Ben Blushi: Pavarësia e Dytë e Kosovës, nga Shqipëria

Deputeti-i-PS-Ben-Blushi-duke-folur-gjate-nje-seance-parlamentareDeputeti Ben Blushi i është bashkuar debatit që ka hapur vizita e fundit e kryeministrit Edi Rama në Serbi dhe deklaratat e tij atje për Kosovën.

Sipas tij, Kosova “ka patur dhe ka dy pengesa për të qenë plotësisht e pavarur: njëra është politike që ka të bëjë me raportin me Serbinë dhe tjetra është kulturore dhe lidhet me pavarësinë nga Shqipëria”.

Ja çfarë shkruan Blushi në rrjetet sociale:

“Kosova eshte sot plotesisht e pavarur nga Serbia. Por me sa duket nuk i kane mbaruar problemet.

Kur shoh debatet e diteve te fundit mendoj se ka hyre ne nje shteg te panjohur dhe te papritur qe pa dyshim do ta zgjidhe pa arme pa viktima dhe pa gjak por me art me muzike dhe me sport.

Kjo eshte Pavaresia e Dyte e Kosoves, ose ndryshe Pavaresia e Kosoves nga Shqiperia”.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Ben Blushi: Pavarësia e Dytë e Kosovës, nga Shqipëria”

 1. tani says:

  Qelbesira! Si mundoheni te shfrytezoni çdo rast per te sjelle percarje ne popullin shqiptar? Çfare intelektualesh jeni? Apo ky eshte karakteri I sojit tuaj.

 2. ministri i puneve te brendshme te brukselit. says:

  o ,nga shqipnija dhe nga kosova po tentojn te behen “te pavarur” dhe te fitojn “pavarsin” qindar mijra per te mos then me miljona njeres qe po marrin rruget e botes per te mos u kthy kurr ne ato habitate kafshesh te ndyra shpellnore! qe quhen “vendet arbnore”
  po iken rinija,po iken pleqnija qe pranojn me mir te lajn pjatat e zezakve ne amerik sesa te jen “votues sovrane” ne stanin e albaneve ne ballkan.
  dhe shum te tjer kan ikur prej vitesh e nuk kthehen kuuuurrrrr!
  dersa te mbeten ne ate mocal si hale derrash vetem shkerdhatat puro 100 %,mashtruesat 100%,kriminelat vrasesit drogaret…kurvat e kurvaret…,se[pse te nershmit ose do ken ik 100% ose nje pjes e pafuqishme e tyre do jet seleksjonu vetvetiu se do eliminohet nga lufta per ekzistenc.
  esht vend I lig ai territor habitati shqiptar.
  te kqinj kosovart,te kqinj shqiptart,te kqinj ata shqiptart ne mal te zi te kqinj edhe shqiptart ne maqedoni te kqinj shqiptart ne greqi te kqinj camet te kqinj arvanitasit te kqinj arbreshet qe jan habitati I mafjes ne itali.
  te kqinmmj shqiptart neper bot kudo qe jan se kriminela pa moral jan.
  e ce do me qen shqiptar?
  per me qen djall I keq?
  jo!
  me mir majmun dhe I nershem sesa shqiptar shkerdhat kriminel!

 3. Brisku says:

  Per ti bere sa me te medha ndarjet mes nesh, Greqia duket se ka gjetur maskarain e rradhes per te investuar. Shqiperia dhe Kosova jane sa dy lagje te nje metropoli te madh, po ti shtosh dhe urrejtjen qe financohet ne menyre periodike per kosovaret, maloket, per çamet, per jugoret e gjolit dhe te provokosh histeri, ndarje, destabilizim midis Shqiperise edhe Kosoves, arrin aty ku kane dashur te na hedhin gjithmone greket dhe serbet, ne humneren e atyre popujve qe nuk bejne dot shtet, qe nuk krijone dot identitet dhe qe jane destinuar te vdesin si turma.
  Nese duam ti mbijetojme nje bote ne ndryshim dhe me te papritura nuk ka rruge tjeter veç bashkimit. Kufijte, ndarjet burokratike qe na kane imponuar, jemi ne gjendje ti kthejme vetem ne formalizma. Bashkimi, forcimi ekonomik, zhvillimi i perbashket strategjik, deterrenca rajonale, duhet ti paraprijne asaj per te cilen kemi aq shume nevoje qe te thyejm prangat e injorances dhe feudalizmit, zhvillimin teknologjik dhe çuarjes se kombit ne nje nivel me te larte evolucioni.

 4. Dean says:

  GJARPËR je o Ben Blushi.
  A thua se të plasi menderja për Kosovën?!

 5. kombi says:

  BLUSHI KA THENE NJE TE VERTETE . I GJITHE PROBLEMI I KOSOVES ESHTE QE TE FITOJE PAVARSI TE PLOTE NGA SHQPERIA . ATA NUK E PRANOJNE FJALEN SHQIPERIA NENA JONE ,SEPSE TASHME JANE TE KONSOLIDUAR SI SHTE NE VETE ME TE GJITHA PARAMETRAT E SAJ . ATA NUK DUAN TE NDIHEN TE VEGJEL ,TE PAFUQISHEM ME . ARSYE TJETER QE ATA KANE ,ATO KANE KARAKTER SUPERIOR ( tipik veriu) ATA NDIHEN ME TE ZOTE NE POLITIKE ,ART DHE SPORT ,SE SA SHQIPERIA .FAKT ESHTE QE SHQIPERIA KA SHUME PROBLEME TE CILAT NUK PO I ZGJIDH DOT VETE DHE JO ME PER KOSOVEN .PROBLEMET E KOSOVES JANE SHUME TE NDERLIKUARA ,ATO LE TI ZGJIDHI AMERIKA, POR NE SI SHQIPERI DUHET TE PERKRAHIM KUDO VELLEZRIT KOSOVAR , FJALEN E MIRE DO TA THEMI ,PAVARSISHT SE NDOSHTA JEMI TE PAFUQISHEM ,POR KURRESESI ME QENDRUAR ME GOJEN MBYLLUR .

 6. orient says:

  ..S,besoj se tapine e kosoves e ka pasur shqiperia..!!

 7. dymi says:

  E cuditshme! Si ka mindesi qe per interesa politike te besh vetvrasje atdhetare. Blush halabaku e ordineri politik kerkon pavaresi te shqiptarit nga shqiptari. Me ne fund vete Blushka e fitoi pavaresine nga inteligjenca minimale.

 8. Mirush says:

  I peshtire dhe burrac shkerdhate. Le te shkruash 100 libra, hiena nuk behet dot luan.

 9. Relax says:

  Rilindi Enver Hoxha(j).

 10. Shqiperia Etnike says:

  Muhabet grekofili!
  Terbohet greku andej kufirit, ziejne veglat e veta histerike qe ka ketej.
  Sa here kauza shqiptare ben nje hap perpara, Bollanot, Janullat, Lubonjat, Benblushet, Fredibejleret, Berishajt terbohen!
  Helm, vrer, mina, bomba, kercenime!

 11. emigranti says:

  ky qenka bylysh fare ju blush?

 12. Jimi says:

  Pezza di merda…..

 13. timo says:

  Ky i shkreti ka hikur për lesh. Ka filluar ti pëlejë vetja.

 14. Kosova u pavaresofte nga e gjithe bota, pervec Shqiperise! Ju mbyllte o ju thafte goja atyre qe trumnetojne ndarje ne mes( tani per tani) dy degeve te nje trungu.

 15. Fishta says:

  Ben Kico Blushi Suteric,ky qen bir qeni, duhet te kishte 100 vjetorin e zhdukjes pa lene gjurme! Prandaj nuk behet Shqiperia,se nuk pastron dot infeksionet shekullore te tradhetise qe sot ka kulmimin me Ben Blushi e soji i tij qe po dermojne shancet per zgjim real te shqiptareve.

 16. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  Turp, për interesa vetjake, grupore a klanore, tentohet të bëhet pseudopolitikë me rezonime kundërshqiptare ndaj një cështjeje kaq të ndieshme, delikate dhe të shenjtë! Se kur Serbia e ka pushtuar Kosovën-dihet, por nuk dihet se kur e paskërka “pushtuar” Shqipëria atë. Të vësh shenjën e barazimit dhe ekuidistancën midis Serbisë dhe Shqipërisë në raportet me Kosovën tregon ose për papërgjrgjësi, ose për verbëri, ose për pafytyrësi, ose për poshtërsi. “Dielli duket që në mëngjez”!

 17. Kanina e Ismailit says:

  Krahine e Kosoves trime ,kryeqendra e kombit SHqipetar…Gezuar 105-vjetorin e mem’vetsise!
  Si bijte e te njejtes SHqipe,te gjithve na jepet e drejta te rrojme ne te njejten fole\\\
  Prishtin-SHkup-Janine-Tirane,
  krah per krah,
  si vellai-vellan!

  Te rroje sa malet Krahina e Kosoves trime!!!
  Nga Laberia ju urojme vellezerve tane gezime pacit gjithmone!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *