Lulzim Basha paraqet strategjinë e re të PD-së: Do iu rikthehemi protestave për të rrëzuar Ramën para zgjedhjeve

bashaPartia Demokratike ka protestat si pjesë të strategjisë së saj për të rrëzuar Kryeministrin Rama nga Qeveria. Kryetari i Partise Demokratike, Lulzim Basha thotë për Top Channel se vendi nuk mund të shkojë në zgjedhje të reja me këtë kryeministër.

Basha përsëriti akuzat për lidhje të Ramës me krimin.

Zoti Basha, a ka Partia Demokratike një qëndrim përfundimtar se çfarë sistemi elektoral mbështet?

Partia Demokratike, unë personalisht mbështesim çdo sistem elektoral që do të afrojë votuesin, zgjedhësin dhe qytetarin shqiptar me të zgjedhurin, me deputetin, por çdo diskutim sot për sistemin është një alibi, një veprim i kotë përsa kohë që shqiptarët nuk kanë të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme, ndaj prioriteti i Partisë Demokratike, prioriteti i koalicionit tonë, siç e kemi bërë të qartë në çdo mbledhje të koalicionit opozitar është që të sigurojmë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Si sigurohen këto?

Konkluzioni është i qartë! Edi Rama e ka treguar tashmë tre herë, në zgjedhjet e Korçës, në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar dhe në zgjedhjet e Dibrës se ai është shkatërrues i procesit politik, se ai ka frikë garën e ndershme elektorale dhe e ka zëvendësuar këtë pa garë, ku në një anë ka opozitën, ka kandidatë, programe dhe nga ana tjetër ka një aleancë të çimentuar tashmë me krimin dhe drogën. Në këto kushte, problemi për zgjedhje të lira dhe ndershme është vetë Edi Rama. Zgjidhja është që të organizojmë zgjedhje të lira dhe të ndershme me një qeveri dhe një kryeministër që i garanton ato dhe jo me një kryeministër që është provuar që është shkaktari numër 1 i prishjes dhe kapjes së vullnetit popullor përmes krimit dhe drogës.

Por ju nuk e keni këtë forcë në Parlament për ta rrëzuar Edi Ramën, do ta gjeni forcën tek protestat qytetare?

Ne kemi tashmë një koalicion të gjerë qytetarë me faktorë politikë shoqërinë civile dhe i takon këtij koalicioni që të ndërmarrë të gjitha veprimet me të gjitha mjetet demokratike për të plotësuar këtë aspiratë që është e të gjithë qytetarëve shqiptarë, pavarësisht bindjeve politike; zgjedhje të lira dhe të ndershme pa Edi Ramën kryeministër.

Përfshirë protestat?

Me të gjitha mjetet demokratike paqësore, sigurisht protestat, përballjen, refuzimin nga një koalicion i madh qytetar me në krye opozitën, me në krye Partinë Demokratike.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Lulzim Basha paraqet strategjinë e re të PD-së: Do iu rikthehemi protestave për të rrëzuar Ramën para zgjedhjeve”

 1. miri says:

  Keto jane mbroçkullat e Lulit. Pregatitu per nje opozite tjeter edhe per kater apo me shume vjete o Lul.
  Megjitheate mundohu mbase e “largon nga Pushteti”,por,eke te kot.Sa me shume e kritikoni,aq me shume i rriten Vlerat nga populli.

 2. TE ME FALI POPULLI, POR I HANE MUTIN EDI RAMES SI SHQUP-I ME CFARE KA BRENDA E JASHTE ME GJITHE NANOISTET E METISTES, SA EDI RAMA TE KETE GJITHE KETE MBESHTETJE ABSOLUTE QE KA AKTUALISHT NGA SHBA+GJERMANI+CIFUTET…ETJ, ETJ.

  1. ben says:

   Qekur kr rilindasi ligjeroi ardhjen e mutit ne shqiperi
   “Dogana” e fjales mut eshte hequr dhe per rilindaset nga fjalori.
   Zonje me edukate prej amerike mqs nje nga shume e shume premtimet e mbajtura te kr rilindasit eshte se do votojne edhe refugjatet ti zemra e ke kete te drejte prandaj kot acarohesh.
   Ke haruar te mbeshtetsit e kr rilindasit dhe erdoganin dhe al bagdadin.

 3. Doda says:

  Pairdh pairdh se je tu u liru ortaj 😀

 4. dhiz iz a mirikell of fridom, ui uin dhe reis says:

  Te na rruac ne vere se tani erdh dimri e do ta mbaj kacurrel.

 5. maximusreve says:

  a ti do te te q**sh ate gruan pederast, kerkon pushtet me ç’do kusht lulushi, se e di qe po te vjen lagu, gopin e semes do maresh ,mos u merzit. se edhe usa-n dhe be-ne i ke qe te gjithe kundra pd-se. si parti fashiste qe punon vetem per xhepat e tyre dhe familjareve te tyre.

 6. Liu says:

  Ky esht psikopat debil hajvan njeri , ka nevoj per karrike i shkreti,

 7. Bashici , po te …….jete nji fare burri , (……………) le te garoje ne zgjedhje dhe ta shohi se sa i kushton lekura..?…….?………☎……..…⚠..…….!

 8. Don says:

  Po kush u vjen me pas ju PD, o parti e mortjes, varferise , pabesise, hajduterise, mashtrimit, tradhetise, injorances, kontrabandes, imoralitetit, perversitetit, diktatures, talebanise. Ju skeni me te drejte ti afroheni popullit e ti kerkoni favoret tuaja perverte. Ju u provuat per 25 vjet me shpresen se do sillnit demokracine dhe shpresen shekullore per shtet ligjor dhe pronen tek i zoti. Si shperblim popullit i afruat genjeshtra dhe e grabitet deri ne varferi te thelle. E vrate ne mes te bulevardit nga frika e manjakut skizofren. Donit ta dhunonit kete popull deri ne ekzistence duke e vene te punoje si skllever ne fabriken e vdekjes se Gerdecit per te permbushur epshet tuaja pasurore dhe perverse. Ju qe akoma i keni firmat e tradhetise me faljen e territoreve shqiptare grekut, kush jeni ju perverse tradhetare? Ju nuk ju lidh me asgje me kete popull ju jeni kerma politike dhe elektorale qe i takoni dekompozimit nga hienat dhe sorrat ose tashme jeni dekompozuar dhe era juaj e kermes eshte vetem nje kujtim i dhimbshem per shqiptaret. Ju mortjet e kombit qe ricfaqeni pacipesisht si bande cubash mendoni se ne kete bote mund te hani e zhvasni ne qetesi dhe skeni tru te kuptoni qe miliona sy ju kane pare dhe ju shikojne dhe do tu japin reston ne zgjedhjet e ardhshme. Cfare keni mbjelle do te korrni.

 9. Semanjaku says:

  Kuk mundesh luli i vocerr,,,nuk ke kellqe as te beshe mitingje,,,,as te besh greva,,,as te mbledhesh njerez,,,as te flasesh ne emer te Shqiptareve,,,je perlyer nga koka deri te kembet me fekale, dhe je mbuluar nga krimi sa qe nuk ka oqean qe te lane,,,pastaj,,,,je grerez ne mes te foles se grerezave,,,ju nuk beni mjalt,,,ju vetem pickoni,,,trullosni,,,vrisni,,,,nuk ngjallni besim,,,perkundrazi.

 10. Pse Jane kaq te etur per pushtet njerezit e pa afte.Kane treguar me paaftesine e tyre lenien e ketij vendi ne eresire,varferi dhe nje borxh te llahtarshem.

 11. ATDHETARIA says:

  MOS HA SHUME LERE EDHE CA PER SHQUPIN O LEGEN ME EMERIN LULZIME,PO MUNDOHESH TE NA BESH BBUDALLENJ PO ME KOQE E TY KOK TUL SGJEN AS TE PSIQIATRIA,E SHIKON ZOTNIA JOTE SI PUNOHET EDHE MUND TE KETE HYP RAMA NE AIVION PRIVAT PER TE SHKUAR NE BRUKSEL AI NUK SHKOI PER VETE PO PER TE GJITHE SHQIPERINE,CBERE TI MO FERCI ISALISE 4 VJET KRYETAR BASHKIE NJE VERE NE UJE BERE ,TIRANEN E DOREZOVE TE SHKATERUAR, PO PARET I MERIE SIC MORE LEKET E RUGES TE KOMBIT QE SKA PERFUNDUAR AKOMA SE LEKET I FUTET NE XHEPA ,VETEM SHIRITA PRISNIT PER TE JUSTIFIKUAR VJEDHJET RAMEN E KENI HALE NE SY AI ME PUNE PO JU NXJER TE PALARAT,PO SI KA MUNDESI NJE GRUP SHQUPSASH JENI LIDHUR SI GRUPI NA BASHKOI KORUPSINI (JO KENGA)BURE ALDO LOLUA I PD ME URDHER TE GJYSHIT CON NJE LETER NE BRUKESEL PO I NDODHI SI BARCALETTA POSTA ISHTE MBYLLUR URDHERO LETREN ,JENI KARAGJOZE KENI DY TRIMA TE XHA JAHOS MULIN DHE PALLOQEN, QE CDO SEANCE BERTET MBAMENI SE DO JA HA MU.. RAMES
  ,SHIKO DHE DEGJO MIRE ATO QE KENINGRENE DO I KETHENI KANE DALE SHUM DESHMITARE QE DINE SHUMAT QE KENI FSHEUR ,RINI URTE E MOS U NDIENI SE BURGU PER JU ESHTE LULE , JU MERITONI TJU VARIM MAJE SHELGUT. MESHOJINI MBRAPANICAVE MOS E KRUANI SHUME SE POPULLI DURON E DURON E PERFFUNDONI SI CAUSHESKU

 12. Emigranti says:

  Lulezim hollandezi, mose degjo, plakune Mere, se ai e hengri cairin. Hrohe, njere e mire, se qeveria e ligjeshme e njemilione shqiptareve, pluse ne emigranteve, nuke dote lejoje, te krijoni rreuje e trazira, se keshtu eshte mesuare pd, me sali kriminrlin ne krye. Lereni popullin rehate, ne kemi nevoje per qetesi, pune armoni dhe jo, trazira e turbullira, sepse keto, ne qytetaret i paguajme shtrenjte. Asnje politikane seshe vrara, burgosure, ose ti jete cenuare pasuria, harxhet i kemi paguare Ne, populli, prandaje mose luani me zjarin, se dote perveloheni keqe. Qeveria nuke rezohet me te thirura, te shara e rremujra, ku perfitojne krimielet, pore me vote, po qe se je i zoti, mbushi mendjen qytetareve dhe mere pergjitgjjen ne Qershore. Harohe, se dote maresh pushtetin me protesta, shteti eshte ne kembe, po qe se dote cenoni rrendin kushtetuse, pasurine publike dhe ate private, dote merni at qe meritoni. Edhe ne emigrantet jemi ne krahe te policise se shtetit, te qytetareve te ndecem qe duame qetesi dhe jo gjurulldi e trazira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *