet e komunizmit si poemet”Nentoriada”,”Komunistet”,”Devoll Devoll”,apo romanet “Komisari Memo”,”Trendafili ne gote” “Njeriu me top”e tj e tj…A i shkon njeriu ndermend ti marre e lexoje ato?
  Shikoni perseri se c’reaksion krijon edhe kjo poezi qe kerkon ti beje qejfin dhe terheqe vemendjen Sali Berishes,ne ate kohe kur Berisha ish ne Zenit te Shqiperise.Nje mesazh i qarte per Berishen qe edhe atij do ti nevojitej Driteroi.
  Arti qe behet ne sherbim te pushtetit,ka gjithmone fatin dhe jetgjatesine e tij.

 13. Arbias says:

  Nuk Ju kuptoj nuk Keni lexuar ndonjehere poezi dhe gjykoni ne kete menyre. Nuk njihni nenat e njeri tjetrit prap gjykoni pa fre . Gezuar ditelindjen I MADHI DRITERO

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *