Nga Tirana, me përçmim

flamurNga Lumir Abdixhiku

-1-

Çmenduria e elitës së Tiranës ndaj Kosovës vazhdon. E filluan, kohë më parë, me thirrjet mbi tradhti e kërkesën poshtëruese për lënien e Kosovës anash në futboll; thanë forcojeni veç shtetin tonë, turpëroni këtë tuajin. Po s’bëtë këtë s’jeni patriotë, jeni tradhtarë. Ishte hera e parë që forcimi i pavarësisë po projektohej si antishqiptare tek ne. Inferiorët këndej i duartrokitën – shumica u dha përgjigje në stadium dhe jashtë tij.

Por s’u mjaftuan. Këtë javë, të njëjtët nga diskutimi sportiv kaluan në thirrje për aneksim. Jo për bashkim, por për aneksim. Na thanë jeni veçse krahinë jona, hiç më shumë. Ata që duan njëmend bashkimin do të na shihnin si të barabartë – dy shtete plotësisht të barabarta pra, të cilat nën kushtet e afrimit eventual do të ndërtonin një trup që mbron interesat e të dyja palëve barbarisht. Në këtë trajtim të barabartë, po të ndodhte ndonjëherë, nëse duhet të ndodhë ndonjëherë, përfundimi mbi ombrellën nuk do të anonte mbi njërën palë veç pse emri i shtetit u fillon me “Shqip”, sepse shqiptarë, po qenë të barabartë, janë të dyja palët pra. Por hobigjinjtë e nacionalizmit veç të barabartë s’mund të na shohin. Krahina e tyre, e projektuar dhe e publikuar pa marre së fundmi, s’është bashkim, është nënshtrim.

Aventura përfundon, po këtë javë, në Beograd, në normalizimin e relacioneve shqiptaro-serbe. E vërteta është se problemet me Serbinë s’kanë qenë kurrë në mes të Tiranës e Beogradit, prandaj Tirana s’ka çka të normalizojë atje. Beteja e shqiptarëve me serbët është bërë në Kosovë. Politika e Tiranës, për protagonizëm individual, po bie me vetëdije në kurthin e Beogradit, që s’do Kosovën ta trajtojë si subjekt – dhe problemin e shqiptarëve ta kalojë në përballje mes Serbisë dhe Shqipërisë. Kosova shtet, është tmerr në Beograd. Tirana po u asiston serbëve për mrekulli.

-2-

Shqiptarët e Kosovës – dhe të Shqipërisë natyrisht – duhet të kuptojnë se çështja shqiptare s’ka një qendër rreth së cilës shqiptarët duhet të gravitojnë. S’mund të ketë një të tillë, sepse shqiptarizmi nuk është ndërtuar veç në Tiranë, përkundrazi, më së shumti është ndërtuar – dhe dorën në zemër është mbrojtur – në Kosovë. Dhe Kosova është shqiptare sa gjithçka tjetër shqiptare. Madje, Kosova sot është produkti kryesor i shqiptarizmit, në një model modern shtetndërtues. Si e tillë ajo ka të drejtë të thirret në çështjen shqiptare po aq, në mos dhe më shumë, sa Shqipëria. Simbolika shqiptare, që rastis për shkak të rrethanave gjeopolitike të jetë zyrtare në Shqipëri, s’e bën atë më shqiptare sesa Kosovën. Prandaj s’i kemi borxh askujt, as ekip futbolli, as eksluzivitetin e shqiptarizmit, as fatin me Beogradin – e edhe më pak pavarësinë e shtetin që megjithatë do ta bëjmë.

-3-

Duhet thënë, gjithsesi, se sinqeriteti i Shqipërisë, së paku elitës që kanalizon zërat nga atje, për bashkim është i mjerë. Në gjithë këto vite ekzistencë si shtet, nuk ka mbajtur e as shpërfaqur një qëndrim të vetëm politik për bashkim. As kërkesë për referendum, as kërkesë në ecjet ndërkombëtare, e as pozicion politik. Asnjëherë. Shqipëria, dhe politika zyrtare e saj, bashkimin e kanë parë si temë për flirtim. Elita intelektuale, ndërsa, si çështje trendi. Të njëjtët që sot na llafazojnë për patriotizëm, janë shitur e shpëlarë publikisht e shumë herë si ultrainternacionalë. Tash, kur filluam sukseset tona si shtet, na u bënë brenda natës patriotë. Unë i them kësaj inat, mospërbirje e suksesit të atyre që i kanë parë si të pabarabartë.

Nëse njëmend ka një kërkesë e vullnet për bashkim, nëse qytetarët e atjeshëm shqiptarë duan të bashkohen me Kosovën, atëherë le ta shtrojnë publikisht. T’ua thonë partnerëve në BE, t’ua thonë anëtarëve në NATO. Të shohim, për pak, çfarë përgjigjeje kanë për të marrë njëherë. Të kuptojmë se a janë të gatshëm, qytetarët e Shqipërisë, t’i ndërmarrin sakrificat – eventuale – nga ndjekja e një rruge tjetër jashtë BE-së e NATOs. Do t’i ndjekim hap pas hapi.

Flirtimi i tanishëm, ku shqiptarët e Kosovës shihen si obligatorë e marrës të barrës e bashkimit, është punë hobi për elitën e Shqipërisë. Punë argëtimi televiziv, të çartjes artificiale për diçka që kanë bërë minimalisht angazhim. Zero. Hiç. Asgjë.

-4-

Shqiptarët e Kosovës, ndërsa, duhet të lirohen e çlirohen nga ndjenja e inferioritetit sa më parë. Duhet të kuptojnë, njëtrajtësisht, se shteti i tyre që kanë, pavarësisht ngjyrave me të cilat del jashtë, është shtet shqiptar. I definuar me Kushtetutë si shtet i shqiptarëve. Ata duhet të kuptojnë se aventurat argëtuese të elitave tallëse në Tiranë (konsideratë shumë për përjashtimet) mund të jenë të kushtueshme. Arritja jonë si shtet i pavarur, në rrethanat e tanishme, është e rrallë, e shtrenjtë, e pahumbshme – mëkat prej idioti po e humbëm këtë.

Gjithashtu, shqiptarët e Kosovës duhet të kuptojnë se s’ka asgjë të keqe në konsolidimin e shtetit tonë. Dhe konsolidimi i shtetit tonë nënkupton pasjen e gjërave tona, siç i ka Tirana të sajat pra. Sepse, është e pakuptimtë që progresin e shtetit tonë ta trajtojmë nën fajin e antishqiptarizmit. Ta refuzojmë këtë mendësi që e ushqejnë ata. Kjo logjikë s’ka pse të instalohet. Edhe s’kemi për ta instaluar gjithësi. Siç dhe kam thënë më parë, Kosova ka djem e vajza mjaftueshëm që i dalin zot – për ta bërë shtet, të pavarur e sovran, të hapur ndaj secilit; të nënshtruar ndaj asnjërit. Republika do të jetojë.

Koha Ditore

REMOTE_ADDR:[]

41 komente në “Nga Tirana, me përçmim”

 1. Timi says:

  O Lumir, bashkimi bën fuqinë dhe zgjedh problemet kombëtare dhe kaq. Tjetër gjë që ju anal-istet nuk keni me se te merreni.

  1. €piriiiiii says:

   Ju te Kosoves qënkeni Çmendur. Vet Shkruani në Gazeta vet bëni Deklarata Qeveritare dhe Fajtor qenka E Rama dhe Tirana sepse sduan Forcimin e Kosoves. Çeshte kjo llogjik pa lidhje. Erdogani thot mes Kosoves se Kosova eshte Turqi dhe ju sbëtë asgjë thjesht u buthet buz më buz me Erdocarin e Turqis. Beni llogje pazari sepse Rama tha 1 të Vërtetë mes Nishit e Beogradit. Ikni o Koqevar po su bekeni njerëz ju. Tung

   1. Dardania says:

    O Vodhio Epajdhi,Pse more para se te komentosh ne fillim nuk behesh njeri e mos te kesh urrejtje , e pastaj minimalisht te informohesh per nje gje para se te komentosh per ate gje. Ja pra e shikon qe ti nuk e di se pse u reagua ne Kosove.Po ta them shkurtimisht se skam kohe te sqaroj gjithe llumin anti-kosovar qe mban Shqiperia per fat te keq. Ky ishte takim 3 palesh,Kosova u perzu, u tha ose hajde me rang me te ulet perfaqesimi,ose hic,por kurrsesi te perfaqesohesh barabarte si ne,pra mekryeministra.Sepse Serbia donte qe ta formalizonte faktin qe sipas tyre Kosova eshte pjese e Serbise,dhe ate po e perfaqeson Serbia.Kete propagande serbia po e ben kudo por kesaj radhe ishte propagande 1milion here me e demshme sepse po te ndodhte kjo9edhe pse pjeserisht ndodhi perderisa Shqiperia mori pjese ne kete samit),atehere kete gje serbise ja vulosnim te paret ne shqiptaret,e pse mos tia vuloste bota? Pra normalisht Kosova e kuptoi hilen serbe,se megjithese ju Ne Shqiperi jeni me ‘superior’ se ne ne Kosove,te pakten serbin e njohim me mire,pra e nuhatem gracken e Serbise dhe ne menyre shume dashamirese,Ministri i jashtem i kosoves i asaj kohe Pettit selimi i tha Rames,Serbia po te fut ne gracke.Ky jo vetem nuk ia more per baze ate keshille por dhe e ofendoi me pas. Tjeter gabim qe beri Rama: Citoi nje antishqiptar shume tekeq.njesosj sikur te citonte Milloshevicin. Jo qe nuk qenka penduar por e permendi me krenari qe i paska dhene dikur celesin e Tirane Goran Bregovicit. Rrugen Nish-Prishtine-Tirane e quajten rruga Nish-Tirane dhe po benin plane si ta rregullonin pa pranine e kosoves,edhe pse kjo rruge kalon neper kosove.Pra pa dashje Rama ia realizoi se ca donte Serbia.Pra degjoi shkaun dhe jo vellaun.E ti ca prisje se do reagonom ne te Kosoves>?Aq me teper duke ditur se sa kozmopolitane jeni ne shqiperi dhe se sa kollaj jo vetem do miqesoheni , e do krushqoheni(sic po beni prej vitesh) por ndoshta edhe do vellazeroheni me serbet me kete ritem qe e niset.Tani ku eshte gabimi yne qe po kritikojme?Ne spoe kritikojme per ato fjale qe tha per kosoven(se fjala te mira ishin,edhe pse i tha meshume si per te lare gjynahet e kesaj viziite) por po e kritikojme per keto arsye qe permenda

 2. Maverick says:

  I gjithë artikulli është Ne dhe Ata, Ata dhe Ne. Po jemi një komb mor idiot. Po nqs në Kosovë shumica e mendon si ti mor palo gazetar, unë do të firmosja me gjak mos bashkimin me ju sperma turke që jeni rrahur që këlyshë prej serbit. Shqipëria nuk duhet të merret më me ju. NUK E MERITONI.

  1. F*uck KOHA DITORE says:

   Do te jepja te drejte kur thua per kete NE dhe JU, po ta thoje nga shqetesimi, Por ti e perdor sa per percarje,sepse dukesh nga emri qe ke zgjedhur qe je nje sllav ,asgje me shume.Tani je sllava malazez ,maqedonas apo shka, kete nuk e di.Se a do merret shqiperia me ne, nuk e percakton ti, se ti nuk je as pakice,se nuk ka pakice sllave ne Shqiperi, keshtu qe mbylle halen o shka e mos fol per Kosove

   1. Aleksander(600 vjet para sllavit te pare) says:

    Pse o njeri e ke kaq te veshtire per ta kuptuar tjetrin ne ate qe thote !?-Ai(Maverick,qe nder te tjera, NUK KA LIDHJE me sllav a ku di une ç’budallalleqe sajoni) e ka me ata pseudogazetare qe çdo gje e shohin si gare mes Shqiperise e Kosoves,ne vend qe ta identifikojne veten si NJE e te pandashem.Lexoje me kujdes(edhe pse nuk e meriton) kete MAGARIN apo hajvanin gazetar qe e sheh çdo gje te ndare,e hiqet i ofenduar nga Edi Rama e nuk beri pershtypje kur Erdogani ne mes te Kosoves e pa u kundershtuar nga ASKUSH(!!!?) ,e quajti Kosoven Turqi !!!?-Nuk ju ben pershtypje kjo ?!-Nese do te vazhdonim te ndiqnim polemiken me “llogjiken” IDIOTE tè gazetarit, (NE dhe JU),po ta bej qejfin:-Kosova dhe kosovaret kane disa perparesi ne raport me shqiptaret e Shqiperise,per vete kushtet si ka ardhur historia jone e IMPONUAR ,por ne pergjithesi ka te drejte Kimete Berisha ne çka shkruante dje ne lidhje me nivelin intelektual te disa gazetareve ne Kosove.Me vjen keq per gjakun e Adem Jasharit e gjithe Jashareve,per gjithe trimat qe gjakun e tyre te kuq e derdhen per flamurin e kuq e qe sot eshte zevendesuar nga nje RRECKE pa kuptim qe JU, parapelqeni ti peruleni e sidomos ng MOSMIRENJOHJA E MOSMIRENJOHESIT qe PADREJTESISHT po gezojne frytet e mundimeve e sakrificave te martireve te kombit shqiptar.Shteti Shqiptar le te beje vetem nje gje per Kosoven ,te investoje e te investoje ne ARSIM ,ne menyre qe kur te kemi me ke te dialogojme,te mos kemi perpara TRUNGJE e NYJE por njerez te te njejtit nivel.Se te vjen TURP te degjosh edhe presidentin edhe njerez te administrates se Kosoves ,qe nuk i krahason dot as me nje lexues te thjeshte te TemA-s per nga niveli i te folurit e te shkruarit te shqipes siç thote Kimetja. Kur s’kuptoni shqipen…si mund te kuptoni dialogun argumentet ?-Ju akoma (pa e kuptuar INJORANCEN TUAJ) shpreheni :-Do te kupton (ne vend te do te kuptojè) apo do te shkon(ne vend te do te shkojè) …kjo sa per te dhene nje shembull te thjeshte(qe me siguri NUK DO TA KUPTONI AS KETE).

    1. Dardania says:

     Ty zoteri te paska verbuar deliri i madheshtise dhe i superioritetit qe CUDITERISHT jo vetem e thua por edhe e ndjen(dhe meqe ra fjala Pse na qenkeke ti superior zotrote,ngaqe artikullon me mire gjuhen standarde?qe edhe kete superioritet te vetem disa shqipfoles antikombetar e shfrytezojne per te bere lojera fjalesh dhe per te hedh helme ndaj Kosoves apo edhe vete ndaj njeri tjetrit),pra je verbuar realisht dhe cuditerisht nga ky delir madheshtie,dhe do tme verbosh dhe mua me zor,edhe ketu kur fjalet e ketij qe kudnershtova i kam para sysh,dhe e kuptova shume mire me ke e kishte, e kishte me te gjithe Kosoven dhe jo vetem me disa, madje na quajti sperme turku (ngaqe para se te fliste dhe te komentonte ketu dikush ia mbushi gojen me sperme).Ti superioritetin tend e hedh poshte dhe bie brenda me vete fjalet e tua,kur sipas teje ata politkikane qe na perfaqesojne jane i njejti dhe i vetmi nivel i gjithe intelektualeve te Kosoves.E para kush tha se psh Thaci eshte intelektual?Edhe ate diplome false qe ka e ka blere ne nje universitet ne Shkoder. Por prape ky Thaci sado qe sdi te artikulloje mire shqipen,si ti i gjithendrituri ,madheshtorisuperiori, ai te pakten zotesi ka tregu.Nga nje katund i humbur i drenices,arriti u be burre shteti.Luftoi,u be politikan dhe akoma po qeveris.Natyrosht jam kunder tij.Edhe ai tjetri Berat Buzhala,nga nje katunf i nje qyteze te humbur te Kosoves erdhi, por megjithese artikulimin nuk e ben si ti, zotesi tregoi,ndertoi dhe zoteron gazeten me te klikueshme shqiptare ne bote,per fat te keq sepse Buzhalen e shnderruat ne antikombetar edhe per faj te komenteve qe beni ndaj Kosoves,dhe ky tani me ate gazete ben me shume dem se sa mire).Kurse sa per mosmirenjohje, ku ka shqiptar Kosove me perjashtim te ndonje rasti te rralle(se edhe ne derra kemi sjemi pa ta natyrisht) qe nuk eshte mirenjohes ndaj Shqiperise per ato qe ka bere?Apo duhet 7/24 per 17 vite ta permendim cdo dite, dhe per hir te ketij fakti ,kur na shani duhet te kujtojme mikpritjen dhe te heshtim gjithmone dhe te kthejme faqen tjeter?Po meqe ra fjala per mirenjohje,edhe shqiptaret e Malit te zi dhe Maqedonise na priten,por kurre kurre asnjehere nukna permendin dhe jo si ju qe e keni bere boze dhe ja keni humbur vlerat asja mikpritje madheshtore.madje neve na priti e gjithe bota,pse vetem ju na permendin papushim?dhe aq me keq na quani mosmirenjohes.a e ke provuar ti rastin dhe te kemi dal mosmironjohes?He bej nje lufte me Greqine dhe shiko a do te pergjigjet Kosova me tenjejten monedhe mikpritje apo jo?Natyrosht qe po, bile jo vetem me mikpritje por 80% e atyre qe do luftojne ndaj greqise do jene nga trevat shqiptare jashte shqiperise Londineze,dhe vetem 20% nga ju komentuesit e zgjtu anti-kosovar do mbroni vendin tuaj.Pra do jemi shumice PERSERI edhe ne luften ndaj cdo armikut te shqiperise,dhe jo vetem 80 vete sac luftuan per UCK nga Shqiperia(dhe mirenjohje te perjetshme edhe atyre meqe ra fjala,por per hir te vertetes ishte numermikroskoik). Sdo me ebsosh fjalet e mia?Atehere kujto luften ne Maqedoni.ne ndihmuam vellezerit tane shqiptare ne Maqedoni jo vetem me mikpritje, por 90% e luftetareve atje ishin nga Kosova.Dhe e beme jo vetem nga mikpritja qe karakterizon cdo shqiptar(JO VETEM SQIPTARET E SHQIPERISE),dhe jo vetem sa ia kishim borgj(se mes vellezerish une di qe sduhet te kemi borxh ,aq me teper buken e gojes),por e beme se jemi shqiptar.Kush tha se ne nje rast te ngjashem me shqiperine, sdo e benim?Pse paragjykon?Hajde pra bjeri Greqise futemi ne lufte dhe e shohim kush do luftoje dhe kush do fshihet.me kete rast marrim dhe Camerine.Apo harrove keta tipa qe shajne Kosoven as Camerine nuk e duan e jo me te luftojne per te. Mund te permend dhe une jo pak,jo njesoj por shume me shume raste qe dhe ju duhet ti jini mirenjohes Kosoves,por spo behem si ti.spo ti permend. Clirohu nga deliri i madheshtise dhe mos u trego aq naiv,sa Hashim Thacin ta barazosh me gjithe nivelin e shqiptareve te Kosoves.Hajde tako intelektualet e vertete te Kosoves, edhe ty te fusin ne xhep, ngelesh si m*t para tyre,Po po ti pra i madheshtueshme,superiori.

    2. Dardania says:

     Kurse ate recken qe thua, po te jap nje keshille, nqs ke sadopak patriotizem ne gjak,se nganjehere me duket apo dua te mendoj qe nuk je anti-kombetar por prape dyshoj,sidoqofte keshillen po ta jap ty dhe atyre te tjereve qe bejne te njejtin gabim. Ate rrecken e ahtisarit,verdh e blu, e kam urryer me shume se ti,jam perplasur me ndonje person shume te rralle ne Kosove qe e mbronte dhembe per dhembe.Dhe sinqerisht te them, fillua ta mbroj kete RRecke vetem atehere kur u sulen dhe perdhoset keto simbole,qe edhe ju e dini por sdoni ta pranoni qe ishin simbole SHTETERORE,dhe jo mbetare,dhe na duheshin vetemper te perfaqesuar dhe reklamuar e promovuar shtetin e ri te Kosoves.Asgje me shume.Por menyra raciste ,anitkombetare se si na sulmuat vetem e vetem se Milot Rashica zgjodhi perfaqesuesen e ksooves dhe jo Kombetaren,na beri jo vetem te mos e sulmojme me, por edhe ta mbrojme.Dua te dal ne konkluzionin nga kjo pervoje eksperience e jetuar, qe po vazhduat me kete ritem, me kete urrejtje, me kete racizem,jo qe sdo mundoheni me zor te na beni te duam dhe te themi ca doni ju, por vetem dem po i ben kauzen se bahkimit.Ja pra na bete qe duhe share simbolet e shtetit te fillojme te duam keto simbole(natyrosht kurre as pas 100 vitesh,sdo i duam si flamurin kuq e zi,megjithese disa dashakeqas dhe nejrz te lig edhe kete faj dhe te pavertete ja vulnos shqiptareve te kosoves). Nqs flamurin arritet ne vetem per 2 muaj te na beni ta duam(kur prej 2008,dmth qe prej 8 vitesh ska pasur as dashurin e 0.00000001% te njerezve ne Kosove,me kete ritem kam frike qe do beni dhe shume me shume deme te tjera ne raporter brenda nesh. Ku i dihet ndoshta edhe do ia arrini qe edhe kombin kosovar ta krijoni ,me keto sulme qe po beni,se tani per tani kombin kosovar e therrasin maximumi nja 20 veta.Por edhe flamurin vetem disa mijera vete e donin deri para 3 muajsh.keshtu qe asgje nuk eshte e pamundshme prandaj STOP kesaj histerie sulmesh ndaj Kosoves se nuk arrini gje per mire, vetem per keq

    3. Arsimtari says:

     Aleksander Edhe une e ve re ate gabim qe thua ti,qe perdor Thaci apo ndonje politikan tjeter ne te folur, kur thote “do te kupton”ne vend te do te kuptoje)pra sic tua ti eshte shume e vertete.Por para se edhe kete dobesi qe na tund para sysh,sikur bere nje zbulim shkencor,pse nuk thua dhe ate tjetren.Hashim Thaci,kryeminister i Kosoves,edhe te jete nje kryeminister normal,e jo me eshte ky qe eshte,nuk pritej te dinte rregullat e gjuhes shqipe ne menyre perfekte.Per kete,si cdo kryeminister,ka dhe keshilltaret e vet qe paguan per kete pune. Thaci ka pasur gjithmone 1 ose 2 keshilltare nga shqiperia.Psh tani ka Adri Nullerallin.Pse ky nuk ia permireson kete gabim, Thacit?Eshte edhe keshilltar,pra paguhet per kete pune,edhe nga shqiperia, pra e di shqipen me mire se ‘kosovaret injorant’,atehere pse ti nuk e ngre kete shqetesim por na perplas ne fytyre nje dobesi te politikaneve tane dhe ua vesh gjithe shqiptareve te Kosoves>?

 3. Arbo Dardani says:

  Bravo. Ku ka ma shqiptarizem se forcimi I shtetesise se Kosoves dhe ku ka ma antishqiptare se sa injorimi I saj ( marreveshja e autostrades, thuase kufiri Shqip me Serbin eshte ne Morine). Shqipetaret e ashtuquajtur mendje “hapur” une kisha thene mendje ceket, Serbija bene lojen e saj me ata, ate qe ska arritur me asnje popull fqinje ne rajon. Kjo Serbi ” Europiane”, saboton Bosnjen, kercenon me lufte Kosoven( Presidenti Serb, patriarku Serb), mohon malazeset, akuzon kroacine per luften e saj clirimtare si fashizem, nderton qendra spiunimi e neser ushtarake Ruse, jo larg Kosoves. Por ata we dje ishin me Stalin se Stalini, me Maocedun se Mao Ce Duni, …. me katolik se papa, se jane me mendje hapur se vet Europa. Kam nje pyetje, nese paska Km obligim kushtetues ndaj shqipt. Jasht R Shq. a dtth kjo edhe oblig ushtarak?

 4. Kosova says:

  Para se te filloni artilerine sulmuese ndaj Kosoves,shikoni vellezer ne Shqiperi. Filloni lexoni me vemendje, me gjykim te ftohte dhe me realizem keto deklarata qe vijne nga Kosova,e qe po shtohen cdo dite e me shume. Edhe mua me duken te ekzagjeruara dhe ma shtojne friken qe cdo dite e me shume po largohemi nga njeri-tjetri ne vend qe te forcohet dhe te formalizohet bashkimi. Por ju duhet te shikoni ku esht problemi?Ta sherojme plagen?Ndoshta ska keqkuptim por edhe nqs ka, ta sqarojme ate keqkuptim dhe jo te sulmohet kushdo qe flet.kushdo qe kritikon.Keta analistet tane ne Kosove(shumica te keqinj,por jugarantoj jo ky qe ka shkruar kete shkrim apo disa te tjere) ne pergjithesi po kritikojne.Ju komentues pse sulmoni ne menyre te mjere?Ok keta sulmojini,por Kosoven pse e pergjithesoni dhe sulmoni?Nuk eshte mrie as keta analiste ti sulmoni,se vetem i nxisni qe te behen edhe “me te keqinj”.Nuk po flas per Berat Buzhalen apo halil Matoshin, por ky te pakten eshte super patriot,Edhe disa te tjere si ky.Pse i sulmoni?Sidomos pse sulmoni Kosoven?E dini qe arsyesa pothuasje kryesore qe tani edhe ne Kosove(se ne shqiperi gjithmone ka qene),kane dal persona qe kritikojne kaq shume Shqiperine,eshte pikerisht ndonje pervoje personale, por edhe kur lexojne keto komente.sepse ata nuk e dine qe ndoshta gjysma e komenteve behen nga anti-shqiptare shqipfoles.Por per fat te keq jo vetem nga te tille.Prandaj te reflektojme ne te dy anet e kufirit,sepse askush nuk eshte me superior se tjetri, dhe ne te njejten kohe,bashkimi na leverdi te dy paleve njesoj,dhe mos te ndjehet askush, sikur ka pushtetin e gjithe botes, dhe nuk i duhet “kosovari”.Dhe ate shprehjen koqevar i bej thirrje vete mero Bazes,dhe jo vetem administratorit te webit, bllokoje qe as mos te mund te perdoret,se po beheni gazeta me antikombetare qe kam lexuar per shume dekada,me apo pa deshiren tuaj ,nuk e di, por komentues me anti-shqiptar kurre skam pare.Nqs edhe realiteti ne shqiperieshte keshtu, une vete i pari, nje nga avokatet me te zjarrte te bashkimit, heq dore nga kjo enderr.

  1. Lugati says:

   ej. o. kosova. loke. a. jeni. tranua kush ju pagu mer pash zotin a e. merrni me men. ca ka. boni a jo

   1. Kosova says:

    Lugati ti sme njeh dhe ke te drejte qe me gjykon nga fjalet por po tme njohesh do ndryshosh mendim. Se bej cte mundem prej shume vitesh qe bashkimin ta jetoj edhe une, jo vetem femijet e mi,por ate qe e thashe ne menyre hipotetike, e them prape.Une jam i sigurte qe kunder bashkimit jane nje grusht antishqiptaresh dhe aspak nuk jane kunder nesh shumcia ne shqiperi, Por nqs si keta qe shajne Kosoven, mendojne shumica ne Shqiperi, atehere edhe sikur ti biem ne gjunje,se sdo pranonin bashkim me kosoven,por prape them jam i sigurte qe ky nuk eshte realiteti i vertete,dhe ketu ose jane mbledhur gjithe bajga e kombit dhe komenton ose ka dicka te pakuptueshme,por kurre sme besohet qe keshtu mendon shumica per ne

 5. F*uck KOHA DITORE says:

  Edhe ky ,njesoj si Halil Matoshi,Adriatik Kelmendi(i cili eshte kusheriri i Migjen Kelemdnit,kaq mjafton per ta kuptu se sa vlen),dhe disa te tjere,jane punonjes,e dmth edhe sherbetor dhe skllav te KOHA DITORES, pra te Veton Surroit, I pari nga keta analistet e kosoves,qe shihej me dyshim si sipun serb. Pra kur ky Veton surroi,milioner qe ka mbi 100 milion euro, i ka punesuar, dhe u jep bonuse te majme, a nuk mendoni se edhe ai i nxit keta tipa qe te mbjellin percarje? Te njejten gje edhe ne shqiperi do te mund ta bente cdo pronar miliner mediash po ti tekej,bile do e bente shume me kollaj dhe shume me shemtueshem. Keshtu qe keta analiste mediash nuk perfaqesojne kosoven e vertete. Nuk perfaqesojne shqiptaret e Kosoves. Bejeni kete dallim ,ose perndryshe nqs as kete dallim nuk e beni ju komentues, nuk qenke as minimalisht te mencur, sic ne ne Kosove me krenari mburremi me ju

 6. Shkodrani says:

  Me fal po kush e do bashkimin me ju? Nuk na mjaftojne turqit tone por duhet te na shtohen edhe turqit shqipfoles te Kosoves? Jo more zoteri, jemi ngopur se qeni delja e zeze e Europes. Nuk iu duam, beni cte doni, por pa ne. Ju nuk jeni shqiptare.

  1. KS AL says:

   O ndyresire, po Shqiperise nga Kosova vetem i rregullohet imazhi. Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha, Era Istrefi,Kombetarja(shumcie me djem Kosove), dhe qindra raste te tjera te suksesit nga djem dhe vajza Kosove neper bote, ku te gjitha keto raste ne 90% thone jam ALBANIAN dhe jo jam kosovar,dhe 99% e botes kur thote jam ALbanian e kuptojne qe jam nga Albania, pra i rregullohet imazhi Albania-s(Shqiperise) dhe jo Kosoves.Keta pra o ndyresire ia rregullojne imazhin Shqiperise sone te dashur,ate imazh qe ti barbon lacjan(se sje as shkodran) ja ke prishr duke prostitura motrat e tua, duke vrare, vjedhur, e duke u bere mbreti i droges ne Europe. Dhe ti barbon i ndyre me quan turk?A ke qene ndonjehere ne Kosove o ndyresire qe me thua turk?Apo e ke nga feja?Po nene Tereza katolike eshte dhe 1milion here eshte dashur me shume ne Kosove se sa ne shqiperi,atehere pse na quani turq o “shkodran”?Ti edhe Shkodres po ia prish imazhin me kete emer qe ke vjedhur,dhe nga keto komente qe beni ti dhe nje grusht tjeter i ndyre si puna jote, qe normalisht nuk perfaqesojne shqiptaret e vertete te shqiperise

   1. Alo says:

    Qeke shume i frustrum ti daku (Bebe Rexha eshte nga Dibra meqe ra fjala). Ke te drejte kur thua se keta artistet thone se jane shqiptare, por mos harro qe shumicen prej ketyre nuk i ka rritur Kosova apo Shqiperia, por Anglia, Zvicra, Amerika etj etj. Mesa po shoh, rastet e mira me emra artistesh e futbollistesh te suksesshem i numeron me gishtat e dy duarve. A te filloj te te numeroj une me duart e 200 shqiptareve rastet e krimineleve, mafiozeve te droges, apo dhe hajduteve ordinere neper Evrope qe vijne nga Kosova??? E di ti se kur me pyesin gjermanet nga vij e u them Shqiperia me pyesin nga cila Shqiperi, Kosova apo Shqiperia !Shqiperia! se jane bere me hije nga berllogat qe po lene nam neper bote. Kshu qe mos na dil me teorite se Kosova prodhoka talente (te lindur e rritur ne Zvicer nderkohe) dhe se nga Shqiperia dilkan Monstra. Je debil qe i lepin sumen Halil Matoshit e Migjen Kelmendit qe shkruan keshtu neper portale. Turp per ty qe shan shqiptaret e Shqiperise kur pretendon se je shqiptar vete!! Ti je Separatist injorant! Ah dhe meqe ra fjala, eshte turp te mburresh me Era Istrefin apo Rita Oren. Po deshe te besh si bob, mburru me Aleksander Moisiun, Ismail Kadarene, Inva Mulen, Saimir Pirgun, Ermonela Jahon, Shkelzen Dolin e te tjere te medhenj si keta, jo me prostitutat e estrades. Shnet!

    1. KS AL says:

     ALO,se jo vetem nga emri qe ke perzgjedhur por dhe nga gjuha raciste qe flet me ngjan me ate gazeten unltra shoviniste te Beogradit “ALLO”. Tani rri e degjo. Te kesh bere ti vetem 1% sa ckam bere une edhe per qytetin ku ke lindur,dhe spo them per shqiperine Londineze, une ty te jap doren.Por ti ske bere, jo se te njoh ty,por se njoh veten dhe e di sa kam bere,po skam nevoje te ti rendis.jo per modesti por ste mbushet mendja. Une Shqiperine do e mbroj,jo per ta bere qefin ty personalisht,por se jam shqiptar,pavaresisht se jam shqiptar Kosove dhe jo shqiperie.E kam bere dhe do ta bej gjithmone. Keto qe thashe,dhe spendohem qe i thashe, dhe do i them prape po qe nevoja diku tjeter, edhe pse mundohem dhe sforcohem qe mos ti them, i thashe sepse disa patriote te minutes se fundit, disa anti kosovar te qelbur,po nxjerrin aq qelb ndaj Kosoves, sa po nuk doli dikush tua mbylli ate hale nga e cila qelbosin,keta do vazhdojne eshe me shume.E si tua mbyll me mire se duke permendur disa te verteta.Ti pse nuk merresh me ate qe i kundershtova,po te ishe patriot i thoje pse shan ksoovaret por jo ti u more me mua qe i kudnershtova nje anti shqiptari dhe jo me ate,sepse dukesh qe ndoshta je i njejti soj si ai,pra antikosovar . Une nuk kisha qellim te permendja 1000 arsyet se pse u prish imazhi jo vetem i Shqiperise, por edhe i shqiptareve,pra edhe I kosoves. Sti permenda jo qe nuk i di, por qe mos te krijoja ndasi,nuk i permenda.Por mjafton te thoja vetemlexo gazetat dhe portalet nga Tirana,shiko sa shume krime, cgfare shumellojshmerie krimesh te pabesuara behen nga disa shtetas te shqiperise dhe mjafton.Keto krime duhet te te shqetesojne ty dhe jo ti mbrosh.Ka kriminel edhe nga Kosova,sidomos me droge, por kurre as 1% nuk bejne krime qe bejne disa nga shqiperia.Pra po ta them edhe me troc tani , ne vend se ne ne Kosove te shqetesohemi qe ne rast bashkimi,ne pervec te mirave do marrim dhe shume njolla,ma thua ti mua kete .ai komentuesi tjeter dmth.Pra e thene troc, se keshtu eshte e verteta ,dhe pune tjeter qe ti nuk tregon realizem dhe mban ane.Shqiptaret me shume njolla imazhi marrin nga krimet dhe prostitucioni qe shume shqiptar bene ne Itali.dhe me shume rregullim imazhi kemi nga shqiptare kosove neper bote qe ti permenda.Po clidhje ka ku eshte rritur?Ato kengetare qe permenda jo vetem qe nuk e fshehin por me krenari e deklarojne qe jane shqiptar.Bile,se ketu e kisha idenepor ti sdo te kuptosh, ato nuk tregohen egoiste e te thone jam nga kosova por thone jam ALBANIAN,apo jam nga Albania,dhe ti jo vetem nuk i je mirenjohes por i cuan produkte jo koosvare por te huaja,apo mos te permend se si shahej Rita Ora ne cdo lajm qe jepej per te.Mos i hyj kesaj teme se do percahemi me zor,dhe kam me shume fakte se ti. bebe rexha e vertete qe eshte nga Maqedonia, por ju qe urreni kosovaret nuk doni as shqiptaret e Maqedonise,kurse ne ne Kosove nuk urrejme as shqiptaret e maqedonise. Kjo ishte replika ime per ty,se kur sulmophet Kosova do ta mbroj deri ne frymen e fundit nga kushdo qe sulmohet ashtu sic e kam mbrjtur dhe do vazhdoj te mbroj edhe shqiperine kudo ku sulmohet,qofte dhe kur sulmohet ngda ndonje Halil Matosh

     1. Alo says:

      Ke folur shume dhe ke thene pak, mgjs qellimi eshte i mire. Mua personalisht nuk me sulmon dot me arritje patriotike, sepse une hapin e bashkimit shqiptar e kam hedhur kur zgjodha njeriun e jetes, qe vjen prej Dardanise. 😉 Por kjo nuk ka pse te te interesoje… Fiksoje se nuk mbrohet shqiptaria duke thene qe talentet e Kosoves po ja zbardhin faqen ne bote e se Shqiperia vetem nxjerr kriminele. E ke shume, po shume gabim!!! Themi nje fjale ne, pyll pa derra nuk ka dhe ne Repliken time, kete doja qe ti te kuptoje. Replikova me ty sepse komenti yt percares me beri shume pershtypje, kur ne ne fakt, jemi ne te njejten “skuader”. Sa per egoizmin e artisteve qe permende, ke shume (jo se s’dua une te kuptoj po nuk do ti te shohesh e degjosh) qe thone se jane nga Kosova. E ke pare klipin e Rita Ores me flamurin verdhe e blu? No albanian eagle there! Ideja eshte, dhe kete duhet ta rrenjosim te gjithe ne tru njehere e mire, se pergjithesimet nuk jane te mira. Nuk ka vetem bardhe as nuk ka vetem zi ne bote. Gjithe te mirat!

    2. KS AL says:

     Me Era Istrefin qe nuk e ditkam qe qenka prostitute, apo Rita Oren mburrem per aq sa me ane te tyre bota meson qe egziston edhe Kosova dhe Shqiperia.Se shume pak ne bote dine per ne shqiptaret dhe cdo gje qe e ngre lart dhe e ve ne pah tek te huajt emmrin e Kosoves dhe Shqiperise une do krenohem me te.Qofte dhe nje rom i thjeshte qe thote jam shqiptar. Nuk kemi luksin ne shqiptaret qe cdogje qe con uje ne mullirin tone ta refuzojme. Edhe me Ismail Kadarene kush tha se nuk mburrem? Kur une mburrem edhe me Era Istrefin,si nuk u mburrkam me Ismail Kadarene,skenderbeun, shume papet qe ka nxjerr Iliria dhe shume te mira te tjera te shqiptareve qe i reklamoj kudo ku me jepet rasti,dhe kurre skam bere dallim te permend vetem ato te Kosoves, dhe edhe une si 90% te kosovareve kam thene jam Albanian apo keto te mira dhe personazhe jane albanian dhe skam thene jane nga Kosova.Prandaj ben gabim ti, qe ne vend qe te shuash percarjen qe ne rrenje,sic bej une, pra te kudnershtosh ate te parin qe ndez zjarrin e percarjes,ti me sulmove mua.Une prape e them.Do mbroj intresat shqiptare kudo,por dhe Kosoven do ta mbroj gjithmone sa here te sulmohet dh nga kushdo qe sulmohet

    3. Ks AL says:

     Perkufizimin per kriminelet qe po prishin imazhin shqiptar neper bote e kisha per disa barbone Lacjan qe jetojne ne Itali qe kontrollojne shumicen e krimeve dhe trafiqeve qe bejne kriminelet me kombesi shqiptare ne Itali. .Kete informacion e kam nga vete shqiptar te shqiperise dhe nuk e shpika.Pra specifikova kete grusht njerezish dhe nuk pergjithesova sic pergjithesoni ju disa komentues te gjithe Kosoven me keta analiste te Kosoves

   2. Shkodrani says:

    Katundari mbroje Kosoven sa te duash, shko edhe per Xhihad ne Siri po deshe. Vetem mos thuaj jam shqiptar. Shqiptaret nuk shurrojne mbi bustet e heronjve tone kombëtare si turqit shqipfoles. E sa per spiunimet e te keqijat qe kane pesuar shqiptaret prej turkokosovareve neper Europe nuk mjaftojne fletoret e gjithe botes per tu shkruar. Mjafton te shohesh si i pershendesin me koke shqiptaret e si perqafohen e puthen me turqit ne Zvicer e Gjermani. Prandaj veten vrafshi e na lini rehat.

 7. Celo Mezani says:

  O Lumir lumemadhi. Cfare eshte ky hartim per femijet e fillores qe ke shkruar, pa thellesi argumenti dhe ngaterresa logjikash.
  Ju tabori i gomareve qe i fryn ndasive midis Shqiptareve ne dy anet e Drinit dhe te perfundoni si tabori i Saleh Berishovicave qe per 25 vite i fryne ndasive ne dy anet e Shkumbinit, qe vetem dem i ben gjithe shqiptareve, por karrigen e turpit po marrin ne histori.

  Kosova eshte me mire kur eshte Shqiperia me mire. Shqiperia eshte me mire kur eshte Kosova me mire. Dhe pikerisht per shkak te kesaj duhet te ndihmojme sa me shume njeri-tjetrin duke e respektu njeri-tjetrin. Mos u bani dhe ju si shkodranet i kane mbush mendjen vetes qe gjithe te keqiat ne jeten e tyre vijne prej Tiranes.

  Po ta doni kaq shume Kosoven sa hiqesh ti dhe shoket e tua, ngrihuni e shkulni Thacin e Mustafen qe u ka perenduar koha e tyre dhe jane barre e madhe per Kosoven. Cdo beteje tjeter eshte hiprokrizi ne rastin me te mire.

 8. Xhaja says:

  I perçmuar qofsh tere jeten ti , e te gjithe ata te stanit tend qe mendojne si ty. E dija çfare malli skarco eshte ” koha”
  por me duket nqs nuk ke qene i dehur , duhet patjeter te jesh gjakprishur ose legen i piste. vetem ky lloj malli ndjell perçarje vlla me vlla .

 9. Shkodran , ke ba percaktimin ma te sakte.Rreziku i shqiptareve vjen mbas bashkimit me Kosoven qe mos ardhte ajo dite kurre Une parashikoj vella vrasje , do te kete vetem mosmarrveshje sepse kosovaret jane popull i trashe te pagllendur, ata nuk bahen kurre europjan.

  1. Kosova says:

   O dibran pse more e prish imazhin e gjithe asaj Dibre patriotike? Ne ne Kosove fjalen Korab e kemi gdhendur si emer qe e mbajme gjithe jeten ,dhe jo si ti per ta perdor si pseudonim qe per te trgu qe gjoja nje dibran urren bashkimin dhe kosovaret.reflekto Dibran se je dhe nga vendlindja e Skenderbeut e turp po te pa dikush se si flet

 10. katarakti says:

  Neqoftese do te bashkohemi ndonje dite, do te bashkohet Kosova me Shqiperine, si nje krahine e saj. Harrojeni se do te bashkohemi si dy shtete te barabarta. Jeni mesuar ne Jugosllavine e Titos me federata dhe konfederata. Ne Shqiperi kjo nuk vlen. Nuk kemi nevoje per konfederate me ju.Ose bashkohuni si pjese e Shqiperise, ose rrini aty ku jeni. Derisa ndonje dite te ju marre “ujku” perseri. Pra Serbia. Por ndofta ju ndjeheni me mire nen Serbine sesa te bashkuar me Shqiperine.

  1. Aleksander says:

   Tregtine e mallrat e konsumit i marrin te gjitha (pothuajse) nga serbia.Milionat e eurove shkojne nga Kosova ne serbi…dhe na çajne trapin se e urrejne serbine.

   1. Dardani says:

    O sander Fishja,meqe shyqyr na gjete edhe nje arsye per te share “kosovaret e keqinj”.Mire ksoova,po Shqiperia pse ben tregti me Serbine,kur as nuk kufizohet me te dhe ben kaq shume sakrifica per te sjell mallin serb ne tregun e saj?E di sa eshte raporti i import-exporteve Shqiperi-Serbi? Hic me pak se 9:1. Pra ti jo vetem i blen serbit, ti qe akuzon Kosoven,por Ti i blen serbit 9 mallra dhe ai ty vetem nje!!! E shikoni disa tipa antikosovar si ti se sa te lig jeni, na sulmoni edhe aty ku skeni te drejte as te futeni ne ate teme.Te njejten gje beni edhe me termin “kosovar” kur vete ju napagezuat me kete emer dhe per 24 vite nuk arritem tju bindim qe mos te na quani ksoovar dhe tani na beni fajtor edhe ne kte pike…. Po nqs Kosova ben tregti me Serbine,ben edhe sepse ka qene 100 vite e okupuara nga serbia dhe per 100 vite ose do blente nga serbi ose vdiste urie,se rruge tjeter skishte,ngaqe kufiri me shqiperine ishte mbyllur njehere nga Enver Hoxha e pastaj nga te dy palet. Pastaj pas clirimit,rruga e Kombit u funksionalizua vetem pas 2009,sepse deri atehere nuk kishte rruge,por rrip mes kodrash,se smund te quhej rruge.Pas 2009 ndryshoi rrjedha,behet tregti Edhe me shqiperine.,por pa dyshim tregtia me Serbine,megjithese shume me pak sem e pare,behet prape,sepse cmimet jane shume me te lira se sa i ofron Shqiperia. Po Ti sander pse nuk blen ne Kosove?apo pse nuk lejon pataten e kosoves te vij te shitet ne Shqiperi?

  2. Dardania says:

   O Karakati po kur ujku te marri Kosoven, ti cmendon se dondodhi me shqiperine? Do Tle ujku ty te ferkosh barkun nga gezimi qe ujku te hengri vellaun?Jo mor dritezi, pas Kosoves i njejti fat te pret ty,bile Ujkun asaj radh e ndihmon dhe Cakalli nga poshte,apo edhe keto sorrat maqedonase nga lindja, se pa Kosoven,shqiperia do ishte aq e dobet sa rrezikedhe sorrat maqedonase do i benin presion, e spo flas per ujkun serb e cakallin grek.Po rri lerini keto idiotesira se late nam.Cuditerisht ti mbake edhe emrin e nje personi tjeter qe perdoret ne nje gazete tjeter por qe ai bente komente patriotike, jo si keto qe ben ti

  3. suzana says:

   Dhe neve nuk do te bashkohemi kurre si Krahine, hice nga mendja pergjithemone, rrini aty ku jeni ju ne shpine tuaj ne ne te tonen.

 11. aqif tahipi says:

  Kombi shqiptar dhe gjuha shqipe jane prej mijera vitesh ne keto troje .Ne asnje menyre nuk mund te pranohet nga ne shqiptaret qe te identifikohemi me disa @oqe ,qe na paskerkan krijuar nje komb te ri per 7 vite .Kombi shqiptar nuk mund te behet pjese e asnje lloj loje te idioteve qe pervec se jane anal iste ,gazekare dhe opinioniste totalisht pa ide (idiote ) po na dalin edhe ne rolin e kreatorit ose krijuesit te kombeve .Kombi shqiptar egziston ne ballkan para gjithe kombeve te tjera ,ndersa per shtetin mund te pellisni sa te doni..

 12. LEdi shamku says:

  KU jeni ju muter qe thoshit se KRimea nuk eshte Rusi!!
  E shikoni pra qe po i lepini bythen zezake amerikes. I njejti mentalitet nuk ju le te bashkoheni. jeni bere si sklleverit e pashkolle.
  He pra pse nuk bashkoheni!!! Ca ju pengon nena USA???!!!

 13. LEdi shamku says:

  KU jeni ju muter qe thoshit se KRimea nuk eshte Rusi!!
  E shikoni pra qe po i lepini bythen zezake amerikes. I njejti mentalitet nuk ju le te bashkoheni. jeni bere si sklleverit e pashkolle.
  He pra pse nuk bashkoheni!!! Ca ju pengon nena USA???!!!!

 14. shqip says:

  po mire, u be gjithe kjo potere vetem se rama i thote vuçiç ( jo vuqiqit), qe njiheni kosoven. ose i gozhdoi serbet kur u tha qe trepçen se trasferoni dot ne beograd. ne shkrimin e pare qe lexova e quajta nje shkrim inatçi, rutine gazetareske. ne te dyten mendova se paska edhe zera qe u prekerkan ne seder. po kur vazhdoj te shohe tabore me shkrime qe te kallin friken, natyrshem qe ridimensionoj mendimet e mia. do desha tu drejtohesha me fjalet, po mire more shqiptare qe banoni ne prizren, gjakove, drenice e suhareke. po kam frike se do prekeni ne seder. prandaj po ju drejtohem me kosovare. po ku e shikoni te keqen e km te shqiperise, qe per me teper perserit e riperserit ate qe ju e keni lajtmotivin e dites, njohjen e kosoves. do ta quaja lajthitje te ndonje individi, ashtu siç kemi edhe ne ketej nga tirana, skrapari e peshkopia. po kur zerat behen te shpeshte e marrin edhe forma qeveritare, po atehere ju paskeni rene ne hall te madh more njerez kosovare. per 100te vjet u mbeshtollet me flamur te kuq e me shkabe dykrenare. morpo heronjte i mbuluat me kete flamur. morpo isai shkoi ne vlore e i dha bekimin i. qemalit per ate flamur. nuk e kuptoj , ju gazetucet e atjeshem, po edhe keta tanet , sherrxhinjte e medias, perse artikujt i beni ne shqip. na e thuaj mor zoteri, pse nuk flet gjuhen kosovare?. po ju o jeni te qorruar, o jeni te shitur. me pak fjale po beni tamam ate qe serbia e trumbeton me ze te larte. si do krijohen dy shtete shqiptare? mqs ti dhe analiste te tjere ne kosove, por jo vetem, na e paraqisni kosoven si nje vend qe duhet te kete supermacine e vet dhe te mos pyetet tirana, si keni menduar ta ndertoni gjuhen, po historine e kombit tone? duhet te jesh i trashe qe te mos dish ti japesh pergjigje ketyre pyetjeve qe jane thelbesore per nje vend qe pretendon juridiksionin ne okb. cilen histori do paraqesesh?, se per rastin e uneskos e pate qe s’ishte aq e lehte sa te shtyje vetem topin me kembe. megjithate dua te jem ne anen e te gabuarit. dua se nuk arrij ta besoj qe nje pergjegjshmeri vellazerore siç ishte ajo e rames, te merret si herezi kunder kishes. po presim prononcimet e demaçit, qoses, akademikeve qe nen trysnine serbe, ne okupim, mbrojten tezat e shqiptarizmes. ndersa tani po dalin disa kosovare pa identitet, dhe po kerkojne te zhbejne ate qe quhet geni, (adn) , qe lidh te gjithe ata qe ndjehen shqiptare. ka zera qe thone se shqiperia nuk ka sakrifikuar per kosoven. eshte e thjeshte ta thuash. po eshte e veshtire ta provosh. shqiperia ka qene e kushtezuar ne zhvillimin e saj, pikerisht per shkak te angazhimit e pergjegjshmerise qe ka per kombasit e saj kudo ku jetojne. nese shqiperia nuk do kishte rriskun e ndonje konflikti eventual si pasoje e popullsise shqiptare qe jetonte ne trojet e veta , po ne shtete te ndryshme, zhvillimi ekonomik do ishte shume me i perparuar. dihet qe investitoret e kane te veshtire te nderrmarrin hapa konkrete ne nje vend ku interesat gjeopolitike mund te prishen nga momenti ne moment. dhe e fundit qe vlen te thuhet, ulini pushket o gazetare gjak nxehte. rama po flet per ura bashkpunimi e jo per kushtrime luferash. nga keto ura keni akses ju ne prishtine, ne ne tirane, ata ne beograd, te tjere ne zagreb e shkup. boll me kapadaillekun un, un, e baj vedi, e di vedi. di nje M.. te madh ti dhe ata buzhalat e bukeshkalat. pa bashkesine nderkombtare , fatkesisht krahina shqiptare e kosoves, sot mund te ishte nje vend si alepo apo mosuli. prandaj mos na shit dengla se as ke shkrehur pushke, e as te ka vene njeri te flasesh ne emer te shqiptareve.

  1. Dardania says:

   SHQIP te them une pse vazhdon ky debat,por dhe ti kije respektin minimal ndaj meje dhe me lexo,e aq me keq mos bej te paditurin qellimisht.Une e spjegova ne krye te radhes se pse filloi ky debat, pse u akuzua Rama.PSe sdoni ta kuptoni te pakten ku ishte fillimi i ketij debati?Ia spjegova Epirit ne fillim,dhe nqs te intereson ta dish se pse ne ne Kosove filluam reagimet,lexoje perseri.Nqs ste intereson fillo te njejtin avaz duke bere te paditurin se pse u reagua kur ska shume llogjike per tu kuptu se pse u reagua.Pra u regua per ato arsye qe ia thashe epirit me heret. U vazhdua pasi per here te pare ne keto 24 vite pluralizem ne shqiperi te gjithe gazetaret e te gjithe kaheve politike u bene bashke,per tembrojt Edi Ramen,per te cilin kam respekt,megjithe sja mohoj qe beri gabim kesaj radhe,u bene bashke vetem se u sulmua nga Kosova,Dhe nuk jane bere bashke kurre as kur eshet sulmuar nga Greqia apo serbia,PRa i bie qe Kosova qenka armiku me i keq i Shqiperise? Pra kur te gjithe gazetaretFevziu,Mero baze,Babaramo qe kishte zgjedh dhe nje titull idiot,kunder reaguan te bashkuarr kunder reagimeve kosovare,Diten tjeter filluan pastaj dhe keta analistet e Kosoves,shumica e tyre nuk mbahen per patriot,apo tashme e publikojme si lajm edhe nje shkrim statusi facebooku te nje adoleshenti kosovar,dhe keshtu duket me te drejte si potere e madhe.shume zhurme per asgje..Por me te drejte te duken sikur paska shume reagime ne Kosove kunder shqiperise,edhe pse ky nuk eshte reagim kunder shqiperise ,e as kunder Edi
   Rames,por eshte reagim kunder nje gabimi qe beri Edi Rama. Ne prame jemi dhe duhet te jemi te bashkuar pavaresisht ketyre debateve,keshtu qe pa merak se sprekemi ne seder nqs na quan shqiptar,se shqiptar jemi,por tani sprekemi ne seder askur na quan kosovar, se na ke quajtur per 24 vite ashtu,pa deshiren tone

   1. shqip says:

    i nderuar dardan! une nuk e kuptoj gjuhen e dyfishte. nuk jam i prere per hipokrizi. une po pyes shkoqur, ku eshte gabimi ti thuash ne sy tjetrit ate qe ti ke primare ne politiken dhe interesin kombetar. po mire dardan, mendo te kunderten e kesaj. sikur rama te mos fliste aq qarte e lirshem per nje problem qe eshte mbarkombtar. a e mendon sa rrufe do ishin hedhur mbi te? do ta quanin tradhtar, nuk mbrojti interesat kombetare, u shit, u ble. ore po kata jemi ne, nje rrace. si ne prishtine ashtu dhe ne tirane, struge, ulqin, etj. tani nese duam te rrisim tirazhin e gazetave, eja te hedhim ne treg lloj, lloj idiotesishe. ka nje plan te qarte e te mirekordinuar. shqiperia eshte perzgjedhur per ta kryer kete rol. dhe keto nuk i them une, i thote berlini e brukseli. i mbeshtet uashingtoni. kjo jo pse njerezit ne tirane jane me te zote se ata ne prishtine. po per specifiken e saj, si antare e natos, si kantitade per ne be, si faktor paqe ne rajon. kush nuk i kupton eshte , ose i verber, ose i kapur nga marrezia e luftes pa fund. sa per ate se ju quaj shqiptar apo kosovar, i nderuar dardan, u drejtohem me nen kuptim atyre qe sot po konsiderohen kosovar te kosoves, jo shqiptareve te kosoves. ata jane deklaruar nje here shqiptar dhe nuk ka flamur apo gazetar t’ja nderroje kombesine. pershendetje.

    1. Dardania says:

     I nderuar Shqip, tani e shoh qe me vertete nuk paske lexuar komentin time te pare,te cilin do ta kopjoj dhe postoj prape tani me vone.Ramen nuk e kritikoi asnje se tha ato fjale te mira ne ate forum,se shume mire i tha por per arsye te tjera.Si rodhen ngjarjet.1-U planifikua takim 3 palesh,Kosova u perzu nga serbia dhe shqiperia nuk beri gje2-Nga kosova nja 2 analiste ,shumica idiote, kritikuan Edi ramen ;3)Shume analiste nga Tirana,qe gjithmone kane share Edi Ramen u bashkuan per here te pare ne 20 vite,kunder reagimeve kosovare,pra u bashkuan sikur Kosova qenka armiku me i madh i Shqiperise,sepse nuk i kemi pare te bashkoheshin as kunder Serbise dhe Greqise; 4) Dita 4:Filluan prape analistet e Kosoves,shumica prape them idiote,pjese e shkolles se grupit mediatik te spiunit ,punedhenesit te tyre Veton Surroi,5)Per fat te keq Gazeta Tema filloi te shoh dhe te kap cdo status kritikues nga shqiperia qe behet ngda ndonje shqiptar Kosove,sic ishte rasti i atij adoleshenti deri sot te panjohur Jetlir Buja 6) Shkruajti me ne fund super patrioti Marin Mema 7) shpresoj qe tani e tuje do shkruajne vetem Marin Memat perbashkues dhe jo analistet percares…Dhe tani po ta risjell ate arsyen e pare se pse u kritikua Rama
     Ky ishte planifikuar te ishte takim 3 palesh,Kosova u perzu, u tha ose hajde me rang me te ulet perfaqesimi,ose hic,por kurrsesi te perfaqesohesh barabarte si ne,pra mekryeministra.Sepse Serbia donte qe ta formalizonte faktin qe sipas tyre Kosova eshte pjese e Serbise,dhe ate po e perfaqeson Serbia.Kete propagande serbia po e ben kudo por kesaj radhe ishte propagande 1milion here me e demshme sepse po te ndodhte kjo(edhe pse pjeserisht ndodhi perderisa Shqiperia mori pjese ne kete samit),atehere kete gje serbise ja vulosnim te paret ne shqiptaret,e pse mos tia vuloste bota? Pra normalisht Kosova e kuptoi hilen serbe,pra e nuhatem gracken e Serbise dhe ne menyre shume dashamirese,Ministri i jashtem i kosoves i asaj kohe Pettit selimi i tha Rames,Serbia po te fut ne gracke.Ky jo vetem nuk ia more per baze ate keshille por dhe e ofendoi me pas. Tjeter gabim qe beri Rama: Citoi nje antishqiptar shume tekeq.njesosj sikur te citonte Milloshevicin. Jo qe nuk qenka penduar por e permendi me krenari qe i paska dhene dikur celesin e Tirane Goran Bregovicit. Rrugen Nish-Prishtine-Tirane e quajten rruga Nish-Tirane dhe po benin plane si ta rregullonin pa pranine e kosoves,edhe pse kjo rruge kalon neper kosove.Pra pa dashje Rama ia realizoi se ca donte Serbia. Per sqarim une personalisht skam asgje kunder Rames. Respektoj cdo kryeminister qe ka pasur shqiperia ne keto 25 vite me perjashtim te Fatos Nanos,por vetem po ia ve ne dukje nje gabim qe beri Rama,gje per te cilin une prape mendoj se duhet tia falnim dhe mos te behejkaq potere e madhe,por ama e vrteta duhet thene ashtu sic duhet.Pra u kritikua per kete gabim qe beri dhe jo per ato fjale temira qe tha aty

 15. Ortopedi says:

  O i nderuar KS AL pajtohem me ty edhe une,nje njeri i thjeshte nga jugu i Shqiperise. Me te vetmen gje dhe qe natyrisht eshte ceshtje perceptimi ku nuk jam dakord,nuk ka pse evidenton vetem te shquar nga Kosova,sepse ben te kudnerten e asaj qe ata shprehin Albanian,domethene ne te mburremi si me te shquarit e Kosoves ashtu edhe te Shqiperise Londinese.Ata jane krenaria jone e perbashket,sikurse edhe qellimet e interesat
  tona te njejta.Jemi vellezer te te njejtit truall.Na e kane lene te paret bashkimi ben fuqine dhe kete e konkretizoi thone Skenderbeu ne prag te vdekjes me proven e shkopinjeve.Nje te vetem e thyenin menjhere,ndersa te bashkuar ata shkopinj kush nuk mundi te thyej.Nje filozofi e thjeshte kjo qe shpesh ne te dy anet harrohet. Te dua dhe pa te pare,te kam vella dhe me ke. Te mira e te keqia bashke!

  1. KS AL says:

   Ortopedi vlla i nderuar,se kam respekt per ty se pashenje koment shume patriotik qe kishe bere tek nje teme tjeter.Une kerkoj falje qe lashe ate pershtypje dhe me vjen keq qe une u shnderrova per nje moment nga nje person qe gjithmone mundohem ti bashkoj shqiptaret dhe te sheshoj percarjet, ne nje person qe 2 persona me bene moral bashkimi me te drejte,dhe kjo per fajin tim qe thashe ato qe thashe.Ato i thashe thjesht dhe per te vetmen arsye sepse po sulmohet Kosova nga te 4 anet ne mediat shqiptare,nga komentuesit.Dhe kur sulmohet me te drejte,Ok por shpesh abuzohet.Ai i ashtuquajturi shkodran psh,tha po u bashkuam me koosven na prishet imazhi, Dhe une per te bindur ata qe mendojne si ai,se ate as su mundova ta bind se per mua ai eshte ndyresire percares anti shqiptar, une solla shembuj pozitiv nga Kosova.Nga Kosova sepse doja qe Kosoven keta persona ta shihnin me sy me te mire, edhe si dobi pra,por jo qe nuk mund te sillja shembuj nga shqiperia,ata shembuj i sjell dhe i kam sjellur diku tjeter dhe kudo ku me jepet rasti dhe ku e do nevoja, por ketu po behej debati Kosove Shqiperi dhe me takonte te mbroja Kosoven,sic do te isha genjeshtar pi te thoja qe ne nje debat te detyruar Kosove-Shqiperi nuk do mbroja Kosoven(pasi te jene ezauruar perpjekjet per te sheshuar debatin).Por nuk e ke idene se sa vite ,se sa kohe kam harxhuar per te mbrojtur shqiperine me te njejtin pasion,sepse shqiperine nuk e dua, por e ndiej,pra me shume se sa dua.Kam aq shume miq nga Shqiperia, dhe pikerisht ata me kane thene qe ata qe po i prishin imazhin Shqiperise ne Itali psh, jane nje grup barbonesh nga Laci,dhe prandaj e specifikova,madje e mbrojta she shkodren kur i thashe qe ti ske mundesi te jesh shkodran dhe kaq anti kosovar kaq percares,por eshte njeri nga ai grup barbonesh nga Laci qe nuk po i nxjerr imazhin e keq vetem Shqiperise por edhe te gjithe shqiptareve.E ku me mire se keto raste pozitive qe permenda por qe mund te bej nje liste shume te gjate me nga te dyy krahinat shqiptare,na rregullojne kete imazh qe eshte prishur ne fillim te viteve 1990. E kjo eshte edhe nje arsye pse duhet te bashkohemi.Qe te forcohemi, te behemi faktor ne Ballkan dhe te rregullojme imazhin e njeri tjetrit.Imazhin e shqiperise psh se eshte krijuar nje ide ,edhe per faj te medias tone qe raporton lloj lloj krimi,sikur nje pjese e shqiptareve bejne gjera jo te mira, per faj te ketij grupi gangsteresh te Lacit psh,por edhe nga ndonje kosovar ,nuk e perjashtoj,dhe ne anen tjeter te rregullojme edhe imazhin e Kosoves qe mos te shihet si shtet i vetem nje feje,sic pa te drejte e shohin jo vetem tehuajt por fatkeqesisht edhe vete shume shqiptaree.Eshte leverdi reciproke, pervec se detyre kombetare. Nuk e shpreha qarte ndoshta qellimin kryesor qe kam por te jesh i sigurte shqiptaria do ishte me fat po te kishte nja 1000 si puna ime,pra nuk dua te mburrem por dua te heq medyshjet se une jam percares.Une kam luftu dhe do luftoj percaresit sa te jem gjalle,dhe sjam itille te granatoj;) Kalofshi mire

 16. Ortopedi says:

  Te faleminderit per pergjigjen dhe vleresimin qe me ben edhe pse nuk te njoh,ndjej qe kemi nje
  zemer,nje gjak dhe nje qellim,vella KS AL. Shpresoj nje dite te ulemi per nje kafe e te flasim me shume
  per keto tema.E nese e pime ne Prishtine a Tirane, Prizren a Gjirokaster ajo do te na shijoj njelloj. Uroj
  te jete e afert dita. Shihemi vella!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *