Ish-komunisti Fahri Balliu: Sot nuk jam me Moskën, Pekinin, apo Beogradin, por me SHBA. “55”, gazeta më me karakter dhe inteligjencë

fahriGazeta “55” ka shënuar dje 19-vjetorin e krijimit të saj.

Ish-komunisti Fahri Balliu, thotë se kjo gazetë është proamerikane, me karakter dhe e vlerësuar nga inteligjenca shqiptare.

Kjo atmosferë e pandryshueshme 19 vjeçare më ka kalitur të kuptoj se pse ia kam dalë ta fitoj përditë këtë betejë tensionuese me forca që synojnë të na unifikojnë e të na kthejnë në brazdat e “njeriut të ri”. Ia kam dalë sepse kam qenë gjithmonë në vijën e parë për të vërtetën, për aspiratën e kthimit të shqiptarit e Shqipërisë aty ku i takon, jo pranë Moskës, as pranë Pekinit e as në gjirin e Beogradit, por fiks në zemër të Perëndimit, mundësisht në një shfaqje e pozicion të dukshëm në sheshin e Shën Pjetrit. Prandaj edhe Gazeta “55” është gazetë me karakter, nuk thyhet, nuk lodhet. Ajo përditë është proamerikane e hapur, si një mirënjohje ndaj këtij kombi gjigant, për mbrojtjen e interesave kombëtare të Shqipërisë, ajo sjell periudhën “Skënderbejane” dhe krishtëruese kombëtare si vepër e madhe e këtij kombi, në raport me Europën. Gazeta “55” nuk tërhiqet, por do thellohet në zbulimin dhe demaskimin e krimeve të Enver Hoxhës dhe komunizmit, pasi ende nuk është bërë e njohur sa duhet dhe sesa i thellë është dëmi i madh kombëtar që ka shkaktuar diktatura”, shkruan “njeriu i ri” Fahri Balliu, që tashmë e ka hedhur tutje të kaluarën e tij komuniste.

Sipas tij, gazeta “55” “ka qenë gjatë 19 viteve gazeta më vlerësuese për inteligjencien shqiptare”.

Dhe, nuk kishte si të mungonte një vlerësim edhe nga Sali Berisha për këtë gazetë.

“Te dashur miq, sot drejtuesit, ekipi i gazetareve, bashkepuntoreve dhe lexuesve kremtojne 19 vjetorin e numerit te pare te Gazetes 55. Ne keto 19 vjet, fal guximit te madh, vendosmerise dhe vizionit kjo gazete u shnderrua ne organin me te fuqishem te fjales se lire, anticensures, luftes se pakompromis ndaj komunizmit dhe mbetjeve te tij toksike dhe mafies se tij.

Keto 19 vite ajo u perball me persekutimin me te eger te qeveritareve mafioz socialist, vecanerisht ne vitet e rebelimit komunist dhe qeverisjes se neo-bllokmenve me ne krye Edvin Kristaq Ramen, por qendroi e paperkulur si tribune e te vertetes dhe lirise e vlerave te saj, interesit kombetar.

Me kete rast, duke falenderuar me shume mirenjohje drejtuesit, ekipin dhe mbeshtetesit e kesaj gazete, iu uroj shume suksese ne misionin e saj fisnik, betejen e mbrojtjes se vlerave te kercenuara te lirise dhe demokracise ne Shqiperi. Urime”, shkruan Berisha.

18 komente në “Ish-komunisti Fahri Balliu: Sot nuk jam me Moskën, Pekinin, apo Beogradin, por me SHBA. “55”, gazeta më me karakter dhe inteligjencë”

 1. eli-tiv says:

  ..gazeta e ketij rondokopi…e fyen inteligjencen…mesatre..Por eshte ne sikron me inteligjencen e saliut..naive-mashtrues-e shume perdorimsh….Ka ardhur koha qe opinioni shqiptar te pastrohet….nga ish -komonistet servil e keqberes ne cdo sistem

 2. ai says:

  Yyyyt Vemje ish-komuniste !! Qenie e peshtire!

 3. bureto says:

  Fahri Balliu, formalisht ( me teser) nuk ka qene komunist, por kishte bere lutje per t’u bere i tille ne vitin 1989, kur dukej se regjimit po i vinte ngordhja. Por nuk e pranuan dhe eshte ndjere keq per kete, sa eshte perlotur. Jo se e hante shume meraku per kete, (them une), por si njeri i peshtire qe ka qene dhe eshte, mokrarit i duhej tesera, ne qellimet e tij arriviste. Në ato vite ishte gazetar i “Zerit te Popullit” dhe shoqeronte vizitat e Ramizit ne popull, ku ai propogandonte ‘idete’ e ndritura si ‘ tufezat dhe arrezat’, qe Shaqiperia s’ishte ‘as lindje e as perendim’ dhe dokra te tjera si keto. Balli i ‘farinjve’ ishte i ngarkuar te bente amplifikimin e tyre, ne gazeten e partise se Ramizit. Mbas ’90, si njeri qe perdorej, e perdori dhe Saliu, (emisari i Ramizit ne procesin e demokratures) dhe Balliu i sherbeu dhe po i sherben dhe sot si qen besnik. Jane komplementare, ata , si askush. Po që te dy, ama, ta shpifin.

 4. fieraku NGA ferrasi says:

  Dhe sa do vusje ky vend nga kjo fare e keqe.

  1. Lugati says:

   sa.. fare.keqe.qi. jon kta komunistat su ngopen me gjak.shqiptari.kto.mostra jej sale e ta dhkefsha rracen si i ringjalle. kto kriminela

 5. vrioni says:

  budalla…boten e lire e ka mbrojtur vetem Zoti nga oktapodi komunist…komunistet jane raca me inteligjente dhe e rrezikshme qe ka prodhuar ndonjehere specia njerezore…po te studjosh me hollesi (dhe me mendje te hapur/pa paragjykime)historine e shekullit te fundit do te kuptosh fare mire se vetem rrethana fatlume ose nderhyrja hyjnore (per ata qe besojne) e kane shpetuar perendimin nga perbindeshi komunist…por kjo do te vazhdoje per sa kohe ne perendim sundon akoma liria dhe drejtesia…kur keto te vdesin, atehere edhe keto shoqeri do te marrin rrokopukthin (tatepjeten)…dhe tatepjeta vjen me shpejtesi shume here me te madhe se e perpjeta…kete e dime nga eksperienca njerezore dhe e popujve…

 6. Mokja says:

  Nuk do desha te komentoja per kete palaÇo por po e them nje fjal .Sa mire qe egzistojne akoma mostra te tilla qe njerezimi te kuptoje se sa te liqe kane qene keta komunist materialist si (saliu,fariu ………) e shume te tjere QE USHOFSHIN KJO FARE E KEQE

 7. Spartaku says:

  Gazeta 55 eshte gazeta me e felliqur.
  Gazeta 55 nuk ka thene asnjehere te verteten.
  Gazeta 55 ka genjyer dhe i ka sherbye kriminelit me te madhe Sali Berishes.
  Gazeta 55 nuk eshte as perndimore e as lindore,por e djallit.
  Gazeta 55 nuk blihet nga populli,as lexohet se eshte genjeshtare,e njeansheme.
  Gazeta 55 eshte reaksionare,dhe bene thirrje per destabilizim.
  Gazeta 55 eshte funderina e gazetarise.
  Gazeta 55 ka ne krye nje maskara si Fahri Balliu.
  Gazeta 55 me mire te mbyllet se nuk i sherben progresit.Ofendon pa mase.

  1. shoku says:

   Gazeta 55 as bytha nuk fshihet me te se te ben pis
   Shtohe dhe kete Taku

 8. FREDI says:

  PROSTITU QUHET NJE FEMER QE SHKON ME SHUM MESHKUJ NE NJE NATE ,NDERSA ATA QE MBAJNE DHE BURRIN DHE TE DASHURIN QUEHEN KURVA ,

 9. gani says:

  menager i vilave dhe tokve qe blen fallxo bashke me Ralf Selmanllarin ne Dhermi te Himares,,,,, per llogari te Xenit,,, CIA dhe EYP dine gjitshka, edhe per Xarapulet e Rames edhe per Merkajt e ilir Metes edhe per Invesitor4in strategjik Mane…dhe kompani//

 10. Trumcaku says:

  Qen besnik i Sali Berishes. Kjo me pelqeu.

 11. linda says:

  Jam shitese gazetash ne Vlore.
  Perveç gazetave te shumta qe marr per te shitur eshte edhe ajo “55” sa.
  Vlonjatet jane te etur per te mesuar ndonjegje te re nga gazetat dhe i blejne ato.
  T’ju theme te verteten Gazeten “55”,nuk e blen njeri,Shume here ngelen dhe i kthej mbrapsht.
  Kjo gje me çudit.Meqense gazeta nuk shitet,si ka mundesi qe ajo ,vazhdon botime kur nuk ka te ardhura nga shitja?

 12. Laje Goce says:

  KETA DERRA RROJNE EDHE GJATE MOR JAHU.

 13. alphade says:

  Ballicka me keto elozhe hipokrite ndaj Amerikes,
  me sa duket kur te vije dita e dhenjes llogari t’ ja
  kercase me “vrap” per ne Amerike ! Ky shimpanze
  ka bere shume zullume ne Amerike ! Eshte thjeshte
  nje hajdut xhepash dhe kur hajduti xhepave behet
  politikan merreni me mend ju shqiptare se ne c’ derexhe
  ka ” rene Sparta shqiptare ” ….!
  O tempora, o mores ! Quo Vadis ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *