Zv/kryeministri turk: Përplasja SHBA-Rusi, shumë afër dhe e pashmangshme

putin obamaTurqia ka paralajmëruar se bota do të zhytet në një konflikt global me Amerikën dhe Rusinë në anët kundërshtare në qoftë se nuk zgjidhet çështja e luftës në Siri.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, zëvendëskryeministri turk Numan Kurtulmus i ka bërë këto komente pasi tensionet mes Uashingtonit dhe Moskës u rritën javëve të fundit me SHBA-të.

Deklarata e Kurtumlus vjen pasi vendi i tij dhe aleatët perëndimorë i kanë bërë thirrje presidentit sirian Bashar al-Assad të japë dorëheqje, ndërsa Rusia është një përkrahës kryesor i regjimit në Damask së bashku me Iranin.

Siç citojnë mediat e huaja, Kurtulmus ka thënë: “Në qoftë se kjo luftë vazhdon, pas kësaj, më lejoni të jem i qartë, Amerika dhe Rusia do të vijnë në një pikë të luftës”.

Ai më pas paralajmëroi se konflikti sirian ka vënë botën “në prag të fillimit të një lufte të madhe rajonale apo globale”.

Marrëdhëniet mes Rusisë dhe SHBA-ve tashmë vlerësohen si më të ulëtat që nga Lufta e Ftohtë gjatë konfliktit Ukrainës.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Zv/kryeministri turk: Përplasja SHBA-Rusi, shumë afër dhe e pashmangshme”

 1. ben says:

  Ska komb me bythec se turqit ne vecanti dhe sunitet ne pergjithesi.
  O bythec turqie po sikur ju ishit fuqi ushtarake ?gjysma e popullsise ne halep eshte turke.
  Pse ju ka ikur llapa ca keni qe flisni sikur jeni shoqate homosh.
  Apo kur lufta behet per burrat grate dhe bythecet shkojne ne shtepi.

  1. ..... says:

   Turqia eshte fuqi leshi,Greqia eshte fuqia me madhe ne rajon.Po deshi Greqia i shtyp si krimba turqit dhe Arnautat bashke
   Turqit e kane provuar disa here potencjalin grek

   Greqia ka floten me te madhe ne evrope

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *