Pëllumb Xhufi: Shqipëria gjithmonë e ka pasur në mendje Kosovën. Enver Hoxha, gjëja e parë që i kërkoi Titos, ishte pikërisht Kosova

xhufiHistoriani Pëllumb Xhufi, tha në studion e “Dritare me Rudinën” në Vizion Plus, se Shqipëria dhe Kosova duhet të realizojnë marrëveshjet e nënshkruara midis tyre, pasi ato u shërbejnë të ardhmes së dy vendeve. Ai e quajti deklaratën e ministrit të Jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj, si të nxituar dhe një deklaratë që nuk duhej bërë.

Xhufi solli shembuj nga historia dhe në fund e mbylli duke i kujtuar ministrit Hoxhaj, se mbase Shqipëria nuk është aktor global, por mund të jetë zëdhënës i aktorëve globalë.

“Problemi ynë është se elitat tona nuk janë formuar në Shqipëri, por jashtë vendit. Nuk kemi një rilindje me një program të shkëlqyer në politikën ndërkombëtare. Ne kemi disa marrëveshje ekonomike midis dy vendeve, të cilat nuk po realizohen dhe nuk po shihen rezultate konkrete. Kush nuk do që të realizohen ato marrëveshjet midis dy vendeve? Kjo duhet të zbulohet”, u shpreh Xhufi.

Pëllumb Xhufi kujtoi historinë e dy vendeve, dhe tregoi se Shqipëria gjithmonë e ka pasur në mendje Kosovën.

“Ka një histori të tërë mes Shqipërisë dhe Kosovës. Shqipëria gjatë historisë, ka prishur marrëdhëniet me Jugosllavinë. Madje edhe vetë Enver Hoxha, gjëja e parë që i ka kërkuar Titos, ishte t’i jepte Kosovën. Deri në ’81, u prishën marrëdhëniet edhe pse Shqipëria ishte në një gjendje të keqe ekonomike. Shqipëria e ka pasur gjithmonë  në mendje Kosovën. Shqiptarët janë identifikuar me gjuhën, kulturën traditat, dhe kjo do të jetë mënyra për t’i bërë një”, tha Pëllumb Xhufi.

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Pëllumb Xhufi: Shqipëria gjithmonë e ka pasur në mendje Kosovën. Enver Hoxha, gjëja e parë që i kërkoi Titos, ishte pikërisht Kosova”

 1. Lugati says:

  or xhuf historiani edhe nji here. historia shqipnis nuk osht. mo prone e ju komunistave bolshevik. qe dolet pa lag ne 90 per krimet ndaj popllit shqiptar dhe per ket ti puthni bythen sal. komunistit. si mer nuk tvje turp e thu enver hoxha. dote me mor kosoven perkundrazi enver hoxhen e vun n pozite kastile qi mos bzote per kosoven o xhuf. tito. pruni n shqipni dy njerez kastile me vra komandantet e luftes nacional clirimtare qe ishi me jejarki para enver hoxhes dhe mos harro ke 7 volumet e partise komuniste shqiptare e tregojne qarte pa dashje edhe enver hoxha ishte i 28 ne ket jejarki kush i vrau kto njerez m gjinish. m. kacaci. v. kushi. q. stafa. v. shanto. e mos m thuj gjermont ???e dyta kto dy njerez qe jane m. popovic e d. mugosha ju prezantun nga bythqimat si puna juj i qujn heronj nga haxhi lleshi dhe myslym peza qe ne ato kohe i kishte njof kto njerez ne serbi e ke shpija e haxhi lleshit ne diber ..rrite mshef me ato kohe ishte ne kerkim per vrasjen e osmon balit. kshu qi enver hoxha me ndihem e njerzve te titos u komandanti qe thoni ju. masanej e funit enver hoxha per te la borxhin se ka kerku asedhenjihere kosoven kjo esht vetem propogande. dhe kjo eshte shkasi qe klasa rinise edhe sot nuk e di historine shqiptare sic oshte. sepse mostra historiane si puna jote cojne perpara historine. e kriminet kriminelave te shqiptareve edhe duhet te vizor mer palaco qe mshtet kto teza je tamom analfabet si puna ime qi kom 8 klase shkolle qe nxjerr ket perfundim

  1. Moisi Golemi says:

   Lugati sot ka ngrene hudhra te kalbura dhe pjerdh nga goja.

   1. Lugati says:

    do vish ta shofesh ca kom honger o moisi gokaremi

   2. Xhavit says:

    Ky Lugati, me vet emrin tregon se kush eshte. Ka bire kurve andej dhe kendej Drinit.
    Po ti kishte interesuar Enverit, vetem Shqiperia administrative, do e nenshkrueje Karten e Helsinkit. per mos ndrshimin e kufive, nuk do paiste ushtrin per 100000 ushtare, per trojet shqipetare, e shume tjera! Shqiperia eshte nje dhe e pandashme

  2. i menduari says:

   ENVERI HERO KOMBETAR I SHQIPTAREVE 🙂

  3. Viktor says:

   O njerez te trashe, doni me dal me katolik se papa ju? Mos valle i dini me mire gjerat se nje ekspert historie o trapa? Prandaj nuk ecen Shqiperia perpara kurre se ketu bariu behet historian, duke dhene mendime jashte profilit te tij profesional. Lerajni historine historianeve, e doni apo nuk e doni ju Enver Hoxhen ai eshte pjese e historise. Pellumb Xhufi eshte nje nga historianet me serioz, kot nuk e ftojne televizionet me radhe. Dhe ta dini qe televizionet i sherbejne anti-enverizmit, prandaj ai nuk i thote te gjitha dhe rezervohet kur flet per Enverin se hidheni perpjete ju injorantet qe ka prodhuar demokracia.

   1. Lal Prenga says:

    I ka pordhuar damakracija jo prodhuar! Gabim i rende gramatikor!

 2. temujin says:

  ky eshte shembull i gjalle i produkteve te staxhionuara te lavazhit te trurit komunist…per mendimin tim duhet ruajtur e konservuar me kujdes ne ndonje institut kerkimor per studim e vezhgim te hollesishem e te thelluar…

 3. Relax says:

  Plotesisht e sakte z Xhufi.Shqiperia gjer ne v 1999 e kishte te veshtire te ecen perpara sepse e kishte ne shpine ceshtjen e pazgjidhur te Kosoves,diplomati shqiptar 20% angazhoheshte per Shqiperine e 80% per Kosoven,shkurt dhe shqip 5o% te bukes dhe kripes Shqiperia e konsumonte per nevojat e veta(me gjithe fukarallekun qe kishte) e pjesen tjeter ja dedukonte Kosoves dhe jo vetem.Kur them per buken dhe kripen e them ne kuptimin figurativ.Jam thellesisht i bindur se perpos qellimeve tjera,deklarata e atij kot ministrit kosovar ,per perjashta, ka qene per devijim te opinionit dhe konsum te atyre qe hane gjithcka,por nje gje eshte e sigurte per Hashim Thacin dhe Kadri Veselin vijne re te zeza.

 4. BERISHA LARGOHU says:

  Jam dakord per cka ka thene Xhufi.

 5. Darius says:

  Kur ka qenie qe quhen PROFESOR si TY,Vari Karin muhabetit.

  o Xhuf ose Xhufke…..ju nuk jeni vecse ca plera me terma Akademike.
  Kosova,ose Veriu i shqiperise dhe Cameria ose jugu i shqiperise,apo Shkupi ose veri perendim /juglindje e Shqiperise,nuk fillon me Robqirin Enver o Plera.
  Po fillon qe ateher kur ishte nje,qe ne 1912 dhe konferencat me rradhe qe u bene.
  Te thuash qe Kosova shteti fallco,e kishte ne mendje Enveri…sa nuk flinte gjume…..ik Xhu Xhufi ik dhe mos dilni me as gazeta as tv.

  1. Lugati says:

   leji mo darius se kto si xhufi jane palaco jo hisyorian acarohesh kot o vlla.pranej sbohet ky ven e shtremnojne historin si i do kari ktyne pseudo intelektual

  2. i cudituri says:

   Darius sa klase shkolle ke mor derdimen 😛
   Shko mbaro filloren njehere dhe pastaj guxo e flit per Historianin me profesionist te Shqiperise sot!
   Rrot Cari 🙁

 6. ........ says:

  #KRIMET e sistemit te kaluar ndaj popullit SHQIPTAR , thenia tipike e tradhtarve te kti vendi rreaksionit dhe antishqiptarve per te hedhur posht luften nacional çlirimtare dhe per te rihabilituar tradhtaret dhe bashkepuntoret e nazifashizmit dhe tradhtaret shqiptar qe kan punuar si agjent ne sherbimet e huaja kunder shtetit shqiptar ne at koh te votuar 100 per 100 nga populli shqiptar, ENVERI vrau me te drejt bashkepuntoret e nazifashizmit dhe rreaksionin e bandave te veriut qe nen drejtimin e sherbimeve te huaja sekrete kerkonin te rrexonin pushtetin popullor te asaj kohe pra zgjedhjen e ter popullit shqiptaer me voten e lir demokratike ne at koh , denoi me burg sabotusit e ekonomis vendit , denoi hajdutet kurvat dhe homoseksualet ne baz te kushtetutes, vrau ate qe vriste dike per arsye banale ose gjakmarrje ,çfar ka ber me shum se çkan ber forcat aleate fill mbas lufte qe bashkepuntoret e nazizmit neper vendet e tyre i vrisnin fare pa gjyq si qent e rrugve, çfar ka ber amerika me agjentet qe punonin kunder shteteve te bashkuara ka ber dhe enveri ne at koh amerika i vriste dhe ENVERI i vrau , vrau tradhtaret plerat llumin e kti kombi , pastaj vet e votuat ENVERIN perpara se te beni si gagstera ne koment dhe te shani si grat na thoni keni votuar vet ne at sistem apo jo , mos ju prindrit tuaj , ju ka detyruar njeri apo dilnit me aheng qe ne 6 te mengjesit diten e votimeve , ju pra te ter e mbajtet ate sistem dhe e deshet si pak te tjer ENVERIN se ju kishte futur te ter ne pun jetonit te qet pa kokçarje nuk ishit te pasur por kishit ca favore qe ju pelqenin , pastaj tek e fundit keni spiunuar dhe denuar njeri tjetrin se ne tiran jemi rritur te ter, nuk dilte enveri tju kapte me dor tju spiunonte tju detyronte tju fuste ne burg, njeri tjetrit ja keni futur te ter siç po ja fusni dhe sot , figura ENVERIT sot vetem ju ben nje nder qe çfar zullumesh keni ber si popull ne at sistem te ter ja faturoni ENVERIT dhe sot dilni pa faj dhe te shplar nga zullumet tuaja kjo esht historia jon . por nuk ka qen hajdut tradhtar dhe antishqiptar si zogu , nuk ishte si saliu agjent i udebes dhe autor i shitjes detit , nuk ishte legen po ishte nje burr shteti qe sa ishte gjall burr nuk pati byth as ta mendonte ta vriste jo ti ngrinte prit pra fain nuk naj ka ai , ose ne e kemi dashur , ose ne jemi popull legen.

 7. Qifi says:

  Enveri shiti kosoven dhe çamerine. Xhuf te qifj rracen.

  1. bob says:

   A mund te shesesh dicka qe nuk eshte jotja ?

 8. RG says:

  Fajin nuk e ka Xhufi qe ben propogande komuniste sepse i tille eshte, fajin e kane mediat qe e lojojne te flasi. Enver Hoxha e tradhtovi Kosoven, qe kurse doli nga marreveshja e Mukjes. Pastaj ma vone duke derguar brigadat partizane ne Bosnje, i la dore te lire Serbise te forconte pushtetin ne Kosove. Pse nuk luftuam ne Kosove, por ne Bosnje? Mijera vellezer shqiptar te Kosoves u nisen nga Shkodra ne Tivar vetem per tu pushkatuar rruges. Enveri e shiti Kosoven te Serbia vetem per te krijuar Shqiperine komuniste dhe per te qene vete ne krye, ai shkaterroi cdo ndjenje nacionaliste te shqipatereve si puna jote Shoku Xhufi. Ta kesh te qarte se nacionalizmi jone jeton dhe nuk do te vdesim pa i bashku trojet shqipare. Qeverite e dy shteteve duhet te merren vesh me njera tjetren dhe synimi jone kryesor te jete bashkimi kombetar; E veshtire per sa kohe te jene krye neokomunistet qe akoma mendojne si ju shoku Xhufi. Megjithate e ardhmja i perket Shqipnise Etnike sepse asht vetem nji SHQIPNI.

 9. meti says:

  PROFESORI I NDERUAR FLETE TE VERTETEN,KETO QE E KRITIKOJNE JANE ANALFABETA SI KY QIFI ,TE BALLIT,OSE ME GJAKE TE PERZIER SERBO-GREKE.

 10. Baton Gostivari says:

  I nderuar!

  Ti merresh me shkencë dhe, duhet të kesh njohuri nga metodologjia shkencore, ose shkenca e argumentimit, e para.
  Ti ke edhe përvojë politike dhe, harron pozitën tënde sociale dhe nis e flet si tifoz – për Enverin, e dyta.
  Nuk të duket ca si pohim fëmijëror se Enveri, pas përfundimit të L2B, paskësh kërkuar dicka aq serioze.
  Kufinjtë shtetëror nuk janë lojë futbolli që të kurdisen kur ia do qejfi dikujt.
  Sa për “sekëlldinë” e Enverit për ne jashta institucionit shtetëror Shqipëri, mund të të sjell me dhjetëra shembuj nga jeta e përditshme e kujtimi kolektiv. Ndër të tjera, Gostivar 1947 (?), dënohet me vdekje nga gjykata e shkive sllavofyromist, atdhetari i pavdekshë, zotni Kadriu, sic e patën quajtur. Gazeta e Enverit të sekletosur për Kosovën, “BASHKIMI” doli me një artikull elozh këtij pushkatim – ku përshëndeste këtë akt pushkatimi në frymën e luftës kundër, sic thuhej, në “deminuriv” – kundër shovenizmit shqiptar me sugjerim që kjo luftë të thellohet….
  Cka i thua ti kësaj, i nderuar Xhufi? Siklet atdhedashurie!!

  1. Lal Prenga says:

   Me 1947 shqiptaret nuk kishin breke ne B…!
   Ti kerkon qe Shqiperia ti shpallte lufte Jugosllavise?!
   Pse nuk kerkon sot qe Shqiperia te nderhyje ne Maqedoni kur kjo e fundit nuk eshte as e 20 pjese e asaj qe ishte Jugosllavia!
   Nuk e di si i beni llogarite por duhet dhe me mendu para se me shkrujt!

   1. Baton Gostivari says:

    Or Lal Brenga!
    Truri yt i kap punët nga bytha.
    Po përse kishte bythë gazeta ” Bashkimi” të falënderojë sllavofyromistët për pushkatimin e patriotit , zotni Kadri se deshte bashkimin e SHQIPËRISË? Përse i inkurajonte sllavofyromistët që të thellonin luftën (lexo – KRIMIN) ndaj shqiptarëve!
    Më jepnjë përgjegje e fol pastaj për brekët e fëlliqura të partizanëve trima të Enverit, kur pa brekë në bythë, dolën fituesë mbi popullin e vet – SHQIPTARËT në favor të shovenizmit serbosllavofyromist.
    Jo or mik, jo të hynte në luftë, por të mos mbështeste krimin antishqiptar.
    Nuk e kuptoj pse nuk kupton.

    1. Lal Prenga says:

     Baton Gostivari!
     Me 1945 na i kishin caktu kufinjt dhe me cilen kope do te benim pjese , dhe kjo ne Jalte , ne takimin me Roosevelt, Curcill dhe Stalin!
     Po te kthesh koken pas, deri me 1990 asnje vend nuk u shkeput dot prej aty ku e caktoi treshja e mesiperme!
     Shqiperia e 1945 me zor rrinte ne kembe. Eshte fat qe nuk u copetu me shume! Cfare kerkon prej Shqiperise se asaj kohe?! Ti shpallte lufte Jugosllavise?!!
     Me habit dicka tjeter, kerkoni prej Shqiperise se atehereshme lufte kunder Jugosllavise ndersa kur Doktor MORTJA shet detin, i hap rruget Greqise e Serbise, ju ahmedat e dervishat e Maqedonise e Kosoves nuk beni asnje koment!
     Eshte vertet e habitshme!
     Pse nuk kerkoni sot qe Shqiperia ti shpalle lufte Serbise apo Greqise??!!!!
     Shajeni Enverin per izolimin, luften e klasave gjendjen e mjeruar sidomos skllaverimin e fshataresise por ne fushen e mbrojtjes jepi hakun!

 11. iridenti says:

  SI dariusi Lugati e te tjer me duken se jo vetem qe nuk e din gjuhen po sikur nuk ishin as shqipetar. Ata nuk e dinin mir gjuhen e lere me historin ku siq kukej nuk kishin as nje argument

 12. Mentari says:

  Pellumbi I Bolshevizmit primitive.Po po ai Enver Hoxha I juaj (ai qe firmosi qe edhe shqiperia te behej Republike e 7 e Jugosllavise) qe jo vetem Kosoven ja shiti qe te ishte Skllave e Jugosllaveve por u mundua edhe per shqiperine qe ta e bente nje Skllave te dyte te Sllaveve antishqiptar.Ata o Pellumni Bolshevik qe e sabotojne ato maredhnie ndershqiptare jane ata qe kundershtuan dhenien e Portit te Lezhes Kosoves dhe ata jane Ortodoksit shqiptar me prirje Serbo_greke.Po pte frike te kritikosh Ortodoksit shqiptar qe jane kali I Trojes Serbo-Greke Ortodosksish atehere Shotup dhe mos derdellis.Serbia ku ta e gjej te Bajpas Kosoven dhe te bej Pazare kunder Kosoven me Ortodoksit qeveritar shqiptar,ajo Serbia ate po kerkon dhe ate po ja e dhuron Edvin Rama.

  1. ca po thu o Shabono says:

   Lale paske shku per lesh! Keshtu eshte kur takemi juaj ha mut qe nga ’90-ta,kur gromesin era pordh e keqe vjen 😀

 13. vaso says:

  “Profesori” te na jape mendimin per masakren e Tivarit.Kerkesa per Kosoven ndajTitos ishte para apo prapa saj?Dhe pse e lejoi dhe kurre nuk u fol per te.

 14. Lal Prenga says:

  I cuditshem eshte lepuri!
  Enverin e shaj gjithe jeten per luften e klasave dhe varrosjen per se gjalli te fshataresise!
  Per te tjerat ti rruani topet Enverit!
  Kthehemi te Lepuri! I kerkon Enverit pse nuk i mori Kosoven Jugosllavise!!!! A thu ne ishim 15 milion e jugosllavet 800 000?!
  Po si ka mundesi lepujt nuk akuzojne keta politikanet e sotem pse nuk nderhyri ndaj Serbise, tek e fundit me nje force shume here me pak se ish Jugosllavia???!!!
  Pse nuk e hapin gojen?? A thu Enveri ishte superman?! Dhe pritnin mrekullira ?!
  Pse nuk I kerkoni Saliut dhe Pandeliut pse nuk ja moren Kosoven Serbise?!
  Nje gabim tjeter te madh beri Enveri, stervitjen dhe pergatitjen ushtarake e betonizimin e vendit ?! Po pse a kihet besim te lepuri?! A behet Stan me lepuj thote populli??
  Jo mor jo, ky popull ka deshire ti Qi ..t robi i shpise nga i huaji!
  Nuk ka Enver qe i sjell ne drite, keta duan Doktor Mortjen, Venizellosin e Sllobodanin!

 15. Aleko says:

  sa historian te medhenj facebooko kemi ne shqiporit.Thone se me perpara llafazane te mirenjohur kane qene italianet.Shqipetaret historikisht nuk jane dalluar per fjale shume.nuk e lashonin fjalen lehte pa u konsultuar mire me veten.Sot pasi bejne ca vite shkolle marrin njeheresh jo nje po 10 diploma.Ata dine politiken ne radhe te pare u qan shume syri per te, ata jane ,politikane, ata te flasin per historine ,thua ti keta jane vete historia.Ata dine te klasifikojne trdhetaret ,patriotet,kriminelet engjejt dhe shejtanet.Por ata dine vetem te shohin historine e larget ate historine e 1912 tes , 1920 dhe ate te Enverit.Keto ata I njohin fort mire ,po historine s sotme te Sales psh nuk para kane qef te merren> CA goje te liga thone qe para se Fatin e Kosoves ta merrte ne dore trimat e UCK dhe Faktori nderkombetare perendimor ,patrioti I madhe Sali dekloroi se per Kosoven eshte e mjaftushme jo bashkimi me shqiperine, as republike e Kosoves ,as autonomia e saj por sipas patriotit te madhe e rendesishme ishin vetem te drejtatt e njeriut..Ose me fjale te tjera u katandis kokoshi I fryer nje thele.Nuk e di cmendojne per kete historianet e facebookut?…Sidoqofte jeta vazhdon..Shqiperia dhe Kosova vazhdojne perpjekjet neperputhje me rregullat nderkombetare dhe kane ca arritjee Shqiperia dhe KOsova sot I kane mundesit me shume se kurre per bashkepunim, dhe per faktorizim ne ballkan nese qofte si popull qofte si qeveri shfrytezojme kohet e reja te favorshme ne favorin tonee.Nese nuk do ta shfrytezojme me zgjuarsi kete shans , por merremi me mallekime te se kaluares sone apo duke share njeri tjetrin ketej dhe matane kufirit sic po behet keto dite,ahere shqipetaret do etiketoheshin si nje popull I padenje per te formuar nje shtet solid qe te ballancoje fuqine sebo greke.Shenjat nuk jane te mira dhe historianet e facebookut duhet te shqetsohen per kete, sepse si historian qe jane duhet te dine qe mesa duket edhe pse populli shkret ka luftuar shtetin e tyre nuk e formuan vete se aq fuqi dhe dituri kishin. Shqiperine e krijoji Austrohungaria ndersa Kosoven SHBA.Ne na ngelet te manazhojme mire dhe te shtrijme tunelet dhe urat per te sfiduar malet e larta qe na ndajne nga ana morfollogjike dhe te hapim portat e dashurise dhe solidaritetit me njeri tjetrin dhe jo urrejtje sic po provojme te bejme.Sepse jemi I njejti komb I njejti brum >Ato pak diferenca qe kemi nuk jane substanciale dhe kane ardhur per shkak te moskomunikimit per nje kohe te gjate me njeritjetrin dhe asgje tjeter…Eshte koha qe shqipetaret ti japin nje dore vendit te vete dhe vajtimet dhe mallkimet per deshtimet dheate qe bene te paret tane me mundesit e limituara qe ata kishin te zevendesohen ti zevendesojme me punen dhe perpjekje e sukseshme te gjenarates aktuale ne kushtet e reja te mundesiva te pakufizuara qe u ofron koha e sotme e cila kerkon sa me pak llapaqener e llafazan facebooku dhe sa me shume nga ata qe dine cfare synojne dhe si ta arrijne ate…..

 16. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje says:

  Sa here del Pellumb Xhufi dhe sa here qe flet per Enverin i djeg bytha ca enver-bolengrenesve.

  Historia jo vetem e ka reabilituar Enver Hoxhes…por ka arritur te behet legjende.

  Mjafton vetem Kosova….kur u clirua Kosova nga Nato ne 1999…nuk besoja se do vinte kjo kohe qe po i tregojme botes se nuk kemi aftesi vet-qeverisese….dhe me keq akoma i kerkojme llogari enver hoxhes vdekur shekullin e kaluar..pse e la kosoven…per cfare lesh kosove behet fjale….

  Boll me Enverin se cfare ka bere sali qeni me zogun e kurves me serbet…enver hoxha eshte treguar politikani dhe dipllomat kalibri..nuk shkeli ne derrasen e kalbur me emrin kosove atehere dhe mire beri..Pse ?

  E para:
  Deklarata e nje politikani te larte serb qe tha tekstualisht : Nqs do ta dinim qe kosovaret do te abuzonin me “kosova republike ” sic vepruan pas vitit 2000 ne do ja kishim plotesuar kete kerkese qe ne 1981..
  E dyta:
  Shume koqevare ibrahimfuckrugoviste & xhaferrdeviste& elezbiberiste kane 50 vjet qe na cane bythen (mos na falni per shprehjen) qe Enveri ja la Kosoven Titos ne 1945-1946…Kur dihet qe shqiperia atehere ishte me financa zero dhe 90 perqind e vendit me 980 mije banore ishin malarike-analfabete-anadollake…dhe fazhizmi e kishte bere kete “dhurate” ne fund te fundit
  KY JANE FSHEHUR KETO
  koqevare
  ibrahimfuckrugoviste
  & xhaferrdeviste
  & elezbiberiste
  qe pas 1992 jane vene ne dore te sali satanait….pse nuk shkoi dhe nje here te vetme sali bisha te “fshati i gruas” ne Beograd por ja lane “dobicin” rames??
  Si ka mundesi ne 2016 akoma Kosova eshte “GJYSMA GJEL DHE GJYSEM PULE”
  Duke patur aleate:
  1-Ameriken
  2-Angline
  3-Gjermanine
  4-Italine
  5-Turqine
  6-Francen
  7-vendet nordike
  8-vendet e beneluksit
  9-BE
  10 NATO
  11-Shqiperine..etj etj
  …………………..
  a duhet te vazhdojne kanibalizmin kundrejt enver hoxhes per kosoven te ketyre ibrahimfuckrugoviste & xhaferrdeviste & elezbiberiste dhe andreastefanisteve..

  a mos duhet ti japim nje medalje enver hoxhes qe beri zgjidhjen e duhur me kosoven..dhe i la te vet-vendosnin me Titon dhe Turqine & islamiket sic bene realisht dje dhe sot..??

 17. Anti-komunisti says:

  Xhufi eshte nje historian komunist qe i pelqejne kriminelet e popullit shqiptar

  1. yp Xhixhi says:

   Hajduti berte kapeni hajdutin!
   Ik o HALABAK 😛

  2. e di si eshte puna says:

   Rrofshin ballistet qe bashkepunuan me fashizmin!

 18. s.g says:

  Mbajë mend se deri në 1970 në qendër të Prishtinës nuk flitej shqip ishte propaganda e shtetit që ngjallte vetëdije kombëtare dhe demaskonte asimilimin vetèm të shikohet regjistrimi i popullates sa ishin musliman të dekaruar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *