“Përderisa Erdogan flet në emër të Kosovës, se di pse iu duket kiamet të flasë Rama”

arbana xharraGazetarja e njohur kosovare Arbana Xharra, ka ironizuar deklaratat kundër kryeministrit Edi Rama, pse ai ka folur në Beograd edhe për Kosovën.

Vizita e Rames ne Beograd duhet me u shiku pertej prizmit provincial.

E para, reagimet pse ai paska dhene deklarate per “Trepçen”, po i japin rendesi me teper sesa realisht ka Rama bashke me Vuciçin.

E dyta, ne arenen nderkombetare asnjeri nga ata s’ka kurrfar peshe.

Te dy kishin mbetur duke e lavderuar Merkelin, nga pozicioni inferioritetit perballe figurave kyçe te politikes evropiane.

P.S Derisa Erdogani flet ne emer te Kosoves, s’di pse po iu duket kiamet nje deklarate e Rames”, shkruan kryeredaktorja e gazetës Zëri.

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në ““Përderisa Erdogan flet në emër të Kosovës, se di pse iu duket kiamet të flasë Rama””

 1. Giasou Janulatos alvanoarxidoglyftoi says:

  Jooooo ! Axios ! Çeshte kjo fjale “”KIAMET” !?!?! Ne kemi fjalen e bukur shqipe “”Kataklizmo” !!!

  1. ben says:

   O Motra
   Se ti je nga ajo pjese e vogel e kosovare qe gjithmone ke mbrojtur shqiptarine ne kosove me aq sa keni mundur dhe qellimin nuk ta mer kush per keq porrrr.
   Nese flasim per shqiptare dhe rama do vertet te mbroje kosoven dmth pjesen shqiptare te saj,pa bere show ka vetem 1 shprehje “kosova ka qeverine e saj legjitime ka shtetin e saj” ky realisht eshte sherbimi me i madh qe I behet kosoves. Se keshtu si flet rama duket sikur flet per ndonje province ku kufiri midis serbise dhe shqiperise eshte ne diskutim dhe keta 2 pallat e gjate do e zgjidhin nderkohe qe nuk I pjerdh asnjeri ne bote.
   Sa per erdocarin as duhet te te shkoje neper mend qe nje turko islamik si ai duhet te lejohet te flasi per ceshtje te ballkanit.

   1. Lugati says:

    O beno u ke boze sa e shaj un lugatin kryeminister edhe kur vje puna dje se shajta dot..tashi ti mos bo si cimim nobel n ekonomi e politike ..kur osht per tja njoft meritat duhet me ka njoft..e jo si PD DJE QI E SULMOI KEQ..PD DJE JA KA FUT KOT DJE DUHET TI DILTE KRAH ME BURRNI SDUHET TE HARROTE QI ARMIQT TONE JANE JEMENITAT E GRUQISE DHE SLLAVET E URALEVE RUSE..E MOS DALI NJERI T THOTE QE JOM SOCIALIST I RIPJELLJES LUGATIT KRYEMINISTER SE UN MO MIR BOHEm SI KRISTI PENDERI SA SOCIALIST I RIPJELLJES

   2. valon says:

    un per veti ii them rames BRRAVO qe kah fol ne kesi menyre per kosoven keshtu duhet brohet shqiptaria edhe iii takon me fol per trepqen ah sai perket disa gazetarve apo mediav elektronike qe kan shkru disa per ska nevoj rama me fol per kosov esht sa per mejav marr vemendjen disave per ti lexu shkrimet e tyne thejsh pun gezatareske esht ,

   3. Ilir says:

    O pall ariu
    Sikur te “terhiqen” te gjitha ato çfar Erdogani ka dhene per Kosoven, Kosova do shkoje shum prapa.

    1. Shemi says:

     Pse a qaq shumë ke marrë ti prej Erdoganit apo?
     As Kosova asgjë ska marrë nga ai, përpos do Xhamia me para të pista Turke.
     Kurse në Serbi ka Investuar projekte zhvillimore me miliarda.
     Kthjellu pak oo injorant.
     Apo e ke trurin e shpërlarë.

   4. Jorgo says:

    Kesaj i thone kalova lumin dhe te dhjefsha kalin por vonon dhe nuk harron thote nje thenie popullore

  2. Skifteri says:

   Rilindja klizmes ja ka gjete dermanin…. Arnaut sallam ose ne mungese jeshil dajak…. Per embelsire lul hollande….

 2. Anton Guri says:

  Ik oj debile e mos gënje që shqiptarët e Kosovës e duan Erdoğanin e Ramen jo, në shqiptarët e Kosovës të njohim mirë ty dhe gjithë familjen tuaj qe jeni serbofil.
  Edi Rama është mir ta mbrojë Kosovën çdo kund por një gjë mos ta harroj, ai Vuqiqi është përgjegjës për 13,000 vrasje të shqiptarëve dhe 1700 personave të të gjitha moshave të kindapuar nga forcat serbe ku as sot nuk jep informata për ta.
  1700 familje shqiptare nuk kanë festa as gëzime që 17 vite, pra Edi ata janë shqiptarë si të ishin të Tiranës Vlorës apo Ulqin.

  1. Qytetari i censuruar (pa asnje shkak) says:

   Eshte pikerisht e kunderta nga ajo qe thua ti. Familja Xharra eshte nje familje e nderuar shqiptare dhe eshte shume kombetare .

 3. kombi says:

  Xhelozia e politikaneve te Kosoves ,kalon cdo limit . Eshte e vertete qe te gjitha poroblemet qe ka ky shtet ,i kane ngritur padyshim qeveria e Kosoves , por nuk duhet ndalur lufta, deri ne zgjidhje te ceshtjeve me karakter teper te madh . Ku qendron problemi ,qe shume ne Kosove nuk e duan, qe Rama te ngrej dhe zerin e tij ,plus zerit te Kosoves ????
  Problemi i politikaneve te Kosoves eshte xhelozia , Rivaliteti , Ata duan qe neser kur te perfundojne keto ceshtje ,te rrahin gjoksin vete dhe jo Rama . Por RAMA NUK E wBEN ASPAK PER TE MARRE AI MERITA ,POR NUK MUNDET , QE MOS TE FLASI PER KETO CESHTJE AKTUALE ,SEPSE DO TE ISHTE NJE MINUS I MADH PER TE DYJA PALET .
  KJO XHELOZI ,KUSH JENI JU PARA NESH ,DO TA PENGOJE KOSOVEN NE BASHKIMIN E ENDERRUAR NE SHEKUJ MEg SHQIPERINE . POLITIKANET E KOSOVES PER HIRE TE KOMODITETIT TE TYRE ,BEJNE PROPOGAND KUNDER KETIJ BASHKIMI ,ATA NDIHEN SHUME ME MIRE ME KOMPROMISET ME NJERI, TJETRIN . MJERE KY POPULL QE ESHTE I MARRE PENG NGA NJE GRUSHT POLITIKANESH .

  PS. DHI E ZGJEBOSUR DHE BISHTIN PERPJETE!!!

  1. .... me sqepar kokes se Janulles says:

   Hahahaha …..duhet me u shiku pertej prizmit provincial…..hahahaha. Epo rrace me te poshter, me tallava, nuk gjen.Lerini keto idealizma, bashkim me Kosovon nuk do te kete. Kush ka patur mundesine te njohe koqevare, e ka kuptuar se cfare muti jane.

   1. Lugati says:

    Jane shqiptarrrrrrrrrr

   2. Dervish Malluta says:

    @kokes se Janulles, s´ke faj ti qe urren kosovart sepse ata te qine dhe s´ti paguajten paret, phiiiiiii sa mire kan bo!

 4. Aseni says:

  Larja e pjatave, moj goce, te shkon me shume se gazetaria, se duket qe s’i rrok dot ceshtjet kryeministrore e as ato ndershteterore.

 5. Aso says:

  Me 1999, kur NATO leshonte predha mbi Serbi, nje analist Amerikan e parashikonte te veshtire mbijetesen ekonomike te Shtetit te ri te Kosoves. Ai thoshte se ky vend me permasa te vogla, gati pa infrastructur, e rrethuar nga shtete qe se duan dhe pa dalje ne det, do ta kete shume te veshtire mbijetesen. Dhe sygjeronte: vetem orjentimi drejte jugut mund ta shpetoje. Ai kishte te drejte. Po kosovareve u jane rritur veshet.

 6. tomsojeri says:

  Kombi i ke ra ne te e i ke than fjalet pa doreza ! Kta politikanet ,ska me te poshter se jan !Asgje nuk e bejn per te miren e pergjitheshme por per egon e semur te tyre ! Egoist, mendje medhej ,mosmirnjohes e lakmitar te pangopur !Esht fatkeqesi te mendosh kue akoma viktimat e Milosevicit nuk jan tretur ne token e Kosoves ,akoma pasojat e dhunes se tij jan te gjalla ne familjet e kosovareve te thjesht ,kur debimi nga Kosova ishte strategjia e ktij krimineli te destabilizonte kudo ne trojet ku jetonin shqiptaret e perpak ja ariti ne Maqedoni ,por ne shqiptaret ju hapem portat ,i pritem si vllezer, se vllezerit tan jan e vitet e para te clirimit, kam provuar dashurin dhe respektin pa kufi te ktyre njerezve me tregimet rrenqethese te atij genocidi serb ! Bej cudi me kte kthes ,e nuk besoj se ky popull ,kta shqiptar te harojn se jan shqiptar !Turp te keni …Ju hodhi FIFA nje karamele e vrapuat ,e u percat e ju mori mendja er !Tani nuk ju pelqeka qe Edi Rama te flas per ju ! Ju nuk perfaqsoni aspak shumicen ! JU i sherbeni interesave te atyre qe kurrr nuk na kan dashur !Nuk dua te besoj se kosovaret e viteve 2000 qe un vija shpesh dhe e ndjeja veten ma mir se ne Shqiperi te ken ndryshuar !!! Po ,politikanet kudo jan te hurit e litarit me shum ftyra ,te pabes deri ne tradhti e kta kurr nuk dua te besoj qe perfaqesojn realitetin ! Kujt vall i intereson qe te mos quhemi nje komb??? Ja pra qe historia u perseriska e cudia esht qe nuk vejm mend !Jo o popull shqiptar i Kosoves, mos bini preh i armiqve tan shekullor ,mos haroni kush ju hapi krahet ne ditet e veshtira ,sepse kohes nuk i dihet ,sepse kemi nevoj per njeri tjetrin sepse flasim nje gjuh e kemi dal nga nje bark e kte ska Zot qe e ndryshon ………..

  1. Aleks says:

   Tomsojeri e ke thene shume mire, me te vertete te vjen shume keq qe percahemi kaq kollaj per te keqen tone

 7. lexuesi says:

  Kesaj pune i thone hip se te vrava zbrit se te vrava. Neqofte se Rama nuk do kishte folur per kosoven do e kishin pershtyre e cnuk do ti kishin thene, tani qe foli paska bere gabim qe foli. Epo me njerez idjot nuk ka ku te shkoje. Keto urrejtje e hap ai gjarpri helmues Buzhala bashke me ca horra qe i vine mbas mendjes. Per mendimin tim ai buzhala nuk duet lejuar te shkeli token Shqipetare, die te prei me dore flamurin Kuq e Zi, meqe ka kaq urrejtje per Shqiperine dhe Shqipetaret.

 8. Arber says:

  Te lumt moter , e vertet

 9. Arber says:

  E verteta gjithmon dhem ??

 10. Bajram says:

  Edi Rama si kryeminister i Shqiperise, pra si nje nga perfaqesuesit me te larte te interesave te shqiptareve ne Ballkan Europe dhe ne Bote ka mbi supe barren e rende qe me dinjitet e zgjuaresi te kerkoje mbrojtjen e interesave kombetare kudo qe ai te jete i pranishem ne forumet mderkombetare. Hashim Thaci flet si “gjeli maje plehit” dhe kritikon Edi Ramen se ‘nuk mund te flase e te vendose per Kosoven”. Hashimovici qe trembet e zbythet nga perballja direkte me Vucic se ia ka prishur qejfin qe ka arrestuar nje polic te akuzuar nga gjykata serbe per krime lufte,ne nje kohe kur mbi supe ka pergjegjesine e fatet e nje populli te tere qe pret ne dileme se c’fare do behet dhe si do zgjidhet fati i te zhdukurve,si do merren nga Beogradi dokumentat e domosdoshme te pronesise dhe te tjera qe bejne historine e Kosoves,si do veprohet me pronesine e Trepces,etj. Forum me te rendesishem dhe me te perkushtuar ku dy qeverite shqiptare kane mundesine per te shtruar para qeverise Serbe shqetesimet madhore qe kerkojne zgjidhje urgjente dhe ato afatgjata BE nuk mund te organizonte, por per fat te keq qeveritaret Kosovare e bojkotuan per nje polic mik i ngushte i Hashimovicit.Pikerisht ne ate forum balle per balle sikurse e kerkon bota duhej qe udheheqesia e larte shteterore e Kosoves te dilte perballe Vucic dhe boterisht te denonconte padtejtesite e Serbise,shkeljet e medha qe ajo i ben sovranitetit te Kosoves duke e cilesuar territor te pandashem dhe “djep te historise dhe identitetit kombetar te Serbise” sikurse predikoi kleriku Irenei disa dite para takimit.Por ne veshet e medha te Hashimovicit keto kenge i duken sikur e nanurisin per gjume letargjik,n faj me mire bejme gjume ne shtepi se “hallet e Kosoves dhe te kosovareve i zgjidhin te medhenjte”?!! Keto qendrime antikombetare ne kundershtim me interesat e popullit te Kosoves ne vecanti duhen denuar dhe ndaj presidentit,kryeministrit dhe kryeparlamentarit te Kosoves duhet qe populli te paraqese nje peticion nese duhet apo jo qe ata te vazhdojne te ushtrojne mandatin ne sherbim te interesave te shtetit kosovar.Mjaft me me zvarritjet politike, ne qendrimet ndaj Serbise duhet dinamizem dhe lufte diplomatike konsistente qe te thyhen barrierat qe Serbia ka ngritur per pranimin e Kosoves shtet anetar te OKB me te dtejta te plota.

 11. Erid says:

  Komentet Kombit dhe Tomsojerit jane edhe te miat… i pergezoj ata per fjalet qe kane shkruar.. Duam bashkim me Kosoven dhe Edi Rama ne kete rast ka thene vetem nje te vertete..Duhet bere shume ne kete drejtim, mjaft me xhelozi dhe lufte me njeri tjetrin.Ne jemi te gjithe shqiptar!

 12. Qaki says:

  Jemi nje komb nje gjak deshi dikush apo nuk deshi kjo eshte realitet zoti e ka kriju e kekush nuk mun me ndrru politikanet shkojn e vijn por ne populli jemi dhe nje dojemi gjithmon rroft perjet Shqiperia natyrale ashtu siq e ka krijuar zoti me gjitha trojet e veta.

 13. Je realiste moj vajze po kujt ti thush , a mer vesh Buzhala , Buzhala Buzhale ka per te mbet me ore te ngelur 100 vjet mbrapa .
  Krye Rama kombit shqiptar ja ngriti koken lart , duke i pare ne sy fqinjet qe ndaj popullit shqiptar kane bere shume padrejtesi , por serbet tashme e kane kuptuar qe kombi shqiptar eshte me lart se ata , kane aritur sa serbet thuan si se kemi ne nje kryeminister si Rana dhe ne ketu ne Serbi .

 14. Eni says:

  Nuk kuptoj arsyen përse gjithmonë duhet të luftojmë kundër njëri tjetrit. Në kaq vite histori duhet ta kishim kuptuar politikën e tipit “përça e sundo” por mesa duket jo, sepse çuditërisht dikush ja arrikerka gjithmonë të jap prova që jemi kafshë lufte, gati për pushkë dhe nuk ia kemi haberin politikës e diplomacisë. E vetmja gjë që e sëmur Beogradin janë shqiptarët e bashkuar që dijne çfarë duan dhe luftojnë me zgjuarsi, por mesa duket është më e rëndësishme për politikën kosovare të diskutojë kush e ka më të madh. Greqia dhe Serbia punojnë me plane 100 vjeçare për shtetasit e tyre ndërsa ne qumështin e bëjmë kos. Ngrihuni njerëz dhe ndergjesohuni që duhet të punojmë e të rregullojmë vendet tona se për gjithë Evropën po mbetemi halja. Më vinte për të qarë kur shkova në Beograd dhe pashe qe ishin shumë më para se ne. Kuptoni që secili prej nesh ka detyrimin moral të jetë shembull dhe t’i shërbejë familjes dhe vendit të tij.

 15. dardani says:

  Zonja Xharra do benit mire te shkruani per qytetin tuaj , qe mbron komunistet partizan te cilet se bashku me serb kane vrar shqiptare te pafjshem. Pastaj ju na ngritetulla osmanin mga Drenasi per kohe te gjate si nje liberal, ndersa na doli nje fanatik dhe anti meme Tereze de Gjerfj Kasteiot. Ju dhe rjeeet gjalovar merruni me ata qe po mbrojne komunistet, sa viktima tepafajshme jane vra nga partzanet. Ndersa qyteti i juaj i nderon dhe i ngrit ne qiell.

  1. mirel says:

   Flasim per Xhafer Deven njehere ..

 16. NJE KOMB NJE QENDRIM says:

  Nuk e kuptoj pse behen kaq xheloze qytetaret e kosoves qe Z.Rama foli ne Beograd edhe per problemet e Kosoves. Lideret e kosoves po te ishin te pjekur e te zgjuar nuk e abandononin samitin e beogradit por qendronin aty dhe u kerkonin serbeve te llogari dhe te drejtat e tyre te pa mohueshme. Me pak fjale ,per interesat e tyre personale tradhtuan interesat e shtetit te tyre.Shqiptaret e presheves nuk u ngeli gje tjeter vec te prisnin dicka nga K.ministri i shqiperise . E kam degjuar me vemendje fjalen e Z.Rama dhe me kane ngelur tre shprehje ne mendje……1) kosova eshte nje shtet i pavarur dhe ka qeverine e saj legjitime. 2)miniera e trepces eshte ne kosove,ajo eshte e qytetareve kosovare dhe e serbeve qe jetojne aty,trepca nuk mund te hiqet aty dhe te dergohet ne beograd se keshtu do qeveria e serbise. 3) nuk e kuptoj largimin e delegacionit te kosoves nga samiti,kosova eshte nje shtet qe ka dale nga nje lufte dhe nga kjo lufte ka dale si fitimtare….pra rrjedhimisht kuptohet se eshte ajo qe dikton kushtet…

 17. Xhevdet says:

  Përshëndetje! Pavarësisht nga simpatia apo antipatia individuale. Rama e tha at që duhej të thuhej dhe at, mu në Beograd. Nuk e di, besoj se edhe shum kush nuk e din se, ku u prek sedra e “politikanëve” të Kosovës?! Rama u pyt nga një gazetar me renemo botrore për një qështje të caktuar, ai u përgjigjë më së miri, tha: trepça është në Kosovë, do e merrni nga aty. Qfar patërnalizmi na paskësh bërë këtu Rama? Rama tha: Sa më shpejt që do ta njeh Sërbia Kosovën, aq mq mirë për vet Sërbin dhe rajonin. Qfar patërnalizmi na paskësh bërë Rama këtu? Me rastin e vizitës historike të Bushit junior, në Mëmëdhe, Kryeministri historik i atëhershëm shqiptarë, z. Sali Berisha në konferencën për shtyp tha: krejt takimin kokë më kokë ja kemi kushtuar Kosovës. Kurse Juniori e paralamëroj, shum shpejtë, Kosova do jet e pa varur. At botë askush nuk foli për kurrfar patërnalizmi. Sot qohet njëfar Hoxha, pat filluar karierën si “analist” politik dhe shum shpejt na u bë ministër i arsimit pastaj edhe “diplomat”. Q’ti bësh kur ska shi, breshëri e freskon pak thon.

 18. enrik says:

  asgje te keqe nuk ka perse foli rama ne Beograd ths dicka reale pese duhet te xhelozoheni dhe ta shani perkundrazi ai doli ne mbrojtje te shqiptareve te kosoves dhe u shpreh eshte mir ta njihni sa me shpejt kosoven si shtet ia plasi ne fytyr pra kjo esht nje plus per shqipetaret e kosoves ai esht pall por kete qe beri esht e mir aty po erdogani qe historikisht e njohim turqin se kush esht dhe cka u ka ber shqipetarve por kur del dikush per te fol per shqipetaret e kujtedo trve te jen ne xhelozohemiperse duhet te ndodh kjo?????????? keta persona qe xhelozohen dhe flasin per keq kujt i sherbejn nga kush paguhen per te ber keto llogje kush jan keta e pra i analizoni dhe pastaj shprehuni edi rama esht e dyta her qe ja plas ne fytyr serbovicit e pra kjo esht e keqe apo e mir per mua esht shum e mir se tregon qe Tirana zyrtare interesohet per shqipetaret e kujtedo treve ata jan deri me sot asnje se ka ber kete gje dhe zyrtaret e kosoves mos tja humbin meritat tiranes se ka lobuar dhe lobon akoma per njohjen e kosoves plus ngre zerin per te drejtat e kosoves ne cfardo drejtimi ….

 19. Gani Morina says:

  Rama ia bëri shah mat, vuçiçit me ato fjal.
  Natyrisht që Rama ka të drejt te flas si çdonjëri prej nesh për ta mbrojtur tokën arbnore.
  Kosova është Shqipëri, dhe prandaj domosdo duhet të flas Shqiptari për vendin e vet…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *