7 gabimet e Ramës në Beograd

arbana xharraNga Arbana Xharra

Në takime të nivelit të lartë ai zakonisht provon të ekspozohet me metafora e batuta. Bën gjeste për të rënë në sy, si “një lider që premton”, sikur provon ta bindte Merkelin se ky është ai që Evropa po e kërkon. Një politikan modern që pajton. Një diskrepancë kjo e ambicieve të Ramës dhe e realitetit të të bërit politikë me BE-në

Edi Rama politikën e jashtme e bën për shou personal, për t’u treguar liberal, njëlloj paranteze për t’u dalluar nga liderët nacionalistë ballkanikë. Ai nuk po arrin të lirohet nga ndjesia e inferioritetit, ndaj haptazi po e manifeston kompleksin karshi liderëve të Ballkanit Perëndimor. Në takime të nivelit të lartë ai zakonisht provon të ekspozohet me metafora e batuta. Bën gjeste për të rënë në sy, si “një lider që premton”, sikur provon ta bindte Merkelin se ky është ai që Evropa po e kërkon. Një politikan modern që pajton. Një diskrepancë kjo e ambicieve të Ramës dhe realitetit të të bërit politikë me BE-në. Me të njëjtin ritëm vazhdoi me vizitën në Beograd. Para gazetarëve serbë përmendi dronin, si me humor përqeshi aktet “patriotike” në ndeshjen Shqipëri – Serbi dy vjet më parë. Sërish një përpjekje dëshpëruese për t’u dukur pa komplekse në kryeqendrën e Serbisë. Në fakt paraqitja e tij shpërfaq dy probleme esenciale të Ramës: – inferioritetin e pashëruar karshi serbëve, duke menduar se serbët janë qendra e Evropë; injorancën ndaj relacioneve armiqësore shekullore Kosovë – Serbi. Duket se pos për luftën e fundit, Rama s’ka haber për zhvillimet në Kosovë. E më e keqja, po shpresoj nga mosdija, Rama unifikohet në diskurs me Vuçiqin në raport me Kosovën.

Në këtë kontekst, janë së paku shtatë arsye për të cilat Rama kësaj here ka gabuar:

1. Serbia çdoherë e ka trajtuar Kosovën jo si çështje të Kosovës, por si çështje të brendshme të shtetit serb me pakicën shqiptare në provincën e Kosovës! Serbia ka synuar gjithnjë të mos flasë direkt me Kosovën ndërkombëtarisht, por me të tjerët për Kosovën! Platforma e qeverisë serbe flet për dialog në mes shtetit serb me shqiptarët! Çdo takim mes Ramës dhe Vuçiqit ku Rama flet edhe për “Trepçën” në mes të Beogradit është konfirmim i kësaj.

 2. Serbia çdoherë ka promovuar idenë e negociatave me Shqipërinë që në vitet 1990 me pretendimin se nuk ka një çështje të Kosovës dhe Kosovë! Këtu edhe plani i ndarjes territoriale nuk është përjashtuar në mes të dy shteteve.

3. Ideja e pajtimit në mes të Shqipërisë dhe Serbisë është mohim dhe injorim i krimeve dhe i gjenocidit në Kosovë, ngase Shqipëria zyrtarisht nuk ka qenë në konflikt më Serbinë! Ndaj, rrjedhimisht çfarë kuptimi ka pajtimi në mes të të dyja vendeve?

4. Kosova nuk është shtet/anëtare e OKB-së dhe ka njohje të pjesërishme ndërkombëtare! Sa herë Rama që flet në emër të Kosovës këtë gjë e konfirmon se ne nuk jemi shtet i plotë! Kundërshtarët e Kosovës thonë se është pjesë e Serbisë, teksa etno-nacionalistët pretendojnë se Kosova nuk mund të ekzistojë si entitet i pavarur, ndaj i vetmi opsion mbetet bashkimi me Shqipërinë! Sa herë Rama flet në emër të Kosovës e krijon perceptimin se kjo do të ndodhë!

5. Disa shtete Kosovën e shohin si konflikt të ngrirë në mes të Shqipërisë dhe Serbisë, si vend pa status ndërkombëtar, të prezantuar të tillë edhe në takimet në mes të Ramës e Vuçiqit! Pra, një entitet që nuk është shtet, respektivisht jo i barabartë me të tjerët!

6. Rama sërish e ka bërë Serbinë qendër të Ballkanit, një veprim kundër interesave të shqiptarëve dhe çdokujt tjetër në rajon! Deklarimi i Ramës se Serbia është më evropiane se disa shtete anëtare të BE-së është pa takt dhe fantastike për të qenë e vërtetë.

7. Kosova dhe Shqipëria kanë një partneritet strategjik të nënshkruar dhe ky partneritet parasheh që të dyja vendet të koordinohen në politikën rajonale. Vizita e Ramës pa e informuar askënd rreth qëllimeve dhe pritjeve është kundër frymës së bashkëpunimit dhe partneritetit të nënshkruar! Serbia nuk dëshiron që në planin dypalësh dhe ndërshtetëror ta trajtojë Kosovën. Kësisoj, Rama me këtë veprim e mbështet më shumë agjendën e Serbisë!

REMOTE_ADDR:[]

120 komente në “7 gabimet e Ramës në Beograd”

 1. TJ says:

  Medioker gazetare! Mercenare! Cfare shkrimi brilant?!! Plehra qe duhet te riciklohen! Edhe nje qendrim shume i drejte i Rames kritikohet?!

  1. €piriiiiii says:

   Ooo Zonja Gazetare,po bën edhe PSIKOLOGEN tash. Paske kuptuar qe Rama ndihet Inferior ndaj te tjerve dhe bën xheste qe ti kaperxej lehtë situatat që krijohen. Do te afirmohet edhe para Merkelit, po e rruan shumë Tocin Rama nga Vuqiniqi Daqiqi apo Vukiqi. Po te them dicka Ne Kristjanët e Shqipëris(ortodoks&katolik) nuk e rruajmë Toçin fare mdaj askujt. Qofte Europian lindor a perendimor Amerikanë Kanadez apo Australianë. Mos valle Enverat Ashimrat Buzhalrat e kane mizen nën kesule dhe ndihen te kompleksuar para Europianve se me Erdocarin qesheshin e përqesheshin shumë

   1. ?Gopisti i NSHRAK-ut? says:


    Ju gjithmonë keni të drejtë
    Mikja ime
    Ju dhe vetëm ju,
    (Pri Kosove)
    Punoni qartë
    Dhe pa gabime!
    .
    Unë do ta mbështesi fort
    Mendimin
    Po du do sqarime.
    Dhe gjer në fund do ta mbështesi
    Po erdhe …
    nga shpia ime.
    ?

    1. Lugati says:

     e kurve si mi ke anej ka shpija

    2. adi says:

     znj. Xhara nese ka nje shqiptare ne kosove ajo je vetem ti !!!!!!
     dhe ky nuk eshte kompliment te qenurit shqiptare ne kosoven e ledhqenve te isis ishte vertet nje rezik ishte vertet patriotizem.
     je e vetmja shqiptare qe ngrite zerin kunder leshqenve te isis kunder mortajes islamike qe hengri popullin e radhes , ne nje kohe qe dumbabistet qe sot bejne patriotin hanin e pinin ne prehrin e erdoganit.
     zonje ke te drejte RILINDJA ESHTE NJE EMISION TELEVIZIV QE KA PER QELLIM TE VETEM SHOW_n.
     nderkohe qe nje pjese e regjise rilindase “bente europianin” kozmopolitin ,ne shown e radhes ne studiot e beogradit, bile te krijonte pershtypjen qe ne paskemi pasur nje vella qe nuk e paskishim njohur deri me sot serbin, pjesa tjeter e emisionit rilindja ne shqiperi na rezulton ultra nacionaliste i kauzes “morale”came bile deri ne ate pike sa te krijohet pershtypja se ne nuk jetojme ne shqiperi ,ne shqiptaret jemi te pavlere e jetojme ne nje vend qe na i kane falur ca te tjere qe me shume gjasa do mari emrin camistan.
     dhe ka edhe nje fakt ndjekesit me te zjarte te ketij show jane kryesisht punonjes ose nenkontraktore te ketij emisioni qe paguhen per te ndjekur e komentuar kete show ,ose ata refugjate qe nuk kane lidhje direkte dhe konkrete me shqiperine pervec kanaleve qe e japin kete emision live 24 ore ne 24, ose leshqente e kthyer nga siria kuptohet te mbetur pa breke e ideal se zoti i tyre i la prape ne mes te rruges ose me sakte ne mes te shkretetire, dhe kuptohet pjesa e burave qe grate nuk i lene te shohin erdogulin.
     shikim te kendshem!

   2. bimbashi says:

    Mbase e kam gabim, por mua artikulli me duket ironi e paster ndaj atyre qe kritikojne Ramen. Me duket se gazetarja tallet pak me ata qe kerkojne gjilperen ne jashte dhe sillen si intelektuale.

   3. ABC says:

    Sa mir e the. Kur Erdogani bertiste si derr (thi) ne Kosove dhe thoshte “Kosova esht Turqi dhe Turqia esht Kosov” ateher ketyre nuk u degjohej zeri. Kur Erdogani i thot ato fjal dhe mbron tezen Serbo-Greke qe Shqiptaret i ka sjell turku ne keto troja ateher ketyre mbase u behet qefi. Ateher cfar te themi ne?? Te behen turq po te duan.
    Shqiptaret e Dardanis duhet ti shmangim keto debate te kota. Edhe sikur te ket brockulla Rama prap ketu nuk ka vend per grindje. Sipas kesaj llogjike, sa her qe ben levizje te gabuara lideret e Dardanis, Maqedonis dhe Malit te Zi ateher duhet te bejm kryengritje dhe ne Shqiperi.

  2. Stela says:

   Nuk eshte problemi qe per TY dhe Rilindasit “qendrimi i Rames eshte shume i drejte” por duhet te jete per te gjithe shqiptaret , pavaresisht se ku banojne.
   A mundesh t’a kuptosh dot kete ? Apo eshte jashte kapacitetit tend?

   1. Kosovari,ama ai i verteti says:

    kjo eshte antipodi i atyre katunarve si ai Jusuf THaqi dhe Kimetja nga drenica.
    Arbana nga miresjellja nuk deshi te permende se shqiperin e keni shendrru ne qerdhe te pedifilise dhe incestit,por,une jam i drejtperdrejte,realitetitn e them ne sy,ashtu si eshte,pa dorza!
    ju jeni mesu tua merrni ne goje SHKIVE,vazhdoni mos u ndalni,se edhe ashtu diqka tjeter nuk dini te beni!
    Edi Rama duhet te merret me kanabisin dhe plehrat,politika globale eshte e veshtire per te,me e veshtire se “teoria e relativitetit”.

    Kosova eshte qendra e shqiptarise,prandaj,serbia eshte alarmu nga ky realitet dhe me gjdo kushte mundohet te gjeje disa KARTHITHSA ne tiran!
    cili Kosovare qe i ka ty kokrra tru don e jetu ne nje shtet si shqiperia?
    thashe qe i ka dy kokrra tru!

    1. Dardania says:

     Ti nuk je aspakkosovar.por perkundrazi antikosovari me i ndyre qe komenton tek tema.Dhe edhe kete emer e ke zgjedhur qellimisht,per ta bere percarjen dhe urrejtjen ndaj Kosoves sa me te madhe.Ti je i njejti minoritar qe komenton edhe me emra te tjere.Turp te kesh o anti-kosovar i ndyre

     1. kosovari qe i ka dy kokkra tru says:

      DARDANIA
      truni jote i vogel sa i amebes mendon se te gjithe duhet te desherojme,te mendojme,te punojme njesoj!ky konkludim i joti me tregon se ti je nje stervin e shqeperise,vetem keta SHqiperise jane kaqe te mjere te mendojne keshtu si ti!
      ti mund te me quash mua si te dush,por,dije se Kosovaret urban jane si une,ARBANA,DASTID PALLASAKA,ADREATIK KELMENDI edhe nja 1 milion te tjere.
      20 mije Kosovare kan udhetuar ne shkoder per te shikuar Kosoven,edhe keta jane minoritare?

      UNE THASHE SE KOSOVAR ME DY KOKRRA TRU NUK JETON NE SHQIPERI.
      KONKLUDIMI IM ISHTE PER ATA QE KANE TRU,PRA,TI KETU NUK PERFSHIHESH SEPSE NUK KE TRU!

      1. Dardania says:

       O “kosovari qe i ka dy kokkra tru”. po ti je shka o idiot.vetem nje budalle qe mendon siperfaqesisht nuk te nuhat ty qe ti sje aspak as shqiptar e aq me pak shqiptar Kosove. Ne te gjitha drejtimet ti vetem perpiqesh te demtosh Kosoven.Duke fillu qe nga emri, dmth kosovari me 2 kokrra tru,se te tjeret kosovare spaskan fare.Apo kur shan vellezerit tane ne shqiperi,sepse do qe edhe ata te te shajne ty,por fatkeqesisht shume prej tyre pastaj ste shajne ty personalisht por gjithe Kosoven,dhe ti kete do.Te shahet kosova,te shahet shqiptari i kosoves,Te kete grindje,percarje dhe pastaj mos te kete bashkim. Ata shqiptar kosove qe udhetuan ne Shkoder per te pare ndeshjen une nuk po i sulmoj,sepse kane bere akt patriotik duke mbeshtet Kosoven,ti edhe ketu me propaganden tense serbe mundohesh qe keta ti paraqesh si persona qe perkrahin “kombin kosovar” dhe qe jane kunder shqiperise gjoja? E shikon qe sje asgje me shume se nje cope m**,pra nje SHKA,aspak Shqiptar dhe as shqiptar Kosove

       1. kosovari qe i ka dy kokkra tru says:

        dardania

        edhe nese je shka nuk eshte ndonje dobesi,krejte kjo ne baze te mentorit tende Edi Rames,i cili Ivo Andriqin,Goran Bregoviqin,Zdravko Qolliqin dhe disa viqa te tjera i ka IDOLA!
        jo more debil me IQ 50 sa te qenit,Kosova e ka edhe pjesen URBANE te qytetarise,at pjese te cilen ti nuk e njehe sepse ti nuk ke dale prej katunit tonde dhe per ty eshte e panjohur!

        mos u frustro sepse une po flase per njrez qe i kan dy kokrra tru,ti nuk e ke ket fat me pase tru,sepse kure zoti njerzve u ndau intelegjencen ti kishe munguar,prandaj je pa intelegjence dhe pa dinjitet!

        1. Miri says:

         Me shka se Isa Mustafa dhe te tjere titista qe ke ne Kosove me qindra mija nuk ke ne Shqiperi. Qe nga lidhja e Prizrenit kur nuk ndaheshit dot nga Turqit, edhe tani nuk ndaheni dot nga shkau. Por, fat qe shumica nuk jane me gjak shkau ose turku

         1. Dardania says:

          Mir I nderuar, nqs ti e merr kete si nje shqiptar dhe si nje shqiptar Kosove te mireqene, sic edhe e more, dmth ti pa dashje,luan axhenden e tij, ia konfirmon ate qe thote,sepse ky hiqet si shqiptar ,bile shqiptar Kosove nderkohe qe eshte shka shqipfoles.Mos te merremi me te me mire.Apo me mire te merremi por vetem tia veme ne dukje qe e kuptuam qe eshte shka keshtu qe nuk na percan dot.Ka plot si ky qe komentojne ne Tema, seperndryshe si mendon ti edhe kaq shume anti-kosovare ka ne shqiperi, po te bazohemi ne komentet qe bejne disa?Normal qe jo, por jane keta shqipfolesit minoritare qe ngelen duke marre emra te ndryshem

    2. Lugati says:

     ik e. mso shqip. i. here. masanej. shkruj…ene hik e mlidh dhit se u cm err

    3. Mbesa e De RADAJVE says:

     Mos fol gomarllëqe, të paraljmëroj nga Gostivar-
     Mos na cani kokën me zemra e kërthiza e drangëlla të ngjashme egocentrike katundareske…

  3. Gjergj says:

   Perse gjithmone shikoni prapaskena e makinacione. Vizita e Rames eshte nje gjest i thjeshte qe rajoni i Ballkanit te integrohet ne BE. Edhe Gjermania e pushtoj Francen dhe e vrau por te dy vendet pas luftes se dyte boterore u pajtuan dhe bashkepunuan. Shikoni Presidentin Hollande dhe Kancelaren Merkel se si vizitohen vazhdimisht e bashkepunojne e bisedojne. Kosova eshte e njohur nga rreth 100 shtete dhe po pranohet ne organizata nderkombetare. Disa shtete, ne numer te vogel, nuk e njohin per aresye te thjeshta te frikes se mos rajone ne vendin e tyre kerkojne ndarjen dhe pavaresine. Muhabetet e tjera jane thjesht politike per te nxire ato veprime te dobishme qe Rama po ben per te vendosur paqen ne Ballkanin e trazuar me urrejtje dumbabiste dhe nacionalizma te semure. Vendet e Ballkanit duhet te perparojne intelektualisht dhe ti bashkohen Europes me ekonomi te nderthurura me autostrada e trena qe pershkojne te gjithe kontinentin. Desheroni qe te shkojme nga lufta apo nga paqja. Nuk mund te zgjidhen problemet duke u kapur nga e shkuara. E dime qe Serbia ka bere krime, por edhe shqiptaret me se fundi jane hakmarre me UCK-ne, plus bombardimet e NATO-s. Shqiptaret (Kosovare) jane fitimtaret e kesaj lufte. Ata arriten te fitojne pavaresine dhe shtetin e tyre. Vetem permes paqes do te vije edhe bashkimi i te dy shteteve shqiptare. Zonjusha Xharra komentet e tua jane politike dhe nuk i sherbejne aspak paqes dhe bashkepunimit rajonal. Nuk mund te rrime neper bunkere dhe instikame me pushkat e gjata dhe jataganet kunder njeri tjetrit. E kuptoj, ka shume urrejtje. Por Rama nuk po ben ndonje konspiracion. Thjesht po perpiqet te vendose paqen mes kombeve te Ballkanit. Shiko, 30 vje me pare te flisje per shqiptare qe do te kalonin pushimet ne Mal te Zi apo ne Maqedoni apo Serbi ishte dicka e pa-imagjnushme, por sot eshte e mundur. Neser do te jete edhe me e mire. Pse, sepse ndertimi i autostradave, trenave te shpejte apo avionet carter te lire do te lidhin keto vende. Ne nuk do ta shohim njeri tjetrin si armiq por do te bashkepunojme e njohim njeri tjetrin me mire. Ne shkrimin tend z. Xharra nuk jepen zgjidhje por behen vetem kritika. Cfare mendon ti? Si mund te behet me mire? Nese ke zgjidhje atehere te gjithe do te kishin duartrokitur. Por ti nuk e sjell kete ne shkrimin tend.

   1. tradita says:

    Gjergji, Arnaba thote: mos fol per Kosoven , mos fol per Trcen. Sa pe rmarrdheniet me Serbine eshte pune e Shqiperise. artikulli me i sakte nga te gjithe ata qe jane shkruar per kete teme.

   2. Safo: says:

    Te merr malli te shohesh te tilla komente konstruktive. Shpesh e kam theksuar se duhen bllokuar komentet non-sens dhe me fjalor te pahijshem per ti lene vend gjykimit qofte dhe i gabuar po qe ndjek nje lloj llogjike argumentuese sipas autorit te komentit.

  4. Greece & Turkey are shit says:

   Nuk ka kosove!!! flijeni mendjen! eshte pjese e Shqiperise dhe pike. tam tamet tuaja dhe daullet e prishura po na shurdhojne veshet.

  5. Dyrrahu says:

   Po presin ne rend “gazetaret” nga Kosova qe te krijojne lajme te mbrapeshta. Nder ta edhe kjo Xharra.
   Keta plebeje as nuk dijne dhe as nuk duan te dijne se Shqiperia per ne eshte pikembeshtetje dhe shtylle e mbijeteses.
   Dhe tani, pas sukseseve te pareshtura te zotit Rama ne arenen nderkombetare, keta renegate, te paguar nga ambiciozet e semure per karriere , politike, po mundohen te hedhin dyshime ne sukseset e zotit Rama.
   Turpi iu ka hipur mbi koke ketyre shkerdhatave, te cilet po nxjerrin rregulla e verejtje, bile edhe akuza per politiken shqiptare.
   Mua me vije turp ne vend te kety bajlozeve, te cilet dikure ishin bashkepunetore te sigurimit serb, kurse tani te konvertuar ne “patriote” te “medhenje”.

  6. Kushtrim Jehona says:

   Një gabim i Arbana Xharës: QË SHKRUAN PËR GJËRA QË NUK KUPTON !

  7. Kujtim says:

   Ju doli gjume ketyre ndrikullave te Berishes

 2. irena says:

  hahahhaa
  ju te kosoves po tregoni me keto shkrime qe vertet keni nevoje edhe per ca kohe qe te kuptoni dhe te shkruani lajme

  1. Spartaku says:

   Irena! E ke thene bukur.Por keta kosovaret(jo te gjithe) jane injorant.Dikur nje deputete e shqiperise ne te dale nga shqiperia ne kufi(qe une e kame inat) u tha policeve kosovar KAFSHE. Keta e meritojne se nuk po dalin nga vatha e dhive akoma.Jo vetem Rama,por kushdo ne bote ka te drejte te flas dhe te mbroje te drejtat e kosovareve.Me keta njerez,gazetar ( sidomos kjo gazetarucke) qe po na shkruan,tregon se jane vertete medioker,dhe nuk kane per t’u ngritur mbi nivelin nenmesatar,Idjoter.

   1. KS AL says:

    O Spartak po ajo deputetja qe u tha policeve te Kosoves kafshe,ty te duket se ka bere mire?Ne vend qe te thuash bravo,sikur ta kisht dhe shqiperia nje polici te tille qe kur shkel ligjin i thote stop,pavaresisht nese je deputet apo shef, ti edhe ketu e ben fajtor kosovarin vetem se eshte kosovar.Ajo deputete qe permende nuk i tha vetem kafshe, i tha edhe qe mire ua paska bere Millosheviqi juve kosovareve. E kisha ne facebook si mike ate deputete.Ne ate sekond e qerova nga facebooku. Ate nivelin spartako sje ti zoti qe e percakton nqs kosovaret do e arrijne nivelin nenmesatar apo jo. Shyqyr ti ke arrit nivelin maksimal,nivelin perfekt qiellor, e mos u shqeteso shume se ne ca niveli jane keta kosovaret injorant

    1. Bekimi says:

     Asaj i falej se quhej Albana Vokshi, apojo?

 3. Moni says:

  Nuk e doni ndihmen e Shqipnies? Po ne pojth te somes shkoshi. Gjak shprishun ne gen me shkien.

  1. mirel says:

   O Arbana, je shumece larte per tu degjuar ne shtypin shqiptar.
   Cdo fjale e ketij shkrimi paqyron katrahuren e gjykimit te politikanit te pare qe ka Shqiperia, qe nuk eshte tjeter vecse nje rrugac nga ata qe e perdor shtetin vetem per xhepin e vet. Dhe qe keshilltaret e tij politike i ka nen nivelin e njeriut dinjitoz, por te atyre bythelepires qe i servilosen per ndonje perfitim.
   Hajvani yne e di kete fare mire. Dhe kjo e ben me teper harbut. Gje qe i jep kenaqesi, sidomos kur i duket shfaqje inteligjence berja e batutave.. Shenje kjo e “cunave te Tirones”
   Fat te mbare per ju dhe luftoni ta mbroni shtetin tuaj me mire se cluftojne shqiptaret per Shqiperine qe po e shet Ramiu vetem me cmimin e xhepit ye tij dhe te horrave qe e rrethojne.
   Kam shprese kur shikoj qe ai vend ka njerez si ti
   Respekte.

  2. mirel says:

   Shqiptaret si puna e dhise se zgjebosur dhe bishtin perpjete.
   Shqiperia cope cope neper plera, ti dashke te ndihmosh Kosoven.
   Shiko cfare biznesesh beri Ramuti ne Beograd pa leri pordhet dhe vish breke njehere se jua ka zhvesh Ramuti dhe ju ka lene dac dhe pata serbeve. Me deficit ekonomik 5 fish jeni me Serbine.
   Po ju dava llumi vetem duartrokisni.
   Ua ben mire Salua
   Gerdeci ju vjen hakut.

   1. L leshi says:

    Mirel te uroj tu dhe familjes tende ate qe kaloi populli i gerdecit por prap me vjen keq se je ti pleher cfaj kane te tjeret.Une nuk e di se cfare kr kuptuar ti nga kjo pseudogazetare dhe cfare gabimi ka bere Rama ne Beograd apo ty pleher te vjen keq qe kjo qeveri po mundohet ta ktheje Shqiperine ne shtet ligjor qe ju klyshet e bastardit te vicidolit e kishit kthyer ne nje mejhane.Ndersa Kosovo dhe jo kosova po e tregojne se cfare mut populli jane jo vetem me shqiptaret por dhe me USA dhe me BE .njerez si ti mirela jeni vetem jashteqitje dhe asgje me teper keshtu qe vetem se hani mut kot se nuk ju degjon njeri.

    1. mirel says:

     Na hengsh pordhet or ti

     1. Lugati says:

      ti i honksh karin shqiptarve 1000 here mo mire n plena e shqiptar sa pederast 300 evros grekoserb. ene o kosove ca jeni ka boni????e. mos. harroni shqipnija o nona

      1. mirel says:

       Ja dhe koqa tjeter. Ju i hani tere bythen tere Ballkanit.
       Vetem te beni ham ham si bucet dini.
       Ju ve para nje morr Tropoje dhe nje gjysmak Tirone

  3. Jeronim de Rada says:

   Shtetet e vogla , sidomos ato qe pavaresine e fituan vone dhe me shume mundime, sigurisht qe kane nevoje per ndihme nga shtetet aleate dhe te fuqishme . Edhe Kosova ka nevoje dhe pranon ndihmen nga shtetet aleate, sidomos nga Shqiperia. Dhe Shqiperia ben mire qe kujdeset dhe mundohet qe te ju ndihmoje vellezerve te vet kosovar. Por Shqiperia duhet ta dije qe Kosova ka udheheqesit e vet te zgjedhur ne menyre demokratike. Prandaj Shqiperia duhet qe te jete me e kujdesshme. Ajo, si shteti meme qe eshte , duhet qe punet madhore per Kosoven ( pajtimi me Serbine) ta kordinoje me udheheqesit kosovar. Eshte shume normale qe shqiptaret e Shqiperise nuk e kane ate urrejtje qe e kane shqiptaret e Kosoves per serbet. Shqiptaret e Kosoves kane kaluar neper disa rrethana tjera qe , pak a shume arsyetohet urrejtja e tyre ndaj serbeve. Shqiptaret e Shqiperise, fatmiresisht nuk e kishin fatin e keq te kosovareve, prandaj ata jane me tolerante ndaj tyre. Eshte shume e aresyeshme nese kosovaret indinjohen me Edi Ramen kur ai perdore nje citat te shovenistit serb, Ivo Andriqit. Nuk e di se a thua Z. Rama e di se cfare beri Andriqi per shqiptaret e Kosoves, por sido qe te jete, ai duhet te jete me i kujdesshem. Nuk e di se a thua z. Rama ishte i njoftuar qe ne samitin e Nishit udheheqesve kosovar ju ndalua ardhja. Ai shume me politikan (qellim mire ) do te tregohej me Vuciq-in nese do ja perkujtonte kete fakt serbit. Shqiptaret e Kosoves jane shume te ndieshem ndaj cdo gjeje qe vjen nga serbet. Dhe ata nuk jane te vetem. Kete ndjeshmeri (rezerve) per ta e kane edhe kroatet, slovenet, boshnjaket…
   Shqiptaret e Kosoves nuk jane bukeshkale, ata dine qe te respektojne ndihmen e tjetrit. Mendoj qe kryeministri shqiptar duhet qe te jete me i kujdesshem . Nuk eshte keq nese ai ( herave te tjera) do te harmonizoje qendrimet me udheheqesit kosovare, sepse ashtun e do puna.

 4. sala says:

  po kjo xinxerfilja nga na mbiu?

 5. Me behet çiçi says:

  Kjo lopa sic duket nuk ja paska haberin fare qe Rama, dhe cdo kryeminister tjeter i Shqiperise, eshte i detyruar prej Kushtetutes te mbaje parasysh ineteresat e te gjithe shqiptareve jashte territorit te shtetit ame.

 6. Arben says:

  Une kam simpati per gazetaret qe guxojne. Por dhe aq I urrej ato gazetare qe japin opinione pa fakte. Ky artikull eshte nje cope opinion, pa te dhena, pa analize dhe pa etike te shkruari. Dhe artikujt shume kritike dhe qe kane te dhena duhet te tregojne respekt per objectiktin e tyre sidomos kur ky eshte nje kryeminister. Dhe me e keqja ne kete artikuj nuk eshte se I mungojne te dhenat ku eshte bazuar kjo pjese, qe e ben cdo mendim te shprehur NULL, por mungesa e etikes dhe respektit per objektin e tij qe tregon nivel shume te ulet gazetaresk. Se keto gazetaret keto pellasin dite e nate, nuk do te thote as qe kane te drejte as qe duhet te fyejne dhe kjo eshte ajo fija e holle qe ndan gazetaret e dobet dhe militante nga ato te pjekur dhe te distancuar. Kjo gazetare, fatkeqesisht eshte kuadruar shume mire ne kategorine e atyre militanteve te papjekur qe pellasin me te shara.

 7. ai says:

  ja ke fut kot mi shoqe. Ke fol si nacionaliste komuniste!
  Nuk ke marre parasysh as rrethanat detyruese nga vendet europiane dhe as pafuqine e Shiperise dhe Kosoves per ti vene kushte te forta te tjereve!
  Ne kushtet ku gjendet Shqiperia tani keto jane veprime me normale te mundshme.
  Pikerishte mendime te tilla per nje sjellje perfekte kane bere qe ne mos arrijme asgje, dhe te jemi ne kete gjendje egzistuese.
  Edhe Enver Hoxha luftoi me te gjithe, dhe kunder te gjitheve dhe ne gati arritem te ushqeheshim me bar.!!

  Ja ke fut kot o shoqe!!

 8. Zemani says:

  Me leje, moj “zonja diskrepancë” a mund të shkruash shqip?

 9. Celo Mezani says:

  Kisha nje lloj respekti mbi gazetaret dhe analistet e Kosoves qe qendronin nje shkalle me lart se ata te Shqiperise.
  Por me keto artikujt e shpelare dhe qe here-here vijne era bajge qe kane shperthyer kete javen e fundit u binda qe nuk jane as me shume dhe as me pak por ekuivalenti kosovar i Andi Bushatit, Artur Zhejit, Fator Lubonjes, Armand Shkullakut dhe Arjan Canit.

 10. armand says:

  “TEMA” mos i jepni me hapesire adoleshenteve kur shkruajne se e bejne thjesht per te shtuar numrin e fansave ne FB.
  U hodhi regjisori topin ne fushe dhe oburra te shpallim pavaresine nga Shqiperia. Regjisori hapi frontin e jugut me armikun imagjinar,Shqiperine. Duket se gjithe te keqijat u paskan ardhur prej Shqiperise.
  Vazhdoni si e keni nisur se do shkoni prape ne fis,me serbine.
  Ndjej vetem keqardhje per gjakun e derdhur kot nga luftetaret e UCK.

 11. Syri Shqiponjes says:

  Shkrim per qoke o mere dhe si shkrim prej debilje per te rene ne sy duket

 12. Drenica says:

  Nqs eshte Rama inferior ndaj serbeve,ca i bie me thane per ata politikaleshet e Kosoves hahahahaha
  Jane vete politikant e Kosoves qe ndihen inferiore prej serbve,e tani ju vjen me plas e marre kur nje politikan i Shqipnise shkon pa kompleks si i barabarte duke fol per te drejtat e Kosoves ne mes te Serbise,ate qe politikant e Kosoves nuk kane guxim me e bo ne Bruksel jo ma ne Beograd.
  Rama nuk foli ne emer te Kosoves oj qike,po per Kosoven pasi ju bo ni pytje prej gazetarve. Nuk kuptoni apo boni sikur nuk kuptoni?
  Nejse ma,e sigurte osht qe shumica e shqiptarve te Kosoves jane mirnjohes Rames per qendrimin e dinjitetshem,politikanet e Kosoves e qent e tyne neper media le te lehin sa te dun,nuk i degjon kerkush.

 13. Franc Gjoka says:

  Arbane,gjithnje i kam lexuar me vemendje shkrimet qe ben.Me kane perlqyer gjithnje.Kurajoze dhe e drejtperdrejte.Ky shkrim me thene te drejten nuk me ka pelqyer dhe gjate leximit kisha pershtyupjen se nuk eshte Arbana Xharra.Cfar duhet tu thote me drejtperdrejt ne sy Z.Rama serbeve pervecse “Kosova eshte shtet me vehte dhe Ju duhet ta njihni sa me pare”apo “Trepca eshte ne token Kosovare dhe nuk mund te transportohet e ta sjellim ne serbi”.Me me kurajo dhe me mire nuk e di si mund te thuhet,gje qe me pare nuk eshte bere nga asnje politikan qofte Shqiptar apo Kosovar.

  Te pershendes

 14. aqif tahipi says:

  Ne te vertete shqiptaret e kosoves jane me Shqiperine ,por ne kosov po ndodh procesi i dhjere brenda elites politiko anal itike qe synon kalcifikimin e te qenit ” paria e katundit” . Besoj se me keto sulme anal istesh te pjerdhur provinciale njerezit ne Shqiperi do arrijne ne piken qe te mos ju perfillin fare me.

 15. Faro says:

  A mundesh te na tregosh se cilat dt ishin 7 zgjidhjet e tua te ndritura qe dti sherbenin me sh Kosoves, Shqiperise dhe Europes?

 16. mirel says:

  O Arbana, je shumece larte per tu degjuar ne shtypin shqiptar.
  Cdo fjale e ketij shkrimi paqyron katrahuren e gjykimit te politikanit te pare qe ka Shqiperia, qe nuk eshte tjeter vecse nje rrugac nga ata qe e perdor shtetin vetem per xhepin e vet. Dhe qe keshilltaret e tij politike i ka nen nivelin e njeriut dinjitoz, por te atyre bythelepires qe i servilosen per ndonje perfitim.
  Hajvani yne e di kete fare mire. Dhe kjo e ben me teper harbut. Gje qe i jep kenaqesi, sidomos kur i duket shfaqje inteligjence berja e batutave.. Shenje kjo e “cunave te Tirones”
  Fat te mbare per ju dhe luftoni ta mbroni shtetin tuaj me mire se cluftojne shqiptaret per Shqiperine qe po e shet Ramiu vetem me cmimin e xhepit ye tij dhe te horrave qe e rrethojne.
  Kam shprese kur shikoj qe ai vend ka njerez si ti
  Respekte.

  1. Arben says:

   Puffff pislliqe Berishiane qe dine vetem te shajne. por ti pis politik do te marresh pergjigje publike se kush I ka fryer gjepat pas reformes ne drejtesi. Ky do jete dhe fundi i derdimeneve qe ngaterrojne muhabetet dhe anet politike te gjepave te fryre. Prandaj bete ca bete dhe u bete gazi I botes duke kerkuar ‘konsensus’ per te vazhduar me shpifjet tuaja kunder Rames e qeverise.

 17. bardhyl myftiu says:

  ESHTE E CUDITESHME SE SI KETA OPINIONISTE I THONE VEHTES GAZEKAR?
  RAMA KURRE NUK KA FOLUR NE EMER TE KOSOVES DHE KETE AI E KA BERE TE QARTE,KAFOLUR PER KOSOVEN ASHTU SIC MUND TE FLASE KUZHDO PER AMERKEN RUSIN MADAGASKARIN ETJ.ESHTE TJETER GJE TE FLASESH NE EMER TE NJE TJETRI DHE TJEETER GJE TE FLASESH PER TJETRIN.E NE SE KETO NUK I KUPTON GAZETARI SI MUND TI KUPTOJ POPULLI I THJESHTE QE LEXON SHKRIMET A THENIET E NJE MINISTRI,QE PASKA STUDJU MADJE NE AUSTRI DHE ME KETE PO NA HABIT,SEPSE SHKOLLA E GAZETARIS NE VITET 60 85 NE SHQIPRI NUK KISHTE TE KRAHASUAR ME SHKOLLAT E VENDEVE TE TJERA,KU TEORIA DHE PRAKTIKA GERSHETOHEJ NE MNYREN MA TE MIRE .PRANDAJ ASKUSH NUK MA HEQ TE DREJTEN TE FLASE PER CILINDO SHTET QOFTE DHE KRYEMINISTER.DEGJOJENI ME KUJDES KUR I THOTE VUCICIT ESHTE SHUME ME MIRE PER TE GJITHE NE SE E PRANON KOSOVEN SI SHTET I PAMVARUR.KETE EDHE KUZHDO NGA NE MUNDE TA THOTE POR FJALA E TIJE ESHTE E MBESHTETUR NGA FUNKSJONI QE KA.

 18. Askushi says:

  Mirel na cave trapin… sa here e poston shkrimin.. duro or dite zi.. se do te dali. (SHKRIMI)

  1. mirel says:

   Qe te plasin syte kur ta lexosh, se je qorr e nuk te duhen

   1. qorri says:

    a te futsha qorrin o mirel

 19. Nico says:

  Uauuu buzet me qumesht!!!!! Qe nga fytyra qe rezton vetem mllef dhe ligesi, dukesh nga ato tipiket e te kopjuarit me ngulm per tu dukur Europiane, nderkohe qe je nje fshatare ballkani. Kush qenke ti moj fshtare qe dukesh qe nga fotua qe ke pozuar e kopjo stonature e thame qe na e servirke me kaq bindje te plot mendimin tend?!?! Ku e njoheke ti Edi Ramen kaq mire qe ariteke ta shohesh sa i kompleksuar eshte, edhe dashnor prej vitesh me e pas?! Vetem gazetare qe nuk je e nuk ke per tu ber moj fshatare kopjuese, se te lexohet mllefi, ligesia,mendjemadhesia e te qenurit jo realiste. Keto jane shume per nje “gazetare” te re qe qe ne hapat e pare duket e deshtuar. Per nje gje te jeshe e sigurt qe si puna jote Edi ka letren higjenike moj zhgaravine qe ta peshtirosni me keto shkrime tipike mllefi te shemtuar BallkanoShqipetaroKosovarofshataresk e qe shiteni per leke pa asnjie lloje problemi, aq me teper fshatare si puna jote qe per pare nuk e ke problem te shiturin si ta kerkoje e deshiroje bleresi me te pare!!! Phhuuuu moj fshatare ta them dhe nuk ma kundershtone dot se je BALLKANASE. Ka Zot lart qe ju shef juve ligesirave te paguara qe nuk doni qe shqiperia te hece perpara. Ju pafte e ju denofte, megjidhese ty te ka denuar nga te gjitha anet. Phuuuuuu shpifesire qe te ben per te vjelle………!

 20. emigranti says:

  Lexoni mire se cfare thote dhe nuk eshte gabim te pranosh gabimin, por e kunderta duke vazhduar ne kete rruge dhe neperkembur Kosoven qe ka neneshkruar nje sere marreveshjesh me Serbine, te pazbatuara nga kjo e fundit dhe kur Kosova thote se do nderpresim bisedimet me Serbine deri sa kjo te zbatoje c’ka neneshkruar del Rama dhe thote I vazhdojme bashke bisedimet, edhe pa u njohur krimet e luftes, duke mbajtur peng Mitrovicen dhe duke mos realizuar premtimet e neneshkruara.
  Jo , ne radhe te pare Rama duhet te koordinohet me Kosoven si dhe te kthehet ne nje treg te perbashket me Kosoven e pastaj me Serbine.
  Ndryshe luan lojen e Serbise, pavaresisht disa batutave pa vlere.

 21. Edi says:

  Lope e (kosovos) jo e Dardanise fare e keqe paska mbire ne trojet Shqipetare.

 22. ATDHEU says:

  Si nun lexova nje shkrim keto dite, (nga Kosova) qe ti afrohej sado pak realitetit. Ti moj Arbana duhte te kuptosh se Rama nuk bene pilitiken e Kosoves. Ai mbron me bindje te plota te drejtat e saj, sepse e ka per detyre ta beje sepse eshte detyrim i cdo lideri shqipetar kudo ku eshte i zgjedhur qofte ne kosove qofte ne shqiperi qofte ne vise te tjera te mbroje te drejtat e shqipetareve kudo qe jane. Por edhe kete nun e keni kuptuar akoma. Dhe dicka tjeter. Asnjehere nuk harohen krimet qe jane bere karshi nje populli (qofte atij Kosovar qofte atij Kroat qofte te Bosnjes) por fati i keq na ka rene qe Serbin ta kemi komshi. Dhe duam apo sduam duhet te shikojme perpara qe marrdhenit te jene sa me reciproke dhe te ekuilibruara. Dhe keshilla e fundit… shkrimi yt nuk lexohet. Se cke dashur te thuash vetem nje zot e merr vesh.

  1. mirel says:

   Po si ka mundesi? Si thua ti?
   Historia njeh kosovaret per viktimat e serbeve dhe experte per serbet behen shqiptaret.
   Ne kete rast nuk flet historia, por histeria e budallenjve nga Shqiperia, qe bejne expertin e Serbise nga filxhanet e kafeve.
   Rrocka njerez

 23. Relax says:

  Kjo femer me duket se eshte mish me dy sy,ose me mire thene mish me dy vrima.Nuk dua te komentoj se niveli eshte shume i ulet ndersa ,argumentet,jane te thata.Edi Rama momentalisht eshte lideri i shqiptareve ne Ballkan,vazhdo punen Kryeminister.

 24. mirel says:

  Duket qarte nga komentet qe Ramiu kryeson ligen e plerave.
  Ndaj ekziston nje kryeminister halabak si ai.
  Sa per Berishen, e kishit varur po ye ishit ata soj patriotesh.
  Po langashe si puna juaj qe shikojne armikun te mendimet ndryshe natyrisht qe do shprehni mendimet me te uleta qe nje qeni (jo) njerezore do pohohoje.
  Jeni te llojit Izet Haxhia. Nga ai lloj brumi, po qe nuk kuptoj pse ndjeheni opozitare me Berishen.
  Ai eshte babai shpirteror i Ramiut.
  Sa per Gerdecin..po te ishit ata lloj burrash e kishit mbeshtjelle Berishen me gjithe familje atje ne nje tunel, dhe ti kishit vene pisqollen gjithe municionit qe kush ngelur.

 25. Auerli says:

  O Arbana ( nje zone e Vogel e Tiranes) qe jeni te paditur, kete e di edhe bufi e nje nga keta bufer je ti.
  E para qe kosova eshte nje problem ne ballakan e di gjithe bota, kjo nuk vihet ne dyshim. Duke qene nje problem eshte e drejta e cdo shtetari qe ta trajtoje me homologun per te miren e dy popujve. Derisa mbushet Shqiperine kur ju perzuri serbi dmth qe jeni nje problem dhe si i tille nuk guxon te perseritet dhe eshte e drejta e Rames te flase per te evituar menjanimin e problemit. Po qe se ju ve edhe njehre serbi perpara te mjeret ju u do fusni koken se me Shqiperine i keni dhjere muhabetet e sju pranon njeri. Bytha juaj e gazetaruce nuk ka aq zgjuarsi ti jape mendje nje shtetari po beni mire te shkoni ne kurse analfabetizmi ose ta shkruani gjuhen tuaj koqevarce me germa cirilik.
  tju vije turp more bukeshkale e gjakprishur.

  1. KS AL says:

   O Aurel,thua qe je e paditur e di edhe bufi.Dmth ti qe e ditke qe kjo qenka e paditur qenke buf?Hahahah aq buf sa ia thua edhe vetes kete emer, e pastaj merzitesh kur ne te tjeret te therrasim buf. Ndersa komentin tend spo e komentoj,se nuk i kushtoj kohe nje bufit per ta komentu ,por vetem doja ta vija ne dukje qe bufi bq ne kete rast ti dukesh se je, Te thashe bq se me duket se nje njefar Aurel pederasti qe merrte pjese ne nje shoq para disa vitesh ne top channel. Hajt bufo dhe here tjeter mbaje gojen kur na ofendon ne shqiptareve te Koqoves Buf matuf

  2. KS AL says:

   O Aurel,thua qe je e paditur e di edhe bufi.Dmth ti qe e ditke qe kjo qenka e paditur qenke buf?Hahahah aq buf sa ia thua edhe vetes kete emer, e pastaj merzitesh kur ne te tjeret te therrasim buf. Ndersa komentin tend spo e komentoj,se nuk i kushtoj kohe nje bufit per ta komentu ,por vetem doja ta vija ne dukje qe bufi bq ne kete rast ti dukesh se je, Te thashe bq se me duket se nje njefar Aurel pederasti qe merrte pjese ne nje shoW para disa vitesh ne top channel. Hajt bufo dhe here tjeter mbaje gojen kur na ofendon ne shqiptareve te KoSoves Buf matuf

  1. Koment per K*qet says:

   Te gjithe koqet e Kosoves (pra 1.5 milion meshkuj *2 koqe) u zbrasshin mbi ate qe te ka pjell dhe motren tende.Kete do ta them ty dhe kujtdo qe e perdor kete shprehje.Tani po e perdore prape dmth qe te pelqen te ta them hahaha Cpaska per te heq mamaja dhe motra jote e shkrete(me falni per fjalorin ju te tjeret)

 26. Ivani i madh says:

  Po si mund te sillesh me kete race qe te bejne moral dhe te tregojne rugen qe duhet te ndjekin ne lidhje me ceshtjen kombetare e ate kosovaret tani. Kjo race e peshtire qe ka mare flamurin valla antiserbe qe te ushqyer e paguar nga serbet flet per patriotizem. E si mund te sillesh me kete race te felliqur qe tani kane dale si kerminjte pas shiut nje zot e di te flasesh pse fole te mos flasesh pse sfole je bere bashkepuntor me serbet. Me sa duket kjo race e felliqur si kjo e disa para disa ditesh duhet te jene paguar mire per te bere diversion dhe percarje brenda kombit Shqipetar.

 27. kosovari says:

  Kur u bere edhe ti te flasesh per Ramen, do shkoj ne banjo se jam ba kabz, e pas ketij shrkimi tuaj besoj qe te lirohem. Shko beje qiqin, ti ske lidhje me gazetari

 28. Falcon says:

  Perkundrazi mua me duket e qelluar analuza e gazetares.

 29. PRESHEVA -SHQIPE says:

  @@Arbana Xharra!..kame pasur “Simpati” per ju si Femer Terheqese…aq sa mes Int-se..nuk kame Ngurruar edhe te ta “Kerkoj nje Here”…dhe ti bere nje shkrim “Udhetimi” me Familjen per te me then JOOOO …se jame e Martuar..te Kuptoj::::ne aspektin Private..POR QE TE NA DALESH EDHE TI DHE TE NA SHKRUASH PER “GABIMET” [email protected] Rames:::kjo te cone Large Aktualitetit dhe sa do qe jeni perpjekur te shkruani me nje “Kaligrafi te bukur Politike”…ju vetem permendni Gjera qe i Dime edhe me Pare….
  1-Z.Rama Bisedon apo Diskuton me Vucicin per Kosoven,sepse ne funde te FUNDIT EDHE UNE PAJTOHEM Kosova eshte Krahine Shqipetare nen -protektorat Nderkombetar..”FATI” i se ciles nuk “Dihet” akoma..pra kemi te bejme me nje “Shtet-Eksperimetal”..se sa jete do te kete ky “Minishtet” kjo do te Varet jo vetem nga KOSOVARET, por edhe nga MAKROPOLITIKA-GLOBALE….
  2-Serbet jane shume me te QARTE SE Kosovaret , dhe KERKOJNE NJE ZGJIDHJE AFATEGJATE me KOMBIN Shqipetare ne Teresi, pra dhe KANE PROJEKTET E TYRE NE TAVOLIN..nje nder ta eshte edhe NDARJA E KOSOVES MIDIS SERBISE DHE SHQIPERISE….nje Zgjidhje kjo jo e kenaqshme per Shumicen Serbe..por NE NJE NDARJE JO TE GJITHE KENAQEN…
  3-Z.Rama ka te DREJTE Kur thote se Serbia eshte me “Europjane” kur bene KRAHASIME, p.sh..le te marrim GREQINE???Greqia eshte Gjeografikisht ne Europe por ja ka me te PABESE Shqiperise dhe Kombit Shqipetare..kurese SERBET DINE SE C´KA KERKOJNE…
  4-Z.Xharra!Klassa Politike e Kosoves me Keqardhe e them por nuk eshte e NIVELIT TE DUHUR qe ti Lejoj VETES BATUTA me Zonjen e Nderuar Merkel apo edhe z.Vucic…
  5-PO SIKUR EDI RAMA Ti thoshte Vucicit se ju kemi ARMIQE c´fare do te Fitonte???Mos valle Brohorite Ngazellimi ne mese te PRISHTINES ???Apo Fjalen “KY A BURRE I VERTET”????
  6-GABIMI ME I MADHE QE PO BENI @ Arbana Xharra eshte se po i TRAJTONI Gjerat si “KOSOVARE” dhe jo si SHQIPETARE E KOSOVES….je RADHITUR NE Krahun e atyre qe jane te DESTINUAR TE DESHTOJNE ME POLITIKEN E TYRE ANTISHQIPETARE DHE KUNDER KOMBIT SHQIPETARE NE PERGJITHESI…
  Po ju Arbana Xharra kush jeni??? nga Jeni??Cilen Gjuhe Flisni dhe kujte i Perkisni????ME KETO QE SHKRUAT ME SIPER Dime se jeni e DESHTUAR..lol

 30. vedeta says:

  KOMENTUSVE ktu i drejtohem vetem me nje mesazh, mos u revoltoni ka ardhur koha qe kosova ti ver kufirin tek thana SHQIPRIS me an te politikaneve te saj dhe te gjith mbeshtetsit e rugoves qe i ndjekin nga pas , se gjysma kan biznese me serbin ,ky rasti kryeministrit ton ishte vetem sebepi per te dal hapur kunder nesh dhe per ti then ndal parrullave kosova esht SHQIPRI , SHQIPERIA e madhe dhe kenges xhamadani vija vija i duhet ndryshuar teksti , a e kuptoni qe me kto sulme qe vin nga kosova duan qe te mos i bezdisim me me kto teori qe i nxoren vet kosovaret ato dit te veshtira kur kishin hall , tani e hodhen hallin ,a nuk esht mir te shikojm punen ton se SHQIPTAR jemi ne SHQIPTARET ,me vjen vertet keq per ata qe u vran ne luft me UçKne dhe enderruan bashkimin me SHQIPRIN por nuk e kan njohur mir deshiren e popullit te vet qe shumica ndihen me mir me serbin, ne nuk kemi asnje lloj interesi nga kosova thjesht vetem mendimi qe jan SHQIPTAR gje qe nuk po rezulton e vertet se kta jan vetem kosovar dhe ktu mer fund xhdo gje , ne me kosoven jemi ne te njejtin pozicion si me grekun ne kufi dhe ne verilindje me maqedonin azgje me shum , ne duhet te shikojm sot e tutje interesin ton nuk ka me kjo esht kosova dhe ky serbi per ne jan njelloj vende qe do bejm shkembime tregtare pa as nje lloj tolerance per kosoven por me shkembim interesi ku te na leverdisi me shum mardhenia ekonomike aty do ta bejm na leverdis me turizmin serb dhe tregtia me serbin me serbin e bejm keshtu po i sjellin punet politikanet e kosoves ne te njejten monedh tuhet ti pergjigjemi edhe ne , mos u lodhni kot me teorit qesharake te bashkimit komtar kto harroini ishin thjesht thirrje nga qefi fillimit kaq , RROFT KOMBI SHQIPTAR.

 31. sit... back..and relaks →→→ says:

  Ore katunar gazetar (nuk du me ofendu katunaret ne ket rast), po kosova u be shtet vetem per te mos iu bashkangjitur shqiperise dhe per te mos hapur nje konflikt te ri qe do pershkallezohej nga kosove-serbi ne shqiperi-serbi dhe ndoshta mund te merrte dhe permasa rajonale. Kjo gje nuk i duhej perendimit e amerikes. pamvaresia e kosoves ishte fundi i mbeshtetjes se te medhenjve per shqiptaret. bashkimi i kosoves me shqiperine eshte nje proces akoma me i gjate nqs duam ta bejme paqesisht, nqs duam me i ra shkurt ath pushken krahut dhe bam, por ne kete rast nuk do kishim mbeshtetjen e askujt. Pra shoqja katunare gazetare kosova dhe jo vetem kosova por edhe trojet shqiptare ne maqedoni, mal te zi, cameria, presheva-bujanovci-medvegja jane troje apo territore te shqiperise te shkeputura padrejtesisht nga shteti shqiptar dhe ju dhane fqinjeve tane. Eshte njesoj sikur te cohet dukagjini tani ene te thote du me shpall pavaresine nga shqiperia dhe me u quajt shteti shqiptar i dukagjinit. futja pordhes mender me thone. Kosova mi shoqja gazetare mori status te krahines autonome nen Titon dhe krahine autonome nenkupton nje krahine e cila banohet nga banore autoktone te nje etnie tjeter por qe qeverisej nga jugosllavia. Tani mi shoqe kosova eshte pjese e kombit shqiptar sic eshte cameria dhe troje te tjera shqiptare jashte shtetit shqiptar. Tani mi shoqe sic foli Rama ne mbeshtetje te kosoves mund te flasi edhe thaci ne mbeshtetje te shqiperise dhe ne nuk na ngel hateri fare pasi ne thelb lideret shqiptare te trevave te ndryshme shqiptare ne themel te qellimeve te tyre kane kombin shqiptar dhe jo pjese te vecanta te kombit. E vetmja frike dhe mundesi qe shqiperia e kosova te mos bashkohen eshte frika e politikaneve te te dyja aneve se ne rast bashkimi do humbasin domeinet dhe perfitimet e tyre ekonomike dhe politike. Dmth politikanet kosovare dhe media bythelepirese kosovare e shfrytezuar nga politika kosovare ketu e kane hallin, se mos Edi Rama apo kushdo tjeter lider shqiptar fillon dhe fiton me shume simpati dhe kredibilitet ne kosove sesa katunaret qe po udheheqin kosoven tani dhe ne nje bashkim te mundshem shqiperi-kosove politikanet shqiptare dhe shqiperia do shikohen si pika referimi nga populli kosovar. e nqs kjo ndodh ath hashimerat me shoke do humbasin privilegjet dhe rruget e perfitmit monetar qe zoterojne tani. Thjesh ne rastin Rama po perdoret patriotizmi kosovar per te mbuluar kusarine e politikaneve kosovar duke perdorur si pushke gazetare te blere apo te shitur kosovare.

 32. Drini says:

  Per gazetare te mire te mbajne por kesaj radhe me kete shkrim ke treguar se nuk je ajo qe te mbajne. Kjo analiza jote eshte boshe sepse Rama u kerkoi Serbeve te ulen dhe te zgjidhin problemin me politikanet shqiptare. Nuk kerkoi rama te beje politikanin qe thoni ju por ju me sa duket nuk kuptoni shume nga politika e Rames ose sherbeni diku tjeter.
  Thuaj a je apo jo per nje komb kosovar? pastaj merret vesh kush je. A do te kishit kerkuar ju si krahine te beheshit komb me vete nqs nuk do te ishit lene jashte kufijve te shqiperise?

 33. ***** says:

  Jane dy gara qe populli shqiptar I Kosoves dhe Shqiperise ka me popullin Serb.

  Gara 1: Midis Kosoves dhe Serbise per njohjen e Kosoves ne OKB.

  Gara2: Midis Shqiperise dhe Serbise per te hyre me BE.

  Ky eshte burimi I konfliktit pasi interesat dhe objektivat e shqiptareve te Kosoves dhe Shqiperise jane te ndryshme.

  Imagjinoni gjakftohte (sic edhe keshillojne artikullshkrues te ndryshem rreth kesaj teme); hamendesoni rezultatin e ketyre garave ne skenare te ndryshme dhe vendosni vete se cila prej tyre duhet te kete prioritet per tu arritur e para.
  (Deshira ime personale eshte te arrihen te dyja pernjeheresh sa me shpejt ne BE bashke edhe me Kosoven)

  Une vete personalisht mendoj se Rama ka vepruar ashtu sic duhej.
  Arrij ta kuptoj deri diku irritimin qe vjen nga shqiptaret e Kosoves.
  Ajo cfare nuk kuptoj eshte mania qe kjo situate po merr permasa serioze deri ne deklarata ministrash dhe ambasadoresh; gjithashtu e kam te veshtire te kuptoj dhe menyren qe kane zgjedhur te marrin shqiptaret e Kosoves per te shprehur pakenaqesine e tyre.

  Memdoj se Shqiperia per Kosoven dhe Kosova per Shqiperie jane pak me teper me njera-tjetern sesa thjesht shtete aleate.

 34. Prendi says:

  Sa mediokre dhe inferore qe njeheni

 35. mirel says:

  Me e padurueshmja eshte kur filozofojne budallenjte. Po ske ca ben. Kur jane shumice ..eshte e kote tju mbushesh mendjen turmez qe ka marre flake n nga patriotizmi gojor i Rames
  Por qe ikin si lepujt kur Salua zbraz vetem kater plumba.

  1. Lushi says:

   Arbana,ja ke fut kot plako! Le ngataru vrimen!

 36. Shqipfolese says:

  Meso shqip idiote! Jo diskrepance por paperputhshmeri.

  1. Lushi says:

   Arbana,ja ke fut kot plako! Ke ngataru vrimen!

 37. BEN BEN says:

  BEN BEN
  Zonja gazetare,
  E para : Emrat ose mbiemrat shkruaji sakt ashru si i kane ( Vuçiçit dhe jo Vuçiqit ).
  E dyta : Me pare njihu me kushtetuten e Shqiperise, me pas shkurua duke perseritue disa here fjalite !

  1. Jeronim de Rada says:

   Ty qe te duket vehtja i mencur dhe qe akuzon te tjeret qe nuk dijne, leshoja nje sy wikipedia-s qe te bindesh se zonja Xharra e ka mire.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_Vu%C4%8Di%C4%87

 38. NO PASION says:

  LEXONI ME KUJDES MESAZHET QE VIJNE NGA KOSOVA NEPERMJET DY AKTOREVE PA LIDHJE ME NJERI TJETERIN: 1-TRAINIERI KOSOVAR BUNJAKI…..NE KEMI LOJTAR ME BOLLEK SA TE FURNIZOJME SHTETE TE TJERA(DUKE IU REFERUAR …LOJTAREVE QE ZGJODHEN SHQIPERINE E JO KOSOVEN…GREZDA..LLULLAKU…LATIFI)…PRA SHQIPERINE E KONSIDERON NJESOJ ME CDO SHTET TJETER..PRA EDHE ME SERBINE E CILA KA NE PERBERJE NJE LOJTAR KOSOVAR.. 2- ENVER HOXHAJ- MINISTER I JASHTEM I KOSOVES…NUK DUAM QE SHQIPERIA TE FLASI NE EMRIN E KOSOVES…I PARI ME STATUSIN E GANGESTJERIT AMATOR I DHUROI KOSOVES NJE THES ME GOLA NE DY NDESHJE …..I DYTI NE STATUSIN E POLITIKANIT AMATOR KA NE DORE GJITHE POLITIKEN E JASHTME TE NJE SHTETI…ZOTI NA RUAJT MOS FITOFTE TRAMPI E ZOTI HOXHAJ DO FILLOJ TE FLASE SERBISHT …..PO KJO XHARA CPATI..ZONJE DUKESH QARTE SE JE XHELOZE JO PER EDI RAMEN POR PER MODELIN E TE BERIT POLITIKE TE EDI RAMES ..ASNJE NUK TE PENGON TA KLONONI DHE JU NE KOSOVE POR E KENI TE PAMUNDUR KUR JENI MESUAR GJITHE JETEN ME NJE SERB SIPER KOKES…POR KE DHE NJE MUNDESI TE VETME AJO ESHTE KIMETE BERISHA….MOS PERTO LEXOJE PAK…

 39. Biondi says:

  Lexova pikën 1 dhe nuk kuptova ku ishte gabimi I Ramës, lexova pikën 2 dhe 3 prap nuk kuptova ku kishte gabuar Rama, vazhdova me pikën 4 . 5 . 6 .7. Nuk kuptova asgjë se çfarë gabimi kishte bër Rama. Kur pash foton tënde kuptova ku qëndronte problemi. Ça shkrimi mund të bëj një bionde dhe për më tepër me syze qorri. Mos ia vini veshin se bionde është aq e ka hapin.

 40. Aso says:

  Kosovaret jane ne nje delir qe po vazhdoj do ja shohim hajrin me pas. Po ndodh ajo qe thone shkodranet, “ju hyfte vetja ne qejf”. Kosovaret nuk e kane kuptuar rolin mbeshtetes te Shqiperise dhe mesa duket nuk kane ndermend ta kuptojne. Me mire se kosovaret kete e kuptojne serbet, maqedonsit, greket e koshdo tjeter. Po kosovaret Jo.
  Vite me pare, kur avionet e aleances ngriheshin nga Adriatiku dhe shkarkoheshin mbi Serbi, nje oficer I aleances me thoshte se kosovaret jane me fat qe kane Shqiperine ne kufi. Po te mos ishte Shqiperia, thoshte ai, Milloshevici do ua bente si Boshnjakeve. Do I rrethonte e do I vriste pak e nga pak cdo dite se nuk do kishin ku te shkonin. Po dhe armet nuk do kishin nga ti fusnin.
  Shqiperia eshte shume e rendesishme per Kosoven, spjegonte ai, edhe per vendimmarrjen per sulmet kunder Serbise. Po te mos ishte Shqiperia mund te ishte kaluar ne opsionin e krahines autonome, si Vojvodina. Ndoshta nuk do ishte mare ky sulm sepse Kosova eshte vend I vogel, pa infrastructure, I rrethuar nga vende qe s’e duan, pa dalje ne det dhe pa zhvillim kulturor. Shteti ne keto kushte nuk mund te mbjetoje. Shqiperia eshte faktore mbeshtetes per mbijetesen e ketij shteti te ri. Dhe koha po deshmon.
  Nderkohe, ju kujtoje kosovarve se Rruga e Kombit eshte bere pikerisht per tu hapur atyre rrugen drejte jugut, qe te mos vareshin nga Maqedonia dhe porti I Selanikut, po dhe per tu afruar me njeri tjetrin. Rruga e Kombit nuk u be pet Kukesin, u be per Kosoven. Po kosovaret jane aq mendjelehte sa meren jo me efektin e rruges po me emrin e saj. A e imagjinoni mor te mjere se c’ndodh me Ju po u bllokua ajo rruge? Uroj ta kaloni kete dalldi e tu vije mendja. Tung.

 41. Blue says:

  Arbana!
  Si gjithemone shkurt drejt Shqip .
  Por ke harruar edhe piken 8 me te rendesishme e qe eshte;
  Ky eshte nje psikopat i kokainuar!!!!

  1. mirel says:

   Eshte lavir i Vucicit ate thuaj.

 42. shqiptari says:

  ju kosovaret jeni mosmirnjohes dhe pike .po te heshte do te thonit pse sfoli tani qe foli thoni pse foli ,thjesht ju keni harruar ndihmen e rrebeleve shqiptare sic na quani nder vedi

 43. Vasili says:

  Po …
  Z.Rama nuk duhet te miret me me KOSOVE-n … leri ATA te jetojne ashtu sic jetojne qysh pre shekujsh …. “te pabese, qe s’duan miqesi me fqinjet, te eger dhe dembela …. ”

  Shqiperia ben mire te shohe veten e saj dhe te eci perpara se Kosova vec te prish pune … shikoni sot se si hedhin bomba parlamentit, ambasades dhe institucioneve nderkombetare …

  Shqiperi eshte shume here me larte nga kultura dhe edukata …
  Z.Rama, boll folet per KOSOVEN … leri ATA se jane te pabese si verioret tane dhe gjithcka e bejne “politike” qe bashke me Verioret te marin Shqiperine.

 44. Ferdiu says:

  pika 1)Formulim me paradoksal kur znj Thote se Serbia e ka trajtuar kosoven si ceshtje te brendshme, dhe preferon te flase me nderkombetaret per kete ceshtje (?!), .E dashur znj. per ceshtjet e brendshme, eshte nje parim qe regullon ceshtjet e brendshme te nje vendi kur vjen fjala per mardheniet nderkombeteare …..ky eshte PARIMI i mosnderhyrjes ne ceshtjet e brendshme te nje shteti nga nje shtet tjeter,dhe faktiqe kete SERBIA per kete ceshtje ia lejon faktorit nderkombetar nderhyrjen , e po ashtu edhe RAMES pavaresisht se nuk bie dakord me te, kjo tregon qe elita politike ne SERBI ,ose me se paku nje pjese e SAJ e kupton qe KOSOVA jo vetem qe s eshte ceshtje e brendshme por eshte nje ceshtje qe po shkon drejt MBYLLJES perfundimtare dhe Ket nuk ka asgje qe e ndalon RAMEN te thote fjalen e vet si kryeminister i shtetit shqiptar
  2)Serbia mund te kete perpunuar cdo lloj platforme per te mos e humbur 100 kosoven, por keto vizita te rangut te larte nuk hapin asnje lloj shtegu per negiociate per KOSOVEN, por ato jane nje “imazh i kuruar artistikisht” per paqe mes popujve ballkanas ne armiqesi historike dhe si te tilla duhen pare ne kontekstin e nje fqinjesie normale mes popujsh pa qene detyrimisht e thene te nxjerrim armet e te vritemi ne nje lufte ku nuk fiton askush, e ne kete aspekt pavaresisht “CASUS BELLI” qe ka qene KOSOVA per shume dekada, ka ardhur koha ndoshta ta neglizhojme deri ne piken ZERO,(TANI qe kosova fitoi edhe pavaresine) ceshtjen e kosoves dhete paqtojme popujt tane keshtu qe keto vizita jane te mirpritura, edhe per syte e faktorit europian, qe te kuptoj edhe ai qe nuk jemi kafshe.Dhe ne kete aspekt RAMA nuk ka pretenduar asnjehere qe shkon ne BEOGRAD per Negociate per kosoven
  3) KOSOVARET dhe POLITIKA zyrtare ne KOSOVE nuk mund ti kerkoje llogari POLITIKES zyrtare ne tirane per pajtimin mes popujve me argumentin qe SERBIA nuk ka kerkuar falje per krimet e luftes ne kosove,kjo kerkese niset nga premisa e te qenurit SHQIPERI edhe e kosoves, dmth nuk mund nje shtet ti percaktoje axhenden diplomatike nje shteti tjeter, prandaj as kosova nuk duhet te percaktoje axhenden diplomatiike te shqiperise, nese ka credo morale per ta bere kete atehere, duhet thene se SHQIPERIA si shtet ame e ka edhe me te madhe se aq kredon morale sepse ky shtet eshte ai per te cilin luftuan brezat e patrioteve nder shekuj dhe ky eshte shteti qe kemi sot dhe ky eshte kryeministri qe kemi sot i votuar nga shqiptaret dhe me tager te plotpushtetshem ne DETYREN e KRYEMINISTRIT qe e permbush ne perputhje me kushtetuten shqiptare.Nga ana tjeter ka edhe precedente historike si rast i Japonise qe kerkoi falje pas 40 vitesh per krimet e luftes ne KORE qe dmth si fqinje qe jemi nuk do ti lem gjerat pezull, por duhet te shikojme perpara, kete ka kerkuar edhe RAMA
  4)Nese Rama ne discour s in e vet le pershtypjen se Bashkimi me KOSOVEN do te ndodhe, c te keqe ka ketu , kjo eshte nje pikpamje qe krijon rezonance me nje vullnet historik te shprehur per bashkim te trojeve shqiptare, kjo krijon idene e nje entiteti te ri gjeopolitik me te fuqishem ne rajon dhe krijon nje dimension force politike qe mund te imponohet ne rethana te caktuara dhe ne konjuktura te caktuara, nese PRISHTINES dhe ALBANES nuk i pelqen kjo gje le te dalin rrugeve e te protestojne duke goditur me veze e girre apo bomba molotov AMBASADEN TONE ne prishtine
  5)…. e sigurte eshte qe disa shtet qe aludon kjo XHARRA, nuk ngelen me pa takimet RAMA VUCIC per te kuptuar realitetin kosovar, sepse sponsorizimin per njohjen e kosoves nuk e ben as Shqiperia as SERBIA, ate e bejne FUQITE BOTERORE USA and RUSSIA…..keshtu qe keto takime RAMA VUCIC, jane thjesht statistika , dhe ngjarje per te cilet AMBASADA e ISHUJVE TONGA as qe merr mundimin te raPORTOJE NE SHTETIN MEME
  6)NUk e ben RAMA serbine qendereuropiane,biles nuk kuptohet se cfare kriteresh ndjek znj XHARRA e kur e quan qender europiane, sa per deklaratat e RAMES se Serbia eshte me europiane se disa vende te BE, kjo eshte nje mendim personal i tij qe ka kostot e veta, por tek e fundit duhet pare qe te dy keta si RAMA si vucic jane lider te rinj dhe mund edhe ta ndihmojne njeri tjeterin
  7) ne kete pik jam dakord me xharren, eshte e vetmja pike ku ka te drejte

 45. Dulla says:

  Kuptoni realitetin, Kosova mund të ekzistojë vetëm me Shqipërinë ose me Serbinë, si shtet i vetëm është i falimentuar.

 46. mirashi says:

  Zoti i ruajt keta kosovaret se nje here i degjojme hoxhet me Turqine dhe nje here degjojme politikanet kosovare me serbine. Qe eshte nje injorance edhe e kesaj gazetares qe i ka buzet me qumesht serb, kjo nuk diskutohet, por shqiptaret e Shqiperise, besoj se nuk i perfaqesoj, çfare interesi kane per Kosoven? Ata nuk duan te jene prane Shqiperise dhe shqiptareve, por sulmi qe i bejne Edi Rames eshte kategorik armiqesor, bile edhe greket edhe serbet nuk flasin keshtu si po flasin disa gazetare kosovare dhe politikanet e ketij shteti deri tani artificial. Nuk e di, çfare duan, ta thone troç. Prindet jane ndar nga femijet, femijet ndertojne jeten e tyre, por ata (prindet syte atje i mbajne (tek femijet) jo per interes, por per dhembshuri. Pyes: kur u iku dashuria per flamurin kuq e zi, kur e kuptuan se u ngritet ne kembe dhe filluat ta shkelni me kembe, kush u jep te drejten te beni te bardhen te zeze dhe sidomos per takimin e Edi Rames ne Beograd qe ishte takim briland ne politik, ne diplomaci, ne sinqeritet, ne vertetesi? Kur vete jeni rremuj e shkuar rremujes, çfare kerkoni nga Edi Rama dhe shqiptaret (e theme prape nuk i perfaqesoj, por per ata qe mendojne si une)? Edhe tradhetaret e dikurshem e te sotem, nuk kane bere kete qe bejne disa gazetare kosovare, me shume se serb; jam i habitur me kete ndryshim te menjehershem qe filloi te dale hapet me trajnerin dhe ca tifoze ne ndeshjen me Kroacine, por po finalizohet me Enver Hoxhen dhe keta pseudogazetare qe shkruajne se ç’u vjen nga poshte. Harram buken, bukeshkale! Une e di qe Edi Rama nuk bie ne kurthin dhe nivelin tuaj, por e di qe e ka dhe guximin tu a thote troç, se ai i tille eshte. Ju e doni me sopate, por sopata shqiptare nuk eshte nga ato qe pret koka si u a preu serbi, por eshte tundje dhe tendosje per tu nxjerre nga kllapia qe u ka zene, o bukeshkale.

 47. kozmo says:

  Shkrimi i dyte hedh posI TBATUTAhte te parin ,si duket Lartmadheria e Kosoves i kea terhequr veshin Arbanes . Nga te gjitha ato pika qe te ka rreshtur eprori i yt ,nuk qendron asnjera .RAMA E KA NATYREN TIJ DHE NE JETEN E PERDITESHME, AI ESHTE I BATUTAVE, POR NUK BESEOJ QE RAMA DHE TE TJERE ,TE MERREN ME KOSOVEN NE TE ARDHME

  PS. KALOVA LUMIN ,TE DHJEFSHA KALIN!!!!

 48. tomsojeri says:

  O ju kosovaret mosmirnjohsa dhe ti mirel kobra , qe lotet e familjeve te Gerdecit u kthefshin ne beshtym qe te lahesh cdo mengjes sa hap syt ! Per tipat si kjo, ty dhe ati bubuzhelit, paskeni pas hak “pallen” e Miloshevicit, Karaxhicit dhe Arkanit qe ju paska mar malli per ta ! Opo sju ka ngel gjak shqiptari e jeni hibrit turkoserbomagjypesh te neveritshem qe zvarriteni duke derdhur helm ne ate tok shqiptaresh ! Ti Arbanovicka e “cliruar”nga komplekset qe kerkon ti gjesh te kryeministri shqiptar qe as e ka rujt e as e ruan per serbet, sepse ata as nonen as motren e as ter familjen nuk kan mujt me ja shkerdhy serbet, qe juve ju shkelen me kam mu atje ne shpin tuj ! I kishit mbi kry ,e ju trajtonin si kope derrash ! Ju perzinin nga trojet ,hanit dru me dhe pa shkak !Di nje rast te treguar nga ata atje qe nuk e kan haruar akoma dhunen e pushtusit, kur sic me tha “me nxoren nga kerri e me rahen ne sy te gruas e femijve ” sepse u futa ne kryqezim diku ne fush kosov , e desh u perplasa me nje serb !Di mjaft histori te tjera te ksaj natyre qe jan rrenqethese , se po te mos ishte keshtu nuk coheshit ju ,ju qe po na tregoni 7 pikat e gabimit ,ju qe moret vrapin e erdhet futet koken te shpetonit nga egersi e kanibaleve serb ,ne shtepit tona se sju hapi rug askush ! Haroni qe ne, me te mirat e te keqiat qe kaluam, nuk na shtypi as serb e as kush i huaj e ska pse te kemi komplekse e as ndjenj inferioriteti dhe ate qe ben Edi Rama esht detyr e cdo kryeministri shqiptar, sepse ne ditet tuaja te keqia nuk ju mbyllem kufijt se erdhen shqiptaret te shqiptaret qe nuk ishin pa kryeminister ate koh ! Turp qe vazhdoni kte fars mosmirnjohese !Thirrini mendjes ,nuk ju a kemi nevojen ,na e keni sepse Serbia akoma pretendon nga ju e jo nga ne , sepse esht e drejt e kryeministrit shqiptar te mbroj interesat e bashkekombesve kudo qe ata ndodhen ! Emigrant , a nuk me thua je i sigurt qe Edi Rama nuk ka nje strategji te perbashket dhe nuk di nese ke ndjekur ngjarjet ne Kosov ,ata spo meren vesh me njeri tjetrin e po plasin bombat tymhedhese brenda ne parlamentin e tyre duke akuzuar njeri tjetrin per tradhtira sepse tradhtia atje esht e ulur kembkryq por ne ,duke futur edhe veten, kujtojm se dim gjithcka ! Vec nje gja e di mir ,kta bubuzhela nuk perfaqesojn kosovaret e vertet me te cilet kam pasur rastin te kem mjaft her kontakt dhe ata jan shumica e nuk duhet te ngaterohemi me kta “kokra”qe mbijn ashtu nga ligsia ,mosmirnjohja e komplekset e trasheguara te nje kohe mjaft te hidhur ,,,,,,

  1. mirel says:

   Shih cfare hafijesh te ndyra rrit kjo toke.
   Deren e hapen shqiptaret dhe per italianin qe erdhi pushtues.
   Pikerisht keto krime te ndyra duhet ti ndalin hovin dashuror adhuronjesit te Andricit dhe jyve qe jeni leshuar si zagare te felliqur kunder nje femre mendimi i te ciles peshon me shume se i gjithe indlstitucionit shteteror shqiptar qe ben politiken e brendshme dhe te jashtme.
   Kete llogjike qe perdor kjo gazetare duhet ta perdori dimplomacia shteterore.
   Mardheniet e jashtme me nje shtet duhet patjeter te kushtezohen dhe te rregullohen ne baze te interesave te Shqiperise. Kosova eshte pjese e pandare e ketyre interesave.
   Po qeveria e Pustecit nuk vepron keshtu.
   Ajo nuk duhet ti hape rruge diplomatike Serbise pa i permendur zyrtarisht Kosoven dhe jo me fjale te papergjegjeshme jashte protokollit shteteror.
   Qeveria duhet te angazhoje ne plan te pare rritjen e mardhenieve faktike ekonomike me Kosoven dhe te bllokoje mallrat serbe.
   Kjo quhet patriotizem.
   Po ky hafiha serbe qe kemi ne qeveri vetem i ka mbyllur dyert mallrave kosovare dhe e ka shqyer per serbet.
   Edhe akoma flisni per patriotizem?
   Ju turma zagaresh qe genocidin serb ndaj kosovareve e permendni per ti fyer kosovaret?
   Nuk do shume mend te kuptosh moralin e krimineleve, vetem Ramiu nuk e kupton (Andricin). Po eshte shume e veshtire te kuptosh ju qe i beni tifozllek nje krimi te tille.
   Te dhemb Gerdeci?
   Cfarw bere ti si shqiptar per viktimat?

 49. FREDI says:

  vetem per nje gje Enveri beri mire qe ju la nen yugosllavine , sipas gazetares eshte me mire te heshtesh sesa te flasesh ,por pa ju ofenduar nje pyetje se sa shtete e kane njohur Kosoven me angazhimin e politikes se jashtme shqiptare , apo kalova lumin te dhjefasha kalin . Nje gje eshte e vertet qe vetem gazetar nuk jeni jo vetem ne Kosove por edhe ne Shqiperi , Llapazane po. te vetmit qe nuk mbajne pergjegjsi per brockullat qe nxirrni nga goja.

 50. Shqiptari nga Kosova says:

  …dhe gabimi i 8. Eshte qe ti del e shkruan mbroçkulla..!

 51. Shqiptari nga Shkupi says:

  Kosovarët e ndjejnë vetin shqipetarë kur të ju përsëritet Bllaca dhe Kukësi përndryshe jan raca ma e flliqët ne Shqiptari.
  Jan nipa dhe stërnipa të Ali Shukrijes, Sinan Hasanit, Raman Morinës që jan të martuar me sërbijanka. Për fakt të keq, kur vjen puna me shiqptar jan kryje nalt, kur vjen puna me serbian e shtyjn kryjën ne fustan te grujës.
  Kur ne jetë nuk kan luftu, jan te pa besë, kan vra njeri, luftar mas shpine. Jan tradhëtar. Me ni fjal, jan te pavlerë. Ne të formojnë komb kosovare, me flamurin me 6 yje, qe ja simbolizon qetnikun ne rendë te parë. Kurrë Kosova nuk ka me pas Kombëtare se nuk ka mi pas permas Shqiptart e Iliridës, te Preshevës, te Malit Zi. Për Shqiptarët, asht vetëm nje Kombëtare, KUQ E ZI.
  RRNOFT SHQIPERIA ETNIKE PA KOSOVË, NUK KAN SHKA NE DUHËN ATO SHKIJE.

  1. mirel says:

   Shkija e pare qe nuk na duhesh je ti.
   Shqiperia eshte Kosove dhe pa kete ne mendje asnje kryeminister shqiptar nuk duhet te duhet bej pazare serbesh.

  2. suzana says:

   Po cila eshte vlera juaj o islamist prej Shkupi…po ti kur luftove o mavri, po ju pse luani per makedonijen o b.q prej skopjes….ik ore lope, se ju nuk i keni dhene asgje fare kombit. Kosova eshte zemra e shqiptarise, prandaj jeni ngrite si mizat ne mut nga xhelozia kunder saj. Te gjithe heronjt qe njeh Historia prej Skenderbeut e ketej, me shumice jane shqiptar Kosove, nuk njoh asnjerin te jet prej Makedonijes. Dhe kur flet per Bllacen, mos harro se eshte Kosova ajo qe ushqen gjysmen e popullsise se Lugines se Presheves, nuk u shperngulen ata as ne Skopje as ne Tirone. Dhe ne fund, po te mos ishte Kosova, ju sot do te ishit goran, turq, arabe,…

 52. Informata says:

  Edi Rama , nuk e ka bere assnje gabim, por ka shprehe mendimet personale si kryeminister i Shqiperise.
  Pra Edi Rama nuk ka gabime por memdime joobligative per askend . Per Kosove me rendesi jetike eshte se qka mendon State Departmenti AMERIKAN. .. Edi Rama besoj se nuk e ka dite qe Ivo Andriq eshte monstrum antishqiptar, pastaj besoj qe nuk e ka dijte qe Goran Bregoviq ne vitet e 90-ta u orientua pro regjimit te Serbise.
  Por te jesh i painoformuar nuk eshte problem……..eshte gjendje.

  1. mirel says:

   Haha, e pershendes kete komentin tend.
   Po me vjen keq per palltriotet shqipkare qe nuk e paskan provuar njehere Andricin, pastaj le te duartrokasin Ramutin sa te duan. Te shikonin cfare do ju ngelej ne kujtese fjalimi me drone apo krimet e Andricit.
   Megjithate, me habit siguria me te cilen i japin kosovareve keshilla pa patur asje ide kush jane serbet pervecse njohjes gjeografike..dhe te dhenave historike te cilat nuk duan ti konsiderojne.

 53. corape kuqi says:

  Lexoni komentet cfare injorance. Habitesh ne mes te kujt jetojme. Edhe qente kane mirnjohje.
  Prandaj ti gazetare moter kosovare mos u merzit.
  Kta plera nuk perfaqsojne popullin e gjusmes tjeter.
  Kta perfaqsojne injorancen, rrugacerine qe nuk eshte perqindje e paket. Edhe kryeministri yne keshtu si keta ka qene vite me pare.
  Poeti shkodran doci tha me se te verteten qe ky njeri ne ate kohe as dezhurn te dera e kryeministrise nuk do guxonte njeri ta vinte.
  Mos u merzit

 54. bajram uka says:

  ME VJEN KEQ PO TI NA QENKE NJI GAZETARE NGA RRUGA ,NJI FSHATARE E VERTETE. RAMA NUK KA FOLE ASNJI FJALE NE EMER TE KOSOVES,POR KA FOLUR PER KOSOVEN QE KA TE DREJTE TE FLASE CDO QYTETAR I BOTES. DALLOJE PRA SHOQJA GAZETARE KUR FLET PER KOSOVEN DHE KUR FLET NE EMER TE KOSOVES, JANE DY RASTE KREJT TE KUNDERTA.
  JU THONI SE RAMA ISHTE INFERIOR! QUDI! E KU E PE TI ZONJA GAZETARUCE?

 55. PO.PO says:

  Gjithenje e me fort ,sllavo-greket po ua thellojne plagen shqiptareve , PLAGEN KANCEROZE TE PERCATJES midis tyre ,nga e cila vuajne perjetesisht dhe qe po e pershpejton diten e ceremonise funebre te ketij kombi te lashte ! Nuk na ka faj askush….. PERVEC…. VETES !

 56. zdf says:

  Shqiptaret e verber mendojne qe Rama eshte i vetmi “udheheqes i madh” qe mund te coje Shqipteret drejt endrrave te tyre. Ky eshte mediokritet i prodhuar nga eksistenca dhe miqesia e thelle midis Berishes dhe Rames ne dy dekada. A nuk eshte keshtu ?

 57. Semanjaku says:

  Bravooooooo gazetare,,,si ka mundesi qe e gjete???? 7 dite ka java,,,,,,7 jane mrekullit e botes,,,,,dhe si per cudi na dalin edhe 7 gabimet e Rames ne Serbi,,,eh njeri ne nje koment nxori 8 te po ti mos u merzit se ai ja fut kot,,,pastaj,,ci duhet Rames me Kosoven,,kote ngaterrohet, sa per ti gjetur ti nje gabim, ndoshta me kryesori,, inferioritetin ndaj Vu ( Q) cicit,,dhe ju keni Enverin,,keni Beratin qe i dalin zote vatanit kosovar. Une besoj se vetem nje njeri munde te flasi ne emrin tuaj,,,ai eshte Sali Ram Berisha nga Vicidoli,, se ai tregoi sa u donte gjate luftes,,te tjeret jane kote dhe me kot fare eshte Rama. Bravo bjonde me syze miopi.

 58. Dajti says:

  Nje shkrim alla buzfeed. Pse nuk thua 7777 gabime po thua shtate gabime moj zonja gazetare. Thuaj me mire cdo fjale e Rames ishte gabim.
  Ky eshte nje shkrim pa sense fare, pa asnje lidhje llogjike. Nuk e kuptoje ku jane shtate gabimet. Rama paska folur ne emer e Kosoves kur te gjithe e pame qe foli jo ne emer te kosoves por per Kosoven.Pse ndiheni kaq inferior , une nuk e kuptoje. Pa le quan edhe Ramen inferior kur ai i thote ne mes te beogradit Vucicit ulu me politikanet kosovare dhe njih kosoven.Ky moj zonje nuk quhet inferioritet por superioritet, po ti mund ti ngaterrosh keto terma.Fatkeqesi

 59. Vjosan says:

  O te qafsha moj Albana qe e ke perdorur dy here rresht fjalen DISKREPANCE, pastaj DISKURS per t’u dukur e kulturuar dhe e thelle. O te qafsha me oiii moj dhi gazetarie. Mesoje moj e gjore , qe qofte edhe pse e ke perdorur dy here te njejten fjale ne nje shkrim, nuk ke pike lidhje me te shkruarit. Kjo eshte nje ABC ne shkrimtar, se edhe gazetaria eshte e tille. Uh, kujt ia them une! U pika mua, moj qyqe me rroge partie! Po bindu, moj e shkrete, se nuk di te flasesh shqip. Aman moj se te jap te drejte ta besh cope kete Edi Ramen, kete armik te pashembullt, po vetem kuptoje se shqipja jote ma neverit jeten. U te kripsha koken, nje dite do ta kuptosh se nuk ke lidhje me artin e te shkruarit, moj vajze. Po do jete shume vone dhe do te kaloje jeta neper nje genjeshter te madhe. Te ruajte zoti , te ruajte!

 60. mb says:

  Artikull i mire nga pikepamja kosovare; ka disa pergjithsime qe tentojne to implikojne Ramen por nuk jane bindse. Nje evertet qe vene ne dukje artikulli eshte se politikanet shqiptar duhet te jene te kujdesshen per qeshtjen e Kosoves vs. Serbin. Nenqmimet e komentuesve vine nga nje baze idioteske qe nuk kane vlefte.

 61. Emigranti SHBA. says:

  Moje zonja XHara, me kete shkrim ke ngelure ne klase, Une e adhuroi Z. Mero dhe mezi pres te lexoi Temen, pore duke pare shkrimin e XHares, me mire te mose e kishe botuar. Per turpin e kesaje zonje dhe te disa politkaneve te shtetit te kosoves, kritikojne Kryeministrin Rama, se flete e bron kosoven dhe kosovaret, kete e kemi pare me fjalimet dhe takimet brenda e jashte vendit, edhe e pame edhe ne javen e kaluar gjate vizites shume te suksesshme ne Beograd, ku spikate , jo vetem forcimi i mardhenjeve ekonomike, midise dy shteteve, SHqiperi, Serbi, pore edhe gjithe ballkani perendimore. E degjuam edhe ne qe jetojme large atdheut, se sa mire foli per kosoven, ne teresi dhe ne vecanti per problemin e Trepshes, kure i tha Vucicit; Trepcja eshte ne Kosove dhe i takon Kosoves, se merni dote ju ta sillni ne Beograde; Keta mjerane kane frike se mose u ve berylin Rama dhe mer meritat e tyre. Qeveria Rama, nepermjet ministrit te jashtem Bushati, ska lene forum nderkombetere, pa folur e ngritur problemin e njohjes te Kosoves, pranimin e saje ne organizmat nderkombetare, jo vetem ne federaten boterore te futbollit, pore me gjere. Keta mjerane nuke kuptojne nocjonin Komb dhe shtet. Kryeministri Rama e ka detyre, te flase e te mbroi interesat kombetere edhe te shtetit te Kosoves, po te mose e bente , meritonte te kritikohej ndersa ne rastin konkret, deklaratat e ministrit Hoxhaje dhe te nonje tjetri , jane qesharake, foshnjore dhe si sherbejne mardhenjeve midise dy shteteve, te nje kombi., Sigurisht pesha e SHBA, BE, ne anan gjeopolitike eshte e pazevendesushme, pore te mohosh ndihmen e shtetit ame, kjo eshte krim. Ne vend qe qeveria e Kosoves te kerkoi nga qeveria Rama, si te intesifikohen mardhenjet midise SHqiperise dhe Kosoves ne te gjitha fushat e jetes, per te miren e dy popujve tane, meren me lojna fjalesh. Rames nuke doti falej, neqofte se se zinte ne goje Kosoven dhe te. Me keto qe po degjojme, eshte fyerje per gjithe shqiptaret per ate qe kane bere dhe bejne historikisht, per vellezerit kosovare.

 62. Shqipo ne US says:

  http://www.economist.com/news/europe/21707240-ex-ultranationalist-aleksandar-vucic-europes-most-surprising-europhile-changeling?frsc=dg%7Cc

  Kur po lexoja artikullin te linku siper para nja nje muaji, mbajta ca shenime qe po i rendis me poshte:

  Nga Tetori, sqaron artikulli qe ben fjale per talentet e kryeministrit serb qe eshte i afte per pirueta diplomatike, do mbahet nje takim ne Niš, ku do marrin pjese dhe zyrtare nga Kosova.

  Justifikimi i Edi Rames dhe Alexandar Vucic eshte qe dy popujt jane me te medhenjte e Ballkanit perendimor, dhe e kane te domosdoshem komunikimin.

  Problemi eshte qe gjithe keto eksperimente dashurie me serbet i kane lene shqiptaret gjithmone me gisht ne goje.

  Per me teper, si tingellon kjo dashuri ne veshet e aleatit tone kryesor ne Ballkan, Kroacise, e cila me gjithe sakrificat e gjakun e derdhur nuk pati fatin e shqiptareve persa i perket territorit? Asnje kerkese e tipit Angela Merkel nuk e justifikon kete afrimitet e dashuri te Edi Rames per nje agresor qe vetem bashkejetesen ne paqe te dy popujve nuk e ka ne plan.

  Urat e komunikimit patjeter qe jane rruga e duhur, por kjo eshte nje rruge qe duhet mbeshtetur kur serbet dhe Aleksandar Vucic i pari te kerkojne falje publike per genocidin e shkaktuar jo vetem popullit shqiptar, por te gjithe fqinjeve qe per breza te tere do vuajne pasojat e kanibalizmit serb. Kur serbet te kene platforma qeveritare afatgjata e serioze per ringritjen e besimit midis popullit serb, e fqinjeve te tyre.

  Kjo eshte kauze politike e sfide e shoqerise shqiptare qe duhet me kembengulje te kerkoje terheqjen e perfaqesueave te tyre nga keto show te neveritshme e te rrezikshme per Shqiperine.

 63. Trimi says:

  Kendeveshtrimi jot Madam i drejt ,si mendim i lire ,qytetar,por jo ne nivelin per te gjykuar nje kryeminister e per ti dhen e mesim…gjej nje formul,me te sakt per te ber opoziz ..se kjo ja ben…..Muuuuuuuuuuuu PD

 64. kombi says:

  KOSOVARE TE TURPSHEM ,MJAFT E DEGJENERUAT VETEN ME KRITIKA PA VEND . SHQIPERIA E KA ZEMREN E MADHE PER TE GJITHE BASHKEKOMBESIT E SAJ . KEMI SAKRIFIKUAR NE KOHET ME TE VESHTIRA,
  PER CIFUTET DUKE I FUTUR NE VATRAT TONA ,POR ATA JANE MIRNJOHES BREZ PAS BREZI .
  GJITHESESI NE KOHE TE VESHTIRA ,PO JU SULMOJE PERSERI SERBI ,HAJDENI PERSERI TEK NENA SHQIPERI AJO E KA ZEMREN E MADHE DHE PER FEMIJE KACAK .

 65. vang says:

  Vetem 7 ??? jane shume ”pak” por ti nuk mund te numurosh se harron te thuash vetem nje qe nuk eshte gabim dhe do rrexonte jo vetem 7 gabime por 7 here 7.

 66. nordi says:

  Pika 5 e ketij shkrimi eshte ajo qe cdo kush duhet te kete ne vemendje nisur nga kendveshtrimi historik.
  Me shpalljen e e Shqiperise si nje shtet i pavarur ne 1912, Kosova ishte pjese e ketij shteti.
  Ne 1913 kjo pjese iu shkeput Shqiperise dhe iu dha Serbise.
  Keshtu ne kete kontekst askush nuk ja mohon te drejten Shqiperise (dhe kryeministrit Shqiptar ne kete rast) te trajtoj kete ceshtje me Serbine.
  Edhe Kushtetuta ja njeh kete te drejte.
  Ne kontekstin historik nuk duhet te ekzistoj nje konflikt midis serbeve dhe kosovareve, pasi nuk ekziston nje komb ‘Kosovar”, por ata jane shqiptar.
  Pra gjithmone do te mbetet nje problem midis shqiptareve dhe serbeve.

 67. ANDIVV says:

  KAVANOZ BOSH I SALIUT KJO GAZETALESHJA

 68. Vushtrriasi says:

  Jam një shqiptar i thjeshtë nga Vushtrria e Kosovës ,nuk jam gazetar sikurse kjo gazetarucja Xharra ,por ,dëshiroj të them dy falë: Kosova është Krahina Veriore e nënë Shqipërise ,…….dhe……….zoti e bekoftë Shqipërinë , popullin e saj dhe Kryeministrin më të mirë që ka pasë Shqipëria ndonjëherë z. Edi Rama,…aferim i qoftë për të gjitha që bëri dhe eshte duke bërë për Kosovën,…

 69. BABAGJYSHI says:

  Moj bije ! Kam pasur dhe ruaj respekt per ty , si vajze kurajoze dhe gazetare e talentuar. Tani dua te te pyes : Na gjen dot nje politikan me te mire se sa Edi Rama , ne mjediset shqiptare ? Dihet se Zoti nuk ka krijuar asnje njeri te persosur dhe pa te meta ,por nukmund t`i fusim te gjithe njerezit ne nje thes . Nga te gjitha te keqiat , qe na ofrohen per te zgjedhur detyrimisht njeren prej tyre , edhe nje femije do te zgjidhte te keqen me te vogel . Desha te them , se me keto qe shkruen ti e mjaft te tjere , ndoshta edhe pa te keq , ju “rekomandoni ” neverine dhe urrejtjen ndaj te gjithe politikaneve , te cilet , edhe ashtu si jane , jane nje e keqee domosdoshme ,pa te cilet , do te jetonim ne anarki ! Ju ndikoni tek lexuesit , qe kjo te behet “kulture e trashegueshme” dhe shqiptaret te mos mund te ngrene koke kurre. Ne kete menyre ,edhe pse pa dashur,i bejme jehone propogandes serbo-greke , se “shqiptaret nuk jane te zotet te vetqeverisen dhe as te krijojne e ruajne shtet”.
  Une nuk di , a do ta lexosh komentin tim ketu , por kjo qe po them , mundon shpirterisht shume shqiptare ,kudo qe jane .Fjala juaj , merr dhene, ndaj , duhet te tregohi me te mencur dhe ….me teper shqiptare . Fm, ne se me lexove dhe ne se moderatori do ta publikonte komentin tim .

 70. DASHAMIRESI says:

  KESAJ I THONE , AS ME SHUME DHE AS ME PAK , SESA TE KERKOSH
  QIMEN NE VEZE ,moj znj. Xharra ! Ju , soji i gazetareve , jetoni vetem
  per te bere lajm ,apo per te nxire , edhe atje ku nuk ka vend per
  “habere” te tilla , por vrisni mendjen gjith sa jini , per te shtuar numurin
  e lexuesve , pavaresisht demit qe i sillni kombit . Ne e kuptojme poziten
  tuaj te veshtire , por dhe ju duhet ta kuptoni me mire misionin tuaj ,
  sa te veshtire ,aq dhe te nderuar te njeriut publik (gazetarit) , per te
  nxjerre ne pah e publikuar vlerat pozitive te njeriut , qe te tjeret t`i
  marin ato si pike referimi ne jeten e perditeshme. Ne kete menyre ,
  ju do te plotesoni nje boshllek te thelle ne miredukimin e shqiptareve,
  do te shtoni numurin e lexuesve dhe do te na impononi respekt !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *