Shkullaku: Rama shkoi si “zvezdë” në Beograd, por kosovarët s’kanë pse e marrin seriozisht

shkullakuArmand Shkullaku ia vë fajin Edi Ramës, për debatin e fundit Tiranë-Prishtinë.

Sipas tij, Rama ka folur për Kosovën në Beograd, duke u nisur nga interesa politike ditore në Shqipëri.

Në vizitën e tij periodike në Serbi, kryeministri shqiptar nuk ka bërë më shumë se sa disa nga paraardhësit e tij, të cilët, në kohë të caktuara, nuk e kanë kursyer përdorimin e çështjes së Kosovës për interesa të ngushta të pushtetit personal. Cilido, në Prishtinë apo Tiranë, që qëndrimet e Edi Ramës i vendos në kontekstin e diskursit për kombin, identitetin, historinë, bashkimin, ndarjen apo tradhtinë, po ndez një zjarr që në terrenin tonë të thatë të arsyes mund të përhapet me shpejtësi dhe të na djegë të gjithëve”, shkruan Shkullaku për Mapo.

Megjithatë, sipas tij, kosovarët s’kanë pse e marrin seriozisht Ramën:

“Problemi këtu nuk është me Edi Ramën, por me ata (kryesisht në Prishtinë) që e marrin seriozisht në rolin e ri që ai i ka caktuar vetes dhe që mundohen t’i lexojnë qëndrimet e tij përtej koniunkturave të politikës ditore. Sigurisht që kanë të drejtë të reagojnë kur dëgjojnë kryeministrin e Shqipërisë që për pritjen e Goran Bregoviçit në Tiranë i referohet kanunit (“ne shqiptarët kur miku na vjen në shtëpi nuk e pyesim për origjinën”, tha ai në intervistën për Eni Vasilin) dhe kur vjen puna për bllokimin që Serbia i bën Kosovës, i referohet BE dhe ligjit. Kanë të drejtë të reagojnë edhe kur kryeministri shqiptar, për t’u dukur erudit përpara Vuçiçit, zgjedh të citojë Andriçin, shkrimtar por edhe diplomat i rangut të lartë në Jugosllavi që tezë të tij ka patur copëtimin e Shqipërisë dhe spastrimin etnik në Kosovë. Kanë të drejtë të reagojnë edhe kur e dëgjojnë Edi Ramën të flasë për paqe mes shqiptarëve dhe serbëve ashtu si gjermanët dhe francezët pas Luftës së Dytë Botërore, duke shkelur mbi faktin se serbët kanë qenë dhe janë në luftë e konflikt me shqiptarët e Kosovës dhe u takon këtyre të fundit të përcaktojnë kushtet e një paqeje të mundshme, e cila kalon patjetër nga njohja e shtetit të Kosovës.

Mirëpo, megjithatë, të gjitha këto mufka të kryeministrit shqiptar, nuk janë arsye për të ndezur zjarrin e çartur të një rivaliteti shqiptar- kosovar. As për të rënë në absurdin e atyre që dikur lëndoheshin nëse cilësoheshin kosovarë, sepse donin të quheshin shqiptarë të Kosovës, ndërsa sot preken po t’u thuash shqiptarë. Në këtë territor të minuar nuk duhet të na shtyjë politika e ditës. Qoftë edhe ajo e një kryeministri që kur shkon në Beograd do të tregohet edhe lider global, edhe patriot, edhe shkrimtar, edhe piktor, edhe humorist. Merreni edhe si një “zvezdë” që kërkon të shkëlqejë e të bjerë në sy dhe, për të arritur këtë, nuk i llogarit pasojat e sjelljeve të tij. Si “zvezdë” shkoi edhe këtë herë në Beograd”.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Shkullaku: Rama shkoi si “zvezdë” në Beograd, por kosovarët s’kanë pse e marrin seriozisht”

 1. Moku says:

  Po mos bej politiken e qelbur te dites me ceshtje kombetare o Majmun ….me fal o Gorrille e keqe…

  1. dfg says:

   O Shkule LLAKU!
   Qe je serbomadh dukesh qe larg kur perdor fjalen “zvezde”!
   Qe je antishqiptar kete e kupton se je sahanlepires i spiunit te UDB-se Saleh Pleh Berishes!
   Sipas teje kosovaret nuk duhet ta degjojne Ramen,por vetem Berishen se ai i FURNIZOI TANKET SERBE ME NAFTE PER TE VRARE KOSOVARET!
   O shkule-LLAKU!
   Shko more pleh ne Kosove se kane nevoje per koka(me fal bytha) si ty!

 2. ariff says:

  …. po kete Mulla Omarin sikur e vrane njehere .

 3. KP says:

  Z. Mero! Botimi i shkrimeve te Shkullakut eshte nje minus for ju! Andi dhe Shkullo,Lubonja,Ylli Rakipi, Arturo,Bejtja,Fevziu,Agron gjek Gjon Marka Gjoni i riu,spiuni Prec apo Artan, jane mercenare pa skrupuj te ndyre dhe plehra! Me falni per fjalorin!

  1. E says:

   Vetem Mero dhe Andrea jane te mire!

   1. ben says:

    Ke haruar enkel demin , Henri çilin.
    Se edhe muc nano na doli tradhetor.

  2. AlbanistanJournalism says:

   Prape , se kuptj nga ndryshon Mero nga keta? Mero punon per EdRamen dhe Ilir Meten, dhe kundra Sali Berishes.Tani me thuaj ti mua si kjo eshte gazetari e pavarur nga politika dhe e besushme?

 4. LUAN says:

  KY ESHTE NJE VEMJE E PESHTIRE. KETO FYTYRA PIJANECESH VEC NEVERI TE NDJELLIN.

 5. kosovari says:

  Z.Baze!
  Eshte turp te dali ne gazeten tende shkrime te ketij “shkulakut”.Eshte nje servil kopetent dhe i peshtire.Ashtu sic eshte ka edhe mbiemrin.Nuk e kuptoj cfare tha Rama per te konsumuar ne politike ditore.Tha se duhet te njifni Kosoven dhe se Trepca nuk vjen ne Beograd .Cila nuk shkon o “shkulak”

 6. orient says:

  ..po pse o “Ari-f” pse..pse e fut veten ne legenin ku menderos politika..kur s’mush nuk ke se ç’braz…,pse kthehesh ne perkthyesin me te keq shqip,shqip…pse e trash hendekun mes nje kombi…

 7. orient says:

  ps..arif eshte armand..autori

 8. Albania says:

  Shko rras bythen gjekundi o bozhibozuk ,jeni bere si ato plakat e keqija qe merren me thashethemre gjithe diten.gazetsruc leshi.

 9. Luan says:

  Nuk po e perkthen ne shqip fjalen “zvezde” nga qe e dini edhe Ju serbishten mire.Me i qarte dhe me i hapur ne shkrimin t’uaj.Presim nje politike shqipetare me ngacmuese ndaj europes dhe ne vecanti ndaj beogradit.Shkrimet nuk duhen te jene partiake por ti sherbejne Shqiperise dhe shqiptarizmit. Shqiperia dhe Kosova jane nje komb nje flamur.

 10. Moni says:

  Degjo zotni. E dini pse shqiptaret jane ende me Edi Ramen? Sepse kunder tij jane njerez si puna jote o Shkullak. Po u bere ti me Edi Ramen, atehere, ky do te jete fundi i tij.

 11. england says:

  Ku eshte katandisur shtypi ne Shqiperi ta pefaqesoje nje idiot si ky i Shkalluari!Ky merr VIAGRA (nderkohe qe mosha e madhe e merr per te rritur nivelin e hajdarit) per mendjen qe te flase kunder Rames,ngaqe mendja ketij i ka thene ik pirdhu,ky mundohet ta joshe me ilacin qe ta ngre lart,ndryshe nuk funksionon pasi koka e tij eshte fare bosh …

 12. Relax says:

  O Shkullak!O Nexhbedin Spahiq!Kete qe doni ta beni ju eshte si puna e dy Koreve,eshte njelloj si Kina me Tajvanin,eshte njelloj si Gjermania me Austrine,apo te themi si kombi boshnjak-ku serbet deklarohen serb e kroatet deklarohen kroat,ndersa muslimanet deklarohen boshnjak perderisa nuk ekziston gjuhe boshnjake,ja edhe nje shembull tjeter,…me falni se ne kete moment ne telefonin tim paraqitet nje shok nga Mitrovica,…a e dini cfare me tha ai shoku nga Mitrovica, o Arber pse lodhesh te bindish Nexhbedin Spahiun,Nexhbedinit me kollaj i mbushish byth.n se koken.

 13. Sami says:

  Ky druvari qenka gazetar!??! Skandaaaaaaaal gazetarie. Ky ofendon penen dhe letren.

 14. Petriti says:

  Halle i madh per ne shqiptaret.Po nuk foli per Kosoven do thinim frikacaku Edi Rama.Kur flet per Kosoven prape themi cu deshte atije qe perzihet.Por keta shkerdhata opinionista
  Ndezin ma shume tensionin politik.

  1. skifteri says:

   me nje fjale PETRIT motrat grate dhe macet e shpise ku i kane opionistet,

 15. WAR DOG SALI QENI says:

  doli ky banditi i shkerdhyer fytyra e qelbur e media mafia

 16. Agron says:

  Shume i peshtir ky Shkullaku.

 17. aqif tahipi says:

  Foli edhe ky vicidol shkerdhaku. Po ti mer smerlap i bije me dore hajdarmallutes se fazllicit kur vinte ne mbledhjet e keshillit te sigurise kombetare ne kohen e padronit tend sals ,tani po na del patriot i modh. Ju dogji keq permendja e ceshtjes came ne bruksel dhe menjehere kercyet si pleshtat per ta sfumuar .

 18. fred says:

  Shkrim i bukur, racional.

 19. Mbesa e Radajve says:

  CFARË DËMI PËSOI KOSOVO – SHTET!!, ose cfarë të keqe iu bë sllavokosOvOrëve!!!!

 20. B. K says:

  NUK ka konflikt SHQIPËRI – SHQIPËRI. HARRONI!

 21. Erions says:

  gjalle eshte ky tipi ???!!!

 22. mirashi says:

  I lexon komentet e shqiptareve Shkerllaku? Lexoi Shkerllak dhe ky eshte mendimi publikut se ti je nga ata te paret me lesh te zi ne fytyre dhe mendje.

 23. J.K. says:

  Po mire mor Shkullak, kur e di qe je pozicionuar politikisht dhe partitisht qarte si mbeshtetes pa fund I Sal Ram Berishit mbylle ate byce se as te degjon e as don te te shikoje kush. Vazhdo dashurine me te parin tend dhe boll Se s`kemi as kohe dhe as nerva te lexojme brockullat e tua.

 24. ATDHETARI TEPELENAS says:

  Kane nje shprehje te bukur shqiptaret e Kosoves. PIDH MASHKULL.

 25. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Po keshtu eshte o Shkullak kur realitetin e sheh me syte e Sali Kriminel Berishes nepermjet vrimes se b……. se tij.

 26. Nick says:

  Po mor zdrale po…si zvezde shkoi…po a ka kosovar qe te ta fale kete shprehje qe sigurisht e ke thjesht per te shpallur gjithdijen tende linguistike jo per tu bere me i qarte me kosovaret?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *