Edi Rama rrëfen një nga momentet më delikate të jetës së tij, me të birin

rama familjaKryeministri Edi Rama ka qenë sot në Kongresin Ndërkombëtar të Onkologjisë që po mbahet në Tiranë, ku ka mbajtur një fjalim.

Ai ka rrëfyer dhe një moment delikat të jetës së vet, kur i biri, Gregori, ishte sëmurë me kancer.

“Unë kam pasur një përvojë personale me kancerin dhe saktësisht, 11 vite më parë, më duhej të luftoja me një realitet tej mase të keq që u krijua për mua dhe familjen time, pasi mu desh të dija që djali im ishte i sëmurë me kancer.

Dhe, mësimet që nxorra nga kjo përvojë transformuese ishte e madhe në shumë aspekte.

Por, një nga gjërat që mu desh të provoja në lëkurën time kishte një ndryshim të madh në atë që vetëdija bën, kur kemi të bëjmë me kancerin, një dallim që shtrihet nëpër të gjitha vendet, kur kemi të bëjmë për vendet dhe vendet nuk dallojnë duke u bazuar në atë që kanë, por më shumë në atë që dinë dhe sa më shumë të dinë aq më të mirë janë”, tha Rama.

Gregori Rama, djali i madh i kryeministrit arriti ta kalojë sëmundjen e tij dhe aktualisht gëzon shëndet të plotë.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Edi Rama rrëfen një nga momentet më delikate të jetës së tij, me të birin”

 1. joel shkodra says:

  Duke lene menjane semundjen “e keqe”, a mund te ma shpjegoni domethenien e frazes se fundit te kryeministrit?M’u duk shume e ngaterruar e pa kuptim. Ndoshta duhet nivel kryeministri per ta kuptuar. Une nuk e kam ate nivel.

  1. Edkari says:

   Dhe ZOTI ra ne hall me nofullkalin.
   denoj te atin e gezoj nenen.

 2. Albana says:

  Zoti Rama, Gregu jot shpetoji sepse u kurua ne spitalet e Amerikes zoteri, ndaj mos na trego perralla me mbret….Se po te ishte kuruar djali jot ne spitalet e shqiperise do ishte bere per rahmet me kohe!! Spitalet tona ta shkurtojne jeten e nuk ta zgjasin ndersa ti na ben propgande sesi duhet te ndjehesh me vehten kur ke nje te semure terminal ne familje!!!! Ishalla kane munddesine te kurohen gjithe femijet e semure ne USA si Gregu jot!!
  Ju gazetaret e Tema publkojini komentet e mos i censuroni ato ju lutem!!!

 3. gita says:

  Te rroje 100 vjet. Kancer te haje te ligun , ate qe ka bere te liga per kete vend , kushdo qofte ai.

 4. Tema says:

  I biri të niset 3 muaj ushtar në Afganistan.

 5. Edkari says:

  Ja e keqja e vendit tone.
  Njerez te ndyre qe duhen pastruar nga faqja e dheut
  dhe duke mos harruar dhe kopilin e vogel.

 6. joel shkodra says:

  E kam shkruar edhe nje here, por nuk po e shoh ne komentet. Perse?
  Fraza e fundit e kryeministrit eshte nje fraze-rremuje ku nuk kuptohet asgje. Eshte thene ashtu apo eshte faji i gazetarit? Megjithese nuk eshte ndonje çudi qe te jete thene ashtu nga kryeministri qe i thote per vete e jo per te tjeret. Se ç’ka dashur te thote, ai e di. Ju lutem komentuesve te ma sqarojne kuptimin e kesaj fraze, nese ka ndonje qe e kupton.

 7. Petro says:

  Joel uroj te mos te ngeli peng gjithe jeten ajo shprehja e fundit e kryeministrit se jeta me pengje behet dhe me e veshtire. Ne fakt nuk e di sesa vjec je por nano fliste percart saliu flet gjithe kohen budallalliqe dhe si drejtor i shikut kurse rama kohet e fundit duke qene se ka deshtuar me te gjitha premtimet sidomos me mjekesine ne kete rast ka filluar edhe ky te flasi per ufot derisa ne tokesoret e ketij vendi nuk arrijme ta deshifrojme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *