VIDEO/ Rama: Nuk jam për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën

ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur rreth bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë në një intervistë për “Al Jazeera”. I pyetur nëse e mbështet bashkimin kombëtar, Rama u përgjigj se ky nuk ka qenë asnjëherë qëllim për Shqipërinë.

“Nuk ka qenë kurrë. Sepse besoj fort se ‘Shqipëria e Madhe’, ‘Serbia e Madhe’, apo çfarëdo qoftë tjetër ‘e Madhe’ është ajo që e shkuara na ka lënë”, shprehet Rama.

Kurse i pyetur pse është kaq shumë e rëndësishme për Kryeministrin e Shqipërisë që Serbia të njohë zyrtarisht pavarësinë e Kosovë, Rama u përgjigj: “Është shumë e rëndësishme për njerëzit, për shqiptarët dhe serbët, si dhe për shqiptarët e Kosovës.”


REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “VIDEO/ Rama: Nuk jam për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën”

 1. Aleko says:

  Nuk ka shqiperi te madhe e te vogel, ky term eshte krijese e serbit duke grabitur troje shqipetare ata formuan serbine e madhe, nderkohe akuzon per shqiperine e mbetur fare te vogel si te madhe.Kejo eshte tallje me shqipetaret.hqiperia duhet te jete as e madhe as e vogel po aq sa e ka bere zoti.Nese shqipetaret nuk bashkohen ne nje shtet por te shperndare copa copa fuqia bie dhe ne rrezikohemi per te mbijetuar.Balanca e fuqise greqi shqiperi serbi eshte e domosdoshme per egzistencen dhe perparimin e shqipetareve.Ne ndodhemi midis dy shteteve qe pasi na kane marre teritore luftojne mundesisht te na zhdukin.Ky qendrim ka qene dhe vazhdon te jete.Propaganda e rendit te ri eshte bllov, fiton ay qe eshte me I forte ekonomikisht dhe ushtarekisht. Forca eshte kryesorja jo pallavrat.E pate kercimin e demokracise greke zoti Rama apo nuk degjon nga veshet.Te kercenoi direct dhe ti me flet per parime se je I dobet.Ti ske avjon luftarak at ka dhe me force te kercenon pavaresisht se je ne NATO apo jo .Pse sbenin greket kercenime ne Kohen komuniste se e dinin cfare forca eshtareke kiahte shqiperia prandaj nuk e kruanin.Shqiperia ka nevoje te bleje avion f16 sa me shpejt..

 2. tfgs1 says:

  me ne fund e kuptove o corapekuq qe korraket sunite nuk duhet te bashkohen se qelbin Ballkanin ne mos edhe Evropin………..allah uakbar!

  1. Vito says:

   O pedofil grek o trim interneti,pergatit bythen se Erdogani i ka vene syrin Trakes e Selanikut.

 3. kuq e zi says:

  fol ne emer te qeverise tende ose te pashallekut tend
  te jesh per bashkimin europian dhe kunder bashkimit shqiptar eshte paradoks
  shembull i gjalle… reforma administrative u be per te kursyer kapital ne qeverisje por nga ana tjeter pranon qe shqiptaret te kene dy qeveri dy kombetare dy ushtri
  pra nqs reforma administrative eshte sukses dy qeverite do jene me te dobta ne arenen nderkombtare dhe do harxhojne me shume se nje e vetme dy ushtrite do jene me te dobta dhe do harxhojne me shume kurse kombtarja gjer sa ishte nje arriti te beje ate qe se beri kurre rep.e shqiperise tani qe u bene dy kurre skemi per tu kualifikuar me
  pra bashkimi ben fuqine rrit tregun afron investitoret dhe fjala e fundit per bashkim i takon sovranit jo nje apo disa politikaneve te rastit

 4. vito says:

  Nuk ka Shqiperi te Madhe por Shqiperi Etnike.

 5. Pelasgian says:

  Se po te ishe dakord ti do behej …..karagjoz muti…..

 6. suzana says:

  Po ja pra ku e keni deshmine qe Shqiperia nuk do bashkim, pse dalldiseni kot me Kosoven.
  Nese KM i Shqiperise nuk do bashkimin, nga e merr te drejten te flase per Kosoven ne Beograd, ai nuk eshte zgjedhur ne Kosove dhe pike.

 7. Baton KITA says:

  Or Ramë, ia fute injorantisht.

  Habitem se si ia referon epitetin “e MADHE” Shqipërisë natyrore – ETNIKE.
  I madhi Mithat, para gati 80 vjetësh e konceptoi të drejtën tonë për një shtet të pacunguar me nocionin ETNIKE.
  Pse?
  Ne shqiptarët nuk vuajmë nga madhësia, resp. nga orekse për të sunduar mbi të tjerët, as për të shtrirë sundimin tonë në toka të huaja e mbi popuj joshqiptarë.
  Koncepti i MADH ngërthen ambiciet e rivendosjes së MBRETËRIVE të shuara, e vendosjes së hegjemonisë mbi popuj të tjerë, e rivendosjes së perandorive…
  Një shembull konkret për atributin i, e MADHE është FYROMI i marrëdhënieve të mira pa kriter, ku mëse gjysma e popullatës janë shqiptarë të mbisunduar nga hegjemoni serbobullgare dhe që jetojnë në territoret e veta të lashtësisë.
  Shqipëria Etnike – ngërthen konceptin e integritetit etnoterritorial, por vetëm ku shqiptarët janë SHUMICË INTEGRALE në treva të integrale shqiptare.
  Të them pa të keq se këto fenomene politike nuk i njeh sa dhe si duhet.
  Nuk të shaj, por të jam mirënjohës për misionin e denjë në Beograd, por ki kujdes e mos bë gafa që të mund të komentohen nga aspekte jodashamirëse, si citimi i Andriqit, Bregovici dhe muhabeti në TV Al Jazeeirën e respektuar.
  Atë që thua e shikoj si një vizion dhe bindje personale, por shenja = (baraz) me Serbi, më sinjalizon në trurin tim një prirje oportuniteti. Nuk ka më tema Tabu.
  Me nderime.
  Baton Kita

 8. mirashi says:

  Baton Kita, mos e mendo me as shqiperi etnike as shqiperi te madhe Shqiperia eshte kjo qe eshte , te tjerat jane rrace e huaj.

  1. Baton Gostivari says:

   MIRASH, shpirti dhe gjaku im, dhe unë kocka yte, sipas teje

   Është “vizioni” dhe dëshira yte që të mbetet Shqipëria e cunguar, e copëtuar.
   Dallo kuptimet – Shqipëria INSTITUCION shtetëror nga SHQIPËRIA TERRITOR SHQIPTAR.
   Të fala nga një cep i territorit shqiptar, Gostivari i Shqipërisë.
   Baton Kita

 9. vaso says:

  Bashkimi eshte nje e drejte sovrane,nga momenti qe pretendojme se dikur na coptuan.Ose deklarojme qe i kemi falur tokat dhe pasurite natyrore dhe te rregullojme dhe librat e historise.Mos pretendoni qe na kane perzene,djegur e vrare.Te bashkohemi do te thote drejtesi,thjesht SHQIPERI.

 10. Mbesa e De RADAJVE says:

  SA e PAKUPTIMTË KJO THËNIA YTE, RAMË!

  DO që SHQIPËRIA me SHQIPËRINË të jenë
  të VECUARA.
  ËSHTË një tokë – SHQIPËRI, me sa e sa treva .

 11. LV says:

  Nqf kosove, Shqiperi futen eu Jane automatikisht te bashkuar or vellezer shqipetare. Kuptoheni kete. Jemi nje dhe nuk fut dot hundet as shkau e as greku. Kjo eshte menyra e Rames por ju spo e kapni.

Lini një Përgjigje te vito Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *