Letra e 16 Gushtit 1797 : Shqiptarët, komb trim sipas Napoleon Bonapartit

napoloniNga Aurenc Bebja, Francë – 16 Tetor 2016

Napoleon Bonaparti, në letrën e 16 Gushtit 1797 dërguar pashait të Shkodrës (Ibrahim Pashë Bushatit, djalit të Mehmet Bushatit) shpreh admirimin dhe mbështetjen e tij për shqiptarët.

Shkrimi gjendet në faqen n° 499 të dokumentit me titull « Œuvres de Napoléon Bonaparte – 1822 ».

Ja letra në vijim :

Shtabi i përgjithshëm, Milano – 16 Gusht 1797

 Pashait të Shkodrës

Kam lexuar me kënaqësinë më të madhe lavdrimet në letrën e shkruar nga Zotëria juaj.

Republika franceze është një mike e vërtetë e Portës së Lartë ; Ajo (Republika) ka një konsideratë të veçantë, sidomos, për kombin trim shqiptar, i cili ndodhet nën urdhërat tuaja.

Kam dëgjuar me dhimbje fatkeqësinë që i ka ndodhur vëllait tuaj (E ka fjalën për Kara Mahmud Pashë Bushatin) : ky luftëtar i patrembur meritonte një fat më të denjë për trimërinë e tij ; por ai u shua nga një vdekje e guximshme.

I dërgoj Zotërisë suaj urdhërin e dhënë nga unë, që i lejon ushtrisë (flotës) osmane të udhëtojë (lundrojë) pa shqetësim në Adriatik. Turqit do të trajtohen si kombet e tjera, madje do të përfitojnë disa lehtësime…Në të gjitha rastet, unë do të mbroj shqiptarët dhe do të jem i lumtur t’i shpreh Zotërisë suaj respektin e konsideratën e lartë që kam për të.

Në shenjë miqësie, i lutem Zotërisë suaj të merrni katër arkat me pushkë që ju kam dërguar.

Bonaparti.  

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë burimin  e  informacionit si në vijim : Aurenc Bebja, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania : http://www.darsiani.com/opinion/letra-e-16-gushtit-1797-shqiptaret-komb-trim-sipas-napoleon-bonapartit/

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Letra e 16 Gushtit 1797 : Shqiptarët, komb trim sipas Napoleon Bonapartit”

 1. Pelasgian says:

  Popull trim pa shoke ….trima individuale …….

  Kush eshte me i forte nji ari apo nji kope ujqerish?

  Natyrisht qe ujqerit . Ja kshtu Jan dhe shqiptaret.

  1. Mati says:

   Hajt te behemi bashke. T’i leme llafet dhe sharjet per te tjeret.

 2. alphade says:

  Eshte e vertete ajo qe ka thene Napoloni, por nuk ka shtuar se
  shqiptaret kane lene lesht neper bote dhe as e kane care men-
  der trapin per vatanin,Shqiperine …….!!!

 3. ben says:

  Haruat si tha Curcidhi o Arnauta;
  Greket luftojn si Hellene zemer luane (Leone)

  1. Mati says:

   Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Helen”, as “helenë”. Shteti i vogel me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga fuqite europiane vetem ne vitin 1830.

  2. Aleksander says:

   Cilet helene…arvanitasit ?-Ata ishin, qe bene luften dhe bota i njihte si helene .90% te heronjve te Greqise jane arvanites e me gjak shqiptari ,vetem se ne kohen e Napoleonit njiheshin te gjithe si shqiptare,ndersa ne shekullin e 20 po keta shqiptare ishin kthyer ne helene zemerluane.

 4. tfgs1 says:

  BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,Bonaparti thote per shqiptaret por jo bithcpuaret myslimone ushtare apo pashallare ne sherbim te Turqise!
  Kshq tju vij turp more te pacipe turq se nuk flitet per ju pisat arabe,por per veroshqiptaret: KRISTIANET!

 5. tema says:

  Napolon Buonaparti ishte Shqipetar dhe si i tille nuk i harronte rrenjet e familjes se tij.

 6. Flamur says:

  Me vjen per te qesh me kto komentuesit grek 300 euro, qe komentojn per cdo gje qe shkruhet per Shqiptaret. Nqse na urreni kaq shum perse flisni gjuhen Shqipe more idjot. Per sa euro I keni shitur femrat e shtepis suaj tek grek ju bythqir.

 7. futi cecent back n shpell! sepse demokracija esht ne rrezik! says:

  po ngattarrojn hajdarin me dollarni!
  po I ngrehet monument dreqit ne vend engjellit!
  po ngatarrohet dashnija me ate qe quhet kurvnija
  po shitet pedernija si me qen burrnija!
  po paraqitet hajnija si shembull I mir per burra gra dhe fmija!
  po marrin tek shqiptart marrzin dhe psikopatin ,duke na e prezantu per trimnin dhe burrnin !
  po I hypet gamorit per s mrapci,
  po na tregtohet sapuni per djath,e droga per miell.
  shqiptart jan debila masiv thot tos lubonja,jan te krisur thot is kadareja,jan te poshter dhe te pabes e thot cdokush qe I njef ata.
  jan lepuj plevicash kur takojn te fortin dhe pordhacer kur merren me t dobtin.
  vec nje ilac I bo dermon shqiptarit
  me I rras rroten e carit!
  kjo sipas thenies se bolivarit.
  sipas pervojes se azem hankarit.
  sipas shijeve te sal berishes
  qe car han si bucja e bishes.

 8. Lpl. says:

  Letra nuk i paska ardhur ne dore Pashajt nuk qenka nisur sa keq qe paska mbetur pa u lexuar arrnauteve trima .O rrusha po si kishte me fillu letren ai neqoftese kjo eshte e vertete arrnaute frikacake , atehere ishte lufte dhe trima di ju thuhet edhe frikacakeve .Kjo eshte menyra si u shkruashin letrat ne ate kohe ,

 9. pando says:

  1822 nuk kishte kombe shqiptar . mos genjeni ne mes te dites

 10. lelegu says:

  Neogreket jane turq ortodokse nga Azia e Vogel

 11. grameno says:

  Shekulli kaluar ka qen lufte me sllavet ua punum,Humben,ky shekull do jet lufte me hibridet greke,,dhe fitorja do jete ne anen e verete,te shqipetareve,simptomat e para kan filluar,Shekulli Ardshem do jet Lufta me turqin,dhe aty kur te jemi nje shtete siq ishim ne yliri,do i shkerdhejme dhe turqit rrace arabo mongole.Saper keta hibridet,jam i sigurt 100% qdo dekad ka nje beteje do e humbin me shqipetaret,lereni ato kerecnime fallso sa superior jan,jan veq demagogji,RRofte populli SHQIPETAR zotet e balkanit deri ne bosfore.

 12. albani says:

  o tema u qifsha ropet qe nuk dhat mesazhin qe shkruajta dje

 13. ILIRIA E BASHKUAR says:

  PO A KA THENE DIKUSH SE JANE TE ZGJUAR ?

 14. mekaniku nga kopliku says:

  osht ajo “konga e Naplonit” kong trimnije dhe luftarake mo!!!
  kush e kce Naplonin
  nacut e Tironit
  o mari marjana
  dafllakun tre plloma
  o mari marija
  bythet vija vija.
  mu ke ura Lanes
  nacut e Tiranes
  atje n Kombinat
  dafllaku sallat,
  rruges per ne Brrar
  shume shqipetar
  po bejne hajgar
  po thejne do car.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *