Historia e dy shtëpive të Enver Hoxhës

bicakciuSapo erdhi në pushtet, Enver Hoxha u vendos në hotel “Dajti” në Tiranë. Pak ditë më vonë i pëlqeu një shtëpi e ndërtuar në vitin 1942 nga një italiane, Velleda Lucia Costa. Në shtëpinë tjetër ngjitur me të (nga lindja) që i takonte pronarit Qemal Biçakçiu, u vendos Koçi Xoxe.

Shtëpia ku u vendos diktatori ishte në ish truallin e ish deputetit Hamit Myftiu nga Berati. Këtë truall, më 9.1.1940, Myftiu ia dha me qira për 99 vjet sipërmarrësit italian Vittorio Ercole Belloti. Gjatë kohës së qirasë, për 2 vjet, zonja italiane ndërtoi shtëpinë. Nisur nga kjo, ajo kërkoi ta blejë gjithë truallin duke revokuar marrëveshjen e datës 9.1.1940.

Më 2.6.1942 u përpilua “akt revokimi kontrate qiradhënie, fshirje inskriptimi hipotekar, shitje-blerje trualli dhe deklarim zotërimi shtëpie”. Zonja Velleda Lucia Costa nga Gjenova bleu gjithë truallin e shtëpisë dhe parcelës. Megjithatë në këtë shtëpi deri në vitin 1944 banuan Belloti dhe tregtari Petraq Katro nga Korça.

Qemal Biçakçiu (1921-1988) u dënua dhe vuajti burgimin në vitet 1946-1960. Pas daljes nga burgu bëri një jetë të vështirë e pa gëzime. Deri në vdekje ndiqej nga Sigurimi i Shtetit.

Hamit Myftiu u dënua me vdekje dhe u ekzekutua më 2.3.1948.

Pasi Koçi Xoxe u largua nga shtëpia e Qemal Biçakçiut, Enver Hoxha e mori edhe atë shtëpi. Të dyja i lidhi me një korridor të përbashkët. Në vitin 1973 ngjitur me këtë shtëpi ndërtoi shtesën e re që njihet sot si vila nr.31.

Në foto, njëri nga pronarët e vilës (nga lindja) Qemal Biçakçiu gjatë vuajtjes së dënimit në burg. (Kastriot Dervishi)

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Historia e dy shtëpive të Enver Hoxhës”

 1. Kryqezori Breslau says:

  O Kastriot nuk ke pune e luan deren ? Faj ka edhe kjo gazete qe boton letyra te tilla pa asnje lloj mesazhi, pa asnjelloj vlere.

  1. Adriatik says:

   Ca tmerri…njerez qe blene prona me florinj qe u zaptuan nga turkoshqiptare te kuq.

 2. GR says:

  Woouu sa ngjaka me Ewan Mcgregor….

  1. Pelasgian says:

   Aspak…ky ngjan pak me Charlie Sheen !

 3. k says:

  Populli shqiptar e ka vjedhjen ne genet e gjakut nga i pari tek i fundit, pa përjashtim.

  1. Pelasgian says:

   Po kot s’ka thene ai i vjetri

   Ne turqi ruaj koken ,ne rumani ruaj gruan ,ne arrnautllek ruaj pronen!

   Se di sa te drejte ka pas per turqine dhe rumanine ama per shqiperine i ka rene kokes .

   1. ben says:

    Je i madh per Rumunet…e deklarojne vet me krenari madje se kur shkojme per vizite tek dikush shohim grate e njeri tjetrit…:-)…Per Turqine nuk e di…lol…

 4. loni says:

  Sipa ketyre gazetarohistorian ,,,,, Enveri paska genjyer kur thoshte qe shtepia eshte e Shefqet Verlacit

  Shkeleni, ,,,,, shkeleni,,,,i se qilimat e Verlacit jane

  1. Illyrian says:

   Ti e di që qilimat mund të hiqen nga një shtëpi dhe të vihen në një tjetër, apo jo?

 5. ........ says:

  o debil gazetar ,po na trego ku i ka ENVERI kto shtepi o kokrra idjotit , ENVERI dhe vilen qe kishte ne bllok e kishte shtepi te shtetit,o ju rrugaç ordiner qe shkruani pa u lodhur per ti hedhur balt atij njeriu qe ja u qiu kurven dhe qe nuk patet byth çfar ti benit per 50 vjet por i lepit bythen dhe e mbajtet ju te fort ne pushtetin e tij , se ne qe ishim thjesht puntor nuk kishim asnjegje ne dor , e tani hakmarrjen tuaj e keni leshuar duke shar dhe ofenduar nuk ndaloni ka 25 vjet, kerkoni ju plerat dhe llumi kti kombi te dilni burra te mir ata qe ishin tradhtar nese i pushkatoi mir ja ka ber se plumbin meritonin , por po te kishte para e prona siç thoni ju kokrrat e mashtrusve , nuk i denohej nipi per drog se nuk do kishte arsye ta bente nje gje te till nese gjyshi do i kishte len para siç i la amet zogu lek zogut para per te ushqyer nje taborr me malok qe e ndiqnin nga pas per pesedhjet vjet, ai te pakten luftoj dhe drejtoj nje kauz nje luft çlirimtare beri histori dhe ruajti sovranitetin e kti vendi dhe presidentet e shteteve te tjera kan keshtjella sot ai nuk mori asnje gje , martohet kopili kryehajdutit amet zogu qe vetem vodhi vrau dhe tradhtoj kte vend dhe sot gezon pallate e prona pa i then njeri puna mbar , por ju kurva e kopila kurvat e kopilat doni e mbroni se ka ardhur koha kopilave te kti vendi dhe nuk ja vlen te besh debat me kopilat e kombit per nderin dhe nacionalizmin se nuk ka sens ky lloj debati.

  1. Pilo Lala says:

   Shume i sakte!

 6. elona says:

  po ky myftiu nga berati, nga e gjeti token?apo dhe ai si gjithe para dhe pasardhesit e tij shqiptare hajdute mostra ja kish marre noi hallexhiu tjeter?

  1. Pelasgian says:

   Ndoshta e kishte blere…eeh si thua ti elona?

   Jo per gje po me aq sa i njoh un beratasit nuk jan tipa grabitqare alla TOKE E XANUN .

   Ne ato kohera Beratasit bashke me Korcaret dhe Shkodranet ishin tregtaret me te zote te Shqiperise.

  2. Wendy B says:

   Elona myftiut ja ka lene trashegimni allahu, e ka me tapi..?

   1. Altini says:

    Leje Allah ne pune e vet moj buce cifute

 7. aida says:

  Nese eshte e vertete qe token e bleu italiania, atehere prona quhet italiane. Pas luftes, cdo gje italiane u sekuestrua per reparacionet e luftes, qe Italia duhet t’i [paguante shtetit shqiptar. Pallatet e xhenjos, te aviacionit, moskate dhe te Lanes u sekuestruan nga shteti shqiptar.
  Pse thuhet qe kete shtepi e kishte filani e filani?
  Te gjithe pallatet italiane u privatizuan nga familjet shqiptare qe banonin ne to. Keto familje blene edhe token, ne mbeshtetje te ligjit te kohes se shkuar (komuniste) dhe te sotme.
  Sepse eshte bere zakon qe thuhet e cfare nuk thuhet.
  Ky pronari i tokes ia shiti italianes, apo jo?

 8. capi says:

  Kastriot Pleraxhiu ka marre leke per ta bere publike ceshtjen e shtepive te shtetezuara, ne dobi te pronareve te vertete ose te rreme, ose gjysem te vertete. Dhe per te larguar cdo dyshim, i ka vene titullin: dy shtepite e Enverit. Ne fakt te gjitha dokumenta etj., te permendura per shtepite nuk kane asgjekundi emrin e Enverit. Ato meren me pronaret e vertete te shtepive ose me mashtuesit qe duan ti pervetesojne shtepite. Pune hajdutesh, kriminelesh shtetrore dhe privat.
  Me sa mesiper nuk dua ti del ne mbrojtje Enverit, sepse Ai edhe i vdekur i del Zot vetes, por dua t’u tregoj se cfare qenie … eshte ky Kastriot Islami ose, Kastriot Gjergji, ose … Myftari ne te vertete.

 9. Odise says:

  Mos lexoni ato që shkruan Kastriot Myftari,sepse ato që shkruan ai, janë fantazira të një skicofreni unikal dhe të pashëmbullt në botë! Ai ka bërë shpifjet më monstuoze duke hedhur baltë për Luftën Nacionalçlirimtare,e cila është nga më të lavdishmet që ka kryer ndonjëherë populli shqiptar gjatë gjithë historisë së vet kundër okupatorëve të huaj…Ai(”Ckicofreni!”) ka hedhur baltë mbi heronjtë e shquarë dhe bijtë më të lavdishëm të popullit shqiptar, të cilët luftuan dhëmb për dhëmbë me nazifashistët dhe tradhëtarët e vëndit…Me sa duket ky njeri i fëlliqur ka marrë përsipër të mbrojë dhe të justifikojë krimet e panumurta të pushtuesve italo-gjermanë dhe bashkëpunëtorëve të tyre,ku të cilët,këta të fundit, sot kërkojnë me çdo kusht të lëpijnë ndonjë” kockë ”në pushtetet që venë e vinë në vëndin tonë, në situatat e sotme tepër të turbullta dhe shumë të rrezkëshmeri…!Edhe Kastriot Myftari një sëhanlëpirës është….,por tepër i vonuar….!

 10. Plaku Xhuxhumaku says:

  Askush nuk duhet te kete frike nga e verteta, qofte kjo edhe kunder Enver Bythaman Gjirokastres.

 11. Leone-53 says:

  Pse hidhen perpjet nostalgjiket e komunizmit “alla enverian” qe u zbatua ne Shqiperi pas luftes?
  -Askush nuk mohon luften qe kane bere shqiptaret per clirimin e vendit.
  -Besoj edhe ate qe ndoshta Enveri nuk mori asgje me vete!
  -I kemi jetuar kohet qe ka “kaluar” Shqiperia ne komunizmin enverian nga me te poshtrit pas Stalinin qe sigurisht kishte dhe ane te mira per mentalitetin e shqiptarit.
  Por nuk na lejohet te hidhemi perpjet per gjera qe nuk duheshin bere si:
  -Sekuestrimi i prones private qe eshte e do te mbetet e shenjte per njerzimin.
  -Burgosja e elites me te mire shqiptare qe kishte studiuar ne perendim por qe nuk i erdhi “pas avazit” Enver kriminelit me shoke.

 12. IP says:

  Gjyshi im kishte shtepi ne bllok, ngjitur me shtepine ku banonte Enveri. Ne akoma sorollatemi nga gjyqi ne gjyq dhe kjo shtepi s’na jepet. Enveri nuk e crregjistroi nga Hipoteka. Ne 1990 kadastra ishin te rregullta dhe te sakta. Cdo pronar dhe prone ishte atje, Per me shume se 20 vjet vijme verdalle dhe s’marrim dot pronen. Enverin lerjani histories, shikoni c’behet ne 20 vjetet e fundit

 13. Vlonjati says:

  Shtepia nuk ishte e Enverit, por prone e shtetit nen administrimin e Drejtorise se Pritjes dhe per te paguhej qira mujore me vlere 2500 leke.

 14. doktori says:

  Gje e madhe per tu bere lajm: Enveri ishte per 50 vjet “mbret” dhe paska bashkuar dy shtepite me nje koridor….! Mbreter si Enveri tani ka edhe ne nje fshat te humbur! Keta sundimtaret e rinj sikur te beheshin jo shume ,por nje vit “Mbret” si Enveri,nje Zot e di se cfare mund te benin!!

 15. fieraku NGA ferrasi says:

  @ elona capi odisea e ndonje tjeter
  Ju skeni faj vini nga familje te varfera dhe ashtu keni ngel me nje shpirti te Vogel sa nj byth mize.
  Ky nuk eshte kastriot myftaraj por dervishi qe mesa di une ka qene drejtor i arshives se shtetit.
  Se ku i gjeeti myftiu ,une,ai tjetri e vertetojne dokumentat .po eshte e vertete komunistet kur zbriten ne qytet konfiskuan gjithcka dhe e pervetesuan banoret e bllokut hanin visheshin bridhnun PA lek PA nji kokerr lek.
  Po megjithate ate dem qe i kane bere keto 25 vjet ish pronareve nuk ja ka bere as ai sistemi qe une e urrej me shpirt.
  Ai i konfiskoi por mbajti nje dokumentacion
  Aq te rregullat saqe ne kemi gjetuur dokumentacion qe saktesonin cdo gje qe na kishin marre.
  Keto ATA sigurisht i perdornin kunder nesh
  Si armiq te kllases.
  Kastriot dervishaj ti botonte ne 95 stehere do te ishte me mire se sot kur thua dy shtepise e Enver hoxhes duket sikur ka pas 2 kasolle krahasuar me pronat marramendese te ketyre politikaneve.
  Shiko MOS gjen edhe dokumentacion per florinjte qe ka nxjerre jashte.
  Ku popull eshte vjedhur e shkerdhyer sistematikisht qe nga koha e Zogut Enverit dhe e shkerdhatokracise.

 16. loni says:

  Shtepia e Enverit ka qene e Shefqet Verlacit ( kete e din e gjithe Tirana)

  Ky shkrim corodites i kesaj gazete ka si qellim Pagezimin e shtepise nen emerin e Enverit dhe ndoshta ngritjen e ndonje muzeu “muzeu i diktatorit”,,,,,,,hahaha lol

 17. loni says:

  Me sa shikohet ,,,,,,ky “lajm” i eshte servirur te gjitha gazetave , hm,,,!!!!!!!!!!!!!
  Vendoset nje fotografi diten e arrestimit dhe serviret sikur eshte ne burgjet famkeqe te komunizmit ,,,,,,,,,,,,,te cilat ta rruanin koken mire dhe t,i shkulnin dhembet
  Kujt po ja thoni keto pallavra,,,,,,, Italiani,,,bashkim koridori ,etj,,,,,,,,kur e gjithe Tirana e din mire qe shtepia ka qene e Verlaceve

  Ku e keni hallin??????? ndonje ide e re per muzeum !!!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *