“Rama nuk foli për Kosovën, por në interes të Kosovës. Të mos i fryhet një zjarri të rrezikshëm”

ALEKSANDAR VUCIC I EDI RAMA“Kryeministri Rama nuk ka folur “për Kosovën” në Serbi, por “në interes të Kosovës”.

Kështu ka thënë ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Për më tepër, sa i përket deklaratave të fundit të disa akterëve në Kosovë rreth “paternalizmit” të Shqipërisë ndaj Kosovës, ambasadori Minxhozi ka bërë thirrje për qetësi dhe racionalitet e të mos i fryhet “një zjarri, i cili nuk ekziston”

“Shqipëria nuk ka kurrfarë qëllimi që të marrë rol paternalist ndaj Kosovës. Për më tepër Shqipëria e dëshiron marrëdhënien e ndërsjellë me Kosovën si dy shtete të pavarura” shprehet në një intervistë dhënë gazetës “Zëri” ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, sipas të cilit vorbulla e deklaratave dhe kundërthënieve nga disa aktorë në Kosovë në drejtim të kryeministrit Rama është e padrejtë.

“Kryeministri Rama nuk foli në emër të Kosovës, por në interes të Kosovës. Ma do mendja që është një lapsus, i cili mund të jetë përcjellë nga akterë të ndryshëm në Kosovë. Kosova ka institucionet e veta, është një shtet i pavarur, një shtet demokrat, është një shtet sikur edhe Shqipëria. Por kjo nuk do të thotë që Rama nuk mund të flasë edhe për interesat e Kosovës, interesat e Shqipërisë apo të gjithë rajonit”, ka thënë ambasadori Minxhozi.

Duke bërë thirrje për kujdes dhe racionalitet, ambasadori Minxhozi ka folur edhe për izolimin e Kosovës, raportin ekonomik dhe politik në mes të Shqipërisë dhe Kosovës, njohjen e saj nga Serbia, shqiptarët në Luginë të Preshevës dhe shumë çështje të tjera.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në ““Rama nuk foli për Kosovën, por në interes të Kosovës. Të mos i fryhet një zjarri të rrezikshëm””

  1. Relax says:

    Rama ka te drejten te flas edhe ne emer te Kosoves,sepse Kosova nuk mund te njihet me nga asnje shtet tjeter,Kosova shkon drejt izolimit,Kosoven nuk ka kush ta perfaqesoje,…nuk mund te ndodh dicka pozitive me Kosoven per derisa ajo ,perfaqesohet, nga Enver Hoxhaj,prandaj z Rama merri punet e Kosoves ne duart tuaja.

  2. kombi says:

    KENI SHUME TE DREJTE ,POR ATA NUK DUAN AS PER MIRE TE FLASI RAMA . KOSOVA MBAS KESAJ KRITIKE TE FORTE QE BERI ,NUK MERITON ME ASNJE NDIHME NGA TIRANA . KOSOVARET JANE NJEREZ PA INTEGRITET , XHELOZE , AMBICIOZE , INJORANT ,KOKESHKEMBA DHE SI TE TILLE NUK MUND TE KENE HARMONI ME NE . ATA MENDOJNE QE KANE SHTETIN E TYRE DHE NUK KANE ME NEVOJE PER TIRANEN ,POR ATA DO TE KENE GJITHMON NEVOJE .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *