Rusia paralajmëron SHBA: Vritini terroristët e ISIS sy më sy, po ju vëzhgojmë

rusiUshtria ruse thotë se shpreson që koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojë terroristët e Shtetit Islamik që mbajnë Mosulin, të largohen nga qyteti dhe të shkojnë në Siri. Ajo paralajmëroi se operacioni i koalicionit është ende duke u monitoruar, tha Gjenerali i ushtrisë Valery Gerasimov, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Rusisë.

Ai shtoi se ushtria ruse është veçanërisht e shqetësuar mbi ekzistencën e një skenari, ku militantët nga Shteti Islamik (IS, më parë ISIS / ISIS), që aktualisht mbajnë qytetin irakian, do të “përpiqen të shpëtojnë duke ikur nga Mosuli apo do t’u jepet sipas tij siguri për kalimin jashtë apo drejt Sirisë. ”

“Ne shpresojmë që partnerët tanë nga koalicioni ndërkombëtar të kuptojnë se cilat do të jenë pasojat e të lejuarit të bandave të lëvizin lirisht rreth Lindjes së Mesme. Terroristët duhet të vriten sy më sy, jo të vihen në ndjekje nga njëri vend në tjetrin”, tha Gerasimov, duke ngritur kështu akuzat mbi Perëndimin se po ndihmon Shtetin Islamik.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Rusia paralajmëron SHBA: Vritini terroristët e ISIS sy më sy, po ju vëzhgojmë”

  1. EDVIN RAMA kunder Reformes Ligjore says:

    JU LUTEM NA SHPJEGONI KUPTIMIN E KETIJ TITULLI “SY ME SY”SE NUK E KUPTOJ NE SHQIP?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *