“Për çfarë jeni krenarë? Keni shitur nënat e motrat, jeni bërë grekë për para”

robert aliajPas reagimit masiv në rrjet lidhur me “shqiponjën” naziste, ka reaguar Robert Aliaj.

Ai thotë se në Shqipëri nuk ka patriotë, por pseudo-patriotë.

Ja çfarë shkruan ai:

U desh një denoncim i realitetit të degraduar, nje shprehje e shqetësimit qytetar, artistik, një demostrim i të drejtës sime morale fondamentale, atë i të qënit i lirë, për te kritikuar masakren, përcarjen, mashtrimin, pabesine që kemi ndertuar ne keto 26 vjet, që të çirren maskat e patriotizmit një perdorimsh, patriotizmit instant. Pseudo Patriotizmit, që provokohet nga patriotizmi i vërtetë dhe jo nga litari që ka në fyt.

Pseudo patriotët janë njerëz që përdorin patriotizmin si një mjet për të shtypur zërat e lirë. Në të vërtetë, qëndrimi jokritik, pa mënd, verbërisht dogmatik nën maskën e patriotizmit është mentaliteti më jopatriotik i imagjinueshëm.
Patriotizmi instant është një supersticion i krijuar artificialisht dhe mbahet përmes një rrjeti gënjeshtrash dhe falsiteti, një paragjykim që i vjedh njeriut vetë-respektin dhe dinjitetin e tij, dhe amplifikon arrogancën dhe mendjemadhësinë absurde.

Pseudo Patriotizmi është dobësi morale që na frenon të shprehim ate që mendojmë, ajo është po aq e rrezikshme sa veprimi i papërgjegjshem.

Të mbështetësh të drejtën, kur ajo perceptohet si e papëlqyeshme, është një test i vërtetë i integritetit moral, dhe kjo vret vulgun.

Kush janë patriotë të vërtetë, valëvitësit e flamurit apo thyesit e flamurit? Përgjigja varet nga konteksti dhe situata. Sepse patriotizëm i vërtetë do të thotë të menduarit në mënyrë kritike dhe të vepruarit me ndershëri pamvarësisht kostos.

Nëse ju nuk mund të respektoni të drejtën e mospajtimit atëherë ju jeni nuk Patriot zotërinj krenarë,

Po për cfarë kjo krenari?

Qe eksportojme droge?

Qe nuk prodhojme asgje?

Qe eksportojme prostitucion?

Qe shesim motrat dhe nenat tona per para?

Per kriminalitetin?

Per parazitizmin>

Per besen e shqiptarit qe i kendojme dite e nate?

Apo per pabesine?

Qe jemi shteti me i varfer ne Europe?

Qe gati 1 milion jane grekezuar, jane pagezuar greke, prostituuar, kane nderruar edhe mbiemrin dhe vijne me bejne mua leksione patriotizmi?

Per papunesine jemi krenare?

Qe duam te zhdukemi te gjithe nga ketu?

Qe jemi kokeulur, te nenshtruar?

Qe po na mbysin pseudo-artiste, zbavites, etj, te cilet i bejne opozite artit te vertete dhe jo politikes, nga spiune ne diktature ne servile te te gjithe pushteteve?

Kur vjen puna te flamuri, perdhosja me e madhe ne historine e kombit shqiptar eshte kryer tashme, teme e gjate kjo dhe nuk po fokusohem ketu per momentin, komb i shyqer.

Faji eshte i imi.

Është ky vërtetë drejtimi që kërkon të marrë shoqëria jonë.

Patriotizmi i vërtetë nuk është e thjesht xhaketa apo kravata juaj e kuqe, as kënga e xhamadanit qe shpërthen nga xhamat e makinave luksoze me të ardhura prostitucioni, droge, kriminaliteti, joo, Patriotizmi i vërtetë kushton diçka zotërinj. Kushton më tepër se liria.

Patriotizëm i vërtetë do të thotë besnikëri, të jesh i betuar për diçka më të madhe se vetë kombi. Patriot i vërtetë është një i dashuruar me jetën, i lirë në hapësirë, nuk ben pakte me djallin, nuk vjedh vëndin e tij, etj etj etj.
Refreni i Patriotizmit të vërtetë nuk është vetëm “O sa mirë me qënë shqiptar”, por edhe “Zoti na bekoftë ne humanët” E thënë thjesht, Patrioti i vërtetë e do vendin e tij jo të izoluar, por si anëtar dhe pjesëtar dinjitoz i një komuniteti global.

Po. Ky është vizioni im për një shoqëri të lirë, sepse kur një komb i tërë ulëret histerikisht me një patriotizëm të zhurmshëm, unë instiktivisht mendoj pastërtinë e duarve, xhepave dhe zemrës së tyre.
Këtu dua tju kujtoj sharlatanëve të të gjitha ngjyrave që:

Ky pseudo patriotizmi juaj është streha më e poshtër dhe e fundit e mundur. Mospajtimi me realitetin e korruptuar, rebelimi, dhe të gjitha ferret e vetëdijes mbeten detyra e vërtetë e patriotëve. Unë insistoj në të drejtën time për të kritikuar përjetësisht.

Faji është i imi.

REMOTE_ADDR:[]

82 komente në ““Për çfarë jeni krenarë? Keni shitur nënat e motrat, jeni bërë grekë për para””

 1. Vito says:

  Tek te gjitha ato qe thua mund te kete te verteta per disa shqiptare. Por per ty personalisht shtohet edhe nje fjali tjeter ne ate liste: Krenar i te qenit adhurues i Nazisteve. Nuk ta kemi fajin ne qe ti tregove se kush je.

  1. ben says:

   O kafshe o qenie e ulet pa intelekt o analfabete funksionale nuk e di ne mund te kete ofendim tjeter per nje qenie njerezore qe ti nuk e meriton.
   Ky I tha Nardit qe keshtu e keni katandisur flamurin shqiptar ju politikanet shqiptare ne 25 vjet.
   E kuptove o baaaaaaggģgetiiiii.

   1. Shqiptari says:

    O Ben
    Artistet Jane te lire te provokojne por dhe populli eshte I lire te reagoj per cfare provokohet sipas menyres se vete. Nese arti Jo vetem nuk ja arriti qellimit por edhe u deformua, ky nuk eshte faj I atyre qe NUK e aprovojne kete lloj forme. Te terheqesh vemendje me keto forma ekstreme duhet te pergatitesh per cdo lloje reagimi. Stilizimi I shqiponjes me kryqin nazist me shume se proteste mu duk propagande.

    1. Raimond vlonjati says:

     Ky Artisti me keto maniera idiotike , abuzon me plaget e shoqerise shqiptare per te shfaqur instiktet e tij naziste si progres I shoqeris

     Ky esht nje trap

    2. Lugati says:

     bravo shqiptari. me. pak fjale. kur thena ne ka nahija jone ky. po e kru bythen me gjethe. fiku e nuk e di pse. kom ndjenjen qi ka per ta gjet shume shpejt

   2. vito says:

    O bushter,o kar me dy sy o kellire me akses interneti. Cfare lidhje ka flamuri shqiptar me simbolin e hegjemonise se rraces ariane mbi rracat e tjera? Politikanet shqiptare kane bere shume te keqija ndaj popullit te vet por asnje nga ato qe kane bere nuk i afrohet as 1% asaj cfare kane bere nazistet. Injorantet e debilat si ti dhe ku idioti qe e konsideron veten artist vene shenje barazimi mes krimeve te politikes shqiptare dhe krimeve makaber te nazisteve.

   3. tfgs1 says:

    kjo eshte fytyra e vertet e nje korraku sunit……………allah uakbar!

   4. Haleja says:

    Ne fakt bageti mund te jesh ti, po do jesh dele dhe jo lope, se edhe lopa do e kuptonte qe ky Aliaj ka tendenca nazike pasi ja ben muuuu nje gje e tille. Qe kur ka folur kunder LGBT qe eshte simboli i larmishmerise, ky njeri e ka provuar 100% qe eshte nje nazist me tendenca te rrezikshme diskriminimi dhe seleksionimi. Duket nga ato gayt qe s’ja pranon vetes dhe behet anti-gay nga inati. Kjo “kritika” qe i rezervon vetes ai eshte thjeshte nazizem i kamufluar si gjoja indinjate e sinqerte. Nuk pranon qe njerezit kane mendime dhe skenare te ndryshme ne jetet e tyre, po vetem di t’i kritikoje dhe diskriminoje ku te mundet! Le te haje nje llokme te madhe m*t e i befte mire, ose ta perdori si krem per ato floket qe i kane rene nga frustrimet nazike qe i shfaq here pas here ne ekran. Nuk e kuptoj se si e lejojne kete deficent te vazhdoje te ndyje frekuencat televizive me nazizmin e tij qeros.

  2. ben says:

   Nese une them qe politikanet shqiptare e kane shkerdhyer e kane qire kane fshire bythen me flamurin tone ne keta 25 vjat.
   Une shaj flamurin????????????????????????????????????????
   O zot ketu spitali psqiatrik duhet te behet me 3 milione shteter.
   Bile kjo eshte emergjence kombetare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   1. e says:

    po cke me flamurin ti more kot pa lidhje…politikanet ato felliqesi ja kan ber popullit….flamuri simbol kombetar ska lidhje…flamuri nuk esht i politikaneve esht i kombit…nqs ne i durojm keto politikane mire na e bejn.

 2. vang says:

  paske shume te drejte te cfryshe per korrupsionin,por clidhje ka kjo me flamurin nazist qe bie mbi flamurin shqiptar????

  1. alban says:

   Sepse nazistet gjerman te njohen te pavarur and te bashkuar me kosoven. Ajo qe donte gjermani nuk lejonte komunistet. Ky eshte ndryshimi nga sot me NATOn ? Apo luftuam partizanet per liri kur gjermanet e njohen te pavarur SHqiperine ?

   1. @albakari says:

    Jam ne dileme tani a ta quaj k.. Robert apo Alban si ty? Ku e ke mesuar historine ti mor bir ? Apo ke qene shok burgu me Hitlerin? Mjere ky vend per analfabetet qe po i prodhon pa kriter.

    1. mirel says:

     Haha..gallate qe lexon ketu..
     Portal humori

     1. Nikol says:

      Ai ka te drejte , kjo eshte panorama e vertete e shqiptareve. Lerini patriotizmat, pse I ndryshoni emrat ne greqi , por tregojuni atyre grekeve qe ky eshte emri I’m I vertete , Ali apo sido qe te jete dhe jo dimitris apo jorgos . Nje popull pa personalitet.

   2. Arben says:

    Ca thu traplliqe pash te madhin Zot! Ku i lexo ti keto budalliqe, na paskan njohur NAZITET te pavarur Shqiperine kur pushtuan. E ke ndopak idene qe pushtimi dhe pavaresia jane dy gjera te kunderta?

 3. xhorxh says:

  Robert Moderni?!!!Nese arti yt nuk pertypet,kjo do te thote se dicka nuk shkon.Qe e thene troc ia ke future kot fare.Ne duhet ta marrim me mend se ti ke dashur te thuash ate qe do ti.Ndersa per ate se ne kemi shitur nenat dhe motrat(flas ne teresi) kjo duhet te te beje te skuqesh.Dhe nuk arrin ta besh kete,athere nenen dhe motren ku ti kesh…

 4. virtual says:

  Kjo esht vetem nje menyre vulgare, fyese dhe e rrezikshme per te terheq vemendjen dhe ska te bej as me liri shprehjeje dhe as me problemet tona shqiptare qe jan aq te renda…do ta quaqja nje lloj prostitucioni vulgar dhe kete tentative idjoteske

 5. ben says:

  Kafsheria shqiptare nuk ka kufi
  Ne fakt Kur lexova komentet te shkrimi tjeter per kete rast ne fillim u dhiva gazit.
  Po pastaj mendova gjithe keta te semure psiqik, gjithe keta analfabete funksionale qe ligjerisht kane te njejten te drejte vote me ne te tjeret njerezit normale te ketij vendi jane fatkeqesia e ketij vendi dhe bereqeti I mashtrusve qe quhen ndryshe politikane.
  O race bastardesh o race inferiore o race plehrash.
  A E DEGJUAT CA THA KY ROBERTI KUR JA DHA BLUZEN NARD NDOKES????????????????????
  “”””””””””””MERE I THA SE FLAMURIN SHQIPTAR KESHTU E KENI KATANDISUR JU DEPUTET E SHQIPERISE NE KETA 25 VJET””””””””””””””””
  O RACE BY….ASH PSE MENDONI VERTET QE I KA PLASUR TRAPI NDONJE POLITIKANI KETO 25 VJET PER NJEREZINE PER FLAMURIN DHE NUK E MERITON SECILI PREJ TYRE NJE FLAMUR TE TILLE ?????????????????????
  E KAM THENE DHE E THEM PRAPE KY KOMB KA PASUR DHE KA VETEM 2 ARMIQ ISLAMIN DHE IDIOTET.
  NJEREZIMI DERI ME SOT KA SHPETUAR SE BUDALLALLEKU NUK KA QENE SEMUNDJE NGJITESE , PO JA QE SHQIPERIA BEKA PERJASHTIM .

  1. mirel says:

   Ta kuptoj revolten mik, eshte tragjedi e ketij vendi dhe per brezat e pashprese qe po rriten pa asnje lloj vizioni per te bere nje te ardhme me te mire.

  2. Mali says:

   EshTe kritike me vend nga ju.

 6. timo says:

  Jo nuk është faji yt. Një i çmendur nuk ka se si të jetë fajtor që është i sëmurë nga çmendia.

 7. Relax says:

  O mjeran !Sikur te gjithe shqiptaret te kishin si ti o manjak,te jesh i sigurte se pervec Kosoves edhe Shqiperine do e shnderroje ne ,ZEMER TE SERBISE,.A e din o mjeran pse Kosoven serbet e therrasin zemer te Serbise,per betejen e Kosoves-jo,per Trepcen-jo,…Kosova eshte zemer e Serbise sepse patriotet me te medhenj te Serbise jane shqiptaret e Kosoves,cliruan Serbine ne krye me ,,BORO DHE RAMIZI,,,nuk na kane lere nene e moter kosovare pa na e shkerdhyer,jo me dhune por me vetedeshire!

 8. Trap says:

  Monster! Ne kete bote ti nuk pelqen asgje. Do perfundosh ne vetevrasje.

  1. e says:

   e keqja atij nuk esh se shpreh mendimin e vet po qe don te imponoje mendimin e vet sipas menyre se tij…ai le ta ket dhe gabim…po te pakten mos na imponohet…me zor.

 9. zaho says:

  Ata qe jane pagezuar ne rradhe te pare nuk kane tradhetuar por jane ortodoks shqipetar dhe jo grek kush nderroi dhe u be muslym trad hetoi fene e te pareve per interesa dhe nuk te vine e keqia nga kthimi ne origjinen e te pareve perkundrazi do e quaja AUTOKTON

 10. asd says:

  Ky roberti i ka hyre nje arsyetimi dhe argumentimi qe duket i veshtire per kapacitetin e tij. Patriltizmi nuk vjen nga aresyetimi per cfare te jesh patriot. Patriotizmi eshte ndjenje instinktive njelloj si ajo ebrojtjes se familjes. cdo njeri mbron me jete femijet e tij jane te mire apo te keqinj.

 11. LORA says:

  Kush eshte robert aliaj????
  Nga cfare shkruan duket se ka probleme te renda me veten e tij.

  1. Grigor says:

   Ha ha ha
   Nderime Lots. Vetem se nuk mjafton ky çfarë Roberto, por na çau derrasat edhe nje Ben ketu qe ben si debil dhe shan gjithe komentuesit.

 12. Gufi says:

  E vertet kultura zero hajdut legna 60 % e shqipetarit

 13. andromeda says:

  Thjesht një i çmendur për në psiqiatri.

  1. Plaku Xhuxhumaku says:

   Gabim, i cmendur per ne psiqiatri eshte Edvin Kristaq Rama.

 14. populli says:

  O popull, sa gjera behen ne emrin tend…

  edhe ti mor Robert Alia ne emer te patriotizmit flet por te rreh thika diku tjeter!

  Ku ishe ti kur sali- haleja vrau, preu gjakosi ne gerdec, 21 janar, shiti detin, shiti nafte milloshevicit… lista eshte shume e gjate.

  ku ishe ti mor “patriot”?

  1. Plaku Xhuxhumaku says:

   Po ti o popull, ku ishe?

 15. stolicknaja says:

  po mire ua ben qe jua ka shkerdhyer mamicen dhe tromen greku se keshtu e ka zakon po ti mor artist i bythes i taxhikistanit cmersh me nacionalizma ,ik futja nje te mbytme ne plazh tani qe ska dhe njerez e ska per ta mare vesh njeri se ekziston apo jo

 16. ivani i madh says:

  Te gjitha i the po ate zanatin tend nuk e permende apo se te merziten ALTINI e Kristi se i more organizaten e LGB si ne teren e ne media .Qe te te beje moral nje person i degjeneruar qe e quan veten te lire ndersa te tjeret maskarenj e jo patriote ky mostera e i rente zjari njerezve te tille se ndyne vendin me idiotizma te tilla.Nuk ka faj se po punove e jetove ne llumin e medies TV Klanin e Sander trapi me ate fjalor rugaci e cfare mund te presesh se do dale i sakte .Krimbi i gjirizit si ky Alia ne ate hale do veje.

 17. Shqipfolese says:

  Po per kete Alia do t I vesh nje flete falenderimi vetes, se flete rrufene qe vure te pallati I kongreseve e keni pare tashme.Te ishte ne Gjermani ishe arrestuar tashme, por je ne Shqiperi keshtu qe te lejohet gjithcka. Sidomos kur gjen si Ndoka.

 18. BOCARI says:

  A KA SPITAL PER KETE NJERI ???? SMBAHET MEND PER NDONJE VLERE NE JETEN E TIJ. NDJEHEM I FYER NDAJ DEFORMIMIT TE SIMBOLIT KOMBETAR, FLAMURIT. A KA LIGJ QE E MBRON FLAMURIN KOMBETAR NGA KY PERDHUNIM?????? SEPSE PO SHIKOJME QE NUK ESHTE I VETEM POR MBESHTETET NGA NJE MEDIE E CAKTUAR QE E PROMOVOI ATE DHE KAM PERSHTYPJEN SE TESTOHET OPINIONI SE SA REZISTON DHE JO PA NJE QELLIM TE CAKTUAR. SA PER PROBLEMET E VENDIT, POLITIKES ETJ, KY NAZISKIN BEN MIRE TE MBLEDHE MENDJEN SEPSE SMUND TE SHESE PER SENSACION ATO GJERA QE I DIME VETE. MQS NUK BEN DOT ART TE SHENDOSHE TE PIRDHET.

 19. lili says:

  po te ishte patriot ai debili qe u shfaq me kete shqiponje kishte menduar nje minute per veprimin e tij e nuk e kishte ba, se eshte nje idiotsi qe demton gjithe shqiptaret kur me aq shume mund po mundohemi me paraqit nje figure tjeter te shqiperise!

 20. E lexova me nje fryme komentin e zgjeruar te njeriut Robert Aliaj. Me ne fund gjeta nje shembull qe me frymezon, qe me ben krenar pse paska ne kete bote edhe te tjere qe mendokan si une. Une jam krenar per njerez kurajoze si Ty Robert Aliaj. Une jam krenar per Veten Time. Jam krenar edhe per ata pak njerez qe jetojne me te njejtat shqetesime si Ne. Dhe ne nuk jemi pak. Zeri yne jehon ne kupen e qiellit per te verteten (sido qe te jete ajo, e pelqyeshme ose jo); per drejtesine dhe lirine ne kuptimin e plote te ketyre fjaleve te shenjta…Robert, fjala jote me ben qe ta dua veten, me ben qe ta shqelmoj pesimizmin qe me ka mbajtur ne zinxhire qe nga viti 1979…Fjala jote me ben qe te them me ze te larte: Une jam Mrekullia e Botes dhe do mbetem i tille me fjale e vepra: per vete, per familjen, per njeriun e lire. Ju uroj nga zemra shendet, gezime, jete! Respekte nga Kola i Mokres

 21. Thoma Kola says:

  Kemi degjuar shume bema dhe dallavere me grekerit, por kjo bema e Ilir “thithlopes se Skraparit”eshte e pa precedent,boll,boll me keta plehra antisqhipetar,cameria eshte shqipetare duan apo sduan grekerit dhe puthadori Ilir(thithlopa e Skraparit).
  Nuk kerkojme trojet ,kerkojme varret e eterve o pleher qe kerkon varret e te reneve qe nje dreq e di pse u vrane ne Shqiperi(po qe se e di Ilir thithlopa te nae thot).

 22. Thoma Kola says:

  Kemi degjuar shume bema dhe dallavere me grekerit, por kjo bema e Ilir “thithlopes se Skraparit”eshte e pa precedent,boll,boll me keta plehra antisqhipetar,cameria eshte shqipetare duan apo sduan grekerit dhe puthadori Ilir(thithlopa e Skraparit).
  Nuk kerkojme trojet ,kerkojme varret e eterve o pleher qe kerkon varret e te reneve qe nje dreq e di pse u vrane ne Shqiperi(po qe se e di Ilir thithlopa te na e thot).

 23. corape kuqi says:

  Edhe une si nje komentues me lart bashkohem plotesisht me shkrimin100% i drejte.
  Po clidhje kane keto me shqiponjen naziste nuk e kuptoj?????

 24. vedeta says:

  ZOTI alija dhe pse nuk jam dakort me flamurin te ber paçavure ne pikturen tende ,ne artikullin tend ka shum te verteta, gjetja me e bukur ishte ne trupin e nje deputeti te nje parlamenti te mbushur me antishqiptar, sido qe te jesh ti te njoh qe je me patriot se deputetet e kti parlamenti ,me patriot se saliu muli luli dulja dhe shum antishqiptar te tjer si kta. çao.

 25. edi says:

  Me sa di un simbolet kombetare jane te mrojtura me ligj, ky tipi ose ne burg ose ne psikiatri e ka vendin.kemi me te vertete shume probleme askush nk e mohon ,.por nk jane te gjithe kriminel ,prostituta apo ku ta di un.ka akoma njerez te ndershem ai vend

 26. Shqiptari i vertete says:

  Gjithcka qe thote ketu eshte mese e vertete ,indinjaten e vet mundeshe te shprehje me shume forma te tjera jo me flamurin.per ate flamur kane dhene jeten dhjetra mijra shqiptare ,Shqiperine e katandisen nje han pa dyer e dritare ,ishte nje Zonje e rende ne kohet e saj e katandisen nje lavire ne rruget e europes plake ,mos te harrojme se hasmi me i madh i shqiptarit eshte vetja e tij ,ne arsyetimin e tij ka te drejte per cdo fjale qe lexova ,por gabimi i vetem i tij perdorimi i flamurit ,dhe mos ju duket cudi juve qe shani ketu ne komentet me larte ,ai ka te drejte se ne fakt keshtu dhe me keq e kane trajtuar simbolin e kombit tone ketu dhe 26 vjet ,i lexoni me kujdes te gjitha diskutimet e bera dhe do kuptoni se perse ai ka te drejte per gjithcka . Ju faleminderit per kohen qe ju mora .

  1. aferdita says:

   Robert Alia ka shume te drejte kur flet per pseudopatriotet. Une jetoj jashte Shqiperise dhe kur them qe jam shqiptare shtreberojne fytyren. U bene 22 vjete qe e vuaj prezantimin tim per faj te hajduteve, trafikanteve te droges, trafikanteve te prostitutave, injoranteve dhe pjaneceve, te gjithe ata qe mbajne flamurin me shiqponjen dykrenare varur para xhamit te makines dhe peshtyjne pertoke e hedhin thesin me plehera nga dritarja e BENZIT. E tani qe shoh edhe grate e mbuluara koke e kembe neper rruget e Tiranes me vjen te uleras me te madhe: “O moj Shqypni, e mjera Shqypni…”

   1. BOCARI says:

    AFERDITA, KAM JETUAR JASHTE 23 VJET, DHE ME NDERSHMERINE TIME , IDENTITETIN TIM SHQIPTAR, GEZOVA RESPEKTIN E SHUME NJEREZVE. SECILI NGA NE PARAQET NJE BASHKESI VLERASH , POZITIVE DHE NEGATIVE DHE VLERESOHET PER TO NE CFAREDO SHOQERIE. SA PER PREZANTIMIN , AJO KA TE BEJE ME KOMUNIKIMIN DHE NE CFARE NIVELI OFROHESH PER TA USHTRUAR ATE. KY NIVEL PERCAKTOHET NGA GJUHA DHE MJETET E SAJ QE PERDOR , EDUKATA, NIVELI ARSIMOR DHE QYTETAR DHE NE FUND TE FUNDIT SA I VLEFSHEM JE NE NJE SHOQERI QOFTE DHE E HUAJ PER TY. KETO PARAMETRA NUK SHITEN ME KILE POR FITOHEN . NA FOLE PER PLEHERA, HADUTE E PIJANECE ME LART , POR Z. ALIA I DHATE TE DREJTE. I DHATE TE DREJTE TE BEJE PLEHRE NJE FLAMUR PER TE CILIN ESHTE DERDHUR GJAK NE SHEKUJ DHE ESHTE DINJITETI YNE , VETE QENIA JONE. KJO GJE MESA DUKET NUK TE BEN PERSHTYPJE. DHE KJO SPSE NUK KE INTEGRITET SI NJERI DHE SI E TILLE NUK MUND AS TE PREZANTOHESH. DHE KJO NUK VARET NGA TE TJERET POR NGA TY. SHIKO VEHTEN TE JESH NE RREGULL . NE SHQIPERI KA SHUME NJEREZ POZITIVE DHE TE SIGUROJ QE POZITIVJA DO TE SUNDOJE .

   2. BOCARI says:

    AFERDITA, KAM JETUAR JASHTE 23 VJET, DHE ME NDERSHMERINE TIME , IDENTITETIN TIM SHQIPTAR, GEZOVA RESPEKTIN E SHUME NJEREZVE. SECILI NGA NE PARAQET NJE BASHKESI VLERASH , POZITIVE DHE NEGATIVE DHE VLERESOHET PER TO NE CFAREDO SHOQERIE. SA PER PREZANTIMIN , AJO KA TE BEJE ME KOMUNIKIMIN DHE NE CFARE NIVELI OFROHESH PER TA USHTRUAR ATE. KY NIVEL PERCAKTOHET NGA GJUHA DHE MJETET E SAJ QE PERDOR , EDUKATA, NIVELI ARSIMOR DHE QYTETAR DHE NE FUND TE FUNDIT SA I VLEFSHEM JE NE NJE SHOQERI QOFTE DHE E HUAJ PER TY. KETO PARAMETRA NUK SHITEN ME KILE POR FITOHEN . NA FOLE PER PLEHERA, HADUTE E PIJANECE ME LART , POR Z. ALIA I DHATE TE DREJTE. I DHATE TE DREJTE TE BEJE PLEHRE NJE FLAMUR PER TE CILIN ESHTE DERDHUR GJAK NE SHEKUJ DHE ESHTE DINJITETI YNE , VETE QENIA JONE. KJO GJE MESA DUKET NUK TE BEN PERSHTYPJE. DHE KJO SEPSE NUK KE INTEGRITET SI NJERI DHE SI E TILLE NUK MUND AS TE PREZANTOHESH. DHE KJO NUK VARET NGA TE TJERET POR NGA TY. SHIKO VEHTEN TE JESH NE RREGULL . NE SHQIPERI KA SHUME NJEREZ POZITIVE DHE TE SIGUROJ QE POZITIVJA DO TE SUNDOJE .

 27. mirashi says:

  Qenke bastard Rober Aliaj. Megjithate dhe qeni fytyren e tij do mburri. Ti je shkuar, por si ata qe mbledh bashkia. Nuk na duhet fare arti yt pisanjos e nazist. Per sa jemi patriot apo çfare jemi, ate e dime ne, ti je nazist. Dhe kete e tregove me vepr ne televizion ne gjoksin e kryetarit te partise idiot. Kurse ne e tregojme me kundershtimin qe te bejme ty me fytyr naziste. Njeres pak pik dinjiteti moral e shpirteror, na meson edhe patriotizmin , pastaj hidhet tek droga, njerez me mellefe dhe shpirt te zi, katran!

 28. shqiptari says:

  Ne se qendrojne te gjitha keto qe thote ky njeri i krisur,aresyeja eshte se prej kohesh mbi me te mirem shqiptare po hidhet nje fare e keqe e njoit Robert Alia. Po ky thjesht eshte nje fare e ndyre qe e hedhin te tjere. Pergjegjesia eshte e institucioneve shteterore e akademike. Shoqeria civile po rezulton pjese e se keqes. Roberti eshte ne delirin emisionit te tij per ti bere keq edukimit te brezave, dhe per kete ai mund te shperblehet me mire se farerat e tjera te tipit Fevzi, Zhei, Zogaj, Cani e me rradhe.

 29. Anesti says:

  Nje revolte e drejte, por redaktori kerkon te abuzoje me titullin. “Keni shitur nenat ,motrat per para per tu bere greke.” Eshte nje fyerje me te drejten e tjetrit. Cdo njeri ka te drejte te integrohet dhe te homogjenizohet ne vendin ku ka vendose te jetoje jeten e tije dhe te familjes. Ky eshte dhe sensi i jetes, Paqia. Cdo emigrant ka detyre te homogjenizohet te ne vendin prites nese ka vendosur te kaloje jeten aty. Ne SHBA ka 60 miljon gjermane, por te gjithe thone se jan amerikane, po keshtu angleze, franceze, ruse, norvegjese greke etj. Njerezit kan detyre te akopiohen tek njeri tjetri. Po njeriu i lire krijon martesa dhe te perziera , bardhe, zi, kuq e te verdhe. Krijon martese me te ndryeshem ne fe dhe te tjera ideologji.
  Por synimi i redaktorit per te ravijzuar shqiptaret e Greqise, tregon vetedijen anti greke te kesaj media dhe te atije presonalishte. Por greket i kemi komshi per sot mot e perjete te jeteve dhe nuk eshte sensi konfrontimi, grindja, kultivimi i urrejtjes, jo ky eshte nje gabim fatal. Por kur pa Robert Alia qe shqiptaret e Greqise ti bejne patriotizem, apo te shprehen si nacionaliste? Kurre, perkundrazi dhe nese kan nderruar emra, ne brendesi ndjehen sic kan qene, shqiptare apo otomane. Sigurishte ndryshimi do te vije tek brezat dhe ketu nuk ka asgje te keqe, pervecse nje kontribut ne paqe. Shqiptaret po behen Italiane, apo merikane dhe te gjithe cojne pershndetjet qe ja arriten te behen te tille. Perse me Greqine ky qendrim? Duket Erdogan vazhdon punen e tije, per te diktuar politiken dhe mediat shqiptare. Robert Alia ka rene ne gracke.

 30. Patrioti says:

  Ne qoftese ka ligj per simbolet I pari qe duhet te hyje ne burg gomari ligj venes deputeti (mutit) N.Noga.

 31. CNN says:

  Po breket me flamurin amerikan jane apo nuk jane shkelje ligji???

 32. CNN says:

  Po breket me flamurin amerikan jane apo nuk jane shkelje ligji????

 33. CNN says:

  Po breket me flamurin amerikan jane apo nuk jane shkelje ligji?????

  1. pfff says:

   JO nuk jane dhe ta them une se pse: flamuri amerikan vertet eshte bere breke, corape, atlete, kapele, tanga, bikini etj etj, por asnje yll i saj nuk eshte shtremberuar. Nuk jane zevendesuar fjalavjen me grenxa, gozhde, apo thjesht edhe trendafila, pasi yjet kane simboliken e tyre. (ashtu sikurse besoj e di o CNN). E dyta: firmat qe prodhojne veshje te ndryshme me flamurin amerikan jane nen sanksione nga shteti i cili kontrollon estetiken pa prishur konteksin. Ka dhe plagjatura, por ato shiten duke e ditur qe jane “fake” dhe nuk perfaqesojne as marketohen publikisht. Ketu ka nje ndryshim shume te madh me ate cfare u pa me simbolin shqiptar: I shtremberuar koke e kembe, i lejuar te komentohet gjymtesisht nga “dizenjatori” i tij gjysmak dhe i propaganduar ne nje media publike -ne nje emision publik.
   Ketu fillon ndryshimi dhe po te kishte ligj apo ligjvenes te vertete ne Shqiperi, do te reagonin qe ate nate, duke filluar nga injoranti qe e veshi ne vend qe ta refuzonte!!

 34. Lila says:

  Jam mese dakort pro nazizmit. Dhe e vertet qe Shqiparet kan shit kushurirat e veta per lek ..patriot per nje flamur ku femijeve harojen neper bote qe tu flasin e tu mesojen Shqipe femijeve te tyre keta jan patriot te flamurit.??

 35. Gzimi says:

  Robert Aliaj pati vetem kurajon dhe aftesine per te shprehur nje te vertete te madhe qe te gjithe e vuajne. Po ja qe bajgat e ketij kombi kane ze me te forte te cirren me injorancen e tyre. Kane mbetur akoma te filmat me naziste, balliste e partizane.

 36. TI JE NJE ROB-KAR DHE JO ROBERT, O NAZIST KURV. VET EMRI ROBERT VJEN NGA NAZIZMI.. KETU PERJASHTOJ ROBERT-taT E TJER QE NUK JAN PYKA KARIT SI PUNA JUAJ.
  NUK JA MER DOT HAKUN MOTRES DHE NENES TENDE QE NDOSHTA I KAN NGREHUR KEMBET ANDEJ NGA GJERMANIA.

 37. Shqipetar i vuajtur says:

  Njerez si ty Robert, jane te paket ne shqiperi. Prandaj dhe deputetet e ndyre bejne si i do bytha. Sepse nuk ka artist qe ti kritikoje. Sepse 90 % e shqipetareve jane bythlepiresa. NESE DO TA SHFAQJE ATE FLAMUR NE PARLAMENT DO TE SHOQEROJA ME KENAQESI.
  DO DOJA SHUME TE SHIHJA PERNATE NJE KRITIKE SI E JOTJA. QE NE SHQIPLEPIRESAT TE BEHEMI ME TE CIVILIZUAR.

 38. Daniel says:

  Te lumte dora dhe mendja o Robert, ja u kegketir tamam jashteqitjeve se eshte plotesisht e sakt. Ne jemi mombi me qelbesire qe ekziston. Brovo dhe nje here.

 39. Daniel says:

  Te lumte dora dhe mendja o Robert, ja u ke gjetur tamam jashteqitjeve se eshte plotesisht e sakt. Ne jemi kombi me qelbesire qe ekziston. Brovo dhe nje here.

 40. kazibab says:

  U indinjun kombi fmi.(fmi rraketik)

 41. Shkipetar says:

  Te lumte dora dhe mendja Robert, ne jemi rraca me qelbesire ne kete toke, bravo, jashteqitjet jashteqitje mbeten.

 42. Alban Dardani says:

  — Dje ; shkrimin per ”krijimtarin ” E ALIS e kalova …….sepse ne dalldin [ DALLDISJET ] e ketyre viteve kane ndodhur gjera shume me te mbedha dhe nga njerez shume here me lart e ne ze se SA KY ALIJA.
  — -NDERSA, … SOT, duke qene se vendlindja ime eshte kufi me GREQIN , titulli me terhoqi me shume sepse brenda ka nje fare realiteti te hidhur . JO per shitjen ….qe ALIA ofendon tere hallexhinjt e kesaj periudhe, ……….por per nderrimin e detyruar te kombsis, te emrit dhe besimit, nje veprim me prapavije teper djallezor.
  —- SI RASTESORE DUKEN CA GJERA KETO DITE , POR ATO KUR I BASHKON DUKEN SI NE SINKRON.
  — Krye ministri , si i pari vendit, pse jo , per disa gjewra edhe i gjith shqiptareve besoj i ka ca te drejta te shkruara ose jo qe te flas apo kerkoj ne te miren e tyre— Te paret e KOSOVES, QOFTE DHE PER SY E FAQE , I KANE CA TE DREJTA QE TE ”ZEMEROHEN. MADJE FORT” me shqiperin — CA DREJTUES NE MEDJE , ANALIST E OPINIONISRE TE NJOHUR , GJITHASHTU U LIND E DREJTA E ”PRPUNIMIT TE OPINIONIN” —– Por , me sa shikohet ” ZBERTHIMI I KETIJ LLOJE REAKSIONI ZINXHIR ”’ Shkon aq gjate dhe aq thelle sa qe po shkateerron dita dites dhe ato pak vlera qe mendohet se jane TAKSATIVE E TE PA CENUSHME , ne vecanti per SHQIPTARET AUTOKTONE , TE SHTRIRE NE 5 ose 6 SHTETE .
  — Jane disa gjera madhore qe jo kushdo e sido mund te lejohet qe te shprehet . Askush s’duhet te abuzoje me lirin e fjales e mendimit ne dem te interesave me te gjewra. Dhe keto duhet te percaktuara e mbrojtura me ligj,. SHTYPI DHE MEDJA, NUK DUHET TE LEJOI TE PERHAPET CDO LLOI OPINIONI, DERI DHE TEK FJALORI ME INDYRE I RRUGES E GJEN TE PASQYRUAR NE GAETEN TEMA — SHUM KEQ.
  — GJUHA E GJARPERINJEVE NENE GURE E MBI GURE KA CEREK SHEKULLII QE HELMATIS , CORODIT E VRET NDIENJAT E SHPIRTRAT E NJUEREZVE TE THESHTE E TE NDERSHEM , I CORODIT, MBJELL, FRIK, PANIK, PA SIGURI …. QE TI MOR BIRBO ALIA …….. I OFENDON E POSHTERON SOT .
  — FAJET E SHKATYERRIMIT TE ATIJ VENDI DUHEN KERKUAR TEK AJO SE POLITIKAT E NDRYSHIMIR DHE DREJTIMIT MBETEN NE DUART NJERZVE, TE PA AFTE, JO SP[ECILIST, SERVILEVE, CMIREZINJVE, TE KELYSHEVE E ZAGAREVE TE TE TE SHITURVE E TRADHETAREVE, TE NJEWRVE PA NIVEL , PA DIN E IMAN
  — PER SHQIPTARET NE SHQIPERI, KOSOV , E TRVAT E TJERA NE 4 SHTETE DUHET TE KISHTE [ KETE] NJE SUPER KUPOLE DREJTUSE TE PA DUKSHME, ME NJERZIT E KOKAT ME TE DITURA , ME ATDHETARE E PATRIOT, PREJTE CILEVE TE MEREN PLATFORMAT E IDETE , TE MBAJNE NEN KONTROLL DREJTIMET KRYESORE. …………………. KU JANE NJERZIT E DIJES , KOKAT E SH,KENCES … …… SEPSE JO CDO GJE DUHEJ LENE [ LIHET ] NE DORE TE ”KAPTEREVE TE PUNSUAR TE EVROPES ”’
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX —–PER AUTORIN E SHKRIMIT………………………
  — NJE mik nga KUKSi , zbritur ne Donje TE TIRANES pas viteve 90 , kur e pyeta si po i duket Trana, me tha ; — KETU…….., BURRE TE MIRE DHE QEN TE MIR NUK GJEN , ……. i shkon tjetrit per hall…. ai te shikon nga nga duart, nga xhepat. — Ndersa QENTE e TIRANES NUK MEREN ME UJKUN DHE ARIN, I SHIKON SI DITEN E NATEN,,. QE ZIHEN ME NJERI TJETRIN NEPER KAZANET E PLEHRAVE

 43. xheni says:

  me kete qe shkruan ky ROBERTI deri diku ose plotesisht jam dakort, ne Shqiptaret jemi krenar qe jemi shqiptar, ne jemi krenar se sjemi asgje, ne nuk shquhemi per asgje, por ne shquhemi se jemi fodulla, dembela parazit dhe ilacak, nuk kam degjuar nje gjerman ketu ku jetoj prej 25 vjetesh qe jam krenar qe jam gjerman, dhe qe po ta thote i takon, se eshte vertet per tu krenuar, se eshte nje popull qe e tregoj veten pas luftes ,e rrenua dhe pas pak vitesh e beri vendin qe sot eshte vendi me i bukur ne bote, pra nje popull puntor, i zgjuar, dinjitoz ,kultur, korrekt, qe i takon te thote jam Krenar qe jam Gjerman, dhe prap nuk e thot se eshte popull modest dhe dashamires, Respekt dhe Krenar per kete popull, ndersa ne lavdojme veten se ska kush ne levdon.

 44. gimi says:

  Po Robert ke shum te drejt ne jemi kthyer ne nje shoqeri qe na shkelmojn perdit ,na vrasin perdit na injorojn perdit,na tallin perdit dhe kush ..ata qe bejne moralin e politikes..dhe ne …dalim dhe ciremi se nje e vertet e thene troc nga ju na paska ofenduar flamurin.Dilni neper shqiperi shikojeni flamurin tone kombetar ku qendron ..mbi pirgun e plehrave ..mbi skafet e droges ..mbi paret e vjedhura nga bangat ..mbi varferin e femijeve qe skan te hane mbi xhamat e erreta te bencave qe trafikojn nena dhe motra .E pra lereni pseudopatriotizmin..guxoni te pranoni realitetin ashtu si Berti..i cili ne fund te fundit vet eshte ok por klithma i del nga shpirti i paster i artistit.

 45. Njoni says:

  Gezohu more njeri! Shijoje 3 diteshin e fames perso ale…per arsye te turpshme po shijoje..nuk zgjat shume dhe mesa duket ti e paske ciklin çdo 25 vjet, po te jesh gjalle mbas 25 te tjerave shpreso te ta kene harruar kete te fundit siç te harruan ate parin ku kendove sikur te kishin lidhur me breke

 46. Altin says:

  Ketu deri tani jane be 62 komente kunder Robertit.
  Roberti ka bere nje provokim per te gjithe popullin qe e ka zene gjumi.
  Te njejten gje e kane provuar shume gazetare,disa analista , e kane provuar disa politikane dhe e kane provuar te gjithe emigrantet por ama populli vazhdon e flen gjume.

  Perse nuk ngrihen 62 burra me protestu per per situaten qe jeni ?
  eshte shkaterruar çfare dolloj ideje per nje te ardhme ne Shqiperi deri ne ate pike saqe prinderit u luten femijeve qe jane ne emigrim qe te mos kthehen me ne Shqiperi.

  Te gjithe shohin vetem simbolin por askush nuk kupton kontekstin.
  Perdorni te njejtin stil kritik qe perdoret per kryqin nazist , me situaten ne shqiperi dhe kerkoni qe te gjeni nje zgjidhje per te ardhen tuaj.

 47. agim says:

  Ka nje kontradikte te thelle ne “filozofine” tende.
  Liria individuale absolute nuk mund te kete asnje gje te perbashket me “patriotizmin”.
  Liria individulae i veçon individet ndersa “patriotizmi’ i grupon.
  Pra, me pelqen kur thua “liria mbi te gjitha”, por mos e trubeto kete filozofine tende si “patriotike”, se vetem e tille nuk mund te jete.Ne fund te fundit nuk mund te them se nuk je interesant ndonese personalisht mendoj se je ‘ i semure psikik”. Fundja çdo individ qe sillet ndryshe nga shumica e grupit eshte i veçante. A nuk jane te tille edhe te semuret psikike?

 48. fieraku NGA ferrasi says:

  @ xhorxh e ke thene shume mire.
  Po edhe Roberto e ka kuptu se duhej nje shpjegim
  Dhe e ka bere sot
  I ka sqaruar te gjitha .
  Pavaresisht se ai fluturon me presh
  Ka thene gjithe te vertete e 26 vjeteve.
  Se di cthote tfgs epirii korca e kompani e janulles per kete shkrim.

 49. une nuk jam roberti says:

  Ky rOberti duhet te arrestohet e te gjykohet per ofendim te shqiptareve. liria e mendimit nuk justifikon Ofendimin, se po te jete ashtu dhe per hir te se vertetes e fjales e mendimit te lire -Robert Aliaj eshte dashnori i motres se tij.. dhe meqe nuk gjen treg shitje ndjehet i frustruar (kamxhikuar).

  1. Alberti says:

   kurse ti paske qene i suksesshem ne kete lloj tregu shitjeje

 50. Naseri says:

  Pershendetje, dhe rrespekt per ju,

  shume gjera qe i thoni jane me se te verteta, mbetet ne artistat qe me veprat e tyra ta permisojne sadopak ket gjendje

  ,

 51. fede says:

  Pse je veshun zhele – zhele?
  Dhe dyshoj s’do bahesh kurrë!
  Prap me gisht në gojë ti ngele,
  “Ballëlarta me Flamurë?”
  Ja kaluan 100 vite
  Kur në Vlonë ngritën Flamurin
  Sot ku je, dhe ku arrite!?
  Là më là po ngre ushkurin…
  Shtrirë përmbys lëngon mbi glob
  Gjakun po t’a thith “shushunja”.
  Ke marrë vrapin me galop
  Kërmë që qelbesh nëpër plumba…
  Vend ku gjen baltë e batak
  drogë, alkool, Euro, dollarë,…
  vend që vritesh veç për Gjak!
  Shurragjaksit tanë shqyptarë!
  Dil e shit dëshmorët e Kombit!
  Dil, moho Martirët e tu.
  Sot të thonë “putana” e Globit
  Dhe “lavire” gjithashtu…
  Ku asht shpirti i Naimit?
  Ku asht fryma e At Fishtës?
  Ku janë trimat e çlirimit?
  Ku janë mendt e F.Konicës?
  Janë tek plagët e Kosovës!
  Janë tek varret në Çamëri!
  Janë tek Fushë e Domosdovës!
  Hot e Grudë, Plavë e Guci!
  Janë tek britmat e Gjo Lulit!
  Huta e gjatë e Boletinit!
  Salari dhe djemt e Sulit
  Janë tek gjoksi i Azem Trimit.
  Njeqind vite shkunë sa ora.
  Kujt t’i them: – Të qofsha falë?
  Ku janë djemt që kishte Vlora?
  Shqipëri moj rrënjëdalë!?..
  Zemra ime nis merr vrapin
  Don me puth në gjunj Flamurin.
  Hajnat rrugën nuk m’a hapin
  Hajnat fort shtërngojn ushkurin…
  Ia hyp Atit të Inatit
  Kaloj male si i marrë
  Veç të shkoj tek Guri i Cakut
  T’a puth Flamurin Shqiptarë!
  Bubazhelë dhe buburreca
  Jargë e qurra atdhetare
  Para Flamurit seç ngeca
  S’pashë anji fytyrë shqyptare!
  Hipokritë me dhambë ckërmitur
  Njerz që flisnin çuditërisht
  Në mes sheshit të uritur
  Iso burrash labërisht:
  “Po ku je Ismail Vlora?
  Ngrihu, zgjohu ti nga gjumi!
  Ngrihu burrë e bëja fora.
  Shqipërinë e morri lumi!…”
  …Dhe u zgjova i trumhasur
  ishte andërr… mos e zgjat!
  Mosha plakë m’a kishte rrasur…
  Kisha pshurrun në krevat!…Agim Doci

 52. Mira says:

  Nuk shprehet indinjata me simbole te gabuara. Ndonese ky mund ti kete te verteta ato qe thote, nuk i sherben askujt stilizimi i shqiponjes ne kryq nazist.Perkundrazi kjo tregon se zoteria ka pak njohur te Historise shqiptare, ku simbole te tilla mund te perdoren nga serb e grek te cilet pikerisht me pretendimin se Shqiperia ishte aleate me nazistet donin te aneksonin Jugun e Shqiperise dhe Serbet po nxjerren tani qe ne Kosove batalionet kollaboracioniste naziste paskan vrare hebrenj e serb. Duke justifikuar keshtu masakrat qe serbet bene Kosove dhe u viktimizuar per gjera qe s’kane ndodhur.

 53. Italiani says:

  Ti ke shit B…… O transeksual

 54. emigranti says:

  mbase nuk mundet behet nje krahasim i tille po robert alija ka te drejte shqiperia ashtu eshte katandisur. DROGA, krimet, prostuticioni, vjedhje e shume gjera te tjera.

 55. nebi says:

  Njw leksion doktrinor mbi patriotizmin dhe pseudopatriotizmin.Hallall Robert Alijajt!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *