Ne Shqipërinë e kemi vend aleat, vetëm kaq! Por kur flet në emër të Kosovës, është armiku ynë

Flamur perbashketNga Jetlir Buja

Mos po du me marrë vëmendje dhe me provoku me titull? Jo, unë i besoj këto që po i them. Para së gjithash, unë besoj që duhet angazhim mendor dhe jo emocional për me vendos për të ardhmen. Pra, duhet përllogaritje, kalkulim, mprehtësi. Jo britma, emocione, komplekse.

Shqiptari i Kosovës (ose kosovari) asht i kompleksuem. Ai ishte i palamë, i pakrehun, i pakulturë dhe analfabet menjiherë mbas luftës së dytë botnore. T’i mëshojmë ma shumë këtij fakti që po injorohet e heshtet. Pyetni gjyshrit tuej se qysh kanë jetu në vitet 50-të dhe e merrni vesh se çfarë trashigimie e kemi marrrë ne. A ka ndonji meritë në emancipimin tonë shoqnor edhe Jugosllavia? Po. A na rrahu e na shtypi në baza raciste? Po. Ky aksident i krijoi nji mori kompleksesh të ndryshme te shqiptarët e Kosovës, mbi 40 vjeç, për pafuqinë trupore, pamençurinë, frikën e primitivizmin. Thellë në pavetdijen e tij, çdo shqiptar të Kosovës mbi 40 vjeç e bren kompleksi i inferioritetit. Në përditshmëri flitet gjuha praktike, ka ma pak hipokrizi. Por përditshmëria ndërtohet edhe përmes injorancës. Këta njerëz, të vërtetat që i mshefnin, i konceptuen si eleatike, të pandryshueshme. Thellë pra, shqiptari mendonte se ishte për nga natyra e tij “shqiptare” i dobët, i mjerë, budallë e i pakulturë.

Jo, këto komplekse janë konstruktu mbi të pavërteta. Rrethanat dhe aksidentet e kanë kriju shqiptarin e Kosovës me ato pamundësi e ato ‘mangësi’. Fundja, kjo lehtë merret vesh nëse e shohim transformim e shpejtë nga kultura e dimive në kulturën e fundeve dhe dekolteve të hapuna.

Ne pra, jemi në ndryshim. Nuk kemi asnji dërrasë mangut. Jo esencialisht të paktën. Por kemi shumë dërrasa mangu të cilat kemi mundësi me i ngjitë. Kemi shumë sëmundje që duhet me i kuru. Ndër to, edhe mendësia politike. E cila, duhet me qenë shumë ma pragmatike dhe shumë ma modeste.

Bashkimi kombëtar asht projekt tepër i rrezikshëm, nga cilido plan që shihet. Do shqiptarë me gjurmë të theksueme kompleksiteti, e përmendin “padrejtësinë historike”. Rimendojeni si koncept “padrejtësinë historike”. Jo thjesht e tmerrshme por edhe qesharake e absurde. Nuk e di se ku e gjetën atë drejtësi historike se. Historia njeh forcë dhe aksidente. Kaq.

Historiografia shqiptare rrëfehet me qasje religjioze, si ajo serbe. Ajo na i paraqet shqiptarët prej ilirëve (se ku i gjen lidhjet, nuk e shpjegon) e më pas te arbërit (se ku ishin këta në shekujt e para shekujve XIII nuk shpjegon). Ndërton emocionalitet me injorancë e huqje kolosale. Jemi autoktonë – thoshet pankarta e varun në dronin e Ballist Morinës. Jemi autoktonë e përsëritë si në çmendinë historia jonë përgjatë shkollës fillore e të mesme.

Bashkimi kombëtar asht idealitet i këtij rrëfimi historik. Idealitet i nji shoqnie analfabete. Jo analfabete funksionale por fiks analfabete. Po e përsëris: mendojeni se ku ishin shqiptarët gjatë viteve 60-të dhe 50-të.

A jemi ne shqiptarë? Po. Ne flasim shqip, ani pse e vuejmë edhe nji shtypje të egër gjuhësore (standardi) nga koha e diktaturës ma të keqe në evropë, ajo e Enver Hoxhës. I kemi do relikte e do tipe kulturore të përbashkëta. E kemi nji histori të përbashkët gjatë shekujve 14-të deri në shekullin e 19-të. Edhe pse thjesht si bimë e jo si shoqni e vetdijshme.

Nejse. Unë pra, nuk besoj që Serbia e ka ndonji të keqe për nga natyra e saj. Politika e saj fashiste i ka shkaqet dhe rrethanat e saj. Qashtu qysh i ka pasë edhe analfabetizmi ynë. Dhe Shqipnia nuk e ka asnji të mirë esenciale. Kur ata sillen mirë neve janë të mirë, kur sillen keq, janë të këqij. Dhe në rast të ndonji bashkimi eventual, unë jam i prirun që imagjinatën tem me ndihmu me do kujtime personale. Me do rrëfime private. Shoqnia kosovare ka paragjykime tepër të randa për shqiptarët e Shqipnisë. Dhe me paragjykime e komplekse, nisen konfliktet.

Nji aktiviste e Vetëvendosjes, e cila lëvizje e artikulon Bashkimin kombëtar, në nji bisedë private në Facebook, pa marre m’i paraqiste paragjykimet e saj për shqiptarët e Shqipnisë. Fjalë ma të këqija unë nuk kam dëgju prej askujt për serbët. Dhe jo vetëm ajo, kur vjen puna me folë konkretisht, nji numër i madh njerëzish derdhin paragjykime tepër të egra për këta njerëz.

Unë, poashtu i kam paragjykimet e mia. Nuk e njoh mirë Shqipninë por e di se çfarë politikanësh dhe çfarë mendimtarësh ka. E di se cila asht vetdija e tyne politike. E di sesa e papërgjegjshme asht skena e tyne politike. E di se, mafia e dytë ma e fortë në evropë ka lidhje me Qeverinë shqiptare.

Unë e du Republikën e Kosovës sepse unë dëshiroj me ndërtu nji shoqni të përgjegjshme. E cila e sheh veprën e saj në zgjedhjet e saj. E cila nuk e qet prej vetes veç mutin që i shkon në kanalizim, por edhe idetë, mendimet dhe veprimet e tjera. E cila asht e aftë me u jashtësu dhe me i kushtu randësi ma shumë përmbajtjes se simbolikës.

Nuk ka randësi sesa ylla janë në flamur, sesi duket estetikisht ai, se çfarë himni kemi – por çfarë shoqnie e ndërtojmë.

Dhe po, thirrja “O sa keq me qenë shqiptar” tingëllon banale. Si nji shfrim i keq dembelësh për papërgjegjësi e papërcaktim. O sa mirë me qenë hiç.

Shoqnia jonë, shqiptare a kosovare, nuk asht përcaktu ende. Ajo asht në përcaktim. Ana simbolike nuk ka asnji randësi. Ka randësi ana përmbajtësore.

Kosova pra, duhet me qenë e ardhmja jonë. Shqipninë e kemi vend aleat veç deri atëherë sa ajo nuk e konsideron veten ma të randësishme. Kur ajo del dhe folë në emnin tonë, siç fliste përpara Serbia, ajo shndërrohet në armik.

Na mujmë me u quejt shqiptar dhe me e pasë flamurin kuq e zi, por kjo nuk na çon automatikisht drejt nji shoqnie të përgjegjshme e të pakorruptueme. Shqipnia quhet Shqipni dhe e ka flamurin shqiptar – të cilin shkaku i komplekseve e adhurojmë (edhe unë madje) – por asht ndër vendet ma të pazhvillueme dhe ma të korruptueme në mbarë Evropën.

REMOTE_ADDR:[]

107 komente në “Ne Shqipërinë e kemi vend aleat, vetëm kaq! Por kur flet në emër të Kosovës, është armiku ynë”

 1. Dani says:

  Ore idiot Cfare shkruan?

  1. Lugati says:

   o jetir nji pytje e nuk. shkruj mo se acarohem. kto qe. shkru ti ka. lon amanet. adem jashari modh???????????????????????????????????????????????????

   1. Edkari says:

    Qe jane rob te trashe koqevaret e kam ditur
    dhe me behet qejfi qe po i hapen syte.
    Edvin Rama ka qen e keqja e familjes tij
    sot eshte e keqja e Shqiperise dhe gezohem
    qe koqevaret po i tregojne vendn kesaj felliqsire.
    Koqevare bravo u qofte dhe ju sigurojme se ky
    maskara po jeton fundin e tij.

    1. Lugati says:

     o edari 24karatsh. ktu spo bohet. mo fjale kush o kryemimistri po. bohet fjale per. atdhe komb. shqipni o. hajdar. e kupto. diferencen…….tashi. i lajm. per. poetin. gopistimotres e nones vet. qi i ka harru ke. semafori brrylit dje hik e meri. e cuni kurves se bo ftofte. sdo merem per dit me nonen e motren tate un smdel koha

    2. Raimond vlonjati says:

     Ja te jap une vetem nje shembull qe verteton ose shqip-folesit jane autoktone ne Ballkan
     Vetem ky shembull qe do jap une mjafton qe te thuash se shqip-folesir qe jane natyrisht shqiptare jane Autokton , nuk ka nevoje per filozofi te shumta

     Shembull i Autoktonise sone esht enri i Detit Jon

     Emri e ketij deti shtrihet ne lashtesine parahistorike sipas historianeve greke te lashtesise

     Mirpo Latinet emrin e jetij deti e quajten Nostrum
     Dmth Mare Nostrum
     Ne Latinisht Nostrum esht perkethim i fjales shqip Jone

     Pra Latinet e kane perkethyer nga shqipja fjalen Jon

     Kjo tregon se qe ne ate kohe esht folur shqip , dhe kete na i vertetojn Latien se emri i detit Jon esht fjale shqipe

     Pra , qe ta marre vesh artikull shkruesi ne Ballkan esht fol shqip qe ne Immenorial Times

     Ndersa per ato ceshtje te tjera qe trajton artikull shkruesi nuk kane rendesi fare sepse ai perfaqson vetem veten e tij , jo popullin e Kosovs, pasi nuk esht i zgjedhur nga populli i Kosoves

     Cdo kush mund te thote mendimet e tij se jemi demokraci

     Edhe dicka do shtoja ;.. Nuk ishte diktatura e Enverit diktatura me e keqe ne Europe , dhe ja pse ?

     Sic thote Enciklopedia Britanike diktatura e Enverit e mori Shqiperine nga nje vend gjysem relike e feudalizmit otoman dhe e transformoi ne nje vend modern industrialo agrar. Ky esht esht percaktim i Enciklopedise Britanike dhe nuk ka nevoj per koment

     Ndersa diktaturat e tjera ne Europ Lindire , i moren ato vende me nje zhvillim te mire ekonomik dhe i degraduan ne ekonomi te deshtuara qe nuk ushqenin dot veten pa ndihmen e Rusise t

     Pra diktatura shqiotare esht e vetmja qe solli progres ne vendin e saj krahasuar me te tjerat ne Euroen Lindore

     1. armand says:

      Je lodhur kot,artikullshkruesi di vetem te shkruaj kosovarce dhe s’di te lexoj ne gjuhen shqipe.

     2. mirel says:

      Mire e ke sot.
      Po te coj para romakeve.
      Para se kontinentet te ndaheshin, e gjithe Toka lagej nga nhe oqean i vetem qe quhej Dheti
      Graqiret me vone i thane Pangeos

     3. kodrasadikitk says:

      Plotesisht pajtohem me ju .Ky shkrim me la pershtypje tejet te mjegulluar dhe tejet konfuz .Jam rrite e linde ne Kosoven e vogel por enderra dhe shpresa e synimi yne ka qene e eshte bashkimi gjitheshqipetare.Bile ne fashatin tone kur ishte cenzura e diktatura JU -serbe ne skishim te drejte as te ndegjonim eshifnim TV shqiptare.Kishte aq njerez te flakte e patriote qe kur varroseshin te Baleci nji koder mbi fshat e lashin si porosi qe te varroseshin atje larte prej nga shifej Pashtriku dhe aty ishte Shqipnija enderr e parealizushme per bashim me Shqipnin.Toske e Gege ,muslimane e katolike dhe Ortodokse shqipetare jan nji vella e te pandare ku valon shqipja dykrenare dhe ku flitet gjuha shqipe…..

    3. lupo says:

     Bravo koqovaret kaluan lumin tani po na dhjesin kalin po skeni faj ju se Shqipëria ka 25 vjet që vuan prej jush, është bëre si lypsarë kudo që shkon të parën kërkesë është njohja e bythës tuaj në vend që të kërkojnë ndonje ndihmë për vete, kushedi sa marrëveshje janë bëre në kurriz të Shqipërisë ne këmbim të kësaj .që ne nuk i dimë po ju lumtë juve

   2. romka i Buqes says:

    U dhjefsh ne gjume e te marrte muti shalet o Jetlir

  2. €piriiiiii says:

   O Jetlir nuk Ekziston asnje Komb qe i gjith populli te jete dhe te mendoj 1lloj. Italia p.sh Jugu me Veriun jan Totalisht ndryshe ne Gjuh pavarsisht se fladi Italisht por dialekte qe skuptohen fare me njeri tjetrin ne Tipare Jugoret janë shum me Esmera dhe Dembela se Shqiptaret natyrisht shumë më shumë se Italianet e Veriut. Spanja Jugu totalisht ndryshe nga Veriu Granada me Asturian totalisht te ndryshem. Anglia o Zot 1 Londinez me 1 te Shefildit skane lidhje ne gjuh(dialekte) dhe traditë me njeri tjetrin. Gjermania po Ashtu. Franca po Ashtu. Por kur vjen fjala per KOMB E FLAMUR BEHEN 1 TE GJITHE KETA. Lërini Prrallat me Mbret se si ha kush. Thjesht tash ERDHI Koha qe Kosovari te tregoj vetveten se prej çfar Brumi Ështe Gatuar. Dhe me cpo lexoj ju qenkeni Brum i Thartum. Tung

   1. Dardania says:

    Vorio Epajdhi,une diku tjeter te kudnershtova por dhe te sqarova pse je gabim me shprese qe ti padashje skishe kuptuar dicka dhe po shfryheshe ndajKosoves, por tashi po bindem qe ti thjesht urren Kosoven dhe thjesht qenke me te vertete Vorio Epajdh,pra grek.Nqs Kosova qenka gatuar me brum te tharte sic thua ti,te pakten eshte gatuar me brum te bardhe dhe brum shqiptar dhe jo si ti me brum te zi dhe brum grek,se grek qenke,sje shqiptar. Edhe mos e vidh kete eemer,sepse Epiri,perfshire epirin e Jugut(Cameria),ka qene eshte dhe do jete shqiptar.Ok VorioEpajdhs>?

    1. €piriiiiii says:

     O Dardania…. Epiri nis shtrihet qe nga Shkumbini e deri ne Artë te Greqise perfshi edhe Çamerinë. Kam jetuar 8vjet me ju ne Zyrih dhe po te them. pervec 1 familje Drenicake nga Glloxhani krejt tjeret ishin Bërllog kur thoni Ju. Njerez me te Poshter e Hileqar skam njoh. Çuditrisht me shume shoqeri kisha me 2vellezer nga Ulqini 1 djal nga Debreshi Gostivarit edhe me 1 tjeter Shqiptar qe edhe sot e kam shok te Presheves. Kosovaret Ishit njerzit me te Pa ftyre ne Zyrih. Kam degjuar e perjetuar thashetheme nga te gjitha llojet kuptohet pas kraheve. Se ne fytyr adkush sguxonte te thosh gjysem fjale. Ne Shqipri ku jetoj kam ngjitonë(komshi) kosovar te rame aty qe ne 1920 dhe pergjithsisht kam shumë shoqeri me ata. Por ju te Kosoves jini te pa cip te pabes ne cdo aspekt saqe edhe Kosovaret tuaj te rene ne Shqiperi sju dun se jini te pabes te shisni per pak dhe menjeher. Kupton apo jo. Mua sma ndien shumë cthua ti se i kam perjetuar situatat me ju por prap mendoj se 1 Kosovar i Kosoves nuk eshte 1lloj si 1 Kosovar i Gurbetit. Por me sa po shoh qenka i njejti mut qe mban erë kudo që shkon. Dhe mos bej gango nga tastiera o koqevar leshi se ju njoh mir . Tungat

     1. Dardania+Cameria+Shqiperia says:

      O Vorio Epajdhi,. Nderroji skenaret o grek nderroji se te njejtet skenare po na servir prej shume vitesh ne cdo media qe komenton, po bravo te qeofte meqe ka njerez qe i hane keto skenaret qe ti propagandon.Ti o grek injorant para vetem pak minutash u hoqe sikur jeton ne Gjermani,tani thua ne Zvicer.Vetem kaq dhe sduhet asnjeri te te besoj,Por perderisa te besojne dhe aq me pak te lene te besh komente anti-kosovare bravo te qofte qe me dinakerine dhe hilen greke arrin me shume sukses percarjen.sepse ju cakenj serb dhe grek shqipfoles e keni rastin me te mire o tani o kurre ti fryeni zjarrit te percarjes,dhe jo per faj te analisteve tane,politikabneve tane, administratoreve te portaleve tona shqiptare dhe sidomso per shkak te komentuesve tane qe arrini ti ktheni kunder njeri tjetrit.Shqiperi Etnike do behet, do apo sdo serbia greqia, dhe agjentet e tyre shqipfoles ne mediat shqiptare qe komentojne me nga 10 emra secili. Ndersa ato perrallat qe tregove qe gjoja kane ndodhur ne zvicer, shitja dikujt tjeter, ato jane thjeshte histori te sajuara,sepse dihet qellimi. Une jam aq krenar sa jam shqiptar dhe sidomso shqiptar Kosove .aq sa ti ke turp ta pranosh qe je grek dhe fshihesh ketu si mi me 20 emra si gjoja shqiptar. Por meqe interneti ta lejon kete gje, bravo te qofte se ske faj ti,Kane faj ata te tjeret qe permenda. Ti ke hallin e Camerise sepse e di qe po i vjen koha dhe camerise per ta cliru, prandaj dhe percan shqiptaret. Hajt Tung Gayreek

      1. €piriiiiii says:

       Dardan….. Sinqerisht po te them qe je i marrë. Po Imagjinon Skenar Grek e Serbë. Dardan ne Fier aty ku une kam banuar ska Grek. Ka Kosovar disa pre te cilve të thash i kam shok. Çamë Boshnjak që kohëve te fundit po vetquhen Sërbë por vetem Grek e Sërbë nuk ka. Kupton a jo. Ty spo te Pëlqen ky Realitet i Hidhur që po te them. Por pyet te gjith Dhqiptaret qe kan pas te bejnë me Kosovar kudo ne EU dhe Çuditrish te gjith kan kaluar keq. Janë Tradhetuar Pabesisht. Saqe ne themi po tha Kosovari i Kosovës Per Bes e ke Tradhetin në Mes. Tung plako

  3. KOSOVA says:

   Ky eshte me shume se idiot…O Mero Baze po flirton mbi 2 milion shiptar qe kane accounte ne Facebook dhe qe automatikisht e kane shansin te “analizojne” dhe nga 2 milion po gjen te gjithe ata qe kritikojne shqiperine, te gjithe ata qe paghen nga Serbia etj etj dhe po i sjell ketu ne gazeten tende sikur keta jane zeri i vertete i Kosoves? Po sikur te njejten gje te beje ai tjetri Berat Buzhala,te mbledh te gjithe komentet anti Kosove ne Facebook,ne media ,perfshire median tende, dhe ti publikoje si Zeri i vertete i shqiperise, tek Gazeta e tij anti-shqiptare, ku do shkonim me kete “gare”? Ne fakt dhe ai Berat Buzhala filloi.Sapo publikoi ne gazeten e tij videon ku nje shqiptar shqiperie vret ne qender te Prishtines ne pike te dites 2 shqiptar Kosove.Megjithese ngjarja kandodhur para nje muaji ai e ripublikoi sot perseri.Thua e beri rastesisht? Jo, e beri per percarje apo per kunderpergjigje dhe ai.Ndalojini kete fushate se eshte turp nga te dy palet!

  4. Kosova says:

   Ky eshte me shume se idiot…O Mero Baze po flirton mbi 2 milion shiptar te Kosoves qe kane accounte ne Facebook dhe qe automatikisht e kane shansin te “analizojne” dhe nga 2 milion po gjen te gjithe ata qe kritikojne shqiperine, te gjithe ata qe paghen nga Serbia etj etj dhe po i sjell ketu ne gazeten tende sikur keta jane zeri i vertete i Kosoves? Po sikur te njejten gje te beje ai tjetri Berat Buzhala,te mbledh te gjithe komentet anti Kosove ne Facebook qe behen nga shqiptaret e shqiperise,ne media ,perfshire median tende, dhe ti publikoje si Zeri i vertete i Shqiperise, tek Gazeta e tij anti-shqiptare, ku do shkonim me kete “gare”? Ne fakt dhe ai Berat Buzhala filloi.Sapo publikoi ne gazeten e tij videon ku nje shqiptar Shqiperie vret ne qender te Prishtines ne pike te dites 2 shqiptar Kosove.Megjithese ngjarja ka ndodhur para nje muaji ai e ripublikoi sot perseri.Thua e beri rastesisht? Jo, e beri per percarje apo per kunderpergjigje dhe ai.Ndalojini kete fushate se eshte turp nga te dy palet!

  5. Dyrrahu says:

   Une ketij Bujes i them:
   Kishe folur per analabetizmin e shqiptareve, vetem aty pajtohem me ty, por paraprakisht te them se ti je ai analfabeti fiks.
   Kishe folur edhe per derrasat , nese disa shqiptareve iu mungon nga nje derrase, ti e paske vetem nje derrase ne ate dyshemene tende prej nje sharlatani.
   Cka eshte ajo gegerishtja jote e kalbur?!
   Nuk e di ne ke ndonje lidhje me bujajte, por te them se nese ke lidhje familjare ti nuk flet vetem por me te gjithe, duke filluar nga Rama, pastaj Agushi, Shukriu etj.
   Te gjithe keta i njoh dhe kam pasur pune me ta, ty nuk te njoh dhe shume mire qe nuk te njoh sepse nuk ia vlene qe te bisedohet e lere me te punohet me nje njeri qe e bastardhon gjuhen standarde shqipe.
   Nga ana ime je inegzistent ti dhe te gjithe si ti, te gjithe ata qe pjellin komb kosovar dhe qe e kthejne kohen per 44 vjet, nga koha e unjfikimit te gjuhes shqipe.
   A ka me turp per shqiptaret e Kosoves kur djali i Mehmet Maliqit t’iu tregoje shqiptareve se nuk mund te kete komb kosovar.
   Koha e demokracise po pjllka shqiptare edhe me te keqi sesa UDB-ashet e Jugosllavise.

   1. altin says:

    Dyrrah e di diferencen mes fjales Kombesi dhe Nenshtetesi ???
    Kombesi ka te beje me prejardhjen ndersa nenshtetesia ka te beje me territoret aktuale te nje shteti.
    Une kam kombesine shqiptare por kam nenshtetsine italiane.
    Kombi kosovar nuk ka sesi te egzistoje perderisa ata jane Shqiptare me prejardhje, por ata kane qe te gjithe Shtetesine Kosovare perderisa Kosova eshte nje shtet i pamvarur.

    1. Dyrrahu says:

     Altin,
     shikoe me mire komentin tim sepse me ke ngaterruar me ata qe duan ta krijojne kombin kosovar.
     Shqiptar nga kombi e kosovar nga shteti jam une.

  6. Artjon says:

   Paskeni qene e keni mbete idioter. Vazhdoni me idiotizmat tuaj or kosovare te trashe. Mafia e dyet ne bote ka lidhje me qeverine shqiptare. A te ka lene mendja more idiot? Por cte keqia kishin shqiptaret kur ju hapen dyert more breke-grisur, dhe ju priten nje milion me buke e strehe? JU dashkeni 200 vjet te arrini zhvillimin intelektual te Shqiperise. Keni mbete shume mbrapa, disa pre jush, sigurisht sepse kemi lexuar qe ka edhe njerez te mencum si Kimete Berisha e Baton Haxhia. Tung morr rrote gamori e bir kurve i Serbise!

  7. bimbashi says:

   I vetmi justifikim per kete artikull eshte padituria, injoranca qe dhe vete artikullshkruesi e pranon qe e mbart. E vetmja gje qe dika sakte ky gazetar eshte qe mafia e dyte ne Europe paska lidhje me qeverine shqiptare. Jemi per gjynah, vertet….

  8. Prishtinasi says:

   Po pse more te biem aq poshte sa te merremi me Jetlir Bujen? Para se te komentoni ne nje shkrim te dikujt,minimalisht hidheni shikojeni kush eshte ai.Ky qe se paskam degju kurre,shikoejni ne google,qenka nje adoleshent qe ka hedh nje status ne Facebook dhe ia arriti qellimit te behet i njohur,se ndoshta as se kam qellim final percarjen,por jo vetem beri percarje por edhe po arrin te behet i njohur .I duhet se me vone ky do krijoje nje website apo portal lajmesh dhe i duhet publiciteti. Mire ky kete pune ka, po GazetaTema pse duhet te jap cdo status Facebooku qe ben dikush qofte dhe adoleshent i panjohur me pare, vetem e vetem qe ben nje status antikombetar?Kete spo kuptoj

  9. tfgs1 says:

   Nje BRAVO per shkruesin e ketij artikulli,i ka perplasur ne fytyre gjithe gyzeleve matane e ket’ane kufirit REALITETIN!
   E shikoni more magjypa sunitoshqipfoles se ju jeni akoma ne epoken e gurit…….”ne akoma nuk jemi formuar si komb”!
   Corapekuq,ke shkuar per lesh,sunitet e Kosoves ta perplasen ne fytyre ”pseftopatriotizmin” tend prej legeni………….

  10. Kushtrim jehona says:

   Nga na doli ky idiot ?

  11. Baca-Bajram says:

   Po c’ja varni torben Jetckarit, gjynah i shkreti, is paska shku truni ne p-dh t’somes. Filozofi Jetckar s’ben gje tjeter vetem se mohon vetveten per ca qindarka qe i merr nga serbet. Shqiptaret kudo qe jane ne bote, s’kan ngel qe t’u tregoj identitetin e tyre nje rrot-cari si ky, idiot, qe duhet te jet nje bastard serb, ose troc ala shqiptarce, biri i bushtres (i kerkoj falje te emes per keto fjale qe ka le nje idiot te till). Se c’qellim ka botimi i nje shkrimi te till nga Jetbajga, s’arrij t’a kuptoj. S’paska ngel shkrimtar per te shkruar, qe botoni idiotsira te tilla… Tung bre Jetckar Bajga.

  12. I.Hoti says:

   Kush boton kesi budalleqesh!!!! Qe qe shkruan eshte i lajthitur , por edhe jo shqiptar…eshte i kryqezuar me serb-rom-ashkali-turceli etj…… Po ku ka gjak shqiptari,serbi,greku, kinezi amerikani …qe nuk do bashkimin kombetar !!!! Te dhier ,imoral ne gjak !

 2. tahipi says:

  Rri i qete se Nuk na plasi trapi per gjake prishure si puna jote.

 3. Ti kenke nje koqe konari e asgja ma teper.

 4. Maverick says:

  Dhe historia e mosmirnjohjes nga spermat turke vazhdon….Ptuuu…..Ju vetëm shqiptarë nuk jeni.

 5. Romeo Kora says:

  Nuk e kuptoj si mund te botoni te tilla shkrime qe vijne nga njerez te pashkolluar dhe injorante ne te gjitha fushat.

  Tung

 6. dardan says:

  Ky eshte perfaqsuesi me i mire i shumices derrmuese te kosovareve, qe jane te pabese, tradhtare e gjithmone mosmirnjohes ndaj Shqiperise. Keta lloj shqipfolsash e duan Shqiperin vetem kur jane ne rrezik per me shpetu koken, sapo kalojne rrezikun hedhin vrer e helme ndaj Shqiperise. S´na duhet bashkim me kete rrace pa identitet. Kujtojne keta se duke kriju identitete te reja e fallso do respektohen e do njihen me shume nga te huajt. Me identitet fallso, dmth pa identitet fare, do jete me e lehte me u asimilu nga serbet e turqit siç ka ndodh dhe ne te kaluaren.

  1. LNM says:

   Mos pergjitheso!. Kjo vemje nuk ka asgje te perbashket me shqiptaret e Kosove. Eshte thjesht nje sumq…

   1. Dardania says:

    LMN ose Levizja per mendim ndryshe sic me pelqen te te quaj(me lejen tende). Mos u mundo kot, meketo mendimet tua (te pakten ketu te lexova per here te pare), se keta anti-kosovar te ndyre,nuk ndryshojne mendimin nga moralet qe i bejme une, ti apo dikush tjeter. Keta thjeshte duan te sulmojne kosoven,dhe shfrytezojne keto tema.Ja ky psh hiqet edhe si dardan, dmth shqiptar Kosove.Te duket ky ty si shqiptar e aq me pak si shqiptar Kosove?Jo.Eshte shqipfoles por se besoj se mund te jete shqiptar ky dhe shume te tjere qe kane kaq urrejtje per Kosoven

    1. dardan says:

     Hajt se do ju shofim ne vere kur te vini per plazh.
     Çmimet ne qiell kena mua ua ngrit e do ju lypim viza per me kalu kufinin. kshu keni per shku te vllaznit tuj ne Mal te Zi apo Turqi me i bo pushimet. Veq berllog na i keni bo plazhet e asgjo te mire skemi pas asiher prej plehrave shqipfolse te Kosovostanit.

  2. LNM says:

   Mos pergjitheso daku. Kjo vemje qe ka shkruar artikullin nuk ka asgje te perbashket me shqiptaret e Kosove. Ky eshte thjesht nje bythshpuar…

 7. LNM says:

  Perseri nje turkosman i Kosoves qe derdellit, si gjithe sivllezerit tij me nivel te ulet inteligjence dhe shkollimi. Kjo vemje nuk ka te beje fare me shqiptaret e Kosoves. Kush e di kush ja ka palluar mamin, gjyshen, stergjyshen per te ardhe ne nje degradim te tille gjenetik.

  Ne duhet te shqetesohemi vetem per shqiptaret dhe Kosoven. Funderrina si tipi i ketij qe shkruan e kane mision kete lloj gjerash, nuk kane asgje te perbashket me ne, keshtu qe duhet t’i injorojme dhe ti leme te nisen rruges se tyre.

 8. Nick says:

  E lexova me veshtiresi…por nese nuk e kam kuptuar gabim…me pelqen thelbi! Bashkim per hir te bashkimit dhe nacionalizmit futja pordhes, nuk ka!
  Jemi te ndryshem e nuk perzihemi dot..ndryshe behet katrahure, behemi ma zi seç jemi ketej e andej kufirit.
  Po ç’ti bej atij te gjatit qe me zbaton detyrimin kushtetues per te mbrojtur interesat e shqiptareve kudo qe ndodhen…provokon dhe nxjerr me te keqen e e me te keqinjve ketej e andej

 9. Deti says:

  Keto llafe e keto gjera dihen e ndodhin dhe ne familje e shoqeri e ne imigracion ,, po vec pos erdh dhe nji her capi te kasapi .ptu rrac sunitesh

 10. Relax says:

  Ky Jetliri me te vertete qenka kosovar(termi ,Kosovo, rrjedh nga terminologjia ruse-pansllave),nuk lexova asnje fjale te sakte SHQIP.Ne Shqiperi,ne Mal te ZI,ne Serbi te Jugut,ne Maqedoni,ne Greqi(flasim per trojet autoktone)jetojne shqiptare,pra vetem ne Kosove nuk jetojne shqiptare,qe dmth per shqiptaret e Lugines se Presheves dhe te tjeret duhet te perkujdeset Shqiperia sepse Kosova per keta shqiptare eshte njelloj si Mali i Zi,Bullgaria,…

 11. ilirian from Ylliria, Arberia dhe Shqiperia says:

  I nderuar Jetlir. Nuk mund te te them shume gjera por ne mentalitet dhe ate cfare shpre ja keput krejt kryet Gjyshit tand nga nana Ilia Grashninit qe i donte shqiptaret te percare dhe te renum dhe Gjyshit tand nga baba Sava Cubrilloviqit qe i donte gjithe shqiptaret kudo qe jetonin te pjekur.
  Megjithat, ata kan pas kene edhe ma te mire sesa ti sepse thonin gjith shqiptaret kudo nqe jetojne ne ballkan dhe jon ti ndanin Kosovar dhe Shqiptar. Ik ore Rrot K…i, vetem shqiptare ti nuk ke qene nonjehere as je tani dhe as do te jesh ne te ardhem.

 12. arben says:

  Qe je nje koqe kandari kete nuk e luan topi por desha Te Te sugjeronja Te pyesesh nje serb Te Kosoves se cfare kombesie ka dhe cfare ndjen per Serbine.Te mjafton Te hapesh syte e Te ndricosh mendjen.Sa per ate se cfare eshte Shqiperia po ta them pa piken e dyshimit se eshte atdheu I Te gjithe njerezve kudo qe jetojne si brenda dhe jashte kufijve por qe ne damaret e tyre rrjedh gjak shqiptari e qe bukes I thone buke e ujit I thone uje.

 13. JashaKroi says:

  Ngaterron Bashkimin Kombetar me Bashkimin Shteteror. Jane dy koncepte te ndryshme!
  Ne te vertete nuk ka bashkim kombesie, por ti me vetedijen tende te lire i perket nje kombesie, apo nje tjeter.
  Ju lutem nese nuk ia di kuptimin koncepteve, te lutem mos i perdor ato ne argumentimet qe ben ne te ardhmen ne shkrimet e tua.

 14. Drogaxhiu says:

  Jam 59 vjeç leximi i shtypit per mua ka qene qe ne adoleshence dh vazhdon te mbetet ushqim per te mos thene DROGE, po eshte HERA e PARE qe une nuk marr vesh se çdo te thote artikullshkruesi me keto qe ka ZHGARRAVITUR.
  O jam une o ështe ai IDIOT i LINDUR.
  Ju lutem me ndihmoni, qofte edhe duke me quajtur mua IDIOT.

 15. shqiptari says:

  Ne se rraca shqiptare, e ketej dhe pertej Drinit, u bene temena njerezve pa mendje apo te vetquajturave mendje si ti…
  Meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeedet!

 16. Aureli says:

  Obobobooo kush merr akses ne gazeta. Mire e ke o koke trash, ti nuk e kupton dot as historine e as ilirine. Me tipa si ty do perj perpara kosova. Po nuk me the, pse u organizuat ne shqiperi dhe kufirin e thyet po nga Shqiperia? ne nuk jemi te rendesishem. Hajde o koqe hajde, lum ai cerek shteti po pati shume si ty.

 17. Shqiptari nga Kosova says:

  Shko vizitohu te psikologu..! Urgjentisht..!

 18. NICK says:

  FAKTI QE FAKTORET DESTRUKTIVE PO MUNDOHEN TE SHTREMBEROJNE TE VERTETAT DHE TE PERCAJE KOMBIN ME NJE AKTIVITET TE SHTUAR KOHET E FUNDIT, TREGON SE SA SHQETESOHEN PADRONET E TYRE KONSOLIDIMIN KOMBETAR SHQIPTAR. PADYSHIM QE MISIONARI I MESIPERM GJYKOHET NGA AJO QE SHKRUAN E QE PO NA KUJTON BUZHALEN DERI NE ARMIQESI TE HAPUR ME SHQIPERINE. E BEN SE KESHTU I THANE APO KAQ JA PRET …GJYKONI VETE. SHQIPTARET E KOSOVES DHE ATA TE SHQIPERISE PO E BEJNE DALLIMIN E KETYRE “PSEUDO GAZETAREVE” AKTIVE NGA BIJT E VERTETE TE POPULLIT. KY ESHTE GURI I PROVES DHE PER TY Z.BUJA.

 19. Amerikani51 says:

  I nderuar MERO !
  Nuk e kuptoj,pse duhet te publikoni shkrime te tilla ,bajate dhe pakuptim ?
  Po Beni dhe ju nje pune neveritese antishqiptare!

 20. jetmiri says:

  “Kur del e flet ne emrin tone ashtu sic dilte dikur Serbia, atehere shnderrohet ne armikun tone”-ca thu mor debil po ne jemi NJE dhe Kosova eshte krahine e Shqiperise ashtu sic eshte Malsia,Myzeqeja,Laberia,Darsia,Cameria,etj.!!!!!

 21. KOSOVA says:

  NUk ka me as me te voglin dyshim. 5% e GDB se Serbise qenka derdh tek “analistet” shumica deri dje as te padegjuar kurre me pare,pervec se kur komentojne si anonim nepergazeta me nga 10 emra te ndryshem, analiste nga Kosova por dhe disa nga Shqiperia,per te bere me “kalem” ate percarje qe skane mundur ta bejne per 1 shekull e gjithe super mega propaganda serbe,bashke me ushtrine,policine,administraten,korrupsionin dhe cdo gje tjeter qe jane munduar ta bejne.Ata ate pune kane.Po ne cte bejme? Ti sulmojme keta lloj”analistesh” por gjithmone pa i pergjithesuar ata me Kosoven tone,qe aq sa eshte e ne shqiptareve te Kosoves aq eshte edhe e cdo shqiptari tjeter.Pra nqs ata behen dinak, ne te behemi te zgjut dhe tia nxjerrim masken.Por nqs ne perfshihemi ne debate Ne dhe JU,apo te pergjtihesohet e gjithe Kosova martire me nje grusht serbesh agtehere ne vetem i sherbejme qellimit te ketyre percaresve te paguar qofshin “analist” Kosove apo Shqiperie.

 22. lexuesi says:

  Meqë Shqipëria nuk qenka asgjë për ty dhepër shumë si ti pse erdhët në ’99 në Shqipëri. Kur të kesh kohë kalo nga psikologu për një vizitë

 23. Maloku says:

  Arsyeja pse duhet te synohet bashkimi eshte praktike. Qe te krijojme nje mbrojtje efektive kur sistemet boterore nuk na mbrojne dot. Vetem nepermjet bashkimit mund te behemi nje force balancuese ne rajon. Perndryshe, Kosovar apo Shqiptare, le te presim Millosheviçin e radhes dhe atehere prape te na bjere ndermend se ne fund fare prape jemi nje komb vetem kur te na vrasin prape. Se njoh kyt qe shkruan ketu por e dij qe siguria nuk eshte nga drejton gishtin ai por komplet ne krahun e kundert.

 24. Maloku says:

  .Arsyeja pse duhet te synohet bashkimi eshte praktike. Qe te krijojme nje mbrojtje efektive kur sistemet boterore nuk na mbrojne dot. Vetem nepermjet bashkimit mund te behemi nje force balancuese ne rajon. Perndryshe, Kosovar apo Shqiptare, le te presim Millosheviçin e radhes dhe atehere prape te na bjere ndermend se ne fund fare prape jemi nje komb vetem kur te na vrasin prape. Se njoh kyt qe shkruan ketu por e dij qe siguria nuk eshte nga drejton gishtin ai por komplet ne krahun e kundert

  1. mirel says:

   Shume e sakte kjo qe thua.
   Bashkimi praktik dhe pa deklarata te fryra nga qeverite perkatese do jete rruga me e sigurt drejt Shqiperise se madhe.
   Isa Boletini puthi Flamurin ne Vlore dhe nuk ka mundesi qe ta nderrojne ate Flamur bijte e te njejtit gjak

 25. zdf says:

  Te njejtat ide te ketij shkrimi, percillja ne mendje gjate kronikes televizive te Rames ne Serbi. Sa me i pakulturuar te jesh, aq me shume i kulturuar te duket vedi. Eshte fakt qe Rames po i duket e lehte skena nderkombetare. Mendon se gjatesia eshte prioritet; shto edhe ndonje batute dhe ja ku u krye figura e “liderit nderkombetar”.

  Nuk mund te marresh persiper te ndihmosh dike, kur nuk e mbron dot deri ne fund; Me keq akoma kur te lajmerojne kaq qarte sic po bejne thirrje se fundmi gjithe intelektualet e Kosoves.

 26. Lpl. says:

  Shkrim eskatologjik per vetedijen dhe per pastrimin e mendimit folklorik , shume realist ne gjykimin e tije , vetem ne kete menyre luftohet injoranca dhe vetedija , kur te zbulojme se kush jemi dhe çfare na duhet qe te permirsohemi dhe ti kthehemi jetes reale larg kenaqesive te epsheve te sedres.

 27. arti says:

  Jam plotsishte dakord me autorin,por nuk kuptoj keta qeverritaret tane qe me nder na can trapin me Kosoven dhe kosovaret njerez legena.

 28. Pyka says:

  Po ky kari ka na doli tështi

 29. Gjirokastriti. says:

  O njeri nga keto qe shkruan kuptoj qe nuk ke qenur ndonjehere tek varrezat e familjes se Adem Jasharit.Shko qendro kokeulur dhe pastaj do ta kuptosh sa pakuptim e percart po shkruan.Kosova eshte krahine eNenes Shqiperi si Myzeqeja,Toskeria,Shkodra.U nda me dhune nga trungu Shqiptar.Per Interesat efuqive te medha nuk lejohet te bashkohet sot me Shqiperine. Bashkimi dote behet kur te hyjme ne B.E. Sot 2qeverite tona e kane detyre te punojne per te krijuar nje treg unik ne ekonomi nje politike te njejte ne aresim e kulture ,marreveshje e bashkepunim ne Politiken e Jashtme. Ne duhet ti ndeshkojme me vote ato qeveri qe i largohen Strategjise se forcimit te kombit Shqiptar e rritjes se mireqenjes se Shqiptareve ne te 2 anet e Drinit. Gjirokastriti.

 30. shqip says:

  nuk kemi pse habitemi me shkrime te tilla. edhe tek ne ka anal-iste qe punojne dite e nate per ti bere shqiptaret te mos ndihen rehat ne shtepine qe u dha zoti. kot merreni me kete vulhumburin. ketej kemi lubonjen, zhejin , bollanot e dulet. po kemi barkat qe duan te na mohojne edhe isot e kengeve. po pse u dashka hiperbolizuar nje qaraman qe i duket vetja pa identitet? ne nje kohe qe kemi zgjedhur te na qeverise nje te çmendur qe i vuri edhe flaken shqiperise. e sikur te mos mjaftonte, e rizgjodhen. po une as do merrem fare me majmune qe kur shihen ne pasqyre u duket vetja luane (kosovar). shkojini thelbit pak me tutje. a nuk jemi ne qe me koshiencen kombetare i quajme vellezer te nje gjaku shqiptaret e ngelur aksidentalisht pertej kufirit tone. dhe qe prodhuam me voten tone sali berishen qe furnizonte makinen ushtarke serbe ?. a nuk jemi ne qe flasim per çameri, ne nje kohe qe vota jone beri te mundur firmen e tradhetise ne rastin e detit, duke rizgjedhur per kryebashkiak nje njeri si lulzim basha. qe pasi vjedh, pasi urdheron vrasje protestusish, pasi firmos aktin e tradhetise, shkojme dhe e rizgjedhim. po boll me keta tipat qe s’perfaqsojne asgje. merruni me keta. merruni me keta qe bejne marrveshje demarkacioni e shitje interesash kombetare. te tille bastarde do kete gjithnje. po kjo nuk i prish pune njeriu. pune prishin marrveshjet per krijimin e komunave serbe ne mes te kosoves. pune prishin filogreket qe e quajne himaren greqi. kulmi i poshtersise eshte kur duan te tjetersojne kockat ne varre e ti bejne ata ushtare greke. po per kete qe s’di e as ka njohurite me fillestre, as qe duhet marre seriozisht. çdo komunitet ka jashteqitjet e veta, dhe di te vetepastrohet.

 31. Nuk paska qene e thane, qe shqiptaret me jetu ne paqe, me njani tjetrin, ne trojet e tyne.
  S’paska qene e thane, sepse perpos te tjerave, ne çdo kohe, pa pushim, kane dale Hamza; Esat Toptana; Buzhala; Jetlira pa hesape dhe me gjasa kane me vazhdu me dale perseri.
  Paska qene e thane qe shqiptari, mos me e leshu kurr pushken prej dore.
  Menduem gabim se, me krijimin e shtetit te Kosoves shqiptaret do te jene me te forte, me te perfaqesuem, me te lire e gjithsesi me te bashkuem me njani tjetrin.
  Gabuam ne kete perceptim, pasi harruam se pushtiesi ma i eger i te gjitha kohrave i nje pjese te trojeve Arbnore e perseris Arbnore, i kishte parashikuar gjerat dhe i mori masat.
  Çka do te thote se kur u largua pushteti dhe ushteia Serbe ne vitin 1999 u largu thjeshte fizikisht, por pas la ate qe kishte pergatitur prej shume dekadash. La axhentet e saj, spiunet e saje, friken, la mentalitetin e skllavit ( i cili e ka te veshtire me u nda nga skllavopronari per aresye te mbijeteses)
  Ne kete aspekt ne duhet me i kuptue Jetliret dhe Buzhalet pasi ata e bejne kete pune te detyruar nga dosjet e tyre. Pra skane nga te luajne. Keshtuqe te dashur komentues ju lutem ti kuptoni keta dhe tregohuni me tolerante. Pasi brezi i tyre po vdes dhe bashke me ta edhe rrjeti i gjere axhenturore ne sherbim te Beogradit Megjith perpjekjet titanike te ketije te fundit me e riperteri kete rrjet me njerez te ri, kjo pothuajse eshte e pamundur per shkak te rrethanave te reja politike, ekonomike, kulturore prezente ne rajon. Por edhe per shkak se shqipetaret e ballkanit pamvaresisht Jetlireve dhe Buzhaleve jane ne planet strategjike te Shteteve te Bashkuara te Amerikes te cilat e kane percaktuar qarte te ardhmen e shqiptareve ne Ballkan.
  Keshtuqe sado shume te jene Jeteliret dhe Buzhalet ata jane te pa shprese ne misionin e tyre ogurzi.
  Edhe ata e dine edhe padronet e tyre e dine. Por megjithate ata perpiqen te kapin çfar te kapin. Te ndikojne sa te munden.
  Siç mendoj une besoj se mendojne shumica derrmuese e shqiptareve dhe mos te reshtim te dashur vellezer se menduari kesi soi.
  E ardhmja eshte e ndritur per ne dhe ferr per ata qe bejne te tilla analiza, paçka se jane te detyruar ti bejne.
  Rrofte qeshtja shqiptare dhe shqiptaret kudo ku jetojne.

 32. bardhi says:

  jetlir palacoja , po e thithke edhe puron . ndegjo more majmun , nuk e dij prj nga te vjen gjitj ky mllef ndaj shqiperise por po ta them se per vec se je nji majmun tjeter si cifti ibuzhales nuk do shum mend. nuk eshte ky shrim I pari dhe I fundit I joti , sepse I lexova disa nga sendet e tua ne fcb….. te gjitha ato merri dhe coi andej nga edhe vijne dmth. serbi….shiko : me vjen dobesi te merem me tipin e nji spiuni te vogel qe po genjehet me nji cokollate serbie. more npis une nuk jam Kosovar nuk jam nga lipjani por ama kosoven e kam me perzemer se ty o pis. nuk je ti nga ato qe kan perjetuar gjenerata e 81 ,nuk je ti nga ato qe nuk dijn se ku I kane te hum,burit e familjes,nuk din ti edhe buz kali e ves madhi se cfare ne te vertete kosova ka vuajtur gjithe keto vite .. e kush m,e teper mund te bej bre pis per kosoven ne qofte se nuk do beje SHQIPERIA.kosova dhe shqiperia do behet me ju apo pa ju o debila, ju qe jepni gjith cka qe ne kosove cdo kush mund te futet me u be zot e vec shqiperia jo. beji te fala MUSTAFOVICIT ,HOXHVICIT,BUZHALLBULLGARIT.ATIJ FAR AVOKATLESHIT QE E KISHTE FTUAR TV KLANI, me fal kosova ka shume te tille si tipi juaj qe vdesin edhe nje here qe tju hyp siper shkavi I mutit ; rofte shqiperia ……

 33. Shqiperi e Madhe says:

  Fare e poshter dhe injorante ne kulm. Shyqyr te tjeret nuk jane te kasaj prerje.

 34. mukja says:

  Pak i turbullt por i ka disa ide te pa shkruara …….buja do te ishte mire te shkonte ne Palc te nikaj- merturit te shikonte e te takonte renjet e Bujave

 35. Ay says:

  O ty ta Kifte Kina dhe Shkiet nanen, ore mut, ne kemi lane punet tona me ju ndreq sado pak juve, ju pederat qe sdoni me ba 5 lek pune per vendin tuej, qe hapeni bythesh neper emigracione e ku me xan ndonji dashnore me shit mend. Pamvaresisht ketij pederi, Shqiperia e ka per detyre dhe ne do ta bajme detyren ton, per me i dal krah Kosoves. Kosova asht motra e jon, pak lavire por gjithsesi e kena moter.

 36. NACIONALISTI says:

  Kjo kafsha qe ka then kto gjera, heret ose von do ta paguj. Kan te drejt qe hedhin gas lotsjelles ne parlamentin e Kosoves, kafshet nuk e kuptojn fjalen, kuptojn vetem dhunen……

 37. aqif tahipi says:

  Ik mor dylber serbie , turqie dhe greqie bashke .Nuk po i plas hajdarmalluta shqiptareve ,qe kane memedhe Shqiperine per diarrene tende psikiko gazetareske . Ti mor qenef duhet te lash gojen kur te permendesh emrin e Shqiperise dhe flamurin kuq e zi.Fol ndonje fjale per demarkacionin dhe zajednicen e sllaveve qe i paske vellezer po pate burreri dhe mos ofendo ata qe jane pjesetare te kombit shqiptar.

 38. roni says:

  Hajde Idiot hajde,,,, po po vazhdo me kete lloj tangerdhiku prej katunari lope… dhe shikoni se si do tju shkojne punet ore idiot klasik. Po pa kete vend ketu qe quhet Shqiperi as amerika as anglia as do kishte marre mundimin per te bere nje pordhe e jo te bombardonte serbine, sepse e gjithe bota do ti turrej atyre (nese do ta benin, se kurre sdo ta benin ne 10000 vjet) e do ti thoshte ore te cmendur ,,, cpune keni me kete krahine te serbise…
  Po nga qe Shqiperia eshte aty ku e ka vendosur zoti qe kur eshte krijuar kjo toke,,,,prandaj sheptuat ore lope,……

 39. Edi NYC/USA says:

  Megjithatë sido që të dordollisës e vërteta nuk mund të fshihet e përgojohet:
  Shiptarët janë Kosovarë, dhe Kosovarët janë Shqiptar!
  Lapanjozët e Shqipërisë e të Kosovës smunden ti mohojnë të drejtën e popullit SHQIPTAR për një komb të bashkuar edhe pse disa funderrina të vetëdeklauar “intelektualë” me karakter të dobët llamatisin e shruajnë sikur këta janë të autorizuar të flasin në emër të KOMBIT….

 40. altin says:

  Jetlir , çdo shtet i botes bazon historine e tij nga ata qe kane shkruar historianet e vet ne periudha te ndryshme kohore.
  E keqja e popullit Shqiptar eshte se nuk kena dokumenta te shkrum nga historiane Shqiptare ( perveç Buzukut e Barletit ) por historine tone e kane shkruar historian te huaj.
  Identiteti i nje populli eshte i lidhur ngushte me historine tij sepse njerezit kerkojne gjithmone qe te identifikohen me nje simbol.
  Mos e ngaterro historine ( se nga e kemi prejardhjen ne, nese jemi ilir , arber apo ufo prej marsi ) me politiken e sotme sepse do ngaterrosh pikeveshtrimin e gjerave.

  E di qe çdo popull ka politikanet qe meriton por ama nuk jane te gjithe Shqiptaret kriminela.
  Duhet te na urresh dhe te na paragjykosh jashte mase neve shqiptareve te Shqiperise qe te na krahasosh me serbet.
  Ne Shqiperi kemi paragjykime mes pjeses veriore dhe asaj jugore te Shqiperise, imagjino ti tani nese ne kemi apo paragjykime per te tjeret.

  A nuk ke fol keq ti per ndonje shok apo kojshi ne jeten tane ?
  Nese je aq burre i paster atehere te kerkoj une false publikisht, por ne te kundert te ofendoj ( zgjidhe vete ofendimin me te keq qe te vjen nder mend dhe mbaje per vete ) sepse je njeri i lig dhe kerkon vetem perçarje.

 41. Uns says:

  Kjo është përçarje, ate qe dime te bejme me mire ne rraca e ndyre “ariane”. Çfarë turpi!

 42. Uns says:

  Kjo është përçarje, ate qe dime te bejme me mire ne rraca e ndyre “ariane”. Çfarë turpi!

 43. lida al says:

  Mero, po e katandis gazeten ne pacavure. Kujt ia ke lene ne dore? Ku i gjen keta emra qe ndyjne kete gazete, qe ti e ngrite me mund e pune te jashtezakonshme dhe bere me te lexuaren? Mos po kthehesh si gazetat Rilindja, Koha jone, Gazeta shqiptare e shume te tjera, qe sot jane gazeta dezinformimi, percarese e mediokre? Pak njerez ka qe shkruajne dhe japin mendime e analiza te vlefshme? Afroji e bej seleksionim te tyre. Koha, me shume se kurre, kerkon penat e njerezit me te mire, me te ndershem, me te devotshem e me atdhetare te ketij kombi e jo sharlatane, spiune, medioker e qe nuk duhet se nga vijne. Ruaje gazeten tende, Mero, shfryezoje sa e ke ende gazeten me te lexuar. Mos zhgenje.

  1. Lidi says:

   Bravo Lida.Mesazhi me i mire qe kam lexuar keto dite.Respekte

 44. Taip Shyqyr says:

  Thjesht injorant me gjithe kuptimin e fjales dhe duke qene i tille eshte e kote te shpjegohesh .
  Eshte aq karagjoz sa te ben per te qeshur me injorancen e tij .

 45. Aleko says:

  Nese shqipetaret nuk bashkohe nje dite perfundimi do jete tragjike deri ne zhdukje te rraces sone.Per kete ka punuar dhe vazhdojne te punojne greket dhe serbet.Nese bashkohemi ka shanse per te mbijetuar.Qellimi eshte te krijohet balance fuqie shqiperi serbi greqi si dy kombe me popullsi me te madhe.Nje shtet solid shqipetare eshte I domosdoshem per mbijetes dhe zhvillim kurse nese vazhdojme te ngelemi te ndare copa copa do jemi gjithmone ashtu si thot gazetari me poshte nga fqinjet dhe mund te ndodhe qe Kosova e vogel te futet ne gojen e serbit perseri e pas kesaj edhe capa e shqiperise nuk I dihet cfare fundi do kete.Bashkimi ben fuqi ,force zhvillim te cilat asnjehere nuk behen si copra te shperndara. Kete duhet te kuptoje ZOtni Buja dhe ata qe jane pas tij…

 46. Ortopedi says:

  Me komentuesen e mesiperme pajtohem ne mendime z.Mero. Ai Jetliri sic ka emrin,pra te cmueshme pak, po ashtu
  cmon shume pak familjen e veteshqiptare(nese vertete eshte kosovar) por gjithsesi mosperfillja e ketij bastardi eshte
  pergjigjja me e mire.
  Shqiperia(pjese e se ciles eshte edhe Kosova) ka qene dhe do te jete e mot.Shqiperine e kane dashur, e duan dhe do ta duan
  vetem ata qe konsiderojne veten shqiptar dhe bije te saj.
  Nje buzlepire(VIC) lihet te perpije jarget e tij. Kosovaret jane gjaku yne dhe natyrisht se nuk jane te Buzkaleve e Buzviçeve.

 47. Angjelini says:

  Ja edhe nje tjeter illetar i Serbise. Ka me turp se te peshtyni mbi veten o shqiptar te Kosoves (nuk i perfeshij te gjithe). Ti kerkoje krye-ministiri i shqiperise krye-ministerit te serbise ta njofe pamvarsine e Kosoves qenka gabim dhe krim sipas ketij zoterise gazetar? Turp te kini. Kaq te keqinj paskem qene ndaj jush? S`kam cfare te shtoj. Ky eshte trishtim.

 48. emigranti says:

  Z. Baze kjo qe ti lejon ( perfshi edhe pergjigjet e disa lojtareve te perhershem greke ) nuk eshte liri shtypi, por anarshi dhe mjaft e demshme per interesat e kombit tone, te copetuar ne disa shtete.
  Goje te liga dhe te shitur gjenden ne cdo vend, por jo kudo u jepet atyre akses.

 49. ........ says:

  NE kosovaret SHQIPRIN e kemi vend aleat dhe asnjegje me shum ata punen e vet ne punen ton sa theie e bukur keshtu e doni o kosovar zoti e beft realitet kte thenie tuajen sa me par, se me ju nuk kemi kurrfar interesi vetem siklete dhe mendimin se jeni gjyna se jeni SHQIPFOLES , sa mir do shikojm punen ton pra do jemi te lir si perfundim.RROFT SHQIPERIA E LIR DHE SHQIPTARET QE NDJEHEN SHQIPTAR TE VERTET KUDO NE BOT.

 50. Pelasgian says:

  Thelbi ??????????? Qe Shqiperia eshte vend i varfer kte e dime,qe ne vitet e kaluara situata ka qene shume keq dhe kte e dime . Pavarsisht se s’kam aspak simpati per edi ramen un personalisht nuk shoh ndonje gabim kur ia thote troc ne serbi vucicit dhe dacicit sa me pare te njihni kosoven aq me mire eshte. Apo s’doni qe t’iu njohe Serbia? Kush e di ,ndoshta thelle ne zemer keni mall me u rikthy nen derzhaven serbosllave.

  Fjalet e edit nuk i bejn aspak dem kosoves ,ah po …i ulin rendesine ise mustafovicit dhe thacevicit qe ne tryeza te brukselit as dokumenta nuk iu ven perpara ngaqe e dine qe jan injorante dhe analfabete.

  Edin dhe qeverine tuaj kritikojini per keqqeverisjen ,per prapambetjen qe kan ne cdo drejtim karshi cdo shteti ballkanik e jo per fjale qe i merr era.

  Dallkauk me dreqni prej budallai!

 51. Tralala says:

  Bo boooo. Akoma mereni me kete idiotin!

 52. labi says:

  Ore po pse si beni analizen e ADN-s ketij zuzari , nga nje ane thot se njoh shqiperine , nga ana tjeter nxjerr feliqesira nga goja…..e kosovaret mbas viteve ’50 i paska civilizuar serbia , po as historine se njohka ky idiot , sa figura te shquara ka nxjerre Kosova , sa dijetar ,artist , historiane , sportist te shquar , pse serbia i paska iluminuar ata ???!!!! – me siguri e jema e ka zene me ndonje muzhik , ska arsye tjeter…….

 53. Baton Gostivari says:

  AUTOPSIA e SHPIRTIT të një ARMIKU ose e një të SHKALLMUARI!

  Ti, or përbindësh, vetëm i ke bërë vetes një autopsi, falë edhe Temës mësojmë se paskësha përbindësha të tillë

  Se mund të ketë kësi armiqsh të shqiptarëve, brenda nesh, nuk ma merrte mendja kurrë. E paimagjinueshme, të bësh mirë e të trajtohesh ARMIK, është një fenomen perverziteti moral dhe mendor.
  Or TEVEQEL, unë jam nga Gostivari dhe zoti të dënoftë, or bukëshkelës!
  Ti dhe ata si ti, gjeni një copë tokë në Dardani, ose në KosovOn tënde dhe kaloni jetën ashtu sic ju pëlqen e mos pacim punë me ty e të tillët si ti. Cka na dëgjojnë veshët!!! e cka na lexojnë sytë!!!.
  Për ju, si ti or JETLIR, me emër surrogat, duhet të kemi formacione ekzekutimi, or përbindësha shiptarella.

  Shqipëria ZEMËR, Etnikja! – pa ty dhe pa ata si ti.
  Përshëndetje vëllezërve nga Dardania.

 54. Theranda says:

  Ky jetlir Buja eshte pasqyra e “intelektrualit ” te sotem te Kosoves.Per dallim nga me pare sote eshte i krehur i parfymosur i veshur shpice me kerre te mire dhe cka eshte me kryesorja me “diplome fakulteti”.Ky Jetliri me diplome qe ne fjaline e pare i bene 10 gabime gjuhesore,por ska dert mundeshte edhe te gjithe gabim ta shkruante edhe ketu ka hece….Ky Jetliri te gjitha keta qe i shkruan i ka me te ndegjuar nga kafenete ,cajtoret….se vallaj ska vullnet me lexu asgjo…dhe si thote vete,spo mduhet boll di.Jetliri eshte i kenaqur i gezuar, i lumtur se te gjthe kosovaret me diploma te keti rangu i ka me ndonje perjashtim te vogel,te cilin do ta ofendojne dhe do i thuan, aj se po na shet men….Albert Einstein po ta lexonte kete shkrim ,do thoshte”zot na ruaj cka din te bejne keto jetlirat”

 55. kozmo says:

  KUSH KA KOSOVEN AFER ,KA ZOTIN LARG !!!
  RAMA DHE TE GJITHE TE TJERET ,DUHET TE HEQIN DORE PERFUNDIMISHT NGA KETA NJEREZ . C

 56. Votren says:

  Ne rrot te semes te qofte Jetmut!

 57. kozmo says:

  KUSH KA KOSOVEN AFER ,KA ZOTIN LARG !!!
  RAMA DHE TE GJITHE TE TJERET ,DUHET TE HEQIN DORE PERFUNDIMISHT NGA KETA NJEREZ .

 58. mirashi says:

  D.m.th se nuk jane pak injorantet dhe idiotet kosovare. Tregon mafjen ne qeverine shqiptare, por harron kurverine e tij ne qeverine kosovare! Jeni bajate, te pa cipe dhe do tu beja thirrje shqiptareve qe me kuptojne se ju duheni bojkotuar si njerez. Shkruani dhe flisni budallalleqe qe as nje injorante nuk i thote

 59. ANTI Janatullos says:

  Një pjesë e shqipfolsëve të Kosovës hoqën dorë,nga perkatsia kombëtare dhe u’bën Jugosllav.
  Pasi u’shkatrrua Jugosllavija,humben kombësin jugosllave dhe mbetën pa perkatsi kombetare,mbetën asë qenë asë zagar,të perbuzur nga shqiptaret krijuan kombin kosovar.
  Me pakë fjalë ata që indentifikohen si kombë kosovar janë ishë pjella e shërbtorve dhe të perulurve të pushtusve osmanë dhe serbë.
  Buzhala,Matoshi por edhe ky mushku-Buja,nuk përfaqsojnë opinionin e shqiptarve të Kosovës.
  Krenar që jam shqiptar brezë pas brezi.
  Tung nga Gjilani

 60. bujar says:

  Kryeministri i Shqiperise,per mese njehere,mu ne zemer te Serbise deklaroi se Kosova eshte shtet dhe Serbia ben mire ta njohe sa mepare,per te miren e perbashket.Se kuptoj perse ‘intelektualet’kosovare preken kaq shume.Them intelektualetsepse populli pa dallim feje,kulture e nivel jetese e ka shpallur bashkimin kombetar qe me rastin e luftes.Shqipen,shqiptarızmın nuk ka shtet qe e perfaqeson.Ajo i perket miliona shqiptareve anembane,brezzave te flijuar dhe heronjte endrren ,gjakun dhe vetemohimin e te cileve nuk mund ta perdhose ai flamur me yje e ngjyra qe skane asgje me ata qe ı thone vetes shqipetare.

 61. Askushi says:

  O kosovar dhe ne te shqiperis,nuk kemi koh te shajme njeri tjetrin ,se jemi ne te squat apo jo .E rendesishme jemi shqiptar dhe flasim te njejten qju .Koha na ndau se kush e ka gabimet per ate kohe nuk ja vlen te diskutohet ,ne jetojm tani ne kete koh dhe ato gabime qe i ben te paret tan qe jena percar te nxjerim mesime dhe mos ti bejme me Pra mendimi im eshte qe ti shqetojme te keqes. 1- Te hapim sa me shum shkolla te ulta e te larta 2- Te radhohen ndertimet e xhamive ne Kosov e ne Shqiperi dhe i kishave Ortodokse. 3- Te ngrien sa me shum kisha katolike 4- Te kthen Te kthehen kosovar e shqiptar ne Katolik feja e te parve .Kushdo ta mohoj eshte e thjeshte ,po lufta me osmanet per fe eshte ber po te ishim ortodoks do merte pjes dhe serbia dhe greqija ne lufte kundra osmaneve ,historia nuk i nje se kan mar pjes me dashje pa dashje del se prinsat alban jan katolik 5- Ne metermend kemi votuae per qeveritaret tan dhe ata e gezojme voten sot po neser per ate qe dyshono mos votoni ,se dhe keto vende kan ivestuar per para se Ramizi ta linte pushtetin ne shqiperi dhe qjithashtu dhe ne Kosov ka ivestuar para se Serbi te largohesh per te mbajtur te dyja qeverit ku keto parti te jen pro tyre. 6- Populli mos te votoj per ate kryetar partie qe nuk di te manaxhoj situaten ne favor te popujve Shqiptar 7- Te themi te verteten dhe shqiptari i shqiperi dhe Kosovari Shqiptar te dyja palet e kan ndimuar njeri tjetrin me sa mundesi kan pasur dhe kjo eshte reale e pa diskutushme ai qe diskuton per kete aspekt gabon rende dhe nik eshte shqiptar po eshte shqips foles 8- Nje njeri mund te gaboj dhe nje parti nund te tradhetoj por populli nuk gabon Shqiptari eshe zqjuar nuk ka problem se gabon nje njeri apo nje qeveri .Kosova Shqiperia Camria Shqipetaret e Maqedonis do behen nje shtet i veten duan apo zduan qeverit populli vendos as nje qeveri nuk e pengon 9- Zoti vente doren pa meshir per te qjithe ata qe jan kunder shqiptareve ,se boll kemi viajtur e po vuajme me qeveri te cilat jan te shitura te cilat nuk ja duan kur te miren Shqiptareve. 10- Kesaj radhe Zoti eshte me ne shqiptaret dhe populli te mundohet te shikoj me vemendje se kush e ndimon Shqiperin dhe Kosoven dhe jo te brorasin me vendet qe nuk na iduan te miren ,eshte turpe kur istoria shkruan dhe ne i respektojm keto vende kur na kan shtyput dhe shajme vendet qe na ndimojne .Ketu e ka fajen feja qe ben te kunderten behet me ata qe na kan shtyput dhe hurrn ata qe po na ndimojne .pra dhe njeher popull ktheje fen i madh dhe i vogel te behemi Katolik nuk na pengon as nje qje ta kthemj fen ne katolik dhe zoti vet eshte ne pritje ka ardhur momenti kemi 600 vjet qe e presim e ta shikojm Grekun Serbin E Turkun sa te forte dhe sa te mir jan .Jepjani dhurat betezave qe do vin ate gabim qe e ben te paret tan ta koriqjojme vetem ky eshte gabimi qe sot na cfrytezojne te tjeret e meritojme jemi nje popull mikprites jemi nje popull me bes jemi nje popull puntor jemi nje popull familjar jemi nje popull qe e ruajtem qjuhen ne pushtom 600 vjecar jemi popull kremar si ajo shqiponja e Qjerqj Kastriotit qe e valviti 600 vjet me par rrufte populli shqiptar pa dadhim feje rrofshin nenat qe lindin e linden trima qe 600 vjet ruajten zakonet dhe qjuhen e bukur shqipen koha eshte me ne jam Shqiptar dhe do vdes si Shqiptar i paster dhe jo shqips foles

 62. Axhim Ajrizi says:

  Është nga ata qentë që lehin nga çdo shurmë e soakut .Sepse posa të bie bomba e parë e luftës ky soj shqiptari (kosovari) duke kuisur ik dhe mshifet nër kosh të kallomoqit dhe sninë as për Kosovë e as për Shqipëri.e!shtë prej atyre që lëpinë kockat.

 63. Jimi says:

  Sigurisht more Jetlir, per ty e sojin tend armik eshte vellau dhe jo shkjau!?
  Nje pyetje ty dhe ayre qe mendojne si ty, meqense na quani aleate! Ne kohen e luftes me shkjaun perse gjithe refugjatet e Kosoves nuk u strehuan ne vendet e tjera aleate?
  Ne kohen e luftes me shkjaun populli shqiptar i perketej Drinit sic thote Driteroi i madh, i hapi zemrat dhe vatrat refugjateve te Kosoves duke i konsideruar ashtu sic edhe jane realisht shqiptaret e pertej Drinit, vellezer. Kryeministri dhe presidenti i asaj kohe, pa pyetur askend, moren vendimin e mirepritur per te gjithe shqiptaret, per te strehuar vellezerit kosovare. Sipas asaj llogjikes tende, Kryeministri apo presidehti ne kete kohe kaqe te veshtire per kombin shqiptar , per vendimin e marre cilin nga perfaqesuesit e popullit kosovare duhej te pyeste per te hapur dyert e shqiperise? A mos duhej pyetur Milloshi? pasi zyrtarisht ai ishte perfaqesuesi i juaj nga pikpamja kushtetuese!?
  Jo more Jetlir,qe vetem i “lir”nuk qenke, populli shqiptar i hapi dyert dhe zemrat per kosovaret se jani mishi dhe gjaku i njejt qe u vlon nder deje dhe kam bindjen qe ky veprim human eshte mirepritur nga gjithe kombi, Te te pyes! A duhej bere ky veprim dje ashtu sic edhe u be? Sot cdo veprim te kryeministrit shqiptar ne fushen e diplomacise, e cila dashur pa dashur ceke edhe problemin e Kosoves ty e sojit tend ju duket “nderhyrje ne punet e brendeshne!?” Nuk besoj se eshte keshtu, kam bindjen se pjesa derrmuese e popullit te Kosoves e mbeshtet qendrimin e qeverise shqiptare dhe konkretishte te Rames!

 64. Askushi says:

  Shum ko me par goj mbas goje brez mbas brezi qarkullonte nje histori .Dikur jetonte iliri me familjen e tij dhe kishte 4 djem Kosoven Shqiperin Camrin dhe Maqedonin kete shte nje shpi dhe tok te madhe.Nje dit erdhi nje cup e quanin osmane dhe u martia ne sudhtanin dhe nuk kishte shpi as tok dhe trokiti te Iliri dhe i tha te lutem nuk kam ku te ri me jep pak vende te ndertoj nje shqi u mendua iliri ishte zemer mir dhe i dha e ndertuan njeshpi dhe e rethuan me gardhe .Me von vjen nje endacake e kishte emrin Greqija dhe ajo i kerkoj nje vend te ndertonte dhe Iliri zemer mir ja dha e ndertoj gre ika dhe vuri gardhin e refoj kesaj ja dhpak tok se ishte beqare . Me von vjen serbija dhe ajo beqare e rethon te tre mystafiret fidhuan te shtynin gardhin dhe fidhuan te mirnin tok nga iliri ketu po e mbydh se skam ko neser do ta vazhdoj kete histori

 65. saliu says:

  Je vetem nje frymore mjeran qe kerkon te barazosh vehten me te gjithe shqiptaret. Ne ketej nga Shqiperia meme nuk i kemi treguar perralla femijeve tane qe “do te vijne trimat prej Shqipsise vjeter e do na clirojne” ( se vete nuk ishit te zote). E dyta mos ver shenjen e barazimit ndermjet shqiptarit te vite 40 me ate te kosovarit te viteve 40. Ne i kishim stergjysherit me universitete ne perendim ndersa ju edhe ndonje qe kishte bere shkolle e beri ne “Liceun e Korces”. Ne kishim shkolla te mesme per femra ne Shqiperi, kishim gjimnaze me programe klasike e moderne. Kishim shkollat KATOLIKE qe ishin te barazvlefshme me universitetet e kohes.

 66. Pellazgos says:

  Mire thote autori qe shqipetaret nuk kane identitet.1000 vjet qytetare te Romes me cfare emra?Me vone u beme te krishtere dhe u ndame me Romen duke u bere pjese e Perandorise se Bizantit, emra shenjtoresh sigurisht Greke, Valilis, Mihalis, Jeorgos, Kostandinos, me vone pas 1000 vjeteve perfec turqve u bene mijera muslimane me pengje dhe me deshire per nje jete me te mire, sic shkojne edhe sot ne Amerike apo Gjermani e gjetke edhe ne Greqi.Kurse dikush thote ketu qe “shqipetaret” jane me te vjeter per emrin deti jone.
  E para eshte Alfabeti qe nuk ndertohet gjuha dhe e dyra ishin Ionet nje rrace me identitet Greke.
  Cdo te thote deti Jone?, pse eshte tendi? Ah sa keq eshte te jesh injorante.

 67. Askushi says:

  Axhim te drejte te mendosh po ke ke shum ,po jam un ai shqiptar bashke Kosvar dhe Maqedonas Shqiptar Jemi ne 3 vdhezer 3popuj Shqiptar qe punojm per te miren e popullit ton jemi ne qe luftuam komunizmin jemi ne qe luftojm serbin lufta ka plasur po ti nuk e shikon kaq kisha

 68. kombi says:

  Fundrinat e Kosoves ,spiunet e Serbeve , keta i nxjerr Thaci te shkruajne kunder Shqipetareve . Thaci eshte nje zagar qe frekuenton bordellat , e kapen mat gazetaret duke dale nga shtepia publike .
  TURP TE KENI MORE FELLIQESIRA QE NA QUANI ARMIQ .

 69. Gjon Leka says:

  O Jetë Lirë, emri me bujë! O ashqiptar ! Në mullirin e kujt e shpie ujin me teorizimet e tua përçatëse? O trim koqevarur, mbylle halenë serbe !

 70. Drini says:

  Ky nuk e paska iden fare se cfare shkruan. Lere pastaj qe nuk ditka as shqip. As shumsin e fjales yll nuk e ditka: Nje yll shume ylla shkruan i vetquajturri gazetar.U bene te gjithe gazetare pse te mos behem edhe une i thote mmendja Jetlir Bujes

 71. Ermal Gjoni says:

  GAZETAR idiot qe e quan veteanaliste te ceshtjes se komit te tij, dhe flet e zhumezon aanet negative qe gjenden ne cdo kombe dhe shoqeri te vogel e te madhe, ne cdo krahine brenda nje kombi, Sot nga analistet dhe intelektualet shqipetare lipset me kembengulje te paraqesin sa me shume fakte te bashkimit kombetare dhe jo ato qe na ndajne. Pa tjeter qe psikologjia e cdo personi, shoqerie, krahine varen nga ambienti ku jeton dhe pjesa e ndare nga trungu shqipetare ka 100 e ca vite e ndare dhe pa tjeter ka ndryshime ne kulture, tradiat sjellje e shume probleme te tjera. Hapja e kufijeve dhe ndarja nga bashkimi makaber me serbin eshte fati me i mdh i kombit tone dhe nuk e kan patur asnje komb ne bote kete fate. Mos te bejme analizat e ketij fati se duhet at dine te gjithe. Menxhimi i kesaj situate varet nga ne, varet nga Intelektualet qe te luftojen per bashkim kombetar jo per nadrje. Lexoni historine dhe sillni ndermende thirrjet e nje pjese te shqipetareve ne periudhen e pamvaresise qe dilin me parrullat “Duam baben” . Shqipetare ky shekull eshte shekulli i rilindjes se kombit tone. Le te bashkohemi qe te cojme deri ne fund amanetin e Rilindaseve; Vetem bashkimi na shpeton ndryshe cdo ndryshim ne situatat politike te Europes ne do te jemi viktima e pare.
  Me respekt
  Emigranti Ermal Gjoni, OH, USA

 72. fieraku NGA ferrasi says:

  @ epiriii
  Mjafton qe ke qene ti ne fier
  Po ne fier ka pas minoritare me lopate ti gerryeje
  Me lopate me gjith mend se vinin ere.
  Dhe ishin aq frikacake sa dhisnin gjak nga rregjimi
  Mbaj mend 91′ kur iken me kuc e me Mac.
  Tani sdo rrime ketu te bejme llogje.
  Une se di edi ramen nuk votoj per te
  Por jo si kryeminister por edhe si shqiptaret ai i
  Duhet ti thoshte ato dy fjale qe tha.
  Te rrime e te shahemi neper portale ne shqiptaret me kosovaret cojme uje ne mullirin e grekoserbeve dhe une personalisht nuk dua t’ ua jap kete kenaqesi.
  Ti ke te drejte se nuk ke gjakun tone.
  Ne qofte se è njeh emigracionin
  Atje ka edhe dukuri te ketilla
  Nga te gjithe kombesite
  Por ketu ne po flasim per ceshtjen shqipetar
  Qofte ajo came kosovare.
  Dhe ti nuk duhet te perfshihesh
  Se me greqine kemi akoma ligjin e luftes.
  Dhe jo me shume se dy dite me pare na e kujtoi Kotesia .

 73. vang says:

  Ne se ti paske bere shkolle dhe nuk e ke kuptuar historine ,fajin gjeje aty ku eshte.Por nuk eshte vetem shkolla.Ka informacion te gjithaneshem per historine qe ti e injoron.Sidoqe te jene faktet e tjera per gjenezen e shqipetareve,se cfare lidhje kane iliret me arberit;se ne cilin shekull shqiptaret duket te jene autoktone ne tokat e tyre etj, le ta leme menjane.Ketu flitet per shqiptaret ne pergjithesi dhe kosovaret nuk kane gjuhe tjeter vec shqipes qe te pretendojne per identitet te vecante.Nuk jane ata vetem qe pemend nga face-book,se kane urrejtje per shqiptaret d. m.th.per vehten e tyre,por edhe ti me shume se ata.Kritikon politikat,dhe mire ben, por politiken e ngaterron me historine.Kete nuk e ben aq shume nga padija,por nga edukata,si rrjedhim ,nga urrejtja.

 74. PlisBardhi says:

  Sharllatan!
  I papjekur!
  Bakterje e rrezikshme e kombit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *