Dilemat e hajvanëve të Tiranës

mushkolajNga Imer Mushkolaj

Thellë, aq thellë janë zhytur gazetarë e opinionistë në Tiranë, në përpjekje për të mohuar qenien e Kosovës shtet, sa që nuk po ngurrojnë të shpërfaqin animozitet e marrëzi nga më të ndryshmet. Njëri ndër ta, madje, shkoi aq larg sa që kosovarët i vinte para dilemës nëse janë “me cicat e Cecës” apo me Nënë Terezën. E kishte fjalën për folk këngëtaren serbe, të venë e Zeljko Raznjatovic-Arkanit, udhëheqësit paramilitar famëkeq që kreu masakra në Kosovë. I njëjti nuk nguronte t’i quajë “titistë” të gjithë ata që e duan shtetin e Kosovës, ata që duan që ky shtet të forcohet e të përparojë, ata që duan që ky shtet të prezantohet denjësisht në botë.

T’i quash të tillë ata që kërkojnë dhe i ofrojnë shtetit të vet atë që e bën secili njeri normal në botë është marrëzi, është injorancë. Siç është injorancë e dashakeqësi të provosh që dashurinë ndaj shtetit të Kosovës, të qytetarëve të vet, të përpiqesh ta krahasosh me nostalgji ndaj ish-Jugosllavisë.

Ata që i vënë shqiptarët e Kosovës para dilemës Cecën ose Nënë Terezën nuk janë gjë tjetër veç ca tipa të kompleksuar që patriotizimin e kanë hobi dhe me këtë “sport” merren veç kur iu del hesapi.

Logjika ua thotë se, në rastin më të keq, kosovarët nuk duhet të kenë shtet, kurse në rastin më të mirë kosovarët edhe mund të kenë shtet, por kurrsesi identitet shtetëror, as kombëtare futbolli, as gjë tjetër. Sepse, këtë të drejtë e paska vetëm Shqipëria.

Ata që i vënë kosovarët para dilemës Cecën ose Nënë Terezën janë soj i atyre që edhe në kohën e luftës së Kosovës nuk kanë reshtur që dëgjuari muzikën e saj, soj i atyre që nuk bëjnë dasma pa e kënduar edhe një potpuri këngësh serbisht, soj i atyre që dalldisen në salla koncertesh kur këndon Zdravko Colic, soj i atyre që iu dhurojnë çelësa qytetesh goranbregovicëve.

Ata, të cilët shqiptarët e Kosovës që nuk bëjnë ndonjë faj pse duan shtetin e tyre i konsiderojnë jugonostalgjikë, e huqin edhe historinë, nuk dinë shumë për kohën e Jugosllavisë, aq më pak për kontekstin e ngjarjeve të asaj kohe. E për të qenë budallakia më e madhe, jugonostalgjikë etiketohen edhe kosovarë që në atë kohë as kishin lindur.

* * *

Ata që minojnë shtetësinë e Kosovës e kanë zbuluar vonë Kosovën. Vetëm para disa vjetësh dinin për të mbase edhe më pak se për shtetet tjera fqinje. Ata ende ngurrojnë që fëmijët t’i sjellin për ekskursione në Kosovë, ndërkohë që mijëra nxënës nga Kosova vërshojnë Shqipërinë. Ata ende ngurrojnë që ta kalojnë një fundjavë në vende të bukura të Kosovës, ndërkohë që gati një milion kosovarë harxhojnë miliona euro çdo vit në Shqipëri. Për ta kosovarët ende janë “të trashë”, “malokë” e “provincialë”. Ata nuk ngurrojnë të pyesin: çfarë iu duhet kosovarëve shteti? “Çfarë deshët që u çuat kundër Milosevicit, kur i kishit të gjitha?”, më pyeste njëri pas luftës.

Të tillët e përmendin ndihmën që ua kanë dhënë kosovarëve gjatë luftës, duke i strehuar si refugjatë në Shqipëri. Faleminderit dhe nuk ua harrojmë. Por, a nuk është e pandershme që të instrumentalizohet për interesa të ulëta humanizmi që nuk diskutohet në të tilla raste?

E politikanët e Shqipërisë, kur iu bie doza e patriotizmit, Kosovën e kanë bateri rezervë. Na çajnë kokën me fjalë të mëdha. Veç kujtojeni Sali Berishën që premtonte nënshtetësi për të gjithë shqiptarët. Mos e harroni as Edi Ramën me fluskat e tij patriotike.

Deshi a nuk deshi dikush, Kosova e pavarur është rezultat i përpjekjeve shekullore të popullit të saj për ta fituar lirinë, për ta fituar shtetin. Shqipëria ka mundur ta ndihmojë, të bëjë më shumë, por nuk ka dashur. Ose nuk ka ditur.

* * *

Shqiptarët e Kosovës nuk kanë nevojë të ndihen inferiorë ndaj Tiranës, ngase Tirana nuk është kurrfarë qendre e shqiptarizmës. Kosovarët nuk duhet të ndihen keq pse e kanë shtetin e vet. Ata nuk janë pakicë kombëtare, pavarësisht se dikush do të dëshironte të ishin të tillë.

Përkundrazi, duhet të ndihen krenarë, sepse shteti i Kosovës është fryt i përpjekjeve ndër breza, është fryt i sakrificës e vetëmohimit. Është fryt i gjakimit për liri e pavarësi. Është fryt i gjakimit për Kosovën Republikë.

Shteti i Kosovës, e jo Shqipëria është problem për Beogradin. Shteti i Kosovës, e jo Shqipëria është makth për Serbinë. Me qasjen e vet, edhe politikanë, edhe opinionistë në Shqipëri, por edhe në Kosovë, vetëm sa po i ndihmojnë Beogradit. Mbase edhe pa vetëdije, ata janë bërë aleatë të Serbisë në zhbërjen e shtetit të Kosovës.

Kosova shtet është realitet dhe për këtë nuk duhet të kompleksohet askush. Sa më shpejt që çlirohen nga kompleksi i Kosovës shtet, aq më mirë. Shteti i Kosovës nuk është as i Hashim Thaçit, as i Isa Mustafës, as i Kadri Veselit, as i Ramush Haradinajt, as i Albin Kurtit. Shteti i Kosovës është i qytetarëve të tij. Është i kosovarëve.

Por, shteti i Kosovës nuk ka nevojë për armiqësi me Tiranën. Jo, ka nevojë për respekt të ndërsjellë ndërshoqëror, e bashkëpunim ndërshtetëror. Paçka se hajvanë këndej e andej kufirit do të dëshironin vasalitet, e jo partneritet. Hajvanë si tipi që ngre dilemën “ose me Cecën, ose me Nënë Terezën”.

REMOTE_ADDR:[]

58 komente në “Dilemat e hajvanëve të Tiranës”

 1. Via Egnatia says:

  Boll me kto gazetarucet e “kombit kosovar” se na e shpifet.

  Bani cfare te doni,bashkohuni dhe me Serbine po deshet vetem mos na cani shume koken.

  1. Korabi says:

   Ore se na e cane k.rin kane 1 jave. Po lerini more ci dhisni keta muter? Ta mbyllin dhe kufirin me tel me gjemba e ta minojne po deshen. Shqiperia si shtet nuk ka asnje interes nga Kosova. Ceshtja shqiptare po, por nese nuk duan ne hale shkofshin, te ribashkohen me Serbine po deshen se ashtu jane mesuar te jetojne, me policin serb qe i rreh burrat e u perdhunon grate.

   1. O MEROOO says:

    skan faj kosovaret, se shumica e kosovareve jane kunder ketyre zagareve filoserbe te Hashim Thacit. Fajin e ka mero qe per 6 klikime me shume ti jep te gjitha. Ska lene standard pa perdhosur duke publikuar keto plehra, a ju pagun serbi me publiku lajme percarese? Se keto gazetarucet kosovare jane te gjithe pabuksa per 100 euro shkrujn ca ti thojne.

   2. Taulant says:

    Kta duan serbine qe I theri ate po kerkojn. ..jan shum rrac bastarde…larg ktyre mbeturinave serbe

  2. Dardania says:

   Nuk kuptoj administratorin por edhe pronarin e ketij portali,se pse disa persona qe shume hapur duken jo vetem anti-kosovar ,qe dmth edhe anti-shqiptar,apo anasjelltas,dhe qe duken hapur fare qe jane serb,lihen te komentojne ketu. Nqs komenton me emer serb,ok por jo te perfaqesoj ne baze te emrit qe vendos. le te themi psh Pogradecin, apo ky tjetri me demek nga Via Egnatia (edhe pse jo pa qellim,sespe si minoritar ky do qe vija egnatia te jete kuiri me Greqine).Po te jesh shume atdhetar ti administrator apo pronar,ti vete i par sduhet telejosh jo vetem shkrimet e ketyre pseudo-analisteve,por sidomos as keto komentet(percarjet) e ketyre shqipfoleseve jo shqiptar qe flasin ne emer te shqiptareve.sepse ky lloj komentuesi nga 99% e njerezve psh ne Kosove,apo e kunderta,mendohet qe ky eshte shqiptar ,sic hiqet, dhe kyperfaqeson mendimin mazhorance ne shqiperi.Dhe kur ai mendon qe ne shqiperi urren kaq shume kosovaret aq sa komentojne keta komentues fallco, si mendoni,cfare do beje ai>Do e doje edhe me shume Shqiperine?Natyrisht qe kjo eshte nje nga arsyet kryesore qe cuditerisht dhe fatkeqesisht edhe ne Kosove kemi shkrime te tilla.Pra po i beni dem jo vetem Kosoves por edhe Shqiperise.Pse kaq beshtire per ta kuptu?Ndaloni cdo shkrim por sidomos cdo koment antikombetar dhe shikoje rezultatin,sa me te bashkaur do jemi.Ose nqs vazhdohet keshtu nuk besoj se iu interesoka vertete bashkimi,sepse kur populli percahet atehere demi eshte i pariparueshem

   1. tirons says:

    po mire o dardano po su bashkuam çfare pastaj? seshte fundi botes. ju ne punen tuaj ne në tonën. ska asgje.

    1. Taulant says:

     Mir ja ke thon se na Can trapin..njerez te trashe

  3. Dardania says:

   Nuk kuptoj administratorin por edhe pronarin e ketij portali,se pse disa persona qe shume hapur duken jo vetem anti-kosovar ,qe dmth edhe anti-shqiptar,apo anasjelltas,dhe qe duken hapur fare qe jane serb,lihen te komentojne ketu. Nqs komenton me emer serb,ok por jo te perfaqesoj ne baze te emrit qe vendos. le te themi psh Pogradecin, apo ky tjetri me demek nga Via Egnatia (edhe pse jo pa qellim,sespe si minoritar ky do qe vija egnatia te jete kuiri me Greqine).Po te jesh shume atdhetar ti administrator apo pronar,ti vete i pari sduhet telejosh jo vetem shkrimet e ketyre pseudo-analisteve,por sidomos as keto komentet(percarjet) e ketyre shqipfoleseve jo shqiptar qe flasin ne emer te shqiptareve.sepse ky lloj komentuesi nga 99% e njerezve psh ne Kosove,apo e kunderta,mendohet qe ky eshte shqiptar ,sic hiqet, dhe kyperfaqeson mendimin mazhorance ne shqiperi.Dhe kur ai mendon qe ne shqiperi urren kaq shume kosovaret aq sa komentojne keta komentues fallco, si mendoni,cfare do beje ai>Do e doje edhe me shume Shqiperine?Natyrisht qe kjo eshte nje nga arsyet kryesore qe cuditerisht dhe fatkeqesisht edhe ne Kosove kemi shkrime te tilla.Pra po i beni dem jo vetem Kosoves por edhe Shqiperise.Pse kaq veshtire per ta kuptu?Ndaloni cdo shkrim por sidomos cdo koment antikombetar dhe shikoje rezultatin,sa me te bashkuar do te jemi.Ose nqs vazhdohet keshtu nuk besoj se iu interesoka vertete bashkimi,sepse kur populli percahet atehere demi eshte i pariparueshem

   1. L leshi says:

    O pallosh dardanie un kam kombin tim qe quhet Shqiperi dhe jam krenar per te kurse ti ke kombin tend qe quhet Kosovo dhe boll na cate trapin merruni me politikanet tuaj se keni nje jave qe per nje fjale qe tha Rama ne favorin tuaj spo lini gje pa nxjerre nga goja dhe sa per dijenin tende 99% e komentuesve qe jane kunder jush jane shqiptare 24 karatesh dhe jo serb spo grek qe pretendon ti.

    1. Dardania says:

     O Lesh ,ti aq banale dhe te shfaqshme e tregon ketu urrejtjen ndaj Kosoves,sa nuk harxhoj 1 sekond te te replikoj.Vetem po them per ata qe akoma nuk te nuhasin se je lesh serbie dhe jo gjak shqiptari,po te citoj vetem kete te fundit qe the.”99% e komentuesve qe komentojne kudner Kosoves jane nga shqiperia dhe jo serb”.Pra kjo flet shume.Pse ti pikerisht kete do ta vesh ne pah?Pse ti do qe ky fakt artificial te lexohet dhe kuptohet ne Kosove?Pse pikerisht kete zgjodhe te ma thuash mua dhe te tjereve si une?Shume qarte,sepse ti do qe ky perceptim te krijohet dhe qe pastaj normalsiht percarja eshte e pashmangshme, pra ti do te percash.E po te ishe shqiptar i vertete dhe jo Lesh Serbie,a do doje nje gje te tille?Jo.E pra e shikon qe je SHKA. E prandaj te luftoj une more morr.po shpresoj te kete ndonje te duruar tjeter te merret me ty ne ditet ne vazhdim,se ty vetem lufta ne internet dhe plum,bi ne realitet te ben hajr.tjeter gje smeriton ti o Lesh Serbie

     1. L leshi says:

      Un jam 24 karate shqiptare o pleher dhe sa per kundra kosoves a nuk eshte qeveria jote kunder Shqiperise dhe sa per ate plumbin po e bajme prove burrnine vetem me thuj ku je se vi un e te gjeje se ne mirditoret se kena zakon me ju mfesh armikut.

      1. mirel says:

       Fol shqip o lesh

       1. L leshi says:

        Ua Mirela po ca ben mi trushe lgbt.

      2. Dardania says:

       Ti qenke dhe dopio lesh. Po mor Lesh po trim i madh ti. Trim tastiere. Nuk i fshihesh luftes kur ne fakt ske bere asnje luftr ah po harrova ke bo lufte interneti,se temat serioze te duken si me lujt css,se dukesh qe je adoleshent. Edhe nqs sje shka por nga Mirdita qenke me keq se shkau qe flet keshtu pet Kosoven ik tashi ruaji dhite se sje per keto pune ti dhe mos e ze Kosoven ne goje se sna duhet perkrahja e nje pro-shkau 24 KARatsh si puna jote

  4. Greece & Turkey are shit says:

   Leri pordhet o Shqiptar nga veriu i Shqiperise. Kosova eshte toponim serb dhe ajo toke eshte Shqiperi. Juve hani mut kot se Europa e ka te qsrte qe nuk ka zhvillim ne kete kontinent me shtete artificiale vetem per ti bere qejfin Rusise. Ju flijeni mendjen, ju plehrat e atij vendi, se populli ne ate toke do vendosi me referendum per bashkimin dhe se radhen e ka greqiu me pas. Keni hall se ngeleni pa pune ju plehra mediokrre te nje populli te stermunduar, e kujt i plasi! Rrofte Shqiperia dhe Shqiptaret kudo jane. Te fala thacit dhe frances!

  5. feniks says:

   Ky Mushkonja eshte vetem nje spiun i Serbise!
   Urrejtja e tij dhe e shume serbomedhenjve ne Kosove ndaj Shqiperise eshte pjese e regjise se Beogradit per te percare shqiptaret ne Ballkan!
   Kemi 26 vjet qe degjojme per bashkimin e Shqiperise me Kosoven,por une kam qene gjithmone kundra!
   Bashkimin une e shoh si filliminh e zhjdukjes dhe vellavrasjes midis shqiptareve duke realizuar keshtu endrren serbe!
   Vetem BURRI I LAVDISHEM I KOMBIUT SHQIPTAR ENVER HOXHA e kuptnte sakte kete rrezikshmeri dhe e ruajti Shqiperine te paster!
   Sot ligjin ne Kosove e bejne kelyshet e atyre qe formuan divizionin nazist “Scanderbeg” dhe spiunet e UDB-se,ndersa bijte e atyre partizaneve kosovare qe luftuan kunder tryre dhe qe ne fund te L2B u bene rreth 70 mije partizane,kane turp apo frike te kujtojne sakrificat e te pareve te tyre!
   Prandaj kosovaret sot jane mosmirenjohes ndaj gjakut te 650 deshmoreve pjestare te divizioneve te Ushtrise Nacional-Clirimtare te Shqiperise qe luftuan per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi!
   Edhe per strehimin dhe mbeshtetjen qe Shqiperia i dha Kosoves kur serbi u vuri pushken dhe i masakroi po keta cetnike serbe jane mosmirenjohes!
   Po keta laro fashiste cfare ndihme i kane dhene Shqiperise keto 100 vjet,pervec masakrave te shumta te krimineleve kosovare Rexhep Mitrovica dhe Xhaferr Deva?
   Mallkuar qofshi!
   Ne se keni keto mllefe kunder Shqiperise do beni mire te bashkoheni prap me Serbine dhe ne mos t’ua pafshim bojen per jete!
   Ju jeni aq antishqiptare sa edhe NJERIUN ME TE URTE TE SHQIPTAREVE SOT PER SOT I GJALLE,Rexhep Qosja ju e detyrohej te arratisej nga Kosova!
   Hyyyyy PLEHRAT e Serbise!
   Ju urrej me gjithe shpirt!
   Nuk e kuptoj se ku jane fshehur atdhetaret e vertete te Kosoves qe lejojne keta plehrat serbe te percajne shqiptaret!

  6. antonio says:

   Na dopli nje hajvan nga Kosova dhe kujton se ka shoket e vet ne Shqiperi!

 2. tahipi says:

  Paskeni hik per lesh kurohuni se paskeni temperature te lart

 3. Relax says:

  Sa e lexova titullin menjehere konstatova se behet fjale per nje Hajvan,pasi e lexova,artikullin,,konkludova se behet fjale per te parin e hajvaneve.I dashuri hajvan,si duket se gjaku serb qenka rrenjosur thelle ne zemren tende.Qellim yt qenka qe shqiptaret ti kthesh ne kohen e principatave te femijeve te Car Dushanit.Po e perseris se kombi shqiptar kurre nuk do behet si ai fshati qe ka 12 shtepi e 13 pleq,ka dhe do kete nje Kryeminister,ndersa ata te tjeret(krahinor)do te jene si ai i pari i Bavarise ne Gjermani.Pasi qe je hajvan te kam falur.

 4. Ti Mushk-kola paske nevoje me lexua ma shume per historine e Kombit Shqiptar qe te mos mbetesh vetem Mushk-kola por Ymer si ai i Prizrenit.

 5. marko says:

  Sa pacavure….nuk kuptova asgje cka do te nxjerr si perfundim

 6. TJ says:

  Problemi eshte se deri me sot eshte shteti i Thacit dhe Mustafes spiune te serbeve ! Nuk eshte i kosovareve! Dhe ketu ndahen gjerat! Shteti u nda si placke ne Kosove njelloj si Enveri me 1944!

 7. Maverick says:

  BOLL… BOLL… BOLL… Se na çatë karin. Boll o sperma turke. Mbajeni shtetin tuaj dhe mos guxoni të kërkoni t’i lëpiheni Shqipërisë për ndihmë. Shpresoj fort që shumica e kosovarëve që e kanë zemrën kuq e zi t’ju hedhin në gropën e gjirizit të historisë ty, gazetarucët si ty dhe parapolitikanët që shërbeni e bythlëpini.

 8. Ermir says:

  O Tema akoma me kosovaret e leshit ju me keta injorante me brire ,me keta njerez te paburrni dhe mashtrues.Po boll o njerez ka ardhur dita qe te mbyllim kufijte me ta.dhe dicka per turkomanin artikullshkrues mos harro qe nene Terezen ju bastardet kosovare e keni quajtur kurve keni deklaruar qe Skenderbeu eshte armiku i shqiptareve se ka sulmuar turkun, atehere cfare mut shqiptaresh jeni ju? Ne shqiptaret e Shqiperise nuk kemi kerkuar kurre qe te bashkohemi me ju sepse ju kemi njohur se cfare soji jeni qe ne vitet 90 kur erdhen kosovaret e pare tek ne apo trimat e Bukoshit qe bashke me shikasit e famekeqit Gazidede rrihnin shqiptaret kur dilnin neper protesta kunder qeverise Berisha. Rama nuk foli kundra kosovo ne Beograd prkundrazi tha ate qe do ta thoshte gjithkush per te mbrojur identitetin tuaj por ju jeni aq injorante te trashe saqe nuk e kuptoni dot, po sikur keto fjale ti kishte thene Berisha nuk do te ishit degjuar besoj por do ti kishit bere elozhe si dikur qe donit ta shpallnit hero kombetare edhe pse ai ka vrare e prere ne vendin e tije ka punuar kundra Kosovo duke ndihmuar ne menyre direkte shtetin serb kundra jush por me duket se ju jeni mesuar se kush te kalaron nenen ate doni me shume.DHE DICKA QE PO E LE PER NE FUND DHE PER TE MOS FOLUR ME PER JU, DERI TANI KENI TREGUAR SE JENI NJE KOMB PA INTEGRITET PA BURRNI DHE TE PABESE KENI NGRITUR NJE STUHI NE NJE GOTE UJI QE ESHTE KTHYER NE NJE BUMERANG PER POLITIKEN E LESHIT QE MUNDOHENI TE NDIQNI JU.VAZHDONI ME KETE LLOJ POLITIKE SE DO NGELENI ATY KU JENI NJE SHTET PA ASNJE LLOJ VLERE (NE QOFTE SE MUND TE QUHENI SHTET)SEPSE AS OKB NUK JU NJEH DHE ATA PA SHTETE QE JU NJOHIN PJESA ME E MADHE ESHTE FALE LOBINGUT TE SHQIPERISE.Ah po harrova keni kombetaren e futbollit tani prandaj fryheni bythesh……injoranca nuk ka brire dhe ju po e vertetoni me se miri.

  1. shqipo says:

   Bravo Ermir,
   Me ne fund dikush mi hapi syte per veten time si kosovare! E dija se kisha probleme me burreri, integritet dhe bese, tash jam fiks, do shkoj ta vras vehten me kete te vertete te hidhur!!

   … oh, gati harrova, nobody gives a flying fuck se cfare thua ti per kosovaret apo per shqiptaret, se ti je nje i frustruar i fshehur pas nje tastature e cila vetem vrer prodhon. Go fuck yourself you looser.

   1. Ermir says:

    Shqipo ne qofte se je shqiptare fol shqip sic kam folur une por me duket se je bajge kosove dhe e perzieni gjuhen dhe kjo do te thote paburreri me pak fjale zakoni juaj.Dhe sa per i frustruar jeni ju sepse une jam njeri i lire ne vendin tim dhe jetoj per mrekulli keshtu ti mor pall ha mut si bashkekombasit e tu gazetaruce qe kane nje jave qe po na cajne trapin…….ndersa per ofendimet un po ti kthej shqip besoj se e kupton vete ti mynyren se si.

    1. mirel says:

     O plere..po ti ke shkodrane dhe elbasanas qe flasin me pakuptueshem se kosovaret.
     Yy qelbesire plere e keqe.
     Te duket vetja intligjent ty shprehje atavisem

     1. Mirela meso te shkruash shqip dhe mos na caj trapin.

      1. mirel says:

       Eshte lapsus idiot. E merr tastiera
       Prandaj je gjysmak se shikon gabimet teknike dhe jo ato mendore

    2. shqipo says:

     Me prostituta patriotike greke gjithnje kam perdorur anglishten si gjuhe qe me se bukuri ngerthen karakteret si ty, again you fucking asshole!

 9. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  I nderuari Imer Mushkolaj,
  Hajvanët s`kanë atdhe, Ata, përfshi edhe hajvanët e Kosovës, janë “pronë” e njerëzimit. Kosova është e imja, si gjirokastrit që jam, ashtu sic është Shqipëria jotja dhe e të gjithë shqiptarëve kudondodhen. “Tapinë” s`na e heqin dot spiunët e shovenëve sllavoortodoksë nga radhët e kombit tonë. Me respekt vëllazëror!

 10. Boll me says:

  Na çate trapin ju gazetaruce apo çfare jeni. Ne grope te derrit vafshi se megjithe mend na merzitet.Popull i shtypur dhe inferior.

 11. Boll me says:

  Na çate trapin ju gazetaruce apo çfare jeni. Ne grope te derrit vafshi se megjithe mend na merzitet.Popull i shtypur dhe inferior.

 12. ANTI Janatullos says:

  Një grushtë injorantësh që prezentohen si analista të Kosoves nuk përfaqsojnë opinionin e shqiptarve të Kosovës.
  Ata që deklarohen me kombësi Kosovare,jo vetëm që jan jugonostalgjikë por jan me qindra herë më të poshtër se vetë millosheviqi.
  Kosovës i jan versulur si të terbuar analistat islmakikë dhe jugonostalgjikë.
  Gati harrova Mushk-olen,një halldup që lehë për honorare simbolike.

 13. Aso says:

  O tullac! Problemi nuk eshte te shteti. Shtetin e gezofshi dhe I pafshi hajrin. Eshte juajI e beni c’te doni me shtetin. Problemi eshte se nuk njihni rregullat e pershendetjes. Sepse Ed Rama u tha shendet e ju i thate, Plac. Pra jeni idhnu pse ju tha shendet.
  Ok. Here tjeter nuk do thote: Te njihet Kosova si shtet I pavarur. Tash e tutje ai do thote si doni Ju: Kosoves t’i rroje Ministri Jashtem, Kryeministri dhe Presidenti. Keshtu jemi ne rregulla? Po nuk prishemi ne per kaq o shoku. Hajde TUNG.

 14. adnan kondakci says:

  Kam patur bindjen qe Kosova ia kishte arritur te krijonte nje elite kulturore, por ka kohe qe disa shkrime te percarta, me nje mendjemadhesi katundareske me sigjerojne ta korregjoj bindjen time. Mjerisht, ne Kosove ka ngritur krye patriotizmi i rreme, Natyrisht, si shkrimi i mesiperm shkruajne vetem ata qe kane hije te se kaluares ose kane marre rolin e zedhenesit. Me vjen keq, shume keq kur te ashtuquajturit intelektuale bien ne keto pozita, sepse me se pakti po propagandojne tezen e vjeter te Serbise per mungesen e aftesive shtetformuese te shqiptareve.

 15. Fshatari says:

  O gazetaruc ta gezoni shtetin e Kosoves por Edi Rames ne Shqiperi t’i hani k…rin

 16. BUJARI JU DEGJON says:

  Si hajvan kosove qe eshte,e ka qare… 🙂
  Bravo!!!
  Huuuuush!!!…

 17. england says:

  O koke lope e thua vete ne fund te shkrimit se shteti Kosoves nuk ka nevoje per armiqesi me Tiranen!dhe po vete ti vazhdon se hajvane ketej dhe andej kufirit kerkojne vasalitet,dhe jo partneritet!tani po vazhdoj une se njeri nga hajvanet je dhe ti more dallkauk,ju (nga kosova por dhe shqiptaret sigurisht) qe keni filluar te beni patriotin(ne pergjithesi ky term perdoret kur dashuron gjuhen,zakonet por dhe fene e flamurin tend) nderkohe qe ndryshimi eshte se ju po mundoheni ta hiqni nga fjalori fjalen komb pasi jeni dashuruar me flamurin verdh e blu,dhe ju duket sikur shqiptaret po duan te ju rrembejne ndonje cope nga ai flamur,apo ndonje gje me te shenjte akoma!Per sa kohe kosovaret te lexojne pacavuret e shkruara nga ty por dhe te tjeret si puna jote,kurre nuk do pranojne shlplarjen e trurit qe po mundoheni te ja beni atij populli,pasi historia ka treguar qe popujt dine te beje zgjedhjen e duhur,dhe te refuzoje keto helme qe shkruani ju anal-iste andaj dhe ketej kufirit.

 18. Dardania says:

  Nuk e kuptoj pse me kaq vrull,bile me duket me kaq deshire,jepet cdo shkrim qe bejne disa pseudo-analiste te Prishtines,qe cuditerisht edhe ky psh,si ata tetjeret eshte pjese e asaj kompanie qe spo ia permend emrin se ndoshta eshte publicitet dhe prandaj spo me publikohen disa komente.Pra keta paguhen nga nje person i dyshimte,jo tani, por i dyshimte qe prej kohes kur personat e dyshimte,te paguar,te pakten as nuk guxonin te dilnin publikisht,por vepronin fshehtas.Kurse keta punonjesit,te ashtuquajtur analiste,e kesaj kompanie, paguhen e ndoshta edhe detyrohen te flasi ca do shefi,qe ku dihet se nga kush eshte paguar qe ka bere mbi 100 milion euro pasuri.Pse duhet tu themi ketyre gazetare,nejse ky eshte deri diku gazetar,po sdo te thote qe cdo person qe ka marre nje diplome,ta quani gazetar e aq me pak perfaqesuesi real i Kosoves.Pse nuk merrni mijera statuse dhe mendime te shendosha nga Kosova por kapeni tek ana negative tek qelbi i Kosoves?Si dje psh publikuat statusin e tij te facebookut te nje adoleshenti qe ai as diplome gazetarie ska.Ca arrijme me kete?Ku eshte qellimi?

 19. saliu says:

  Po ti cfare po ben me artikullin tend? Nuk je ti njeri nga ta qe po i fryn sherrit ndermjet shqiptareve duke deklaruar me shume se nje here qe paska qene Kosova ajo qe e ka fituar fituar lirine pa ndihmen e Shqiperise? Mos harro qe ushtaret e UCK u trajnuan ne Shqiperi, armet i moret nga Shqiperia, komandantet qe organizuan luften ishin nga oficeret e Shqiperise etj etj.

 20. Greece & Turkey are shit says:

  hajvani i nenes tende apo i gruas tende!?? ti je mut serbi dhe aty paska disa te tille. Kur te vije koha do dime ne se si ta pastrojme ate vend, mos u bej merak!

 21. mirel says:

  Kosoves dhe kosovareve i vini anes te ju legena te peshtire qe komentoni ketu.
  Ata kane dinjitet prandaj u ngriten kunder Miloshevicit edhe pse “rronin me mire nga ne” ne Shqiperi.
  Kane kuptim me te gjere dhe te plote te lirise dhe qytetarise.
  Ju shqiptare te Shqiperise jeni morrat me te ndyre te Ballkanit qe ju ve poshte nje kerme Tropoje dhe nje rrugac Tirone.
  Dhe jo me te mendoni se do perballeshit me Miloshevicin..ju vemje qaramanesh qe ushqeheni me mallra serbe dhe nuk ndiheni.
  Dhe me e forta eshte se ndjeheni me shume patriote kur lekun ja jepni serbit dhe bllokoni tregjet per Kosoven.
  Ja kjo fytyra juaj prej hipokriti dhe shkerdhatash serbe.
  Gazetari ka te drejte..kosovaret bejne te kunderten- vijne ne Shqiperi dhe harxhojne milionat, ju i hapni tregjet per serbet dhe shqyheni nga Mali i Zi dhe ne Turqi me pushime.
  Pastaj i akuzoni per turq.
  Fare e keqe

  1. durrsak says:

   Po mos vijne o vlla kush u tha te vijne. Se edhe ne ndaj ikim ne korfuz se sna rrihet ne plazh me kosovaret me buke e domate tallava e çitjane.

   1. mirel says:

    Ato i ke pordhe evgjiti ti. Citjane e tallave jane te Shqiperise se mesme.
    Po mbyll gojen mos fol idiotesira

   2. mirel says:

    Vetem durrcak nuk je ti
    Nuk kini turp, tere ate plazh ne Vlore jua kane zene larot e Tiranes, ca te Berishes, ca te Metes, e ca te Rames.
    Cpermban parlamenti..
    Fhe ikni si lepuj ne Greqi.
    Merrni plazhin qe jua ka zene alabakeria njehere pastaj “clironi” Kosoven nga serbet.

 22. Delli USA says:

  Pse jan kaq hajvane keta,o koqe mushkonja,dy gjera tha Rama 1-njohja e Kosoves do ju bej te ndiheni me mire dhe 2-Trepces ti rruani mender bythen se nuk e coni dot ne Beograd.Tani me thoni mua vellezer Kosovar,me kryedipllomatin tuaj Enver Hoxhen ne krye,cfar ka ketu per te diskutuar dhe per te dyshuar.Nuk doni Ramen,pse,se u vuri kufirin te thana grkeve me detin e Saliut dhe Himaren e Dules me Bollanon?!

 23. fieraku NGA ferrasi says:

  Ti thua hajvanet e tiranes
  Po ke mbiemer emrin e nje hajvqni qe eshte mushka.
  Tani ti Duke bere kete shkrim nuk je me pak hajvanet se ai hajvani shqipetar.
  E di sa ngjajme ne me ju
  Ja ta them une
  Ngrihet shoqeria civile per plehrat i bashkohet nje parti politike
  Ik i thote ajo se protestoj vete nuk te dua ty
  Se edhe ajo e ka shit bythen
  Ngrihet rams qe une as e votoj as e dua
  Dhe thote trpca eshte toke e kosoves
  Ngriheni ju hajvanet yxhym
  Po pse sngriheni per marrveshjen me malin e zi
  Ju paska rene hunda ju se ju perfaqesosh Tirana
  Keshtu si po vene punet shqiperise e madhe ta harrojme po MOS asimilohemi fare
  Prandaj ti nga gomarin tend e MOS u merr me ceshtjen e shqiptarizmes.

 24. hasani says:

  po cke me shqiptaret mor derr kosove, po vetem ju kemi ndihmuar dhe bukeshkale jeni treguar gjithmone. O njerez pa bythe, po skeni faj ju…e kan keta legenat politikanet shqiptare qe merren me ju dhe harrojne qe pergjegjesine ne radhe te pare e kane per spitalet, shkollat, ekonamine shqiptare,,, dhe jo per ju o derra

 25. Vladimir says:

  Shkrimi, por veçanerisht komentet te turpshme e te papranueshme. Fyerje qe te bejne te ndjehesh keq. Nuk di çfare me shume se kaq do te bente nje antishqiptar. Zoti Mero, mbylleni kete teme! Komentojne njerez te harbuar e pa asnje formim, plot sharje e mllefe qe nuk merret vesh nga ju vijne. Mungon krejt mirekuptimi, nuk tolerohet debati e fjala e lire.
  Stpo. Nuk jemi maturuar per tema te tilla.

 26. ***** says:

  Mustaqet e Celos apo cicat e Ceces?

  Z. Imer eshte gjithmone kenasqesi personalisht per mua kur lexoj opinione te ndryshme rreth kesaj teme pasi behet edhe me I ditur shkaku I hatermbetjes.

  Shkrimi qe tejet I gjate dhe u perfol e u sterperfol per cicat e Ceces por une edhe pse e lexova deri ne fund shkrimin tuaj plot informativ; perseri ngela konfuz pasi juve perseri nuk na sqaruat nese jeni per cicat e CeCes apo Nen Terezen?

  Une per vete mqsr I kam musatsqet si te Celos jam per cicat e Ceces.

 27. aqif tahipi says:

  Mor palle gamori (biri e gamorit eshte mushka ) ,gazetari babaramo thjesht ka thene se , kombi kosovar qe predikojne disa loqe me brire si ti dhe bukshkala dhe pallaska ,eshte perralle.Kombi dhe gjuha krijohen per mijera vjet dhe jo per 8 vjet. Ju anal istet dhe politikanet e leshit (ne kosove) vete e hodhet tezen idiote te krijimit te kombit per 8 vite por me sa duket e paskeni kuptuar se eshte budallallek me oke.Askush prej nesh ,pjesetareve te kombit shqiptar ne Shqiperi nuk ka ofenduar shtetin e pavarur te kosoves dhe me ne fund edhe ju fillluat te beni dallimin e shkruar midis shtetit dhe kombit. Shyqyr se po na dukeshit si gazekare budallenj dhe injorante .

 28. timo says:

  Kanë shpërthyer anti Shqipëtarët me mendjet e tyre të sëmura. Po na shpikin lloj lloj argumetash për të thënë diçka që edhe ata vetë nuk e dinë se çfarë është por, që në fund të fundit çon ujë në çezmat sërbe. Nuk po kuptojmë, duan të quhen shqipëtarë apo jo. Në qoftë se jo, atëherë ta mbajnë me shëndet “kombësinë kosovare” dhe ajt tungjatjeta. Veç mos harojnë se të gjthë herojtë shqipëtarë, historikisht, janë përgjakur për qënien shqipëtare, për flamurin e kuq me shqiponjën dy krenare.
  Një pytje për” kombasit Kosovr”: Me çfarë fytyrë do të shkojnë para varrit apo shtëpisë të Jashrajve si kombas Shqipëtarë apo kombas Kosovarë. Ku do ta gjejnë hisorinë këta “kombas Kosovarë”??? Unë nuk e di se ka në botë një komb pa histori.

 29. Aleko says:

  Shkaku I ketij debati per mua erdhi nga politika e KOsoves , vet Ministri I saj I Jashtem Enver Hoxhaj.Sa do te mundohesh sepse ay reagoi ne menyre aq vulgare ndaj Rames per dy fjale qe at tha ne Beograd kur u pyet dhe qe shumica e opinionit publi8k nuk shef ndonje shkelje ne disfavor te shtetit te Kosoves ,e ke teper te veshtire pra te japish nje spjegim simplist sic shkruan autori I mesiperme apo mjafte te tjere me pare ne te dy anet e kufirit.Perkundrazi ketu kemi te bejume me nje problem serjoz politik qe politikanet e Prishtines ne radhe te pare duhet ti spjegohen opinionit public ne Kosove dhe Shqiperi se ku fle lepuri.Ndryshe nese ka pak integritet moral e politik z. Hoxhaj duhet te shkoje ne doreheqje sepse po shkaterron unitetin mbare shqipetare , unitet aq I rendesishem ne momentet qe po kalon faktori shqipetare ne Ballkan.Nderkohe komentet plot fyerje dhe ofendime flasin se cuditerisht midis shqipetareve te dy aneve te kufirit paska mllef madje dhe urrejtje te paspjegushem qe tregon se sa te pa afte jemi te pranojme diferencat qe mund te kemi ne disa aspekte qe nuk mendoje se jane substanciale te ardhura edhe per shkak te ndarjes se gjate kohore midis neshe ,per shak te fragmentizimit te shqipetareve ne 5 shtete dhe qe sigurisht kejo ka cuar ne dobesimin e cultures sone kombetare te unifikuar…

 30. patrioti says:

  sashkrim i ulet e bajat. te quas kete intelektual eshte turp

 31. Drin Dreni says:

  KOMENT:
  Eh çka eshte ky kolajmushk Imeri, viç fadil hoxhe tita qi ka dite m’i pjelle!
  Drin Dreni

 32. besimndregjoni says:

  Eshte e tmerrshme kur lexon keto komente antishqiptare ndaj vellezerve shqiptare te Kosoves. Analiza qe bente Imer Mushkola ishte e vonuar por e sakte dhe pa fyrje vetem konstatonte fyrjet ndaj shtetit te Kosoves nga analistet enveriste te Shqiperise. Te atyre qe dje nen udheheqjen e kriminelit Envrr Hoxha i quanin vellezrit kinez e miqte kosovaret. Keta analiste te Shqiperise dje e quanin ” kurva e imperializmit amerikan” sot e mbajne si simbol kundra reagimit te revoltes se ufheheqjes se shtetit te Kosoves sepse ata nuk pranuan qe te flitet per Kosoven pa prezencen e drejtuesve te Kosoves. Perse amerikanet ne bisedime me serbine spranojne asnje delegacion te perfaqesoi interesat e shteti te Kosoves pervec te zgjedhurit e mandatuar nga populli shqiptar i Kosoves. Kryeministri shqiptar do te perkrah ne cdo moment te drejtat e shqiptarve te Kosoves kjo eshte e pranueshme por ne rastin konkret Kryeministri Rama nuk duhej te shkonte ne at takim pa prezencen e perfaqesise se shtetit te Kosoves derisa takimi ishte forum ballkanik dhe Kosova eshte shtet ballkanik.fatekeqesisht enverizmi politik mediatik eshte e gatshme te sherbej serbeve dhe te urreje shqiptaret e Kosoves. Kjo eshte fatekeqesi kombetare qe akoma nuk e deojne enverizmin keye fenomen kriminal qe shkatron ndergjegjen e kombit.

 33. PO.PO says:

  Nuk pata durim te te lexoj deri ne fund, more z. Mushkkolaj,
  se nuk ja paske fare haberin kesaj punes se gazetarit ti !
  Remoke neper gjirize, se c`mund te gjesh , ku mund te kapesh
  dhe lakon e zgjedhon deri ne fund ato fjale,por pa logjike, pa
  argumente dhe pa shikuar me tej se hunda . Do ishte mire , te
  merresh me pune tjeter , se mjaft e kemi Buzhalen dhe Cim Peken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *