Pse Berisha sulmoi Turqinë për marrëveshjen detare me Greqinë?

berishaNga Ylli Pata

Dalja e ish-kryeministrit Sali Berisha në Kuvend në seancën e djeshme ka qenë tejet e çuditshme dhe misterioze.

Deklarata e një shtetari të atij niveli për marrëveshjen e ujrave me Greqinë ka qenë shokuese.

Berisha akuzoi PS-në se kur ishte në opozitë dhe hodhi në Gjykatë Kushtetuese paktin që u firmos nga ministri i jashtëm shqiptar i asaj kohe, Lulzim Basha dhe homologja greke, Dora Bakojanis, u nxit nga një palë e tretë për ta kontestuar.

Ish-kryeministri Berisha nuk e përmendi kush ishte pala e tretë, por këtë dilemë e ka zbardhur ish-shefja e diplomacisë greke dhe një gazetar i njohur grek në një emision special në televizionin më të madh të vendit të tij, Alfa.

Ata thanë se ishte Turqia që ka nxitur rrëzimin e marrëveshjes me Greqinë dhe se Ankaraja ka paguar rryshfet tek anëtarët e Gjykatës Kushtetuese për ta rrëzuar.

Është një akuzë tejet e rëndë jo pse u bë nga grekët, por nga një ish-president dhe ish-kryeministër i cili gjatë kohëve që ka qeverisur ka ligjëruar për marrëdhënie të mira me Turqinë.

Po pse Berisha e nxori tani këtë “kartë” politike dhe pse pikërisht ditën kur në Kuvend mungonte Edi Rama dhe kur Ilir Meta sapo ishte kthyer nga Athina?

E gjitha duket një lojë politike e mirëmenduar dhe e koordinuar në distancë, që krijon realisht dhe faktikisht dy lobe të fuqishme dhe të ndara në politikën shqiptare.

Një lob që ka një lidhje të fortë me Athinën, dhe një tjetër që jo vetëm nuk ka asnjë lidhje me grekët, por nuk ka pranuar kushtet që vijnë nga shteti helen dhe normalisht kanë marrëdhënie të ngushta me Ankaranë.

Ky lob përfshin Edi Ramën dhe grupin e tij politik si dhe kryetarin e PDIU-së, Shpëtim Idrizi.

Për herë të parë në 25 vjet të shtetit postkomunist shqiptar, një grupim politik nuk vjen në pushtet i gatuar në kuzhinat e Athinës.

Vetë ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati në emisionin Top Story, rrëfeu se pse u irritua nga fjala e Berishës pasi e konsideroi një spekullim futjen në lojë të një shteti mik si Turqia.

Bushati përmendi, siç e tha “ish-gjeneralin e jugut”, Arben Imami si mbështetës i kësaj teze.

Imami është akuzuar më shumë se një herë si një njeri i besuar i Athinës, madje i lidhur me shërbimet sekrete të vendit fqinj.

Pikërisht vizita e Metës në Athinë ka zbardhur e nxjerrë në dritë atë që ka qenë në hije gjithë këto kohë dhe që është përmendur vetëm nën zë: që Athina i ka komanduar udhëheqësit e Tiranës dhe se vendimet e marra kanë qenë në interes të ngushtë të Greqisë.

Kurrë nuk ka qenë më e irrituar me Shqipërinë Athina zyrtare dhe asnjëherë nuk ka pasur një situatë lufte reciproke, përveç kur dy vendet drejtoheshin nga diktaturat: në Greqi me kolonelët dhe në Shqipëri me Enver Hoxhën.

Tani pritet vetëm të zbardhet e gjithë kostoja e kësaj marrëdhënie që solli që grekët të kenë monopolin e furnizimit të naftës, monopolin e telefonisë  celulare, bankat, miellin për bukë etj.

Por çfarë tha Berisha dje tekstualisht?

“Po u them shqiptarëve një gjë, shpejt do të kuptoni se në interes të kujt vepruat dhe ju them këtu me bindjen më absolute se vepruat në interes të një pale të tretë. Historia do ta provojë këtë”, tha Berisha.

Por ai i referohet Berisha nje qëndrimi të kahershëm të politikës dhe medias greke?

Ish-ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis deklaroi në vitin 2011 për emisionin “Dosje të reja” në televizionin SKAI

Duhet të them se kjo marrëveshje ishte ‘State of the art’. Kishim arritur të plotësojmë të gjitha qëllimet e politikës së jashtme greke, por njëkohësisht të bëjmë edhe një punë ndërmarrëse që ishte tërësisht e nevojshme për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve. Atëherë kishte kundërshti nga Partia Socialiste që doli me argumentin se i mori të gjitha Greqia dhe se nuk duhet të ishte nënshkruar me të tilla politika”, tha Bakojanis.

Por, pjesa më e fortë e intervistës së saj ishte momenti kur ish-ministrja e Jashtme tregon se ishte e bindur se kjo marrëveshje do të ngacmonte shumë dhe palën turke.

“Nuk kisha asnjë dyshim, nuk kisha ndonjë vërtetim, por nuk kisha dyshime se kjo marrëveshje kishte ngacmuar edhe Turqinë. Më pas marrëveshja shkoi në Gjykatën Kushtetuese dhe aty u rrëzua”, tha ajo.

Në këtë emision i pranishëm ishte dhe një prej gazetarëve më të njohur të shtetit fqinj, Stavros Lygeros, i cili lëshoi akuza të rënda, sipas të cilave Turqia kishte korruptuar anëtarët e Gjykatës Kusdhtetuse për të rrëzuar marrëveshjen detare mes Shqipërisë dhe Greqisë.

“Bëhet e njohur dhe kur e di unë, domethënë që e dinin edhe shërbimet e Ministrisë së Jashtme, që turqit ndërhynë shumë ashpër, duke dhënë rryshfet edhe tek gjykatësit që krijoi një klimë që çoi aty ku çoi”, tha ai.

Tashmë në Tiranë ka nisur realisht lufta e nxehtë greko-shqiptare, veccse jo me armë por me mjete të tjera, madje edhe diplomatike.

Një burim i tha tesheshi.com se Athina e ka vendosur që ashtu si me Maqedoninë të votojë kundër edhe që Shqipëria të hapë negociatat me BE-në.

Por Edi Rama ka thënë se nuk do të pranonte që të bëhej anëtar i BE-së duke qenë peng i Athinës./ Tesheshi.com

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Pse Berisha sulmoi Turqinë për marrëveshjen detare me Greqinë?”

 1. Emigrant USA says:

  Ne historine e saj Jane pak veta qe Kane nenshkruar pakten qe tregojne per shitje te troje ve te saj Ahmet Zogu Esat Pasha dhe Saliu nuk e di se si mind te mburesh me nje gje te tille.

  1. Adriatik says:

   Inagjino ca behet ne turkoshqiperi…bushatin turqit e rexhepit e quajme gulenist dmth terrorist ky tani i del ne mbrojtje turqise….

   1. PO.PO says:

    Po ti , qe ke zgjedhur te quhesh Adriatik , ne vend te detit Egje , cfar gopin e sat eme kerkon ne gazetat tona ?!
    Te shoh qe nxiton te komentosh , per cdo problem , qe prek sadopak Athinen ! Ndaj urrehet , gjer pertej varrit
    Kisha Greke dhe koloneli Janullatos , per keta krimba , qe perpiqen te brejne nga brenda trungun shqiptar ,duke
    i punesuar si murgjer dhe mercenare ne mediat elektronike . Felliqesira , qe na neveritni deri ne ekstrem !

  2. Bushi says:

   Emigrant! eshte e vertete se Saliu eshte bere me keq se Ahmet Zogu.Te gjitha ato qe thote saliu per detin,jane insinuata.Mbi te gjitha lind pyetja,kush e ka firmosur dhenjen e teritotit detar greqise? Rama,Berisha,apo Basha? Eshte nje çudi e madhe,firmen e ka hedhur Basha ne prani te Berishes dhe Simitasit,nga ana tjeter Saliu kerkon te perzjej Ramen dhe turqin.Hajde tradhetar hajde!Opo ter jeten tuaf mbeti ky Saliu? Ky sa po vjene po lajthit fare.

  3. Lugati says:

   Hajde na e shpjego si e ku ka bo ket pune esat pashe taptoni..per emigrantin.kuje o gopist nishrakut ke shku me mor motren ke puna (semafori) mos harro ke ne momen

 2. Faro says:

  Flm Tema per lajme kaq domthenes dhe kaq thelle te fshehura!

  1. . says:

   Per Ferro dhe per gjithe Idiotat Torollak qe ju pelqejne Perallat Arnaute.
   Nderhyrja e Turqise ne kete ceshtje eshte 1000% e Vertete, te njejten problem qe ka ne detin Egje Turqia donte ta sillte dhe ne detin Ion. Nqs Shqiperia do te nenshkruante kete Marveshje ajo do te ishte nje Precedenc dhe per te njejtin Problem ne Egje.

   Me qarte….. Greqia ne versionin e saje pretendon qe ndarja e detit do te behet duke u nisur si pike Referimi Ishujt Korfiot te Otonit dhe Mathrakit, qe jo vetem jane realitet por jane dhe te populluara, kurse Arnautet (Gulenist dhe Erdoganist) duan qe si pik referimi te meret bregteti i Korfuzit….kjo eshte gjith Historia.

   I njejtin Problem ndodh edhe ne Egje…..Ja perse Turqia ishte Tmeresisht e Interesuar per ceshtjen e detit Ion. Bravo Sali Berishes qe tha nje te Vertete, ai e di mire qe gjykata nderkombetare e Ujerave Detare do ti japi te drejte Greqise, sepse PIKA e Referimit duhet te jete vend i Populluar sic jane dhe ishujt Korfiot, prandaj ai u Bind me marveshien e Detit.
   Kurse Rama kete e perdori si “trampoline”, per te ardhe ne pushtet dhe si nje vertetim te Fili-Turqizmit te Tije drejtuar Erdoganit.

 3. mirel says:

  Normal qe Saliut i ka ngelur pazari i pambaruar me greket..
  Problemi eshte Meta.
  Kush e di qe Meta nuk ka qene ne Greqi me ndonje vendim te parlamentit, te firmosur dhe vulosur zyrtarisht, qe lejon zbatimin e mareveshjes se Berishes. .
  A ka ndonje kontroll real mbi ujerat?
  S’ka. Dhe njeri nuk ja ka idene de per cfare flet Merozoi per Berishen nderkohe qe Meta arrin ne menyre te cuditeshme te detyroje qeverine greke te anulloje ligjin e Luftes..
  Kjo eshte nje loje kaq e ndyre sa vetem etja per zgjedhjet e reja mundet te krijoje delire te tilla te rrezikshme.

  1. . says:

   O Patok, o majmun i Gazetarise…. ku e pe ore shpifes ordiner Monopolin Grek te Naftes, te Telefonis Celulare, te Bankave dhe te Miellit.

   Mos e ngateron gje me monopolet Turke, te Alb-Telekomit, Eagel-Mobile, te Bankes Tregetare Kombetare, te Al-Petit, te AC-Oil, te Hidrocentraleve, te Bazave Ushtarake, te Metalurgjikut, te Shkollave Private, Medreseve …. a i Ke pare flamunjt Turq qe valviten ne cdo karburant Turk neper autostrata dhe ne c’do bisnes Turk !!!

   Ore i Pa Cipe, kaq Hipokrizi dhe Mashtrim si mund tja Serviresh ketij Populli Mjeran,…. hapni Syte o “qorra”, ju servirin Peralla, qe Investohen nga OJF Turke, per te na Armiqesuar me Vellezerit Natyral dhe Moral GREK.

   Me Greket na ka dhene Zoti te Rojme ne nje “gjitoni” dhe Jo me Turqit, nje Vije kufitare na ndane, por na Bashkon Historia Mijevjecare, miljona Arvanitas, qindra mijera Emigrante (qe jane bere Dyshtetas), qindra mijera Minoritar Grek, mijera Investime, ….. Boll 500 vjet Mos lejoni te beheni akoma Viktima te Turqeve, mos u beni Kali i Trojes se Neo-Otomanizimit dhe Islamizimit te Ballkanit.

 4. ben says:

  Bravo z. Pata
  Eshte hera e pare qe nje gazetar e thote qarte dhe paster se
  Haxhi Qamili I koheve moderne e ka nje emer dhe ai eshte Edi Rama.
  Dhe eshte I vetmi pushtetar ne shqiperi qe nga koha e haxhi qamilit qe ka ardhur ne pushtet me ndihmen e turqise.
  Qe edi rama eshte njeriu I erdocarit dhe al bagdadit kjo dukej qarte. Vetem nen udheheqjen e tij Isis u mbush me shqipfoles nga te gjitha trevat.
  Vetem nen udheheqjen e tij I vetmi mbas haxhi qamilit qe ndertoi nje xhami turke ku do pellitet arabisht mes te tiranes dhe prishi nje kishe ku shqiptaret ju mesonin shqip te huajve.
  Dhe kjo shpjegon pse ky dumbabist I koheve moderne u soll me shqiperine e shqiptaret si nje pushtues I eger turk.
  Vetem nje njeri I tille do donte te helmonte shqiperine me armet kimike.
  Vetem nje njeri I tille mund ta bente shqiperine kosh plehrash
  Vetem nje njeri I tille mund ta bente shqiperine ne nje parcele hashashi.
  Vetem nje njeri I tille mund ta donte shqiperine nje burdello te madhe.
  Eshte pikerisht kjo arsyeja pse ky dumbabist I vuri emrin levizjes se tij “rilindja ”
  Historia e shqiperise ka treguar dhe me sa duket po tregon qarte se tradhetaret e ketij vendi kane qene te shitur gjithmone te turku.
  Dhe si qershi mbi torte ne kete tradheti kombetare nuk mund mos te mungonte shpetimin idrizi qe flet per patriotizem shqiptar mbasi ka ngritur bythen ne mes te tiranes me nje arab.

  1. I.Hoti says:

   Shko e [pirdhu ne QIPRO TE VERIUT or qengrek.. Cfare mendon per ‘zemren e serbise’? … Edhe’ zemra e greqdhise’ do shkoje si e serbise …Eshte vec ceshtje kohe ”” Po kush u pierdh me …me perrall femijesh !!!!!!!!!!

  2. albani says:

   O ben kurva po ik mor shkerdhate se vetm kjo qeverri spo e rruan as per grekun dhe as per serbin dhe nuk qin as per turkun se eshte qeveria e vetme pro evropiane . Ti me salen tende shkofsh ne pith te semes.

 5. shqip says:

  kellira i deklaaronte erdoganit se kishin nje gjak. ju kujtohet besoj. fakti qe hedh nje shashke tani, behet per te ndare shqiptaret ne pro greke, pro turq, e pro marcian. ne nje kohe qe reforma nga njera ane, angazhimi i be+ shba per çamerine dhe funksonimin sa me efikas te shtetit tone, e ka bere kelliren te perdore karten e perçarjes. nuk e kam idene se me ç’fjalor ka folur meta ne athine. po cilado qe te jete, eshte e deshtuar. piketat i ve bashkimi europian dhe shba. as meta e as saliu, nuk mund ta ndryshojne rrjedhen e historise. koha e cinguneve po mbaron. keto jane perpjekjet e fundit para aktit final te reformes ne drejtesi. si dhe para provave gjenerale per zgjedhjet e 2017es. ku me siguri matematikore, pd del parti me peshe sa eshte sot pdiu. ndersa lsi do ridimensionohet pikerisht per qasjen e saj meskine kundrejt luajalitetit me qeverine, po edhe me elektoratin.

 6. CNN says:

  Ja gazetaret!!! Deri dje (sipas anglishtes) thoshin pse + kryefjale ne fjalite pohore ndersa tani kete strukture e perdorin edhe per fjalite pyetese!!!
  e shikoni gazetare qe ju mungon huri i qendrueshmerise!!!!

 7. MeteH says:

  Ky b e n..qenka puthadore i Sali Mortjes.Vetem Saliu shiti detin ne demokraci sikunder Ahmet Zagolli ne kohen e tij i ashtuquajtur Mbret qe shiti,vodhi e tradhetoi vendin.E.Rama po u tregon vendin te gjitheve,edhe Grekut edhe Serbit.Ai eshte burre-shteti dhe nuk kerkon pushtet ne emer te shitjes te interesave te vendit si SB,LB e KO..!

 8. CNN says:

  Ja gazetaret!!! Deri dje (sipas anglishtes) thoshin pse + kryefjale ne fjalite pohore ndersa tani kete strukture e perdorin edhe per fjalite pyetese!!!
  e shikoni gazetare qe ju mungon huri i qendrueshmerise!!!!!

 9. Albani says:

  Si nuk ngordh ky qen tradheta.
  Duke qene Serb,natyrisht qe i sherben dhe Greqise.
  Ne zgjedhjet e ardhshme uroj tju ndeshkoje akoma me shume sovrani.

 10. Pellazgos says:

  Si nuk veshet nje here breke xhanem.
  Mburreni me vendet Arkeollogjike Helene,flisni per Turizem dhe i shpini ne pasurite Greke,ndryshuat Fene e te pareve tuaj Greke Orthodokse,emrat Greke,u bete turq me identitet,mbeshtetni “interesat” tuaja tek Amerika qe ishte vendi i vetem ne shekullin e 20te qe te Zinjte qe ndihmuan kete shtet ishin si skllever.
  Por ju pak ju intereson,mjafton te bie shi ne “bacen” tuaj.
  Po kur thoni qe Amerika ka te drejta njerezore,populli amerikan nuk ka idene se cndodh ne bote,se te gjitha Mediat kane 1 vit e gjysem qe merren me “zgjedhjet presidenciale” qe ne fund nuk ka ndryshim,se Demokratet dhe Obama kane 8 vjet dhe Republikani Makain eshte filmuar me rrugacet dhe veglat opozitare qe duan te rrezojne Asadin ne nje vend te rrafshuar dhe te shkaterruar komplet.
  Po nuk na shpjegojne turkoalvanosat apo ata qe priten me llulludhja dhe triandafila (lule dhe trendafile) Ducen qe si i ndertuan keto qytete (cita) polis i thonin Ilyret Greket e Lashte kur ketu kishte turkoalvanosa?
  A kini pak krenari juve qe mburreni me Histori,Kulture,Arkeollogji,Mithollogji Greke?
  Cthem une,keta mburren me Terezen nje misionare me qellime politike dhe percarese politike qe ne rradhe te pare nuk duhej te shkelte kemben ne nje vend me Fe tjeter,se Feja duhey respektuar dhe jo te shfrytezosh varferine se te denom Zoti.

 11. korcari says:

  Po na duhet nje veto greke sic ndodhi me shkupin. Atehere do ti veme gishtin kokes.

 12. albani says:

  O pellazg o majmun azie ne qofte se ka nje shtet ne evrop qe ka histori te vertet dhe te lashte eshte vetem shqiperia . Ti rruaj koqet bavarezve qe u ndertuan nje histori te rreme dhe te vjedhur nga shqipetaret se mos te ishin bavarezet qe te ndertonin historin tuaj dhe mos te ishin shqipetaret qe kishin historin, ju du quheshit akoma mongol azie . Po ik or majmun ne greqi dhe shiko 50 % e popullesise eshte e ardh nga turqia dhe 50 % tjeter jane shqipetare dhe cobenj , do te flasesh dhe ti per histori !!!. Tani qe erdhi koha qe gjermanet e kuptuan gabimin po u bien muslyman tu prishin prape si shtet , hajde tani rruaj prape kooqet gjermaneve.

 13. Aleko says:

  me ne nfund e nxorri koken dhe eshte gati te he3dhe helmin e percarjes shqipetaare gjarperi berisha.Ka ardhur tek smban me.. shqipetaret duhet ti tregojne vendin ketij monster qe ka 25 vite qe hapur dhe fshehur kerkon me cdo kusht dobessimin dhe shkaterrimin e shqiperise dhe defaktorizimin e kombit shqipetare ne perballje me dy shtete te njohur prej kohesh fatkeqesia e kombit shqipetare…Por guximi I ketij te marrosuri te cfaqet hapur ne opinionin public duke denuar anullimin e marreveshjes det5are shqipetareo greke qe ligjeronte nga ky bandit faljen grekerve te 300 km2 det I kalon te gjitha parashikimit se cmund te beje dhe cmund te presesh nga ky lider qe per 25 vite ishte ne krye te vendit edhe si president edhe si kryeminister edhe si agjent I sherbimeve te fshehura greko serbe me ndihmen e te cileve realizoi shkaterrimin e plot moral ekonomik social dhe politik te vendit per te perfunduar deri ne shkaterrimin e plote te shtetit shqipetare me 1997 dhe kercenimin e teresise teritoriale te vendit disa vite me von.Koha per reflektim per shqipetaret eshte tani sepse tani u vertetua perfundimisht ajo qe perflitej prej shume kohe qe cdo rrenim dhe degradim I jetes se vendit ne keto 25 vite nuk ishte frut I gabimeve apo fajeve te drejtuseve tane nga mungesa e pervojes apo veshtiresite qe kishte vendi por frut I veprimeve te agjenturave greko serbe..me fjale te tjera shqiperia ne keto 25 vite nuk eshte drejtuar nga shqipetaret por nga greket dhe serbet.Gjeme me te madhe per nje vend nuk mund te kete.te shohim tashti si do reagojne shqipetaret……

 14. orient says:

  ……Mendoj se Sales nuk i plas as per grekun e as per turkun…por kjo tradheti do te kete nje shifer..,perderisa ai nuk ka burrerine te llape kur jane edhe te duhurit.[{.mendimi im}.Kam mendimin se po punohet per fqinjesi te mire ,por me respekt reciprok…urat e luftes nuk mund t’i ngrene ata qe e degraduan kete vend…pas do t’u vene vetem bashkefajtoret..dhe per opoziten qe egziston…kjo qeveri do te rrije edhe nja 40-vjet{jo-4 }..prandaj mos riformimi i opozites ka kosto..

 15. Marin says:

  Politikanet tane Jane lidh me turqin me injorancen musulmane erdogani e ka bo shqiprin si provincen e turqise kane te drejte greket qe thone per ne jeni turq

 16. Marin says:

  Edi rama po’ e bo shqiprin turqi kola do ta denoje se humb identitetin e kombit ky turkoman muti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *